Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward LUXE CEDERHOUT VERPAKKING KLOEKE MODERNE MODELLEN UITGEZOCHT SUMATRA ZANDBLAD 6, 8, 10 en 12 cents Wed. R. DE JONG Snorkstraat BOLSWARD ■n l ZEUL ZOON S BANK voor Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 V.S. PEPERMUNT vergeten heb. ■1 „DESEO” O Zaterdag 27 Januari 1923 No. 9 62ste Jaargang Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 AANBEVELEND, Engros TROMP, Sneek. DE HAREN RIJZEN MIJ TENBERGEnu ik de Officiëele Advertentie. Bolsward, Uit Bolsward. T- LEEUWARDEN WAAR HET GELD BLIJFT. te Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt, terugbetaling dagelijks. Deposito rente 5 pCt. één jaar vast Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. die kloeke, lichte, lichttrekkende 7-cents SIGAAR maakt eiken dag vorderingen. Vraagt ze Uwen winkelier. kantoortje, dat vroeger gevestigd was in in bet gemeentehuis. Het nieuwe gebouw kostte f 90000. Voor den opzichter bij het werk, die geen kamer naar zijn zin kon krijgen in het dorp, werd een houten villatje gebouwd, dat nog f 4000 extra kostte en bij afbraak plm. f 700 opbracht. Het nieuwe post- en telegraafkantoor wordt tbans bediend als hulpkantoor en de kantoor houder wordt bijgestaan door een telefoon juffrouw, die geheel overbodig is, op een jaarwedde van pl.m. f 1100. De bedoeling was, in het prachtige post- en telegraaf kantoor een directeur aan te stellen met noodige beambten, alles geheel overbodig. De oude brievengaarder kan het werk nog altijd heel best alleen af, evenals vroeger. Want ook in het naburige St Annaland dat grooter is dan Stavenisse, wordt de geheele dienst van het post- en telegraaf kantoor door den kantoorhouder alleen verricht. Ook zijn er te Staveuisse twee brievenbestellers, waarvan één overbodig ia, met een bezoldiging ieder van f 1600. Voor den dienst was het monumentale postkantoor absoluut overbodig, niemand in de gemeente begrijpt waartoe het dienen moet. Hetzelfde geldt voor het eveneens op Tholen gelegen St. Maartensdijk, waar ook zoo’n postpaleisje is gebouwd en dat thans... aan den dienst wordt onttrokken Engros bij R. G. VAN SLOOTEN, Harlingen en bij de bekende grossiers. Dezelfde berichtgever schrijft nog: Op het gebied van het Ouderwijs gaat bet nog veel idioter toe. Ons volk wordt uitgeknepen tusscben een pers, waarvan het eene blad rood, het andere zwart ge kleurd is. Te Zierikzee bestaat een Bijzondere Sebool met den Bijbel, ondergebracht in een heerenhuis. Dit huis was te klein ge worden en het schoolbestuur ging een grooter huis nemen, gedeeltelijk afbrekeu en tot schoolgebouw verbouwen. Toen het werk bijna klaar was, kwam de. millioenen- stroom vloeien voor het bizonder onderwijs. En wat deed nu het schoolbestuur? Het gebouw werd weer afgebroken een af gebroken front werd weer als van ouds opgetrokken, kortom het heerenhuis weer in zijn ouden toestand teruggebracbt. Daarna werd grond gekocht voor f 6000 en hierop een schoolpaleis gebouwd van bijna f 110.000. Een monumentaal hek, dat alleen duizenden kost, tart den voorbij ganger, die belastingen betaalt. Zoo staat ook midden op het kale land van Schouwen een prachtige nieuwe school met verscheidene lokalen en mooie onder- wijzerswoning ten behoeve van.nog geen dertig kinderen, die heinde en ver op de dungezaaide hofsteden wonen. En overal in den lande hetzelfde; voor 1923 honderd en dertig millioenen voor het onderwijs, dat ons volk verscheurd en verdeeld naar den finantieelen ondergang drijft I TUINBOUW. Burgemeester en Wethouders van Bols ward brengen ter openbare kennis, dat de tuinbouwcommissie de perceelen tuinbouw heeft toegewezen. Op Maandag 29 Januari a.s. wordt ter gemeente-secretarie van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur gelegenheid gegeven het huurcontract te teekenen. Bolsward, 25 Jan. 1923. Burgemeester en Weths. van 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. N. R. Crt. van 18-12-’22, Geldverknoeierij bij de Posterijen. Stavenisse, een plaatsje van nog geen 2000 inwoners op het eiland Tholen heeft in 1921 een post- en telegraafkantoor ge kregen in de plaats van een hulppost- fDRABIjlA-vANVALKEriBURG'S- |e 