der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Jrieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 9 Mei 1923 o. 38 62ste Jaargang B Raadsverslag der Gemeente Bolsward. 1. 2. De Baad voornoemd. Burgemeester en Wethouders van Bolsward. Vergadering op Donderdag 3 Mei 1923. De Raad der gemeente Bolsward Gelezen het voorstel van Burgemeester 1923; een bedrag Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. van den Raad der gemeente Bolsward, en Wethouders d.d. 27 April e. v. der Instructie voor den Keuringsveearts Idvertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, dakkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Vonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden besluit: de jaarwedde van J. Groenewold als gemeente-veaarts, vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 12 December 1918, met ingang van 1 Juni 1923 te doen vervallen. Vastgesteld in de vergadering den 3 Mei 1923. De Raad voornoemd. 5. Alsvoren tot nadere vaststelling der pol. verordening in verband met nota van opmerkingen van Ged. Staten. Het voorstel van B. en W. d.d. 16 April 1923, no. 17 593-7 luidt: Van Gedeputeerde Staten ontvingen wij de politieverordening terug met uitnoodiging U deze in verband met de in bijgaande nota van op- en aanmerkingen vervatte bedenkingen, ter nadere overweging aan te bieden. Onder verwijzing naar het U hierbij overgelegd rapport van den inspectaur van politie wil 't ook ons gewenscht voorkomen art. 90 te behouden daar door 't laten vervallen van dat artikel bij geconstateerde overtreding van de artt. 14, 15 en 25 van het motor- en rywiel-regle- ment op de in art. 89 genoemde weggedeelten door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie geen vervolging zou worden ingesteld. Wij stellen U, in afwijking van de meening van h.h. Gedeputeerde Staten voor, art. 90 te lezen als volgt «Op de in art. 89 genoemde weggedeelten gelden ten opzichte van «rijwielen dezelfde bepalingen als die welke voorgescbreven zijn in het Motor- en Rijwielreglemenl”. Met de wijziging van de artt. 91 en 92, zooals die in meergenoemd ropport wordt voorgesteld gaan wij accoord, alhoewel wij meenen Uwen Raad er op attent te moeten maken, dat tengevolge van de door U bij de behandeling der verordening aangebrachte inlassching: «uitgezonderd de hoofdweg voor doorgaand vervoer Sneek-Harlingen” bij al de op dezen hoofdweg uitloopende straten waarschuwingsborden moeten worden geplaatst, wat uit een oogpunt van ontsiering te betreuren is, maar Zit vervolg Raadsverslag op pag. 4. De heer Van der Wai. M. de V.Het is wel zooals B. en W. in hun advies opmerken, dat de verhooging van het salaris van den keuringsveearts uit de opbrengst van de keurloonen is te halen, maar ik acht het voorgestelde salaris voor eene bijbetrekking hoog. De veearts heeft daarnaast nog z’n eigen praclijk. In Wymbritseradeel las ik, is ’t salaris f 2000.en dat is eene uitgestrekte gemeente. Ik zou daarom de vraag willen stellen, is een salaris van f 2000.hier niet ruim voldoende? De heer Haima. M. de V.Naar aanleiding van het gesprokene van den heer Van der Wal, wil ik opmerken, dat de vergelyking met Wymbritseradeel mank gaat. Daar is naast den keurmeester een hulp- keurmeester. Het toezicht op de bona fide slachtingen oefent daar de hulpkeurmeester uit, terwijl de keuringsveearts alleen voor nocdslach- tingen keurt. De heer Van der Klei. M. de V.Met eenige bevreemding heb ik ’t advies van B. en W. gelezen. Het komt mij voor, dat ’t meer rationeel ware geweest, dat de heer Groenewold met zijn verzoek nog eenigen