der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan VS PEPERMUNT U WILT GOED 62ste Jaargang Woensdag 14 Maart 1928 No. 22 OUD-BOLSWARD. Engros bij TROMP, Sneek. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 WEEK-AGENDA. Gegroet: OBSERVATOR. De strijd om den zomertijd. EN GOEDKOOP!!! DAN KAN ALLEEN U BEVREDIGEN OVERAL VERKRIJGBAAR Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. een grijsaard niet Jaag Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Igia I hetzelfde ia niks gedaan. il lIlFl Neemt voor afwisseling eens, ll|ll||l al» U van licht houdt, de HllIjU lichttrekkende kloeke prima 7-cents Sigaar „DESEO”. Vraagt ze Uwen Winkelier. XXXII. Ja zeker! ik zal spreken over de Schutterij in het algemeen, doch bijzonderlijk over onze stedelijke weerbaarheid van voorheen. Het heeft mij altoos leed gedaan, dat men dikwerf smalend sprak over die oud-vader- landsche instelling, die zoo goed bedoeld was en dat hoop ik te kunnen aan- toonen die ook goed was in haar soort. Immers, het vormde een volksweerbaar heid die aan de bevolking weinig lasten oplegde, integendeel tot de lusten des volks mocht worden gerekend. Wat heb ik van mijn prille jeugd af, veel met haar opgehad I Als jongen was het voor mij een feestje naar de sehattersoefeningen te mogen zien; als jongeling benydde ik menigmaal myn wat oudere kameraden het recht, dat zij de schuttersuniform en de wapenen mochten dragen, als schutter heb ik eerst gevoeld hee het bewustzijn, je vaderland te mogen dienen, je hart doet popelen en... Er Neerland» bloed door d’ad'ren vloeit, Van vreemde smetten vrij! En na, op rijperen leeftijd betreur ik het nog, dat men die zaak heeft opgedoekt. Ja, jongens van tegenwoordig! jullie hebt wel een sportterrein by de Blauwpoort en nog een verkleinde editie aan de Cnossen- laan jullie doet wel druk aan voetbal spel, wat wij misten... maar je mist'toch ook heel wat, nu er geen schutterij meer is. Kindermeisjes en dienstmeisjes van heden! jullie hebt wel het Park, waar je des zomers de namiddagen gezellig kunt slijten, maar de oefeningen der schuttery... behoo- ren helaas tot de historie. Je roept mij misschien toe: „Na ja, maar die schutters waren er maar één namiddag in de veertien dagen en doch van ons voetbal onze afspraakjes in ’t Park geniet je haast eiken dag.” Toege stemd, jongelui! maar weet je wel, dat Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 6272 cent per 3 maanden juist de zeldzaamheid van een zaak, de waarde verhoogt? Ik zal U trachten aa» te toonen, wat waarde deschuttersoefaningen hadden voor de spes patriae de hoop des vaderlands voor ’tjongeaankomende geslacht. Die oefeningen werden van oudsher gehouden in ’t Hof, tussehen Broerekerk en bolwerk. Het heet daar in die buurt -r- voor een groot deel volgebouwd met een scheel en eenige woningen, Het Hof, doeh dit is in werkelijkheid een verminking: de saam moest, op historische gronden, zyn: SthnUtrthtf. Maar dat daargelaten. Ais de schutters daar op dat ruime „veld oefenden, excerceerden, defileerden, bier dronken enz., dan was de jeugd ruim ver tegenwoordigd op het hooge Bolwerk. Prachtig kon je daar de militaire bewegingen volgen, ’t Was vóór mijn tijd, maar men kan het zich voorstellen: „Zoo uit de hoogte als 't ware op een duin, neerblikken in *t vlakke veld, en daar die manhafte krijgs bewegingen zien uitvoerea. Men heeft mij wel verteld dat het ook een prachtig schouwspel was, als je hoog in een der dikke hoornen klom echter, dat genot was niet altoos ongestoord te genieten, want als „oude Hiemstra” naderde, meest je tijdig weer zien te komen op den beganen grond van het belwerk. Een genoegen was het ook, te zien hee de jongens elkaar, terwijl de schutters zich ijverig oefenden om de handgrepen van het geweer, of 't richtig marcheeren te pakken te