der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan PEPERMUNT gebruiken zesteeds U wilt Mei a.s. winkelier worden? Uw belang is het dan vertrouwde leveran ciers te hebben. Informeert dus eerst hier en daar. Firma Tromp, SNEEK. V S Pepermuntfabriek, Harlingen I Een goed begin is bet halve werk. No. 32 OUD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 18 April 1923 62ste Jaargang ALLE FRIEZEN weten ’t reeds I,1 a II WEEK-AGENDA. i des van ook thans de En de vreugd OBSERVATOR. Z en de A tranen op hun graf, i hoop en gelooven. was trouwens overal in jaar van ernstige ziekten. den Minister van O. K. Z.E. verzoekt de post en leermiddelen” terug f 200,— tot f 150,— Strijkorkest „Andante”. Zaterdag 14 April j.l. hield bovengenoemd een ledenvergadering in de van dienst zijn meen ik hier al Uit andere bron Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Vl In elk geval is een overal bekend adres met zéér uitgebreide clientèle en een zéér gunstige reputatie ADRES VAN VERTROUWEN. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. willen nagaan, is een afhandeling van een zaak toch het meest aangenaam, naar het mij voorkomt. Zoo heb ik, om iets te noemen, zei ik, reeds heel wat bescheiden nageplozen, over de moeite die men hier eertijds heeft gedaan om Bolsward aan het spoor te krijgen. Die bedrijvigheid loopt over verscheidene jaren, en toch heb ik my voorgenomen dat alles in eens te geven. Daarin kan ik met je meegaan, ant woordde mijn Mentor, doch een aardigheid bijv, om de schutters de wacht doen betrek ken, mag je niet verleiden om daar artikel op artikel over te schrijven. Je zat, naar het mij voorkwam, op je stokpaardje, en nu mag zulk een ritje voor je zelf een onschuldig vermaak zijn, je moet niet denken dat elk je gaarne als jockey in de baan zietl Zulk een uitbrander had ik niet ver wacht. ’k Heb beloofd mij zooveel mogelijk aan de tijdorde der feiten en personen te zullen houden. De lezers weten, nu ik ons onderhoud publiek maak, meteen wat voortaan mijn streven zal zijn, want een goede raad mag ik niet in den wind slaan. Met mijn beschouwingen Muziek-rondegang. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik op morgen (Donder dag), zal ons Stedelijk Muziekkorps des avonds ten half zeven een rondegang door de stad maken. Zooals gewoonlijk zal vanaf de muziek school in de Kerkstraat de afmarsch plaats hebben. STADSNIEUWS. De Gemeenteraadsverkiezingen. Het Hoofdstembureau in deze gemeente voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad, heeft Maandag j.l., des nam 6 uur, een openbare zitting gehouden onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer 8. J. Praamsma, ter beslissing over de geldigheid der Dinsdag 10 April ingeleverde caudidatenlijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. Het Bureau besliste, dat alle candidaten- lijsten geldig zijn en dat alle daarop voor komende candidaten konden worden gehand haafd. De voorzitter deelde daarop mede dat Woensdag 11 April nog bij hem is inge komen een lijst waarop als candidaat stond vermeld de heer J. C. van Bergen. De lijst was onderteekend door 33 personen. Aangezien deze lijst echter niet op tijd, d.i. binnen de vastgestelde uren op 10 April, doch den daaropvolgenden dag was ingediend, wordt besloten deze lijst ongeldig te verklaren, waarmede vanzelf de daarop voorkomende candidaat niet als zoodanig kon worden gehandhaafd. Naar wij vernemen, zal tegen de niet aanneming van de lijst Van Bergen bij Ged. Staten in beroep worden gegaan. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Vereeniging voor Ambachts- teekenonderwijs. Maandagavond j.l. des avonds 8 nur, is in Hotel Wiebes de algemeene leden vergadering gehouden. Zooals andere jaren was opkomst van de leden zeer gering; slechts 8 leden waren aanwezig. Het is zeer te betreuren, dat de belangstelling voor de jaarvergadering van deze zoo nuttige ver- eeaiging, vooral onder de patroons, zoo klein is. De E.A. Heer S. J. Praamsma Voor zitter, opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen. Hierna worden de notulen van de vorige vergadering en het verslag over het afgeloopen ver- eenigingsjaar, ouder dankzegging aan den Secretaris, den heer D. H. Tolle, goed gekeurd. Tot het nazien der rekening over het tijdvak 1 Mei-31 December 1922 worden uitgenoodigd de