der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan W. ZEUL l ZOON S BANK Op V s steeds méér en Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 V 1 Houdt U van licht? 62ste Jaargang Zaterdag 10 Maart 1923 No. 21 T Pepermunt DE VRIES, Meppei, OPTICIEN, Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden l, Dit nummêr bestaat uit 2 bladen. Uit Bolsward. Naar den Ijsberg te Hailingen. Februari 1823 merkelijk toen, dat ondanks alle bestrijding de méér vorderingen maakt. i. van 8. 9. rt i; g i- :e d Stelt Gij in de eerste plaats prijs op SOLIDITEIT? BELEGT DAN UW GELDEN bij VOOR LANDBOUW EN HANDEL Kantoor: Sneek, Oude Koemarkt 35 «Neen, waarachtig niet! wat ik u zei, dat meen ik,” verzekerde Kweldam. «Nu!” he raad. Ik ft Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. en ook de voorlezing van bovenstaand schrijven werden met veel applaus beloond. Hierna nam de Eere-voorzitter, de heer 8. J. Praatnsma, Burgemeester van Bolsward, en sprak de volgende openings- stelling werden de twee strijdenden verwacht. Sommigen, waaronder ook Brechtje, waren langs de ijsschotsen naar boven geklauterd om een beter gezicht op den strijd te hebben. Ouderen van jaren, zooals ook Kweldam, stonden naast den berg te turen. Na eenigen tijd kwam er een waarschuwing van een op den top des bergs staand jongeling. «Zij komen er aan! Ik zie ze!” ea allen zagen nu ook een troepje schaatsenrijders naderen, want de scheidsrechters en andere belangstellenden volgden, zoo goed en kwaad ze het kampende tweetal konden bij houden. Men zag bij den berg reeds, dat er wel degel ijk «schrap gezet” werd, maar ’t was nog niet te onderscheiden wie voor was. VERITAS. Wordt voortgezet. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. het woord rede uit Geachte Vergadering Geroepen zijnde om in dit uur de te houden Bazar ten bate van het Bolswardsche Zwakke Kind te openen, ie het mij aan- Neem dan eens voor variatie „Deseo” de 7-cents lichte, en lichttrekkende, kloeke SIGAAR. Engros bij TROMP, Sneek. VERPACHTINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward zullen op Woensdag 21 Maart a.S., des voormiddag» te elf ure ten Raadhuize publiek verpachten: het recht van het bevisschen van de wateren der gemeente voor ’t jaar 1923/1944, in de perceelen: 1. de geheele gracht om de stad (uit gezonderd het Kruiswater) met de Hart- werdervaart; 2. de Harlingervaart en de Leeuwarder- vaart vauaf deLange brug tot de Stadsgracht; 3. de Sneekervaart en het Kruiswater, en verder des voormiddags te half twaalf Ure bij inschrijving en opbod verhuren voor het jaar 1923 de volgende perceelen grasgewas: 1. is a.s. Dinsdag 13 Maart van 9uur in Hötel «De Wijnberg” te Bolsward te spreken en te ontbieden voor de levering van BRILLEN. N.B. Vroeg komen gewenscht en aan te bevelen. BAZAR. Woensdagavond had de officiëele opening van den Bazar ten bate van de Kiuder Herstel- en Vacantiekolonies plaats. De beschikbare ruimte in ons Zaterdagnummer is niet groot en daarom zullen wij ons verslag tot het offieiëal gesprokene beperken en daar het hier betreft een bijna uitsluitend Bolsward betreffende aangelegenheid, komen wij in het a s. Woensdagnummer van de Bolswardsche Courant op dezen bazar meer in extenso terug. Te ongeveer 8 uur nam de voorzitter van de vereeniging, de heer Dr. H. Beekhuis het woord en sprak ongeveer het volgende: Welkom, welkom driewerf welkom in deze zaal, zoo welwillend beschikbaar ge steld door den heer Stoop, door de kunstzin van den heer Wesseling en de teedere vingers der verkoopsters omgetooverd tot een paleis. Het leven biedt schrille tegenstellingen en ik denk hierbij aan wat zich