der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan R. P. DE BOER Speciaal adres voor WIEGEN KRflfiGPfiNTOFFELS I Rotterdammertjes 1,95 1,95 S. HENGST, Schoenmagazijn 1,95 1,95 W. ZEUL ZOON S BANI weer Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 ^INFIUENZA^ 1 a f 1,95 Js 4 r. - „DESEO” I Zaterdag 3 Februari 1923 62ste Jaargang No. 11 BLEEKSTRAAT MAKKUM in alle modellen en uitvoeringen. Luiermanden Luiermandartikelen Hospitaaldoek Wollen-, Zijden- en Satinet Dekentjes Hoestpastilles BESTE T Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 TROMP - Sneek 32e leening trekt a.s. DINSDAG GRATIS OMWISSELEN voor een Obligatie der Extra Premieleening, welke na de 33e leaning plaats vindt. Koopt of wisselt nog heden om in FALKENA’s Boek- en Sigarenhandel, Bolsward - Tel. no. 33. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Oïïiciëele Advertentie. BELEEFD AANBEVELEND Bedenkelijk verschijnsel. DRAI5I L-vanVALKEKBURG's De winter hier en in ’t buitenland. re Uit Makkum. i MEDICINAAL I Verkiezing voor de Provinciale Staten van Friesland. le je Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt, terugbetaling dagelijks. ABSOLUUT heilzaam ZIE ETALAGE „DE KLEINE WINST”. VERWIN PAU JE5 VAN $Kfi. BIJ APO iH EN DROGlialEN. in alle maten, diverse kleuren, Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden is de kloeke, lichte, lichttrekkende 7-CENTS SIGAAR. Vergadering Gemeenteraad. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant een bespreking I tra in ar rd in 9U je lm te- it. sei Deposfro rente 5 pCt. één jaar vast Donderdagavond was er alweer een uit voering in het hótel «De Prins”, nu een concert door het strijkorkest «Andante” van Bokward, directeur de heer L. J. Timmer. Zulk een muziekuitvoering komt maar zeer zelden in Makkum voor. Geen wonder dan ook dat vele muziekliefhebbers zich hadden opgemaakt het concert bij te wonen; al SS» Griep, Koude en pijn in de ledema-^B ten, Rheumahek, Spierpijn. Gebruik VB |5AHAPERinTABLETTEnB Terwijl men hier spreekt van een merk- waardigen winter zonder sneeuw en vorst, is het in Spanje volop winter. Daar worden de wolven door de strenge koude uit de bosschen gedreven om elders hun voedsel te zoeken. Dit levert natuurlijk voor de bevolking van het platteland groote gevaren op. Om deze reden werd door een aantal inwoners van de door deze roofdieren on veilig gemaakte dorpen een jacht op touw gezet. Uit een der dorpen in de door de wolven bezochte str sk wordt gemeld, dat een wolf een boerenhofstede binnendrong en terecht kwam in een kamer, waar een kind van zes jaren oud, aan het spelen was. Het beest ging echter heen zonder het kind eenig letsel te doen. Op een eenzamen weg in dezelfde streek Terwijl de Mark j.l. Zaterdag nog te New-Yerk 0.0042 noteerde, wat in Duitsch- land als een pariteit van 24.000 beantwoordt steeg deze week de Dollar te Berlijn tot 38,000, terwijl het Eugelsche pond aldaar zijn hoogterecord van 153.000 bereikte. De Reichsmark is thans ongeveer op het peil van de Poolsche Mark aangeland 1 Het directe gevolg van de beroeringen in het Roergebied was een groote schom meling in de wisselkeersen. Actueel wordt daardoor de inbond van navolgend versje, waarmede een der groote Duitscbe uWitz”-bladen voor eenigen tijd debuteerde: Es lebt’ ein siamesich Zwillingspaar. Frank hiesz der Bruder, Mark die Schwester [war. Die arme Mark, sie warde «chwacQ und [krank. Wie freute sich der böse Bruder Frank: «Recht so! Wenn dein Ercahrungsfaden [reiszt, dann werd’ ich selber rand and dick and feist. Gib du nur alle deine Sufte her, so setz’ ich Fleisch und Knochen an und [Sohmer”. Doch sonderbar je schwacher ward die [Mark, je weniger ward Frank gegund und stark. Und als ’die Schwester immer tiefer glitt, risz sie im Fallen auch den Bruder mit. So geht’s und ging es noch zu jeder Frist, wenn