Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward R.P.de3o3r,Bl08kstr.,Makkum I. ZÖJL X ZflOI’S H voer Landbouw en Hendel, Sneek - Oude Koemarkt 35 Bericht! Woorden en Wijs van Antoinette van Dijk. Zaterdag 23 December 1922 61ste Jaargang No. 75 Dekentjes. Hospitaaldoek. KERSTLIEDJE. J-T HOEST-pastilles Wegens de Kerst dagen zal ons blad Woensdag 27 Dec. a.s. niet kunnen verschijnen. OWiciëele Advertentiën. Nieuwjaarswenschen I 1 Luiermanden en Luiermandartikelen. K E RSTM i S. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Dit nummer bestaat uit 2 Bladen 6/8 1 D. 3 5 5 5.0 5 3 3 2 3 4 5 3 7 3 2 1 mooi te prijken, staat ge weer 6 3 2 3 4 5 3 5 1 7 5 3 2 Kerstboom een ieder moet U naar 3 2 5 4 6 2 2 3 4 4 5 5 3 1 7 1 gloed, stemt alle menschen zoo mil - den 2 6 6 5 5 6 7 7 7 1 7 1 1 1 1 zin - gen gaan. aan 3 1 2 5 4 3 5 4 3 2 4 liefde en van vrêe. 7 6 6 7 1 7 6. 5 1 1 1 5 3 1 7 6 4 REFREIN. H u DRAlSlflArvANVALKErfBURG'S- -Z. UEEUWARQCn- STADSNIEUWS. BHhHBHHb 5 5.0 lacht. Vraagt Prijscourant. Beleefd aanbevelend. Het zal den lezer zoo wel duidelijK zijn, Verschenen in „De Telegraaf”. Kerstboom, gij geeft met uw stralende lichtjes Mooie gedachten van liefde en van Vrêe, Kerstboom, gij geeft met uw stralende lichtjes Menschen en Kinderen weer levensvreugd mee mee. Kerstboom al eeuwenlang komt gij weder, Nooit zijn de menschen U moe. Plechtige liederen, mooi en feeder Zingen steeds allen U toe. Maar als de Kinderen aan ’t zingen gaan En in hun oogen uw lichtjes staan Glanzend van blijdschap, geluk en van vreugd Kerstboom dan zingen Wij allen verheugd: REFREIN. Gaaft af SPAARBANKBOEKJES RSNTE 4 pCt, terugbetaling dag«l§ks. Deposito rente 5 pCt. éér» jaar vaart <'L Engros TROMP, Sneek Dat de zaal vol wordt, zijn we gewoon en dit jaar zal wel geen uitzondering maken. 3 6/5 Kerstboom uw warmte en Onderstaand Kerstliedje ontvingen wij van Mej. Ant. van Dijk ter plaatsing in ons blad, waar voor wij haar hartelijk dank zeggen. 2 et kind’ren weer levensvreugd Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. ONS kwam ter oor», dat wij het be dorven hebben bij dokters en apothekers, omdat wij zooveel klanten bij de heeren weghouden met de zuivere medicinale O In het nummer van dit blad, dat 1 Januari verschijnt, kunnen, evenals dat vorige jaren het geval was, Nieuwjaarswenschen opgenomen worden tegen den prijs van 40 cents voor 4 regels, elke regel meer 10 cents. Daar de advertenties worden opgenomeu in onze bekende 4 bladen (met betaling voor slechts 1 blad), is men er zeker van dat in meer dan 7000 gezinnen de advertentie gelezen wordt. Tijdige opgave is gewenscht. In Bolsward kunnen zij worden bezorgd aan ons bureau of worden opgegeven aan onzen bezorger R. IJKEMA en aan ALB. NIEUWENHUIS, die zich hiervoor gaarne houden aanbevolen. KENNISGEVING. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, Gelet op bat besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 7 Dec. 1922, no. 42, le afdeeling J, alsmedeopart.il der Jachtwet; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de jacht in deze provincie, voor zoover betreft de jachtbedrijven genoemd in art. 15, letters a, b, c, d en g der voormelde wet, namelijk de jacht met valken of havikkei, die met windhonden, die met schietgeweer met of zonder staande honden of brakken, het schieten van water wild en het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, met uitzondering van de door Gedeputeerde Staten voor- noemd reeds vroeger gesloten jaeht op grof wild en patrijzen, zal worden gefloten op Zaterdag 30 December 1922, met zonsonder gang, en dat het tijdstip van de sluiting der overige jachtbedrijven nader zal worden vastgesteld. