der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan t Mantelcostumes naar maat I 1 1 1 I I i Bébé-artikelen 1 1 R. P. DE BOER - MAKKDM BLEEKSTRAAT i I i P. 0. van der KLEI APPELMARKT BOLSWARD VS PEPERMUNT W. ZEUL l ZOON S BANK I i i 1 UITSLUITEND kleermakerswerk N.ï. Kleedingmagazün „LEEUWENBURG” S N E E K U WILT GOED ONTVANGEN zeer mooie collectie Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 62ste Jaargang No. 23 Oïïiciëele Advertentie. GROOTE KEUZE: Cocos Tapijt, Cocos Looper, Cocos Matten. Van den Zomertijd. Zaterdag 17 Maart 1923 Bedden, Dekens, Aupingsmatrassen, Kapok-, Zeegras- en Stroomatrassen. R. P. DE BOER. ZIE ETALAGE HYPOTHEEK Karpetten, Linoleums, Vloerzeilen, Tafelzeil en afgepaste Tafelzeilen. Vitrages, afgepaste Gordijnen, Pluchettes, g Serges, Ribstoffen, 8 Houten- en Koperen Raamgarnituren. g i 4 Odoorn, dus een Drentenaar! Dit nummer bestaat uit 2 bladen. had koers zegt, doet er niet s hem Bolsward, Uit Wonseradeel. NIEUWE MODELLEN ONBERISPELIJKE COUPE Uit Bolsward. in der wel op SCHERPE PRIJZEN ““W AANBEVELEND, Toen ’t voorstel van De Boer en Braat Was aangenomen in de Kamer, Was m’in de stad ten einde raad, En riep: Dat gaat toch niet! Wat hamer! Ja, al de werkzaamheden buiten, Gaan we beginnen weer bij dag: Tenzij... we nog °P onwil stuiten Bij d’ Eerste Kamer; 't hoogst gezag! Het melken, maaien en het hooien, Het planten, wieden en het rooien, Het varen, rijden, ploegen, eggen, Het graven, hek'len, bag’ren, dreggen. te geraken tot i afdeeling dier ar lil ie et >n er t. 8« te c- EN GOEDKOOP!!! DAN KAN ALLEEN U BEVREDIGEN OVERAL VERKRIJGBAAR )e n. Sneek - Oude Koemarkt 35 heeft beschikbaar voor eerste hypotheek diverse kapitalen. RENTE 5 pCt. Voor 5 jaar vast, mits in mooie posten. r» 8- te er n. er er k- k. P- Wat denkt wel Braat en die De Boer, Om ons een uur de zon t’ ontrooven! Ze brengen *t land in rep en roer Door ons zoo’n vieze kool te stoven! Naar den Ijsberg te Harlingen. Februari 1823. riep Brechtje daarop „Wat zal vader Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. as®» Maar buiten, op het platteland, Daar riep men luid eu blij: Hoezee! De laatste oorlogsspruit van kant, De tijd gaat met de zon weer mee! Candidaten Gemeenteraad. De a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje” stelde in hare vergadering van j.l. Donderdag de volgende candidaten voor de a.s. verkiezing van leden van den Gemeenteraad: 1. D. B. Eerdmaus. 2. P. Th. van Wal. 3. Sj. Dijkstra. 4. K. Nawijn. 5. W. Bokrna. 6. W. v. Straten. 7. J. Prins. 8. J. Riemersma Jr. lepel van mij wilt aannemen, zal ik je een geheim vertellen,” hernam Wubbe. Een geheim, althans iets, dat ge nog niet weet I” „Het nieuwtje zal niet veel zijn,” her vatte zij, „maar als je ’t wilt, zal ik den lepel van je aanuemenje hebt de paarden goedkoop genoeg, denk ik voor ’t naast. „Nou,” schertste hij, „ik ben er mee in 't schik, doch de prijs is vooral niet te weinig”. Hij kocht daar den lepel en bood hem glimlachend haar aan. „Dank uzei ze, „maar’t nieuwtje?” „Wacht even I” zei hij, „ik moet den koopman den lepel eerst betalen”. Terwijl bij met den koopman afrekende, borg Brecbje het pronkstuk in haar beugeltasch en al spoedig daarop vroeg ze weer: „Nu je nieuwtje van der Werf!” „ZekerJe hoordet wel het geroep Friesland boven! niet waar?” zei Wubbe. „NatuurlijkWat zou dat dan hernam