4 -'LEVLRTRAM1 - Voetbal. Woensdagavond had in café Hoekstra de door de voetbal vereenigingen F. C. A. en Bolsward georganiseerde lezing over de spelregels plaats. De heer A. Brouwer van Leeuwarden had zich bereid verklaard eene uiteenzetting te geven, doch uit onder vinding weten wij dat men van dit onder werp zeer veel studiemoetnaaken, om hierover een voor de aanwezigen duidelijk te volgen lezing te geven. De heer Brouwer, die reeds een 16 tal jaren bij verschillende wedstrijden heeft gefungeerd als scheidsrechter, is voldoende met de spelregels op de hoogte en de aan wezigen kondeo uit de artikels-gewijze behan deling van het spelreglement meerdere belangrijke aanwijzingen putten, waarvan door spelers en toeschouwers veel profijt kan worden getrokken. Na de pauze gaf de spreker gelegenheid vragen te stellen betreffende buitenspel enz. en dit gedeelte van den avond was beslist het meest leerzaam. Verschillende aanwezigen maakten van deze gelegenheid gebruik inlichtingen te vragen en allen werden tot volle tevredenheid beantwoord. Voor Zondag a.s. is op het sportterrein de belangrijkste wedstrijd in dit seizoen vastgesteld, n.l. tusscben F. G. A. en Bolsward. De eerste ontmoeting, waarbij partijen vrijwel tegen elkaar opwogen, eindigde in een 1-0 overwinning van wthe good old”. Wie zal ditmaal als over winnaar uit het strijdperk treden? Er is naar ons idéé absoluut niets van te zeggen. Het elftal, waar F. C. A. de vorige maal mee uitkwam, was zonder v. d. Schaaf, Schuurmans en den rechtsbinnen. Dus dit beteekent een versterking van 3 goede krachten, vooral de rechtsbinnen is tegen woordig een gevaarlek speler voor de tegen partij, dit bleek duidelijk tegen Workum. Doch ook Bolsward heeft een goede oefen periode achter zich en de vleugelspelers met de Vries en Zweering zullen de rood witte achterhoede meer dan handen vol werk geven. Wij vertrouwen, dat beide elftallen zich anderhalf uur onvermoeid zullen geven, zullen zwoegen ,tot het bittere einde” en dan zullen de toeschouwers kunnen genieten van een spannenden wedstrijd. Nogmaals doen wij een dringend beroep op het publiek: vuur uw club aan, doch Aan de Centrale Commissie voor be zuiniging uit de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel wordt geschreven Een bedrijf, dat groote tekorten oplevert. Kan het niet goedkoopst? In de Msb. beklaagt een inzender zich over het feit, dat, terwijl allérwege bij den dienst der P. en T. op de meest intense wijze wordt bezuinigd, de technische dienst zóó doorgaat mat geldverspillen, dat men zich daaraan wel ergeren moe);. Volgens het personeel van den actieven dienst heeft de technische dienst eenzéér ruim aandeel in de ongunstige financieele uitkomsten van den P. en T.dienst. En als bewijs haalt de inzender de volgende frappante staaltjes van geld verspilling aan, overgenomen uit ’t orgaan van de Vereeniging van Directeuren en Commiezen 1. Bij den T. D. zijn reeds gedurende geruimen tijd Duitscbe ingenieurs en monteurs werkzaam tegen een loon van respect, f 65 en f 35 per dag. 2. De radio-inrichting op 't Kootwijker- zand verslindt schatten gouds en kost nu reeds negen millioen gulden; van een ge regeld bedrijf is echter nog geen spoor te bekennen. 3. Bij de eerste steenlegging van die inrichting is door technische ambtenaren in grootschen stijl gefuifd op rijks kosten natuurlijk. Er werd een lunch aan geboden die gemiddeld f 20 per couvert kostte. Een oorkonde werd opgesteld, ter vereeuwiging van de eerste steenlegging. Die oorkonde kostte maar 200 gulden en een afschrift hiervan slechts 175 gulden. 