der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan V.S. PEPERMUNT vergeten heb. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 31 Januari 1923 62ste Jaargang No. 10 HET JAAR 1922. OUD-BOLSWARD. VOETBAL. DE HAREN RIJZEN MIJ TEN BERGEnu ik de Slot. 4. Ik doet, 'k meen. I Engros bij R. 0. VAN SLOOTEN, Harlingen en bij de bekende grossiers. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. ons kwijtge- en thee, voor de grap, En uit nieuwsgierigheid, ’k Wou hooren, wijl het kermis was, Wal mij daar werd gezeid. Ik wist, dat met waarzeggerij, Die vrouw mij toch bedroog... Zij hield, bij alles wat ze zei Een slag om d’ elleboog. was, zei zij, vanaf mijn jeugd Gelukkig steeds geweest, Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden ’k Was nu aan ’t eind haast van mijn baan, Daar was zij voor bevreesd. Ik lachte en zei: Dat weet ik ook: Die tachtig jaren telt, Maakt niet veel kromme sprongen meer, Dat hoeft mij niet voorspeld. Dat nam ik haar niet kwalijk dus, Ik stemde het haar toe. Maar mijn geluk in vroeger tijd... 'k Wou gaarne weten: hoe? Daar maakte zij zich zoowat af: Geen ziekte had ik veel, En 's werelds zegen, zoo zij zei, Viel ruimschoots mij ten deel. Nu goedDat ’k steeds sobreeren meest, Dat ging die vrouw niet aan, Doch ’k vreeg wat meerder klarigheid, Omtrent mijn daagsch bestaan. Toen zei ze: «Wee» voorzichtig man! «Je speelt gevaarlijk spel, Je lust, dat zie ik aan je neus, «Je nat en droogje wel! Toen, vrouwbegreep je, dat ik haar Geen meer vertrouwen schonk, Omdat ik vast in veertig jaar Geen enk’le borrel dronk. Toen ’k opstoof, trok ze gauw bakzeil, Zou ’t met de gek beslaan Ik meenje drinkt veel kofje «Trek je dat zoo niet aan. «Je hebt daarbij, gelukkig maar, «Ook een gezonde maag... Zoodat ik, riep ik heengaand uit, Geen praatjes meer verdraag. Gelijk het mij in cakewalk Beviel het u daar slecht. Voor oudjes komt er van zoo iets Heel weinig meer terecht. Thomasvaar. Nou ja, dat is, zoo ver het reikt, Maar ik vond het beroerd, 't Verwijt van iets, waartegen ik, Lang strijd reeds heb gevoerd. Waar ziet zoo’n vrouw mij toch vooraan? Als ik mijn zin eens kreeg, Dan werd er heel geen drank verkocht, De kroegen bleven leeg. 'k Ben nu aan 't einde van mijn vers, ’t Werd langer dan ik dacht, Eén ding kwam er, daar sluit ik mee, Dat ’k erger had verwacht. Er kwam belatting tp tabak, ’t Hing lang al in de lucht, Dat was iets, waar ik vrees voor had, Daar was ik voor beducht. Ik rook nog tegen d’ ouden prijs, ’k Begrijp niet, hoe het kan, Vooraf was er veel drukte mee, Nu merk je niets er van. Myn pijpje rook ik door de week, Des Zondags een sigaar; En zoolang dat mij nog goed smaakt... Blijf ik wel Tkomaevaar. Verhuurd aan Lourens Louren’s Posthu mus voor f 13,10. Totaal 815 gld., 12 st. 8 penn. In 1855 is er voor den Harlingerweg iets afgenomen en in 1864 een perceel land geruild met de Kerkvoogdij van Wit- marsum. Het Armhuis kaeeg een toehaak van f 100. In ditzelfde jaar werd met Mr. Boele Jacobus de Kok ook een ruiling gesloten over een perceel uit de plaats van Tjeerd Anskes. Het Armhuis ontving toen in ruil een stuk oude weg en een toehaak van f 400. Onder Hiemert lag een