der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan L. J. TIMMER - Piano’s - Orgels - Telef. 63 - BOLSWARD r. a Extra aanbieding W. ZEULZOU NUK veer Lanabauw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 V.S. PEPERMUHT vergeten heb. Wij noodigen U uit onze nieuwste KUNSTSPELPIANO r te komen hooren. Reproduceert het spel der groote meesters. Prachtige instrumenten. Blauwpoort Groote Markt Zuiver Wollen Dameskousen 148 214 Fijne Dameskousen Kinderkousen in alle maten 62ste Jaargang Zaterdag 10 Februari 1923 No. 13 Reproduceert het spel der groote meesters. K Telefoon 59 Prima kwaliteit Prachtkwaliteit DE HAREN RIJZEN MIJ TEN BERGE nu ik de Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 DE VRIES, Meppel, OPTICIEN, *.)f Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Uit Bolsward. en r. Oesft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt, terugbetaling dagelijks. Deposito rente 5 pCï. één juarvast ’g er a. :n tolkte in hooge mate, dat de uitvoering zeer op prijs werd gesteld. Natuurlijk komt daarvan een groot gedeelte op rekening van de „Repotitie-avond der Vredendaalsche Zangvereeniging”. Onbedaarlijk werd ge lachenwat ook niet te verwonderen is, daar dit nummer zeer veel stof tot lachen geeft. Elk der dames en heeren te noemen, die deel hebben gehad aan het succes gaat niet; maar toch moeten we noemen, de heer directeur van de Vredendaalsche Zang- vereeniging, de heer Gerritsma. Hij heeft op zeik een verdienstelijke wijze zijn rol van directeur vervuld, zoowel wat het muzikale als ’t dramatische gedeelte betrof, dat wij hem als het „feestnummer” van den avond moeten huldigen. Niet minder moet een woord van waardeering hebben de secretaris der Vereeniging, de heer Frans van der Meer, die op zulk een meesleepende en succesvolle wijze zijn rol heeft gespeeld. De kostelijke passage, waar hij eindigde Engros bij R. G. VAN SLOOTEN, Harlingen en bij de bekende grossiers. En de voorzitter, 't slotwoord sprekende, was stellig de tolk aller aanwezigen, toen hij als z’n meaning te kennen gaf, dat allen bevredigd huiswaarts zouden keeren. En... dat wij, drankbestrijders, weer eeus hadden getoond, evengoed, neen beter vreugde te kunnen hebben en feest te kunnen vieren tonder, dan wel mèt sterken drank. 'i I De Zangspel-avond op Woensdag 7 Febr. ’23 in „De Doele”. De Zangspel-avond, gegeven door het Kath. Gern. Koor met medewerking van bet dubbel mannenqnartet is in alle opzichten een avond van genot geweest. De aanwezigen hebben zich kostelijk geamu seerd en het applaus na elk nummer ver- Over het bovengenoemde vaandel nog dit: het is door v.d. Meer voornoemd, ontworpen en geschilderd, en wel op linnen, bevestigd op stevig carton. De voorstelling nu is deze: vanuit bet middelpunt (ver- eenigingsleven-Kruisverbond) gaan de heil aanbrengende etroomen naar de vier wind streken, met als uitvloeisel vruchten der drankbestrijding matigheid, voor zichtigheid, rechtvaardigheid, eterkte. Met ’t middelpunt, en ook ’t geheel, zijn opge nomen eigenlijk innig verbonden vier symbolen van liefde. Deze toeh is de kern der drankbestrijding: het ideële er in gelegen. De traditioneele „blauwe” kleur, aanduidende: trom» en aanhankelijk heid, maakt de grondkleur uit. Het geheel in massa, is één van lijn en gedachte, versyaaboliseerend de onmisbare eenheid van bestuur en leden. Moge de sehoone symboliek, in dit weliswaar niet rijke, maar toch mooie vaandel, neergelegd, de Katholieke drank bestrijding bier ter stede ten goede komen i 8. D. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden lid, de haaien C. v.d. Zee, G. Gorritsma en N. Gerritsma en van de dames mevr. Y. Wildering. Dan besprak hij het geschenk, ’t Kruis- verbond aangeboden door het lid de heer T. v.d. Meer, en bestaande in een nieuw vaandel, ’t Vroegere, een transparantdoek, dat thans mede in de zaal was opgi-steld, vormde hiermee een in ’t oog loopend contrast. Toch sprak hij den wenscb uit, dat een te stichten vaandel-comité eenmaal oog mag geraken tot aankoop van een vaandel eerste klas. Zangnummers »an heel de vergadering, '-an enkele dames, tooneelstukjes en voor drachten, zoowel in ’t Friesch als in ’t Hollsndsch, wisselden elkander gedurig af, den ganschen avond. Terwijl jonge dames zorgden voor de bij een „bruiloft” behoo- rende versnaperingen en chocolademelk. Werkelijk, het was een bescheiden, maar niettemin vroolijke feestavond. een hartelijk „tot weer maar dan in ’t vervolg de zoo vreeselijk lang. Op verzoek zal a.s. Maandagavond een tweede uitvoering met hetzelfde programma in „De Doele” plaats hebben. De entréaprgs is dan aanmerkelijk verlaagd (zie de adver tentie in dit nummer). Na het succes van de eerste uitvoering en den lageren entrésprijs twijfelen wij er niet aan, of de zaal zal wel weder vol zijn. is a.s. Dinsdag 13 Febr. van 9uur in Hotel „De Wijnberg” te Bolsward te spreken en te ontbieden voor de levering van BRILLEN. N.B. Vroeg komen gewenscht en aan te bevelen. 25- en 20-jarig bestaan van de Afdeelingen Kruisverbond en Maria-vereeniging. De besturen van bovengeueemde drask- beslrgdersvereeBigingen hadden voor j.l. Dinsdagavond eene onderlinge feestavond, ter herdenking van bovenstaande feiten, uitgeschreven in het gebouw der EK. Werkliedenvereeniging. Enkel leden (dezen hadden door hun finaneieele bijdragen de avond mogelijk gemaakt) hadden toegang. Nu, zij waren ook flink opgekomen. De voorzitter van het Kruisverbond, de heer F. Bonte, herdacht in ’t kort de ge schiedenis der R K. Drankweer in ’t alge meen, en die van de afdeelingen Bolsward in het bijzonder. Nog zijn er van de op richters en oprichtsters in leven en tevens deze man is in al zijn doen, geen oogenblik laat hij u met rust, zijn intonatie en rhytmiek, zijn gelaats expressie, zijn plotse ling gebarende handen, zijn korte pasjes en wisselende houding en dat alles zoo beheerscht zonder eenige overdrevenheid, houdt voortdurend uwe aandacht gespannen en leidt niet in het minste af, omdat het harmonieert met zijn gedachten”. In onze volgende nummers komen wij nog nader terug op dezen voordrachtavond van den heer Herman Poort. met ’n onhoorbaar pianissimo in z’n voor dracht, gevolgd door een met een bazuinstem uitgeroepen „onweer”, het maakte dat de zaal uitbarstte in een schaterenden lach. Het koor, dat op zoo’n aardige wijze de voor het stuk zeer passende geschreven muziek ten gehoore bracht, verdient ook een woord van warmen dank. Voorwaar er schuilen in uw midden krachten, die op gebied van zang heel wat kunnen presteers». Natuurlijk, dat men bij zaugspel-muziek, niet het zuiver melodieuse zingen een strenge asaatstaf moet aanleggen. Een gilletje, een angstig geluid tusschen beide weggelaten, is ons oordeel gunstig, onze critiek mild. Voorzeker een volgende uitvoering geeft U onvoorwaardelyk een volle zaal. Na de pauze werd gegeven een komisch sletstnkje, dat als tooneelstukje zeer vlot vsn stapel liep en waarmee de spelers veel succes behaalden. Was de pretendent naar de hand van de dochter des huizes af toe wat stijf, de overige spelers waren daarentegen zeer goed in hun rollen. Het publiek beloonde ook zijn grootetevreder.heid door het luide applaus, waarmee de spelers werden gehuldigd. Rest ons nog de beoordeeling van hei dubbel mannenquartet. Legden we voor de zangvereeniging een mildere maatstaf ter beoordeeling aan, voor ’t quartet dienen we meer als criticus op te treden. Welnu, dan heeft het mannerqaartet voor de pauze heel goed