Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward Gjien twa minsten tinke gelyk Hjar gedachten binne soms nmer bryk Mar alle Friezen sciile it lens wêze Op Pipermintjes mat je VS leze. r I OUD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 2 Mei 1923 No. 36 62ste Jaargang WEEK-AGENDA. STADSNIEUWS. des van I VS Pipermintjesfabryk, Harns. Mei - Bloeimaand. OBSERVATOR. 9. van 1 avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Repetitie ’s avonds Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. grauwe zal doen en het liefelijke, de maand die onze tuinen en parken zal omtooveren in ware lusthoven. Evenals wij dit deden betreffende April geven wij hieronder ook enkele bijzonder heden betreffende de maand Mei. Tuinbouw. In den tuin verder zaaien, maar vooral op de insecten letten en die vangen en verbranden. De uitgebloeide appelboomen met Californische pap bespui ten. Hang in den tuin aan een der boomen een glas, waarin wat bier is gedaan, let dan 's morgens eens op, hoeveel insecten zieh gedurende den nacht in het glas ver dronken hebben. Huishouding. Kachels, verwarmingstoe stellen doet men goed nu en niet in den Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. honden. Maar ’t was nist zoo. Al gauw weer kregen ze hun aparte draafuurtjes. Wat gehaast, maar toch. Nu ligt in de kinderwagen alweer een ander en no 1 loopt aan ’t handje erbij. Maar de honden houden hun apartjes. Vaak als ze wel eens wat moeizaam langs komt, gaat ’t door ons heen, dat dht trouw is. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Mei koel en natl Koren in het vat I De maand April heeft ons niet veel mooie dagen gegeven, integendeel het weer was voortdurend onaangenaam. Een koude noordenwind noodzaakte ons nog iederen dag de kachel aan te houden. Wij hebben zelfs nog sneeuw en hagel te zien gekregen en de voortdurende nachtvorsten hebben ontegenzeggelijk veel schade gedaan. De vrouwen en meisjes konden zich nog niet tooien in hun aardige voorjaars-toileljes en de mannen moesten zich nog tevreden stellen met hun wintercostuums en jassen. Neen, de maand April heeft wel getoond dat zij erg grillig is en met verlangen is dan ook de Meimaand tegemoet gezien, de maand zoo vaak reeds bezongen als een van de mooiste van hel jaar, de maand die alles in vollen bloei zal doen uitkomen, de maand die het gure en vervangen door het milde Juliana-dag. Ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana wapperden Maandag j.l. de vlaggen vanaf de verschillende openbare gebouwen. Het aangekondigde Concert van het Stedeljjk Muziekkorps, dat ’s avonds om 71/2 uur in het Park zou plaats hebben, kon wegens het slechte weer niet doorgaanzelfs geen rondegang door de stad. straat uit te stallen, zoo als vroeger zijne gewoonte was, tenzij hij daarvoor een vrij hooge som geids in ’t jaar wilde storten. Geëerde begunstigers! Ik heb een huis gehuurd voor honderd gulden in ’t jasr, voornamelijk om het gebruik van de straat, en mijn patent, dat vroeger f 1.50 bedroeg, is nu opgevoerd tot f 11.52, waarbij nog komt f 14.11 belasting: dus van uitstallen kan niets komen, dan zooveel mogelijk op de stoep, maar daarom, geëerde begunstigers, ben ik nog altijd voorzien van alles, wat men in een flinkei uitdragerswinkel zoekt, zooals: en dan volgt een opsomming van waren en dan gaat hij verder: Dus, wat niet op straat mag uitgestald worden, is ruimschoots binnenshuis voorhanden. «Het is een moeilijke taak, als men na lang in de nederlaag te zijn geweest, door een 16-jarige krachtsinspanning, zoowel bij nacht als bij dag, het hoofd boven water tracht te krijgen; daarom