Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward BELEN PEPERMUNT fe gebruiken zesteeds vi V S Pepermuntfabriek, Harlingen Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 11 April 1923 No. 30 62ste Jaargang s Officiëele Advertentie. OPROEP! OUD-BOLSWARD. ALLE FRIEZEN weten ’t reeds Aan Medewerkers. jr’s Kruiden of joer’s Pillen De Natuur inl WEEK-AGENDA. OBSERVATOR. De redactie van de „Bolsward sche Courant" houdt zich, in ’t bijzonder ten behoeve van het Woensdags verschijnend nummer aanbevolen voor de toezending van korte nieuwsberichten betref fende plaatselijke aangelegen heden, mededeelingen van ge dane examens, plaats gehad heb bende benoemingen, overplaat singen e.dverslagen van ver- eenigingen en vergaderingen enz. enz. Ook zijn in beknopten vorm geschreven artikels over actueele onderwerpen welkom. FIRMA B. CUPERUS Az. Ter-inzage-legging lijsten van candidaten. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Stoelen met Leerdoek, Trijp looge en lage Stoffeering, n, verschillende soorten, oedkoop, Eiken en geverfde ïtten, BIoemtafeitjes, lahoniekast en Secretaire, zeer billijk. •ia Wortelboer van Oude- n enkele dagen weer friech en ;e maar eens, en ge zult tevreden uitwerking. De Statenverkiezingen. i 1 1 Bolswardsche Courant des des een voor van De lotgevallen van ona „de staf De heer De Voorzitter van het hoofdstembureau in de gemeente Bolsward maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten van candidaten, gesteld voor de op 23 Mei a.a. te houden stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, ter ge meentesecretarie voor een ieder ter inaage zyn nedergelegd. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 10 April 1928. maar weer meer personen in her- een plechtigheid van tegengestelden aard. Hier was over leden de pachter der Blauwpoortsbrug, n.l. Gerrit Veilings. Deze was wegens roem rijke krijgsbedrijven in Indië, Ridder der Militaire Willemsorde. Die behoorde be graven te worden met militaire eer, en nu we een muziekkorps hadden, kon dit met alle beboerende luister geschieden. De lijkkist werd door schutters gedragen, door een peleton gewapenden geëscorteerd, en de muziek speelde de in baast geleerde Marche funèhre. Had den vorigen avond de Hochzeitsmarsch bij de serenade ge klonken, nu was de trom omfloerst, nu waren het klagende tonen die de plechtige tocht vergezelden. Serenade en ik meen nog meer deze begrafenis, brachten heel wat menschen op straat. Toen bij den ingang van het kerkhof en by ’t graf de schoten o’er de kist knalden, stopten de dichtst bij «taanden de vingers in de ooren. Zulke buitengewone gebeurtenissen maken steeds indruk, en de kinderen hebben wel een halfjaar lang als straatdeuntje gehad, de eentoonige deun der toen gespeelde treur- marsch op de telkens herhaalde woorden: „Och, goede menschen, heb je al boord, Gerrit is dood! Gerrit is doo<l! en veranderde positie schutterlyk muziekkorps zou ik In deze rubriek worden gratis aile aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 11 April: Van des morgens 8 uur tot des avonds 5 uur, Stemming Provinciale Staten in het Stadhuis, „Ons Gebouw”, Armenhuis en Convent. Jeugd N.V. Vergadering des avonds 7‘/a uur in café „Voorwaarts”. Schaakclub „Westergo”, ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw” (Achterom). Ned. Chr. Geheel Onth. Vereen Vergadering ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Donderdag 12 April: Vereen, ter bevordering van Handel, Nijver heid en Vreemdelingenverkeer. Jaarverg. ’s avonds 8'/2 uur in „De Wijnberg”. Kruisverbond. Jaarvergadering des avonds 8 uur in ’t R.K. Werkliedengebouw. Dragersvereen. Vergadering ’s avonds 7 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Cursus Prof. Dr. H. Wirth. Zesde cursus avond ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Kaatsvereen. „Bolsward”. Ledenvergadering ’s avonds 8 uur in „Den Hof van Holland”. Verkooping Huizing door not. F. J. Bruinsma, ’s avonds 7 uur in café „De Drie Kronen” van H. Gaarmann. Rederijkerskamer „Eendracht zij onze leus”. Openbare uitvoering, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Vrijdag 13 April: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Slippens”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Stedelijk Muziekkorps. Gewone repetitie, ’s avonds 8 uur, Muziekschool Kerkstraat Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie avonds 7 uur. Chr. Jongelings-Vereen. Vergadering avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Kaatsvereen. „M.E.T.O.” Vergadering avonds 8 uur in café Hoekstra. Zaterdag 14 April: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5’/2—6'/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7‘/a uur in „Ons Gebouw”. Maandag 16 April: Dameskoor „Crescendo”. Operette-avond om 8 uur in „De Doele”. Vereen, van Ambachtsteekenonderwijs. Alge- meene Ledenvergadering, ’s avonds 8 uur in Hotel Wiebes („De Wijnberg”.) Vereen. „De Jonge Werkman”. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werklieden gebouw. Vereeniging. voor Evangelisatie. Ledenverg. des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „T.A.V.E.N.U.”, des avonds 7'/j uur in ’t Wilhelminagebouw. Dinsdag 17 April: Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „On» Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. R.K. Propagandaclub. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Woensdag 18 April: Vereen, voor Evangelisatie binnen de classis Franeker. Evangelisatiedag, des nam. 2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Nat. Werkmansbond. Vergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. School no. I. Vergadering van ouders, des avonds 8 uur in de School. men in de Lands- en politiek al lang kent. Ook voor de provincie gaat het vooral aankomen op zuinig beheer en is het van groote beteekenis dat er voor gewaakt wordt, dat de belangen van geheel .Jsen provinciale bevolking worden behaagd. Met eerbiediging van een elks politieke overtuiging hopen wy, dat de uitslag dezer verkiezingen ook voor onze provincie cegen- ryke gevolgen moge hebben. Omtrent den uitslag kunnen wij in dit No. no» niet veel mededeelen. Wel weten wy, dat aan de vier stemlokalen hier ter stede geheel den dag door van een opgewekt medeleven blyk werd gegeven. Zoodra ons iets bekend is, zullen wy dit aankondigen in ons bulletinkastje. De uitslag van de Statenverkiezingen in Limburg luidt: Gekozen 38 Roomseh- Katholieken, 1 Christelijk-Historisch, 4 S. D. A. P., 1 Vrijheidsbond en 1 Vrij zinnig-Democraat, dus 89 rechts tegen 6 links. De verhouding was 38 rechts tegen 7 links, n.l. 87 R. K., 1 Chr.-Hist., 4 8. D. A. P., 1 Vrijheidsbond en 2 Vryz.-Dem. Da Vrijzinnig-Democraten hebben dus een zetel op de R.-K. verloren. Donderdag provincies. Alhoewel de beteekenis dezer Staten verkiezingen voor het bestuur van iedere ptovincie natuurlijk van groot gewicht is, vindt de geconstateerde meerdere belang stelling, zeer waarschijnlijk haar oorzaak in het feit, dat het nu gast om de samen stelling van de Eerste Kamer. Volgens de overgangsbepaling der nieuwe Grondwet moet er, vóór den derden Dinsdag in September, van dit jaar, een geheel nieuwe Eerste Kamer op den grondslag »an Evenredige Vertegenwoordiging ge kozen worden en dat moeten de Provinciale Staten doen. De tegenwoordige Eerste Kamer moet daartoe eerst worden ontbonden. De Eerste-Kamer-leden hebben juist in den laatsten tyd hun invloed weer zien toe nemen en is in ons S’aatstoestel de Senaat nog wel degeiyk een factor van beteekenis. Naast de zuiver provinciale belangen, die een zuinig en verstandig beleid noodig hebben en de kwestie hoe de College’s van Gedeputeerde Staten moeten worden samengesteld, staat daar dus ook de alge- meene landspolitiek. Doch al is de samenstelling der Eerste Kamer als Wetgevend lichaam voor geheel ons land van belang, wij zijn het volkomen eens met hen die beweren, dat de Staten verkiezingen altijd in de eerste plaats belangrijk zyn om de Staten zelven, om bet Bestuur van de Provincie. Want ook de provinciale bestuurstaak heeft zich allengs uitgebreid en ook daarin zijn zich de tegenstellingen gaan afteekenen, die in do Gemeente- - - -» het voorrecht hadden, dat hun oom, of soms reeds hun vader bij die schutterij behoorde. Op die schutterij en die muziek kon gepocht worden, maar als de dorps jongens er niet mee instemden, of er om gingen lachen, kwam er soms oorlog. Het is meermalen gebeurd dat ze de stad werden uitgedreven, 'k Weet nog van het geval, dat eenige Tjerkwerder knapen het waagden te gaan schelden, maar de militaire prome nade was nog niet afgeloopen, of het krijgsvuur laaide op en de vijand werd verdreven tot aan de M&rnezijl. Toen het daarna weer op een schelden ging, hebben „de halfgare oliekoeken’’ ze voorbij Half- Tjerkwerd waar toen de heer Yabrand K. Galema woonde, dus tot over de grens der