der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Fa. T. S. v. d. Zee Zenuwen S. HENGST Beste Klompen W. ZEUL ZOON S BANK voor Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 VS PEPERMUNT betreft. Firma 8. Cupems Az., Bolsward. (Het huis met ’t gele bord). „DESEO” prachtige kloeke lichte geringde 7-cents Sigaar. KAUWGOM Zaterdag 13 Januari 1923 62ste Jaargang No. 5 Officiëele Advertentiên. ;s- en Mans f 1,00 Vrouwen - 0,90 TROMP, Sneek. MIJHHARDF Zenuw-tabletten. Pen koken 7Set Huishoudelijke Artikelen. Voor het Kantongerecht. 4 -ÏUVERTR TROMP, Sneek. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiên enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Kleine Advertentiên, als: Personeelaanvragen, Dienstaanbiedingen Te huur-, Ter overname- of Te koop- annonces, Familieberichten, TT-LEEUWARDEN- ONSCHADELIJK. acht het dus een Uw gezin is en blijft goedkoope adres voor: Geëmailleerde Een oude ontvluchtingsgeschie- d®nis uit de Leeuwarder gevangenis. BOLSWARD Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt., terugbetaling dagelijks. Deposito rente 5 pCt. één jaar vast Verzachtende omstandig heden zal de rechtbank in aanmerking nemen omdat het is zoo verleidelijk derde onwillige bakker - van Parrega. Deze had das was er alle grond men in die richting Betaling Schoolgeld. Burgemeester en Wethouders van Bols ward berichten belanghebbenden dal het schoolgeld over 1922 ten behoeve dezer gemeente den 2 December j.l. moest zijn betaald. Zij geven spoedige betaling in overweging daar binnenkort waarschuwingen door den Ontvanger zullen worden uitgereikt. Bolsward, den 10 Januari 1923. Burgem. en Weths. van Bolsward, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. hooiers vernam, den morgen bij korenveld onder De kwaliteit daarvan Engros bij R. G. VAN SLOOTEN, Harlingen en bij de bekende grossiers. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. komen tot rust door ’t gebruik van GROOTE KEUZE LAGE PRIJZEN ZIE ETALAGE Dijksfraat 45. Tel. 88. Bolsward woning, de kleeren van twee der gevan genen; voor deze beiden stond dus vast dat zij schuldig waren aan den inbraak en zich in den omtrek moesten schuil houden. Den geheelen morgen werd rusteloos gespeurd in bosschen en korenvelden, tot eindelijk in den namiddag eenig spoor werd ontdekt dat tot de ontdekking leidde. Alle vier lagen ze rustig te... slapen, maar zoodra ze onraad bemerkten sprongen ze op en zetten het op een loopen. De Doitscher Willem Spelleken Ruhrort, was dwenen, maar vlug ter been ze achterhaald Zitting van Vrijdag 5 Januari 1923. van dra uit het gezicht ver zijn kameraden waren minder en hoewel met moeite werden en gevat. Wordt vervolgd. IStflA-vAN-WLKEMBU Er was nog zoo’n zaak vorige maal aan gehouden en wel tegen Johannes M. bakker te Workum. Hier was de beklaagde afwezig, maar de rechter wou toch in dezen ook den deskundige hooren en nu deze ver klaart dat beklaagde het wel kon weten en bovendien gewaarschuwd was, luidt de eiscb evenals bij den vorige f 20 of 20 dagen. Nog een derde onwillige bakker was er en wel Jan D. 16 November ook te lichte brooden in voorraad. Het gewichtsverschil was nog al aanmerkelijk, want terwjjl er 480 gram droge stof moest zija, was er maar 437 gram. Dit waren z.g.n. „dubbelde bollen” zegt beklaagde die mjjn knecht gemaakt heeft, dus ik kon er niets aan doen. Neen, maar je bent er verantwoordelijk voor, merkt de Kantonrechter op. „Ja mijnheer, maar ik bak zelf altijd kleine brooden en dat was steeds in orde. Hierop verklaart de directeur van den Keuringsdienst dat dit niet waar is, want de echte „MO-JO” is DE Kauwgom voor Oud en Jong. GOEDKOOP en Importeurs ii Den eersten nacht konden ze echter onmo gelijk nog een grooten afstand afleggen, daar zij, zoodra het licht aan de kimmen rees, enmiddelijk schuil moesten