krijgen een loer trachtten te draaien, door al ravottende elkaar bij de hoogte van het bolwerk neer te latea rollen. Er was als afscheiding tussehen bolwerk en hof een geul, ’t Heette eeu haventje, maar het was eigenlyk niet meer dan een breede gruppel of slootje, meer gevuld mot modder dan met water. Eeu enkele keer gebeurde het, dat er eau in dat haventje terecht kwam. Zelden wel is waar, maar juist do zeldzaamheid verhoogt de waarde. Was de schuttersoefening af, dan kwam er altoos een wandeling door een of meer straten der stad bij, met tweo trommel slagers voorop. De meisjes hadden met de kinderwagens gewoon lijk op het Hongstepad rondgedrenteld, zoolang de schutters in ’t Hef waren, doeh de jongens, die van het bolwerk moesten komen, begonnen een wedloop als ze zagen dat de schutters gereed stonden om hun militaire promenade door de stad te ondernemen. Natuurlijk dat de jongens ook daar bij moesten zijn, en het was dus de zaak wie het eerst langs de Bneekerpoort bij de „Kleine Kerk” was. Een paar malen hadden enkelen het gewaagd om scheef over het Hof de schutters na te ijlen, doch dat terrein was streng ver boden, 't scheelde maar weinig of die jongens waren door een der officieren gevan gen genomen. Dus men moest do Sueeker- poort langs. 'k Heb van nog gsladen hooren vertellen, dat hij bij zulk een wedloop eene klomp verloor en, geen tyd met zoeken willende verliezen, schopte hij ook de andere uit en op kousen kon hij harder. Hij won den pry» dien dag en avonds thuis een flinke afram meling, want toen de schutters verdwenen waren, zocht hy zyn klompen, doeh ook die waren spoorloos verdwenen. Doch, zoo ik zeide, die toestanden waren vóór mijn tijd. Het bolwerk werd, zoo ik meen, in 1878 daar rend het Schuttershof afgegraven; en weldra werd het daar vol gebouwd met huizen. Het langst bleef nog open hot hoekje, waar het brandspuit- huisje staat, en toon dat er was, was de jongens alle gezicht op het exercitieveld benomen zeu je denken? Neen hoor! en nu kan ik spreken uit eigen ervaring... doch dat later. Ik mag nu niet enkel over jongens handelen, ik zeide in den aanhef te zullen aantoonen, dat de schutterij althans onze Bolswardsche schutterij, lang niet voor de poes was. ’k Heb zelf later ook mee gedaan, dns... Maar van vroeger eerst wat. De bewaking der stad uit vrees voor de ontvluchte tuchthuisboeven in 1868 is de aanleiding dat ik nu weer met de schutterij uitruk. Dat du Bolswardsche bevolking toen wel op weerbaarheid bedacht was, kan ik bewij zen, zooals men wel zegt: zwart op witl In het vorig jaar hoorde men aan de oost grens van ons vaderland wapengekletter. Pruisen» landhonger was. al gekoeld door ’t aan Denemarken ontnemen van de pro vincie Slees wijk-Hol» lain. De vrees bestond, dat ook de vette weiden en uitmuntende veestapel van Friesland en Groningen wel begeerlijk aan den „adelaar” voorkwamen, te meer daar Harlingen heel geschikt ligt om een Duitsche uit voorhaven te vormen, zeer nabij Engeland. Wat er al gevreesd en gedacht is, laat zich denken maar Bolsward was op weer baarheid bedacht. Zie slechts, wat doör een correspondent te dezer stede aan do Arnhemtthe courant werd geschreven: (iets bekort eu in hedendaagsche epclliaf). „Bolsward, 28 Maart. In verband met de vraag over hot wenschelijke eeaer ver dediging van Nederlands eostelijke grens tot behoed of bescherming van Groningeu, Friesland en Drente, welke provinciën toch ook wel zullen moeten bijdragen aan het budget van oorlog en marine, zal het U wellicht ter vermelding in uw blad niet ongeschikt teesehynen, dat men hieria ook in onze stad niet achterblijft op het punt van zelfverdediging. Gisteravond kwam hier zulk een vereenigiug tot stand, waarby zich aanvankelijk een zestigtal leden aan sloten, wat als voorbeeld door een stedeke van nog geen 