Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward ONZE s Dames en Heeren BOLSWARD. W. ZEUL I ZOOM'S BAHK voor Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 Groote Markt Blauwpoort om op onze, onder zeer bekwame leiding staande ateliers te laten vervaardigen, dat toch in alle opzichten KAUWGOM! Dat is dus Zaterdag 6 Januari 1923 No. 3 62ste Jaargang g Officiëele Advertentie. Cl HARLINGEN ARÜM Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 J T i. s Uit Wonseradeel. a T- LEEUWARDEN VACANT VACANT IS VOOR Een oude ontvluchtingsgeschie- denis uit de Leeuwarder gevangenis. I i B. H. VASTENNOUT, Organist Onderwijs: Piano, Orgel, Viool, Koor zang. Gedipl. door Ned. Toonk. Ver. IAvanVALKEHBURQ'S-- K -ÏLEVÈRTRA r Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt., terugbetaling dagelijks. Deposito rente 5 pCt. één jaar vast Vraagt prijsopgave voor opname in deze rubriek Vraagt prijsopgave voor opname in deze rubriek. Voor soliede MEUBELEN blijft het adres Fa. C. VAN DER SCHOOT Co. Electr. Meubelfabriek. Behangerij. Gevestigd 1852. Telefoon 216. E. J. SCHUTTE, Voorstraat 64, Tel. 217 Ontvangen de nieuwste modellen Slappe Hoeden. bleek uit het het aandachtig van Bosgraaf Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. WITMARSUM. De geanonceerde maats- biljartpartij op 1 Janaari in het Café van den heer J. Kaper us, alhier, had een buiten- Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Oud en jong kauwen goedkoop en onschadelijk op de bekende echte KAUWGOM „MO-JO”. Vraagt ze Uwen Winkelier. Importeurs TROMP, Sneek PAARDENWET 1918. De Burgemeester der gemeente Bolsward brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden den inhoud van artikel 23 der Paardenwet 1918 (Staatsblad no. 419) luidende als volgt: Ieder, die eigenaar of houder is van een tweejarigen of ouderen hengst, is verplicht hiervan bij den Burgemeester der gemeente zijner inwoning aangifte te doen binnen eene maand, nadat de hengst twee jaar is geworden of in zijn bezit is gekomeu, als mede voor den eersten Februari van elk jaar. De Burgemeester geeft van deze aangifte kosteloos een bewijs af volgens een door Onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vast te stellen model. Formulieren voor de aangifte zullen ver krijgbaar zijn ter secretarie. De Burgemeester voornoemd: |8. J. PRAAMSMA. Bolsward, den 2 Januari 1923. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden ARUM. Bij de Woensdaga’ond alhier, ten overstaan van notaris Van der Burg gehouden finale veiling van de huizenge aan de Molenreed op de Polle, eigen aan den beer Tj. Postma, werd kooper de heer S. Jongma voor f 4441. ARUM. Nieuwjaarsavond trad het Frysk Selskip alhier bij Elgersma voor het voet licht met’t bekende tooneelsluk Maerteblom van den Frieschen tooneelschrijver Schuit maker. Dat stuk is een der eerste penne- vruchten van den auteur en we meenen niet te veel tej beweren, wanneer we zeggen, dat het nog steeds één der beste stukken van den gevierden schrijver isj; De spelers legden eer in met hun werk. Het Ftysk Selskip beschikt nog steeds over uitnemende krachten, die het stuk volkomen tot zijn recht lieten komen, Natuurlijk is de een beter voor zijn taak berekend dan de ander, maar het geheel liet niets te wenschen over. Als nastukje werd gegeven »De klanten fen Kiker”, ook van Schuitmaker en ook vroeger herhaaldelijk opgevoerd. Ook dit maal bracht de vertooning de lachspieren geducht in beweging. Het talrijke publiek liet het aan bijval- betuigingen niet ontbreken en besloot den avond met het onontbeerlijke ^efternei dounsjen”. PINGJUM, 31 Dec. Hedenavond werd den kerkgangers in de Herv. Kerk die in grooten getale waren opgekomen, eene verrassing bereid, doordat Mej. Pijnakker Hordijk van