gaan, want ieder oog zou hen zoeken en terstond aan hun tuchthuiskleeren herkennen. Zij die naar het Oosten getrokken waren, waren na eenige uren loopen de Wouden genaderd en zochten daar een goed heen komen in de boschrijke streken of ver borgen zich in de reggevelden om zoo den nacht af te wachten en opnieuw verder te gaan. Zij die tot deze bosschen waren gekomen konden tevreden zijn, tenminste vergeleken bij de twee anderen, die in andere richting hun heil zochten en reeds bij het verlaten der stad waren opgemerkt. Direct na de ontdekking der ontvluchting, dus beel in de vroegte, togen naar alle zijden de gewapende dienstknechten der justitie de stad uit, om de gevaarlijke boosdoeners, mocht het zijn ten spoedigste weder onschadelijk te maken. Uren in den omtrek werd het groote nieuws als in een ommezien verbreid en ieder die er van hoorde, maakte zich helper van de politie. Gewoonlijk ondervond de politie niet altijd de noodige steun van de bevolking in die dagen trouwens zoo is het ook nu nog maar nu er gevaar voor have en goed dreigde, was er niemand op weg, of veld of hij hield de oogen goed open. De boosdoeners waren allen van de gevaarlijkste soort en in de jeudige kracht des levens. De oudste telde nauwelijks 36, de jongste nog maar 25 jaar, en daar bij kwam dat ze aan alles behoefte hadden. De vluchtelingen die zuidwaarts getrokken waren, bevonden zich er het minst aan toe, daar ze geen kans hadden een bosen of iets van dien aard te bereiken, teneinde zich daags te verschuilen. Nauwelijks tot Goutum genaderd, werden zij reeds bemerkt door boeren, die naar het land gingen en toen deze eenige uren later de geschiedenis van een voorbijgaand dienstman hoorden, zetten ze met zeis en hamer de uitbrekers na en spoedig hadden ze zekere Christoffel Veldink ingebaald en gebonden. De tweede Hulsbeek genaamd begon zich te verdedigen, doch na lange wor steling werd ook hij overmeesterd en op een inmiddels gehaalde boerenwagen ge bonden. Fluks werd de tocht naar de hoofdstad ondernomen en geen 12 uren na de ontsnapping zaten deze twee weer in hun oude cel te denken aan de mooie vrije natuur en de mislukte plannen. Zoo ging de eerste dag voorbij, de nacht brak aan en overal in Friesland begaf men zich vel vrees ter ruste. Vooral in de Wouden bevond zich menigeen die met meer zorg dan gewoonlijk de grendels en sloten in specteerde en bij het ter ruste gaan eens rond zag of hij in geval van nood gauw een wapen bij de hand had. En niet zonder reden. De zich schuilhoudende en niets ont ziende boosdoeners moesten van den nacht profiteeren om hun slag te slaan. De honger moest hen als wolven uit hunne holen drijven en ook aan andere kleeding hadden ze dringend behoefte om verder te kannen trekken. Advertentiên voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. VERKOOP BOOMEN. Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat zij voornemens zijn op Woensdag 17 Januari a.s., des middags ten 12 ure, ten Stadhuize publiek te verkoopen, in 12 perceelen, 12 boomen, staande aan het Hoog Bol werk, genummerd 1 t./m. 12. De condities liggen ter secretarie ter inzage. Bolsward, den 11 Januari 1923. Burgemeester en Weth. voornoemd, 8. J. PRAAMSMA, Burgemeester. H. HAITSMA, Sesrataris. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62]/2 cent per 3 maanden paar van een gesprek hadden afge- in het Duitsch werd Jan S., timmerman te Ferwoude, wordt er van beschuldigd in den namiddag van U November in jagende houding te hebben geloopen op den Zuiderzeed^jk. Beklaagde ontkent het hem ten laste gelegde; hij liep met de handen in zijn zakken, doch daar de riem van het geweer niet deugde, moest hij dit onder den arm dragen. Het geweer was ongeladen, ik heb den verbalisant verzocht zich hiervan te overtuigen, maar hij zeidaar heb ik niets mee te maken. Op