Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Ji Heeft ze wel eens geproefd? VS Vruchtentabletten Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 No. 46 Woensdag 6 Juni 1923 62ste Jaargang Officiëele Advertentiën. g OUD-BOLSWARD. v Jaarlijksch onderzoek. AANGIFTE DE BLOEI "dj Fa. TROMP, Sneek. WEEK-AGENDA. !S van Juni-Zomermaand. DIENSTPLICHT. Het Iedere het bad goed af en pas gevulde maag eene vereeniging een andere pas ons en I Los en in rolien. Heerlijk frisch van smaak. PROBEERT ZE EENS! BEVOLKINGSREGISTER. SIGAR,EN-bedr(jf, erkend door tegenstander, is naast vele andere Verder wordt verwezen naar de ten Stad- huize aangeplakte uitvoerige openbare kennisgeving. De Burgemeester voornoemd, 8. E. LUNTER, l.b. Bolsward, 4 Juni 1923. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 6 Juni: Ned. Bond van Lich. Opv. Bestuursverg. des avonds 8/2 uur in „De Doele”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7'/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste De Burgemeester van Bolsward, roept den verlofganger Broer Pascal, lichting 1912 (voormalige landweerlichting 1918b) op, om op Vrijdag 22 Juni a.s., des nam. 2 uur, gekleed in uniform en voorzien van alle tot zijn uitrusting behoorende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aangeschaft, aanwezig te zijn te Bolsward in de muziekschool, Kerkstraat no. 30, tot deelneming aan het onderzoek van verlofgangers. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen het streng arrest te ondergaan in een daartoe bestemd vertrek of huis van bewaring, het licht arrest te ondergaan in een kazerne kan door den Districtscommandant worden opgelegd aan den verlofganger, die zonder geldige reden niet verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren omschreven goederen. nog maar tot hieromtrent enkele bij naar den een verklaring doen ter secretarie der gemeente, welke zij verlaten. Zij, die hun woonplaats naar een andere gemeente overbrengen, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der gemeente, welke zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven, met opgaaf der gemeente waar zij zich wenschen te vestigen. Het ontvangen getuigschrift van woonplaatsverandering, hetwelk kos teloos wordt afgegeven, moeten zij uiterlijk binnen twee weken na hun aankomst in de nieuwe gemeente ter secretarie dier gemeente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen twee weken ter gemeente secretarie kennis geven van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, welke vereischt worden om het bevolkingsregister in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Ter voorkoming van moeilijkheden worden de ingezetenen ernstig aangespoord hun verplichtingen nauwgezet na te komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. E. LUNTER, l.-b De Secretaris, H. HAIT8MA. Bolsward, 1 Juni 1923. Na de vele koude en gure dagen in April werd de liefelijke Meimaand met verlangen tegemoet gezien. Maar o jé, wat heeft ook Mei ons vreeselijk teleurgesteld. Mei koel en nat geeft koren in het vat. Dat is zeer zeker waar. Heerlijke malsche regen zal den tuin- en landbouw ten goede komen. Maar zooals het in de afgeloopen Meimaand is geweest, zou 1923 voor tuin- en land bouw een ongeluksjaar kunnen worden, als het dat al niet is. Ook voor het vee- houdersbedrijf is dit natte voorjaar zeer onaangenaam. Aan het N.bl. v. h. Noorden wordt uit Heerenveen geschreven, dat het in de omgeving treurig is gesteld. Terwijl in het hooiland de maaimachines rikketikken en een zeer dikke zwade gras neersabelen, liggen daarnaast de weilanden, kaal en stukgetrapt, zonder vee. Tal van boeren hebben hun vee weer gestald in het belang van de runderen en de weide. Het natte, koude weer, de kille nachten, de vochtige bodem, werkten heel slecht Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s avonds 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van 5'/2—6'/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 10 Juni: Kaatsvereen. „Bolsward”. Ledenwedstrijd op het Sportterrein. Aanvang 12 uur. Maandag 11 Juni: Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Voor liefhebbers van dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7*/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Dinsdag 12 Juni: Tempelieren. Geh. Onth. Vergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Woensdag 13 Juni: J.V.O. afd. Bolsward. Vergadering’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. N.C.G.O.V. Vergadering ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Zang van het Geh. Onth. koor. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7‘/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. erwtenkevers leggen hun eieren in de vruchtbeginsels. De meeste insecten zetten hun verwoestingswerk voort. De kleer- en tapijtmot legt eieren. Wingerd, vlier, liguster, roos, erwten, boonen, klavers, melkdistel, penningkruid, akkerwinde en hanepoot bloeien. Aardbeien, meikersen, bosch bessen en frambozen worden rijp. Boekweit en vlas bloeien. Oogsttijden. In de maand Juni wordt geoogst in Spanje, Portugal, Italië, Griekenland, Tur kije, Z. Frankrijk en Vereenigde Staten. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62 '/2 cent per 3 maanden Huishouding. Schaatsen voor den dag halen en met olie of vet insmeren. Begin van den inmaak. Opening der meeste buitenhotels. Plannen maken 4 1 Tuinbouw. Op die plaatsen in den moestuin, waaruit reeds groenten zijn geplukt, wordt de bodem weer omgespit en met mest behan deld, waarna ze weer met hetzelfde gewas of met andere beplant wordt. Bij droog weer begiet men de planten voornamelijk ’s avonds. zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. Donderdag 7 Juni: Muziekkorps „Hollandia”. Concert in het Julianapark des avonds 8 uur. R.K. Werklieden-Vereen. Maatsbiljartpartij voor leden, des avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. School I. Ouderavond des avonds 8 uur in School I. Chr. Gem. Werklieden vereen. Ledenverg. ’s avonds 7’/z uur in „Ons Gebouw”. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 8 Juni: Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 9 Juni: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden op den gezondheidstoestand van het vee. In plaats, dat de melkopbrengst grooter werd, nam hij af; sterfgevallen, vooral longontsteking, kwamen voor. Menig boer vond na zoo’n konden nacht een koe dood in de weide. Want de bodem was zóó drassig, dat bij het gaan liggen der koeien het water uit den grond te voorschijn kwam en zich rondom het lichaam een smal waterplasje vormde. Zoo werd de nacht doorgebracht, boven dien nog koud weer en vaak nog regen ook. Geen wonder, dat men het vee weer stalde. En nog staat het grootste deel op stal, ofschoon wij nu reeds in Juni zijn. Door de drassigheid zijn de weiden stuk getrapt, zoodat er geen gras is. Een paar zonnige dagen kunnen wonderen doen. Maar ze zijn er nog niet geweest. Natuurlijk wordt het nu gemaaide gras allemaal inge kuild; een deel er van wordt aan het vee op stal gevoederd omdat het hooi nu bijna overal op is. Volgens statistische gegevens is er in tientallen van jaren, misschien wel in geen eeuw, zulk een natte en koude Mei geweest als dit jaar. Onze hoop is nu maar weer op Juni gevestigd. De zomertijd is 1 Juni j.l. aangevangen, wie weet of het zomerweer nu ook spoedig komt. Het is te wenschen, maar „als het regent op 8t. Veit (15 Juni) regent het zes weken laug”. Als dit uit komt, dan blijft er niet veel meer van den zomer over, want dan hebben wij Augustus al bereikt. Wij zullen ons echter Juni bepalen en zonderheden geven. voor uitstapjes of reizen. Hygiëne. zwemmen begint. Gezonde sport. Nederlander behoort die sport te beoefenen. Het staat zoo gek, dat een zee varend volk als het onze, betrekkelijk zoo slecht zwemmen kan. Water is er over vloedig, zwemgelegenheden daarentegen nog schaarsch. De magistraten van vele steden dienden eens meer aandacht te schenken aan deze tak van hoog noodzakelijke sport. Gelukkig hebben wij nu in Bolsward ook onze zweminrichting, waarvan wij dezen zomer al gebruik kunnen maken. Zorg dat het lichaam, voordat een bad wordt ge nomen, afgekoeld is en niet bezweet. Men moet hoogstens 15 minuten in het water blijven. Zorg dat ge steeds in het water blijft, in plaats van te stoeien in de lucht en slechts zoo nu en dan onder te dompelen. Droog het lichaam na spring nooit met een direct in het. water. Dieren- en Plantenwereld. Hazen werpen voor de tweede maal, de reegeit en hinde van het edelhert werpen. Alle hier te lande broedende stand-, trek en zwerfvogels hebben jongen, behalve kwartelkoning en kwartel, die evenals de koekoek en