tijd had gewacht. Waren de uitkomsten van de keurloonen over een vol jaar gevloeid dan hadden wij een betere basis kunnen trekken. De sprong van f 1500 op f 2500.is wel wat groot en daartegen heb ik wel wat bezwaar. Ik zou mijn stem kunnen geven aan een salaris van f 2000.per jaar. De heer Eerdmans. M. de V.! Nadat ik ’t advies van B. en W. had gelezen, kwam ik tot dezelfde gedachte als de heeren Van der Wal en Van der Klei. Het is voor ons, als leeken, moeilijk, over 't salaris van dezen functionaris te oordeelen. Wel staat er in ’t advies, dat de aan de functie verbonden arbeid de voorgestelde belooning vordert, maar eene jaarwedde van f2500.voor eene bijbetrekking acht ik zeer hoog. Ik heb eens geïnformeerd naar het werk dat daarvoor door den heer Groenewold wordt verricht en naar de opbrengst der keurloonen. De heer Groenewold is met de slagers overeengekomen, dat zij, indien er geslacht wordt, ’s morgens tusschen 8 en 9 uur een briefje bij hem in de bus bezorgen. Hij gaat er dan op de fiets bij langs, ziet even en stempelt. Na de slachting inspecteert hij nog even en plaatst nog een stempel. Dan vroeg ik gegevens betreffende de opbrengst. Door de bij den slagershond aangeslotenen (daarbuiten zijn er nog enkelen) werden sedert 8 Sept. ’22 geslacht 413 koeien (keurloon f 2,25), 237 varkens (h f 0,75), 88 vette kalveren (a f 0,75), 363 nuchteren kalveren (h f 0,30), is over 8 mnd. f 1282.Rekenen we daarbij 50 °/0, dan wordt de opbrengst f 1924.Dan zijn er enkele slagers buiten den bond, zoodat we mogen aannemen een opbrengst van f 2000. Nu staat er in het voorstel van B. en W. dat indien het verhoogd salaris door de keurloonen niet voldoende gedekt zou kunnen worden, die keurloonen zullen worden verhoogd. Inderdaad is mij medegedeeld, dat die keurloonen in Bolsward laag zijn. Maar waarom zullen wij die verhoogen, indien het niet noodig is. Zoo de arbeid van den keurings veearts is, zooals door mij is gedemonstreerd, dan neemt die weinig tijd in beslag en vindt ik eene jaarwedde van f 2000,ruimschoots vol doende. Ik ben er voor dat de heer Groenewold behoorlijk wordt ge salarieerd en meen dat dit met f 2000,per jaar 't geval is. De Voorzitter. Het blijkt ook thans dat gedeeltelijke onkunde doet dwalen. De officieele cyfers zyn n.l. geheel anders dan die van den heer Eerdmans. De officieele cijfers zijn hooger en dientengevolge’tw erk van den heer Groenewold meerder dan hier is voorgesteld geworden. B. en W. hebben deze zaak van alle kanten bezien en vergeleken met de belooning van de keuringsveeartsen in andere gemeenten. Zouden wij die vergelijking als basis aannemen, dan zou een jaarwedde van f 3000, niet te hoog zijn. Maar we hebben in den heer Groenewold een man gevonden, die niet ’t midden en de beide einden wil hebben en in overleg met hem werd de belooning van f 2500,U voorgesteld. Ia vergelijking met andere gemeenten in Friesland kan Bolsward den toets doorstaan. Men sprak zoojuist van f 1500,— tot f 2500, Dat is feitelijk niet juist. Men moet spreken van een verhooging van f 1800,tot f 2500,In menige gemeente betaalt men aan den hulpkeurmeester f 1800,h f 2000,De heer Groenewold doet ’t werk van keuringsveearts en hulpkeurmeester. De omvangrijkheid van zijn werk is van veel verdere strekking dan hier door sommige heeren is gelanceerd. Die werkzaamheden zijn van dien aard, dat de heer Groenewold er zelfs over heeft gedacht er voor te bedanken wegens het vele tijdverlies voor z’n eigen praktijk. Het aantal slachtingen is veel grooter dan dat door den heer Eerdmans genoemd en de opbrengst der