siamesich man verbonden ist. In snel tempo glijdt de Frank de Mark op het hellend vlak achterna; een feit te opmerkelijker, daar het Fransche betaal middel juist in dezen tijd van het jaar zooals in 1921 en 1922 steeds een stijgenden koers vertoond heeft. De daling van den Frank is een dnidelijk voorbeeld van den invloed der gevolgde Fransche politiek, waarvan de economische gevolgen nog niet zijn te overzien. In één opzicht is deze daling meer kenschetschend dan die van de Mark. Duitschland voelde zich genoodzaakt, teneinde zijn verplichtingen aan de Ge allieerden te voldoen en zijn betalings balans in evenwicht te brengen, om vreemde markten met Marken te overstroomen. Alhoewel de financieele toestand van Frankrijk niet zeer gezond is, beeft het toch, te oordeelen naar de cijfers van zijn handelsbalans, geen ongunstige betalings balans. Al moge de daling van den Frank aan den uitvoerhandel een tijd lang voordeel verschaffen, is de inflatie welke er door ontstaat, op den daur fnuikend voor de concurrentiekracht. Het spook van de Mark houdt den Frank gevangen. Het feit, dat het politieke schaakspel in 1923 met een Fraasche opening in het industrieele Roergebied begint, is mede »oor den Nederlandschen handel een «bedenkelijk verschijnsel”, dat reeds baar schaduwen vooruit werpt. De Burgemeester van Bolsward brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag 27 Februari a.s. zal plaats hebben de candidaatstelling voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij den Voor zitter van het Hoofdstembureau in den kieskring, ter secretarie der gemeente Fra- neker, lijsten van candidaten voor dat lidmaatschap worden ingeleverd. Formulieren voor de candidatenlijsteB en voor de schriftelqke verklaring, bedoeld in art. 4 van het Kon. Besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) zijn kosteloos ter gemeentesecretarie verkrijgbaar en wel gedurende drie weken voor en op den dag der candidaatstelling. Overigens verwijst hij naar de uitvoerige bekendmaking in het aanplakkastje ten Stadhuize. Bolsward, 2 Februari 1923. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Vraagt ze Uwen winkelier. werd een ruiter door niet minder dan zes hongerige wolven aangevallen. Gelukkig was de man met een geweer gewapend, zoodat hij zich kon verdedigen. Hij doodde eenige wolven en kon ongedeerd ontkomen. Zelfs het zonnige Italië krggt op 't oogen- blik zijn aandeel in de felle koude. In de Italiaansche Riviera, anders steeds gezocht als een «warm winterverblijf,” slaan de toeristen op de vlucht voor wat daar door die verwende menschen een Siberische koude wordt genoemd. Nabij San Remo werd een troepje van zes soldaten in de Liguirvche Apenijnen door de koude overvallen. Drie hunner werden bijna doodgevroren in een hut ge vonden. Een vierde stierf tengevolge van de koude. Men vreest, dat de twee andere soldaten, die vermist worden, insgelijks zijn omge komen. Ook in boven-Oostenrijk hebben hevige sneeuwstormen gewoed, waardoor het ver keer sterk belemmerd wordt en groote schade aan gebouwen enz. is aangericht. In Stier marken is een goederentrein tengevolge van de groote sneeuwophooping ontspoord. Zelfs in Zuid-Afrika heeft men een onge woon proefje ven den winter gehad. Daar, en wel voornamelijk in Zoeloeland, is een ongekende massa sneeuw gevallen. De inboor lingen, die nog nooit eenige sneeuw gezien hadden, meenden eerst, zoo lezen we in Ons Noorden, dat het witte suiker was, anderen hielden het voor zout. De toove- naars, die zich licht weten te redden, losten het raadsel op en verklaarden, dat het «witte ding” een nieuwe spijze was, door God van zijn tafel aan zijn goede Zoeloe’s gezonden. Nu begon het volk de witte Godsspijzen te eten, ketels en bussen daar mede te vullen en deze aan spijkers in ziju hutten op te hangen. Het volk wilde die kostbare