Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward KOOPT DE Hieuwe Pompadour Schortjes Mooie zw. lustre Schorten vooral in het betere genre Firma Tromp, P. O.van der Klei CORSETS geheel gegarandeerd. W. ZEUL I ZOOK’S BANK 1 r Schrale Gjien twa minsken linke gelyk öjar gedachten binne soms nuser bi yk Mar alle Friezen scille it iens wêze Op Pipermintjes matje VS leze. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 No. 35 Zaterdag 28 April 1923 62ste Jaargang VAN OVER DE GRENS. Deposiiorente: GROENE VELD S Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uit Makkum. Voordeelige prijzen Uit Bolsward. VS Pipermintjesfabryk, Harns. Uit Wonseradeel. SNEEK. Appelmarkt Bolsward Ieder corset dat uitscheurd of roest, wordt gratis voor een nieuw omgeruild. Sneek - Oude Koemarkt 35 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Gij wordt Mei a.s. winkelier? 'ruwe huid,Gesprongen handen,Springende lippen. 12 maanden vast 5 4>/2°/o 4>/4°/ü 4 «/o dagelijks opvorderbaar Deskundig advies in geld- beleggingszaken. Uit Hennaarderadeel. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Piano- en Orgelhandel Sneek - Heerenveen - Groningen AANBEVELEND DIE JAHRESZEITEN van J. HAYDN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Bolswardsche Courant E I Nieuwe 1: 1 I aanvulling <7 noodig, wat ’n deze klassieke ADRES VAN VERTROUWEN. aan zij in het hart en tusschen wie er, iets als vrede zon moeten komen, een soort van eendracht moet worden ge- 6 3 Spaarbank aan kasgeld, totaal £1153 van het vorig boekjaar wa»en Zorgt dan U in elk geval op de hoogte te stellen van wat levert de bekende 1 Gebi'vih i WOMMELS. In eeue gehouden ver gadering te Sneek van district IV, waartoe behooren de afdeelingen Akkrum, Balk, Bozum, Deersum, Jornwerd, Lemmer, Oosterlittens, Oosterend, Rauwerd, Roor- dahuizum. Sueek, Terzool, Wsrga, Weidum en Wommels, van den Nederlaudschen Kaatsboud, is tot secretaris penningmeester benoemd de heer G. Wassenaar to Saeek. Voorzitter is de heer O. Hiemstra, hoofd bestuurslid. De districtswedstrijd op Pinkster-Maan dag zal te Sneek worden gespeeld. De voorbereidende werkzaamheden voor de partij zijn genomen en men vertrouw» algemeen, dat deze zeer goed zal slagen. Voor den Joeg Nederland-wedstrijd, welke bij de nieuwe organisatie voor de eerste maal in district IV zal plaats hebben, is voorloopig Warga aangewezen. Als datum werd 12 Augustus genoemd. f II2.6U/2 Bij het einde ze f 978.70. Tot bestuursleden zijn herkozen de heeren T. de Jong en D. R. IJntema. Gekozen is de heer D. M. Wijnalda. PINGJUM. Den 27 April had de «ereeniging tot afsch. van alc.houdende dranken een vergadering uitgeschreven in het kerkgebouw, waar als spreker zou optreden Ds. Bauning van Sneek. Dit moest veranderd worden door bykomende kerkezaken van den spreker, en had alzoo den 25 April plaats. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en het zang koor een paar liederen had gezongen, nam de spreker het woord en schetste in een gloedvolle rede van welk een belang het zou zijn als plaatselijke keuze werkelijk door 75 °/0 werd gewild. Jammer voor redenaar en vereeniging dat het publiek niet in greater getale was opgekomen, daar de rede en zang beide in den geest van de aanwezigen viel. Dit bleek uit de stilte en het applaus. Een woord van dank uitgesproken bij sluiting door den voorzitter was dan ook wel op zijn plaats. Pas hadden wij het kerkgebouw verlaten of de klok klepte. Brand was het geroep en waarlik bij Herman Hiemstra was schoorsteenbrand, maar met vereende krach ten was men spoedig het gevaar meester. Reeds verleden jaar was het ver langen kenbaar om, evenals dat jaar elk voorjaar wat planten te koopen en die in den nazomer te laten keuren en bekronen om zoodoende de lust tot bet kweeken »an Flora’s kioderen aan te wakkeren. Aan dat verlangen zal nu worden vol daan. Dinsdag is hier opgericht een Flo- ralia-vereeniging onderden naam „Vergeet- mij-niet”. Bestuur: W. J. El. Klaassen, Mej. A. Rinia en W. J. G. Lettink Jr. Zoodra zich voldoende deelnemers hebben aangemeld (men kan zich nog tot 5 Mei bij de bestuursleden aan melden) zal voor elk lid een viertal planten worden besteld. Met enkele woorden zal de kweekwijze van de uit te reiken planten er bij ge geven worden. De contributie is zeer laag gesteld (minimum f 0.50) terwijl de prijs der