de vraag waarom hij daar dan met zijn geweer liep, antwoordt 8. dat hij naar zee wou. Als bewijs dat de riem van het geweer niet deugt, haalt hij deze voor den dag en na nog wat gepraat, wordt de zaak tot de volgende zitting aangehouden. Jan A., 25 jaar, melkrijder te Arum, beeft op 27 November gereden met wagens waarvan de wielbanden een breedte hadden van 10 c.M., hoewel de vracht meer dan 800 Liter was. Beklaagde bekent, maar noemt het een noodlottige samenloop van omstandigheden. Zondags reed hij nog met twee wagens met velgen van 15 c.M., doch toen brak het wiel van een der wagens. Hij kreeg den volgenden dag een reservewagen met wielen van 10 c.M. breedte en juist toen kreeg hij een bekeuring. Beklaagde heeft een rekening van Oostwoud en hieruit blijkt inderdaad, dat dien dag de wagen daar in reparatie was. Des Dinsdags had hij zijn gewone wagen weer. Die eene dag was dus feitelijk een ongeluksdag. De Ambtenaar houdt hier rekening mee en eischt slechts f 3 of 3 dagen. De beklaagde vindt dit „zeer fatsoenlijk” en de Kantonrechter beloofde ook nog rekening Wel waren de signalementen van het gevaarlijke viertal overal kwistig verspreid en was heel de rijks- en gemeenteveldwacht den ganschen dag ijverig in de wesr geweest om ze op te sporen, doch vruchteloos; niet de minste aanwqzing had men gevonden en wat gaven signalementen bij donker? Men duchtte inbraak en diefstal, doch bij wien en in welke buurt? Dat viel niet te gissen, want men had geen enkel spoor.. De morgen brak aan en wat men gevreesd had bleek alreeds bewaarheid geworden. Als een loopend vuurtje verspreidde zich de veel gerucht makende tijding, dat in den verloopen nacht was ingebroken bij den landbouwer Wiltje Oenes Bottema onder Roodkerk. Even brutaal en talentvol als de uitbraak der ontvluchten was deie inbraak geweest. Behoedzaam had men de luiken en ven sters verbroken en in de kamer gekomen het aldaar staande kabinet geforceerd en geopend en daaruit ontvreemd 80 gulden aan contanten, een gouden oorijzer, een zilveren tabaksdoos, een dito horloge, manslijfdracht, linnengoed enz. De bewoners die in denzelfden kamer sliepen, hadden niets gemerkt, ja‘ zelfs had men de wieg, waarin de kleine sliep, verplaatst, om bij het kabinet te komen en alles bleef rustig. Gelukkig, want ware iemand wakker ge worden, een strijd op leven en dood zon zijn gevolgd en dan zouden Bottema en de zijnen wellicht de kamp hebben verloren. Eerst bij het aan breken van den dag werd alzoo deze diefstal ontdekt en dat het de ontvluchte gevangenen geweest waren, be greep men direct. En waren het dezen geweest, dan hadden zij nu kleeren en geld en met minder vrees konden zij verder de wijde wereld in trekken. Maar voor de Justitie had deze inbraak een lichtzijde. Men bad nu een meer zeker spoor om te zoeken. In de buurt van den diefstal moesten de inbrekers zich wel ophouden. De nachten waren te kort om te voet ver weg te komen, zonder te worden opgemerkt. Paarden werden niet uit de weide ver mist, want alleen daarop zou het nog mogelijk zijn geweest intijds de grenzen te bereiken. Waarschijnlijk zal de kunst van paardrijden den hseren wel vreemd zijn geweest, daar anders dit middel niet onopgemerkt en onbenut zou zijn gebleven. Een macht van polifie trok naar Rood kerk en omgeving en ook de bevolking was overal ijverig meo in de weer om te zoeken en te speuren. Men had nu een vast uitgangspunt gevonden en een for- naeele jacht op groote schaal organiseerde zich als vanzelf. Aan ’t hoofd hiervan plaatste zich de Burgemeester van Tietjerksteradeel, die een beroep had gedaan op de landlieden om met vorken, spaden en geweren op het appèl te verschijnen. Goed gewapend toog alzoo een groote menigte op verkenning uit. Een kleine aanwijzing werd dra verkregen, toen men van een dat zij bij 't dagen het