der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Geëmailleerde en Huishoudelijke Artikel n koopen bij ons. 1e kwaliteit - grisim hef gevoel van onwefz.jn dat aan toriep voorafgaat. Neem Es SAHAPERIN fÊ firaaT.S.ï.il.Zïel IW. ZEUL l zoors HflHK voor Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 Pompadour SCHORTEN P. 0. van der Klei Js kan dat niet, in tal van daarbij aangenaam I w FORNUIZEN, Nieuwe modellen REIN ALUMINIUM. Prima Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 62ste Jaargang Zaterdag 17 Februari 1923 p. 15 T EMAILLEHANDEL, I BOLSWARD. 4 PANNEN, per stel f 5,80 ZEER GROOTE KEUZE SEKWA PEPERMUNT maar werkt JST ge-allen als medic n en is van smaak ejï goedkoop ®©©@©©©©©@©©o@ - Dit numm«r bestaat uit 2 bladen. Officiëeie Advertentie. Groote keuze Uit Wonseradeel. r VAN OVER DE ORENS. Naar den Ijsberg te Harlingen. Februari 1823. Het beste tegen den laagst en prijs kunt ge Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt, terugbetaling dagelijks. zijn Lage prijzen Zie etalage GROOTE VOORRAAD, prijzen beneden iedere concurrentie. Advertentieprijs: I0 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. TEL. 88, EXTRA AANBIEDING LAGE PRIJZEN ZIE ETA LAG EJ APPELMARKT B O LSWA R D Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden KENNISGEVING. Sluiting jacht waterwild en op sluiting kooieenden. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. COURAN Bolswardsch 3S35OSES3 de Turken niet zich onder een Deposito rente 5 pCt. één jaar vast 24 uur zelf ook en voor TABLETTEN fcia Verkrijgbaar» bij Apothekers en Drogisten. op en den tellen, V Het is niet voorzichtig slapende hoeden wakker te maken. En het is nog minder voorzichtig al wakker geworden honden rag verder aan te hitsen. Dat had het Franscbe blad moeten bedenken, dat laatst Poincaré den raad gaf zich door het voor beeld van Colbert en Napoleon te laten leiden. De Duitscbere praten al meer dau de ïranschen lief kan zijn over de politiek van Lodewtyk XIV en Napoleon, die altgd de politiek van Frankrijk zou gebleven zijn. Ka de Duitscbera doen het werkelijk niet alleen. De Engelsche arbeiderspartij heeft onlangs een manifest uitgegeven, waarin het de Franscbe bondgenoot verwijt met het bezetten van de Roer uitsluitend naar een nieuwen Franschen Rijngrens en het uiteenscheuren van Duitschlaud te. streven En niemand winder dan Sinats heeft ge zegd, dat het bedrag, door de commissir van herstel als schadevergoeding aan Duitsch- land opgelegd onmogelijk te betalen is en thans als hefboom gebrnikt moet worden om Duitschland uit elkaar te scheuren. Wat hebben de Franschen dan zelf nog aan de politiek van Lodewijk XIV ei Napoleon I te herinneren, w’er een>g doel was, ter verzekering»an de Franscbe bego nomie over het Europeesche vasteland den Rijnstreek en verder nog te bezetten en -.-‘M '-SuM noeg voor doen, wanneer het werkelijk dreigt spaak te loopen. Want ze zitten in Smyrna lealijk in de val, niet alleen dat hun schepen er vast zitten evenals de Eugelsche en onze Tromp, maar door de aanwezigheid kunnen ze tegen hun wil wel in het Turksch Engelscbe conflict ge mengd worden. Zetten de Turken door, dan moeten ze nolens voices mee in den oorlog Wie weet zou hen dat tegenover Duitschland wat toegeeflijker maken. Het neet dat de T-j-cboSlowakische minister president same met Mussolini bemiddeling tusschen F ankrijk en Duitschland over weegt. Maar tot nu toe hebben de Fran- schen iedere gedachte daaraan veront waardigd afgewezen. Dergelijke verontwaardiging pleegt te eindigen wanneer men zich niet onvoor waardelijk zeker meer voelt. Daarop af gaande zou men gelooven, dat de lersche opstandelingen nog niet aan hun succes twijfelen. De gevangengenomen onderbeveL ht-bber van hun leger bad tot het neer leggen der wape- s gemaand. Maar zijn aanmaning die waarschijnlijk ook wel een beetje ter redding van eigen leven is ge geven, b ’erf vruchteloos, al zal ze wellicht op sommigen haar uitwerking niet missen. Het blijf dus ook in lerlai d bard tegen hard gaan, evenals aan de Roer en in het Oosten en te Warschau, waar de aarts bisschop vermoord is en