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. P. A. V.vanHARINXMAthoeSLOOTEN. Lieuwardin, 11 Dec. 1922. Suikerslakken. De zoogenaamde suikerslakken waren in vroeger jaren in Bolsward en omgeving goed bekend, doch na 1900 werd het ver bruik ervan steeds minder. De oorzaak van dit minder gebruik lag voornamelijk in de opkomst van de dropsfabricatie, die er zich meer op begon toe te leggen ver scheidenheid in soorten te brengen. Lang zamerhand werden de suikerslakken ver drongen, het nieuwe trok de menschen aan, zoo het altijd gaat en toen in de jaren 1917-1918 het artikel, tengevolge van de distributie in het geheel niet meer op de markt kwam, daar het niet meer en overdacht en er toch opnieuw weer door tot overdenking gebracht. En wanneer wij alzoo de Kerstdagen beschouwen niet als enkel rustdagen, maar in het licht waarin zij behoor#» te staan, wanneer wij dit f»est vieren in het besef en met de innerlijke overtuiging dat is aangebroken de dag waarop wij Gods grootste wonder mochten aanschouwen, dan zal er vrede zijn in onze harten en e»n danklied op onze lippen. Wij zullen ous gelukkiger gevoelen dan in langen tijd en tegelijk dankbaar dat wij dit Kerstfeest wederom hebben mogen vieren. Wij hopen dat de laatste dagen voor allen dagen van overdenking mogen zijn en dat aller gedachten mogen uitgaan naar de Kerstnacht, naar de geboorte van Jezus. Een gelukkig Kerstfeest wenschen wij U toe. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. 5 kijken, En ’t-is of ieder oog 5 3 5 1 7 6 Kerstboom hoe glanst ge vol pracht, /4 warm en zoo goed SPECIAAL ADRES IN: WIEGEN en KINDERLEDIKANTEN van de goedkoopste tot de betere soorten. 5 4 3 Kerstboom gij geeft met uw .stralende lichtjes, Menschen en Kerstboom, verblijdend zijn steeds de dagen Als ge ons omstraalt met uw gloed, ’t Is of ge aan heel de wereld wilt vragen, „Doet u mijn warmte niet goed!” Kerstboom, gij zegt in uw lichtende taal „Menschen, weest blijde en verheugd allemaal Kefstboom en dankbaar ons antwoord weerklinkt Hoor hoe elk kind u zijn liedje zingt: Het voor de 5, 4 en 1 beteekent, dat deze noten een halve noot hooger gezongen moeten worden. Gewoonlijk schrijft men dit met een streep door de noot, doch deze teekens waren niet in onze drukkerij aanwezig. H'-t 5 4 3 5 4 3 Kerstboom gij geeft met uw de macht van en de onmacht gevoelende doch den mensch. En al heeft dan deze winter ons geen sneeuw en ijs gebrecht, al zien wij een ieder zich laags de straten haasten om aan regen en wind te ontsnappen, de avonden temidden van ons gezin zijn er precies gelijk om. Ja juist de omstandig heid dat het weer ieder naar den hniseljjken haard als ’t ware drijft, maakt de mooie lange avonden dubbel gezellig. Wij gevoelen ons gelukkig op die winteravonden, die avonden, die als bij intuïtie zijn aauge wezen tot overdenken tot dieper denken. De lange winteravonden roepen meer in ons wakker dan de someravonden kunnen doen. Zeker ook dan kunnen wij ons gaan verdiepen in de bloeiende en jubelende natuur, doch de diepste gedachten, dus die ons innerlijk het meest beroeren, komen tot ons in dezen tijd van het jaar. Zoa neigt het jaar ten einde en wij allen weten het zeo goed, de laatste dagen zijn de mooiste dagen. Wij bedoelen dan niet buitenshuis, doch wij denken aan de binnenkamers, waar de heeriijkste en plechtigste oogenblikken doorleefd worden. Ziet daar staat in al z^jn schitterende glorie de Kerstboom. Jubelende kinder stemmen zingen de Engelen na: rVrede op aarde, in de meuschen een welbehagen.* Die vlammende liehtjes verspreid tusschen dat frissche groen, zij spreken tot onze ziel en plechtig zullen ook wij ouderen bij orgel en snarenspel getuigen van die blijde boodschap: Jexus is geboren. O hoe wenschen wij, dat allen die dit lezen het gevoel met zich zullen dragen dat deze dagen gestempeld zijn tot de schoonsten des jaars. Laat tot U door dringen, dat is aangebroken de dag waarop voor ’s menschen oog Gods zoon op aarde kwam, opdat wij in den Zoon den Vader zouden mogen aanschouwen. Wanneer wij gevoelen de heerlijke ge dachte van den Kerstnacht, dan zullen wij in stille ootmoed onze knie buigen en opgaan naar onze bedehuizen om Gode dank te brengen en om daar tevens wederom te hoeren die al eeuwenoude maar eeuwig nieuwblijvende Kerstgeschiedenis. De gesehiede»is van de geboorte van het kindeke Jezusliggende in een krib te Betlehem, met de boodschap van de Engelen aan de herders in het veld van