Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward dan Pepermunt I I I I 1 I I Och kom, No. 34 Officiëele Advertentie. OUD-BOLSWARD. Gjien twa minsten tinke geiyk Hjar gedachten binne soms nuver bryk Mar alle Friezen scille it lens wêze Op Pipermintjes mat je VS léze. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 25 April 1923 62ste Jaargang TUBERCULOSE. VS Pipermintjesfabryk, Harns. DE ZOMERTIJD. WEEK-AGENDA. des van het OBSERVATOR. Nummering Candidatenlijsten verkiezing leden Gemeenteraad. het XXXVIII. ’k Had een stuk gereed over het vroegere marktgedoe, doch dat moet wachten, want: aangenaam werd ik dezer dagen verrast door de ontvangst van een uitvoerig schrij ven van een zeer geacht oud-stadgenoot, wiens aandacht was getrokken door de De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Bolsward brengt ter openbare kennis, dat de voor de kiezers toegankelijke zitting, waarin het centraal stembureau de ingeleverde geldige lijsten van candidaten zal nummeren in de volg orde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden op Dinsdag 1 Mei 1923 des namiddags te 61/] uur ten Stadhuize. Bolsward, den 24 April 1928. De Voorzitter voornoemd, S. J. PRAAM8MA. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. hebt een artikel de beschrijving van het huis (of aan de Appelmarkt en dat de Koemarkt, welke in Een der ergste plagen van het mensebelijk geslacht, een ware volksziekte, is nog altijd de longtering (tuberculose). Deze dikwyls voorkomende ziekte houdt al jarenlang en ook thans nog de geneea- heeren bezig. Nog altijd is men in medi sche kringen met ijver aan het werk om middelen te zoeken ter afdoende bestrijding van deze gevreesde ziekte. Ondanks de vele hygiënische maatregelen ter voorkoming er van, is het percentage ziekte- en sterfgevallen echter nog steeds zeer groot, al valt het niet te ontkennen, dat de betere inrichting van fabrieken en werkplaatsen en het bouwen van ruimer en meer licht en lucht toelatende woningen, er al zeer veel toe hebben bijgedragen, het minder te doen worden dan het vroeger was. Ook het groote publiek is langzamerhand gaan beseffen dat een ieder in de allereerste plaats zelf moet medewerken om het kwaad te bestrijden door toepassing der grootst mogelijke zindelijkheid. De inrichting der werkplaatsen is tegenwoordig van dien aard dat er voldoende gelegenheid is tot het wasschen van de handen en gelukkig worden er steeds meer zwem- en badinrichtingen bygebouwd, waardoor het lichaam beter gereinigd kan worden. Regeering en gemeentebesturen hebben reeds veel gedaan om tuberculose te voor komen of haar te bestrijden, vooral door een strenge toepassing van de gezondheids wetten, het oprichten van genoegzame en zindelijke volksbadhuizen, het streng toezien op den toestand der woningen en onschadelijk maken en verwijderen afval en fmcaliën. Doch vooral is in den loop der jaren goed werk gedaan door de sanatoria. Het oprichten en subsidieeren ervan zyn nood zakelijk gebleken en dank zij de groote, niet te onderschatten steun van tal van particulieren zijn ook verschillende volks- sanatoria opgericht, waardoor weder een grooter aantal genezing zoekenden kan worden opgenomen. Aan de bestrijding der tuberculose neemt in de eerste plaats de Vereeniging «Het Groene Kruis” een werkzaam aandeel. De afdeelingen hebben het zich tot een belang rijke taak gerekend daaraan mede te werken. Teneinde aan de gelden hiervoor noodig, te komen, wordt dan ook ieder jaar, in alle plaatsen des lands een bloemverkoopdag gehouden. Op dien dag in het bijzonder, wordt een ieder in de gelegenheid gesteld een offer te brengen op het altaar