Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Schoolreisjes en Volksonderwijs. No. 42 Officiëele Advertentiën. OUD-BOLSWARD. I E Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 23 Mei 1923 62ste Jaargang X Ha Ha andere letters dan VS VS PEPERMUNT is overal verkrijgbaar. enz., ie Herhalingsoefeningen. OBSERVATOR. WEEK-AGENDA. s van Wordt vervolgd. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. lel m m Uitslag verkiezing leden Gemeenteraad. K Ook deze belangstellende lezeres onzen vriendelijken dank voor de door haar ver strekte gegevens. Toen ik het opgemaakte lijstje van toen met thans vergeleek, frappeerde het mij, dat van de geheele rij huizen van poort tot en met de Wynberg slechts één huis nog door dezelfde familie van destijds bewoond wordt, en tegelijk wordt er ook nog ongeveer dezelfde affaire in uitgeoefend, n.i. de koperslagerij van den heerS. J. Faber. Ik noemde ook reeds de grossierderij van de Firma Plantinga, maar die was begonnen in 1870. Wijlen de heer K. Plantinga heeft in den zomer van 1870 die zaak overgenomen van den heer R. Sijperda. Van vóór 1870 is dus nog alleen het huis naast den Hof van Holland in dezelfde familie. In een verloop van ruim een halve eeuw waarlijk wel veel verandering. Er zijn bij de beschreven panden zelfs wel die vijf en meermalen van eigenaar ver anderd zijn, en ook meteen is de bestemming van enkele dezer huizen meermalen ge wijzigd in dat tijdsverloop. Gegroet, Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makktimer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Bolsward maakt bekend, dat bovenbedoeld bureau op Vrijdag 25 Mei a.s, des voorm. te lO1^ uur ten Stadhuize eene zitting zal houden tot het bekend maken van den vastgestelden uitslag van de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. De Voorzitter voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 22 Mei 1928. n haast van langeren één dag. Want weinigen een der grootste plaatsen waar de uur op reis XLI. Het stemt altoos aangenaam, wanneer men blijken ontvangt, dat zijn werk belang stelling wekt, doch bijzonder verheugt het mij, indien men mij de behulpzame hand biedt, waar mijne krachten te kort schieten. Tot nu toe vertel ik in deze schetsjes bijzonder heden van vóór mijn tyd, zoodat ik moet afgaan op wat ik van anderen, 't zy schrifte- lijk, 't zy mondeling, vernam. Van den Hak op den Tak. Dat we tegenwoordig in een tijd van bezuiniging leven, wie zal het ontkennen? Evenmin kan men ’t tegenspreken, dat sommigen die «bezuinigingskoorts” wel wat erg te pakken hebben. En dat men dan wel eens #op de koffie” kan komen, onder vond die boer, die, alhoewel zeer rijk, iedere halve cent, die hij uitgaf, wel tien maal omkeerde. Als zoodanig stond hij dan ook in ’t dorp bekend. Eenige weken reeds voelde bij zich niet recht ^lekker”, doch... de dokter raadplegen, was hem te duur. Hij peinsde schier onophoudelijk, boè het toch te zullen aanleggen, gratis dokter’s advies te bekomen. Toen hij op zekeren morgen de dokter z’n wandeling zag maken, liep hij op dezen toe, en zeide: vDokter, ik ben lang niet in orde; wil u m’n tong eens zien De aangesprokene, wel voelende, waar de gierige boer heen wilde, antwoordde: ^Zeker, vriend, steek die maar eens uit.” De boer, denkende, dat hij het spel reeds gewonnen had, gooide z’n hoofd in den nek, en stak zijn tong zoo ver mogelijk uit. Intusschen maakte de dokter beenen. Toen de boer eenige minuten zoo had gestaan, en dacht, dat het nu wel toe kon, richtte by zich op... Dat hij toen een niet alledaagsche tronie zette, laat zich indenken, nietwaar? Ook laat ’t zich