Efrata, hoe vaak hebben wij dit alles gehoord, gelezen alle jaren worden wij 3 2 gefabriceerd mocht worden, scheen bet alsof het woord «fükerslak”, tot de verdwenen woorden zou gaan behooreu. De fabrikant, de heer J. W. Harkema, dacht er evenwel anders over en thans heeft het artikel zijn plaats weer hernomen, dank zij vooral de goed verzorgde reclame, de keurige ver pakking en vooral de superieure kwaliteit. De geregelde afname bedraagt gemiddeld ruim 20.000 stuks per week en bij vriezend weer, wanneer bet artikel ook op bet ijs verkocht wordt, is de omzet per dag wat ze nu per week is. Daar altijd getracht wordt een goed artikel na te maken en dit ook met de suikerslakken geschiedt, heeft de fabrikant het merk wettig gedeponeerd, zoodat de koopers steeds kunnen zien wat ze krijgen en tegen namaak kan worde» opgetreden. Oek het hooge voediugsgehalte en de zuiverheid die gegarandeerd wordt door ’t chemisch onderzoek in het laboratorium van Dr. van Leddeu Hulseboseh te A’dam, maken dat het product reeds voldoende reclame maakt voor zich zelf. Harkema’s suikerslakken bebooren in geen enkel huis gezin te ontbreken, daar ze voor verkoud heid, hoest en keelpij» een onontbeerlijk middel zijn en bovendien heerlijk van smaak. Honig’s feestpudding. In de a.s. feestdagen zal er naar ons inzien, wel veel pudding gebruikt worden, nu dan, indien dit zoo is, raden wij u aan om bovenstaand merk sens te probeeren. Wat dez» pudding betreft, we kunnen ze een ieder aanbevelen, daar ze heerlijk van smaak is en bovendien ook dit nog, dat ze bereid wordt met vruchtjes die zich in het pakje bevinden en waardoor de smaak nog verhoogt. Waar ze te verkrijgen is Wij verwijzen naar de advertentiën hierover in dit nummer geplaatst. 1 7 6 6.5 stra-len-de lichtjes, Mooie gedachten van Het zi)n de donkere dagen voor Kerstmis hoorep wij bijna eiken dag rondo» ons zeggen en waarlijk, dit jaar heeft men meer dan vorige malen het recht om te spreken van donkere dagen. De zon komt de aarde baast niet haar koesterende stralen brengen, doch de regen klettert iederen dag tegen muur en ruit en daar buiten op de wegen is alles herschapen in drassige massa’s, waartusschen in het bleeka maan licht vele plasjes glinsteren. Ieder haast zich naar zijn bestemming en alles lijkt in de natuur rondom ons even triest en somber. Geen blinkend sneeuwkleed hebben wij nog aaasehouwd, dat door de ondergaande zon met purperrood overtogen, onze verre vlakten zoo smetloos schoon doet lijken. Geen vorst heeft het water in slooten en vaarten nog in banden gesmeed, langs welke ijswegen de rappe schaatsenr|der voortsnelt, ons vliegende voorbijschiet om tusschen de wallen als een steeds kleiner wordende stip ter slotte voor ons oog te verdwijnen. Een schitterend gezicht is het wanneer de donkere dagen voor Kerstmis zoo door sneeuw en ijs worden omgetooverd in dagen die alles haast nog mooier doen schijnen dan in d»n zomer. Die heerlijke wintergezichten, wanneer wij als enkel wandelaar den weg af blikken en rondom ons de machtige latuur bewondering af dwingt, zij stemmen ons onwillekeurig tot denken. Zij roepen in ous wakker de bewondering voor wat de uatuur ons biedt doch ook deet zij ons o zoo diep gevoelen Hem die dit alles schiep van het zich zoo groot o zoo klein zijnde wezen: Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden 7 1 2/£ 2 En als wij naar U te kij - ken staan, moeten wij zachtjes REFREIN: Handelskennis. De heer G. Kuipers alhier is geslaagd voor de 1. o.-acte handelskennis. Krite Boalsert. Is het nog noodig, dat wij onze lezers mededeele» dat Dinsdag (2e Kerstdar) de Krite Boalsert van het Seiskip for Fryske Tael en Skriftenkennisse ih »De Doele” speelt? Nee» nietwaar, ieder die het moet weten, die weet het wel, de 2e Kerstdag is voor onze Krite uitvoering de ^geijkte dag”. Ditmaal wordt Canne’s ^Der wier ris voor het voetlicht gebracht, een stuk dat steeds een goede pers had en dat bij de Bolswarders in goede handen is. Kerstboom, wat Bolswardsche Courant 13 \u' t s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1