heeren L. B. Groen en W. van Straten, die, na onderzoek tot goedkeuring kunnen advneeren, hetgeen door de vergadering wordt besloten. Bij de begroeting komt in behandeling een schrijven van en W., waarin „gereedschappen te brengen van Na bespreking wordt het voorstel van den heer S. E. Luister aangenomen om Z.E. mede te deeleu, dat dit met het oog op het te verwachten grooter aantal leerlingen, moeilijk zal gaan; overigens wordt de begrooting voor 1924 goedgekeurd. Wegens periodieke aftreding van den heer W. Keestra, wordt genoemde heer herkozen en neemt deze benoeming aan. Bij de rondvraag doet de Voorzitter mededeeling van de plannen die in behan deling zijn om zoo mogelijk het geheele ouderwijs der school te concentreeren in de Rijkszuivelschool, waar thans reeds in het teekenlokaal, dat daartoe bij uitstek geschikt is, les in lijn- en vakteekenen wordt gegeven. Overleg moet hiertoe worden gepleegd tusschen de Ministeries van Landbouw en Onderwijs, den Directeur der R.Z.S., het Gemeentebestuur en het Bestuur onzer Vereeniging. Op een vraag van den heer L. B. Groen, of ook typografen de school kunnen be zoeken in 't bijzonder met bet oog op het daar gegeven teekenonderwijs, antwoordt de Voorzitter, dat de bedoeling is, dat theoretisch- en teekenonderwijs gegeven wordt aan alle vaklieden, en dat dit ook geschiedt, hetgeen blijkt uit de lijst der leerlingen van elk jaartypografen hebben zich echter nog nimmer aangemeld. Na uitvoerige bespreking, waarin aange toond wordt, dat bet onderwijs aan leerling- Stoomwasscherij „Florence”, g Naar wij vernemen viert den ISden Mei as. de Stoomwasscherij „Florence” haar 10 jarig bestaan. De eigenaar, de heer Mulder, heeft zich beijverd zijn was scherij van een groot aantal der meest moderne machines te voorzien, teneinde zooveel mogel^k werk te kunnen verrichten en is er dan ook in geslaagd, zich op dit gebied, niet alleen in Bolsward, doch door geheel Friesland ’n goeden naam te verwerven Waar deze inrichting zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld tot een der grootste zaken onzer stad en een groot aantal ingezetenen hierin een bestaan vindt zal het den heer Mulder dien dag wel niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Op den dag van dit jubileum zullen S. Graafsma en J. Tusch het feit herdenken dat zij er 10 jaar (dus vanaf de oprichting) in dienstbetrekking z(jn. In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 18 April: „Patrimonium”. Vergadering ’s avonds 8 uur in de Consistorie Witheerenstraat. School no. I. Vergadering van ouders, des avonds 8 uur in de School. Geheelonth. Vereen. „Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. R.K. Kleermakersbond. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7'/2 uur in „Ons Gebouw” (Achterom). Zwemschool. Ledenvergadering ’s avonds 8’/2 uur in „Ons Gebouw”. (Achterom). Donderdag 19 April: Retraite-Fonds. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Finale verkooping Winkelhuis, door notaris D. Feitsma, des avonds 7 uur in café Hoekstra. Verkooping Huizing, door cand. not. plaats- verv. F. J. Bruinsma, ’s avonds 8 uur in café Slippens. Plantenveiling, door den heer G. Keikes, des voorm. 11 uur op ’t Schildwijk. Chr. Fabrieksarbeiders-ver. Vergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 20 April: Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Slippens”. Stedelijk Muziekkorps. Gewone repetitie, ’s avonds 8 uur, Muziekschool Kerkstraat Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Chr. Jongelings-Vereen. Vergadering avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 21 April: Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s avonds 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5’/2—6'/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7'/2 uur in „Ons Gebouw”. Verkooping Boereboelgoed, door cand. nots. plaatsverv. F. J. Bruinsma, des voorm. half tien, ten huize van Klaas A. Huitema aan de Looiersgracht. Maandag 23 April: Vereen. Volkshuisvesting. Vergadering des avonds om 8 uur in café „Voorwaarts”. Schaak- en Damclub „T.A.V.E.N.U.”