stuk weiland groot 41/2 pondemaat; dit werd verhuurd aan Jentje van der Veen voor 13 gld. 10 st. en is in 1837 verkocht aan Mr. L. Dor- hout te Leeuwarden voor f 500. Onder Oosterend lag 10 pondemaat land, verhuurd aan Gerrit Jelles voor 13 gld. 10 st. p. p. In 1876 is dit land over gedaan aan de kinderen van Minne Ates Wiersma te Oosterend en in ruil ontvangen een stuk land te Burgwerd. Hst Armhuis ontving f 1065 tee, volgens schatting van deskundigen. Eén post van inkomsten rest mij nog te melden en welHuur van woningen f 74,40. Ofschoon aan het Armenhuis behoorden 28 woningen in de stad en 2 te Burgwerd, werd toch slechts van vier dezer huur ontvangen. In de stad werd van een woning f 18 gebeurd, van een andere 20 gulden 16 stuivers en nog een van 15 gulden 12 stuivers, terwijl te Burgwerd de eene kamer f 20 deed en de andere gratis werd bewoond. Beide kamers te Burgwerd zijn in 1844 publiek verkocht, de netto opbrengst is geweest f 957,60. Hoewel van een en ander nog meer zou zijn te zeggen, meen ik het hierbij te moeten laten, vreezende menig lezer en lezeres reeds te lang bezig gehouden te hebben over deze aangelegenheid. Gegroet: OBSERVATOR. wij de «oliekoekstadbewoners” niet meer in de Friesche hoofdstad krijgen. De groot- mogendheden van Friesland alias het F V.B.-bestuur toch hebben de F.V.B. in klassen verdeeld wat voor de afdee- ling reiskosten een gerief is trouwens en nu zit dan F.C.A. in klasse C. met een stuk of wat clubs uit Sneek, één uit Workum en dan «Bolsward”. «Kurze Rede langer Sinn”, wou ik dus zeggen dat al eenige jaren de Bolswardsche voetbalbeweging mij is ontgroeid en den correspondent van het Sportblad voor Frieeland komt de «honneurs” toe, ons geregeld van de verrichtingen zijner clubs op de hoogte te hebben gehouden. Toen ik mij voor de tocht naar de binnen landen van Friesland gereedmaakte, heb ik mij voor alle nissigheid de nummers van het bekende groene blaadje in de tasch gemoord, hier en daar wat notities daar- gesteld en toen ik de wagen van het ouderwetsche trammetje verliet dat mij na baast een halve dag reizen ter bestemder plaatse deed arriveeren, was ik zoo ver dat ik het volgende wist «Bolsward* heeft een keeper die wel voor twee telt, twee goede vleugelspelers, een prima half en een paar spelers die niet te goeder naam en faam bekend staan. F. C. A. heeft een reuze middenvoor, een eminente hardwerkende spil en een vertrouwd backstel. Den «uitwedstrijd” wonnen de mannen van «Van der Meulen” met 10 en toen hadden ze twee invallers en waren on geoefender of wat deftiger is «minder goed getraind” dan Bolsward. Aldus worteltrekkende uit deze alge braïsche rekensom, was ik liehtgeloovig genoeg om mijn chance aan F. C. A. te geven. Heteerste wat mij in Bolsward teroore kwam was dat «Bolsward” aanmerkelijk gewonnen had door het royement van een lid (dat was dan zeker een «leed”) en de betoonde collegialiteit van een ander speler, die nu ook niet meer wou. Dat was myn eerste XXVI. In het staatje, vermeldende dejaarrekeoing van ’t Armenhuis over 1809 in het vorige nummer, meldde ik onder: f. Eeuwige Renten: 94 gulden 5 stuivers 8 penningen. Deze som werd telken jare ontvangen van