der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan i I 'I Schoolreisjes en Volksonderwijs. Heeft Uze wel eens geproefd? VS Vruchtentabletten I Woensdag 30 Mei 1923 No. 44 62ste Jaargang Officiëele Advertentiën. I OÜD-BOLSWARD. i ll Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Uitslag verkiezing gemeenteraad. WEEK-AGENDA. van I- Los en in rollen. Heerlijk frisch van smaak. PROBEERT ZE EENS! DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. ander van 'n l/i' -—II Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. De voorzitter van het Centraal Stem bureau in de gemeente Bolsward brengt ter openbare kennis dat het besluit van dat bureau tot vaststelling van den uitslag der verkiezing van de leden van den gemeenteraad, voor een ieder ter secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd. De Voorzitter voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 25 Mei 1923. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—6'/z uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7'li uur in „Ons Gebouw”. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Maandag 4 Juni: Orgelbespeling door den heer A. Alt, des avonds van 7‘/2—8*/2 uur in de Martini kerk. R.K. Werklieden-Vereen. Ledenvergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werklieden gebouw. Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Voor liefhebbers van dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Dinsdag 5 Juni: Tempelieren. Geh. Onth. Vergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Vrouwen vereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Woensdag 6 Juni: Huishoudelijke vergadering S.D.A.P. ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7*/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. Ijsbaan gebezigd, en zoowel de baan als ’t gezicht er op van het Hooge Bolwerk was goed, maar als het vriest, heerscht vaak de oostenwind, en die nam meestal het aangename weg van het gefeest. Meermalen had men al geklaagd over blauwe wangen, paarse neuzen, „priekende” ooren en daarom werd aan de heeren W. U. de Jong en C. C. Ledeboer opgedragen pogingen in het werk te stellen een baan op een meer geschikte plaats te bekomen, waar men minder van de ruwe weersgesteldheid te lijden zou hebben. Bij die heeren viel het oog op „Het Streng”. De gracht alleen aan dien kant der stad was eigenlyk onvoldoende breed, maar als daarbij genomen was de strook grond „Het Streng”, dan was men geheel klaar. De bovengenoemde commissieleden traden in overleg met den huurder van die strook lands, en vond daarbij alle medewerking. Toen een architect in den arm genomen om de kosten en baten van afgraving te berekenen, met inbegrip van een goede bedaking aan de landszyde. Toen dan alles gewikt en gewogen was, werden deze plannen ingediend by den Raad, waar men ook een gunstig onthaal verwachtte, want de raming was dat uit de afgegraven grond f 400 1 f 600 zuivere winst zou voortvloeien, terwijl de vrucht baarheid minstens gelijk bleef alzoo de huurwaarde van het perceel niet ver minderde. En wat was’t resultaat? Het verzoek om dat terrein af te mogen graven, werd afgewe zen. O, wat zat dat destijds de jonge mannen onzer stad in de kruin 1 Wat is er geprutteld over „de ondemannenkliek”, die zelf te stram om schaatsen te rijden, zoo werd er beweerd, ook aan het jongere geslacht geen genot gunde. Bij de gemeenteraadsverkie zing het volgend jaar, werd nog munt geslagen uit die afwijzing van de ijsbaan, om nieuw bloed in den Raad te brengen. Bij de bespreking over het Weeshuis in een der vorige schetsen heb ik al aan gestipt dat de nieuwe voogden- en voog dessenkamer van het weeshuis in 1866 gebouwd zijn. Op den avond van 25 November werd het nieuwe gebouw feeste lijk in gebruik genomen. Bij de vroegere vermelding daarvan heb ik toen ook mee gedeeld, dat de luxieuze inrichting van het hoofdgebouw der weezen geen alge meens sympathie had. De ijsbaan kwam er nog bij en zoo kreeg men toen niet zoozeer een politieke strijd over de raads- zetels, maar toch blykt mij dat men had een strijd over beginselen het was meer een streven van den vooruitgang tegenover het conservatisme dier dagen. Later denk ik daarover meer te zeggen. Op den avond van het Weeshuisfeest had er op de grens onzer gemeente een hevige brand plaats. Er stonden toen onder het dorp Hartwerd twee boerenplaatsen vlak naast elkaar. Die twee boerenhof steden noemde men „Zienderhuizen”, het eene werd bewoond door Cornelia G. Rijpma, het andere door Rintje H. Visser. In den nacht van 25 op 26 November werd de veehouder