Officiéél Orgaan Mantelcostumes Japonnen Mantels der Gemeente Bolsward II V S Peperniiintfabriek, Harlingen in de grootste verscheidenheid. f' VI i loll Woensdag 28 Maart 1923 No. 26 @2ste Jaargang OUD-BOLS WARD. gaat V S er mee door In Boot, in Tram, op Fiets of Spoor Uit de Raadszaal. 1 Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 If WEEK-AGENDA. OBSERVATOR. lets over de Ruhr en haar gebied. Beleefd aanbevelend, Vergadering op Dinsdag 27 Maart 1923. noodig. Er is das groote kans, dat de vrede reeds lang weer geteekend zal zijn, voor dat de schutterij geschikt is voor den oorlog.” Hm., hna.l eerst ging mij ’t harte gloeien, toen ik dat artikel van generaal Knoop zag, maar nu verder - neen ’k ga maar niet verder. Onze schutterij de Bolswardsche schutterij die zou pas klaar zijn als de oorlog al over was och kom! Dat zal ik U, geachte lezers! de volgende week anders vertellen. Nog eens het betrekken der wachtposten op Zondagavond 25 October 1868 geeft het bewijs dat de schutters er al waren, vóór dat er gevaar was. Doch er is meer ter hunner verdediging aan te voeren. Gegroet: 'Ji Uit het buitenland b.v. uit Zweden. Ook bezit deze smelterij zelf ijzermijnen zoowel in binnen* als buitenland b.v. in België. Om een klein beeld te geven van den omvang dezer onderneming, diene dat deze smelterij beschikt over een eigen spoorlijn van 14 K.M. lengte en een eigene Rijn haven, met groote opslagplaatsen, reusach tige kranen, enz. Het ^Roergebied" is eigenlijk één groote stad. Dat merkt men het best als men gaat van b.v. Oberhausen naar Mülheim aan de Roer. Wie een 50 jaar geleden ging van de eene stad naar de andere zag uitgestrekte heidevelden thans ziet men straat aan straat, huis aan huis. Haast zonder dat men het weet komt men in Mülheim, een stad van 26.0Ó0 inwoners (in 1920, zooals alle getallen hier genoemd). Mülheim aan de Roer is de stad van de Rijnscheepvaart. Een wonderlijk verschijnsel dat zich oplost als men weet dat Matthias Stinnes een burger van Mülheim was. In het Roerge bied gaat alles in het groot ook Stinnes Rijnscheepvaart. In 1908 beschikte hij b.v. over 21 sleepbooten en 85 sleepaken van gemiddeld 1000 ton. Nog een groot zaken man uit Mülheims burgers dient hier te worden genoemd. Het is August Thyssen. In 1871 begonnen met 140 arbeiders vinden thans ongeveer 6000 man in Thyssen’s fabrieken werk, waar o.a. verschillende machines worden vervaardigd. De grond stoffen voor deze fabrieken worden geleverd door verschillende mijnen en smelterijen die ook aan Thyssen toebehooren. Ook op het gebied der «ideëele cultuur” is Mülheim bekend en wel door Gerhard Tersteegen, den bekenden dichter van wiens liederen er ook in het Nederlands vertaald zijn. Zijn naam draagt nog een rusthuis «Tarsteegensruh”. i vorige raadszitting de stemmen. Thans opnieuw stemmende werd het voorstel B. en W. verworpen met 5 tegen 8 stemmen. Vóór het voorstel B. en W. stemden de heeren Lunter, Stockmann, Eisma, Haima en Wesseling. Da heeren Van der Klei en Van der Wal, die toen ook vóórstemden waren thans er tegen de hoop om nog een gelijke nooduitkeering van ’t Rijk te bekomen als vorig jaar schijnt bij hen iets verlevendigd te zijn en de H.O. blijft dus nu nog gesteld op f 118.000.als Ged. Staten tenminste nu de gemeentebegrooting zoo willen goedkeuren. 2. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening tot verdeeling der gemeente in stemdistricten en tot aan wijzing der plaatsen waar de stembureaux zitting zullen houden. De verdeeling der stad in 4 stemdistricten blijft gelijk als ’t was, maar voor het stem bureau van het 4e district wordt nu, inplaats van ’t Wilhelminagebouw, «Ons Gebouw” op het Hengstepad aangewezen, volgens voorstel B. en W. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. XXXIV. Dat onze schutterij op haar quivive was blijkt m.i. al voldoende uit het be trekken der wacht op Zondag 25 October des jaars 1868, op het gerucht dat er van de losgebroken boeven waarschijnlijk twee in onze stad verscholen waren. Ik weet wel, dat men later die geruchten niet seriens heeft willen noemen. Men vroeg de volgende dagen, hoe die vreemde menschen een pad van den Hichtumerweg langs de vroegere boerenhuizing «Keppens” toen reeds afgebroken zouden weten, om over dat zet naar de Marnezijl te komen. Maar met meer ernst rees de vraag: Wat zou die menschen bewegen om zich in de stad te gaan verschuilen, terwijl ze buiten veel 'veiliger waren en ook beter hun slag konden slaan om aan voedsel en reisgeld te komen Maar, dat was napraat. Op dien Zondag kwam plotseling en geheel onverwacht de mare: Twee der ontvluchte Leeuwarder tuchthuis boeven zijn bij de stad gezien en ver moedelijk zijn ze langs de Blauwpoort onze veste binnengeslopen. Dat toen de In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 28 Maart: Schaakclub „Westergo”, ’s avonds T’/z uur in „Ons Gebouw”. Chr. Volksonderwijs. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Jongelingsvereen. Bijeenkomst ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Cursus Prof. Dr. H. Wirth. Vijfde Cursus avond, om 8 uur in café Hoekstra. Donderdag 29 Maart: Cursus Eerste hulp bij Ongevallen door Dr. ten Cate, om 6'/2 uur in „Ons Gebouw”. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Ned. Ver. tot Besch. van dieren. Vertelavond te houden door den heer J. Ennik, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Vrijdag 30 Maart: R. K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Slippens”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Stedelijk Muziekkorps. Gewone repetitie, ’s avonds 8 uur, Muziekschool Kerkstraat Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Zaterdag 31 Maart. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—B'/z uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7’/z uur in „Ons Gebouw”. Maandag 2 April: Krite Boalsert. Opvoering van „ItWünder” en „Art. 214 fen it Burgerl. Wetboek” ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Lezing Ds. Boerlijst van Leeuwarden. Onder werp „Gelooven en Spreken”, ’s avonds 1'/2 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „T.A.V.E.N.U.”. Wegens Paaschfeest geen verg. Zie- Woensdag. Dinsdag 3 April: Vrouwenvereeniging. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtervereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Woensdag 4 April: S. D.A.P. Huishoudelijke vergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Besturenbond. Ledenvergadering, des avonds om 8 uur in „Ons Gebouw”. Schaakclub „Westergo”, ’s avonds 77a uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „T.A.V.E.N.U.”, des avonds V/2 uur in ’t Wilhelminagebouw. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 6272 cent per 3 maanden Hst gebied der Roer is buitengewoon dicht bevolkt. Huis aan huis, fabriek aan fabriek. 'De stad Oberhausen is vooral be kend als middelpunt van het spoorwegver keer. Meer dan 500 treinen loopen er dagelijks over. Het station voor goederen vervoer is wegens zijn omvang en druk verkeer in gansch Daitschland bekend. Ge kunt U geen voorstelling vormen van het drukke verkeer daar, ja in het geheele Industriegebied. Voortdurend een oorver- doovend lawaai. Treinen rijden af en aan, locomotieven puffen, gillen... Maar niet minder bekend is Oberhausen door de Gutehoffoingshütte, een belangrijke ijzersmelterij, die tot de grootsten van Duitschland behoort. Deze onderneming bezit verschillende hoogovens, die jaarlijks 700.000 ton ruwijzer leveren. Eveneens bezit ze steenkolenmijnen, waar jaarlijks Sl]a millioen ton kolen wordt gedolven door pl.m. 11.000 man. Zoo is hier de ijzer- en steenkolenprodnctie verbonden. IJzerprodnctie zeggen we beter konden we zeggen ijzerbewerking. Want het ijzer erts wordt van elders betrokken, zoowel uit het buitenland als uit b^t binnenland. onze schutterij zou spreken, die zou zich evenzeer bezondigen aan de de vaderlandsliefde. De ons iets nationaals; zij glorievol verleden; zij is, in een krachtige steun De Ruhr (of naar de uitspraak de Roer) is een oosteljjke zijrivier van den Rijn. Ze slingert zich door de provinciën West falen en Rijnland, tot ze bij Duisburg Ruhrort haar wateren met die van den Rijn vereenigd. Eigenlek is natuurlijk de gansche land streek doorstroomd door de Roer //Roerge bied”, doch wanneer we tegenwoordig lezen in de bladen «Roergebied”, werdt daarmee bedoeld dat gedeelte, dat ligt in westelijk Westfalen en in Rijnland. Dat is het Rijnsch- Westfaalsche Industriegebied, het land van Krupp, Stinnes en Thyssen. We spreken hier nu speciaal over het Rijnlandsche Roergebied, omdat daarin liggen de steden, die we bezochten. Tegenwoordig alle 13 leden. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Dankbetuiging van den heer J. de Boer voor zijne herbenoeming als Directeur der Gemeente-reiniging. b. Adres van Mej. Callenfels om ontslag als onderwijzeres op 1 Juni a.s. c. Idem van H. Hiemstra om boomen te mogen rooien voor zijn te bouwen pakhuis. Beide adressen in handen van B. en W. om advies. De Voorzitter deelt mee, dat nog is ingekomen een bericht van de Gascommissie, voorstellende den gasprijs 1 cent te ver lagen, en hij stelt voor dit als punt 6 te behandelen. Al zoo goedgevonden. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aangehouden advies Burgemeester en Wethouders, betreffende de gemaentebegrooting dienst 1923. Over het voorstel van B. en W. om de plaatselijke inkomstenbelasting die bij de begrooting door den Raad is gesteld op f 118.000, waarbij dan wordt gerekend op de volle nooduitkeering te stellen op gelijk bedrag als over 1922, namelijk f 126.000.in plaats van op f 131.000. wat Ged. Staten wenschen, staakten bij de Wanneer we stroomafwaarts de Roer volgen, komen we bij de machtige dubbel stad DuisburgRuhrort. Duisburg, 250000 inwoners, is ontstaan uit een oude konings- burcht die stond op de plaats waar thans het Raadhuis staat. Ongeveer 1000 jaar terug kan men de geschiedenis van Duis burg volgen. In Duisburg vindt ge op de «Burgplatz” een standbeeld van de meest bekende Duisburger Gerhard «Kremer, meer nog bekend onder den Latijnschen naam Mer cator. Hij is de man die den wetenschap- pelijken grondslag gelegd heeft voor het teekenen der zeekaarten. Hij is de eerste die een Atlas” heeft uitgegeven in 1595. „Als een geweldige reus ligt de stad Duisburg, die nu reeds drie steden heeft opgeslokt, tusschen Rijn en Roer, alles rondom zich met machtige vangarmen in haar altijd groeiend Rijk trekkend. Daar heerscht een drukte, daar wordt gewerkt, gebouwd daar breidt het zich uit van uur tot uur. Wie een blik slaan wil op de geweldige inductie van dit gebied, die stelle zish, wanneer de zon bloedrood in de wijde verte van ’t Nederrijnsche landschap verzonken is en donkere scha duwen geel-zwarte wolken komen opzetten, op de Duisburger Rijnbrug en wende z’n blikken stroomafwaarts naar 't Noorden. Het schouwspel dat zich in een eindelooze keten van fabriek,en, schoorsteenen, ovens, daar het oog aanbiedt, wanneer ge de blik laat rusten op de in eeuwigdurende rook en damp gehulde stad, moet bij ieder een diepe, ja een vreemd-geweldige indruk ach terlaten. Alle groote verkeerswegen van Noorden, Zuiden en Oosten, vinden hier de poort die voert in het machtigste, nij verste land van het Duitsche Rijk, het land van den arbeid, de Roerprovincie waar mijlendiep in de aarde de schatten liggen, die de nooit rustende menschengeest, de energie, de arbeidsvreugde naar boven halen uit donkere groeve. En boven op de aarde daar vindt ge de vuurspuwende bergen door menschenhauden gebouwd, de hoogovens, de smelterijen, de gieterijen, de plettenen en fabrieken, welker aantal men nauwelijks kan bepalen in dit wondere land. Het is een wilde, gloeiende en gloedvolle, nimmer- eindigende zee van rookende schoorsteenen, kolenheuvels, mijngebouwen en torens die urenver de er door razende treinen bege leiden.” autoriteiten vlug beraden waren en de maatregelen namen die ze noodig oordeelden, het strekt hun ter eere. 't Was een bewjjs dat men zich van zijn waardigheid bewust was en de verantwoordelijkheid gevoelde, die op hen rustte. Vergeet niet, dat geheel Friesland onder den indruk was, toen ten tweeden male het gelukt was, uit de gevangenis te ont snappen. Ik lees nog, dat op dien zelfden Zondag andere gevangenen ook nog hebben getracht hun vrijheid te bekomen, maar dat werd nog juist in tijds ontdekt. De Friesche Courant heeft dat laatste gerucht als een verzinsel beschouwd, en ook het praatje, dat getracht was de gevangenis in brand te steken, werd weersproken en toch hadden meerderen op het bolwerk den brand duidelijk in 't gebouw kunnen zien, naar ze beweerden. Weersproken geruchten zijn daarom nog niet van alle