der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan VS PEPERMUNT U WILT GOED OUD-BOLSWARD. SMAKEN verschillen. Wie van LICHT en LICHT TREKKEND houdt, neme de puike, kloeke 7 cents Sigaar „DESEO” Engros TROMP, Sneek. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 62ste Jaargang Woensdag 28 Februari 1923 No. 18 z STADSNIEUWS. En Innerlijk conflict. LICHAMELIJKE OPVOEDING EN SPORT. onveranderd het kranten- Die schelmsehe tuchthuisboeven! lekker in de sociëteit en EN GOEDKOOP!!! DAN KAN ALLEEN U BEVREDIGEN OVERAL VERKRIJGBAAR Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. van nabij beschouwen.” De nadere toelichting op dit bericht, alsmede eenige verdere onthullingen in deze zaak, mij door mijn Mentor aan de hand gedaan, moet ik tot het volgend nummer uitstellen. Het geheel zou te veel plaats ruimte in eens vorderen, daar ik er nu meteen eenige zaken en feiten, onze vroegere schutterij betreffende, kan by voegen. Gegroet: O BS ER V A TOR. Met een strak, ondoorgrondelijk gezicht staat ie er by. Unverfroren. De neutrale drager van het gezag. Automatisch zegt hij 't telkens: »Door- loopen, mannen! Niet bleven staan. Dat mag niet. Doorloopen, daar heen”. En er is een klank in zyn stem als ging het hem niet aan. Telkens gaat de rechterarm met de eene groene band erom in dezelfde richting. De andere hand rust op het gevest van de sabel. Maar ik ken hem. En ik weet, dat daar geen gewone politieagent staat, die domweg zijn plicht doet naar voorschrift van hooger hand. Ik heb met hem gepraat meermalen en ik heb onder de plankige uniform den menseh leeren kennen. om uw stem te krijgen. Denk terug aan den tijd, dat de S.D.A.P. zich ging ver zetten tegen de millioenen, die werden weggesmeten, terwijl voor andere doeleinden nooit geld beschikbaar was. Denk nog eens aan de militiewet van vroeger, voordat de algemeene dienstplichtwet er was. Wanneer de lotingen gehouden werden en een arbeidersjongen trok een dienstplichtig nummer dan kon hij maanden de kazerne intrekken, werd uit zijn vak gerukt en moest maar zien zich later weer te redden wanneeer hij er uit kwam. Maar de bour geoisie? Die heeren toonden hun vader landsliefde door naar een ronselaar te gaan om dan voor een paar honderd gulden een arme arbeidersjongen hun vaderlandsche plichten te laten nakomen. Ondanks hun vaderlandsliefde deden ze geen enkele poging om die onrechtvaardig heid uit den weg te ruimen. Toen kwam de S.D.A.P., die men dan altijd verwijt dat ze geen vaderlandsliefde kent, en zei: wanneer dan vaderlandsp/icAZen bestaan, dan is het niet meer dan eerlijk dat niet alleen de arbeidersjongens, maar ook de bezittende klasse die plichten gevoelt. Alle jaren door is er gestreden en steeds weer konden nieuwe resultaten worden geboekt. Zoo kwam het jaar 1918, het verkiezingsjaar en de S.D.A.P., die toen 7 plaatsen bezette, kwam met 't dubbele aantal te voorschijn. Toen werd het den machthebbers duidelijk dat zij met een partij te doen kregen, waarmee terdege rekening moet worden gehouden. De S.D.A.P. kwam toen met de andere linksche partyen overeen, om te voorkomen dat bij herstemmingen de reehtschen zouden profiteeren van de verdeeldheid der linksche partijen, ook andere candidaten te steunen en de voorwaarde dat alle partyen die samenwerkten een programma zouden op stellen, dat uitgevoerd zou worden in de 4 jaren van 19131917. Op dit pro gramma stond oplossing schoolstrijd en algemeen kiesrecht. Voor het laatste punt was reeds jaren gestreden, doch ook de schoolstryd moest volgens de S.D.A.P. thans tot een oplossing komen, daar deze steeds te veel tijd opslokte van de Kamer zittingen en dringend om regeling vroeg. Wellicht was het een feit geweest dat het algemeen kiesrecht eerder was gekomen, ware niet door den moord van een Servisch onderdaan op een Oostenrijksch vorst