der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Uiterst lage prijzen. 1 Plooirokken P. 0. v. d. KLEI Fa.T.S.v.d.Zee Mantelcostuum of Japon R. P. DE BOER Op complete Keukeninslallaiie geven we op onze spotprijzen nog eens extra 10 pCt. korting. Profiteert van onze extra aanbiedingen Gegoten Fornuis flink formaat f 31,47. Gegalv. Emmers vanaf f 0,75. W. ZEUL I ZOOK’S BANK voor Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 Nieuwe zending Partijtje STERKE Telef. 88 Telef. 88 Appelmarkt - Bolsward DjjkstF. 45 Bolsward Aupings Matras V 62ste Jaargang Zaterdag 3 Maart 1923 No. 19 Een bij ons gemaakt, vol doet aan alle eischen. Kookkachels in alle maten en uitvoeringen, Geëmailleerd Keukengereedschap, Huish. Artikelen in Alluminium, Blik en Gegalvaniseerd, worden door ons VER beneden eiken concurrentieprijs verkocht. Wij leeren den mensch slapen Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. en verzekeren hem nimmer iets A V. ongehinderd vanaf Uit Wonseradeel. Beleefd aanbevelend, ■■■si FABRIEK: M> M. Naar den Ijsberg te Harlingen. Februari 1823 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. A beters te begeeren dan een 15 JAAR GARANTIE *—ï\doch aldte/rc nwt dm. naa/ni:*"* Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt., terugbetaling dagelijks. Deposito rente 5 pCt. één jaar vast In alle maten (voor ledikant en bedstede) te verkrijgen bij BLEEKSTRAAT - MAKKUM Speciaal in Bedden en Matrassen. Vertrouwd adres. Vraagt prijscourant. DEVENTER W PRIMA KWALITEITEN. DE LAAGSTE PRIJZEN. hem volstrekt, niet onverschillig, of hij dat span paarden verkocht en hij zag hier in het samentreffen dezer twee liefhebbers een gunstige kans. Hij zou het dit najaar te Leeuwarden reeds verkocht hebben, doch hij zat er wat over in tweestrijd. De prijs door Wubbe van der Werf geboden, was hoog genoeg maar Sikkesz had vijftig gulden meer geboden, doch dit was een Groninger en Kweldam was een rechte Fries. Hij hield van alle menschen, doch van de Friezen het meest. Hij wenschte ook den Groningers alle goeds, maar toch het liefst zou bij zien, dat zijn edel span in Friesland bleef. De paarden op zijn eigen boerderij opgefokt, moesten eigenlijk niet de grenzen over. Van der Werf woonde te St. Jacobi, dus dat was Friesland, echter de Groninger had vijftig gulden meer ge boden... ook niet te versmaden. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden WITMARSUM, 28 Febr. In eene druk bezochte vergadering van de Christelijk- Historische Kiesvereeniging „Christelijk Volksbelang in Wonseradeel” werd de volgende candidatenlyst voor de a.s. raads verkiezing vastgesteld: 1. G. van Slageren, Wons. 2. S. B. Algera, Gaast. 8. Joh. Tichelaar, Parrega. 4. T. van Eijck van Heslinga, Arum. 5. H. de Jong, Ferweude. 6. S. M. Brandsma, Schraard. 7. S. Faber, Hichtum. 8. M. Weerstra, Longerhouw. 9. R. de Boer, Parrega. 10. W. Burghgraaff, Schraard. 11. T. op de Hoek, Makkum. 12. D. Visser, Witmarsum. 13. M. Keulen, Burgwerd. WONS. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier, de heer C. v. d. Wonde, cand. te Sneek. was: 1°. dat die berg uitgehold was; 2°. dat overigens overal het ijs op zee vlak en effen was, wijl ’t met stil weer was gaan vriezen. Wat hij verder schrijft ever „tonknup- pelen” ook dit was mij bekend. De ruwe zeden in vroegere tijden brachten ook ruwe vermaken mee. Er waren er meer van dat genre; men bad ook het hanekoppen en palingtiekken bijv, waarbij dieren op wreede wijze gemarteld werden en het bekkesnijden, waarbij moedige jongelingen er een eer instelden elkander te verminken. Gelukkig beleven wij meer beschaafde tijden en in mijn verbaal komt ook wel een wedstrijd voor maar van vredelievender aard, zooals U zal blijken. Inmiddels met hoogachting, enz., enz., „Och!”antwoordde Kweldam op vroolijken toon, „het is een last voor een koopman, altoos door zulke liefhebbers achtervolgd te worden. Ik zal, omdat ik een paar flinke jonge paarden heb, niet eens kunnen schaatsenrijden”. „Verkoop ze mij dan en ge zijt van dien last bevrijd”, hernam Gerrit Sikkesz. „Hei wat!” bracht van der Werf daar tegen in, „ik heb Kweldam vanmorgen het eerst ontmoet en toen naar de paarden gedongen”. „Ik doe geen negotie op het ijs’t, riep de koopman en zich tot het gezelschap in de grot wendende, zei bij: Wat zegt gij, mannen? We drinken hier een kop warme melk en gaan dan verder”. Men gaf hem gelijk, maar wie meende dat het den slimmen koopman ernst was met zijn gezegde, vergiste zich. Het was Terwjjl hij onder het gebruik van een kop warme melk hierover nadacht, kwam hij eensklaps op de gedachte dat hij mis schien aan den tweestrijd een einde kon maken en niet onwaarschijnlijk vond hij hier een uitweg om zoowel zijn begeerte naar winst als zijn voorliefde voor een gewestgenoot te bevredigen. Bij het verlaten van den Ijsberg was hij met zijne dochter en met van der Werf in een tamelijk talrijk gezelschap geraakt