spijs bewaren voor de toekomst. Doch spoedig werd men de nadeelige gevolgen van de koude sneeuw gewaar. De zwarten, die veel sneeuw gegeten hadden, kregen pijnen in het lijf en koude rillingen en daar het ’s nachts zeer koud was, stier ven velen aan de koorts. De toovenaars raadden nu aan, de witte Godsspijze zooals ander voedsel op het vuur te koken en ze dan warm te gebruiken. Toen nn de onwetende luidjes hun potten met sneeuw gevuld op het vuur hingen en zagen dat het «witte ding” tot water weg smolt, kwamen eenige van hen naar den missie-post, om te informeeren. «Wat is toch dat witte, koude ding, waarvandaan komt, het en waarvoor dient het Op den missie-post trachtte men de men schen wijzer te maken, door hun te zeggen, dat de sneeuw uit de lucht neervalt en zooveel is als bevroren of hard geworden nevel, en dat in Europa ieder jaar geheele landstreken met sneeuw bedekt worden. En het antwoord der Zoeloe’s was: «Dan moet Europa wel 'n slecht land zijn, ah God het ieder jaar met zulk een koud kleed bedekt.” was de zaal jammer genoeg niet geheel bezet. Het programma bevatte een 14 tal, voor een groot deel bekende en voor het publiek bevattelijke werken, van de meest beroemde componisten. Wij wagen ons niet aan der verschillende nummers, onze muzikale ontwikkeling schiet in dezen tekort, maar wel willen we onze bewondering uitspreken voor de harmonie welke er is te bereiken door een combinatie van blaas- en strijk instrumenten. Het koper, vaak te hard in een zaai, klonk den gaheelen avond zuiver en beminnelijk, in één woord magnifiek. Maar dat ook de violen gevoelvol spel gaven, bleek bij het Avondgebed, dat als stichtelijke, lyrische muziek door de zaal klonk. Met stille aandacht werd naar de veel afwisseling gevende uos. geluisterd en toen het orkest de Friesche potpourrie speelde, geraakte het publiek geheel in extase, zoodat dit nummer, nadat het programma was afgewerkt, nog eens werd herhaald. De heer Timmer dankte na afloop het publiek en sprak zijn groote voldoening uit over de groote aandacht waarmee de aanwezigen de verschillende nos. hadden gevolgd. De heer T. Rinia 9zn. voelde zich ge drongen zijn groote dankbaarheid te uiten voor den mooien muzikalen avond die «Andante” ons had gegeven en huldigde in het bijzonder den directeur, den heer Timmer, onze oude meester, zooals de heer Rinia zei, die hier ia Makkum vroeger, toen ook wij in het bezit waren geweest van een eigen str^korkest, daarvan de leider was geweest. En wij, hier in Makkum, die zooveel op kunstgebied moeten ontberen, wij hopen, dat ook een volgend seizoen door medewerking van htt publiek en de hotelhouder De Jong, weer eenige avonden van heerlijk kunstgenot op het gebied •<an muziek en zang zullen kunnen worden gegeven en dat ook «Andante” dan een der eersten mag zijn in de rij der uitvoering gevende vereenigingen. Dinsdag 6 Februari a.s. ’s avonds 7 uur, vergadert de Raad dezer gemeente ter behandeling van de navolgende punten 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verleening van voorschot over 1923 overeenkomstig art. 101 der L.O. wet. 2. Idem tot wijziging der instructie van den Gemeente ontvanger. 3. Adres T. v. d. Berg e.a., verzoekende verbetering van het pad langs het Stadsstreng met advies van Burgemeester en Wethouders. 4. Adres L. Tichelaar en P. de Bruin verzoekende le mogen huren een stukje grond met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitdieping van de Witmarsumer- vaart. 6. Adres D. H. Tolle om herbenoeming als diredeur-hoekhouder van de gasfabriek met voorstel Burgemeester en Wethouders. 7. Benoeming lid dames commissie voor ’t handwerkonderwijs. Oude Obligaties kunnen voor het laatst tot heden Zaterdagavond 11 uur worden ingewisseld. Houders van Obl. der 32e leaning kunnen deze

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1