Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward f Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 62ste Jaargang No. 40 Woensdag 16 Mei 1923 I Ha Ha andere letters dan VS VS PEPERMUNT is overal verkrijgbaar. TROMP, SNEEK Ondervinding TROMP, Sneek. 5 1 Officiëele Advertentiën. BEKENDMAKING. WEEK-AGENDA. des van Vrijstelling dienstplicht. STEMMING. ver- Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Stokerij. Het grootste aantal retorten in werking was 16, het kleinste aantal 8. Totaal Gedistilleerd Verbruikt v. UITOEFENING KIESRECHT door personen, die in dienstbetrekking rijn. I’ 1 f' V op de Pepermunt beteekend ook een ANDERE kwaliteit. 89.050 40.057 H.L. 1.627 H.L. 221.000 K.G. 2.598.728 K.G. 2.819.728 K.G. Grootste sorteering, vlugge levering, correcte verpakking en concurreerende prijzen; ddürd oor specialiteit en door jarenlange ervaring tevens adres van vertrouwen. leert U, dat een nieuw 8IGARETTEN- merk steeds koopers trekt. Gij moet dus ook dien leverancier hebben, die U steeds elk GOED nieuw merk kan beschikken. Uw adres dus is Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. De Burgemeester van Bolsward brengt het volgende, op verzoek van den Minister van Oorlog, onder de aandacht van belang hebbenden 1. Voor totaal 200 dienstplichtigen van de lichting 1923, dia zijn toegewezen aan de tweede ploeg der infanterie, bestaat gelegenheid om reeds in het tijdvak van 1620 Juli 1923 in werkelijken dienst te komen, teneinde deze oefening te vol brengen by een der detachementen bestemd voor de scholen voor verlofsoffloieren te Amersfoort en te Breda. De eerste oefening van deze dienstplichtigen wordt niet onder broken, zoodat deze, behoudens onvoorziene omstandigheden 29 December ’23 eindigt. 2. Voor deze vervroegde opkomst kunnen ook ia aanmerking komen personen van de lichting 1928 of van een vroegere lichting, die in verband met uitstel van eerste oefening, verstreken vrijstelling, of om een andere reden tegelijk met bedoelde tweede ploeg in November zouden moeten opkomen. 8. Voor hen, die de oefeningen bij Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden geldige reden van verhindering blijkt, ge straft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, of de deswege opge legde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep, noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aau een afwezig gebleven beklaagde, wondt eene scbriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde vanwege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 vau het Wetboek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgescbreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA, burgemeester. H. HAITSMA, secretaris. Bolsward, 16 Mei 1923. De Burgemeester voornoemd, 8. J. PRAAM8MA. Bolsward, 16 Mei 1923. enz., enz., besluit van no. 109) en Art. 1. In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 16 Mei: Drankweer-Comité. Parkavond met muziek van „Andante”. Sprekers H. de Boer van Leeuwarden en I. Kuipers van Ijlst. Bij ongunstig weer in de groote zaal van „Ons Gebouw”. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7‘/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). „Patrimonium”. Vergadering ’s avonds 8 uur in de Consistorie Witheerenstraat. Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/< uur in „Ons Gebouw”. Donderdag 17 Mei: Anti-Rev. Kiesvereen. „Nederland en Oranje”. Vergadering, ’s avonds 8 uur, in de Geref. Kerk, Kleine Dijlakker. Concert, te geven door het Stedelijk Muziek korps in het Park, ’s avonds 7'/2 uur. Verkooping Heeren- of Burgerhuis, door Not D. Feitsnia in café Hoekstra. Zangvareeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 18 Mei: Drankweer-Comité. Bijeenkomst voor de Doopsgezinde Kerk, ’s avonds 8 uur. Spreker Ds. B. Boers van Roordahuizum. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Stedelijk Muziekkorps. Gewone repetitie, ’s avonds 8 uur, Muziekschool Kerkstraat Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Chr. Jongelings-Vereen. Vergadering avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Zaterdag 19 Mei: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s avonds 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—&I2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7'/z uur in „Ons Gebouw”. Zondag 20 Mei (1ste Pinksterdag): „F. C. A” Groote Serie-Voetbalwedstrijden. Aanvang 12 uur. Schildersgezellen Vereen. Vergadering des morgens, in café „Voorwaarts”. Maandag 21 Mei (2e Pinksterdag): „F. C. A.” Groote Serie-Voetbalwedstrijden. Aanvang 12 uur. Dinsdag 22 Mei: Tempelieren. Geh. Onth. Vergadering, des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Woensdag 23 Mei: Gemeenteraads-verkiezing. Stemming van des morgens 8 uur tot des nam. 5 uur. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7'lz uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/< uur in „Ons Gebouw”. Uittreksel Jaarverslag van den Toe stand en de Exploitatie der Gem. Gas- en Electriciteitsbedrijven alhier, over het dienstjaar 1922. GAS. Algemeen over nicht. Konden wij het vorig jaar spreken van betere vooruitzichten in ons bedrijf, met genoegen kunnen we thans vermelden, dat de resultaten van dit jaar de gekoesterde verwachtingen hebben overtroffen. De kolen werden nog belangrijk goed- kooper, ook andere onkosten daalden, zoodat begin Mei de gasprjjzen tot 9 en 8 cent konden worden teruggebracht. Desniettemin zyn de uitkomsten nog zoo gunstig, dat wij met alle gerustheid in 1923 eene gasprijsverlaging van nog 1 cent durven voorstellen en de gasprijs dan bjjna weer genaderd is tot dien van vóór den oorlog. Dat deze buitengewoon lage prijzen het verbruik in de hand hebben gewerkt, behoeft niet gezegd te worden. Het ver bruik steeg dan ook met rond 67.000 M3. of bijna 9 pCt. Ook de cokes werd tegen zeer lagen prijs verkocht daar niets naar buiten werd geleverd, profiteerden de inwoners hiervan en hadden wij weinig kosten op het ver werken der cokes, omdat de voorraad steeds gering was. Op 10 December was de gemeente- gasfabriek 60 jaren in exploitatie. Bestuur en Personeel. In de plaats van den heer 8. E. Lunter, die tot wethouder verkozen werd, werd tot lid van de commissie benoemd de heer T. van der Zee. Aan mej. K. Steensma werd op verzoek met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als klerk. In deze vacature werd voorzien door benoeming van 8. Boelens, ingaande 15 September. Tot le fitter werd benoemd J. J. Uilenbroek, ingaande 2 Januari, tot fabrieksfitter J. Sluyter, met ingang van 13 Februari, tot watergasmaker- reservestoker 8. Bangroa, met ingang van 8 Mei en tot leerling-klerk B. Veltman, ingaande 1 Februari. Gebouwen en terrein. Het dak van het zuiverhuis, dat voor durend lekte, werd afdoend verbeterd. Het fabrieksgebouw werd van buiten geheel geverfd, het magazijngebouw c.a. zal het volgend jaar onderhanden genomen moeten worden. De machinekamer werd geverfd, de muren gewit, die van het natte zuiverhuis grijs gekleurd. Ook de woning van den baas werd in- en uitwendig gedeeltelijk geverfd. Toestellen en fabrieksinrichting. Vermoedelijk tengevolge van het hooge zoutgehalte van het water en het stoken met cokesbries werd de stookhuis van ketel no. 2 lek. Op advies van den Ingenieur van het Stoomwezen is deze ketel electrisch gelaseht. De kirkhamwasher, die nimmer goed functionneerde, werd in eigen beheer gede monteerd «n schoongemaakt. Nadat de as, die ingeloopen was, grondig hersteld en het toestel weer opgesteld was, werkt dit thans uitstekend. De verplaatsing van den electromotor met blower voor het watergastoestel, de aanbrenging van een transmissieas, enz., de vervanging van 2 stoompompen door een plunjerpomp voor water en een roteerende pomp voor teer en ammoniakwater, waarover in het vorig jaarverslag gesproken werd, is tot stand gekomen. Gasberging. De gashouder van 420 M8. inhoud wordt gebruikt als tueschengashouder voor water- gas. Van den gashouder van 1800 M3. inhoud gaan de onderplaten doorroesten, ook de bovenklok begint dit gebrek te vertoonen. De nuttige bergruimte is hierdoor gedaald tot plm. 1750 M8. of 50 pCt. van de grootste aflevering, die op 30 December 8450 M8. was. Daarom en ook om eene goede herstelling van dezen gashouder mogelijk te maken, is het raadzaam het bouwen van een nieuwen gashouder niet te lang meer uit te stellen. De groote gashouder werd geteerd, het dek geverfd. De Burgemeester van Bolsward herinnert personen bij wie, en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen waarbij personen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn: dat zq, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des na middags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeids lokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderttekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk af zonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 51 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met heehtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd is gegeven bij Koninklijk 1 24 Mei 1901 (Staatsblad luidt ais volgt: Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 (thans 54) der Kieswet be doelde personen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereen volgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling als omsehreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeente-secretarie krijgbaar. Totaal K.G. 2.401.150 de stoomk. en smederij 1.578 Verkocht 12.000 2.414.728K.G. Voorraad