der menschlievendheid. Dan wordt het bekende tuberculose-bloempje, ook wel Emma bloempje genoemd, aangeboden, en beijveren zich een groot aantal jonge dames van alle gezindten, de opbrengst dezer bloempjes- verkoop zoo groot mogeljjk te doen zyn. Eo het publiek, wetende dat het van zoo oneindig groot belang is, dezen verkoop te steunen, omdat het ten doel beeft aan middelen te komen ter bestrijding van de gevreesde tuberculose, laat het zich dien dag, zelfs gaarne, welgevallen, dat men het zonder vragen, een bloempje op jas of mantel speldt. Welnu, in ons Zaterdagnnmmer hebben wij het kunnen lezen in het ingezonden stukje van het Bestuur der Vereen. «Het Groene Kruis”, dat morgen, Donderdag 26 April, hier ter stede het Emtnabloempje zal worden aangeboden. De Vereeniging «Het Groene Kruis” heeft ook in onze stad reeds ontzettend veel goed werk gedaan, zij behoort tot de weinige Vereenigingen, die zich mag ver heugen in de sympathie van alle ingeze tenen en het is dan ook daardoor, dat wij er geen oogenblikkelyk aan twijfelen of iedereen, jong en oud, rijk en arm, zal gehoor geven aaa de opwekking van Bestuur, dezen verkoop te steunen. De slachtoffers der tuberculose vallen in alle lagen der maatschappij, laten daarom ook alle ingezetenen, vrouwen en mannen, zich ditmaal voorzien van een bloempje, opdat wij ook hier in de stad bereiken wat men in Sc.eek heeft verkregen, n.l. dat niet alleen alle 5000 bloempjes verkocht werden, maar dat een der ter plaatse ge vestigde bloemhandelaren het tekort met natuurbloempjes moest aanvullen en ook die nog allen aan den man werden gebracht. Wat feestvieren betreft staat Bolsward in Friesland op no. 1. Laten wij ook toonen dat wij op ieder ander gebied er naar streven een eerste plaats in te nemen. Morgen zijn uhet onderling hulpbetoon” en „de liefde voor onze medemenechen” aan de beurt. Niet zeggen, maar doen! Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden rubriek Oud-Bokward, en die nu in een andere provincie van ons vaderland wonende, toch nog veel belang stelt in zijn geboorte stad. Voor de daarin vervatte inlichtingen, alsmede voor de attentie aan mijn artikelen bewezen, betuig ik myn oprechten dank. Het is my 'n genoegen er melding van te mogen maken, en de lezers zullen eveneens op prijs stellen de zaakrijke en nauwkeurige beschrijving van iets, wat mij minder goed bekend was en zelfs gedeeltelijk onjuist is gegeven. In no. XV heb ik meegedeeld, dat de Bank van Leening voorheen geves tigd was in het huis aan de Appelmarkt van de Firma Oosterbaan, hoek Lombard- steeg. Zulks was mij meermalen meege deeld, en de naam der steeg, alsmede een vroegere deur iu dat huis, toegang gevende tot „het kantoor", sterkten mij in die meening. Errare humanum est dwalen is men- schelyk. De bedoelde deur gaf toegang tot het notariskantoor van den heer Lede- boer. De Bank van Leening was vroeger aan den anderen kant der steeg, in het huis waar de heer N. W. Postma, later Firma Van der Steele, een schoenwinkel had en waar dus thans bet mantelmagazijn van den heer Lunter is. Spreekt de geachte oud-Bolswarder het nog slechts als zijn meening uit, ik weet nu zeker dat ik het mis had, wat ik straks nader zal bevestigen. Eerst geef ik gaarne het woord aan dien Inzender. Nadat hij verklaarde, dat het voor hem een genot was, die opgaven en omschrij vingen over het Bolsward vaa voorheen te lezen, zegt hij: „Het schynt altyd iets aantrekkelijks te behouden, in gedachten nog eens te door leven de dagen van de jeugd, dat mooie tijdperk van het leven, en wanneer dat nu gebeurt onder leiding van tevoren naarstig onderzochte voorvallen enz., dan