der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan il 4 V S Pepermuntfabriek, Harlingen I OUD-BOLSWARD. gaat fyj Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 4 April 1923 62ste Jaargang No. 28 er mee door In Boot, in Tram, op Fiets of Spoor lt: en Jubileum Rika Hopper. WEEK-AGENDA. nj n. rt ’g ;7 ij in café 'i STADSNIEUWS. DE MAAND APRIL. OBSERVATOR. MBBnHKHSniMaK ja m- sie tar )or 'e an it- 0, tn. ral „Op- „De 1 pijlkruid, koolzaad het madeliefje bloeit Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. B E V R IJ D I N G. Uit duistere aarde breekt de spruit Eu klimt naar ’t zonlicht op. Uit duist’re hulsels maakt zich vrij Voor schoonen bloei de knop. Uit duister weefsel breekt zich baan De vlinder en ontplooit Zijn kleur’ge wieken en vliegt blij Naar dreven, bloemgetooid. Uit ’t duister stofrijk maakt zich vrij De ziel, door leed en stryd. Voor ’t hoogste, heerlijkste bestaan In 't licht der God’lijkheid. T. Hagedoorn. XXXV. ’k Heb beloofd te zullen aantoonen dat onze vroegere schutterij flink was. De twee reeds daarvoor aangevoerde argu menten animo voor den vrij willigen Weerbaarheidsbond en het betrekken der wacht op het eerste gerucht dat er zich waarschijnlijk twee vluchtelingen in de stad bevinden zijn U bekend, maar er is meer. Men zal zich herinneren, dat ik, in den beginne reeds heb gezegd dat de door mij geraadpleegde bescheiden aan vangen ongeveer met het jaar I860, en de eerste notitie, de schutterij betreffende is: In Nov. 1862 is bij Kon. Besluit het eereteeken voor langdurige trouwe dienstvervulling bij de d.d. Schutterij toe gekend aan Sj. C. de Waij. Kort daarop vind ik nog twee dergelijke onderscheidingen voor Bolswarder schuttere n.l. aan den Schutter A. C. Draaisma en den tamboer van Doezen. Al die drie veteranen waren Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Tooneeivoorstelling. Op den 2en Paaschdag hing van de Doelezaal de Friesche vlag uit, een teeken dat de Krite een voorstelling geeft. Ditmaal hadden we evenwel niet ons eigen Selskip, maar een Zustervereeniging. Gelijk reeds lang bekend was, zou de Krite Heerenveen hier het nieuwe stuk van Schuitmaker „lt Wilnder” opvoeren. De verwachting was hoog gespannen, uit de talrijke opkomst was dit trouwens te zien. En werd de verwachting bevredigd Wij meenen dit volop met ja te mogen beantwoorden. Zoowel het stuk als het spel verwierven bijval. De drie bedrijven werden met enthousiasme gespeeld/ het publiek bleef in spanning luisteren. De inhoud van dit stuk ten opzichte van de boofdpersoon, en waaraan ook de titel is ontleend, mag men het gerust een drama noemen is het volgende: De hoofdpersoon Hiske, een oude juffrouw verkropte haar leed, wijl ze in haar jeugd Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal Rika Hopper a.s. Vrijdag 6 April in „De Doele” haar 25-jarig jubileum als tooneelspeelster komen vieren. Het comité, dat zich ook hier ter stede heeft gevormd om te trachten haar een huldeblijk aan te bieden, heeft een lyst laten circuleeren waarop men voor dit doel heeft kunnen teekenen. Het rekent op een flinke opkomst van het Bolswardsche publiek en ook op dat uit de omliggende dorpen, zoo mogelijk op een uitverkochte zaal. De entréeprijs is hier lager dan die in iedere andere plaats is geweest. Rika Hopper is in 1878 te Assen geboren, doch al heel jong naar Amsterdam vertrokken. Zij was bestemd om in de medicijnen te studeeren, doch zou later voor zang worden opgeleid. Zij ging ten slotte naar de Tooneelschool van het Nederlandsch Tooneelverbond, waar zij haar opleiding genoot onder directie van den heer W. Bouberg Wilson en in 1896 haar eind examen deed. Terstond na het verlaten der Tooneel- school werd zij verbonden aan het gezelschap der heeren Van Lier, waar zij debuteerde als Grace Roseberry