Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward VS PEPERMUNT Verkiezing voor den Gemeenteraad. I U WILT GOED No. 24 OUD-BOLSWAIW. V Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 21 Maart 1923 62ste Jaargang Offtci&ftle Advertentiën. WEEK-AGENDA. wor- Jaarvergadering in „Ons OBSERVATOR. Vaststelling der Kiezerslijst. De grachten te Sneek. Uco. Nachtegaaltje, kleine guit, Huppelt in de hagen, Zoekt zich vaat het plekje uit, Dat zijn nest zal dragen. I Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Bolsward, 22 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. J. PRAAM8MA, Burg. H. HAIT8MA, Seer. I ’t Liedje van Winter moet, Mereltje op hoogen tak, Zingt: „Wees welkom, Lente!” Weldra welft zich ’t looverdak, Als een groene tente. Zooals onzen lezers ook uit ons blad be kend is heeft de Gemeenteraad van Sneek besloten tot demping of overkluizing van een drietal grachten, teneinde tegemoet te komen aan het drukke verkeer. De mooiste plekjes in Sneek zullen met deze demping worde» gemaakt tot een paar leelijke straten, zoo ongeveer als de Poorterzijlen en de Pol. De geestdriftig gestemde kampioen van den Bond „Heemschut," de Heer Henri Polak, waaraan ons land al zoo veel te danken heeft voor zijn strijd tegen de ver nietiging van men urnen tale kamt en sehen- Zing mijn ziele! zing nu mee, Prijs des Vaders zegen; Alles stemt tot liefd’ en vree, Blijheid allerwegen! LENTE. ’t Eerste zuiderkoeltje speelt, Door de dorre twijgen; ’t Zonnetje verwarmend streelt; 't Al waakt op uit „zwijgen.” EN GOEDKOOP!!! DAN KAN ALLEEN U BEVREDIGEN OVERAL VERKRIJGBAAR Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, eni., enz., van 15 regels 50 eent. Iedere regel meer gewoon tarief. j Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62l/2 cent per 3 maanden In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 21 Maart: R.K. Kiezvereeniging „Gelijk Recht”. Ver gadering ’s avonds 8 uur in het Sint Vincentiusgebouw. Schaakclub „Westergo”, ’s avonds 7*/2 uur in „Ons Gebouw”. Ouderavond School II, in café „Voorwaarts”. Jeugd Geh. Onthouders. Vergadering om 6 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Jongelingsvereen. Bijeenkomst’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Donderdag 22 Maart: Cursus Prof. Dr. H. Wirth. Vierde Cursus avond, om 8 uur in café Hoekstra. Voetbalclub „F.C.A.” Algemeens vergade- dering, des avonds 8'/4 uur in „de Doele”. Cursus Dr. ten Cate, om 6‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Zangvereeniging ding van natuurschoon, schrijft naar aan leiding van boven bedoeld besluit in het Hbl. De veronderstelling ia niet gewaagd, dat zeer vele, wellicht zelfs verreweg de meeste lezers van dit blad, het stadje Sneek niet kennen en dat van de meerderheid der in gezetenen van ons land hetzelfde gezegd aan worden. Het is een van die plaatsen, waar men niet komt, als men er niet wezen moet. Het is ook reeds vele jaren geleden, dat ik er voor het laatst was. Dogh er was een tijdperk waarin de politieke propaganda mij er dikwjjls henen voerde, zoodat ik de stad tamelijk goed leerde kennen. Er bevindt zich daar één bouwkundig juweel: de Waterpoort, velen ongetwijfeld uit afbeeldingen bekend. Voor zoo ver mijne herinnering strekt is er in architectonisch opzicht verder weinig te vinden. Het be staan van de prachtige Waterpoort wettigt het vermoeden, dat er voorheen wel meer fraaie bouwwerken geweest zullen zijn. Waarschijnlijk heeft de bekende sloop- mauie, die vooral in den loop der negen tiende eeuw zooveel schoons deed verloren gaan, hier meer dan „normaal” hare uit werking doen gevoelen. In elk geval: er valt thans op het stuk van oude bouwkunst bitter weinig te genieten en hetgeen er in onzen tijd gebouwd is wel: wie hier bet diepste zwijgt, heeft het treffelij kst gesproken. Doch al ontbreekt het monumentale, zoowel als het intieme op bouwkundig ge bied (uitgezonderd dan de Waterpoort), zoo is Sneek toch niet van schoonheid ontbloot. Integendeel, het is een alleraardigst stadje, dat in het algemeen een prettigen indruk maakt en op verschillende punten een zeer pittoresken aanbük oplevert. Dit dankt de stad voornamelijk aan hare grachten. Als in zoo vele Nederlandsche steden vormen zij ook te Sneek het voornaamste kenmerk van het stadsbeeld, hetwelk zij die eigen aardige bekoring verleenen, dat men buiten de