begrijpen, dat dat jong heertje van ’n „koue kermis” thuiskwam, toen hij, bij de passagiersauto aangekomen, tot één der inzittenden de vraag richtte: «Is de arke Noachs al vol ten antwoord kreeg„Op den ezel na I” Och ja, alle menschen zijn nu eenmaal niet even gevat. Daar gaf de soldaat blijk van, die schilderen moest. Hij had als consigne gekregen Elke man, die dit kruitmagazijn passeert, moet de sigaar wegwerpen. Nauwelijks stond hij op post, of een heer, met een brandende sigaar in het hoofd, kwam aan- geloopen. „Sigaar wegwerpen I” ordonneerde onze schildwacht. De aangesprokene deed zulks. Een tweede wandelaar trof hetzelfde lot. Maar toen na eenigen tyd de derde manspersoon voorbij zou loopen, comman deerde weer de soldaat„Sigaarwegwerpen!" ;/(J ziet toch, schildwacht, dat ik niet rook!” merkte de heer op. „Dat kan mij niet schelen; dan steek je eerst maar een sigaar op1” luidde het snuggere antwoord van den soldaat. Elke lezer en lezeres zal ’t met mij eens zijn, dat deze landsver dediger zyu plicht tè serieus opnam. Maar die nachtwacht bad te kort wellicht, wat vorengenoemde soldaat te veel had. Hem namelijk werd gevraagd: „Wanneer is je dienst afgeloopen „Ais ik ’s nachts de burgemeester naar huis gebracht heb”, luidde zijn antwoord. Ja, nu we bet toch over agenten hebben die menschen kunnen soms heel wat belevenZoo zat er eens een opgeschoten bengel te visschen in „verboden water.” Een dienaar van den heiligen Hermandad kwam toegeloope.n, en gaf te verstaan, dat de ander een strafbaar feit pleegde. „Hoe komt u er toch bij, agent; ik visch niet; enkel leer ik den worm zwemmen. „Toch geloof ik, dat deze verontschuldiging niet veel zal hebben Men zal bij aandachtige lezing bemerkt hebben, dat deze hierbij verstrekte opgaven slaan op nog enkele 5 jaren vroeger, dan wat door mij geschetst is. Ik had ongeveer ’t jaar 1870 op ’toog, wat nu werd meege deeld is van ouderen datum. Het Pensionaat bijvoorbeeld, is in 1867 opgeheven. De school, destijds staande waar nu de drukkerij dezer courant is, werd in 1853 gebouwd en is in genoemd jaar 1867 op afbraak verkocht. Ook uit de opgaven van eenige andere huizen en bewoners blijkt, dat hier gesproken is van de jaren 1860 of daarom trent. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden De Burgemeester van Bolsward brengt ter algemeene kennis, dat in het publicatie- kastje ten stadhuize een uitvoerige open bare kennisgeving betreffende herhalings oefeningen der lichtingen 1918, 1919 en 1920 is aangeplakt. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. dat ik de ry bewoners der panden van Blauwpoort tot Wijnberg nog weer anders heb gekend, dan U aangeeft. De vier eerste huizen vanaf de poort is lang zoo geweest als U vermeldt, doch dan kwam Rintje Sloterdijk (thans de Bakkery). Sloterdijk was goud- en zilversmid en'naast dezen was toen een bakkerij van Pieter Schuurmans. Het smalle huis werd toen bewoond door Pieter van der Weide, die een handel dreef in wollen garens. Dan vervolgt de rij, zooals het ook heeft meegedeeld, tot den stal van #de Wijnberg”, straks reeds gemeld, maar waar nu de Bolewardeche Courant verschijnt, had men toen het zooge naamde Pensionaat, waar Eerw. Zusters kostleerlingen hielden. Waar thans de heer F. Mobach woont, heb ik de smederij van A. van Kampen nog gekend, wiens weduwe later trouwde met den weduwnaar Justus v. Veen. De smederij bleef toen bestaan onder leiding van z.gen. een meesterknecht. De buurman van Van Veen was 8. Groen huizen, horloger, en in den tegenwoordigen bloemenwinkel woonde T. Schaap in bedden, dekens enz. In het huis der