keurloonen zal in staat zijn alles te dekken, ook de rente en afschrijving op het gebouw der noodslachtiugen. Omdat we de beste slachtmaanden hebben gehad en de zomermaanden nog niet, meenden wij dit nog niet met zekerheid te moeten uitspreken. De heer van der Klei. M. de V.l Het doet mij genoegen dat U hier pertinent verklaart, dat ’t zoo staat, dat de inkomsten de uitgaven zullen dekken. Dat is heel-iets anders dan in ’t advies staat. De Voorzitter. Ik zeg precies ’t zelfde ah in ’t advies staat. Wij hielden alleen een slag om den arm, omdat we de opbrengst van de zomermaanden nog niet weten en niet gaarne later zullen teleurstellen. De heer Eerdmans. M. de V.! Na uw breede uiteenzetting wil ik nog gaarne deze opmerking maken. Aangenomen dat de tegenwoordige keurloonen een salaris van f 2500.kunnen dekken, dan is dat toch geen motief om daarom ’t salaris op f 2500.te brengen? Die 2 zakeu staan op zichzelf; men moet beloonen in verband met de prestaties. Nog geloof ik, dat de keuringsveearts met f 2000.per jaar zeer uitstekend betaald is. Wij, als raadsleden, moeten en willen bezuinigen, zelfs op de looneu van de werklieden. Dan moeten we voorzichtig zijn bij het bepalen van de loonen van de ambtenaren. Ik ben er wel voor dit behoorlijk te doen, maar tegen deze jaarwedde heb ik bezwaar. U zegt M. de V.l, dat ik de werkzaamheden te gering acht, maar mij is medegedeeld, dat de regeling met de slagers door den veearts h getroffen, zooals ik die uiteenzette. Hij moet natuurlijk zijn praktijk uitoefenen, wat een winstgevend bedrijf is. Daarbij nog f 2000.van de gemeente, ik voor mij denk er niet aan, dat hij daarvoor de keuringsdienst niet zou willen verrichten. M.i. moeten wij niet hooger gaan. De Voorzitter. De heer Eerdmans heeft iets beweerd, dat ik niet gezegd heb. Ook ik wensch de jaarwedde afgescheiden van de keurloonen te bepalen. Maar wegens het meerdere werk is eene belooning van f 2500.billijk. Het is mij bekend, dat er veeartsen voor meer dan eene gemeente dit werk verrichten, die daardoor zooveel werk kregen, dat zij er hard over denken te bedanken. Elk beest moet 2 keer gekeurd en men moet niet vergeten dat hier, in verband met de engroshandel, veel meer geslacht wordt dan in plattelandsgemeenten van dezelfde grootte. De heer Eerdmans. Daar heeft hij enorme afstanden af te leggen en hier is alles vlak bij de deur. De heer Eisma. Ik voor mij heb de stellige overtuiging, dat de heer Eerdmans de werkzaamheden van den keuringsveearts heeft onderschat. Ik weet te goed wat werk voor hem uit deze betrekking voortvloeit en dat hij vaak tot ’s avonds laat daarmee bezet is. Ook ik geloof, dat indien wij de wedde verminderen hij ervoor bedankt. De heer Groenewold is absoluut niet iemand, die nu maar eens wil plukken of ’t meeste begeert. Men moet deze betrekking niet beschouwen als een bijbaantje, maar als een deel van zijn werk. Hij kan zijn eigen praktijk nn niet zoo uitbreiden, als dat anders ’t geval zou zijn. Tengevolge van dit werk vermindert dus het inkomen uit zyn praktijk. Zoo moet men de zaak m.i. beschouwen. De heer Haima. M. de V.Men heeft gesproken van een jaarwedde van f 2500.Nu vervalt echter zijne jaarwedde als veearts, groot f 300.zoodat zijn salaris als keuringsveearts dus feitelijk f 2200. bedraagt. Waren de werkzaamheden nu, zooals de heer Eerdmans voor- 'stelt, dan geef ik toe, dat f 2000.een beele goede belooning was. Maar de veeartsen hebben, mijne heeren, bijzonder moeite met de nood- slachtingen, waarvoor dikwijls een onderzoek moet plaats hebben. En die noodslachtingi o rijn in Bolsward