op 31 Dec.’22 405.000K.G. De aangevoerde 2.598.728 K.G. kolen kostten, met inbegrip van vracht en los- loonen f 49.765.52 of per ton f 19.15 tegen f 27.11 in 1921. De benoodigde kolen werden gemeen schappelijk met de gasfabrieken uit de 3 noordelijke provinciën aangekocht. Gasproductie. De verwerkle 2.401.150 K.G. steenkolen brachten volgens den fabrieksmeter op 775.005 M3. koolgas of per ton kolen 323 M8. Bovendien werden uit 59.000 K.G. cokes gemaakt 82.430 M3. cokesgas of per 100 K.G. cokes 140 M3. gas. De totale gasproductie bedroeg 857.435 M8., de grootste productie per etmaal was 3300 M3. op 20 December, de kleinste was 1300 M8. op 18 Juni. Gemiddeld werd per etmaal gemaakt 2349 M8. tegen 2164 M8. iu 1921. Het aantal inwoners der gemeente bedroeg op 31 Dec. 7226, zeodat de gasproductie per inwoner was 118.7 M3. tegen 112.3 M3. in het vorig jaar. Cokes. Op 81 Dec. 1921 was de voorn 1.007 H.L. Gemaakt gedurende 1922 39.050 Tezamen H.L. Hiervan werden verk. 19.575 Gebruikt v. d. oven» 12.400 stoomk. enz. 5.040 cokesgasfabr. 1.415 88.480 Blijft voorraad op 31 Dec. ’22 Per 1000 K.G. verwerkte kolen werden voor de generatoren gebruikt 217 K.G. cokes (vorig jaar 215 K.G.) Per ton kolen werden gemaakt 683 K.G. cokes. De bries werd geheel onder de stoomketels verstookt. Kootteer. Op 31 Dec. 1921 was de voorn 27.700 K.G. Gemaakt gedurende 1922 117.200 H Totaal 144.900 K.G. K.G. Hierv. werden verk. 133.886® Voor eigen gebr. gebez. 255® 134.142 Blijft voorraad op 31 Dec. ’22 10.758 K.G. Per ton steenkolen was de opbrengst 48.8 K.G. teer. Zwavelzure ammoniak. Op 81 December 1921 was de voorraad 4000 K.G.; gemaakt werden in 1922: 15.450 K.G. Per ton steenkolen werden verkregen 6.43 K.G. (in 1921 6.21 K.G.) zwavelzure ammoniak. Verbruikt werden 11.500 K.G. zwavel zuur van 66° Bé, sel de soude werd niet verwerkt. Besloten werd tot aansluiting bij de Centr. Ammoniakfabriek te Weesp met met ingang van 1 Januari 1923. Zuivering, hoedanigheid, drukking. Van den heer 8. de Graaf te Nw. Weer- dinge werd nog 17.200 K.G. ijzeraarde betrokken. Totaal werden 13 kisten ver schoond tegen 10 in 1921. Voor hen, die de oefeningen bij den vry willigen landstorm volgen en uit zicht hebben dat zij voor 16 Juli 1928 het bewijs van voorgeoefend heid zullen verwerven, bestaat de bedoelde gelegenheid echter niet. 4. Zij, die voor deze vervroegde opkomst in aanmerking wenschen te komen, moeten vóór 27 Mei a.s. hun verlangen daartoe kenbaar maken bij den burgemeester der gemeente voor welke zij hebben geloot. Zij behooren daarbij op te geven, hun geslachtsnaam en voornamen, de datum van geboorte, de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven, hun lotingsnummer, het korps, waaraan zij zijn toegewezen of waarbij zij zijn ingelijfd, alsme.le in welk garnizoen (Amersfoort of Breda) zij deze oefening het liefst zouden volbrengen. Ook is het wenschelijk dat de belanghebbende opgeeft om welke reden hij liever in Juli dan in November zal opkomen. 5. Mocht de gegadigde in aanmerking komen voor deze vervroegde opkomst dan is het niet zeker, dat rekening zal kunnen worden gehouden met zijn keuze van garnizoen. 6. Zij, die voor opkomst in het tijdvak van 1620 Juli 1923 worden bestemd, ontvangen hiervan nadere mededeeling. De Burgemeester voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. Bolsward, 14 Mei 1928. Burgemeester en Wethouders ran Bols ward brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 23 Mei 1923, van des morgens acht uur tot des namiddags vyf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van den Raad dier gemeente. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij art. 72, tweede lid der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van z(jn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stem district. Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd bij art. 72 tweede lid, wordt, tenzij den rechter van eene werden geladen 15695 retorten, het gemid delde gewicht per lading bedroeg 153 K.G., de gemiddelde gasopbrengst 49.4 M8. per retort. De verdampbak van oven No. 2 werd wegens lekkage verwijderd; een stang der verankering tusschen ovens 1 en 2 moest worden vernieuwd. Steenkolen. Voorraad op 31 Deo. 1921 Aangevoerd De Burgemeester van Bolsward brengt ter algemeene kennis dat tusschen 16 en 31 Mei a.S. ter secretarie dier gemeente gelegenheid bestaat tot het aanvragen van vrijstelling wegens broederdienst en geeste- lijke enz. Voor verdere gegevens wordt verwezen naar de uitvoerige bekendmaking in het publicatiekastje ten gemeentehuize. De Burgemeester voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. Bolsward, 14 Mei 1923. Bolswardsche Courant I l - H e I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1