is het dubbel hard, wanneer men na een zoodanige krachtsinspanning, een duw op het hoofd krijgt, zoodat men in gevaar is, spoedig te verdrinken. Een troost is er evenwel nog en die is deze: Er bestaan hier te Bolsward twee flinke Armgestichten, waarin ai zooveel jongkerels huisvesting hebben, dat, als men het met den besten wil al niet meer kan houden, dan haeft men altijd nog onderdak en kost. «Maar zoo willen we liever niet, geëerde begunstigers. Het is daarom, dat ik de gunst van de boeren- en arbeidende standen, die mij mijn gansch leven door den tijd hielpen, bij vernieuwing verzoek (de rijken zal ik er maar buiten laten, die zijn voor mij toch nul in ’t cijfer)”. Volgt onder- teekening. Ook was besloten van deschippers walgeld te vragen. Met de gaardering daarvan was belast de agent Lolle Klazes Flameling, doch ook daartegen ontstond, zoo al geen verzet, dan toch oppositie. W. U. de Jong en om ze en profiteerde, wat herfst in orde te maken. Dagelijks het beddegoed in de zon uithangen. Hygiëne. De zomersport begint en is het verstandig te zorgen dat het hart niet overbelast wordt! Tel de polsslagen per minuut na een ingespannen oefening en vergelijkt dat aantal met de polsslagen ’s morgens in bed en na het opstaan. Dieren- en Plantenwereld. Alle in het wild levende zoogdieren krijgen of hebben jongen; egels en hermalijnen vindt men nog wel eens in paring. In Maart en April zijn verreweg de meeste vogels uit het Zuiden aangekomen, alleen wielewaal, oeverzwaluw, nachtzwaluw en tortelduif komen in deze maand terug. In Mei, doch nooit daarvoor, komen kwartelkoning, kwartel, spriet. De aangekomen trek- en strandvogels bouwen nesten. De havik broedt; het eerste broedsel der musschen vliegt uit; leeuwerikken paren; het gezang der vogels vervult de lucht. Beschermt alle vogels I Haalt nooit hun nestjes uit! Het uitroeien der vogels is terecht strafbaar' gesteld. Vanaf 1 Mei mag geen kievitsei of ei van waterwild meer geraapt worden en na 5 Mei mogen kievitseieren niet meer verkocht, uitgestald of vervoerd worden. De Meikever en rozekever vliegen rond; in moestuin vliegen schadelijke kevers, die verwijderd moeten worden, evenals de vlinders. Appel, mispel en kweepeer bloeien, hagedoorn iets latereik, plataan en walnoot komen in blad; acacia, esch, eik, walnoot en wilde kastanje, brem, boerejasmijn, sering, heggerank, kamperfoelie, lijsterbes en sneeuwbal bloeien; het koolzaad staat in vollen bloei, onkruiden en wilde planten bloeiende verschillende boterbloemen, slee- wortel, zilverschoon kleefkruid en lelietje der dalen bloeien eveneens. De rogge schiet aren. Oogsttijd. In de maand Mei wordt ge oogst in China, Japan, Tunis, Algerije, Texas, Florida en Centraal Azië. Vergadering Gemeenteraad. Donderdagavond ten 7 ure vergadert de Raad dezer gemeente ter behandeling van de navolgende punten 1. Foorstel tot goedkeuring rekening algemeen stadsarmenhuis over 1922. 2. Adres R. Hiemstra betreffende rooting boomen etc. met voorstel B. en W. 3. Vaststelling kohier hondenbelasting. 4. Voorstel B. en W. tot vaste aan stelling van den keer J. Groenewold als keuringsveearts en lot verhooging zijner jasr wedde. 5. Alsvoren tot nadere vaststelling der pol. verordening in verband met nota van opmerkingen van Ged. Staten. 6. Alsvoren tot overname van IFense- radeel van het binnen de gemeente Bolsward gelegen gedeelte van den weg Bolsward- Rarlingen. 7. Alsvoren tot uitgifte grond in erfpacht aan fa. H. Donker. 8. Bader advies B. en W. naar aan leiding opmerkingen van Ged. Staten over de begrooling 1923. Voorstel B. en JV. tot vaststelling het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting 1923. 