het oogenblik aangebroken dat de imperialisten kans zagen de geweldige massamoord te ontketenen. Toen deze verschrikkelijke oorlog begon, eerst in het verre Oosten, doch al dichter en dichter onze grenzen naderend, hebben duizenden vrouwen gevoeld, dat zij mede- zeggingschap moesten hebben om te ver mijden dat na deze moord op groote schaal weer zoo iets door de machthebbers in 't leven kon worden geroepen. Zonder pardon moesten wij, vrouwen, afstand doen van onze mannen en jongens en toen pas ge voelden wij eerst goed wat het zeggen wil, dat voor de wetgeving je onmondig waart. Het einde van de economische ont wrichting kwam en tegelijk de tijd dat de wensch van het algemeen kiesrecht in vervulling zou gaan. Het algemeen kies recht voor de mannen kwam, maar ondanks de getuigenissen van vooraanstaande mannen werd over het vrouwenkiesrecht het veto uitgesproken. Toen onze menschen nog probeerden het vrouwenkiesrecht er door te krijgen, waren de woorden van Gort van der Linde: Wij gaan geen stap verder. En toen er na het linksche een rechtsch ministerie kwam, gevoelden wij allen dat het een harden strijd zou worden om het vrouwenkiesrecht te bemachtigen. Onver wacht kwam echter de beslissing. In Rusland werd door de socialen het sein van protest tegen de massamoord gegeven. Niet door de tegenwoordige communisten, maar door de oude socialisten, van wien velen later ter dood werden gebracht onder het bolsje wistisch bewind. Hierna volgde Duitschland en dan herinneren wij ons weer de woelige dagen van November 1918, toen ook de regeerders in Holland zich in een hoek lieten duwen, omdat ze vreesden dat het volk revanche zou nemen van de onder drukking. Zy zeiden later wel dat in dien tijd Troelstra zich vergist had, maar het was juist onze Christelijke regeering die zich vergistte. Dit begrepen de heereu later Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Dr. J. H. O. Reijs schrijft in De Nieuwe Courant een zeer lezenswaardig artikel over de ^lichamelijke opvoeding en sport” waaruit wij gaarne het volgende overnemen: 'Het doet mij genoegen, door de redactie van de Sportrubriek gevraagd te worden, een bijdrage te leveren over de Lichamelijke Opvoeding, omdat zich daardoor de gelegen heid voordoet, om op een plaats, van waar het gehoord wordt door sportbeoefenaren, eens te zeggen, dat sport en lichamelijke opvoeding toch zoo weinig met elkaar te maken hebben, ja, dat de sport aan de zaak der lichamelijke opvoeding eer kwaad dan goed doet. In de eerste plaats, omdat alle excessen in de sport bedreven, verweten worden aan de lichamelijke opvoeding. Een enkel voorbeeld hiervan. Toen eenige jaren geleden het Rijks- instituut voor de Lichamelijke Opvoeding, een inrichting hoofdzakelijk voor studie bestemd, in de Tweede Kamer ter sprake kwam, verklaarde de heer De Savornin Lohman zich er tegen, omdat hij zonder dit ook wel boksen kon leeren Ook wordt door de samenvoeging van sport en lichameiyke opvoeding een ge dachten verwarring verkregen, die de lichame lijke opvoeding zeer zeker niet ten goede komt. Zoo werd onlangs op een school artsenvergadering de vraag besproken, of wedstrijden toe te laten zijn bij de lichame lijke opvoeding. Hier is ook weer begrips verwarring. De lichamelijke opvoeding kent geen wedstrijden. Waarom zou zij Het is haar toch niet te doen om de prestaties, maar om de oefeningen zelf. Waarom zou zij dan de prestaties tegenover elkaar stellen in wed strijden En zooals het bij het Reken onderwijs kan voorkomen, dat de onder wijzer zegtnu zullen we eens zien, wie het eerst die som heeft uitgerekend, zoo kan het by de lichamelijke opvoeding ook voorkomen, dat de onderwijzer eens om het hardst laat loopen, maar dit zijn uitzonderingen, die het nog niet recht vaardigen te spreken van de wedstrijden by de lichamelijke opvoeding. Ook