Nijmegen eenige liederen heeft gezongen. Het mag gezegd worden, dat de zang van mej. P. in de smaak viel, getuige het aandachtig luisteren en de indrukwekkende stilte die er heerschte. We hopen, dat we bij een volgend be zoek van haar in Pingjum, nog eens weer van de heerlijke zaag mogen genieten. Ook de begeleiding van den heer U. Rijpma op het orgel was meesterlijk. PINGJUM, 30 Dec. De lange jacht alhier heeft bij het sluiten van ’t seizoen nog 7 langooren buit gemaakt, waarvan enkele prachtige loopen waren te zien, die dan ook door de jagers en een groote menigte nieuwsgierigen werd aanschouwd. Deze jagers hebben in 20 jachtdagen 139 haasjes gesnapt, een gemiddelde van 7 per dag dus wel bevredigend als men in aanmerking neemt, dat er in het geheel zoo weinig langooren waren. Nog dient vermeld te worden dat een van deze hazen wit was, als dit de echte kleur was of dat het van ouderdom kwam, laten wij over aan het oordeel der jagers. GOED afgesproken, dat wjj allen, óók in 1923, weer geone andere Pepermunt zullen verkoopen en gebruiken, dan de zuivere medicinale Het is nu een kleine vijftig jaar geleden, dat onze provincie in rep en roer werd gebracht door de berichten die overal ver spreid werden dat eenige der zwaarste ge vangenen, die waren opgesloten in Leeu warden, kans hadden gezien uit hun cel len te komen en vervolgens gevlucht waren. Het waren misdadigers die heel wat op hun kerfstokje hadden en tot minstens twintig jaar straf veroordeeld waren. Ja er waren zelfs een paar moordenaars bij, waarvan verteld werd dat, nu ze ontvlucht waren, ze wel iemand op klaarlichten dag durfden aanranden om kleeren en geld. Het was zoo wij reeds zeiden, een uit braak die veel sensatie bij de rustig levende plattelandsbevolking verwekte, en die wij wel geschikt vinden nog eens te vermelden, zooals ook de Moord aan den Zeedijk te Makkurn, indertijd de aandacht van onze lezers trok. ’t Was in den vroegen morgen van het jaar 1868 op den 15 Juni dus raids zomer, dat een werkman die zijn dagtaak zou aanvangen, op de grens van de gemeente Leeuwarden twee personen de stad zag verlaten, die hem zeer verdacht voorkwa men, ook omdat ze buitengewone haast schenen te hebben. Het uitzicht, de ongewone kleeding en dan de ongewone spoed, waren zoo verdacht, dat hij terstond de nachtpolitie in kennis stelde met wat hij gezien had, als zijn ■ermoeden te kennen gevende, dat het wel ontvluchte gevangenen konden zijn. Onmiddellijk werd naar de gevangenis getogen en aldra bleek het vermoeden juist te zijn. De bewakers hadden nog niets bemerkt, maar ja, na onderzoek in alle cellen bleek dat niet twee, maar zes van de zwaarste gevangenen zich dien nacht uit de voeten hadden gemaakt. De kooien waren ledig, de vogels gevlogen Hoe deze ontvluchting mogelijk was wist men niet te verklaren, leder stond voor een raadsel. 's Avonds te voren waren de gevangenen door de bewaarders opgesleten in alcoven met stevige ijzeren staven en sluitingen. Deze cellen waren op de bovenverdieping van het nieuwe gebouw. Al de sluitingen waren verbrokenmaar eenmaal uit de kooien, waren ze nog slechts op de naar alle zijden goed gesloten boven zaal en door de dearen was dus niet te ontkomen zonder dat de bewakers dit heor- den of bemerkten. Hoe een uitweg gevonden was Met een o.f ander werktuig alweer was het een een raadsel hoe ze hieraan kwamen gelukte het hun een opening in den zolder van den slaapzaal te maken, eenmaal hier Waarom TOPPUNT van kwaliteit! PINGJUM, Jan. '23. Veel heil en zegen, hoerden wij de kinderen van deur tot deur roepen, maar wij als grooteren roepen dat onze Muziekvereen. Harmonie” toe, daar deze vereeniging haar jaarlijksche uitvoering hield op 1 en 2 Januari. Uitgevoerd werden een 6-tal muziek