5000 inwoners, voor alle Friescbo en andere Nederlandsche steden mijns inziens wol vermeldenswaard is; na verloop van 8 dagen zal de vereeniging zich voorgoed oonstiueeren en men is er vrij zeker van, dat binnen de week het getal deelnemers tot boven de 100 zal stijgen 1” Over deze aangelegenheid volgende week meer. DE BAZAR. Wanneer dit nummer in handen onzer lezers komt, is het reeds een week geleden dat de officieele opening plaats had. De rust is teruggekeerd in onze Doelezaal en alles loopt weer gewoon verder, de menschen zyn de bazar-dagen haast reeds weer ver geten on het zal wel hoofdzakeiyk de penningmeesteres van de afdeeling Bolsward van Kinderbarste!- en Vacantie-kolonies zip, die nog eens met vreugde terugdenkt aan de dagen van 7, 8 en 9 Maart, dagen die hebben gemaakt dat de bodem van haar schatkist niet meer te zien komt. Gelukkig dat er in geval van geldnood, altijd weer uitkomst is voor de vereeni gingen, want wij hebben gezien dat de. inwoners van onse goede veste, wanneer er nood is en het bestaan van een sympa thieke vereeniging bedreigd wordt, bereid zyn te offeren met milde hand. En de gedachte dat men in Bolsward nooit te vergeefs een beroep op de burgerij doet, stemt ons dankbaar en geeft ons vertrouwen voor hei blijven voortbestaan van meerdere vereenigingen. Trouwens deze basar had niet enkel steua van enae plaatsgenooten, vele, ja zeer vale firma’s van buiten stuurden hunne gaven voor het Bolswardsche zwakke kind. Vele oad-Bolswarders die zich in den loop der jaren elders gingen vestigen, gaven blyk hun oude stad nog niet te zijn vergeten en lieten voor deze gelegenheid nog eens iets van zich hooren, waarvoor het bestuur zeer erken telijk is. Een honderdtal dames en heeren had zich op verzoek bereid verklaard het be stuur ter zijde te staan en allen hebben gewerkt, hun beste beentje vóór gezet, om den bazar te doen slagen. De voorbereidende werkzaamheden, al die regelingen en schikkingen, zy werden ouder aanvoering van mevrouw Wesseling vol opgewektheid uitgevoerd en wanneer men de laatste dagen aan den bazar voor afgaande, eens de Deele binnenstapte, was het overal leven en bedrijvigheid. Een voortdurend aanbrengen van giften die dan geprijsd moesten worden overeen komstig de winkelprijzen, gespijker en ge zaag om de stalletjes langs de wanden op te richten, kortom, ieder was in de weer. zijn argumenten en zijn verdediging nog 48 mede-instemmenden kon verlokken om het zoo nuttig en weldadig instituut ter zijde te duwen, niet zal worden gevolgd door de Eerste Kamer, waarin óók wel „plattelanders” zitten, doeh „plattelanders” van een andere allure dan de heer Braat. Eb in de N. Roti. Crt. schrijft professor dr. E. 0. van Leersum een artikel waarin hij zegt, dat de volksgezondheid met handhaving van den zomertijd gebaat is, dat de zob de levensbron is eu er noehthans velen zijn die aiet willen medewerken tot het behoud van een maatregel, welks belang voor de volksgezondheid boven alle twijfel verheven is. Vervolgens verwijt hij den tegenstanders dat zij handelen uit puur eigenbelang eu eindigt zijn artikel aldus: Is het echter redelijk, dat zulk een groot algemeen belang wijkt voor het gemak van eeu enkele groep van menschen, de melkvee houders, die bij lange na niet in de meerderheid zijn Het is tot ons aller verrassing gebleken, dat er onder de volksvertegenwoordigers nog vele gevonden worden, die meenen dat zulks oirbaar ia. De zomertijd wet, de eenige waariyk populaire wet, loopt groot gevaar Wij allen hebben nu al eenige jaren achtereen, op eiken langen, schooneu zomer avond, om strijd de regeling geprezen, welke oss zooveel gewet verschafte, doch nu het blijkt, dat de vertegenwoordigers van het volk daarvan onkundig zijn gebleven, is het noodzakelijk geworden, dat wij nog eens van onze ingenomenheid