het feit dat de lichamelijke opvoe ding meestal vermeld wordt in de sport rubriek onzer dagbladen, komt haar niet ten goede. Want daardoor zal zij dikwijls vallen buiten de aandacht van hen, die toch alle belangstelling voor de lichameiyke opvoeding moeten hebben ouders, onder- wyzers, autoriteiten die misschien geen belang hebben voor de sport. De sport kan daar trouwens wel buiten, die is best in staat, zichzelf te helpen. Maar met de lichamelijke opvoeding is dit niet het geval. Daarom zou ‘het veel beter zijn, wanneer de berichten over lichameiyke opvoeding opgenomen zouden worden onder: Opvoeding en Onderwys. Dhèr hooren zij thuis. Hier mag ik nog een wanbegrip sig- naleeren. De lichamelijke opvoeding zou volgens enkelen moeten zijnvoorbereiding en opleiding tot de sport. Het is zoo fout en zoo jammer. Wel zal natuuriyk door een betere lichamelijke opvoeding van de jeugd aan de sport beter materiaal toegevoerd worden, maar dat kan nooit de bedoeling zijn van de lichamelijke opvoeding. Haar bedoeling is de harmonische liehaamsont- wikkeling, om te komen tot gezonde, krachtiche menschen en daardoor tot geluk. Enthousiast heeft hij zich tegen mij uitgelaten. Toen was er glans in zijn oogen en geestdriftig gebaarden zijn handen. En de boeken heeft hij mij laten zien, waarin hij zich in stille uren verdiept. Tolstoy en Roland Holst en De Ligt en andere. Hun idealen zijn zijn idealen. Nieuwe wereld. Andere samenleving, die komen moet. Waarin meer recht en meer liefde. De menschen dichter bij God. Met geweld te brengen? Neen, het zou niet het goede middel zijn. Toch, zonder strijd zal hot niet komen en de ééne klasse alleen zal het kunnen doen... Dat is de droom, die bij droomt als hij in duistere nachten loopt langs de stille straten. hy weet: dat is het beste in hem. Nu, toch staat hij er bij den uitgang van de stakersvergadering. En staat er als tegen hen. Hy kan niet anders. Hij mag niet anders. Zijn werk, waaraan bij eens troaw beloofd heeft. Zyn vrouw en zijn kind. En nu gaat 't ook nog. Tot orde mannen, dat kan. Maar als ’t over een poos eens anders moet worden en de betooging met de gummistok uit elkaar moet geranseld, wat dan? Ik zie hem staan. Strak. Plichts getrouw. Als doet ie machinaal zijn werk. Maar ik denk: 'Man, wat heb jij het moeilijk! gemaakt, maar wat ik van myn vriend vernam in verband met wat ik zelf er over vond, dient nu voor te gaan. Eerst maar bericht: We zaten zoo daar klonk de kreet: Op mannen, op! de boosheid naakt, Aan alle kant de stad bewaakt, Op, Bolswards dapp’re schutters! ’t Gevaar was groot, maar groot ook de moed en nog grooter de lust, om in plaats van nog wat te plakken en zich dan in -de armen van den slaap te werpen, nu op te springen en gewapend in den looppas naar de verzamelplaats te snellen, 't Duurde niet lang, of daar waren ze allen aangetreden. Wat er te doen was, was geen onbekende zaak meer. Er waren tuchtelingen uit de gevangenis te Leeuwar den ontsnapt, trots de inspectie van den Minister van Justitie en van den Inspecteur van 't gevangenwezen; trots de waakzaam heid van de bewakers binnen en de schild wachten buiten het tuchthuis. Zij waren er uit, dat was zeker; minder zeker was het wat men moest gelooven van al de geruchten, die omtrent de vluchtelingen in omloop kwamen. Zy zouden hun koers hierheen gericht hebben; de heldhaftige verbeelding van sommige verhalers had ze gezien als kraaien in de boomen. Zy konden hier zijn of nog komen en welke ijselijk heden had men dan niet te wachten! Sid deren moet men reeds bij de gedachte. Maar Bolswards schutters, altyd vaardig, Betoonden echten mannenmoed, Zij toonden zich het schild’ren waardig, Wee! als het kwam, dat roofgebroed! Maar het kwam niet. De lieve maan zag verwonderd neer op de gewapende mannen en haar licht deed de geweren reeds in