in „Een Zondares”. Van alles heeft zij aan dat gezelschap gespeeld. Reeds in 1897 ging zij over naar het Nederlandsch Tooneel waarvan zy een der beroemdste actrices zou worden. Zij debuteerde op het Leidscheplein als Hanneke in „Het Licht van de Zee” en kreeg als eerste rol van beteekenis Dora van Sardou te spelen in 1898, 6 Aug., nadat zij o.a. met groot succes opgetreden was in „De Bloemen verkoopster”. Al heel spoedig werd zij een autoriteite door haar gracieus, natuurlijk en zeer gevoelig spel. De lijst van rollen te geven, die Rika Hopper aan het eerste gezelschap van ons land gespeeld heeft, zou meerdere kolommen van ons blad vullen. Wij herinneren ons haar Christine in Schnitzler’s „Zijn Speelgoed”, haar Mar guerite in Btieus’ Vriendinnetje”, haar Nora in Ibsen’s „Poppenhuis”. Zij speelde de modernen zoowel als de klassieken, zegde de reien in Vondel’s Gijsbrecht, speelde later Badeloch. Van al deze creaties is toch haar Katucha in „Opstanding” van Leo Tojstoï de voor naamste. Triomfen heeft zij hiermede behaald en het is dan ook begrijpelijk dat zij juist deze rol koos voor haar jubileum. Alhoewel haar jubileum-tournée al als geëindigd is te beschouwen, zal Mevr. Rika Hopper voor Bolsward een expresse reis maken en te midden van haar uitstekend gezelschap en eigen décors, haar jubileum in onze stad komen vieren. Wij hopen, dat men dit door een groote opkomst zal weten te waardeeren en op waardige wijze het op prijs zal toonen te stellen, dat zij reeds 25 jaren lang zoovele honderden, ja duizenden, van haar heerlijke gaven heeft doen genieten Mevr. Rika Hopper, ook wij hopen, dat gij nog dikwyls in aangename herinnering zult mogen terugduiken aan uwe jubileums- voorstelling te Bolsward en het U gegeven moge zyn nog jarenlang de kunst te kunnen dienen. Aprilletje zoet, Geeft dikwijls een witte hoed. Dat is niet meer te hopen. Wij hebben in Maart, vooral in de laatste helft der maand, al zulke mooie dagen gehad, dat het ons vreemd zou zijn als wij nu nog sneeuw of hagel zouden te zien krijgen. Toch kan de maand April ons nog nachtvorst be zorgen, zeer ten nadeele van de aardappelen en het overal ontluikende jonge groen. In de Pestalozzi-kalender vinden wij ver schillende bijzonderheden vermeld die wij hieronder laten volgen In April doet men goed de kamerplanten geregeld voor het geopende ve ster te brengen. De planten moeten in kuipen buiten worden gezet, de tuin by warm veer worden geschoffeld en heeft de verdere Was die molen nu eens een mensch geweest... ja een veldwachter van die gemeente zou gaan onderzoeken of het gevaar wel zoo dreigend was, doch volgens een correspondentie in de Barlinger Courant scheelde het maar weinig, of hij was op het veld van eer gebleven een kogel suisde zeer nabij zijn ooren voorby. Daar waren dus noodig vangbogen over de baan en hier? Doordat spoedig dat gedeelte van het hooge bolwerk werd afgegraven, werd ook de kogelvanger opgedoekt en keerde de veiligheid voor Spreeuwenstein en omstreken weer terug. Doch hoe moesten onze schutters nu? Een schietbaan buiten de Sneekerpoort op het land van de stad, daar werd krachtig op aangedrongen, maar de Raad was er niet voor te vinden. Hoe dan zich te behelpen? De schijf werd omgekeerd en aan den kant der Broerekerk geplaatst. Dat oude, destijds havelooze gebouw, was ook een vertrouwde kogelvanger en trouwens er werd niet meer met volledige patronen gevuurd. Er werd een ijzeren dop achter in den loop van het geweer gestopt inplaats van een patroon, en in dien dop werd een bukspatroontje gestoken, ’t Was dus vuren op kleine schaal. Er vielen geen dooden te betreuren, alleen sneuvelden er soms eenige ruitjes uit het Zuidelyk raam van het kerkkoor. Al pasten de sergeants en luitenants er ook nog zoo op, altoos waren er schatters die