Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward il- l>- TOEGEVOEGD RECLAME DAMESKOUS W. ZEUL X ZOON’S BONK VS PEPERMUNT Reclame Witte Goederen, I U WILT GOED F I Zaterdag 24 Maart 1923 62ste Jaargang No. 25 J T J Aan onze wordt deze week nog de mt. 7, 1.65 mt. 8,1.85 Zuiver Wol, sterk zwart 0.55 bruin 0.45 Katoen Lama Kous Wol Lama kousen Nieuwste Fantasie kleuren zilver goud 2.oo zijde wol Dameshemd 75 et. Prima Koordwol, groote knot Overal HYPOTHEEK Damespantalon Dames Nachthemd Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Sloopen van 57 72 zijn er weer 5 Pepermunt éénmaal genomen is, wordt ze steeds opnieuw gevraagd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uit Bolsward. voorbij 3.50 3 95 3.00 2.20 1.55 1.85 2.25 4 5. Naar den Ijsberg te Hat lingen. Februari 1823 ook geschonken. glaasje sterken drank, zitplaats op een bank waar Sneek - Oude Koemarkt 35 heeft beschikbaar voor eerste hypotheek diverse kapitalen. RENTE 5 pCt Voor 5 jaar vast, mits in mooie posten. 1 Dierenbescherming. Blijkens de advertentie in ons nummer van heden, houdt de heer Ennik, alg. inspecteur der Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren te Voorburg, hier op Donderdag 29 Maart een vertelavond. Ben dergelijke avond in November 1.1. te Sneek gegeven had daar veel succes. Op onderhoudende wijze vertelde de Spreker van zijn ervaringen op het gebied van dierenbescherming. De vergadering zal worden gehouden in Café «Voorwaarts”. Een druk bezoek wordt verwacht. EN GOEDKOOP!!! DAN KAN ALLEEN U BEVREDIGEN OVERAL VERKRIJGBAAR Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Schaakclub „Westergoo”. Iu de vergadering van j.l. Woensdag avond van de Schaakclub «Westergoo” in «Ons Gebouw” werden als leden van het Bestuur gekozen de heerenBnersma, Knorr, Stockmann, Vlietstra en Wouters. Verder werd het reglement herzien, waarbij o.a. besloten werd iedere week ’s Woensdags saam te komen. «Westergoo” geeft weer blijken van een krachtig leven, en de vooruitzichten der vereeniging zijn, dank zij het animo der liefhebbers van het schoone schaakspel, beslist gunstig te noemen. en W. betr. benoeming Voetbal. Op het Sportterrein ontvangt F. C. A. morgen Work urn I. Deze wedstrijd werd de vorige maal wegens de regen gestaakt, toen de stand 40 voor de rood-witteu was. De Workumers komen, naar men ons wist te verzekeren, met een versterkte combinatie en F. C. A. zal wel alle zeilen bij moeten zetten om zich de mannen van Stam van het lijf te houden. Laten wij hopen dat de toeschouwers ditmaal eens een F. C. A.-elftal zullen zien spelen dat bezield is met de bedoeling te winnen. Bolsward I trekt naar Sneek. Hier krijgen onze plaatsgenooten een zware» middag. Toch gelooven wij een kleine over winning voor Bolsward, hoewel het er zal spannen. Voor de beide Pinksterdagen organiseert F. C. A. wederom de bekende serie- wedstrjjden, terwijl F. C. A. Hemel vaartsdag deelneemt aan deseriewecstrjjden iu Saeek, waarvoor hoofdzakelijk 2e en 3e N. V. B.-elnbs zijn uitgenoodigd. Vergadering Gemeenteraad. Dinsdag 27 Maart, des avonds 7 uur, vergadert de Raad dezer gemeente ter behandeling van de navolgende punten 1. Aangehouden advies Burgemeester en Wethouders, betreffende de gemoentebegrooting dienst 1923. 2. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening tot verdeeling der gemeente in stemdistricten en tot aan wijzing der plaatsen waar de stembureaux zitting zullen houden. 3. Adres woningstichting Patrimonium” houdende verzoek om voorschot voor woning bouw etc. met advies B. on W. 4. Voorstel B. leden stembureaux. Benoeming leden schatlingscommissie R. I. B. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Nieuwe zaak. De heer H. van der Meulen heeft aau de Groote Dijlakker dezer dagen een nieuwe winkel geopend in huishoudelijke artikelen en rijwielen. Thans heeft hij aan zijn zaak verbonden een complete moffelinrichting, welke, naar hij ons mededeelde, de eerste hier ter stede is. Wij wenschen den eigenaar een steeds bloeiende zaak toe. Krite Boalsert. Yn Febrewaris het de Krite Boalsert yn Hearenfean opfierd«Der wier ris”... en scoe de Hearenfeanster Krite yn Boalsert de 31 Janewaris opfierd it nije stik fen Schuitmaker «tt Wónder” en it neistikje «241 fen it Burgl. Wetboek”. Troch syktme is die oergean moatteu en nou scil dit de 2e Peaskedei wezze. «It Wónder” is troch de skriuwer by sa as it earst opfierd waerd hwet foroare. Der kaemen in pear Beleen ynfoar en der het nochs al hwet kretyk oer west. Dy typen wieme hwet bot en rau en diene oan it oars wol moaie stik mear kwea den goed. De skriuwer het dy twa persoenen der utnomd en het it stik der tige by woón. It het nou oeral sukses. De Hearenieansters scille it nou ek bóten dy twa Beleen opfiere en op it Fean befoel it en sa ek it neistikje mar tige by tige. Der wachtet lis dos in moaie joón en wy hoopje en det tinke wy ek fêst, det de Doelezaal de 2e Peaskedei tige fol wirde scil. straat en Gronsertille aan Bolsward voor f 15.50. Van het park aau denzelfde voor f 20.50. Van de Burgwerderpijp tot de Krommezijl aan T. Anema te Burgwerd voor f 132. Van de Kromsaezijl tot het Waekenserzet aan P. van der Meer te Wommels voor f 112. Van het Waekenserzet tot de voormalige tille no. 23 aan J. Boonstra te Ooster- littens voor f 111. Van de voormalige tille no. 23 tot Pijphorne aan A. van Zandbergen te Ooster- littens voor f 94. Totaal f 735.50, vorig jaar f 722.90. b. Vischrecht: Perc. 1, de gracht om de stad uitge zonderd het Kruiswater met da Hart- werdervaart, J. Hollander te Bolsward voor f 6; perc. 2, de Harlingervaart en de Leeuwardervaart tusschen Lange brug en Stadsgracht, K. Ferwerda te Bolsward voor f 9, perc. 3, de Sneekervaart en het Kruiswater P. Nota te Bolsward voor f 38. Totaal f 48. Sigarenreclame. De Hillen's sigarenfabrieken te Delft hebben er voorzeker slag van Van tijd tot lijd een speciale reclame voor hun merken te maken. Zoo wordt gedurende de komende dagen uw aandacht gevraagd voor deSigaren- étalage, ingericht bij den heer K.FalkenaBz. aan wien voor Bolsward de alleenverkoop voor deze firma is opgedragen. De firma Billen heeft in een keurig nitgevoerd en gesloten zakje een vijftal verschillende kwaliteitssigaren verpakt en stelt deze zakjes verkrijgbaar tegen den prijs van vijftig cent. Dit gebeurt om de liefhebbers van rooken de verschillende soorten te laten probeeren, natuurlijk in de boop dat één dezer soorten zoo goed bevalt, dat ze die voortaan blijven rooken. De étalage, waarin alles wordt tentoon gesteld, valt op door de goed gekozen kleurencombinatie en sprekende uitvoering en stellig zullen de preefzakjes Delftsche Post en andere merken de komende dagen vele koopers vinden. Verpachting. Woensdagmorgen 11 uur, hadden ten Raadhuizede volgende verpachtingen plaats: a. Grasgewas: Van de Harlingerstraat tot even de «Groote Klaver” aan gebrs. Anema te Bolsward voor f 156. Van de zoogenaamde «Oude Steden” tot de grens bij Hichtum aan W. Bekema te Bolsward voor f 98.50. Van den trek weg lueschen Fraueker- A. Dijkstra te Slot. In Harlingen bracht men nog gezellig eenige eogenblikken door. Men had er schik in, dat Wabbe den kamp zoo glansrijk 1 gewonnen had. Bij het afscheid nemen werd 1 afgesproken, dat hij met een paar weken de Bergumer boerderij zou komen bezoeken om het span paarden in ontvangst te nemen. Kweldam en Brechtje verheugden zich zeer over de kennismaking en toen Wubbe naar St. Jacobi was afgereisd zeide vader wel voldaan: «Wij hebben ons zin,jde ijsberg is gezien, en meteen heb ik een voor- deeligen handel gedaan. Ik ben over den dag zeer voldaan.” «Ja, vader!” was het antwoord van de dochter, «deze dag is er een om nooit te vergeten.” Wijl echter door het tweede bezoek aan den ijsberg en door den tgd, welke met den wedstrijd verstreken was, het voor Kweldam en dochter te laat was geworden dien dag nog huiswaarts te keeren, werd besloten den nacht iu Leeuwarden te blijven. In een herberg (logement was toen nog niet de titel) werd nachtverblijf besproken en ’s avonds trof de paardenkoopman daar meerdere kennissen. De verkoop der paar den werd natuurlijk toen al spoedig het onderwerp van ’t gesprek, en Kweldam die met een soort ephef vertelde, dat hij cr vooral schik in