grenzen van ons land (behalve dan in sommige Vlaamsche stadjes, waarvan er tijdens den oorlog echter ettelijke verwoest zijnNieuwpoort, Dixmuiden, Ramscapelle enz.) nergens aantreft en aan de steden een zeer bijzondere, haast weergalooze, ge heel eigen schoonheid verleent. De schermende hand van den demper heeft ook Sneek niet gespaard. De Haven, de Poortezijlen, de Pol, alle zeer aardige grachten, werden reeds lang geleden volge gooid en in dorre, leegs, in verhouding tot de bebouwing veel te breeds straten veran derd. Doch er bleven nog ettelijke aardige en eenige zeer schoone grachten over, zoo dat de stad toch nog een aanzienlijk deel van hare schoonheid behield. Maar nu zal het niet lang meer zoo blijven. Op 28 Februari 1923 besloot de Gemeen teraad van Sneek tot demping of overkluizing van drie der nog bestaande grachtenden Singel, de Wip en de Suupmarkt. Wat bewoog den Sneeker Raad tot het vellen van het doodvonnis over het aan zijne „zorgen” toevertrouwde stadsschoon De lezer zal het wel reeds begrepen heb ben. Het is de alte GescAicAte, die in ons land immer neu blijft: de eischen van het verkeer. Van het „doorgaand verkeer”, let wel, van de Lemmer naar Bolsward, of zoo iets Sneek is een marktstad en op marktdagen is het er druk. Doch waarlik niet zóó, dat het noodig zou zijn ten behoeve van de ter markt komenden, of voor den aanvoer van goederen, vee enz., grachten te dempen. De aanvoer geschiedt trouwens voornamelijk te water. Als er geen markt is, dan biedt Sneek den gewonen aanblik van een kleine provinciestadhet verkeer is er dan zeer gering en zou aan de helft der beschikbare ruimte ruimschoots genoeg hebben. Wat het doorgaand verkeer betreft, van de in die streek toch waadijk niet zeer talrijke auto’s bijvoorbeeld de stad is zoo klein, de afstanden zijn er zoo gering, dat het oponthoud, veroorzaakt door langzaam ry den binnen hare vesten, te gering is om noe menswaard te zijn. De kosten, aan dit ellendige vandalisme verbonden, worden door Burgemeester en Wethouders geraamd op niet minder dan f 80.000 Wetende hoe het met zulke din gen gewoonlijk gaat, mag men gerustelijk aannemen, dat er met deze demping een ton goads gemoeid zal zijn. Men vraagt zich in stomme verbazing af, wat de menschen toch bezielt, die de belangen der gemeente heeten te behartigen. Daar gaat nu deze raadsmeerderheid (er Crocusje en hyacinth, Sneeuwklokje en tulpje, Steken 't kopje nu gezwind, Uit het groene stolpje. Vreoljjk klinkt door de natuur ontwaken, na langen duur, Thans de boeien slaken! Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 23 Maart: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Slippens”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone lepetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Stedelijk Muziekkorps. Gewone repetitie, ’s avonds 8 uur, Muziekschool Kerkstraat Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Muzieklezing met lichtbeelden, door den heer A. Alt, des avonds 8 uur in „Ons Gebouw” Jongensbond. Vergadering des avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Zaterdag 24 Maart. Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van 5‘/2—6‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 25 Maart: Voetbalwedstrijd. „F. C. A.” I—Workum I. ’s nam. 2 uur. Sportterrein. Maandag 26 Maart: Cursus Dr. ten Cate, om 6'/2 uur in Gebouw” Dinsdag 27 Maart: Meisjesvereeniging „Eben Haezer”. Gewone vergadering in „Ons Gebouw”. Vrouwenvereeniging. Gewone vergadering in „Ons Gebouw”. N. C. G. O. V. Jeugd org. „De Hoop der Toekomst”. Jaarvergadering in „Ons Gebouw”. Woensdag 28 Maart: Schaakclub „Westergo”, ’s avonds 7*/2 uur in „Ons Gebouw”. Jeugd Geh. Onthouders. Vergadering om 6 6 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Volksonderwijs. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Burgemeester en Weths. van Bolsward maken bekend, dat de op heden deor hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1923/1924 van den 23 Maart tot en met den 21 April a,s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift en stemdistrictsgewijze in uit treksel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met den 16 April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in atrjjd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. zulk speelgoed toe, het moest daar echt zijn en talrijk zijn de pogingen, die door de Ver. Weerbaarheid en vooral door de hoofden der schutterij zijn gedaan on hier een volslagen schietbaan te krjjgen. In Leeuwarden en zelfs in Harlingen was men ons in dat opzicht vooruit, daar lagen militairen en die hadden een vrij terrein om er op los te branden. Hier was het eigenlijk behelpen. De Raad echter was er niet voor te vinden. Dat waren toen in den regel bejaarde en bedaarde mannen. Zij schroomden groote kosten te maken voor iets, wat in hua oog meer liefhebberij dan noodzaak was. In den Hof van Taco van der Werf, waar de schutters „gedrild” werden, was goede ruimte om te schieten. Als ze bij de kerk stonden, was ’t naar den hoek van het bolwerk al een heel aardige afstand. Op het bolwerk moest dan maar een kogelvanger gemaakt worden, en tus seben twee hoogs schuttingen werd de ruimte zorgvuldig met aarde aangevuld. In dien grond „smoorden” de kogels wel. Het publiek werd gewaarschuwd dat er gedurende September en October, des nam. van 3 tot 6 uur „met scherp” geschoten Werd en dus de passage op dien hoek van het bolwerk onveilig was. In November werd des Maandagsmiddags nog geschoten en soo werden de mannen getraind om aan den vijand, als die op onze landspalen kwam aanmarcheeren „het donderend: tot hier toe en niet verder!” toe te roepen, gelijk in de straks aangehaalde circulaire vermeld staat. Ja ja! wij in onzen meer bewogen tijd beseffen eigenlek niet voldoende, wat een zelfvoldoening die dappere strijders gevoeld hebben, toen bleek dat Bismarck, de ziel der Duitsche politiek er maar van afzag ons gewest in te palmen. Hadden we hier toen geen Weerbaarheid en geen Schutters gehad, wellicht ware het met Neerlands onafhankelijkheid toen gedaan geweest!, Een dichter uit onze stad helaas! zijn naam kon ik niet achterhalenheeft in die dagen zijn hart lucht gegeven in de volgende ontboezeming, die na ruim een halve eeuw, nog wel eens opgehaald mag worden „Om in tijd van nood zichzelf of het land [te verweren, Moet men als een soldaat kunnen manoeu- [vreeren, Vaardig wenden en keeren En défileeren Om zonder moeite ’t geweer te hanteeren. Welnu, mijne heeren! Om dit alles in de puntjes te leeren Komt dan met Bolswards Scherpschutters [exerceeren. Waarachtig, wie eere verdient, die moet men i [eeren, En gij moogt gerust den sergeant compli- [menteeren Die ’t vrijwilligerscorps kwam instruëeren. Ook dat corps zelf moogt ge wel saluëeren Want, zonder iemand te flatieeren, Zij kunnen met goed succes de revue passeeren. Nu kan ik van hen niet meer adviseeren Maar... gaan ze met schieten hun werk kom- (pleteeren Ik zal ze observeeren, En zonder mankeeren Wat ik goe.ds zie, annonceeren.” Ik bemerk evenwel dat ik in hoofdzaak het heb over de scherpschutters, maar de outvlnchtingsgeschiedenis der Leeuwarder boeven bracht de gewone schutters in het geweer. Daar moet ik dus over spreken. Ik zou aantoonen dat onse schutterij haar taak met eere vervulde. In de eerste plaata kan ik dan al er op wijzen, dat velen van den Weerbaarheidsbond ook schutter waren, doch dat is niet afdoende genoeg. Ik moet met krachtiger argumenten voor den dag komen. Allons dan... de volgende week. Gegroet: De Burgemeester van Bolsward brengt het volgende ter opeubare kennis. Op Dinsdag 10 April aanstaande zal plaata hebben de Kandidaatstelling voor den gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voor middag» negen uur tot das namiddags vier uur, bij den Burgemeester ten Stad- huize der gemeente worden ingeleverd lijsten van eandidaten, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 18 eandidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezers lijst, geldende op bet «ogenblik der inle vering, kiezers zij u voor den gemeenteraad in de gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De eandidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst werden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indian de eandidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op do lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot, onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren” of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een eandidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde eandidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van hot Koninklijk beslait va» 12 December 1917 (Staateblad no. 692) bedoelde schrifteljjke