niet gering. Men moet daarmede degelijk rekening houden en dat onderzoek mag alleen geschieden door een geëxamineerd veearts. De beer Roode. Ik zou B. en W. willen vragen of ’t hun bekend is, welke salarissen door de keuringsveeartsen worden genoten in andere plaatsen van ongeveer dezelfde grootte als Bolsward. Als wij dat weten, kunnen we beter oordeelen. De Voorzitter. Specifiek kan ik U daarover niet inlichten. In ’t algemeen is ons wel bekend, dat f 2500.in verhouding tot de salari- eering in soortgelijke gemeenten, niet hoog is, terwijl ’t keurloon aldaar 2 en 21/2 keer zoo hoog ia als hier. De heer Roode. Ik houd die twee zaken gaarne gescheiden. We kunnen maar niet zeggen, nu gaan we de keurloonen verhoogen om den keurmeester een flinke bezoldiging te geven. Ik zou graag weten, hoe hoog de belooning in andere gemeenten is. De Voorzitter. Minstens zoo hoog als hier. Da heer Pannekoek Loois. M. de V. Nu B. en W. ons niet de gewenschte inlichtingen kunnen geven, stel ik voor dit pnnt tot de volgende vergadering aan te houden. B. en W. en de raadsleden kunnen dan in andere plaatsen inlichtingen inwinnen. Het voorstel Pannekoek Loois, voldoende ondersteund, wordt in stemming gebracht en verworpen met 7 tegen 5 stemmen. (Voor de h.h. Mol, Pannekoek Loois, Yssels, Roode en van der Zee). Hierna wordt het voorstel van B. en W. arngenomen met 8 tegen 4 stemmen. (Tegen de h.h. Eerdmans, Van der Wal, Van der Klei en Van der Zee). Vastgesteld navolgende besluiten nos. 23-523 53/54 De Raad der gemeente Bolsward; Gezien zijn besluit d.d. 2 Mei 1922 no. J. G. 13/23 523-22 tot benoeming van J. Groenewold, veearts, alhier als tijdelijk keurings-veearts; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 27 April 1923; Gelet op de artt. 1 hoofd van dienst; besluit: 1. Jan Groenewold, geboren te Texel, 13 April 1894 als keurings veearts, hoofd van dienst dezer gemeente, met ingang van 1 Juni 1923 vast aan te stellen en zulks op een jaarwedde van f2500. 2. De pensioensgrondslag van belanghebbende in deze betrekking te bepalen op f 2500. Vastgesteld in de vergadering van den Raad der gemeente Bolsward, den 3 Mei 1923. Voorzitter de heer 8. J. Praamsma, burgemeester. Aanwezig de h.h T. v. d. Zee, L. Rooda, D. B. Eerdmans, P. Th. d. Wal, B. J. Stockmann, L. Mol, 8. E. Lanter, A. C. H. Panne- oek Loois, P. D. v. d. Klei, M. Yssels, G. O. Eisma en J. Haima. De notulen van de vergadering van 27 Maart 1923 worden onver- iderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen navolgende stukken, ie hij voorstelt: Voor kennisgeving aan te nemen: Kennisgeving van den heer Wesseling, dat hij verhinderd is, de irgadering hedenavond bij te wonen. Mededeeling van Ged. Staten, dat aan de verordening op de vee- arkten der gemeente Bolsward, Koninklijke goedkeuring is verleend. Schrijven Min. van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarbij ’t irzoek om verhooging van huur der gebouwen, waarin de Rijkszuivel- bool is gevestigd, is afgewezen. b. Om advies te stellen in handen van B. en W. Adres afd. Bolsward, v./d. N. R. K. Bond van Overheidspersoneel, et verzoek aan 8. Terbraak een jaarlyksche vergoeding toe te kennen. c. Ter visie te leggen Verslag Gemeente-reiniging over 1922. Verslag gas- en electriciteitsbedrijven over 1922. Rekening en verantwoording over het jaar 1922, van de handels- irsus «de Hanze” alhier, alsmede een verslag over hetzelfde dienstjaar. Rekening en verantwoording over 1922 van de Gezondheidscommissie szeteld te Bolsward. Bij acclamatie aldus besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING: Voorstel tot goedkeuring rekening algemeen stadsarmenhuis over 1922. Het voorstel der commissie d.d. 28 April 1923, no. 3-90 58 luidt: De Commissie, belast geweest met het onderzoek van de rekening au het Algemeen Stadsarmenhuis over 1922, heeft de eer Uwe Ver- idering te berichten, dat deze rekening gezien en in orde bevonden weshalve zij U voorstelt haar onveranderd goed te keuren. De Commissie voornoemd, P. Th. v. d. Wal. L. Mol. B. J. Stockmann. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Adres H. Hiemstra betreffende rooting boomen etc. met voorstel I. en W. Het voorstel d.d. 18 April 1923, no. 37-403 46 luidt: Het U hierbij weder aangeboden adres van H. Hiemstra, waarin hij Iwen Raad verzoekt te willen toestaan dat de boomen staande voor et in aanbouw zijnde pakhuis met bovenwoning aan de Oude Turfkade orden gerooid en eene bestrating worde gemaakt, stelden wij in handen an den architect en tuinier. Onder overlegging van de adviezen dezer ambtenaren hebben wij de er U mede te deelen, dat adressants bedrijf door inwilliging van het erzoek zeer gebaat zal zijn, waarom wij U adviseeren adressant toe- temming te verleenen tot het maken van eene bestrating en het rooien an een viertal boomen. Een en ander zal moeten geschieden ten genoegen van architect en uinier, terwijl wij U voorstellen adressant voor de boomen eene ver- oeding van f 20,te doen betalen. Burgemeester en Wethouders van Bolsward. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel besloten. 3. Vaststelling kohier hondenbelasting. Met algemeene stemmen wordt het kohier vastgesteld tot la f313.—. 4. Voorstel B. en IV. tot vaste aanstelling van den heer J. Groenewold Is keuringsveearts en lot verhooging zijner jaarwedde. Het voorstel d.d. 27 April 1923, no. 23 523-52 luidt: In Uwe vergadering van 2 Mei 1922 werd de heer J. Groenewold, eearts alhier, voorloopig voor den tijd van 1 jaar benoemd als keurings- eearta voor deze gemeente. Daar de omvang van de uit da Vleeschkeuringswet voortvloeiende wkzaamheden noch ons, noch den veearts toen bekend waren, werd ijne jaarwedde voorloopig bepaald op f 1500, Het is gebleken dat die werkzaamheden belangrijk meerder zijn dan anvankelyk werd vermoed, waarom de veearts beeft verzocht, zijne Srwedde te bepalen op f 2500, Zooals wij U bij de behandeling der begrooting 1923 bij den betrek- elijken post reeds opmerkten, kan dan volgno. 192, «jaarwedde van en gemeenteveearts f 300,vervallen, zoodat de belooning van den eearts, bij inwilliging van zijn verzoek, met f 700,zal worden erhoogd. Onze opzet is indertijd zoodanig geweest dat de uitgaven, ons door e vleeschkeuringswet opgelegd, moeten kuuneu worden bestreden uit e ontvangsten. Waar die ontvangsten nog niet een vol jaar vloeiden is nog niet iet zekerheid te zeggen of by verhooging der jaarwedde onze opzet al gelukken. Wij achten, in verband met de vele werkzaamheden uit de vleesch- leuring voortvloeiende, die zonder eenige assistentie door den heer jhoenewold worden verricht, de gevraagde belooning billijk en adviseeren J zijne jaarwedde, ingaande 1 Juni 1923 te bepalen op f 2500,en |em op dien datum van een vaste aanstelling te voorzien. i Ontwerpbesluiten ter uitvoering van het vorenstaande bieden wij U ,'r vaststelling aan. f Nog zij opgemerkt, dat, indien binnenkort mocht blijken, dat de Mvangsten onvoldoende zijn om de uitgaven te dekken, wij met voor lellen tot verhooging der keurloonen, die in Bolsward zeer laag zijo, et U hopen te komen. 1 1 Bolswardsche Courant I 1 I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1