de griet eieren leggen. Sommige kwikstaarten, lijsters, meezen en gorzen leggen voor de tweede keer. Niet veel vogels zingen meer. De zwartkop, spotvogel, karakiet en rietzanger laten zich nog hooren. De Junikever vliegt uit. De boonen- en van vriend factoren, te danken aan het feit, dat wij niet alleen steeds konden voldoen aan de hoogste eischen van die winkeliers, die standaardwerken vroegen van onverdachte reputatie, maar ook, dal wij altijd prompt tevreden konden stellen hèn, die schitterende, alles overtreffende c o n c u r r en t i e-me r- ken verlangden. Met vertrouwen bevelen we dan ook ONZE merken aan. XLIII. Het jaar 1867 is thans aan de beurt, doch van het reeds besproken vorig jaar mag ik nog even bij het af cheidn?men zeggen, dat de reeds vermelde kindersterfte hier toen wel abnormaal hoog is geweest. Uit de opgaven van den Burgerlijken Stand zie ik, dat er in 1866 hier 86 kinderen beneden 10 jaren zijn te grave gebracht. In ’t geheel bedroeg het getal overledenen 134, dus nog geen 50 personen boven 10 jaren, dat is beneden het gemiddelde doch daarvoor was het dan ook onder de jeugd dubbel zoo hoog als in gewone jaren. ’t Is wel een contrast, van deze kiuder- ramp ineens over te gaan tot de opvoe ringen van rederijkerskamers, echter het geval doet het mij zoo aan de hand, want begin Januari trad voor het eerst op de Kamer „Eendracht zij ons Doel”. Trouwens in het leven ziet men ook gewoonlijk vreugd naast smart, een lach bij een traan. Men had hier al lange jaren de Rade rijkerskamer Gysbert Japiks, ik meen wel sedert 1856, doch dat is maar een opgaaf uit ’t geheugen; ’k heb gezocht naar beschei den hieromtrent, maar gevonden heb ik het niet. Zeker is, dat die Kamer iederen winter een paar gezellige avonden gaf voor hare kunstlievende leden. Ook den 2eu Kerstavond was weer een uitvoering ge geven, echter was het geen tooneelspel. Ónder leiding van den heer Egbers werden muzieknummers gegeven, en ter afwisseling had men voordrachten in poësie. Volgens het verslag was ’t publiek uitermate tevreden, doch er waren ook die liever een tooneel- stuk hadden gezien. Trouwens er was lang zamerhand toch een soort tegenactie ge komen. Altoos werden de voorstellingen in „De Doele” gegeven; ’t was een zaakje van en voor de deftigen. Het gemopper leidde er toe, dat eenige jongelieden bijeen- stapten, en met alle kracht aan ’t studeeren gingen om ook voor de kleinere burgerij wat te geven, en op 6 Januari 1867 kwam in de Sociëteit „De Nederlanden” bij Germen Ypma voor het eerst „voor ’t voetlicht”. De nieuwe kamer: „Eendracht zij ons Doel”, oogstte al dadelijk veel bijval, en dat bleef zoo. De sympathie van het kleine burgerpubliek heeft deze kamer sedert haar eerste optreden gehad. Die eerste voorstelling bestond uit drie blijspelen, getiteld: De ingebeelde ziekte; De twee Bedienden of het Spook te midder nacht en Da kompie an, da gatie weer! en de verwachting werd verre overtroffen. Al dadelijk hoorde men den wensch: Dat zij spoedig weer een dergelijken avond geven. Aangemoedigd door dat succes werd weer naet bekwamen spoed naar andere stukken omgezien en begin Maart was men weer gereed. Toen bad men een grooter stuk ingestudeerd, namelijk: Ben Bankbiljet van duizend gulden, gevolgd door een nastnkje: Ben grap van Oom. Opnieuw ging er één roep over het fraaie spel en het talent der jongelui, ’t Ging dus maar wat flink van stapel echter er kwam weldra concur rentie op dit gebied, wat ik spoedig nader hoop te bespreken. Hier kan ik al vast vertellen dat „Gysbert Japiks” nu ook weer opfrischte, en den 22 Februari een voorstelling gaf voor hare leden, maar om te laten zien, dat men hier ook wel wat voor den kleinen medeburger over had, gaf men des Zondags d.a.v. een volks voorstelling. En dat laatste viel ook zeer in den smaak. Waar ik hier sprak van reeds lang bestaande en opgericht, meen ik mij nu ook verder met het vereenigingsleven dier dagen te moeten inlaten en dan moet ik het hebben over de Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank, waarvan reeds eenige jaren vroeger hier een afdeeling werd opgericht, en verder over de nieuwe instelling: „Spaarbank Bolsward” en de Liberale Kiesvereeniging. De drankbestrijding is al van ouden datum, vooral door Ds. M. E. v. d. Meulen werd er op aangedrongen, dat men iets zou trachten te doen ter