verklaring van iederen daarop voorkomende eandidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. Indien de eandidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan ’t officieels formulier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De eandidaten kunnen daarbij tegenwoordig zqn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der can- didaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eeno lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is vau handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de ver kiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningea geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblyven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde l|jst, als bedoeld bij artikel 35 heeft onderteekend. De Burgemeester voornoemd, 8. J. PRAAM8MA. Bolsward, 19 Maart 1923. XXXIII. Uit het door mij aangehaalde bericht drr Arnhemtahe is gebleken, dat men in 1867 hier ter stede zeer op weerbaarheid was aangelegd. Na eenig zoeken gelukte het mij de namen te vinden der Commissie, welke de beweging op ’t getouw heeft gezet, ’t Waren de heeren: D. Brouwer Wz.; L. Levoir; W. A. Peereboom; N. de la Lande Cremer en Jhr. Van der Feltz, respectievelijk: houthandelaar, gas-directeur, eandidaat-nolaris, fabrikant en postdirecteur. De missive, waardoor zij de ingezetenen tot deelname uitnoodigden, behelsde onder meer, dat zij in navolging van andere plaatsen ook hier een Vereeniging wew- seben op te richten, die ten doel heeft, de weerbaarheid van het Nederlandsche volk te verhoogen. Zij vonden aanvankelijk niet den bijval, dien ze verwacht hadden, en schrijven dit toe aan onbekendheid met het doel der Vereeniging en tevens dat er nog te veel op den heerschenden vrede wordt vertrouwd. „En toch” zoo luidt het in hun geschrift „wanneer meu aan dachtig de gebeertenissen gadeslaat, die in het afgeloopen jaar in Europa plaats grepen; wanneer men zich slechts herinnert boe Denemarken door overmacht een zijner schoonste provinciën verloor; boe Hannover, Nassau en Hessen door brutaal geweld bij Pruisen werden ingelijfd, dan sal men wel tot de erkentenis moeten komen, dat ook de roofzuchtige adelaar zijn klauw naar ons Vaderland kan uitstrekken”. En bij wie zal dan hulp gezocht den?... Eu het antwoord hierop luidt, dat men alleen op zelfverdediging is aangewezen, en dan volgt de waarschuwing dat men zich niet late verlokken door het zoete sirenengezang des vredes. „Mannen van Bolsward!” zoo luidt het verder, „die zich verheffen op den eerenaam vau vrije Friezen, toont dat gij uw vrijheid lief hebt; vereenigt u bijtijds, opdat, mocht ons vaderland bedreigd worden, gij hen’t „tol hiertoe en niet verder!" denderend kunt toeroepen. Sluit niet willens uwe oogen. Aan den horizont vertoonen zich donkere onweerswolken; mochten zij zich boven ons hoofd samenpakken en losbarsten, dat wij dan vrij zijn van het knagende zelfverwijt, dat onze lauwheid de oorzaak is van niet bijtijds die voorzorgen genomen te hebben, die het gevaar gebiedend vordert.” De vergadering op Vrijdag 22 Maart in „De Doele” gehouden, had dan ook het gevolg, dat een zestigtal zich aanbood om als het noodig was, voer de vrijheid des lands in ’t vuur te vliegen. De krachtige taal dezer heeren, aan wier hoofd de kapitein der schutterij stood, ter zijde gestaan door nog enkele leden van het kader, had de uitwerking dat inderdaad ongeveer een honderdtal zich bij de vrij willige weerbaarheid aansloten. De zin voor schieten wakkerde in die dagen zoo sterk aan, dat het schijfschieten tot de uitspanningen moet worden gerekend. Op Zondag 28 April van dat jaar werd er naar de schijf geschoten in den tuin bij het café C. A. H. Fischer dat is op het perceel, waar thans de Boltwardeche courant wordt gedrukt en uitgegeven. Eu het zal stellig niet bij dien eenen Zondag middag gebleven zijn, want de volgende week begon ook de societeithouder G. 8. Ypma in „de Nederlanden” een dergelijke onderneming. De tuin van die sociëteit (later Amicitia genaamd) thans het plantsoen op den hoek van ’t Hooge Bolwerk, bood een uitmuntende gelegenheid aan voor schietoefeningen, echter, dat was slechts schieten op kleine schaal. De vereeniging Weerbaarheid en natuur lijk ook de schutte», konden niet met I J Courant OLSWARDSCh i I I i I „Ons i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1