en ook Gerrit Sikkesz had zich bij hen gevoegd. Ook verscheidene Harlingers, be nevens ouderen en jongeren uit andere plcatsen. Zoowel Kweldam en zijne dochter als Wubbe van der Werf moesten elkander bekennen, dat hunne verwachting, hoewel door allerlei verhalen hoog gespannen, toch nog overtroffen werd, door hetgeen zij aanschouwden. Vele kooplieden hadden hunne kramen en disschen op het ijs opgeslagen, en er vormde zich als het ware een winkelstraat, waar goede zaken gedaan werden. Bijna niemand kon de verzoeken afslaan om hier op het ijs iets voor zich of de zijnen, voor vrienden of kennissen als herinnering mee te nemen. Ook wareu er verscheidene koek kramen en van der Werf meende, toen zij een paar keer de kramen langs gereden waren, Brechtje een versnapering te moeten aanbieden. Hij bedacht waarschijnlijk of het niet mogelijk zou zijn bet bondgenoot schap van de dochter te winnen, om den vader te bewegen hem de paarden voor den geboden prijs af te staan, en hij meende op den goeden weg te zijn, toen Brechtje zonder eenige bedenking te maken, onbe schroomd en dankbaar zich de lekkernij liet welgevallen, maar even later vergiste hij zich deerlijk met een auder aanbod. „Zie eens, vader I” riep Brechtje, „daar is ook een kraam met goud- en zilvergoed!” Zij bleven er bij stilhouden en terwijl de vader met een paar kennissen uit Har lingen een praatje hield, bekeken Brechtje en Wubbe een zilveren lepel, waarop gegraveerd stond: „Desen lepel gekogt op 't ijs in de see tot Harlingen 1828”. Het was volstrekt geen fraai bewerkt stuk, maar Brechtje scheen het toch te bewon deren. „Wiltge de lepel van me present hebben?” vroeg van der Werf en taste reeds in zijn zak om den koopman te betalen. Zij zag verbaasd en verstoord op; Een stuk zilver present Wel neen Wat denkt ge wel Als ik den lepe! wil hebben, kan ik het aan vader vragen”. En zij keerde hem met een verhoogde kleur den rug toe „Hui!” dacht Wubbe, „niet te vlug van stapel loopen, wat geduld oefenen” en zich tot Kweldam begevende, zei hij „Kom koopman, we moeten nog bij den Ijsberg zien”. De paardenkoopman volgde hem en ook de dochter bleef niet achter. Zelfs merkte Wubbe aldra op, dat zij toch niet erg verstoord op hem was, want op een plek, waar ’t ijs wat hobbelig was, en men dus licht kon vallen, stak hij haar de hand toe ter ondersteuning; zij nam die aan en hield hem stevig vast. Eo hij werd weer haar voorrijder, en heel spoedig waren ze den ijsberg genaderd. Zoowel voor Kweldam, ais voor de twee jongeren was dit natuur wonder nieuw. ’t Gebeurt heel dikwerf dat bet zeejjs door den wind opeengeschoven wordt, en er zich dan hooge bergen van schotsen opeenstapelen, maar overal was de zee met een effen ijsvloer bedekt, terwijl er juist hier eerst een paar heuvels schenen ont staan te zijn en daarover was een dak van groote schotsen geschoven. Verrassend was het te zien, hoe bier door de natuur een bol was gevormd. Luide spraken allen hun verwondering er over uit terwijl zij een paar malen rondom het ijsgevaarte rondreden. Zij zoudeu evenwel ook gemeend hebben, dat er aan hun reis iets ontbrak, waren ze den berg niet binnengereden. Vroolijk zwaaiden zij onder de overhangende ijsschotsen door, en namen op een der banken plaats. Nauwelijks ecbter had van der Werf zijn oogeu langs het aanwezige gezelschap laten gaan, of zjjn gelaat betrok een weinig toen hij daar een landbouwer van Zuidbroek in Groningerland opmerkte. Toch groette hij beleefd, en wees de hand niet af die ook hem werd toegestoken door Gerrit Sikkesz, een lang en mager jongmensch, den man, dien Wubbe hier allerminst verwacht bad en ook ongaarne zag, wijl die ook vroeger gading maakte aan het span jonge paarden van Kweldam. „Ik dacht wel, dat ik u hier kon ontmoeten”, voegde de Groninger schertsend den paarden koopman toe.” „Hebt ge er geen spyt van mij uw bruintjes niet verkocht te hebben? Komt ge mij misschien zeggen, dat niemand er hooger bod voor wil doen?” Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Toen er zoo wat rondgereden werd op zee, zag Kweldam eensklaps een gelegenheid om het door hem beraamde plan uit te voeren en toen ze weer tusschen de kramen rondreden, merkte niemand het op, dat hij Wubbe een wenk gaf en die twee zich een weinig van de overigen afzonderden. VERITAS. Wordt voortgezet. P.S. Het was mij een verrassing in het vorig Zaterdagnummer een Ingezonden stuk aan mij gericht aan te treffen. Voor de aan mijn schrijven getoonde belangstelling betuig ik mijn dank. Wat die inzender meedeelt over het meermalen voorkomen van ijsbergen,daarmee stem ik volkomen in. Bij mijn studie over de zeeweringen heb ik genoeg gelegenheid gebsd te bemerken dat die ijsschnivingen dikwerf belangryke schade toebrachten aan de paalwerken. Het bijzondere van 1823 Bolswardsche Courant 'Dei 7 Flanel Blousen Kussensloopen 57 Fa.T.S.v.d.Zee Zó

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1