beperking der drankellende. Hadden vroeger de Gebroeders Halbertsma in hun geschriften de drank bestrijding zoowatin een bespottelijk daglicht gesteld, en was er om hun snedige zegs wijzen wel eens geglimlacht, de meer ernstige mannen zagen toch heel wel in, dat de oude kwaal der Batavieren en Friezen, nog altoos een volkskwaal was, die knaagde aan het welzijn van maatschappij en vele gezinnen. Men besloot daarom vergaderingen uit te schrijven, waarin lezingen en be sprekingen werden gehouden, om te wijzen op den omvang van het kwaad. Ik heb in vorige jaren als sprekers zien aankondigen: Ds. M. E. v. d Meulen, Ds. Dardenne Ankriuga, Ds. Huidekoper, de heer P. Peere- boom, Commissaris van politie, de heer Jarigsma, hoofd der school te Hichtum en anderen. De vergaderingen werden steeds gehouden in „de Kapel” en later toen deze was verdwenen in het lokaal „Eens gezindheid” op het Hengstepad. De aan leiding dat ik die vereeniging hier bespreek is een soort critiek op de vergadering van Donderdag 24 Januari. Het is misschien het meest origineel het door mij opgemerkte krantenbericht in zijn geheel over te nemen. „Wij herinneren ons eens gehoord te hebben, hoe bij het optrekken van een leger ten strijde, de onwilligen, zoo die er zijn, in de voorste rij geplaatst en zoo ge dwongen worden hun plicht te doen. ’t Was Donderdag j.l. in onze oude Kapelle, dat die herinnering bij ons opkwam. Men trok daar te velde tegen een machtig vjjand en velen was het aan te zien, dat dien te bestrijden hnn ernst was. Bij de achter hoede des legers werd die ernst niet gevonden, en schoon er geen grond bestaat, om dia achterhoede te verdenken van verraad, van heulen met den vijand, scheen zij toch niet afkeerig om zich recht gemeenzaam te maken met ’s vijands bondgenooten. Maar laat ons de zaak bij zyn naam noemen. Dat we het oog hebben op de vergadering van de leden der afschaffing, is ieder duidelijk. Wat we daar hoorden en zagen, maakte op ons de meest ver schillende indrukken. Terwijl daar toch in krachtige taal de gevolgen der ondeugd aanschouwelijk werden voorgesteld, terwijl mannen en vrouwen met belangstellende aandacht aan de lippen der sprekers hingen, hoorde en zag men in den achterste rijen der aanwezigen veel, wat daar niet moest plaats vinden. Daar in die achterste rijen bevonden er zicb, die aan het „paarlen voor de zwijnen” deden denken. Wie enkel het laatste uur der vergadering kan bij wonen en zich getroosten moet een plaats achteraan in te nemen, zoo hij een beschaafd mensch is, hij houdt het geen uur vol. En nu onze herinnering aan onwillige strijders.. Men moest bij de vergadering van de leden der afschaffing, naar het ons voorkomt, ook hen, die nu de achterste plaatsen bezetten, op de voorste rijen doen plaats nemen, of ze over alle rijen ver deden. Daar, met de bestuurders onmid- dellijk voor zich en de meer beschaafde hoorders om zich heen, zou gedurende die paar uren niet zooveel uitgehaald kunnen worden. Zoo het nu was, zal men ze er niet gaarne zien. Kan men een goede zaak nog beter maken, waarom zou men het niet willen Burgemeester en Wethouders van ward, overwegende, dat het van belang is, dat het bevolkingsregister nauw keurig wordt bijgehouden en de krachtige medewerking van de ingezetenen hiertoe een eerste vereischte is; herinneren aan de volgende bepalingen, regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor het bevolkings register. Zij, die op den dag der laatste volks telling in den vreemde of in een der koloniën of overzeesehe bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, moeten hiervan ter secretarie der gemeente kennis geven binnen één maand na hun terugkomst. Zij, die uit een plaats buiten Nederland hun woonplaats overbrengen in een gemeente van Nederland, moeten hiervan een ver klaring doen ter secretarie der gemeente binnen twee weken na hun aankomst in de gemeente, vergezeld van een paspoort, reis- en verblijfpas of ander deugdelijk bewijsstuk. Bij alle kennisgevingen moeten de noodige opgaven worden verstrekt voor de inschrij ving in het bevolkingsregister. Zij, die huu werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar een Nederlandsche Kolonie, een overzeesehe bezitting of vreemde, moeten hiervan Bolswardsche Courant I i. Bols- groot VOOR HET r Ji i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1