het meer op dat raam, dan op de schijf gemunt hadden. Meer heldendaden onzer schutters zijn toch zeker niet noodig om U te overtuigen dat die stedelijke weerbaarheid zijn nuttige en aangename zijde had. Aan het in 1881 opgerichte muziek korps, dat als bekroning der schutterlijke dapperheid kan worden aangemerkt, alsmede aan het latere verloop dier militaire reserve wensch ik nog één artikel te wijden. Hier is nog juist plaats voor een paar aanvul lingen van het bovenstaande. In Juli 1870 brak de oorlog uit tusschen Frankrijk en Pruisen. Ons land wilde zich neutraal houden, maar moest toch zich strijdvaardig toonen. De militairen moesten oprukken naar de grenzen, doch ook de schutterij werd mobiel verklaard. Nu moest er druk geoefend worden. Twee sergeants van de soldaten kwamen bier om meerderen en minderen grondig te onderrichten. Dagelijks moest er geëxerceerd worden van je welste. ’t Werd den kapitein, den heer W. A. Peereboom, al ras te druk en hij vroeg ontslag. Er waren er wel, die ook een andere reden dan drukte voor dit bedanken aangaven, maar dat is niet best uit te maken. Tevens zei men, dat er ook wel schutters waren, die er om de drukte graag af wilden zijn, doch dat ging niet en een algemeene verademing was het, toen de geruchten van vrede eerlang verschenen en het oorlogsgevaar voor ons land geweken scheen. De schutters toonden toen eerst grooten moed, de militaire drilling had hen nu tot ware helden gemaakt, zoo zei men doch ik haast mij er bij te voegen dat, tenminste in mijn tijd, het de schutters nooit aan moed heeft ontbroken. In het begin van dit opstel is gespoken van den gedecoreerden schutter Sjoerd de Way. Deze stond bij al de manschappen hoog aangeschreven, ’k Spreek hier nu niet alleen op gezag van anderen, ook persoonlijk herinner ik mij dezen Sergeant- Majoor. Wij noemden hem meestal „de Moeder der Compagnie” de Kapitein was natuurlijk de vader, doch de Waij was nummer 2 dus: moeder. Bij nazoeken bemerkte ik, dat hij reeds 15 Aug. 1844 bij onze stedelijke schutterij is ingeschreven. Hij overleed op 13 April 1890 en was derhalve ruim 45 jaren als schutter in functie. Bij de officieren, het kader en de schutters werd hij geacht, ja bemind om zijn innemend karakter. Het was dan ook met eenig leedwezen dat op zijn verzoek, wegens ongesteldheid en hoogen leeftijd, 71 jaar, hem op de meest eervolle wijze slechts kort voor zijn dood, ontslag werd verleend. Hij, de trouwe huisknecht der Familie Haitsma Mulier, de yverige en opgeruimde schutter, bleef lang in herinnering als een toonbeeld van trouwe en nauwgezette plichtsbetrachting! Aan zulke mannen denkt men niet dan met innig respect terug! Gegroet, nog lang daarna in functie en zulke voor beelden van ij ver lieten niet na, een goede uitwerking te hebben op de manschappen. Over de Way zal ik straks meer vertellen, maar hier kan van den wakkeren tamboer al vast gezegd worden, dat hy zeer waar schijnlijk dik verf geroffeld heeft op de oude trom, hier nog aanwezig uit den Franschen tijd. In 1875 echter is hier by het gemeentebestuur het verzoek inge komen van Baron Heemstra om, dat oude familiestuk terug te mogen hebben, nog dateerende van 1785. Het verzoek werd toen toegestaan, maar toch is er hier op het archief nog zulk een oud instrument aanwezig. Is die eerst bedoelde trom terug ontvangen, of hebben wij hier met een ander antiek stuk te doen? Echter ’k mag niet afdwalen. Onze schutterij is aan de orde. In 1863 is hier het 50 jarig onaf hankelijksheidsfeest gevierd. In myu No. V heb ik daarvan melding gemaakt en gezegd hoe onze schutterij bij de parade door haar goede houding deed denken aan de vroegere heldendaden in den kryg met België, en ook, hoe de manschappen in andere stem ming dan gewoonlijk huiswaarts keerden, wyl aan ieder