tegenwoordige Grossierderij Plantinga trof men toen een kastmakery aan. Dan volgde Haije van den Oever, goudsmid. Diens weduwe huwde later met Simon Groenhuizen, die zijn zaak (zoopas genoemd) overbracht in dit huis thans de banketbakkerij van den heer de Jong. Daarnaast was de banketbakkerij van T. Wiegersma, en in de apotheek (/t Blomke”) had men toen een kruideniers winkel naar ik meen van een mijnbeer Van Deinum. Waar nu de kruideniers winkel van den heer M. van den Oever zich bevindt, was toen de blikslagerij van Jacob Kok, die ook schilder en verlakker was. Kok is later verhuisd naar het Smalle huis, door U reeds aangeduid verder op, bij de poort. Dan nog hei huis thans de schoenmakerij van den heer J. Wouters, en daar heb ik nog gekend Steffen Bartstra, kleermaker. Diens dochter Eeke geheeten, huwde met den heer Wierda, door U reeds genoemd als de bewoner van dit pand. In verband met de drukte op de week- marktdagen ditEr is een bepaling geweest, dat de ledige boter- en kaaswagens, om botsingen te vermijden, door de Kerkstraat terug moesten rijden, om bij de zoogenaamde ^Drieposten” weer op de Dijlakker te komen”. 7 uur. Chr. Jongelings-Vereen. Vergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 26 Mei: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s avonds 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—ö'/s uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 28 Mei: R.K. Propagandaclub A.V.W. Vergadering des avonds 8 uur in het Werklieden gebouw. Dinsdag 29 Mei: Tempelieren. Geh. Onth. Vergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”' Woensdag 30 Mei: Fancy-Fair in het St. Vincentiusgebouw, ingang Broerestraat. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7'/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. op de Pepermunt beteekend ook een ANDERE kwaliteit. Het derde ontvangen schrijven kwam uit een geheel anderen hoek van ons Vaderland en wel van eene Dame. Geboren te Bolsward, waar zij hare jonge jaren heeft doorgebracht, verklaart ze met groot genoegen de artikelen Oud-Bolsward te lezen en naar aanleiding van het laatste stuk wenscht zy eenige gegevens te ver strekken, wijl zij zich nog best herinnert, de vroegere bewoners en toestanden van Bolsward. Zij schrijft verder ’t Huis van De Haan naast de Fa. Cuperus, was vroeger een stal en eigendom aan ’t hotel Wiebes, die ze altyd Donderdags gebruikte. Ik denk dat het vroeger de stal was behoorende bij het huis van fam. Binkes, die het bewoonde vóór Gaspar Fischer in ’t huis woonde. Later werd de stal verkocht en kwam er een slagerij van Faber in, nog later Simon v. d. Linde. En toen een modezaak van Gez. Bijlsma. ’t Huis van Wierda, nsast hotel Wiebes, was geen gesloten huis, doch er werd een aardewerkzaak in gedreven en haak- en breiwerk verkocht, een typisch ouderwetsch zaakje. O ja, na dat de fam. Binkes het huis ontruimde, is er eerst nog eenigen tijd een Katholieke meisjes-pensionaat in geweest en toen kwam Caspar Fischer. We gaan weer de kas opmaken en stellen in verband daarmee vast, het doen van een groote reis of ’n klein reisje. De spoorboekjes worden weer nagegaan of de tyd van vertrek en aankomst zoodanig zijn, dat we niet te vroeg op stap moeten of te laat arriveeren. Naar deze of die stad, naar verre streken of dicht bij huis blyven, dit hangt niet alleen af van ’n tamelijk ruime kas, maar ook van het spoorboekje. Want, niet waar, we willen toch graag, als het kan op een en denzelfden dag vertrekken en terugkeeren. Nu is Friesland een provincie, die betrekkelijk weinig gelegenheid geeft tot het maken van schoolreisjes en