eigenaren van huizen, meest in de stad, wier panden met die bedragen bezwaard waren. Ze zullen, als zijnde onvervreemdbaar nog wel worden afgedragen aan deze ad ministratie. e. Grendpachten10 gulden 19 stuivers 8 penningen. Op gelijke wijze als boven, maar dat> rustende op erven of landerijen. Ze zijn verkregen door vroegere schenkingen of wegens ’t toestaan van erfdienstbaarheden ten gunste dier gronden. De gemeente, en ook de andere stichtingen hebben der gelijke grondpaehten en renten telken jare te innen. d. Rente van Effecten 452 gulden 2 stuivers 12 penningen. Deze obligatiën enz. zijn vroeger aan gekocht voor de opbrengst van verkochte vastigheden. In 1809 waren er 5 stukken in de geld- leening ten behoeve der provincie Friesland samen f 10204 en zijn in 1815 gecon- venteerd in: 1°. Een bewijs van primitieve inschrijving Grootboek N. W. schuld groot f 4700. 2°. Idem aandeel uitgestelde schuld, groot f 9400. 3°. Negen kansbiljetten a f 1000 en twee ieder f 200. In 1825 is een dezer biljetten uitgeloot met f 1000 betaalbaar in 1843. Later bleek evenwel zoo staat er in de memorie dat deze kansbiljetten ver loren zijn gegaan tijdens de administratie van Mr. D. Jakles en in 1828 zijn op diens kosten weer voor gelijk bedrag kans biljetten aangekocht. In 1842 zijn ze echter «uit voorzorg” staat er bij geconventeerd in bewijzen aandeel Nat. Werk. Schuld somma f 1800 en een obligatie ten laste der stad Bolsward, groot f 3800, rente 21/2 pCt. Om door de moeielijkheden heen te komen, welke ontstonden bij de Fransche over- heersching, moesten gelden geleend worden. Een oud staatje daarvan vond ik en het is wal aardig het hier te laten volgen. Het staat in de balans opgegeven onder de rubriek Schulden. Aan den heer J. Haitsma te Bolsward f 2000, rente 4 pCt. Aangegaan in 1874, afbetaald in 1840. Aan het Weeshuis alhier f 500, rente 3 pCt. Opgenomen 1795, afbetaald in 1832. Aan het Gasthuis alhier f 1000, rente3 pCt. Gekregen in 1795 is in 1859 kwijt gescholden. Aan het Weeshuis alhier f 1000, rente4 pCt. Ontvangen in 1799, terugbetaald in 1840. Aan het Gasthuis alhier f 2000, rente 4 pCt. Opgenomen in 1799 ons kwijtge- sehslden in 1859. Aan het Weeshuis alhier 1200, tegen 4 pCt. Ontvangen in 1803 en 1804 terug betaald in 1840. Aan Jacob Roelofs te Bolsward f 600, tegen 4 pCt. In 1805 ontvangen, aan de erven terug betaald in 1817. Aan het St. Anthoniegasthuis f 3000 h 3 pCt. rente. Ontvangen in 1808 scholden in 1859. Deze lijst reeds spreekt duidelijk van de moeielijkheden waarmede deze administratie te worstelen heeft gehad in den zooge- naamden Franschen tijd, geen wonder, dat het daarna een teer zal zijn geweest weer op dreef te kernen. Een nobel idee wekt „F. C. A.” krijgt klop. De nieuwe clubs verdringen de oude. „Bolsward” over alle liniën haast superieur. Derood-wittekampioens- illusies vernietigd. De kansen der kanaries stijgen aanmerkelijk. Reeds lang had ik met de redactie de afspraak gemaakt den wedstrijd tusschen de Bolswarder pretendenten voor de eere- plaats 1ste klas F.V.B. te zullen verslaan. Waarom hadden wij die afspraak gemaakt? Wel omdat de bekeade voetbalrubriekver- zorger van de Bo'swardsche