hunner een gratificatie in geld was vereerd. Dat geld was gegeven om er feest voor te houden, dat behoefde moeder de vrouw niet afgedragen te worden. Mijn conclusie hieruit is deze: ware soldaten aard en voor sommigen ook een teeken van durf en moed. De schutterij deed ook dienst bij brand gevaar. Zoodra de brandklok klepte, schoten de leden van bet brandpiquet zich in tenue, grepen hun geweer en snelden naar de waag, om vandaar onder geleide van een meerdere die inmiddels ook was aangesneld zich naar de plaats van den brand te begeven om het terrein af te zetten en ongewenschte en overtollige helpers te weren. Ik heb reeds een heel rijtje van uitslaande branden bijeengebracht, doch het is maar beter die voorvallen te melden naar de tijdsorde, die ik mij voorge nomen heb in het oog te houden. Toch moet ik hier even aanstippen dat zoo'n rij schutters, gewapend en in tenue, veel meer indruk maakte dan zooals nugewone mannen met een bandje om den arm en slechts een stok in de hand om het volk bij deu brand weg te houden, ’t Viel mij op bij den brand in Sept. j.l. en en waarlijk, ik miste toen de schutterlijke bewaking van het terrein. lu dit opzicht zijn de tijden niet beter geworden. Ook voor de gewone ordebewaring deden enkele leden der schutterij vroeger dienst. Men had hier eertijds wel een Commissaris van Politie, doch slechts twee agenten le klas. Voor nachtwake had men 8 agenten 2e klas, die om den anderen nacht beurtelings dienst hadden. Was er wat bijzonders, bijv, lotingsdag, kalvermarkt, nieuwjaar, dan moesten enkelen hunner ook daags in functie, maar dat moest niet te vaak voorkomen want die nachtwachts hadden daags hun eigen werk en daarom zal het geweest zijn dat de schutters soms politiediensten mochten doen. Op 15 en 22 Februari 1870, werden hier drukke hardrijderijen gehouden. Als ik zoo ver naar tijdsorde ben gevorderd, hoop ik er nadere melding van te maken, maar hier dien ik te wijzen op een clausule uit het verslag dier ijsvermaken. „Niettegen staande de buitengewone drukte op de bijbanen, werd, dank zij de activiteit van schutterij en politie, de goede orde geen oogenblik verstoord.” Let wel de schutterij wordt hierbij het eerst genoemd! Dat de schutters ook konden schieten, wie zal het betwyfelen, doch het is eens gebeurd dat een hnnner een wandelaar op 't bolwerk een klomp stuk schoot. De kogelvanger, in 1874 op de hoogte van't bolwerk aangebracht, was dus niet breed genoeg, en als het nog wat aanleerde, zouden ze ook wel de menschen kunnen raken. Al spoedig rees daarom de gedachte, dat het ook kon gebeuren, dat er kogels overheen vlogen, ja men vreesde al voor het personeel van ’t tichelwerk en zelfs voor het vee in ’t land over de Sneeker- vaart. Men vergete niet, dat in Harlingen, waar men een schietbaan bad, de kogels ook nog buitensprongen maakten en aan het gemeentebestuur van Barradeel werden door ingezetenen van Almenum eenige kogels, welke in het houtwerk van den polderiaolen aldaar gevonden waren. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. uitzaaiing van groenten plaats. Wanneer de perenboomen zijn uitgebloeid moeten deze met Californische pap worden bespoten. Voor wat de huishouding betreft moeten de dubbele ramen worden afgenomen en na ze genummerd te hebben, goed worden schoongemaakt, opgeverfd en op een be schutte plaats worden geborgen. Hoopjes vliegeneieren ontdekt men die moeten worden verwyderd en verbrand. In de openingen waar de venstertouwen doorgaan met een glazen oogdruppelspuitje 3 pCt. formaline oplossing in te spuiten, om de kolonies vliegen en andere insecten te dooden. Hygiëne. De winterkleeren worden langzamerhand door zomerkleeren vervan gen, doch vooral niet te spoedig beginnen en niet te snel achter elkaar. De zomer kleeren uit de camferkisten halen