vrijwel overal in de wereld van het oogenbiik. De geest van den Volkenbond zooals de menschbeid zich die eet s dacht, is er nog niet.' Eb dan geeft het niets of de Volkenbond in Genè»e al over ontwapening delibereert. Duitschland door verbrokkeling zwak te houden als het des'ijds og was. De Petit Paruien, een ander Parijsch blad, verzeker! wei dat geen enkel verstandig Frai schman er ooit over gedacht heefi de Roer of ander Duitsch gebied te annrxeeren. Maar de onthullingen van LI yt George htbber ontrent het streven van Focb, die ook de Petit Paruien toch wel voor een verstan dig Frauschoian zal houden, we) andere dingen verteld. En het klinkt zoo gek nog niet, wanneer de Duitsehers beweren, dat het streven van Poincaté daar wonderwel bij aanpast. Zoo Frankrijk werkelijk geen anm-xionistivehe of andere imperialistische bedoelingen mag hebben, de Franschi- politiek van den laatsten tijd maakt zelf» dat het den schijn tegen zich krijgt. Het tekort aan kolen, waarvoor Poiucaré de Roer heeft laten bezetten bedroeg volgen» de officiëeie Duitsche statistiek in Decem ber 84 627 ton op een totaal van ruim anderhalf millioen. Dat lijkt toch w. rkelijk wel, of de Frauscheu met het bezetten »an Duiiseh gebied bjjzouderen haast hadden. En de uitbreiding die ze langzamerhand aan die bezetting geven, het heet dat de Badei sche hoofdstad Karlsruhe aan de beurt is, als de vorm, versterkt dién indruk. Nu mogen ook de Duitsche ministers hel Roergebied niet meer binnen. En over een uitzetting van het geheele Duitsche spoor wegpersoneel wordt gedacht. Zeker, Te Fransehen hebben de Duitsche schadever goeding noodig en het verdrag van Ver sallies belooft hun die. Poincaté sprak onlangs sebamper van mogendheden, die wel eerbied hebben voor de doo- hen aan gegane verplichtingen. Maar bij diende toch te bedenken, dat Duitschland di* verplichiiugeu niet vrijwillig heeft aange gaan, maar terwijl het mes op zij keel sto< d En niet alleen Duitschland, immers ook Smuts, ook de Amertkaansche bankier Kabr ook de Eugelsche staatshuishoudkundige Keynes, ooit de heele fi a- clëele wereld houdt'vol, dat Duitschland dit bedrag niet betalen kan. Da Commissaris dar Koningin in de provincie Friesland brengt ter kennis van belanghebbenden dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben bepaald a. dat het vangen van eendvogels in eeu eendenkooi of daarmede gelijkstaanden toestel en het vangen van eendvogels met slagnetten zal worden gesloten op Maandag 19 Februari 1928, met zonsondergang; b. dat het vangen van het overige waterwild, aangeduid in art. 17 der Jagtwet, met slagnetten zal worden gesloten op Maandag 26 Maart 1923, met zonsondergang; dat de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt ge durende de maand April 1923 en *an 10 Juli tot on met 13 Augustus 1993 De Commissaris der Koningin voornoemd, P. A. V. v. HARINXMA thou 8LOOTEN. Leeuwarden, 9 Februari 1923. bebaand, waar bet rijden op zee was loch nog altoos een buitengewone attractie. Men leest zelfs van tocbten over de Zuiderzee doch wat in 1823 te Harlingen zich voordeed, was een unicum. Alleen het rijden p zee was al heel wat Er werden tenten en kramen ongesteld, ja ’t leek er soms kermis. De Fri sche dichter Eeltje Halbertsma immers zegt in „Winter yn 't Wetterlan”: „Den riolen se nei Harns op té, Ind dounssen dat it klonk. De jiffers kuy’ren op de té Yn de allergreatste pronk. It wier in wonder om te sjaen By thuwzenen fen miascen Saech min daer nei iis to gaen, Ind koften hwat se winskken”. VERITAS. Wordt voortgeeet. Maar bovendien is de Roerbezetling wel de meest avert chtscbe manier die men be deuken kan om eog wat te krijgen. Het is het groote Duitsche industriegebied dai nu in zijn werkzaamheid verlamd wordt. En deze verlamming maakt Duitschland beelemaal insolvent. Waarschijnlijk begin nen de Fra»»eh«n het averechtsche van hun methode zelf wel in te zien. Ze werkei zich daarentegen hoe langer hoe verder erin en in de nesten. Hebben ze in het Oosten tegenover de Turken geen zoete broodjes moeten bakken, omdat het Roer avontuur hen de handen bond? De heerst- in Angora profiteerm