Courant voor deze gelegenheid den lezers nu gaarne eens een verslag wou voorzetten van iemand buiten de plaats, zoodat das alle schijn van partijkiezen vermeden werd. Want de stuurlui langs de kalklijnen of te wel het „publiek" zijn zoo geneigd om, wanneer een scribent de waarheden op ’t tapijt brengt, hem direct partijdigheid in de schoenen te duwen. Zoo heb ik dan Zondag de oude stad van Gysbert Japicx opgezocht, om daar incognito den wedstrijd bij te wonen en dan naar beste weten en kunnen rapport op te stellen en uit te brengen. Laat ik even zeggen, dat de oudste Bolswardsche club mij niet geheel vreemd was, ze kwamen vroeger ook in Leeuwarden en verloren vaak ik durf niet zeggen «haast altijd” wel eens met een stuk of 14 tegen en 0 voor. Ze waren altijd prettige tegenstanders die F.C.A.-ers en konden wel tegen een stootje, tenminste als ze 't eene jaar «knock out” geslagen werden, kwamen ze de volgende competitie met evenveel plezier terug. De laatste jaren is er op voetbalgebied veel veranderd (verbeterd durf ik niet te zeggen.) Het aantal jongelui dat tegen een bruin leer aanschopt tenminste tracht te schoppen is exorbitant toegenomen. Een groot deel van hen leeft van Vrijdag tot Dinsdag in een soort voetbaldelirium, redeneert over knullen van «refrees”, de moeilijke regels van «absijt”, zegt dat ze er Zondag op los zullen huffen, kortom al men zoo tusschen die enthousiasten staande de uitslaglijst raadpleegt, blijkt wel dat er veel verandering in de voet balsport maar weinig verbttering is gekomen. Die verandering en toename der voetbal sport dan is ook de oorzaak geweest dat Je zei, ’t gaat als een golvend boot, En zoo kreeg ik ook zin. Maar, menschen! wat werd ik bevreesd, ’t Was iets wat mij niet past, ’k Was blij, dat 'k levend onder was, ’k Hield mij aan buurvrouw vast. Ja lach maar Oudje! ’k was beroerd! Doch nu moet ook gezeid Gij zijt toen in dat spel geweest «Van Kunst en Nijverheid”. Je doopceel werd daar fijn gelicht ’t Was iets uit d’ oude doos, Maar toen je uit den wagen kwaamt, Was je verschriklijk boos. Thomasvaar. Nou ja, het ging toen het, dat het Bestuur van het Gasthuis in 1859 de pen heeft gehaald door de vorderingen ten laste dezer armenadmini stratie. Een bedrag toch van f 6000 werd toen kwijtgescholden. Om een beetje uit de schuld te geraken, was dan ook reeds in 1839 met concent der Prov. Staten overgegaan een der boerenplaatsen te gelde te maken. De op brengst was voor 48 pondemaat met huis in totaal f 13625,12. De tijden waren toen wel drukkend. Laat ik ten slotte nog even aanstippen welke landerijen toen (1809) aan’t Armen huis behoorden en wat ze opleverden. Onder Boleward. 1°. Een zathe en landen, groot 53 pondemaat. Verhuurd aan G.T. W. Doekeles, tegen 14 gulden 10 stuiver per pondemaat. De zuivere opbrengst was per jaar f 797 50. Hiervan moest de stad Bolsward elk jaar f 5 ontvangen. 2°. Een idem groot 66 pondemaat, ver huurd aan Tjeerd Anskens voor 14 gulden 15 stuivers per pondem. Zuivere opbrengst f 973,10. Elf pondemaat dezer plaats zijn onder Oegeclooster gelegen. 3°. Een zathe en landen onder Laard en Zaard, groot 82 pondemaat. Verhuurd aan Fokke Ties voor 15 gld. 1 st. p. p. Totaal f 1234,10. 