heeft dit dubbele waarde, daar veel, wat reeds ver geten was, of slechts vaag meer voor den geest stond, dan weer helder wordt. Mijn doel met dit schrijven is alleen om aan te toonen dat, wat U ten beste geeft over Oud-Bolsward, door mij met aandacht wordt gelezen. En nu begryp ik heel goed dat, hoeveel moeite U zich ook getroost om met alles goed op de hoogte te komen, er toch dingen zijn, waarbij U dit niet vol komen gelukt. „Doch ter zake! gewijd aan de 2 huizen) er achter, aan eigendom waren bij den heer Notaris Lede- boer. Naar door U wordt medegedeeld, is daarin vroeger geweest de Bank van Lee- ning, of te wel „de Lombard". Ik heb altyd gemeend dat die is geweest aan de andere zjjde van de steeg, doch dat kan best „mis” zijn, daar ik zulks van „hooren zeggen", heb. Naar U het hebt laten voorkomen, dan was in vroegere jaren in dat huis een deur geweest voor toegang uit de steeg naar het kantoor. Hierin schuilt een kleine misstelling. Die deur, door deu heer Oosterbaan verwijderd, is aangebracht door den heer Ledeboer en is dus van lateren datum dan U meent. „Zie hier de toedracht: De woning van Nots. L. bestond uit twee huizen naast elkaar; het groote huis, naast de steeg, had 8 ramen aan de straat, daar was het zoogenaamde Salon. In het kleine huis daarnaast was de gang en aan de linker zijde er van het kantoor. De beer L nu had een zoon, Willem (ik meen dat die uit Indië was teruggekomen) en deze begon met een kleine fabriek te openen voor de vervaardiging van sigaren, en een winkel voor den détailverkoop. Voor dien winkel werd het kleine huis ingericht. Het kantoor van den Notaris kwam nu achter het salon. In de steeg werd daarvoor een deur aan gebracht als entrée naar het kantoor en er is géén XUbetere liggen, verschillen tusschen cfficieelen tijd en zomertijd; een plaats ten Westen van den bewusten meridiaan gelegen, waar de zon dus later op haar hoogste punt komt dan in de plaatsen op den meridiaan, heeft het dus al laten we zeggen half een officieele tijd, als het twaalf uur zonnetijd is; deze profiteeren dus het haele jaar door van Hen soort „zomertijd” en wel automatisch. Voor de plaatsen ten Oosten van den bewusten meridiaan geldt, zooals ieder In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 25 April: S.D.A.P. Huishoudelijke Vergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Gemengd Koor „Bolsward”. Generale repe titie van het Oratorium „Die Jahreszeiten” ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan- vang7‘/2uur in „Ons Gebouw” (Achterom) Donderdag 26 April: Verkoop van het Tuberculose-Bloempje, den geheelen dag. Bolswardsche Besturenbond. Openbare Ver gadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Kiesvereen. „Nederland en Oranje”. Ver gadering des avonds 8 uur in de Con sistorie der Geref. Kerk a.d. Kleine Dijlakker. Gemengd Koor „Bolsward”. Uitvoering van het Oratorium „Die Jahreszeiten”, des avonds 8 uur in „De Doele”. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 27 April Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Slippens”. Stedelijk Muziekkorps. Gewone repetitie, 's avonds 8 uur, Muziekschool Kerkstraat Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Chr. Jongelings-Vereen. Vergadering avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 28 April: Werklieden-Vereen. „Eendracht zij ons doel”. Ledenvergadering des avonds van 7 tot 9 uur in café „Voorwaarts”. Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s avonds 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van ö'/a—6‘/z uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7'/a uur in „Ons Gebouw”. Maandag 30 April: Schaak- en Damclub „T.A.V.E.N.U.”