meer in ’t bijzonder is de ligging van Bolsward zoodanig, dat men wel meer dan eens vraagt: Waar kan ik dit jaar met m’n klas heen?” Want we wenschen immers, naast’t aange name van ’t reisje, ook ’n tochtje te maken, waarvan onze leerlingen iets leeren. Naar Appelscha brengt de eerste trem vanaf Bolsward ons ’s middags 2 uur of half drie in die bosohryke omgeving. Naar Gaasterland en Omstreken, ook deze reis vordert zooveel tijd, dat men er tegen opziet, zoo lang in de trem of boot te zitten. Hoeveel meer geeft b.v. de provincie Holland gelegenheid tot het maken van aangename uitstapjes. We moeten de jeugd van Holland in dit opzicht wel benijden. Wij in Friesland, zij aangewezen op schoolreisjes duur dan van van ons zullen ’t van Friesland gaarne nadoen, schoolkinderen ’s morgens 5 gingen en ’s nachts 12 uur a half één terugkeerden. Ze waren dan ook ver van huis geweest, naar Nijmegen. Welnu, zoo’n vermoeienden tocht te maken van een schoolreisje, vele ouders zouden en terecht daartegen bezwaar maken. Ouders en onderwijzers hebben dan ook dit op ’n schoolreisje tegen, dat het bezien of bekijken zoo geweldig vlug moet gebeuren telkens moet de geleider zeggen»Niet langer gewachtmaar weer verder’t Is haasten en nog eens haasten, willen we alles in één dag bezien, al is ’t programma nog zoo sober opgesteld. Gaat de reis naar een badplaats, dan is Bergen a./Zee of Egmond één der dichtst bij gelegen plaatsen. Ook zulk een reis vordert den geheelen dag van ’s morgens 8 tot ’s avonds half 10 en dan is men hoogstens Si/j uur op de badplaats, waarvan dan nog af moet den tijd voor ’t versterken van den inweudigen mensch. Men vraagt zich dan wel eens af^Kan er geen andere manier gevonden worden, om een schoolreisje nog beter aan z’n doel en verwachtingen te doen beantwoorden, dan nu ’t geval is Ook de vereeniging Volksonderwijs heeft zich dit afgevraagd en naar ’t ons voorkomt heeft zij een middel aan de hand gedaan, om met betrekkelijk weinig meer onkosten, de Schoolreisjes beter tot hun recht te laten komen. Hierover iets in een volgend artikel. Hoewel de koude wind blaast en snydt in ’t gezicht en de regen elke dag in stroomen neervalt, zoodat men op de kalender moet zien of we in de schoone Meimaand zijn, doet het ons haast de moed benemen om 't een en ander aangaande schoolreisjes te vermelden. Doch niettemin de tijd van het jaar is dan toeh maar weer zoo ver gevorderd, dat we gaan denken aan 't maken van schoolreisjes. Innig verblydt het mij, dat mijn betoog over het vroegere weekmarktverkeer de aanleiding waren, dat ik van wel drie zijden daarop nadere ophelderingen en aanvullingen mocht ontvangen. Het eerste gewerd myn een briefje van een stadgenoot. Zijn sebryven zal ik dus ook het eerst mededeelen. Het bevat o.a. het volgende: #Dat in die vroegere jaren des Donder dags er veel meer boeren in de stad kwamen dan tegenwoordig kan ik beves tigen. Ik weet nog goed, wat drukte de weekmarkt toen meebracht. Als ooggetuige kan ik meedeelen, dat bij Mulder in *Den Hof van Holland” zulke morgens reeds bij voorbaat een tafel gereed stond met een berg gesmeerde broodjes. De meeste waren met vleeseh belegd, en ook eenige met kaas. Twee of drie zware rollades stonden er verder, om naar gelang der aanvragen, versneden te worden, omstreeks den middag. Ik weet, dat bij de bakkers Fennema en Bouma, elk minstens 50 Fransche broodjes (zoo noemde men die toen) voor Mulder in reserve werden gehouden, om indien ’t noodig was, daarvan de buitenlui te kunnen bedienen. En het is wel gebeurd dat des namiddags te 8 a 4 ure de geheele voor raad verdwenen was. Wat