met den zomertjjd blijk geven. Doeh ditmaal luider, es „en masse”. Opdat niet ook de Eerste Kamer gaat denken, dat wij het zonnelicht niet op prijs stellen aa er dus van gespeend dienen te big ven. Komt, landgenootan, loopt nu eens warm Men ziet het: de strijd gaat nu pas goed beginnen en er is nog wel eenigen kans dat de voorstanders het zullen winnen. Zooals wij reeds in een onzer vorige nummers hebben vermeld, nam de Tweede Kamer met 49 tegen 85 stemmen een wetsvoorstel aan van de heeren Braat en De Boer tot afschaffing van den zomertijd. Zoolang de zomertijd heeft bestaan is er ook strijd geweest tussehen voor- en tegenstanders, tussehen stedelingen en platteland-bewoners. Tot groote teleurstelling van eerstgenoemden hebben de laatstee thans den strijd gewonnen, tenminste voor- loopig. Want de strijd is er nog niet over uit. De aanneming van het wetsvoorstel was verrassend; onder da voorstanders zullen er niet veel zijn geweest, die gedacht hadden dat de heer Braat den etryd zou winnen. En nu men een weinig is bekomen van de schrik komen van alle kanten de protesten en is er een groote nationale beweging op touw gazet, om alsnog te trachten de aanneming van het voorstel door de Eerste Kamer te voorkomen. Uit verscheidende plaatsen in ons land komen berichten van vereenigingen en cor poraties op allerlei gebied, die betuigingen van sympathie inzenden met de actie lege» het wetsvoorstel Braat-de Boer tot afschaf fing van den zomertijd. Duidelijk blijkt hieruit dat de voorstanders van den zomertijd óf zeer weinig aandacht hadden besteed aan het wetsvoorstel vóórdat de Tweede Kamer het aannam, bf op verwerping ervan hadden gerekend. Nu wordt alle mogelijke moeite gedaan om het besluit van de Tweede Kamer in de Eerste Kamer ongedaan te maken en den zomertijd te behouden. Het comité tot behoud van den somert^d heeft reeds naar schatting 170 h 180 duizend adhaesie-betuigingen ontvangen van particulieren, o.a. van landbouwers, van organisaties en vereenigingen en vooral van verschillende professoren en doktoren. De Nieuwe Ct. hoopt nog altijd, dat des heeren Braat’s actie tegen den zomertijd, die - onbegrypelykeiwyae niettegenstaande Voor ieder verkoopstalletje waren een paar dames aangewezen om „hun winkeltje” in orde te brengen en het was een goed idee van het Bestuur, om voor den aenvang van den bazar door een damescommissie te laten uitmaken, welke tentjes het mooist waren. Bij de opening deelde de voorzitter de uitslag mede en was als nummer 1 aan gewezen het „aardewerk-teutje”, dat door de dames J. FeddesReerink, H. H. op ’t Holt en N. Haima was in orde gemaakt. De tweede prijs werd toegekend aan de dames Ten GateBeekhuis, Feanstra en Van Anholt en de derde aan de dames Middendorp, Van Veen en Bakker. Toen wij even voor de officieele opening de Doelezaal in oogenschouw namen, kenden wij niet anders dan respect hebben voor alles wat toen reeds was gepresteerd. Keurig zag alles er uit, en met vlaggen, doeken, bloemen en planten versierd, maakte de zaal een aangename, gezellige indruk. Het teoneel was met fraaie stoelen bezet en afgeset met klimop en palmen, her schapen in een café, waar volgens de eonsumptielijsten „veel” voor „weinig” te koop was, eu toen het Woensdagavond half acht was en wij enkele verkoopsters tot elkaar hoorden zeggen„als er nu maar menschen komen”, waren wij hierover niet ongerust. Dat men hierover ook niet ongerust behoefde te zijn, bleek wel toen het tegen achten liep. De menschen stroomden naar binnen, de contróle had de handen vol en... het eerste geld kwam binnen. „Wonderbaar is zoo’n bazaar, Men weet ’t kost geld en... komt toch [maar”. Toen de voorzitter, do heer Dr. Beekhuis, zijn openingswoord sprak, was het reeds zoo vol dat men genoodzaakt was de toegang te sluiten en het officieele gedeelte