afspeelt over onze Oostelijke grens, waar nijd eu haat hoogtij vieren en hier, waar wij liefde en naastenzin aantreffen. Daar kommer, ellende en gebrek, hier blijheid, vreugde en overvloed. Dank aan allen die ons aan dezen overvloed hebben geholpen. Een bij zonder woord van dank betuig ik U, mijti- heer de Burgemeester en mevrouw. Wij stellen het op hoogen pr(js, dat U het Eereworzitterschap heeft willen aanvaarden en dat wij U straks bet woord mogen geven dezen bazar te openen. Dank zijn wij verschuldigd aan het Koninklijk Huis, aan de Indische vorstenhuizen en zooveel anderen voor wat zij aan ons zonden. Een extra woord van hulde mogen wij niet onthouden aan haar, die voor het grootste deel de organisatie van alles op haar schouders nam, n.l. Mevr. Wesseling-geb. Pek. Als klein bewijs vaa onze hulde overhandig ik U hierbij deze bloemen. Wij waardeeren het werk dat voor dezen bazar is verricht, wat door dameshanden is geborduurd en gehaakt en door mannenhanden in hout is gekorven en op doek gepenseeld. Nogmaals ouzen dank voor alles en vooral dank voor de liefde, waarmede het is geschonken. Vervolgens overhandigde de voorzitter aan den heer 8. J. Prsamsma het eereteeken, toegang gevende tot dezen bazar op elk oogenblik, terwijl als herinnering aan mevrouw Praatnsma een kussen werd ge offreerd. Ook werd nog voorgelezen een brief van den heer 8. J. de Boer uit Bonn, waarbij deze schrijft: «Goed voor de kosten van uitzending van twee kinderen in 1923”. De rede van Dr. Beekhuis His Master’s Voice. Bij den heer L. J. Timmer werden wij dezer dagen in staat gesteld te hooren de Gramophoon van de Maatschappij «His Master’s Voice”. //Gramophoon” het woord hoort zóó ouderwetsch, men denkt dan onwillekeurig aan die gewone machines met een hoorn meer of minder groot en dan vaak in gele of blauwe kleuren beschilderd. Veel is echter veranderd en verbeterd op het gebied van dit soort muziekinstru menten; de hoorn is verdwenen en in fraaie kastjes zit nu het geheele instrument ge sloten. Doch niet alleen het uitwendige, maar ook het inwendige, d.i. het mechanisme is enorm verbeterd. Vroeger een hinderlijk krassen en vaak zoo’n neusgeluid, thans is hiervan niets meer te bespeuren, wanneer men op deze gramophoon een zangnummer hoort, kan men genieten van een heerlijke, zuivere weergave. Wij hoorden de liederen «Mijn moedertaal” en «Het Hemelhuis” en op eenigen afstand was het alsof wij den zanger in werkelijkheid hoorden. Ook een vioolsolo kregen wij te hooren en zoo deze werd weergegeven, was schitterend. Zoo’n meesterlijke weergave op de gramo phoon hoorden wij nog niet eerder, werkelijk genot vol was het als lief hebber van muziek daarnaar te luisteren. De heeren Timmer hebben in jaren geen vertegenwoordiging gewenscht voor gramo- phoons, omreden zij die muziek niet in overeenstemming vonden met hun zaak, doch de «His Masters Voice” instrumenten zijn zoo buitengewoon in weergave en mooi in uitvoering, dat wat zij laten hooren werkelijk kunst mag worden genoemd. De prijs is laag, vooral in aanmerking nemende de uitvoering. Belangstellenden kunnen in de maga zijnen van de heeren Timmer gratis de «His Masters Voice” gramophoon in werking hooren en wij kunnen U dit ten zeerste aanraden. Onderstaande dankbetuiging werd door de Gramophone Maatschappij ontvangen van Z.H. Paus Pius X: Mijne Heeren, Het is mij zeer aangenaam, U den hartelijken dank over te brengen van Z. H. den Paus, voor het genoegen door hem ondervonden bij het hooren van de Gramophone door Uwe Maatschappij Spoedig hadden zij zich iets afgezonderd van de overigen, zoodat zij vqj konden spreken en Kweldam kwam met zijn voor