4°. Idem, groot 48 pondemaat, verhuurd aan Ane Jans voor 14 gld. 16 stuiver p. p. Opbrengst netto f 710,40. Deze plaats is 21 Nov. 1839 publiek verkocht, gelijk boven is gezegd. 5°. Idem onder Allingawier, groot 44 pondemaat 4 einzen 4 roeden. De Diaconie te Tjerkwerd had hierin 2 pondemaat over hoog en laag. Deze plaats was verhuurd aan Jan Annes voor f 19 p. p. Totaal f 842,65. 60. Idem te Burgwerd, groot 85 pondm. Verhuurd aan Rients Jans voor 12 gld. 17 st. 8 penn. p. p. In totaal netto 1094 gld. 7 st. 8 p. 7°. Idem te Witmarsum groot 621/2 pd. Thomasvaer. Twee nieuwe tcholen kwamen klaar, Gebouwen van belang, Een kostbaar iets voer land en stad, Te duur weldra, ben 'k haag. Ook in Den Haag ziet men ’t al in, Men wil bekrimpen gaan, Doch daarbij dient het onderwijs Op peil te blijven staan. In scholenbouw heerscht weelde thans, Wijl elk maar bouwen kan; De Staat gaf hen de handen vrij, En nu kwam dit er van. Voor elke richting nu een school Dat is thans maar de leus! Wat was dat anders in ons tijd, Toen had men heel geen keus. Men zag naar richting toen niet om, Verdeelde het naar stand, De defligen wat bij elkaar, En verder navenant. Men had teen eigenlijk geen keus, Het geld bepaalde dat, ’t Was mingegood, of tusschenbei, Of die meer centen had. Wij zaten vredig naast elkaar En leerden, meen ik, goed, Nu is er scheiding alleszins, Men meent dat dit thans moet! Voorheen had men de Burgerschool, Dat was voor d' eerste klas, Daar gaf men 't hoogste schoolgeld ook Omdat men burger was. Da Tusschensehool was ’t middenstuk Toen tusschen arm en rijk, Daar gaf de kleine burgerstand Dan van zijn krachten blijk. De mingegoeden ook vereend, Daar deed ook elk zijn best, Wie trouw en lang de school bezocht, Dio won het van de rest. Want leerplicht kende men toen niet, Elk maakte het begin, Bij d’ armen was de lust vaak klein, Verdienen meer naar ’t zin. De ryk’ren kwamen later nog Bij de Mesjeu terecht, Eu werden op de Fransche school Wat extra onderlegd. Stand schijnt nu geen beletsel meer, Om naar één school te gaan, De standen zijn nu weer gemengd, ’t Komt nu op richting aan. Vier m.u.l.o. scholen in ons stad Dat is toch niet te min, Hawar! als elk zijn best maar doet Dan schik ik het nog in. Thomasvaar. Juist vrouw, 't is niet meer als van oude, De oude tijd verdween: Als ieder nu zijn bost maar Zal 't beter gaan, naar Die schelen uit ons jongen tijd, Zoo vol gepropt en klein, Voldeden niet aan goeden eisch, 't Moet frisch en luchtig zijn. Goed onderwijs is van belang, 't Is levenskapitaal, Doch d’ eisch wordt soms ook overvoerd, Dat weten w' allemaal. En wordt er met de wetenschap Verdraagzaamheid geleerd, Dan zijn de kosten goed besteed: Is wedstrijd niet verkeerd. De kermii, Thomas! weet je nog? Gaf dit jaar veel vertier, Men zag er zooveel tenten staan Als 't vroeger ook was hier. Thomasvaar. Ja vrouwtje! die huppelende brug Die lokte je, niet waar? Daar ben je immers in geweest, Maar o! wat zag je raar! Nou ja, dat kwam je riedt het aan, En bnurvronw wou er in, 1 Bolswardsche Courant H' n PlETERNEL. PlETERNEL. PlETERNEL. PlETERNEL.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1