gemeente verbannen. De strijdgeest zat er dus al vroeg in en de muziek bad eigenlyk het twistvuur aangeblazeu. Reeds het eerste jaar van zijn bestaan had het schuttersmuziekkorps twee bij zondere gelegenheden om op te treden en zich te laten booren. Op 25 Juni 1882 keerde de Kapitein Kommandant, de heer P. Kingma van zijn huwelijksreis terug, voor bet nieuwe korps was dit een mooie gelegenheid het hoofd der schutters hulde te brengen; aan het jeugdig echtpaar werd des avonds een serenade gebracht. Voor Bolsward een ongehoorde gebeurtenis, daarom moet ik het hier boeken in myn kroniek. Den dag daaropvolgend tegengestelden aard. maar er 'V,geornïK“fift''H?e nit.slair was -krijgbaar a 60 cent. de R&ad eindelijk besloten subsidie te verleenen, om de oprichting van muziek’’ mogelijk te maken. A. Brussen had op zich genomen de directie van dit muziekkorps en een 17 tal lief hebbers had zich er voor aangemeld. Het was een heele toer van zulk een stel recruten een behoorlyk geheel te vormen, werd yverig gestudeerd, herhaal- «i® nitsiajr was, dat In tegenstelling met vorige Staten verkiezingen, bestaat er deze keer, naar het ons voorkomt, alom in den lande, een méérdere belangstelling daarvoor. Maandag heeft de verkiezing plaats gehad in de provincie Limburg, heden, en Vrydag voor de andere XXXVI. Dat de Bolswardsche jeugd steeds veel ophad met de schuttersoefeningen en er haar volle aandacht aan wijdde, heb ik in een vorig nummer reeds geschetst, doch nog veel meer was zulks het geval toen er mnziek by kwam, 't Heugt my nog heel goed hoe wij (dat wil zeggen de jongens) daarmee in de wolken waren. In 1881 heeft na lang wikken en wegen hieraan kunnen verbinden, echter vind ik beter, dat bet later volgens tijde >rde wordt beschreven. Nu nog slechts een greep uit het schutterlyke bedrijfsleven te geven, veroorlove men mij hier. Veel, ja eigenlijk alles wat ik tot heden onder de rubriek Oud-Bolsward heb vermeld steunt op mij verstrekte echriftelijke- en mondelinge mededeelingen en gegevens. En het is waar wat de spreuk zegt: Van hooren en zeggen jokt men het meest. In mijn vorig artikel heeft men dan ook weer een abuis aangetroffeu, wat ik gaarne Lid va wil herstellen. Bij het drietal dat ik 'opgaf als begiftigd met de medaille voor Leera l»fgdurigen dienst bij de schuttery gaf ik ook op: A. C. Draaisma dit moet Inricht zjjnQ. W. Draaisma. Een familielid houden heeft het aan het bureau der krant bericht, Behanden dankbaar voor die attentie, wordt het nu verbeterd opgegeven. Maar nu deel ik iets mee uit mijn persoonlijke herinnering. Op Woensdag TT. 5 Maart 1890 te halftwaalf ure trad de Tand d 8C^utter*oor bet Stadhuis aan tot het houden van de gewone jaarlijksebe u inspectie. Gewoonlyk werd dit onderzoek ’s Maajn het begin des jaars gehouden, maar 4tengevolge de talrijke ziektegevallen was Min bet uitgesteld. Op genoemden dag waren Woens gelukkig nagenoeg alle manschappen present, dags ’s Alvorens tot de inspectie over te gaan, werd de nieuwbenoemde Kapitein-Kom- ^gmmandaut, de heer J. Albada Jelgersma, door den Burgemeester, als vertegen woor- I diger van het Koninklijk gezag geïnstalleerd, j 1J Met een hartelijke toespraak van den heer P. Peereboom werd de Kapitein in zijn nieuwe functie bevestigd terwyl terstond daarop Burgemeester en Kapitein, onder fanfares der muziek lange dei troep gingen en voorloopige inspectie hielden. De Kapitein had reeds terstond de ver- eerende taak iemand zijner ondergeschikten te mogen decoreeren. Het eereblijk «oor trouwen dienst bij de d.d. schuttery was by Kou. Besluit toegekend aan Jobs, van Dijk, Sergeant Majoor. Eigenhandig hechtte de nieuwe Kapitein het eeremetaal op de borst van den gedecoreerde, weuschte hem geluk met de onderscheiding en hoopte dat het voorbeeld bij velen der Kaderleden en schutters tot navolging zou aansporeti. Vervolgens liet de waarnemende Com paguie-Kommandant, de heer Tb. H. van der Meulen de divisie defileeren voor den Kapitein en den gedecoreerden Sergeant Majoor, terwijl ook weer de muziek haar vreugdetonen liet klinken. Nadat daarop in de waag de schutters nauwkeurig en afzonderlijk werden geïn specteerd, werd tenslotte een militaire wandeling door de stad gemaakt. Als men dit leest, en daarbij nadenkt hoe er animo heerschte bij de autoriteiten en gewone schutters, moet men het dan niet jammer vinden, ongepermitteerd haast, dat nog ditzelfde jaar in 's Lands ver gaderzaal werd overwogen, de schuttery op te doeken Ja, niet lang daarna werd het doodvonnis geveld 1 Maar dat kan ik heden niet nader uitwerken. Wel drie redenen honden mij daarvan terug. 