daar in die herberg zoo’n dag werd ingebeurd, was enorm, zy het ook, dat er toen veel billyker tarieven golden als nu overal. vOok kan ik U uit mijn persoonlijke herinnering nog er by voegen, dat in de zomermaanden des Donderdags esn paar politieagenten druk in de weer waren om regel te houden in het verkeer by de waag, ’t Was er daar vaak zoo vol met boter en kaaswagens, dat de boel soms haast vast liep. Er werd, om vrede te houden onder de verschillende aanvoerders, gewoon lijk order gegeven, dat drie wagens te gelijk mochten lossen, twee uit de richting Markt en een van deRijkstraat (Dijlakker). Omdat het moeielijk was met de ledige wagens te zwaaien, moesten ze, wanneer ze hun boter, kaas of wol aan de waag hadden afgezet, doorrijden tot de Kerkstraat, en by de Snorkstraat kwamen ze dan weer op de Dijlakker. Die naar de 8t. Janspoort moesten, waren dan gauw bij die poort, maar het was soms nog een heele toer, om langs de Rijkstraat en Markt, weer de Blauwpoort te bereiken. Men heeft mij wel eens gezegd, dat de waagluifels in 1784 en 1785 zijn aangebracht, en een oude aanteekening luidt, dat er in het laatst genoemde jaar 1948 schippond kaas en 5665 vaten boter aan onze waag zijn gewogen. De aanvoer was, toen ik jong was, natuurlijk al beduidend meer, maar de ruimte om dat daar te bergen was onvoldoende. Men begon dan ook des voormiddags al met het Harlingerschip af te laden, en maar spoedig wat pramen ook te vullen, want de waag was te klein. Er is daarom later een waaggebouw naast het stadhuis gebouwd - maar dat zal U zeker zelf wel beter kunnen beschryven, dan ik het weet.” Waar zulk een ooggetuige aan ’t woord is, kan myn pen wel rust nemen. Mijn dank voor het gezondene, en voor meerdere gegevens houd ik mij beleefd aanbevolen. Een tweede, niet minder belangrijk schrijven gewerd mij van den Oud-Bols- warder, die thans in den vreemde vertoeft en waarvan ik, een paar weken geleden, ook reeds zulke interessante ophelderingen heb kunnen mededeelen. Waar men mijn pogingen, om de oude tijden nog eens in herinnering te brengen, zoo gaat steunen, wordt mijn taak licht. CLk aan dezen betuig ik mijn oprechten dank. Bedoeld tweede schryven luidt: ^Geachte Heer Observator, In uw laatste artikel Oud-Bolsward meldt dat U van het huis, thans bewoond door den heer Do Haan, niets bekend is. Wel zal het niet zóó gewichtig zyn, om het der vermelding waardig te keuren, doch waar ik den toestand van toen nog duidelijk weet, wil ik U even aangeven hoe die was. Fischer, die het pand van thans de Firma Cuperus bewoonde, heeft niet dat naast liggende huis er bij gehad. Dat behoorde toen bij het hotel de Wijnberg, en was een soort bergplaats, die af en toe werd gebruikt. Later is het verkocht en werd het tot slagerij ingericht door Klaas Dirks Faber; daarna is er een hoedenzaak in geweest, gedreven door Gerrit Sohaafsma. Nu ik toch schryf, voeg ik er aan toe, In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 23 Mei: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7’/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. Donderdag 24 Mei: Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoh. Dranken. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. R.K. Bestuursraad. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. School I. Ouder-bijeenkomst ’s avonds 8 uur in de School. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 25 Mei: Stedelijk Muziekkorps. Concert des avonds 1'l2 uur in het Julianapark. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds Bolswardsche Courant O 'i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1