Rijpma uit den slaap gewekt, doordat hij op zolder iets hoorde vallen. Haastig opstaande, ontwaarde hij tot zyn schrik en ontzetting, dat bijna het geheele huis reeds in volle vlammen stond, en hy had maar even den tijd om met vrouw en kinderen door het raam te ontkomen. In nachtgewaad stonden ze, nauwelijks het doodsgevaar ontsprongen I Door de snelle verspreiding van het vuur was er geen denken aan, iets te kunnen redden. Een secretaire en de kleerkist van de dienstmeid werd nog op zy uit het huis gehaald, doch 37 stuks horenvee, 10 kalveren en 2 paarden, benevens de geheele voorraad hooi, boerengereedschappen en huishoudelijke zaken werden door het vuur verslonden. Slechts een gedeelte van het hooi was verzekerd, al het overige niet, zoodat deze nijvere landbouwer in een oogenblik van alles beroofd was. De oorzaak van den brand was niet met zekerheid te zeggen; er werd wel gesproken van hooibroei, ook is er gedacht aan den bliksem, want er heerschte dien nacht eenig onweer, doch men kon het niet met zekerheid nagaan. Trouwens, toen het vuur ontdekt werd, stond de schuur reeds in volle vlam. De naastleger Visser, wiens huis en inboedel in heel groot gevaar verkeerden, bleef gelukkig gespaard, Hy kreeg hulp In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 30 Mei: Fancy-Fair in het St. Vincentiusgebouw, van ’s nam. 4 tot ’s avonds 11 uur. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7'/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. Ouderavond voor school II, ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sigarenmakersbond. Ledenvergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Donderdag 31 Mei: Fancy-Fair in het St. Vincentiusgebouw. van ’s morgens 10 tot 's avonds 11 uur. R.K. Werklieden-Vereen. Bestuursvergade ring ’s avonds 8 uur in het R.K. Werk liedengebouw. Zangvereen. „Harmonie”. Uitvoering’s avonds 8 uur in het Park. Chr. Gem. Werkliedenvereen. Ledenverg. ’s avonds 7'/2 uur in „Ons Gebouw”. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Vrijdag 1 Juni: Fancy-Fair in het St. Vincentiusgebouw, vanaf ’s namiddags 2 uur. Voetbalclub „Bolsward I”. Openbare ver gadering ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 2 Juni: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden De duur van dezen werkelijken dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog. De verlofganger, die zich niet onder werpt aan een hem opgelegde straf, als onder 3 bedoeld, of niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, kan o.a. door de marechaussee, de mili tairen der politietroepen en alle verdere ambtenaren van ryks- en gemeentepolitie aangehouden en naar de plaats van bestem ming overgebracht worden. Bovendien stelt de verlofganger, die niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, zich bloot aan bestraffing. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan bet onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeente secretarie te worden overgelegd een gele galiseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. De verlofganger, die wegens ziekte of om een andere reden in de volstrekte on mogelijkheid verkeert om bij het in Juni te houden onderzoek te verschijnen dan wel wegens woonplaatsverandefing niet aan dat onderzoek heeft deelgenomen, wordt door den districts-commandant verplicht het onderzoek in November of December te ondergaan. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den districts-commandant te richten en met redenen omkleed verzoek Worden vergund het onderzoek in een andere ge meente binnen het district of in een gemeente in een ander district te onder gaan. Het verzoekschrift moet tijdig en gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien de vergunning is verleend om het onderzoek in een ander district te ondergaan, daarvan geen gebruik op den tijd, door of vanwege den comman dant van dit district bepaald, dan wordt de vergunning geacht niet te zijn verleend. Wenscht de verlofganger uitstel van het enderzoek tot in November of December, dan kan hij daartoe het verzoek doen aan .den Districtscommandant. Zoo de aanvraag om zoodanig uitstel niet door zyn tusschen- komst van de gemeente-secretarie wordt ingediend, moet zij gefrankeerd aan den districts commandant worden toegezonden. De Burgemeester voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. Bolsward, 29 Mei 1923. kantoor was op het Hengstepad, thans de winkel van A. Bakels, het postkantoor was bij „De 3 posten”, thans het huis van Dr. Beekhuis. Directeur der posterijen was de heer Jhr. L. C. van der Feltz. Vermeldenswaardig