planten zoo laag mogelyk zal zijn. Mededinging bij de keuring is verplich tend. Bloeie e:i groeie dit „Vergeet-mij- nietje” tot vreugde van alle inwoners van Makkum en Omstreken. Het aantal middelen van vervoer wordt a.s. week weer met een vermeerderd. De heeren De Boer en Amels zullen een motorbootdienst inleggen van Makkum, Witmarsum, Arum, Franeker naar Leeu warden. De reeds aangekochte motorboot krijgt de naam van Vertrouwen”. We hopen dat de nieuwe onderneming het vertrouwen dat de ondernemers in haar stellen niet zal beschamen. We hebben hier dan 2 stoombooten, 2 motorbooten, 3 vrachtwagens, 1 vrachtauto, 1 passagiers- auto en dan nog de paardetram Dus geen gebrek sari middelen van vervoer. Het Oratorium die Jahreszeiten van J. Haydn, werd Donderdagavond gegeven door ’t Gemengd koor Bolsward”, direc teur de heer J. Faber. Daar de inhoud van dit Oratorium reeds vrij uitvoerig is vermeld in vorige nummer, meenen wij heden te volstaan met het weergeven van een algemeene indruk. En dit is een aange name taak. Want zoo goed als zonder eenige restrictie kunnen we vermelden, dat ons oordeel zeer gunstig is en de uitvoering van het Oratorium een machtigen indruk beeft achtergelaten. Een dergelijke heer lijke avond van hoogstaande muziek moeten we ten zeerste op prijs stellen. Want welk een voorbereiding is er moeite wordt gedaan om muziek te kunnen geven. De schildering van de Jahreszeiten, nml. Lente, Zomer, Herfst en Winter weer te geven in dichtvorm, beeft menig dichter gedaan, doch ze weer te geven in muzikale klanken en tonen, dat is alleen uitvoerbaar door groote geniën als Haydn. We moeten dan ook niet de kracht in woorden zoeken, die door de componist werden gekozen, maar juist in de muziek. Zooveel keeren werd het herhaald: ffKom, KIMSWERD. Donderdagavond, toen de arbeider M. M. v. S. met een wagen, waarvoor twee paarden, naar de boerderij van J. G. terugkeerde, schrikten de beesten voor een auto en gingen er van door langs ffde Streek” in ons dorp. v. 3. kwam onder den wagen terecht. Terstond werd bij naar een nabij zijnde woning gebracht, waarde komst van dokter Swets uit Arum werd afgewscht. Ofschoon v. 8. over pijn klaagde, constateerde de dokter dat er niets gebroken was, doch vooral de eene zij ernstig was bezeerd. Het is te hopen, dat het voor den reeds op jaren komende v. 8. alles gunstig moge afloopen. PINGJUM In de jaarvergadering van het ziekenfonds alhier bleek, dat de inkomsten over het boekjaar 1922/1928 f 778.7 U/j hadden bedragen en de uitgaven f 728.761/2. De, bezittingen van het fonds zijn f 1041.28 aan uitgezette gelden en Wat goed is, gedijt langzaam. Daarom komen ook ongetwijfeld verzoeningen zoo moeilijk en met zoo tragen tred tot stand in het leven. Er moet misverstand uit den weg geruimd, er moeten wonden geheeld en pijnlijke gevoeligheden verzacht worden, eer men elkaar tot nieuwe vriendschap de hand kan reiken. Maar reeds lang voor dit oogenblik aanbrak, was er, moest er zijn een onmerkbare toenadering, waaruit, langzaam als al het goede, de vergevens gezindheid, het vergeten en laatst van al, de nieuwe vriendschap groeien zou. Wie toezagen, bemerkten het niet, voor die knop dier nieuwe vriendschap in bloesems open brak. Maar er waren er, die den verborgen groei gadesloegen en ijverig verzorgden en die over de nieuwe lente der verzoening geen oogenblik verbaasd stonden. Zal het in Europa ook zoo gaan? Het lijkt haast dwaas van optimisme om het te veronderstellen. De baat laait nog van alle kanten op en er is nog geen spoor van toenadering merkbaar. En toch... Neen zeker niet, het is niet de nieuwe vriend schap, die in aantocht is. Maar voelen we niet even bet frissche briesje van nuchter heid in de zwoele, benauwende atmosfeer In de samenleving der volkeren is er voor vriendschap geen plaats, nog niet. Maar we hebben al veel gewonnen, als er voor het nuchtere verstand een plaatsje kan overschieten. En het Igkt soms... Laten we ons niet te gauw blij maken. De redevoering van Poincaré te Duinkerken en die van Dr. Rosenberg, den minister van buitenlandscbe zaken in den Duitscheu Rijksdag ademden nog allerminst verzoening en toenadering. Maar de redevoering van Curzon in het Hoogerhuis is er op gevolgd. En we denken, we meenea... Een drenkeling grijpt zich ook aan een stroohalm vast, nietwaar? En Europa is als een