de verte vreeselijk schitteren, 't Moest al een domme of blinde boef zijn, die zich in de nabijheid waagde van zulk een onheilspellend verschijnsel. En dom of blind waren zy niet, om wie het nu te doen was. Wel waren zij de geweerdragers bij 't tuchthuis gepasseerd, maar het was gebeurd in een nacht, toen wind en regen hooren en zien deed vergaan, terwijl boven dien die geweerdragers geen schutters waren. ’t Was een geruststelling voor Bolswards burgerij. Elke uitgang der stad werd gedu rende den geheelen nacht van Zondag op Maandag bewaakt door een drietal koene mannen. Waren de boeven er buiten, ze zouden er wel buiten blijven, en waren ze binnen de stad, dan waren ze zoo goed als in den val, want de grachten bevatten geen water genoeg, om ze ov$r te zwemmen. Met die zekerheid kon ieder gerust gaan slapen, behalve die weinigen, die door de ongewoonheid van ’s nachts schutters te zien, een zekere rusteloosheid toonden, en wat langer dan anders de straat met hunne tegenwoordigheid vereerden. Latere berichten zijn geheel in tegen spraak met de geruchten, die hier in omloop waren en geven de overtuiging dat het geheel niet in het plan der vluchtelingen heeft gelegen, Bolsward in te nemen. In geheel andere richting werden twee reeds gevat en de anderen gezien, maar dat kunnen onze schutters niet helpen, en daar ze zoo bereidvaardig optraden en zoo kloek hartig in de bres sprongen, terwijl er zeer weinig grond voor gevaar bestond, mag dit ons een waarborg zijn: Dat we ook op hen kunnen bouwen En vertrouwen Als we werk’lyk 't gevaar De vrouw naast den man in den strijd naar het socialisme. Vrijdagavond j.l. had in café Voorwaarts een openbare vergadering plaats van de afdeeling Bolsward der Sociaal-Democratische Arbeiders Partij. Als spreekster trad op mevr. G. Miedema-Zondervan van A’dam, die voor dezen avond als onderwerp had gekozen: 'De vrouw naast den man in den strijd naar het socialisme”. Toen de voorzitter van de afdeeling Bolsward de vergadering te ruim 8 uur op de gebruikelyke wijze opende, was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. De Spreekster begon er haar vreugde over uit te spreken, dat de vrouwen in zulk een grooten getale waren opgekomen, omdat het noodig is dat vooral de vrouwen doordrongen worden van den strijd die ook weer aanstaande is. Wederom staan wij voor de verkiezingen en evenals de vorige malen zal er door onze partij een extra propaganda worden gemaakt. Leid echter uit het feit, dat er ook bij de a.s. Provinciale Statenverkiezingen, wederom propaganda zal worden gemaakt, niet af, dat de S.D.A.P. is een verkiezingsparty. Niets is minder waar, want vanaf het eerste moment dat de strijd begonnen is, hebben wij voortdurend getracht de mannen en vrouwen te vereenigen onder de vanen der Sociaal-Democratie en de Moderne Vak beweging, Dat zij in dit opzicht beter bij de mannen dan bij de vrouwen is geslaagd, komt omdat de vrouwen nog te veel hechten aan het idee, dat wanneer zy binnen de vier muren van haar woning met het kleine beetje dat zij tot hun be schikking hebben, zoo goed mogelijk trachten rond te komen, hun plicht doen. Wij moeten haar er echter van doordringen, dat buiten de huishouding nog een heel groot terrein voor haar braak ligt, wanneer zij er naar streven haar kinderen zoo goed mogelyk het leven in te sturen. Vaak blijkt dat de vrouwen, die zich reeds hebben geschaard onder de vanen der S.D.A.P. of moderne Vakbeweging, meer dan ooit haar best moeten doen om eenig inzicht te krijgen in de wanverhoudingen die er bestaan, om te kunnen strijden voor verheffing der gemeenschap. Toeh werd in de eerste strijdprogrammen van de S.D.A.P. direct reeds bet algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen opge nomen. Natuuriyk vond dit eerst geen weerklank, maar vanaf 1905 werd onver zwakt door