4. He^ materieel, door den T. D. aan geschaft, is in het algemeen zóó duur, dat thans reeds ongeveer 35 pCt. van alle en bestead is voor kantoor van den rijks- ontvauger. Hiervoor is bet gebouw evenwel veel te groot. Het post- en telegraafkantoor wordt intusschen weer teruggebracht tot een hulpkantoor in een bescheiden kamer van een particulier buis. Het telefoon kantoor is weer opgeheven en het post paleisje was meer dan ruim genoeg voor het hulpkantoortje en de belastingen samen, werd de bovenwoning in tweëen gesplitst, wat gemakkelijk zou gaad. Maar dat zou te economisch zijn, dus de posterijen er uit en in een ander gebouw. Nog erger geldvermorsing vond plaats te Dinteloord, waar het nog veel duurdere postkantoor ook overbodig bleek en leeg staat of leeg komt te staan. De tonnen gouds, aan deze postkantoren besteed, zijn totaal weggeworpen. Bij de posterijen is overal veel te veel personeel. Hoe hierbij stompzinnige ver kwisting richtsnoer is, moge met een voor beeld toegelicht worden, één uit honderden. Op een klein gehucht op het eiland Schouwen was tot voor kort een hulp postkantoor met een brievengaarster en een besteller. Die besteller bezorgt tweemaal telegraaf- en telefoonontvangsten wordt geabsorbeerd door den post ^afschrijvingen” van dat materieel. Het ligt voor de hand, dat bij een dergelijk hoog percentage een loonende exploitasie hoogst moeilijk wordt. 5. Het bureel //Telefooncentrales” bij de directie van den T. D. werkt uiterst duur. Voor de nieuwe kantoren teR’dam, Haarlem en Utrecht heeft dat bureel tele- fooninrichtingen besteld, die niet minder dan respect. 2 millioen, ll/a millioen en 2 millioen gulden kosten. Voor die 3 kantoren samen 5i/2 millioen 6. De keuringen laten te wenschen over en kosten bovendien te veel geld. De keuringen geschiedden vroeger gewoonlijk door ééa persoon. Thans zijn voor die keuringen diverse ingenieurs (of hoofd ingenieurs) gelijktijdig of bijna gelijktijdig op reis, dikwijls nog vergezeld van een electro-techniscb ambtenaar. Zoo komt het voor, dat bijv. 2 ingenieurs te Keulen of omstreken, met als hulp een electro technisch ambtenaar, aanwezig zijn en weer een ander ingenieur meteen electro- technisch ambtenaar voor keuringen naar Berlijn en Hannover zijn vertrokken, terwijl een derde paar in Londen zit. 7. Het aantal hoofdingenieurs en ingenieurs is voor ons kleine landje veel te groot. De districtsingenieurs hebben een werkkring, waarvoor een opleiding te Delft noodig is. De inzender in de Msb. komt ten slotte tot verschillende conclusies, o.a. dat de Technische Dienst algeheel gereorganiseerd moet wordendat in het geheel 6 of 8 ingenieurs voldoende zijn dat alle werken van eenigen omvang in het openbaar aan besteed moeten worden; dat strenge controle uitgeoefend dient te worden op dienstreizen en dat het aantal dienstauto’s en motorfietsen beperkt meet worden. Alg. Hbld. van 9-12-22. Het middel voor hard-leersche gemeenten. DEVENTER. De Minister van Arbeid heeft op het verzoek van het gemeente bestuur om verdere medewerking van het rijk ten behoeve van de werkverruiming bij de spoorweg- en havenwerken voor het tijdvak van 1 Oct.31 Dec. ’22 ook namens zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat de regeering be zwaar heeft, deze medewerking te verleenen, omdat zij niet de overtuiging heeft, dat de gemeente bij haar bestrijding van de werkeloosheid rekening houdt met de be ginselen, die daarbij door de regcering worden toegepast. Eerst als het gemeente bestuur blijk geeft, met bedoelde beginselen in overeenstemming te handelen, zal weer rjjkssteun voor de werkverruiming worden verleend. per dag de brieven enz. behalve des Zondags, wanneer geen bestelling plaats heeft, De bestellingen geschieden per rijwiel en zyn gemakkelijk in een uur te doen. De besteller heeft alzoo twee uur werk per dag en is bovendien rijwielreparateur. Wat hij als besteller verdient, is niet bekend, maar hij zal als zoodanig zeker niet per uur betaald worden. Dit ware echter billijk, want zijn dagtaak is rijwielen repareeren. Toch schijnt het bestuur der Posterijen te meenen, dat hij zijn heelen dag met brieven bestellen bezet beeft en wellicht wordt hij dus ook voor een vollen dag betaald, want... in het gehucht wordt opgericht een hulp- telegraafkantoor. Eenige malen per «eek, soms in het geheel niet, moet er een telegram bezorgd worden. Nu zou men meenen, dat de brievenbesteller met zijn twee uren werk per dag, ook die paar telegrammen wel kon bestellen, maar neen, dat gaat niet. En zoo is, tegen aparte belooning, 's mans vrouw aangesteld als telegrambesteisler! Bolswardsche Couran EIGEN HAARD SIGAREN .r’.rvV.-;.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1