1°. Ik moet my aan de tijdsorde houden. Orde is een eerste plicht van ieder, vooral ook voor een ex schutter. 2°. De plaatsruimte mag ik niet overschryden. 3°. Het zou my nu niet gelukken, een passend In M e m o- riam te schrijven, wijl ik mij nog te zeer gedrukt gevoel over de toen onder vonden smart bij die excecusie. Neen, als ik bedenk, hoe yverig onze schutters tot het laatst toe zich toelegden op de prompte uitvoering van de gegeven bevelen; hoe menig hunner al de stille hoop koesterde, dat ook op zyn borst eenmaal de medaille van verdienste zou prijken; hoe menig schutter zich gelukkig gevoelde voor het vaderland te mogen strijden dan ben ik nu nog onder den droeven indruk. De tijd heelt vele wonden, ook het schrijnend leed is bij mij al veel verzacht, en zal mij verder op myn verhaal doen komen, als ik later een treffende lykrede moet houden. Nu hoop ik eerst alledaagsche feiten en innering te brengen. Gegroet, Wat is den arme ’t schoon der lent’? Het is een niet te ontkennen feit, dat er ondanks jaren van groote activiteit op bet gebied van natuurkennis-verbreiding nog altijd zoo enorm veel menschen zijn, die geheel en al vreemd staan tegenover de natuur, die hen omringt en waarin zy zich dagelyks bewegen. Terwijl bioscopen als paddenstoelen uit den grond verryzen, de een al mooier en luxueuser gebouwd ei ingericht dan de andere, drommen van menschen avond op avond en middag op middag maar steeds lokkend door hun sen sationeels tooueelen terwyl stampvolle theaters sleed» maar weer getuigen van 't groote genot dat de menschen vinden in bet aanschouwen van onzinnige kracht- prestaties, onnoozele grappenmakerijen en nergens toe dienende en in geen enkel opzicht te motiveeren waaghalzerijen ligt daar buiten de natuur als de meest grootsche en heerlijkste tempel, zooals er nimmer een gebouwd zal kunnen worden, waarin de schoonste en bewonderenswaar- digste natuur-tafreelen zich aan onze blikken voordoen, zonder dat de groote meerderheid der menschen zich een oogen- blik bekommert om al de schoonheden, die daar ten toon gespreid worden in ont roerende heerlijkheid. Het aantal van hen, die steeds weer hunkeren naar nieuwe attracties van theater, bioscoop en cabaret, om van detectievenroinans, prikkellectuur en soortgelijke dingen maar niet te spreken, wordt met den dag grooter en kroegen en localen zitten vol met door het moderne leven onrustige, geagiteerde, onbevredigde en onnatuurlijk zich voordoende menschen, om daar hun binnenste nog meer te prik kelen inplaats van naar buiten in veld en bo»ch te gaan, waar de eeuwige natuur troost en rust biedt aan allen die „belast en beladen" zijn en eenvoud en natuur lijkheid hergeeft aan een verdwaasde menschheid. Uitgaande van de meening, dat meer kennis van de natuur niet alleen meer waardeering van het leven zal brengen, maar ook meer eerbied voor het leven zal geven en gedachtig aan hetgeen de groote bryoloog (mossenkenner) Limpricht aldus uitdrukte: „men ziet slechts zooveel als men weet", zouden wij zoo gaarne in vereenigd pogen met anderen de velen die er thans nog zoo goed als geheel buiten stsan en ook anderen die hun eerste schreden op dit gebied reeds hebben gezet, op willen wekken tot meer studie van de ratunr, om daardoor meer levensbewustheid te brengen, by allen, die in die richting voelen. Thans nu het zoovelen door een korteren werktijd (hoe ook bestreden) moge lijk is geworden daaraan eeuigen meerderen vrijen tijd te besteden en op vrye uren, vrye dagen en vacantie’s naar buiten in de vrije natuur te gaan, zal het stellig door velen als een groote leemte geveeld worden, dat zij niet meer van deze dingen weten. Ons doel is daarbij niet om een soort van een natuursport te drijven, ver zamelingen aan te leggen en dergelijke, maar om meer te genieten van het leven van planten en bloemen, vogels, insecten en de vele andere dieren en hun onderlinge betrekking om iets meer te weten van de geheimen van sloot en plas, bosch cn wei, heide en strand om met grootere bewondering ’s avonds den sterrenhemel te kunnen gadeslaan en om zoodoende door studie en nauwe aanraking met de natuur te komen tot het genieten van grootere levensvreugde en tot dieper besef van het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1