passeeren van Rinsemageest, een luisterd, dat half gevoerd. Nu bevond zich onder de vluchtelingen een Daitscher en om aan te nemen dat moest zoeken. Verder vond men niet ver van Bottema’s Personeelaanvragen, Dienstaanbiedingen enz. enz. Wij maken onze lezers attent op de zeer gunstige gelegenheid tot bet plaatsen van (Ondertrouwd-, Getrouwd-, 121/2- of meer jarige Echtvereen., Overlijden enz.) Dankbetuigingen, Dekkingsadverlentiën enz. enz. enz., die wij ZEER GOEDKOOP berekenen, n.l. tegen den uiterst lagen prijs van 1—5 regels 50 cent. Deze advertenties worden evenals alle anderen slechts voor één blad berekend en opgenomen in onze bekende 4 bladen, „Wonseradeel”, „Makkumer Courant”, „Hennaarderadeel” en Bolswardsche Courant. Heeft U dus een boeremeid of knecht noodig? Heeft U een huis of iets anders te huur of te koop? Heeft U het goede voornemen te onder trouwen? Zijt gij getrouwd? Zijt gij Ï21/2, 25, 40 of nog meer jaren getrouwd? Heeft een vermeerdering van plaats gehad? Vond een sterfgeval in Uw gezin of familie plaats? Wenscht gij Uw dank te betuigen voor de ondervonden belangstelling? Heeft U een hengst, een stier, een bok, een beer of een ram tot dekking gereed staan Welnu! Maak dat dan bekend in onze bladen. In alle dorpen hebben wij agenten, die de advertenties voor ons blad aannemen en opzenden aan ons adres. Adverteert dus in dit blad! Lage tarieven! Groote publiciteit! Let op ons adres: De eerste zitting van het nieuwe jaar bracht al weer vrij wat beklaagden met het gerecht in aanraking en al waren meer deren afwezig gebleven, het bekende Bols wardsche publiek dat op alle zittingen aanwezig is, had toch van 10 tot 12 uur aardige afleiding in het gewoon dagelijksche leven. De rij van beklaagden werd geopend met de zaak tegen Hendrik V. K. bakker te Gaast, die er in de vorige zitting al van beschuldigd werd brooden in voorraad te hebben gehad die te min gewicht aan droge stof bevatten. Beklaagde beriep er zich de vorige maal op dat dit wel kwam omdat hij nieuw meel gebruikt en dit hooger vochtpercentage heeft, dus m.a.w. dat dit boven zijn macht ging. De Kantonrechter vond aanleiding om heden als getuige te hooren den Directeur van den Keuringsdienst en deze verklaart nu dat het excuus van bet meerdere vocht in nieuw meel wel waar kan zijn, maar dan moet de bakker wanneer bet deeg te slap is, zwaarder afwegen en dit had van K. kunnen voorkomen. De Ambtenaar is het hiermede eens en eischt f 20 of 20 dagen. Een goed begin in 't Nieuwjaar. bij een vorig onderzoek waren alle kleine brooden te licht. „Ja maar dat was een vergissing, er was geen opzet in ’t spel”. Eisch f 20 of 20 dagen. Dan komt de 19 jarige Fokke R. wonende te Ytens naar voren die volgens het opgemaakte proces verbaal op 7 Nov. met een wagen reed waarvan de wielen niet van de modder ontdaan waren. Beklaagde bekend bet feit niet volmon dig, maar zegt de raderen met zijn klompen te hebben schoongemaakt. De Kantonrechter vindt klompen nu niet zoo bijster geschikt voor deze werk zaamheden, maar beklaagde zegt dat dit er niet op aan komt. Bovendien zegt hij regende het telkens hard, dus de modder spoelde er wel af. De Ambtenaar acht de overtreding bewezen en vindt, daar de wegen hier al slecht genoeg zijn en dus niet nog meer vernield behoeven te worden, een boete van f 8 of 8 dagen noodig. Teake B. te Wommels, niet ver schenen, beeft zonder vergunning in land, toebehoorende aan een stichting te Bolsward, een langoor geschoten. Als getuige treedt op een veehouder uit Cubaard, die alles heeft gezien en desgevraagd meedeelt dat beklaagde zooiets wel vaker bij de hand heeft. De Ambtenaar hier even rekening mee houdend, eischt f 12 of 12 dagen. Bolswardsche Courant 1 k bij Apoth en drogisten. A.MIJNHARD! ■S&fea. ZEIST

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1