. Speel avond, aanvang 7’/3 uur in ’t Wilhelmina- gebouw. Dinsdag 24 April: Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”' Woensdag 25 April: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan- vang7’/2uur in „Ons Gebouw” (Achterom) Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. „Geen kermisgewoel en geen kermisgetier, Geen kermisverdriet en geen kermispleizier, Geen bal of concert, niet eens Schotsche drie, Geen harddraverij en geen fotographie, De kermistijd komt, maar de kermis zelf niet: Daar dreigde gevaar in het verre verschiet, Voorzichtigheid aprak en haar ernstig woord, Een verbod mocht het zijn, werd willig [gehoord. Doch schoon ons dan heden geen kermis [verheugt, Wij smaken een booger, een edeler vreugd; Geen vreugd, die zich uitspreektinjub’lenden [klank, Maar blijdschap, die grond vindtin hart’lijkon [dank. Die dank voor de hoede en bescherming [van God. Niet waar F Dit stemt blijder dan kermis- [genot van vermaken gaat haastig [voorbij, De blijdschap des danks, zij blijft altoos [ons bij”. 512 poklijders zijn geweest, waarvan 34 zijn overleden. Maar alken in Bolsward kwamen door de pokken wel 17 sterfgevallen voor dus evenveel als overigens in geheel de provincie. De opgaaf wijst dan ook speciaal op het boosaardig karakter der ziekte te Boleward. Van de 40 aangetasten hebben 17 het met den dood moeten bekoopen. Men wist geen andere oorzaak aan te wijzen, dan vermoedelijk het slechte drink water en de nadeelige uitwasemingen der talrijke grachtjes in de stad. De poklijders kregen er dikwerf hersenaandot-ning bij, en dan was de toestand schier hopeloos. Men begrijpt dus, dat toen 8 jaren later de pokkenepidemie zich weer hier en daar vertoonde, men hier zeer beducht was. Ook de cholera waarde duchtig om. Een commissie uit den Raad en de Arm besturen ging met B. en W. maatregelen ontwerpen ter voorkoming en bestrijding der gevreesde besmettelijke ziekten. Er werd een tijdelijke ziekenbarak ingericht, een oppasser en een oppasster werden reeds uit voorzorg aangesteldde verordening op den gezondheidsdienst werd herzien en verscherpt, ten opzichte het hebben van mestvaalten, beerputten en secreten, straten schrobben met grachtwater werd streng verboden de schipperij werd onder genees kundige controle gesteld; de kermis mocht dat jaar niet doorgaan. De vreemde gasten werden geschuwd. Gelukkig, mag ik zeggen, bleef onze stad toen voor de gevreesde epidemische ziekten bewaard. Een toen verschenen vers spreekt van dankbare erkenning. Het luidt aldus: Met mijn beschouwingen was ik gekomen tot het jaar 1866, echter daarvan valt al direct een treurig bericht te melden. Er ontstond kort na Nieuwjaar hier plotseling een ernstige ziekte onder de kinderen: mazelen in hevige mate. In één week stierven er wel 8 de volgende week 9 kleintjes. Ik vond in den Burgerlijken Stand aangeteekend, dat er in de maand Januari toen 23 kinderen overleden zijn; geen hunner bereikte den 5-jarigen leeftijd. Er waren ouders, die twee, zelfs drie hunner lievelingen moesten missen. Ook zijn enkele volwassenen door de ziekte aangetast. Het bleek mij nog, dat van de 244 leerlingen der bewaarschool, medio Januari pas 30 aanwezig waren. Het bestuur dier school, ook op medisch advies, besloot daarom die inrichting tijdelijk te sluiten. Met Febr. trad beterschap in en scheen de ziekte eensklaps weer verdwenen te zijn, maar toch vele gezinnen waren in droefheid gedompeld. Een klaaglied uit die dagen vangt dan ook aan met deze regels: Zoo korte tijd, zooveel geween, Zooveel gestoorde vreugd; Zoovelen, nog zoo teer en kleen, Zoovelen gingen grafwaarts heen Nog in hun prille jeugd. Waarom die kleinen toch geveld? Waarom ontzaagt ge hen niet? Waarom, o dood, dat wreed geweld? Hadt gij hun dagen slechts geteld! Maar jonkheid acht gij niet. Om uitstel smeekten d’ouders al. Doch ’t wa« vergeefs gesmeekt... Eenigzins in «erband met de zorg voor de gezondheid dient nog vermeld te worden, dat ook het houden der weekmarkt onder betere controle werd gesteld. De ver ordening wees de plaatsen aan, waar de verschillende waren verkocht en te koop gesteld mochten worden. In het volgend nummer wordt dat nader omschrevea, maar al dadelijk meen ik te moeten zeggen dat er in ’66 twee putten met pompen op de veemarkt werden aaugebracht. De reiniging der markt met het water uit de Dy lakker en de haven van het Schiidwyk was nu uit den booze. Tot besluit van dit stuk vind ik gepast nog even te wijzen op het plengen van een offer van dankbaarheid. Onder de plaatsen in Friesland, die