onze partij hiervoor geijverd. Waarom drongen wij er zoo op aan om medezeggingschap in het Parlement te verkrijgen? Was het enkel maar de zucht om een paar vooraanstaande leiders aan een goed bezoldigd baantje te helpen of andere partijen den voet dwars te zetten? Neen, het was onze bedoeling ook binnen de muren der Kamers de belangen der arbeiders te kunnen verdedigen. Velen herinneren zich nog wel dat de kieswet Sam. van Houten kwam, waarbij aan het mannenkiesrecht een groote uit breiding werd gegeven, maar die ook weer zoo was samengesteld, dat enkel het belang van het bezit in het oog werd gehouden. Groot zijn de offers geweest die wij hebben het algemeen kiesrecht te gelukkig dat wij steeds in XXX. Op een der mooie dagen in ’t begin dezer maand, ontmoette ik op mijn dage- lijksche rondwandeling mijn ouden raadsman en vriend, die reeds meermalen my hoog gewaardeerde mededeelingen deed over de dagen zijner jeugd. Lachende klopte bij mij op den schouder, zeggende: 'HéObs., lees je in onze Boltwatdtehe ook de geschie denis der ontvluchte boeven uit het tucht huis te Leeuwarden?” Dat begrijp je, was mijn antwoord. Zooiets is juist koren op mijn molen. Ik heb over die ontvluchting vroeger mijne ouders wel hooren spreken; met veel belangstelling velg ik de bijzonderheden van hun kortstondige vryheid, en ik heb my over de mogelykheid vau hun ont snapping tot twee malen toe wel iets verwonderd. Ja, dat snap ik, maar weet je ook, dat door die boeven de bevolking onzer stad ook nog erg in angst heeft gezeten? Nou ja, mijn vader vertelde wel, dat de geheele provincie over die ontvluchting in onrust geraakte, vooral toen ze de tweede maal uitgebroken waren, en men in den beginne hen niet op het spoor kon komen. Zeker, maar de stad Bolsward was er bijzonder over in onrust. De stad heeft één nacht eigenlijk in staat van beleg verkeerd. Is dat waar? Je wilt mij toch niet foppen, hoop ik! Neen, allerminst, luister maar. En al doorstappende kreeg ik van hem een interessante geschiedenis te hooren. Hij wist nog goed, dat de schutters in de wapens kwamen en de poorten bewaakt werden. Men verkeerde werkelyk in de meening dat een paar der boeven bij onze stad gezien waren op den laten avond, men vermoedde dat ze zich in onze stad verscholen hielden, vandaar dat de noodige maatregelen genomen werden om ze te pakken. Thuis gekomen, ging ik mijn papieren over het jaar 1868 eens doorzoeken en warempel, ik vond al spoedig een oude krant daarover handelende. Nn j.l. Zaterdag het slot van die ontvluchtingshistorie in de krant stond, meen ik nu dadelijk die nachtelijke onrust te moeten vertellen. Ik had over het jaar 1866 al weer iets gereed Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. gebracht om verkrijgen en het bezit waren van mannen, die in staat waren in en buiten het Parlement de belangen van de arbeiders te verdedigen. Al was dan de wet Van Houten een kieswet voor de beter gesitueerden, toch waren er onder dezen reeds velen, die gevoelden dat er iets gedaan moest worden voor de arbeidende klasse en een jaar na de in werkingtreding van de wet, deden dan ook reeds de eerste vertegenwoordigers der arbeiders hun intrede in de Kamer, het waren Pieter Jelles Troelstra en Van Kol. En toen zij eenmaal macht hadden ge kregen, bleek al spoedig dat groote groepen gevoelden zich onder de S.D.A.P. te moeten scharen en wat sedert die eerste jaren ver kregen is ter bescherming van de arbeiders is verbazend. Want was er voor 1897 iets gedaan voor deze klasse? Niets, want voelt ge wel, dat, waar kinderen toen niet langer dan IP/2 DUr mochten werken in de fabrieken, de belangen der gemeenschap werden verwaarloosd enkel om hun belangen te dienen? Diezelfde partijen die toen het land regeerden, gaan thans het land door Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1