grond ontbloot zoo was 't te Leeuwarden, zoo kon het ook hier het geval zijn. In een «ingezonden” schrijven werd een paar dagen later te Bolsward gevraagd, waarom de schutterij werd opgeroepen Er werd o.a. gezegd: «Schutterijen en schutterlijke diensten zijn geene aardig heidje* of speeltuigjes, dus behoort er scherp te worden toegezien, dat er van de schutters geen andere of meerdere diensten worden gevraagd, dan volstrekt noodig, in elk geval moet het op de wet gegrond zijn. De schutters hebben het recht te vorderen, dat zij tot geene andere diensten worden opgeroepen, dan tot die krachtens welke zij op grond van wet of besluiten verplicht zijn. Wordt er meer van hen gevraagd dan behoort te worden nagegaan van wien de bevelen zijn uitgegaan”. Die schrijver, ik denk dat bij verwant was aan Nurks uit de Camera Obscure, moest art. 44 der wet maar eerst goed hebben nagegaan. Immers dat zei: «De Kommandanten der schutterijen zullen steeds op last der Plaatseljjke Besturen hunne onderhebbende manschappen onder de wapenen doen komen en allen naar de bij dien last ontvangen bevelen moeten handelenin dringende gevallen zullen de Kommandanten der schutterijen op eigen gezag hunne onderhebbenden kunnen doen onder de wapenen komen en al die maat regelen van voorzorg moeten nemen, welke hun naar de omstandigheden zullen toe schijnen noodig of dienstig te zijn, mits verplicht zijnde om daarvan onverwijld aan het Plaatseljjk Bestuur kennis te geven”. Nu vraag ik maar: Als men meent, dat er twee gevaarlijke tuchthuisboeven zich in de stad verstopt hebben, of er dan ook sprake is van dringende gevallen? Geheel stem ik in met het slot vanc’t reeds vroeger door mij aangehaalde kranten bericht; en niet spottend zooals het daar bedoeld is, maar in vollen ernst dat het optreden onzer schutterij toen een waarborg was, «Dat men op hen kan bouwen En vertrouwen Als men werk’lijk 't gevaar zal aanschouwen.” Wel zeker, de schutterij stond hier in hoog aanzien. Maar voor ik meer intiem onze eigene schutterij nader bespreek, voegt een meer algemeene beschouwing van deze zaak. En waar zal ik dan beter terecht kunnen dan bij generaal Knoop, die is toch alleszins bevoegd in dezen te oordeelen. Welnu, deze laat zich aldus uit: «Onze schutterij heeft groote- en gewich tig* diensten aan het Vaderland bewezen; dat zal niemand ontkennen, die maar eenigszins bekend is met onze geschiedenis; dat zullen vooral zij niet ontkennen, die nog overgebleven zijn van de schutterij, die in 1831, onder den dapperen Willem II, op zoo roemvolle wijze gestreden heeft voor onze volkseer en voor onze onafhanke lijkheid. Wie met minachting of gering schatting van i’ waarheid als aan schutterij is bij heeft een oorlogstijd ons vaak geweest.” Hé? dat doet een gewezen schutter goed te hooren. Doch de generaal zegt meer. «Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten en die wijze Holland- sche spreuk dient men toe te passen op de samenstelling en inrichting van onze schutterij. De oorlogen zijn in de laatste jaren ’t is in 1866 geschreven veel veranderd. Vroeger werd een oorlog lang voorzien; men had veel tijd noodig om zich uit te rusten en met het overbrengen der legers naar ’t oorlogstooneel was heel wat tijd gemoeid. Bij het dreigen van een oorlog had men toen gelegenheid bataillons samen te stellen en te oefenen, en zelfs tijdens den oorlog kon men zich nog gereed maken. Dit maakte dat men destijds onze schutterij met goed gevolg tegen den vijand kon aanwenden, 't Spreekt vanzelf dat de schutterij niet terstond geschikt is om in ’t krijgsveld op te treden; die bataillons moeten geoefend worden en dat vereischt eenigen tijd. Nu de legers met veel meer spoed bijeen gebracht kunnen worden, nu het verloop van gewichtige gebeurtenissen zich in enkele dagen, soms afspeelt, kan de schutterij in den beginne geen dienst doen. Moed en vaderlandsliefde zal zij hebben daaraan valt niet te twijfelen maar deze zijn niet voldoende voor het oorlogvoeren; daartoe behoort ook nog orde en oefening, en (laat de generaal er op volgen) om haar die te geven, zijn maanden enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., 1 j Bolswardsche Courant .3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1