had, dat zijne beide bruintjes door een Fries waren gekocht en nu in de provincie bleven. «Nu ja," merkte een der aanwezigen op, «in Friesland blijven ze al, maar een Fries is het niet, die Wubbe van der Werf.” Eu meerderen wisten te bevestigen, dat de nieuwe boer van St. Jacobi sedert een paar jaren daar woonde op een plaats van een heer uit Assen. De boer zelf beheerde ook in Drente thuis naar zij wisten. Het werd een geplaag en gelach zonder einde, en ze vroegen Kweldam of hij aan zijn krommen tongslag niet gehoord had, dat Wubbe geen echte Fries was. Het hielp niet, dat hij antwoordde: „De Biidtkers praten allen krom.” Men had er schik in dat de slimme koopman zich in dit opzicht bij den neus had laten nemen. De paardenfokker had echter zijn woord gegeven, en zou het niet breken. Een man, een man een woord, een woord was voor hem een vaste stelregel en hij troostte zich met de gedachte, dat de paarden toch op Frieschea bodem bleven en... hij er een goeden prijs voor zou ontvangen. Toen Wubbe van der Werf dan ook een paar weken later kwam opdagen, werd hij vriendelijk verwelkomd door den vader en niet minder hartelijk door Brechtje. Weldra bleek, dat zijn reis nog meer beoogde dan de paarden af te halen. Hij had een begeerig oog op de oudste dochter geslagen, en nu werd het Kweldam toch wel een beetje te erg. Zijn Brechtje zou hij nu ook nog moeten alle veren aan iemand die geen Fries was? Spoedig echter be merkte big, dat zijn vrouw geheel de partij van Brechtje reeds had gekozen nog eer zij den jongen man ooit gezien had, en trouwens bij kennismaking beviel deze haar heel goed. De dochter had moeder op intieme wijze al zooveel goeds van den .hardrijder meegedeeld, dat vader den strijd tegen het drietal, dat volgens vaders zeg gen een geheime samenzwering scheen te smeden, niet kon volhouden. Hij gaf zich gewonnen doch hij maakte toch deze voor waarde: «Als Wubbe ooit de plaats te St. Jacobi moest of wilde verlaten, dan mocht hij toch nooit buiten de provincie gaan wonen. Hij moest in Friesland blijven En die voorwaarde werd geaccepteerd. En vele jaren later kon men ergens op een Frieseh dorp een heerenboer ontmoeten, met name Wubbe van der Werf, een oolijke zeventiger, die deftig dampend uit een lange Goudsche pijp, onder ’t genot van een glas rooden wijn lachend verhaalde, hoe hij in 't jaar '23, toen de IJsberg voor Harlingen stond, met hardrijden een span beste paarden verwierf en bij diezelfde gelegenheid zijn vrouw vond. En lachend besloot hij dan zijn verhaal met de mede- deeling, dat elk hem als Frieseh hardrijder had bewonderd en toegejuicht en toch was hij: «alevel maar een Drini!” Als toegift past hierbij zeker de vermel ding, dat nog wel in sommige familiën zilveren lepels en vorken worden bewaard met de inscriptie, dat ze te Harlingen op zee gekocht zijn, en mij werd dezer dagen toegezonden een oud liedje ook over het Ijsvermaak te Harlingen op de Zuiderzee. Het draagt evenwel den datum„Jan. 1838. De kunst van den dichter staat m.i. niet zoo hoog, dat ik al de elf coupletten mag geven. Een viertal volgen hier. De wijze is: Dit gaat naar zee ter walvisehvangst. 't Is kermis, vrienden, nu naar zee! Daar anders schepen zeilen, Daar staan nu kramers op de ree Die daar hun waren veilen. Daar vindt gij allerhande waar, Ook eten, drinken vindt gij daar, Wie kan Gods goedheid peilen? Een aantal vlaggen vindt gij hier Op vele tenten pronken; En lust gij gaarne warm bier Dat wordt u Verkiest g’ een Gij neemt een En dan eens frisch gedronken! Men mag zich nu op 't pekelnat Gezamenlijk verblijden, Die soms met wand’len koude vat, Kan hier op schaatsen rijden; Het is niet moog’l^k al de vreugd Te melden, die de Friesehe jeugd Geniet aan alle zijden. De duizenden, die zeewaarts gaan Dit wonder te beschouwen, Die treffen 't zonderlingst hier aan Wijl men zich kan vertrouwen. Kom, koop een liedje, 't kan bestaan 't Zal dan niet uit 't geheugen gaan Wat men hier ging beschouwen. VERITAS. Oorzaak: KWALITEIT. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant fc. o l T *.‘y T

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1