. Speel avond, aanvang 7*/a uur in ’t Wilhelmina- gebouw. Dinsdag 1 Mei: Meifeest-viering ’s avonds 8 uur in „De Doele” Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Woensdag 2 Mei: Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7’/a uur in „Ons Gebouw” (Achterom). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. tevens naar een toen gemaakte dwarsgang, om buiten den winkel om binnen te komen in het kleine huis. nBij den lateren verkoop in drie perceelen, is het gegaan zooals U ook hebt meegedeeld. Het is bij publieken verkoop niet gegund, doch de 3 gedeelten zijn toen afzonderlijk, zoogenaamd uit de baud, verkocht. «Dan hebt U als bezongen de helden daden van de Bolswardsche schutters. Toen ik het genoegen had tot die weermacht te behooren, was, jammer genoeg, het held haftige contingent reeds in ruste; ze waren de 35 jaren reeds gepasseerd, ’t Spijt my dus wel erg, dat ik als eerlijk mensch geen enkele van die pluimpjes mag aan vaarden. «Dat de schutters destijds ook dienst deden als bewakers van de bijbanen bij hardrijderijen heeft U terecht gezegd; men had dan schutters op schaatsen, doch het was niet verplichtend daaraan mee te doen; gewoonlijk waren er echter liefhebbers genoeg: er zat een daggeld aan. Dit en passant. vWaar U gesproken hebt over oude trommen, en een vraagteeken stelt over herkomst of eigendom van een nog aan wezige, daar spreek ik een vermoeden uit, dat ik meen vrijwel de waarheid te zijn. Bij de schutterij waren vroeger 3 tamboers, n.l. Lammert van Doesen, Douws Dijkstra en Jan Adam Rijpema, (laatstgenoemde de grootvader van den bekenden «Jan” uit lateren tijd). Die tamboers hadden, toen ik nog een jongen was, vrij groote trommen met houten «ketels’’, dus z.g. houten trommen, die eerst zijn verkleind en later door koperen (ook ai eerst grooter dan nu) zyn vervangen. Toen Dijkstra (of Rijpema?) stierf is het getal tamboers op twee gebleven. Rijpema was echter ook Stadsomroeper en had (dit weet ik door een bijzondere omstandigheid) een groote houten trom, grooter dan die bij de schuttery werden gebruikt. Naar ik meen was dia trom stadseigendom eu vermoed ik, dat Rijpema later een kleine trom kreeg, vry zeker door hem zelf aangeschaft, en dat toen die oude groote trom tot de eigenares (de gemeente) is teruggekeerd. Het wil mij voorkomen, dat dit moet zijn de door U bedoelde. «Het meegedeelde gelieve U ts be schouwen als een teeken van waardeeriog mijnerzijds van de moeite die U zich getroost om de jongeren een kijk te geven op Oud-Bolswardsche toestanden, en de ouderen in gedachten nog eens te laten doorleven het tweede gedeelte der vorige eeuw, den tyd waarin als met reuzenkracht alles is omgezet”. Waar men op deze wijze mij komt steunen in myn niet gemakkelijke taak, is mij zulks een spoorslag om met goeden moed door te gaan. Nogmaals hartelijk dank voor de verstrekte inlichtingen, ver beteringen en aanvullingen. Het is my nu tevens aangenaam, te kunnen bevestigen dat, wat de geachte Inzender als een vermoeden uit spreekt en nader door hem wordt ver duidelijkt, n.l. dat de Lombard aan den anderen kant, der Steeg is geweest, op werkelijkheid steunt. Een paar weken geleden kwam mij onder oogen een historische beschouwing over «de Lombard" van onzen vroegeren stadsarchivaris, den heer Bartstra, en in 1904 heeft die o.a. geschreven: «In lateren tijd is nog houder van de Bank geweest Albert Nieuwenbuys, iu de wandeling, naar de gewoonte dier dagen, Zwarte Albert geheeten, die den Lombard hield in het huis staande hoek Appelmarkt en Lombardsteeg, thans bewoond door Firma Wed. v. d. Steele”. Eu