stel voor den dag. «G(j hebt een goed bod naar de beide paarden gedaan, Wubbe!” zeide hij. «Dat kan ik niet ontkennen.” Wubbe zag hem met een lachje aan en wachtte even, toen vroeg hij«Verder, koopman I Wat wilt gij verder «Gerrit Sikkesz heeft meer geboden,” hernam Kweldam. ,/Ge zegt zelf, dat ik een goeden prijs heb geboden,” merkte Wubbe op. «Dat zeg ik nog,” ging Kweldam voort. «Maar komaan! maak het mij gemakkelijk. Ik gun U de paarden het liefst. Leg er nog vijftig gulden op, en de koop is gesloten.” «Is het om die vijftig gulden te doen vroeg nu van der Werf, «of gunt ge ze mij liever dan hem «Hoor eens!” sprak de koopman zachtjes, die Groningers hebben paarden genoeg. Mijn paarden zijn van Friesche afkomst, ik heb ook liefst, dat een Fries ze rijdt.” Wubbe vond blijkbaar die ontboezeming heel grappig. Hij draaide een paar malen op zijn schaatsen in ’t rood en schaterde van ’t lachen. «Dus ik begrijp”, zeide hij, ,dat het eigenlijk niet te doen is om die vijftig gulden?" lernam Wubbe, ^ik weet beter ..rijg de paarden, let maar eens op! Kom maar mee, en hoor, wat ik Sikkesz zal voorstellen." Hij reed weer op de anderen toe en Kweldam volgde hem nieuwsgierig en ver wonderd. Spoedig hadden ze hun gezelschap weer ingehaald en terwijl ze, ongeveer bij de havenhoofden, stilhielden en overlegden, of men nog eens naar den Ijsberg zou rjjdeu of wat gaan rusten en het middag maal te nuttigen, riep van der Werf luid genoeg om door de hem omringende per sonen verstaan te worden tot Sikkesz: «Hebt ge de paarden van Kweldam al? Of willen we eens weddeu, dat ge ze van daag nog koopt?” «Ik geef altijd vijftig gulden meer dan gij!” gaf Sikkesz norsch ten antwoord. «Hé! gaat dat zoo?” antwoordde Wubbe. Worden de bruintjes bij opbod verkocht?” - «Is dat uw bedoeling, koopman?” «Hoe bedoelt ge?” vroeg de koopman, benieuwd naar vau der Werfs plannen. «Wilt ge er nu een boeldag van maken?” «Ge wilt ze toch vandaag wel verkoopeu, nietwaar?’ vroeg Wubbe. «Dat kan er naar wezen!” antwoordde de koopman voorzichtig. «Nu, hoor dan eens wat mij wel een goed plan lijkt,” was het wederwoord. «De koopman weet wat gij geboden hebt, Sikkesz en ook wat ik geven wil, doch bij heeft ze geen vaa ons beiden gegund. Ik stel voor, dat wij elk ons bod eerst vijftig gulden verhoogen. Dan lijdt Kwel dam geen schade. Eu dan zal hij ze aan een van ons gunnen na een eerlijken wed gtrijd. Wij zullen er om hardrijden!” Er ging uit het heele gezelschap, zoowel vrouwen ais mannen een algemeen gejuich op van instemming met dit voorstel. Ook Brechtje moest er om lachen en knikte haar vader toe om hem aan te moedigen op dat voorstel in te gaan. Er waren al onder de omringende personen, die Wubbe den prijs gunden, alleen omdat hij met dat aardige plan was komen opdagen. «Het is juist wat voor een Fries om zulk een voorstel te doen!” zei Kweldam verheugd. «Hoe denkt gij er over Sikkesz? Ik voor mij vind den voorslag goed.” De Groninger antwoordde hem niet, maar met een blik van minachting wendde hij zich tot van der Werf en voegde dezen toe: «Als de koopman op die manier zaken wesscht te doen, dan neem ik den wedstrijd aan!” De omstanders hielden voor het meereudeei zijn nederlaag voorgewis; Wubbe zal wel geweten hebben wat hij deed, toen hij met zijn voorstel kwam, dachten de meesten. «Hij woont te St. Jacobi, is ’t niet?” vroeg er een en een auder ant woordde: «Zeker, hij is een Fries, daar kan de Groninger op schaatsen niet tegen op!” Toch had men eerbied voor den beslisten moed, waarmee Sikkesz de uitdaging had aangenomen. Er werd nu een algemeene beraadslaging gehouden aangaande den tijd en plaats, die voor