10. Alsvoren lot verleening eervolpntslag aan J. Andela als ambt. v. d. burgerlijken stan i. 11. Alsvoren aan Mej. Callen fels als onderwijzeres aan Sckool I en als onder wijzeres in de handwerken aan de school voor U.L.O. Nummering Candidatenlijsten. Gisteren, Dinsdag 1 Mei, des avonds ten 61/2 uur, vond de voor de kiezers toegankelijke zitting van het Centraal Stem bureau ten Stadhuize plaats, waarin de ingeleverde geldige listen van candidaten zouden worden genummerd, in de volgorde door het lot aangewezen. De uitslag was Lijst 1. Christelijk-Historischen. 2. Roomsch-Katholieken. 3. Vrijheidsbond. 4. Anti-Revolutionairen. 5. Sociaal-Democraten. In De Stroom komen onder de rubriek «Oogenbiikken” van die eenig mooie stukjes voor, «gevoelsstukjes” zouden wij ze willen noemen, die, wanneer ze werkelijk goed worden gelezen, zullen blijken waarlijk literaire juweeltjes te zijn. Bijv, ’t volgende: TROUW. Toen we ze maar ’n paar keer langs hadden zien komen, wisten we 't al. Ze deden niet overdreven, maar je kon 't dui delijk aan ze merken, dat ze pas getrouwd waren. Jong verliefd. Jong vroolijk. Moedig. Levenslustig. Zoo liepen ze fiks gearmd langs de rand van ’t weiland. Na een paar maanden vaak zij alleen. De zaken zeker drukker en hij in ’t gevoel goed te moeten verdienen nu. Maar alleen ook ging ze er pittig op af. Toch ook wel wat eenzaam. Na een poos zagen we haar met ’n hond. Mooie geel-met-witte barzoi. Eerst aan de lijn, maar later los en ze speelde en holde met hem in den breeden gras-zoom. Toen, weer later, rbg een hond, 'n Barzoi kan immers niet alleen zijn, ’n Zwarte nu, slan ker nog dan de eerste. Vaak kwamen ze voorbij, alleen in de avondschemering ook met den baas. Maar zij op heel geregelde uren, ze had blijkbaar veel zorg voor baar dieren. Tot we veel later eens tot elkaar zeiden, dat we ’t stalletje al in zoo lang niet gezien hadden. Misschien verhuisd? En eigenlijk waren we ze wat vergeten, toen we ze op ’n mooien lentedag weer zagen. Erg rustig nu en de honden beenden langzaam achteraan met ’n kinderwagen kan je immers niet zoo hollen? «Die-hun- rijk is nu ook uit,” dachten we van de In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 2 Mei: Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7‘/2 uur in „Ons Gebouw” (Achterom). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Donderdag 3 Mei: Gemeenteraadszitting ’s avonds 7 uur. R.K. Werkliedenvereen. Bestuursvergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werklieden gebouw. Cursus Prof. Dr. H. Wirth. Laatste cursus avond, ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 4 Mei: Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zang vereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in «afé „Voorwaarts”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Slippens”. Stedelijk Muziekkorps. Gewone repetitie, ’s avonds 8 uur, Muziekschool Kerkstraat Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Chr. jongelings-Vereen. Vergadering avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 5 Mei: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden Strijkorkest „Andante”. 