en bij droog weer goed uitborstelen en in de zon hangen. Dieren- en plantenwereld. Egels, mollen, spitsmuizen parenhazen en konijnen paren voor de tweede keer; vossen, marters, bunzings, wezels, eekhoorns, konijnen werpen. Op het einde der maand bij zacht weer, komen de breedvleugelige vleermuizen voor den dag. Aankomst van de boomvalk, draaihals, koekoek, kwikstaart, kersenpikker, nachtegaal, grauwe vliegenvanger, boeren zwaluw, paapje, rietzanger, kleine karekiet, fitis, huiszwaluw enz. Uit ons land trekken weg: de zanglijster en kramsvogel. Het grootste gedeelte der in Maart gekomen vpgels, nestelt en legt eieren. Patrijzen leggen tegen het einde der maand. De eieren van de bruine kikker ontwikkelen zich, paring van de groene. In de eerste helft van de maand komt de elft nog in oöïe rivieren. In de tweede helft van de maand komt de fint. Kevers en enkele meikevers vliegen uit; de schadelijke insecten voor tuin, bosch en hof komen uit, maak er dus overal jacht op en ver brand ze; ook de vlinders der gevaarlijke en schadelijke rupsen vliegen uit, tracht ook deze te vangen en te vernietigen. Maak ook jacht op de pels- of spektor, die het bont aantast. De meeste boomen en heesters loopen uit; sleedoorn bloeit en krijgt blad; kerse-, pruimen-, morellen-, pere- en appelboomen bloeien, kruisbes bloeit; linde, beuk, sering, gouden regen, eschdoorn, lijsterbes, haag doorn staan in blad. De meeste wilgen soorten en de berk bloeien, eveneens keizers kroon, sleutelbloem, witte doovenetel, waterboterbloem en begint te bloeien en op zyn mooist. In de maand April wordt geoogst in Syrië, Egypte, Perzië en Cuba. In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 4 April: S.D.A.P. Huishoudelijke vergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Besturenbond. Ledenvergadering, des avonds om 8 uur in „Ons Gebouw”. Schaakclub „Westergo”,’s avonds 7 /2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Geheel Onth. Vereen. „De Hoop der Toekomst”. Vergadering om 6 uur in „Ons Gebouw”. Werkliedenvereen. Bestuursverg. ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Donderdag 5 April: Schildersgezellen-vereen. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Tooneelclub. Bijeenkomst des avonds om 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Verkooping winkelhuis, door Not. D. Feitsma, des avonds 7 uur in café Hoekstra. Vrijdag 6 April: jubileum-Voorstelling Rika Hopper, standing”, des avonds 8 uur in Doele”. Jaarfeest Chr. Knapenver. in „Ons Gebouw”. Floralia. Aanvraag om stekken van ’s nam 12 tot 1 uur in de Bewaarschool (ingang Kerkstraat). Verkooping Huizinge met tuin, door notaris C. Tjebbes in café Witteveen, ’s avonds 7 uur. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Slippens”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Stedelijk Muziekkorps. Gewone repetitie, ’s avonds 8 uur, Muziekschool Kerkstraat Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Zaterdag 7 April: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5‘/2—6‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7’/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 9 April: Schaak- en Damclub „T.A.V.E.N.U.”, des avonds l'[2 uur in ’t Wilhelminagebouw. Vereen, voor Evangelisatie. Bestuursverg. des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dinsdag 10 April: Candidaatstelling voor den gemeenteraad. Vrouwenvereeniging. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging„Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Woensdag 11 April: Van des morgens 8 uur tot des avonds 5 uur, Stemming Provinciale Staten in het Stadhuis, „Ons Gebouw”, Armenhuis en Convent. Jeugd N.V. Vergadering des avonds 7‘/2 uur in café „Voorwaarts”. [3. 0n IS kt lt n r, Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1