de kampioenen moest worden bepaald. Weldra kwam men tot de overeenkomst dat men eerst naar den wal zou gaan, om in de stad het middagmaal te gebruiken en meteen wat uit te rusten. Dan zouden van der Werf en Sikkesz zuidwaarts rijden tot Zurich, om dan van dat gehucht af te beproeven wie hunner het eerst den Ijsberg wist te bereiken te zien dus, wie van hun beiden het vlugst op de schaatsen voort kon komen. Bij zulke gelegenheden zijn er altoos genoeg liefhebbers om als scheidsrechter of keurmeester op te treden en meerderen boden zich ook hier aan om te zorgen, dat de twee rijders op een geschikte plaats gelijktijdig zouden afrijden. Er werd afge sproken dat degene van hun beiden, die ’t eerst den Ijsberg binnen kwam zweven, de overwinning had behaald. Kweldam, Brechtje en de overige getuigen zouden bij den berg de kampioenen afwachten. Het liep tegen half drie, dus er diende voortgang met de zaak gemaakt te worden. Da lucht was helder, en de reeds ter kimme neigende-zon kleurde den westelijken hemel in kleurigen gloed. Eenige wolkjes in de verte kaatsten een purperen glans over ‘t ijsveld. De hoek van Zurich was bij den berg nog duidelijk te onderscheiden. Aller blikken waren aanhoudend naar den zuide lijken kant gericht en met stijgende belang- van den kunstweg van Bolsward naar Harlingen, strekkende vanaf de Harlinger- straat tot aan de scheidingsslooten aan de Oostzijde van de tolgaarderswoning even voorbij de Groote Klaver onder het behoor der gemeente. Het stukje bouwland aan den opreed naar de Kleine Klaver is niet in de huur begrepen. \2. van den weg Bolsward naar Hichtum loopende van de zoogenaamde Oude Steden tot aan de grens bij Hichtum. 8. van den stadswal van de Sneeker- brug voorbij de kolk bij de gasfabriek tot de Harlingerbrug, het terrein van de muziek tent en het grasgewas van de Oude Steden voor het huis van Y. Ykema. 4. van de Cnossenlaan vanaf de Snee- kerbrug tot even voorbjj het brugje van den tuinbouw. 5. van den trekweg vanaf de Franeker- straat tot de Gronsertille. 6. van het park. 7. van den trekweg Bolsward-Leeu warden de Burgwerderpijp tot de Krommezijl. van de Krommezijl tot Waekenserzet. van de Waekenserzet tot de voor malige tille no. 23. 10. van de voormalige tille no. 23 tot Pijphorne (Bolswarderbrug). Conditiën liggen ter secretarie ter leting. Bolsward, 2 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA, Burgemeester. H. HAITSMA, Secretaris. Dank zij de goede regeling en opstelling der artikelen op keurige stalletjes ten toon gesteld, twijfelen wij niet of deze bazar zal straks de finaotien der vereeniging sterken. Aan gezelligheid zal het niet ontbreken, voor muziek en vermaak zal worden gezorgd. Toont dames en heeren door hier te koopeo, wat aangeboden wordt, uwe liefde voor het zwakke kind. De prijzen zijn billijk, de bediening netjes. Wij weten ons overtuigd, geen vergeefs beroep op uw beurs te doen. Ik verklaar de bazar voor geopend. Na deze rede begonnen de dames in de stalletjes hun best te doen, de electrische visscherij belde, de sjoelbak trok de aan dacht en last not least Edison’s laehtent, kortom de fleur begon. Het was er vol, haast te vol. Doch hierover later meer. Waardoor Door de on verbeterlijke kwaliteit. IBIIWIIIW'ÜHW'I^BHIIIIIIIII—IIIIIMIII Ilin II Iiniiii IIlil miiiHi lil Ml genaam om vooraf even te mogen herinneren dat hier inBolsward voor de behoeften van kinderen in de laatste jaren reeds veel is gedaan. De internationale toestanden brachten reeds vele malen kinderen van andere nationaliteit niet alleen in ons vaderland, maar ook in ons stedeke, waar ze gul werden ontvangen en verzorgd. Steeds kon