Brechtje. „Luister danIk heb als een echte Fries tegen den Groninger gereden, vind je niet? En het knapjes van hem gewon nen ook; dat moet je toch toestemmen”, sprak Wubbe lachend. „Ik moet zeggen, je hebt je kranig gehouden”, verzekerde Brechtje. „Dat zei vader ook en allen die het zagen waren het er over eees dat je heerlijke lange streken maaktet”. „Nu, goed! maar een Fries ben ik niet, Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. ----1 - kon echter geen kwaad, want Sikkesz was reeds zijwaarts afgedraaid en naar Harlingen genomen. Wubbe had bij den uitroep: Friesland boven geglimlacht, wat Brechtje niet ont gaan was, zij meende een onmiskenbare spotternij op zijn gelaat te lezen. „Waar lacht ge om?” vroeg ze, ernstig toeblikkend. Hij beantwoordde haar vraag niet, maar noodigde haar uit met haar op te rijden naar de stad. Niemand verwonderde zich er over, dat hij na den vermoeienden rit naar rust zou verlangen, en met een har- telijken groet ten afscheid van allen ver trokken de jongelui en Kweldam reed met eenige kennissen er langzaam achteraan. Bij de goud- en zilverkraam hield Wubbe stil. „Wat wilt ge?” vroeg Brecbje. „Ik wilde je vragen, of je nu den zil veren lepel van mij wilt aannemen, zei Wubhe. „Och kom geen gekheid antwoordde ze. „Volstrekt geen gekheidAls ge den Nogmaals 25-jarig jubilé. Meldden wij Woensdag j.l. het jubilé van Van Spanning aan de pannen- en draineerbuizenfabriek van den heer J. A. de Vries, alhier thans kunnen we meededen, dat ook de „baas”, Jobs. Hollander, spoedig zijn 25-jarige dienst betrekking hoopt te vieren, en 4 April a.s. ik de paarden kom halen, zal ik het uw vader wel zelf zeggen en dan kunt gij mij thuis wel zeggen, hoe gij over mij denkt!” „Leg nu maar op! de anderen zijn ons al vooruit naar den wal!” en met een stralenden blik beloonde zij zijn woorden, terwjjl ze hem zwijgend de hand gaf. Gelukkig gestemd reden beiden naarde haven, een stevige handdruk van Wubbe werd met een bemoedigend drukje door Brechtje duidelijk beantwoord. VERITAS. Slot volgt. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62 ‘/2 cent per 3 maanden Nu, dat kan er van komen want er wordt in de steden en zelfs op ’t platteland geweldig tegen de afechafflog van den zomer tijd geageerd. Een te Amsterdam in „Kras” gedomicilieerd comité heeft al ongeveer 325000 adhaesiebetuigingen ontvangen van personen, vereenigingen, kamers van koop handel etc., etc. Er hebben zich ook tal van dokteren tegen verklaard, schrijft men uit Amsterdam. Daarmee wil men zeker den ie druk wekken dat die den zomertijd gezond achten. Jawel, 't zullen stadsdokters zijn, die geen andere manier weten om de stadsmenschen vroeger op te doen staan. Het is al een vaag teeken voor de voor standers van afschaffen, dat het wets ontwerp in de Eerste Kamer niet „vrien delijk” is ontvangen, „'t Was niet vol doende geargumenteerd” heet het en daarom is de behandeling nog even uitgesteld. Vreemd geval. Zijn de voorstemmers in de Tweede Kamer dan allen „dronken of gek” geweest? J. C. Men schrijft aan het Alg. H.: Op hen, die met de toestanden teh platten lande door geregelde aanraking met de plattelandsbevolking goed op de hoogte zijn, moet het eeo lichtelijk ko- mischen iudruk gemaakt hebben, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer van het voorstel-Braat argumenten in ’t debat gebracht zijn, die