er zelfs zoozeer van dat niet alleen de Franschan, maar heel de wereld er van geschrokken is. Of zouden ze anders het ultimatum hebben durven stellen, dat het vertrek der vreemde oorlogs schepen in de haven van Smyrna binnen eischte? Maar ze zijn blijkbaar van hun stoutigheid geschrokken de conclusie van buu ultimatum teruggedeinsd. En de Engelschen hebben zich plotseling herinnerd, dat ze nog altijd de eerste zeemogendheid ter wereld zijn en met de vlaggen in top is hun admiraal schip na bet ultimatum de haven van Suiyrna binnengestoomd. E-n dergelijke houding maakt nog abijd inbruk ook in het O sten. Helaas zijn erg in een stemming om hoedje te laten vangen. En het zou niet zoo’n wonder zijn wanneer de Volkenbond die juist te Gei e over een ontwapenings voorstel van Jord R ibert G eil beraadslaagt of een ander internationaal mbitragi-hof er aan te pas zou moetei kernen. D- Franschm die ander» met den Volken bond niet p ege weg te loopen, zullen er zeker moeite ge- WITMARSUM. Woensdagavond ver gaderde alhier de anti revolutionaire kies- "ereeniging. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend was, las de Voorzitter, D». Pel, P». ^6 en wees er op hoe dit lied treffend den nood dezer tijden en de spanning van ons bart vertolkt. Dat dan ook maar het rotsvaste vertrouwen van den zanger ons deel mag zijn. Als spreker voor deze vergadering trad op broeder J. Veenstra, die ’t onderwerp: „De Kieswet” inleidde en op flinke wijze de gemaakte opmerkingen en vragen die er gesteld werden beantwoordde. Met een circulaire van ’t Bestuur der Christ. Pers- «ereeuiging, waarbij aaugedrougen werd op steun onzer Pers, kon de vergadering zich best vereenigen, maar toch werd gewezen op de slechte, soms bijna onleesbare druk van ’t Friesch Dagblad en de wenseh uit gesproken, dat de Pers ook zooveel mogeiijk haar lezers tegemoet kome. Bij het punt Gemeenteraadsverkiezingen werden sommige bezwaren genoemd tegen ’t beleid onzer vroede vaderen, terwijl als candidaten gemeenteraadsleden aan de alg. Kiesvereeniging zullen worden voorgedragen de broeder» J. Deinum, 8. Faber en J. Sieswerda. Hel agendeeren was hiermee nog niet afgeloopen, maar wegens ’t ver gevorderd uur werd de vergadering met gebed gesloten. ARUM. Nu de gymnastiekvereniging Sparta er in geslaagd is een bevoegd leider voor haar oefeningen te vinden, neemt het getal leden weer toe. De oefeningen zijn bereids aangevangen in het speellokaal der bewaarschool, dal daartoe juist de noodige ruimte geeft, al was wat grooter localiteit wel geweusctit. ilünheer de Redaeteur! »Laugen tijd hebt ge niets van je laten hoeren,” schreeft ge mjj onlangs en waarlijk, in verscheidene weken had ik geen gelegen heid U wat geschikts te zenden. Gelijk ik het vorige jaar heb meegedeeld, was ik eeu studie begonnen over de zeeweringen onzer provincie. Voor zoover mij daarbij de noodige bronnen beschikbaar stonden, heb ik er m^j in mijn vrijen tijd aan gewijd, enhel resultaat mijner bemoeiingen is van dien aard, dat ik een reeks jaartallen en becijfer ingen heb bijeengebracht die dat zie ik nu wel in al seer weinigen sullen beval len. Voor een krantenartikel zijn ze onge schikt; de groote massa der lezers zou er door afgeschrikt worden. In verband met mijn onderwerp kreeg ik ook de historie der watervloeden onder oogen, en daar zou misschien iets draaglijks van te maken sjju. Bij nadere overweging echter zag ik in, dat oa eenigssins volledig te zijn mijn onderwerp te uitgebreid zou worden en dat deugt ook weer niet. Alle langdradigheid is voor een krant ook uit deu booze. En toch, ik moet wat leverenik heb het beloofd, belofte maakt schuld, en dus... Welnu, toen ik onlangs nog eons peinsde over de zeeweringen en watervloeden, trof mij eek een artikel over strenge winters, en daarop dieper ingaande riep ik uit: „Henreka! Ik heb het gevonden!” In Friesland mag je praten over winter, winter pret, ijsvermaak! En wat is nu nog het meest interessante? Ik vond een verhaal over een ijsfeest te Harlingen, dat nu preeiee honderd jartn geleden is. Februari 1823 was er buiten Harlingen, een eind van den wal, een