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—6‘/z uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7*/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 7 Mei: Vrijzinnige Kiesver. „Vooruitgang”. Leden vergadering, ’s avonds 8 uur op de bovenzaal café Hoekstra. R.K. Werkliedenvereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in het R.K. Werklieden gebouw. Spreker de heer M. Visser van Leeuwarden. Voor liefhebbers van dammen, iederen Maandagavond vanaf l'/2 uur gelegen heid in het Wilhelminagebouw. Dinsdag 8 Mei: Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging„Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Woensdag 9 Mei: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan- vang7‘/2uur in „Ons Gebouw” (Achterom) Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. XXXIX In het voorlaatste artikel dezer rubriek is gesproken van een nieuwe verordening op het marktverkeer, vastgesteld door den Gemeenteraad. Toen bij Kon. Besluit van 2 Mei 1866 aan deze gemeente machtiging was verleend tot het heffen eener Plaatse lijke Belasting wegens staanplaatsen en voor ’t gebruik van disschen, hokken enz. voor vee en allerhande marktwaren, werd bij de bekendmaking der tarieven tevens ter alge- meene kennis gebracht, dat de inwerking treding was bepaald op Donderdag 12 Juli. Met Juni door Gedeputeerde Staten reeds goedgekeurd, dat ook voor 't gebruik van wallen en straten belasting moest opgebracht worden. Nu de gemeente het onderhoud daarvan voor zich had, misten de inge zetenen de vrije beschikking daarover, en voor ’t uitstallen van waren werd nu door de politieagenten Justus van der Eeen en Jacob Dirks Hiemstra op Marktdagen volgens tarief eenig staangeld gevorderd. Vond de hoofdelijke omslag als nieuwe belasting toen geen sympathie, ook tegen het markt- geld voor de uitstallingen ontstond aan vankelijk heel wat gemopper. Bij mijn papieren vind ik een uitgeknipte advertentie van den uitdrager Hotze Teernstra, bij velen nog heel goed bekend. Ik meen, ter ken schetsing der gevoelens van menig nering doende, daarvan een gedeelte te moeten overschrijven. «Ondergeteekende bericht aan zijne ge ëerde begunstigers buiten de stad, dat wil zeggen: aan den boerenstand, dat het EdelAchtbaar Bestuur der stad Bolsward hem heeft verboden, voor zijn huis op anderen dienden al spoedig een adres in die belasting weer in te trekken, daar voor ingezeten schippers onbillijk was de stad van de vreemde schipperij nu wel zou ophouden, wijl ze dan liever doorvoeren en hier geen inslag maakten. De raad heeft het eenmaal ge nomen besluit toen gehandhaafd zeker wel 10 jaren, zoo niet langer. Om op de Veemarkt terug te komen, de gaardering van ’t marktgeld voor vet was opgedragen aan vier personen, n.l. Wijbren Jansen, Henderikus JEbes de Boer, Klaas Panstra en Jan Falkena, kenbaar aan een leeren band om den arm. Aan dezen moest op de eerste vordering het verschul digde worden voldaan. Dat er vier personen voor de gaardering werden aangesteld was noodig, want op de Koemarkt diende op ieder eind een Markt meester te zijn, en dan waren er nog twee plaatsen, waar hun aanwezigheid noodig was. De Koemarkt toch was bestemd voor paarden, hoornvee en schapen, en er was bij bepaald, dat van de Schildwijks zijde te beginnen, eerst de paarden aan de lijn moesten, dan het rundvee, koeien, ossen en stieren in volgorde, terwijl van den kant van Rijkstraat en Dijlakker te beginnen de schapen, bokken en geiten in hokken moesten geplaatst worden. De varkens en biggen moesten in hokken vóór de Wijn berg bij de Vischmarkt (dus waar nu het Marktplein is) en was daar ruimte te kort, dan langs den wal van de Dij kstraat, waar ook de gemeste en nuchteren kalveren verkocht mochten worden. Als Vleeschmarkt was aangewezen het Grootzand naast de Wijnberg, en de andere uitstallingen had men destijds langs den wal der Groote Markt, waar nu de rails der tram liggen. Zoo heb ik nog een adver tentie, waarin de Gebr. D. en O. v. d. Klei berichten, dat ze des Donderdags voor het huis van H. de