afgeloopea was, waren al die verkoopsters en „exploitanten van vermakelijkheden” er één, twee, drie by om al die bezoekers „voor ’t goede doel” het een of ander voorwerp te verkoopen. Het was er een rumoer van je welste, de koopman met luchtballoas begon zijn wandeling door de zaal en was in een oogeublik zyn eerste bezending kwijt. Zonder aanzien des persoon» knoopte hij den bezoekers het touwtje met eeu zwevend balonnetje om den arm en allen namen er genoegen mee. Nu ja een enkeling die nu persé niet wou, maar och, dwarse menschen vindt je overal, dus ook op een bazar. Meerderen probeerden hun geluk bij de grabbelton. Tot de ellebogen gingen ze in de zemels om -hun prys op te diepen en onder voortdurend plezier kwamen de schatten boven. De sjoelbak ontbrak natuurlek niet en verscheidene dubbeltjes werden ook hierin gedeponeerd in de hoop het hoogst aantal oogen te behalen. By de meesten hield het echter op met nul, hoogstens één. De heeren Wester baan en Eerdmans hadden reuzensucces met hun electrischen hengelsport, er was een ouderwetsche bascule waarop ze je „waarde in ponden” uitdrukten en dan was er nog een laehtent, „Edison’s nieuwste lachtheater” stond er gelooven wij boven. Of feitelijk moesten wij zeggen Fcdde van der Spoel stond als explicateur voor een lachtent. Want als er een is die zijn geluidorgaan heeft gesteld in dienst van den bazar dan is het wel deze heer. Honderden heeft hij in de tent gewerkt om ze te laten lachen om hun eigen gezicht. In het eafé was voortdurend muziek, hetzij van „Andante” of van het nieuw opgerichte orkest, dat voor deze gelegen heid in roode costuums was gestoken en dientengevolge zich de „Red Band” noemde. En intusschen werd er verkocht; by elk tentje werd je aangeklampt om de dames van het een of ander af te helpen en allen In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 14 Maart: Steenfabrieksarbeidersbond. Vergadering des avond» 1l/2 uur in het R.K. Werklieden gebouw. Schaakclub, ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Donderdag 15 Maart: Cursus Prof. Dr. H. Wirth. Vierde Cursus avond, om 8 uur in café Hoekstra. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Cursus Dr. M. tan Cate, ’s avonds 6’/z uur in „Ons Gebouw”. Bouwarbeidersbond. Vergadering ’s avonds 7 uur in café „Voorwaarts”. A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje”. Vergadering 's avonds 8 uur in de Con sistorie, N. Hofstraat. Vrijdag 16 Maart: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Slippens”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaart»”. Stedelijk Muziekkorps. Gewone repetitie, ’s avonds 8 uur, Muziekschool Kerkstraat Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Zaterdag 17 Maart. Ambaehtsteekenschool. Tentoonstelling, des namiddag» van 2—4'/2 in de Teeken- sckool bij de Rijks-Zuivelschool. Coöp. „On» Belang”. Jaarvergadering, des avonds 7’/2 uur in café „Voorwaarts”. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5*/2—6'/2 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 18 Maart: Voetbalwedstrijd. Bolsward 1—Black Boy», ’s nam. 2 uur. Sportterrein. Maandag 19 Maart: Jeugdbond voor Onthouding. Vergadering ’s avonds 7‘/2 uur in café „Voorwaarts”. Dinsdag 20 Maart: Meisjesvereeniging „Eben Haezer”. Gewone vergadering in „Ons Gebouw”. Vrouwenvereeniging. Gewone vergadering in „Ons Gebouw”. Tempelieren. Openbare vergadering, ’savonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Vereen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Algemeene Ledenvergadering, ’s avonds 8 uur in de Leeszaal. Woensdag 21 Maart: Schaakclub, ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. R.K. Kiesvereeniging „Gelijk Recht”. Ver gadering ’s avonds 8 uur in het Sint Vincentiusgebouw. I Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1