onder de boeren zelf niet of maar voor een deel tegen den zomertijd worden ingebracht. Wat deze argumenten betreft, ze zgn door dr. van der Mijle in zjjn betoog, op genomen in ’t avondblad van 18 Maart, op zoo uitnemende wijze weerlegd, dat er zeker geen woord meer aan behoeft te worden toegevoegd, maar wel zouden we er nog op willen wijzen, dat de anti- zomertijd menschen, voor zooveel ze in ’t Groningsche zeekleigebied wonen en voor andere streken met grootbedrijf geldt misschien hetzelfde zich in hooge mate inconsequent betoenen als ze bij hun be strijding komen aandragen met de bewering, dat het met ’t oog op schoolgaande kin deren enz., bezwaarlijk is om bij hun werk- indeeling met den zomertijd te rekenen. En wel om de eenvoudige redenen dat ze tot voor weinige jaren zelf een winter tijd in 't leven riepen, die over ’t algemeen óók precies een uur verschilde met den officieelen tijd, door de dorpsklokken aan gewezen. In den tijd n.l. toen het Gro ningsche platteland nog niet ge-electrifi- ceerd was, achtte men het, met 't oog op brandgevaar in de schuren, gewenscht dat de dorschwerkzaamheden des middags bij daglicht konden eindigen, waarom men gedurende enkele maanden de buisklok een uur vooruit zette, zoodat die één uur aan wees als het volgens de zon twaalf uur was en dus, zelfs in ’t kortste van de dagen, de schemering nog maar pas inviel als om half vijf aan 't dagwerk een einde werd gemaakt. Op deze wqze maakte men dus kunstmatig den middagwerktijd een uur langer en ofschoon de „boerentijd”, zooals hij genoemd werd, voor schoolgaande kinderen even veel, zoo niet meer bezwaren gaf dan de zomertijd zooals we dien de laatste jaren gekend hebben, vernam men toen van geen enkele zijde ooit een klacht. Trouwens, van de boeren stuk voor stuk heeft men omtrent de werking van den zomertjjd óók eigenlijk weinig klachten heer Jans, die zich gedurende de bazar- gehoord en wij hebben steeds héél sterk den indruk gekregen dat de actie daartegen in hoofdzaak gevoerd werd door de b o e r e n- organisaties, niet zoozeer omdat ze de regeling zoo in ieder opzicht verwerpelijk achtten, maar voornamelijk omdat ze ’t land hebben aan dwang van hoogerhand. ik ben van was zjjn wederwoord. „Lieve hemel,” r’ eenigszins ontsteld uit. daarvan zeggen?” „Wat je vader er van toe, doch wat zegt gij er van? Brechtje,” vroeg hij vleiend. „Ik?” antwoordde zij. „Waarom?” „Ja, daarin stel ik groot belang. Gij weet toch ook, dat de Drentenaren ook menschen zijn? Ze zijn er toch niet minder om, dat ze in een andere provincie geboren zijn?” hernam Wubbe en zag haar zoo teeder en tevens schalksch aan, dat het haar hart roerde. Zij kon niets antwoorden maar Wubbe vervolgde: „Gezijt toch niet boos op mij, hoop ik?... en toen ze nog zweeg blikte hij diep in haar oogen en gevoelde wel, dat er van boos zijn geen sprake was. Haar warme blik deed hem hopen, dat hij bij de zegepraal op schaatsen niet slechts de beide paarden had gewonnen, doch nog een hoogeren prijs. „Zeg maar nietsfluisterde hij, „als ARUM. Donderdagavond hield de afd. Achlum van de Ned. Ver., een propaganda- vergadering alhier, om 1 wederoprichting van een vereeniging. Als spreker trad op ds. Ritter van Frane- ker, die naar aanleiding van Hilligerlei van Gustav Frensen, een boeiende en inte ressante rede hield, die met onverdeelde aandacht werd gevolgd. Daarna