Haas zullen staan voor den verkoop van hoeden, petten en opge maakte kindermut-ea. Een zaadhandelaar van Makkum had gewoonlijk een rijmpje in de krant, waarmee hij de aandacht er op vestigde, dat hij met zijn zaaddisch stond tegenover het kantoor van Notaris Kuiper. Ook de uitstallingen van houtwaren, galanterieën enz. waren eerst op den kant der Groote Markt, doch het drukke verkeer daar langs van gaande en komende wagens van en naar de Waag maakte het noodig dat die disschen en uitstallingen naar de Appelmarkt verhuisden. Men had toen ook marskramers, die ’t boerenland afreisden, maar Donderdags hier met hun waren op de markt stonden. Velen zullen zich o.a. koopman Casper nog wel herinneren, een der firmanten van Gebr. Schafer te Groningen, die hier jaren lang een vrij geregeld bezoeker onzer weekmarkt was. De weekmarkten dier dagen beteekenden trouwens heel wat. Dat te beschrijven is mijn plan voor de volgende week. Heden wil ik mededeeling doen van een mij toe geschikt vers, eenigszins op het latere Bolsward slaande. Het gedicht van een mij onbekenden plaatsgenoot, is gedateerd 25 Jan. 1904, is tweevoudig, bijna van gelijken inhoud, n.l. in ’t Hollandsch en in 't Friesch. Ik heb aan ’t eerste de voorkeur gegeven. Mogelijk dat het andere ook later nog een plaats vindt, daarin trof ik vooral aan een zinrijk gebruik van Friesche spreekwoorden. De regels, betrekking hebbende op Zuivel- school, Spoor, Gasthuisplan enz., rijn thans ook al historisch geworden. Wijze: To Boalsert yn ‘e merke. De stad van Gysbert Japicx, Dat is bekend al lang, Was altijd flink, was altoos fier, Was «rjucht en sljucht”, van goeden sier, En voor geen vijand bang. Steeds zocht men hier de handel, Wat strijd z’ook dikwerf had, En door de wis'ling, die er kwam, Door binnenvaarten en de tram, Bloeit d' oude Hanzestad. Was ’t vroeg veel wolkammen, En ’t verven van sajet, Nu zijn het winkels en trafiek, Nu is 't met atoom in de fabriek, Waar ’t werk wordt voortgezet. De Zuivelschool gaat komen, De hoofdstad leed échec, Een dieper vaart en dan het spoor, Een druk verkeer, heel Friesland door, Dat is thans ons bestek. En ging in vroeger dagen Het spoor ons neus voorbij, Hier wordt gewogen en gezocht, Hier wordt gedacht en staag gewrocht, Want ’t spoor, dat willen wij. En op ’t gebied der kunsten Was Gysberts stad steeds thuis, Dat toont zoo menig r(jk gesticht, Dat toont de vrucht der teekenstift In ’t prachtige Stadhuis. Da stad groeit nog gestadig, Men blijft hier vroom en kloek, Voor nieuwe straten, ruim en breed Heeft ’t Gasthuis al een plan gereed, Lang leve d’ Oliekoek! Gegroet, Volkshuisvesting. Men deelt ons mede, dat hier ter stede een vereenigiag reeds 20 jaren er naar streeft om voor billijken prijs goede woningen te verschaffen aan gezinnen van den wer kenden stand, ’t Is de Bouwcommissie «8t. Joseph”, die een 30-tal woningen exploiteert. De huren bleven steeds laag en staan nu nog eigenlijk op het peil van voor den oorlog, want al zijn ze een weinig verhoogd, de woningen zijn ook verbeterd door veranderde toegangswegen. Ondanks die lage huren kon toch de geleidelijke aflossing van het daarvoor geleende kapitaal doorgaan ofschoon onder houd en belastingen hooger uitgaven vor derden. Dit aandeelenkapitaal is verstrekt tegen 4 pCt., wat tegenwoordig te weinig moet genoemd worden. Men ziet nu kans rond te komen, als men de rente 1 pCt. hooger stelt, en daartoe besloten. Het getuigt zeer zeker van een zuinig beheer, waar men in deze dure tijden tot zulke resultaten kan komen. Bolswardsche Courant n h n n i des

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1