nummers en het tooneelstuk ,Het duistere punt”, dat dan ook zeer verdienstelijk werd gespeeld, wat weer vele gelach en applaus van luisterend publiek. De zaal was beide avonden flink bezet. Nadat de voorzitter, tevens directeur van de muziekvereen. eeu woord van dank bracht tot de dames die hadden meege werkt, bracht de heer Wielinga tot den voorzitter, den heer U. P. Rijpma, een woord van dank voor zijn welwillendheid en mOeitevolle taak, hetgeen wij gaarne onderstrepen, met er nog aan toe te «oegen, hulde aan het geheele gezelschap. Een tot weersziens roepen wij hun toe Doordat er voor eerste klas dansmuziek was gezorgd en van dansen ruimschoots gebruik werd gemaakt, werden deze feesten orderlijk en met pleizier gesloten. PINGJUM. Het huis op het strand onder Pingjum, te koop aangeboden door D. Hoitenga, is onderhands verkocht aan den heer R. Mulder alhier. uitzicht bestond dat zij hun natte plunje zoo maar konden verwisselen en onderdak kon in de omgeving zoo maar niet gevraagd worden de eerstvolgende nachten. Wanneer ze dit deden zon hun spoor spoedig ontdekt zijn, zoodat zij er op rekenden de eerste nachten wel onder den blooten hemel te moeten overnachten. Intusschen was het gewaagde maar wel- overlegde waagstuk der ontvluchting met het gewenschte succes bekroond. Zoo wel geslaagd was de uitvoering, dat geen der mede gevangenen, geen der zeven en twintig bewakers, ja zelfs geen der schildwachten iets hadden ontdekt. Maar al was de vrijheid nu veroverd, toch bleven van alle zijden gevaren dreigen, die klommen naarmate het lichter werd. Kennelijk lag in de afspraak, om niet bijeen te blijven, en niet allen denzelfden weg te nemen. Zij scheidden reeds in de stad en zoo toog een enkele naar het zuiden en anderen weer trokken naar het oosten, naar de bossohen, zeker in de hoop op die wijze het spoedigst over de grens naar Duitschland te zullen komen. Wordt vervolgd. door gekropen en op zolder aangekomen, verbraken ze een dakvenster en stonden dus in de vrije lucht, maarop het hooge dak. De zaak werd lastig, want daar beneden stond een schildwacht met een geladen geweer. Het was tusscben 1 en 2 uur in den nacht en de hoofdstad lag in diepe rust, doch veel tijd was er niet om te beraad slagen. Wilden ze onopgemerkt verdwijnen, dan was snel handelen een vereischte. Teneinde verder van den schildwacht verwijderd te zijn, klommen ze naar het dak van het tweede gebouw, doch het groote kunststuk was om beneden te komen en dan over de breede gracht, die de gevan genis omgeeft. De heeren uitbrekers hadden echter op alles gerekend en één hunner had een koord met zich gebracht, dat hij ongemerkt had kunnen maken van garen, dat hij stal in de werkzaal daags wanneer hij aan ’t weven en spinnen was. Gedachtig aan het alle dagen een draadje, had hij wel 45 streng bijelkaar gekregen en hieruit een touw gemaakt, sterk genoeg om hen allen man voor man te dragen. Met het einde stevig bevestigd aan een bout van een dakvenster, zal het vermoe delijk de 26 jarige Schulz geweest zijn, die zich eerst heeft neergelaten aan het touw. ’tWas een steile hoogte en om dan de diepe gracht over te zwemmen waren kunst stukken, die hij echter goed wist te vol brengen. Geblsken is dat hij het touw, Uien hij de gracht overgezwommen was, aan een boom heeft vastgemaakt en zoo konden de makkers van Schulz zich maar van het dak langs het touw naar beneden laten glijden en kwnmen dus zelfs droog en wel op den beganen grond. Dat de overige vijf er droog af kwamen, was voor hen van veel belang, daar er toch weinig Bolswardsche Courant BALANS OPRUIMING een zeldzame gelegenheid s eengoedkoop kieedingstuk aan iedere te stellen eisch voldoet. GEBR. WOLKE Ife, J i l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1