acht ik dat de Directie der ijsclub „Bolsward” in die dagen zocht om een geschikter terrein voor hare hard rijderijen. De gracht bij de Sneekerpoort (thans Hooge bolwerk) werd 's winters als nemen (jaarlykeche aflossing door uitloting) of een gift te zenden aan den heer M. G. Verwoerd te Ede (Gelderland) Parkweg 7. Ook stellen de schoolhoofden de heeren U. de Boer en F. Bakker zich gaarne beschikbaar tot het in ontvangst nemen van opgaven voor een aandeel, of een jaarl. contributie. Dit schooue doel verdient ontegenzeggelijk onze volle sympathie en daadwerkelyke steun. Voor 't oogenblik willen we hier niet verder over uitwijden, doch hopen te gelegener tijd op een en ander terug te komen, als de „ervaring” ons daartoe het recht geeft. Bij slagen der onderneming ligt het in het voornemen om ook in meerdere plaatsen, die daarvoor in aan merking komen, gebouwen in exploitatie te nemen. We wenechen dit artikel te besluiten met het aankondigen van een tweetal gidsen, gratis en franco beschikbaar gesteld voor allen, die bij het onderwijs werkzaam zijn en die door het zenden van een aanvrage blijk van hun belangstelling geven. De eerste „Gids voor ’s Gravenhage en Scheveningen,” wordt na aanvrage toege zonden door J. H. Boon, Cartesiusstraat 286, Den Haag. Deze gids kan met recht aanspraak maken op dien titelbovendien is ze met een paar foto’s verlucht. De tweede, bevattende een 20 tal reis- plannetjes naar Amsterdam, Rotterdam, Breda, Amersfoort, Loevestein, Arnhem, Valkenburg enz., is verkrijgbaar by Jac. Dam, Accaciastraat 174, Den Haag. Mochten er corporaties of gezelschappen zyn, die voornemens zijn een reisje te maken, wellicht dat ook, al zijn ze niet by het onderwijs werkzaam, hen een exem plaar wordt gezonden. Indi?n dit niet het geval is, dan kan men die door onze bemiddeling wel ter inzage krygen. XLII. De beschrijving van het vroegere markt wezen is de oorzaak dat ik de beschrijving van het jaar 1866 niet geregeld kou afhandelen. Ik zou nog dienen te spreken over de verdere verwikkelingen welke ont stonden over het onderhoud van de bruggen in de gemeente. De gemeentewet bepaalde nu eenmaal dat de publieke straat en ook de wallen van openbare stadsgrachten door de gemeente moesten worden onderhouden. De bruggen waren nog een punt van geschil. De Raad sprak als zyne meening uit, dat waar lijsten van onderhoudplich- tigen waren, die particulieren aansprakelyk bleven voor het instandhouden dier bruggen, echter die meening werd fel bestreden. Bij de wet was eenmaal in beginsel aangenomen dat, wat ten dienste van het algemeen gebruik was, ook door de openbare kas behoorde in stand te worden gehouden. Men beriep zich daarbij op artikelen 230 en 231 der Gemeentewet, en goedschiks wilde niemand meer zyn aandeel in het onderhoud betalen. Als ik het volgend jaar behandel, zal men hooren hoe eindelijk die kwestie werd opgelost. Blijkens de door de Directie der Poste rijen openbaar gemaakte opgaven betref fende het telegrafisch verkeer, zyn hier dat jaar ontvangen 1195 dépêches en ver zonden 926 telegrammen. De ontvangsten van het telegraafkantoor bedroegen f 560, wat nog wel geen hoog bedrag is te noemen, echter was er gestadige vooruitgang te bespeuren, en toen het volgend jaar de tarieven voor draadberichten aanzienlijk lager werden, nam ook hier, evenals overal, het gebruik snel toe. Ik vind ook nog genoteerd dat de telegrafist J. Theunisse van hier verplaatst werd naar Leeuwarden en daar bij de lijninspectie in functie kwam. Hier werd toen benoemd de heer C. C. de Kock van Vlissingen. ’k Heb vroeger reeds meegedeeld, dat posterijen en tele grafie toen gescheiden waren, ’t Telegraaf- De Burgemeester van Bolsward maakt 1 bekend, dat het jaarlijksch onderzoek van verlofgangers, bedoeld in art. 41, derde 1 lid, der Dienstplichtwet, voor deze gemeente zal worden gehouden te Bolsward, in de Muziekschool, Kerkstraat no. 30 op Vrijdag 22 Juni 1923, des namiddags 2 uur. Aan het onderzoek moeten deelnemen de verlofgangers van de landmacht der lichtingen 1910, 1911 en 1912 (voormalige landweerlichtingen 1917, 1918a en 1918b), alsmede de dienstplichtigen van de lichtingen 1911 en 1912, die een vrijwillige ver bintenis hebben aangegaan als verzorger bij den rijkspostduivendienst. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door de verlofgangers: a. die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht; b. die in het loopende jaar, vóór den dag, hierboven als dag van onderzoek aan gegeven, in werkelyken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan bij wijze van straf; o. die bestemd zyn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen; d. die elders wonen dan in Nederland; e. die zich buitenslands bevinden ter uitoefening van de buitenlandsche zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij buitenslands). Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen: 1. De verlofganger moet bij dit onder zoek verschijnen in uniform gekleed eu voorzien van alle tot zyn uitrusting be- hoorende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aan geschaft. 2. De verlofganger staat niet alleen gedurende den tyd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij ter ge legenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van de autori teit, die het onderzoek houdt, zoodat, indien hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij by het gaan naar de plaats, voor het onder zoek bestemd, hetzy gedurende het onder zoek of bij het naar huis keeren, hij te dier zake kan worden gestraft volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en d« Wet op de Krijgstucht. 3. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen het streng arrest te ondergaan in een daartoe bestemd ver trek of huis van bewaring, het licht arrest te ondergaan in een kazerne kan door den Districtscommandant worden opgelegd aan den verlofganger, die zonder geldige reden niet by het ondersoek verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervoren bedoelde goederen. Onverminderd de genoemde straf kan de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der onder 3 genoemde feiten, of wiens goederen bij het onderzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeeren, worden verplicht om op een nader te be palen tyd en plaats te verschynen of op nieuw te verschynen tot het ondergaan van een onderzoek voor den Districtscom mandant of den door dezen aangewezen officier. De verlofganger, die, opgeroepen voor dit onderzoek, daarbij zonder geldige reden niet verschijnt, of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervoren vermelde goederen, of wiens goederen bij dit onderzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeeren, kan in werkelyken dienst worden geroepen voor den tyd van ten hoogste twee maanden. II. De vereeniging „Volksonderwijs” heeft er zich dan voorgespannen, om de „meer- daagsche” schoolreisjes ten uitvoer te kunnen brengen. Reeds eerder zijn er uit de onderwijzers-vereenigingen commissies ge vormd, die het organiseeren van „meer- daagsche” schoolreisjes vergemakkelyklen. Tot deze had men zich te wenden om hotels voor logies en ’t verkrijgen van reductie op toegangsbewijzen enz. Doch meermalen deed men zonder resultaat een beroep op die commissies, daar ook deze ten slotte wegens gebrek aan hotelruimte, geen gelegenheid wisten, de kinderen onder dak te brengen. Thans heeft „Volksonderwijs” deze zaak aangepakt. Zij heeft een commissie voor schoolreisjes van langen duur ingesteld. Deze commissie is reeds in zooverre geslaagd, dat zij dit jaar de gelegenheid openstelt voor een verblijf in Ede, Epe, Amsterdam en op Vlieland. De leerlingen en hun geleiders worden ondergebracht in gebouwen, en niet in tenten, zoo lezen we in Volks onderwijs. Dat de pensionprijs billijk kan genoemd werden, blijkt wel uit het opgegeven tarief. Dit bedraagt f 1.20 f 1.25 per etmaal en per persoonhooger in geen geval wellicht dat de prys iets beneden dat bedrag blyft. We moeten de vereeniging „Volks onderwijs” voor hare bemoeiingen in dezen een woord van dank brengen, want nu toch is er voor onze Bolswardsche jeugd ook eens gelegenheid, dat ze zonder al te groote vermoeienissen, 't een en van de vele bezienswaardigheden stad als Amsterdam leeren kennen. Natuurlyk zullen er vele aanvragen bij de commissie binnen komen en ze geeft daarom al vast den raad om 3 tijdvakken op te geven, waarop men gelegenheid heeft met de kinderen op reis te gaan. Tevens wordt de gegadigden bij hun aanvragen verzocht op te geven het aantal jongens, meisjes, geleiders, geleidsters, datums van aankomst en vertrek. Het is het doel der vereeniging „Volks onderwijs” om zelf de gebouwen, eon- sumptie’s en alles wat er verder mee samen hangt in eigen exploitatie te nemen, opdat alles door haar zoo goed mogelijk en tevens zoo goedkoop mogelijk kan geregeld worden. Hiervoor is echter nog al wat geld noodig en allen, die iets gevoelen voor dit mooie werk, kunnen deze zaak steunen door een aandeel a 10 gld. te Courant Bolswardsch EB u I i des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s avonds 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1