drenkeling en nog wel een, die op het punt staat voor goed weg te zinken. De vraag is maar, of wij, en wij vroegere neutralen niet in de eerste plaats, ons dat bewust zijn. Wanneer ook de felle tegen standers van het oogenblik, wier on verzoenlijke strijd de oorzaak is van het dreigend gevaar, zich dat bewust gaan worden, dan kan het nuchter, gezond verstand aan het woord komen. Van Frankrijk noch Duitscbland kan dat ©ogen blikkelijk gezegd worden. En van Frankrijk wel het allerminst. Nog pa? heeft de Temps zich verheugd over Duitschland’s oeco nomischen ondergang, maar blijkbaar niet begrepen welke gevolgen dit voor Frankrijk hebben moest. Maar niettemin is er ook in Frankrijk’s houding verandering zichtbaar. En de felle woorden van Pöiucaté moeten waarschijnlijk evengoed als de on verzoenlijke van Rosen berg als oorlogscamonflage dienst doen. Lord Curzon heeft het blijkbaar ook be grepen. En dat hij het uitsprak, is waar schijnlijk wel het meest moedgevende teeken van allen. Wanneer werkelijk Frankrijk en Dnitscbland nog in dezelfde on verzoenlijke houding van een paar maanden geleden tegenover elkaar stonden, zou een Engelsch minister zich wel gewacht hebben voor raadgevingen en uitspraken, die op de grens van een poging tot bemiddeling liggen. Maar Lord Curzon heeft de verborgen groei kunnen zien. En zijn uitvoerige rede is niet anders bedoeld dan als een nieuw malsch regentje voor het teere bloeisel. Vooral Duitscbland wordt bewerkt met raadgevingen omtrent een in te dienen voorstel, dat toch eindelijk komen moet om aan het Roer-conflict een eind te maken. Maar bet blijft er niet bij. Lord Curzon ziet verder, wanneer hij spreekt van twee groote volken, die zij van Europa geplaatst als er vestigd. Het zou de verzoening moeten zqn, die niet enkel het verstand z(ju natuurlijke plaats weer inruimt, maar die de nieuwe vriendschap brengt. We zijn er ver van af. Eeuwen lang heeft de strijd geduurd tusschen de twee volken. Eu men kan niet zeggen, dat Engeland steeds den juisten weg gekozen heeft, om hem te verzoenen. Het heeft zelf te veel belang gehad bij het voortduren van dien strijd, al wenschte het hem dan wel niet in den feilen vorm, zooals bij thans weer aan de Roer gestreden wordt. Engeland heeft den tweespalt op bet Europeesche vasteland noodig om zijn overheerschende positie te handhaven en steunt daartoe de zwakste partij, dat is Frankrijk. Maar het moet er voor oppassen, in de eerste plaats, dat die zwakste partij het niet boven het hoofd groeit en in de tweede plaats, dat de strijd niet op vernie tiging van Europa uitloopt. Het beeft belang bij den vrede als ieder volk. En zijn na tuurlijk gezond verstand zegt het dat dui delijk genoeg. Daarom werkt het thans als een element van verzoening niet enkel tus schen Duitscbland en Frankrijk. Want het is hier niet alleen, dat het oogenblik van nieuwe handreiking moet aanbreken. Hongaren en Tsjechen vechten weer aan de grenzen. In Zuid-Slavië dreigen de Kroaten ernstiger dan ooit met een revolutie. Polen rinkelt nog telkens met de sabel, om bij al zijn buren het ontzag er in te houden en molesteert nu weer den kleinen Dantziger buurman. En de Grieken rusten een nieuw leger mt. Dit laatste is ongeveer het wonderlijkst van alles. Men zou meenen, dat de Gnek- -ebe heldenmoed en de Grieksehe schatkist na al de avonturen van den laatsten tijd tot op den bodem uitgeput waren. Eu de Da ly Telegraph veronderstelt dan ook, dat Frankrijk er achter zit, dat na de jongste ervaring met de aan Dr. Chester verleende concessie zijn pro Turkscbheid snel en handig in pro Grieksehe gevoelens zou hebben omgezet. Voor de nieuwe vredes conferentie te Lausanne, welke reeds ge opend werd, is het in elk geval geen hoopgevend teeken. Maar de Engelsche vredelievendheid zal ook hier misschien veel kunnen redden. Zij gaat blijkbaar zelfs zoo ver, dat een Engelsch blad reeds aan raadt zich uit alle vroegere Turksehe ge bieden terug te trekken. Het zou het goede voorbeeld kunnen worden, dat meer dan goede leeringen strekt. Wanneer Frankrijk dat eeos aan de Roer en den Rijn deed, Polen in Lithauen en Galicië, Servië in Kroatië en ieder volk daar, waar het toch feitelijk niets te maken heeft, dan, ja dan zou de algeheele ver zoening eindelijk tot stand kunnen komen... misschien.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1