even later luidt het «Ouderen van jaren zullen zich met m ij herinneren, dat sedert omstreek» 1838 de Bank v. Leening van daar ver plaatst werd”. Waar zij echter gehouden is voor ze naar het. Witte Heerenklooster verhuisde, weet de schrijver niet. Maar diens persoonlijk geheugen omtrent het huis Appelmarkt is bewijs genoeg, dat ik het mis had. Gegroet, Het bekende besluit van de Tweede Kamer tot afschaffing van den zomertijd heeft, zoo ons bekend is, een groote actie tengevolge gehad, die ten doel had de Eerste Kamer te bewegen dit besluit ta niet te doen, waardoor bereikt zou worden dat de zomertijd behouden bleef. Het succes van deze actie is de vorige week gebleken, toen da Eerste Kamer met over- groote meerderheid besloot het wetsontwerp- Braat te verwerpen. In tegenstelling met de meer economische argumenten in de Tweede Kamer, is by de pas gevoerde actie het element van de volksgezondheid vooral op den voorgrond gebracht, de kwestie van een uur langer zon voor bet meerendeel der bevolking. Iu verband hiermede loont het de moeite de houding van de andere voornaamste landen van Europa tegenover den zomer tijd eens nader onder de oogen te zien, in het bijzonder ten opzichte van deze zonneschijn^westie. Natuurlijk zijn zooveel economische argumenten van invloed ook op de houding der andere Staten, evengoed als in Nederland, de kwestie van landbouw en industrie; de kolenkwestie zal zeker dit jaar wel niet nalaten hier en daar haar invloed te laten gelden; maar aan den anderen kant is reeds zooveel verklaarbaar, uit de geographische ligging der Staten én bij de verhouding van cfficieelen tijd tot werkelijken zonnetijd, dat het wel de moeite loont hierbij even stil te staan en maken wij hierbij gebruik van een artikel hetwelk wij inner! yd lazen in De Telegraaf «Om te beginnen kan men een scheiding maken tusschen Noordelijke landen, landen op middelbare breedte en Zuidelijke landen. Nu is het dnidelijk dat speciaal voor de Noordelijke landen, een zomertyd niet van veel beteekenis is, omdat daar de zomer toch reeds de tijd is van de lange dagen en de korte nachten, heel in het Noorden zelfs de tijd van de middernachtzonde Zuidelijke landen hebben uit den aard van hun klimaat het beele jaar door meestal geen gebrek aan zonneschijn en zonne warmte, maar juist de landen op middelbare breedte zijn het, die van den korten tyd van zomer moeten profiteeren, om zooveel mogelijk zonneschijn binnen te halen, voor wie ieder uur winst is. Nu is het eigen aardige van het. geval, dat ook juist zoowel de Noordelijke als de Zuidelijke landen, Zweden, Noorwegen, Finland, Italië, Spanje, niet van den zomertijd willen weten, terwijl de landen waar de zomertijd was of nog is in Midden- en West-Europa zyn gelegen Frankrijk, Duitschland, België, Nederland, Engeland. Er is meer, nl. de verhouding tusschen werkelijken zomertyd en cfficieelen tijd. Om tot de bespreking der afzonderlijke lauden over te gaan, even iu het algemeen het volgende, al is dit natuurlijk aan bijna alle lezers bekend. De officieele tijd van een land is de zonnetyd van een bepaalden meridiaan, die al of niet om het land zelf loopt, maar, om geen al te groote ver schillen van cfficieelen en zonnetyd te krygen, toch niet te ver af kan liggen d. w. z. wanneer het 12 uur zonnetyd is in alle plaatsen op een bepaalden meridiaan gelegen, dan is het 12 uur officieele tijd voor alle plaafssn, die dezen meridiaan als basis voor haar tijd hebben, onverschillig waar ze liggen. Dit geeft natuurlijk voor alle plaatsen, die niet op den meridiaan Bolswardsche Courant V&B I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1