gezongen en presteert dit qu-rtet heel wat. Vooral de diepe bassen; ze waren zelfs nog in de laagste tonen flink te hooren. Zullen we een enkele opmerking maken, dan moet ons van ’t hart, dat de 1ste tenor af en toe niet op de juiste hoogte was, waardoor de samenklank, vooral bij slotaccoorden niet zuiver klonk. Overi gens moeten we erkennen, dat de zang in overeenstemming met de woorden was, wat met vele zangverenigingen veelal niet het geval is. Zingen is een kunst; een hooge kunst, dit moeten we niet vergeten en eischt onverdroten oefening. Na de pauze werden een paar nos. door het quartet gegeven, die een gul applaus aan ’t publiek ontlokten, wat vooral haar oorzaak vond in het „komische”, dat elk der no. eigen was. De Zangspel-avond is alzoo voor de leden der vereeniging een avond geweest, waarop zij met voldoening kunnen terug zien. We roepen U ziens” toe, pauzes niet Herman Poort komt naar Bolsward. Maandag 19 Febr. 1923, ’s avonds 8 uur zal de heer Herman Poort van Den Haag in de groote zaal van „De Doele” komen spreken over „Romantiek en Humor in de Litteratuur” „Over boeken en schrij vers”. De heer Poert is een bekend journalist en bevoegd tooneelcriticus. Waarschgnlijk hebben enkele onzer lezers al eeus het groote voorrecht gebad onder zijn gehoor te mogen zijn. In Sneek hebben wij hem eenige raaien op de Volksuniversiteit ge hoord, en het is bepaald bewonderess- waardig, hoe hij de gave van het woord bezit, hoe hij de menschen weet te boeien en mee te sleepen en hoe prachtig hij voordraagt. Hij komt als spreker van het Hoofdbestuur van de Maatsch. tot Nu» v./h. Algemeen naar hier en rust op ons allen de moreele plicht er voor te zorgen, dat „De Doele” dien avond gevuld is mrt een groot aantal belangstellenden. In de Arnhemeche Courant lezen wij betreffende een te Arnhem gehouden voor dracht: „Het is wel te betreuren, dat door om standigheden buiten zijn wil het bestuur van Prodesse Conanner geen anderen datum voor Herman Poort’s lezit g had kunnen vinden, want veler uitstedigheid met vacautie zal de oorzaak zijn geweest van de toch te geringe opkomst voor een lezing, een improvisatie beter gezegd, van zoo groote warmte en krachtige bezieling, gepaard aan zoo rustige omlijning en begrensdheid. Wat kunst is, wat schoonheid, wat rea lisme en romantiek zijn in de litteratuur, Herman Poort zei het ons aan de hand van gegevens uit de moderne litteratuur, in proza en verzen, van de tachtiger dichters en hen, die na ben kwamen. Hier en daar werd een fragment voorgelezenzoo uit Bontens’ Beatrjjs, de Meester’s Geertje, een enkel gedicht van Hé ène Swarth in tegen stelling met een Henriette Roland Holst. En door en langs dit alle’s ging de gouden draad van Poort’s gedachten”. De Nieuwe Hengelosehe Courant schrijft naar aanleiding van een lezing te Hengelo gehouden: „Herman Poort, de heraut en verkon- kondiger van de schoonheid der letterkunde aan de Volks-universiteiten, de reizende propagandist en prediker voor de litteratuur, voor de eigen litteratuur van onzen eigen tijd, heeft deze week zijn intrede in Hengelo gedaan. Velen waren opgetrokken naar het lokaal, waar de redenaar zijn inleiding zou geven en de velen zullen zich hun gang niet berouwd hebben. Want Herman Poort verstaat het zijn hoorders te boeien. De met zorg gekozen en uitgesproken woorden rijen aaneen tot prachtig gebouwde zinnen, die tintelen van leven, van diep roenschelijk gevoel, om op hun beurt weer samen te groeien tot logische zuivere gedachten en juiste uitbeelding. Merkwaardig is het hoe druk en levendig 1 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Bolswardsche Courant Gebr. Wolke m 1 id m w 18 in in SCHNABEL.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1