gezicht ver in zee, een hoop ijs schotsen opeen geschoven. Een ijsberg was kon in zijn tyd groot en klein van de pijn genezen door de natuur gevormd en wat nog het vreemdste was, die berg was van binnen uitgehold, en ecu opening aan den eetien kant gaf das toegang tot een soort ijs paleis. De zee was sterk en vertrouwd om er op te schaatsen. Ge begrijpt dat er van dat natuurwonder een roep uitging over geheel de provincie. Voor ik echter nader dat echte en ongewone ijsfeest inga, een vertelling daarover, gevonden in Volke-almanah van 1879, ga naver- meen ik goed te doen, enkele gegevens van vroegere strenge winters bier te vermelden, bijzonder ook wat ik vond aangaande het jaar, nu juist een eeuw geleden, nl. 1823. Daar ik reeds eenige weken al liep te peinzen over het na aangekondigde ijsfeest, jeukten mij de vingers; echter het leek na zoo weinig op winter, dat ik er niet mee durfde aankomen. De zachte weerge steldheid van December, Januari en begin Februari deden mij schromen, de lezers over winter te gaan verhalen. Meermalen zag ik naar de weerberichten, doch die berichten en ook de lucht gaven mjj wei nig hoop, dat ik nog er op los zou mogen gaan. Geheel mismoedig werd ik, toen ik de laatste waken las, dat Midden- en Zuid- Europa de koude kregen, waarop ik zat te wachten. Doeh daar begon Maandagavond de wind zich naar het Oosten te richten, een nachtvorstje was er het gevolg van. Dinsdag koud, en ’nachts flinke vorst! Mooi zoo, nu Woensdag dadelqk aan bei schreven..., het mocht eens weer gauw uit zyn en ik ben nu toch op gladde, dus daar gaat ie Als men onze oudjes mag gelooven «n waarom zou men ze van onwaarheid spreken verdenken had enen ondiijds vel geregelder winters dan to. De natuur schijnt loowst in de war te zijn de zomer» dikwerf weinig warmte, de winters kunnen geen winter meer genoemd worden. Wat er van zjj, de historie meldt ons, dat er eenige jaren slaan opgeteekend met buiten gewoon strenge winters. Ik sag een op gaaf die reeds aanvangt met het jaar 1126 e» waarin van verschillende jaren in de 13e, 14e en lie eeuw enkele bijsonder- beden van de overstrenge koude vermeld worden, zoo erg dat ik er nu bjj de kachel nog haast koude rillingen van over mijn mg krijg. Langdurige winters staan er ook legio opgeteekend, doch wat al zoo heel lang geleden is, meen ik >>iet meer te moeten ophalen Ik wil liever wal dichter in de huurt blijven. Mocht het echter al blijken, dat er belangstellenden zqn naar die oudere tijden, dan kan ik later allooi- rog aan hun verlangen voldoe», indien ze dat keubaar maken. D» winter van 1845 en die van 1890 op 91 worden echter nog wel in heugm» bewaard, naar ik meen. Vooral 1844 op 45 staat slecht aangeschreven. Die gaf moeten wij Friezen eigeuljjk zeggen, var. bet goede te veel. Op den 23eu Maart at men toen Paascbeieren op het ijs. Ik vindt vau dat jaar vermeld dat bet toen 63 dagen achtereen gevroren heeft. Het jaar 1805 dat 59 dageu vorst had, moet ik ook nog wel noemen, omdat toen de eerste groote hardrijderij van vrouwen te Leeuwarden werd gehouden, waarbij ver meld werd dat er 180 deelneemsters waren. Een banner, Trijntje Uiltjes van Ureterp, die er den 2den dag nog aan mee moest doen, ging des avonds op schaatsen naar buis, ea den volgenden morgen was zij weer tijdig komen aanrijden. Maar heldendaden van vroegere schaatsen rijders sijn nu niet aan de orde. Naar den IJeberg te Harlingen heb ik boven dit stuk laten plaatsen, dat is dus aan de beurt. Het jaar 1823 staat ook aange- teekend bq de strenge winters. Twaalf dagen stond de thermometer op hoogstens 14° Fahrenheit en dan wordt er een koekje ijs gebakken. Ruim een halve meter was het dik, ’t getal „vriesdagen” was dat jaar 47. Van dien tijd is het rijmpje „In ’t eind van Maart R ed men met slee en paard Nog over de Dordsche waard”. 1 men weet het, als er ijs is, is Friesland ia glorie. In den ouden lijd, toen er geon sporen en trammen, geen auto’s en fitsen, ja eigenljjk baast geen goede wegen waren, was het ijs bet echte verkeermiddel. De vaarten en meren waren dan al spoedig

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1