toen ernstig bezocht zijn door de cholera, is vooral Hindeloopen te noemen. Daar zijn meerdere huisvaders door de ziekte weggesleept, en er ontstond in menig gezin gebrek. Ds. Dar denne Ankriuga deed, bewogen met het leed daar geleden, een beroep op de burgerij onzer stad, om, wijl onze stad zoo zichtbaar bevoorrecht was, door het afwezig blijven der gevreesde ziekten, de dankbaarheid te toonen, door de ongelukkige mede- menschen te helpen. Die bede om hulp vond gehoor. Reeds de eerste week werd nagenoeg f 100 voor dit doel aan de pastorie bezorgd. Met nog eenige nagekomen giften mocht de gevierde Leeraar het genoegen smaken f 122.aan het Comité te Hindeloopen le zenden. Gegroet, Strijkorkest Muziekschool. De repetities werden ia den laatsten tijd slecht bezocht, tengevolge waarvan de directeur dan ook als zoodanig had bedankt. Thans wordt Zaterdagsavonds ge repeteerd en kunnen alle leden daardoor aan wezig zijn, waarom de directeur dadelijk weer bereid was zijn functie te aanvaarden. Bovendien waren door het Bestuur eenige violisten uitgenoodigd op deze vergadering te komen, waarvan zich zes heeren als lid opgaven. Voorzeker een mooi resultaat. Door het bestuur was een reglement samengesteld, wat door de leden, nadat eenige wijzigingen waren aangebracht, werd goedgekeurd. De repetities zullen nu geregeld des Zaterdagsavonds in de Muziekschool worden gehouden. Door een der leden werd voor gesteld te verzoeken of dit wekelijks in de Week-Agenda van de Bolswardsche Courant mocht worden bekend gemaakt, wat natuurlijk werd aangenomen Doordat het geheele Bestuur niet wenschte herkozen te worden, heeft een nieuwe verkiezing plaats gehad en is dit thans als volgt samengesteld: G. Timmer, voorzitter; J. van 1) Aan het verzoek is reeds in dit nummer voldaan. Red. XXXVII. ’k Heb een afstraffing gehad en nog wel van een kant, vanwaar ik het allerminst had verwacht. Mijn geachte vriend raadsman, die mij kort geleden aan hand deed om wat te schrijven naar aan leiding der ontvluchte gevangenen, ont moette mij de vorige week met een lachje van goede verstandhouding, echter ik kreeg van hem te hooren: „Nou, mijn waarde vriend Obs! je lijkt met je uitweidingen over de schutterij zelf ook wel losgebroken te zijn. Je dwaalt met je geschutter reeds af tot 1890 en vliegt daardoor heel wat belangrijke zaken voorbij! Beter voet bij atuk houden, amice! anders wordt je reeks betoogen een echte warwinkel. Je hebt je al meer van die buitensprongetjes veroor loofd, men kan er op die manier geen kop of staart aan vinden!” Dat overkwam mij als een straal koud water over den rug. ’k Heb mij verdedigd met te zeggen dat het soms noodig is een onderwerp achter elkander te behandelen. Juist door er nu en dan een brokje van te geven, zou ik zelf de kluts kwjjt raken, en ook voor de lezers, die myn artikeltjes der Klei, secretarisen I, Wierdsma, pen ningmeester. Met den wensch, dat „Andante” moge groeien en bloeien onder de bekwame leiding van hun directeur sloot de voor zitter deze vergadering. En ’t slot luidt: En al plengen we I ’t Zijn tranen van Het jaar 1866 ons land een De cholera en ook de pokken heerschten in menige streek in onrustbarende mate. Vooral in Bolsward zat de schrik in voor de pokziekte, dat was nog van enkele jaren vroeger. ’k Moet hier al weer een klein terug- stapje in den tijd doen. Van onbekende zijde ontving ik onlangs eenige statistische opgaven, loopende over de jaren 1857 tot ’60. Mijn dank voor de toezending; er zijn waardevolle gegevens bij. Eenige er van vallen buiten mijn gebied, doch veel kan mjj bij gelegenheid en een proefje er uit, vast te moeten geven. weet ik dat de zomer der jaren ’57 en ’58 bijzonder veel zonneschijn, doch weinig regen gaven, zoodat er voor mensehen en vee gebrek aan drinkwater ontstond. Dat gebrek aan goed drinkwater, alsmede de uitwasemingen van droogkomende poelen en plassen heeft hier en daar koortsen doen ontstaan. Vooral in 1858 leden in Friesland veel mensehen aan aanhoudende koortsaandoeningen; ’t was soms zoo erg dat men kon zeggen, dat allen aan de ziekte leden. Lang nog werd dat jaar het koortsjaar genoemd. Maar er kwam bij dat ook hier en daar de pokziekte zich vertoonde. De staat over onze pro vincie geeft aan, dat er in 15 gemeenten Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1