geconstateerd, hoe goed en weldadig de gevolgen waren voor het zeer zwakke kind, dat hier hulp had gevonden. Het bemiddelingsadres voor alles is steeds geweest op den Grooten Dijlakker b(j den heer en mevrouw Beekhuis. Wanneer voor deze zaken de tusschen- komst werd ingeroepen van den Burgemeester, hebben mijn geachte voorgangers en ook ik steeds gemeend de hulp te moeten vragen aan het zooeven genoemde adres en wij moeten het dankbaar erkennen dat men steeds daar bereid was te helpen met woord en daad. Van Franschen en Belgen, voor Duifschers, Russen en Oostenrijkers werd hulp gevraagd en verkregen onder hunne leiding. Tot dusverre waren wij nog niet in de gelegenheid ons publiek daarvoor onze erkentelijkheid uit te spreken. Thans hier staande voor een groote ver gadering, meen ik de tolk te moeten zijt, om U echtpaar Beekhuis hartelijk te danken voor de vele opofferingen U getroost voor een groot aantal buitenlandsche kinderen. Hulde aan U voor alles wat gij deedt. Mijnheer de Voorzitter: Thans deed ge een beroep op mij, en ik ben blijde U thans eenigszins te kunnen dienen op het feest van Uw petekind n.l. het 121/2-]arig bestaan van de afd. Bolsward voor kinfferherstel- en vacantiekolonies. Het verheugt ons medeburgers dat ge in zoo grooten getale gekomen zijt om het feit dat deze afd. nu 12x/2 jaar heeft gewerkt mee te vieren. De heer Praatnsma geeft dan een brokje historie weer van het ontstaan en werker» der vereeniging waarover in de Bolsw. Courant van Woeflfsdag 7 Maart ook reeds uitvoerig werd geschreven en vervolgt dan: Hulde voorzitter en secretaresse voor uw volbardeuden zin en ijver om deze afdeeling te doen bloeien. Begon de afdeeliug in 1910 met 60 leden en 4 donateurs, steeg ze later tot 184, verloor ze in 1918, doordat hier een tweede afdeeling speciaal voor d^ R. K. tot stand kwam, een aantal leden, met genoegen mag geconstateerd, dat einde 1922 het ledental 164 bedroeg. De ver eeniging hier heeft het recht hare kinderen gebruik te doen maken van de tehuizen Egmond a./Zee, Wjjk a. Zee, Noordwijk, Oostvoorne enz. Veel Bolswardsehe kinderen hebben daar reeds van geprofiteerd. In 1911 gingen de eerste tien. Later zijn telkens meer kinderen naar genoemde tehuizen geweest om gesterkt en gebruind in betere conditie terug te komen. De voorbeelden zijn voor het grijpen dat het eenige weken van hier-zijn in andere luchtten andere omgeving een blijvende zegen is geweest. In het afgeloopen tijdperk hebben 150 kinderen van deze zoo heilzaamwerkende vereeniging ten volle genoten. Een som van f 7500 is uoodig geweest om dit alles te kunnen bekostigen en gij medeburgers onzer goede stad hebt door uw voortdurend geven getoond het pogen dezer vereeniging te waardeeren. De gemeente Bolsward steunde ook deze krachtige actie van het particulier initiatief, de laaste jaren financieel. Niet alleen het gewicht, maar veel meer bleek dikwerf dat het weerstandsvermogen van het zoo zwakke kind belangrijk was toegenomen en dus een blijvende zegen voor het verdere leven had uitgewerkt. In korte trekkea dames en heeren hebben wij U alzoo laten zien, hoe ze tot stand kwam, wie ze leidde en wat ze deed. Het nut dezer goede zaak behoeven wij zeker niet verder bij U te bepleiten. Uw komst hier toont dat ge bereid zijt mede te bevorderen den verderen bloei dezer afdeeling. Het bestuur heeft geen moeite ontzien, om U in de gelegenheid te stellen dezer dagen iets bij haar te koopen. Vele geschenken, klein en ook grootere kwamen op hun verzoekend schrijven van ginds en elders, evenals uit de stad zelve binnen. Bolswardsche Courant I 5 'v?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1