gaven enkele leden van de afd. Achlum nog een paar bijdragen, waarin ernst en luim bij afwis seling aan het woord waren en toen kwam de vraag of er voldoende belangstelling was voor een afdeeling. Dertien personen gaven zich op, zoodat tot oprichting kon worden overgegaan. Er werd een voor- loopig bestuur gevormd, waartoe werden aangewezen de heeren J. Broersma, D. Kooyenga en J. Postma, zoodat eerstdaags een huishoudelijke vergadering zal worden uitgeschreven, waarna de herboren afd. Arum, opnieuw den strijd tegen den alcohol zal aanvangen. Zij schenen aanvankelijk volkomen eikaars partij te zijn en bleven gelijk zich voort spoeden. Het was zelfs of Sikkesz in zijn lange beenen een voordeel had en de langste streken maakte, maar allengs begon van der Werf iets voor te komen. Toen zij den weg half hadden afgelegd, was het niet twijfelachtig meer, wie de zege zou behalen. Inderdaad, Wubbe van der Werf was een stoere rijder. Bij sierlijkheid van beweging toonde hij te bezitten een taai volhardings vermogen en een bewonderenswaardige vlug heid. Iets voorovergebogen, schoot hij flink vooruit, zich met de armen in evenwicht houdende. Bij elkqn slag spanden zich zijn spieren, en de krachtige slagen in onafge broken wisseling op het linker- en rechter been, deden hem telkens in rechten lijn eenige meters voorwaarts stuiven. Hij wist met behendigheid een oneffenheid of een scheur in ’t ijsveld te vermijden en met een krasse vaart zwaaide hij den Ijsberg binnen, en wierp zelfs de baak, waarop hij zich zoude zetten, omver, zoodat hij op één knie terecht kwam. Hij sprong even wel terstond op, en hijgend viel hij op de bank er naast neder, zich zwijgend het zweet van ’t gelaat vegende. Met een luid hoerawerd hij verwelkomd, een tas melk werd hem toegereikt, die hij met bevende handen aannam en met onge regelde teugen uitdronk. Spoedig stond hij weer vroolijk op en toen de anderen, die hem van Zurich waren gevolgd, aankwamen, keek hij hen vroolijk aan. Temidden van dep drom der omstanders, die hem toejuichten, stak hij Kweldam de rechterhand tce en zeide lachend: „Heb ik de paarden, koopman „Eerlijk t&rdiend antwoordde Kweldam met gulhartige vreugd en tevens met koop- mans overleg voegde hy er bij„Voor den afgesproken prijsZegen er meeen met klinkenden handslag werd de koop bezegeld. „Hoezeeleve FrieslandFriesland boven!” riep een stem uit de menigte. Dit was wel eenigszins beleedigend voorde tegen partij en dus wel wat onvoorzichtig. Het Vierdaagsche overzeesche reis van een Bazarballonnetje. Zaterdag j.l., om kwart voor negen voormiddags, lieten C. Offringa en H. D. Meijer op het terrein der Gasfabriek een luchtballonnetje op, gemaakt door den Witheereostraat, vaecinebewijzen. De kinderen moeten, om toegelaten te kunnen worden, den leeftijd van jaar hebben bereikt, dus geboren zijn vóór of op 1 October 1917. Burgemeester en Weth. van 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. Toelating leerlingen tot de O. L. Scholen I en II. Burgemeester en Wethouders der ge meente Bolsward brengen ter openbare kennis dat de toelating van leerlingen zal plaats hebben op Woensdag 4 April a.s. De aangifte behoort te geschieden op 28 Maart a.s., des nam. van 4 5 uur in een der lokalen van school II aan de onder overlegging der Bolswardsche Courant in it. in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1