Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward Maaiers en Hooiers! I Woensdag 13 Juni 1923 No. 48 62ste Jaargang Officiëele Advertentiën. h OUD-BOLSWARD. WOLKEN. Wij bieden U een gezellig tehuis iederen ZondagmiddaginCafé „Voorwaarts” (bovenzaal) de Dijk te Bolsward. I Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 j met reden HET SLECHTE WEER. Waarschuwing hooibroei. De Burgemeester tegen hen l WEEK-AGENDA. T des Nog geen polsslag van i ï'l Gelegenheid voor ’t schrijven van brieven. Gezellige spelen. Vrij entrée. Gratis consumptie. Ned. Bond van arbeiders in het landbouw*, tuinbouw- en zuivelbedrijf. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 11 Juni 1923. I U kunt het lezen dat VS Pepermunt xie beste is, maar U kunt het ook proeven! Overal verkrijgbaar. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. er zijn De zon gloed en Plots’ling verdonkert landschep donkerder, het licht, enkele rood gepande daken, een kerkdak met leibedekking, blinken in in de verte nog, tot op een moment die gloed, plotseling als door onzichtbare handen f 6650 365 - 1062.75 f 5587.61» 83.625 f 5671.22 f 3910.125 - 1640.— - 93.24 - 41.84 f 5685.20® begin van de nu daaruit is i een gehuurde invloed van dezen factor op den hoogen druk neemt dus af. Het gevolg is dus. dat het hoogs drukgebied verslapt en depressies kans kragen om door te dringen. Een frappant voorbeeld hiervan geeft de maand Juni van het hierboven genoemde jaar 1916. Van 3 Juni tot 21 Juni was de gemiddelde dagtemperatuur toen niet meer geweest dan ongeveer 12 graden. Op 22 Juni was het gemiddelde al 15 graden, op 23 Juni 20.6 graden met een maximum van 27.6 graden. Het Utr. Dgbld. heeft hierover een onder houd gehad met prof, van Everdingen, hoofddirecteur van het Kou. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Prof, van Everdingen dan vestigde aller eerst de aandacht er op, dat de Meimaand, wat temperatuur betreft, geen record is. Dit jaar is de gemiddelde dagtemperatuur in Mei ongeveer 12 graden geweest, terwijl uit de archieven van het Instituut blijkt, dat de laagste gemiddelde dagtemperatuur in Mei was 10.6 graden. In de afgeloopen 70 jaar is het 8 maal kouder geweest in Mei dan thans het geval is geweest. In dit verband moet men ook niet vergeten, dat het karakter van ons voorjaar nu eenmaal koud en nat is, en dat een warme lente slechts geregeld bestaat in de gedachten van de poëten, en in werkelijkheid een uitzondering is. Reeds eerder is gepubliceerd in een communiqué van het instituut, dat de maand Mei wat regen betreft, wel een record is geweest. Een andere kwestie is, dat de lage tempe ratuur thans, in Juni, nog voortduurt. Het is echter te hopen, dat het in deze maand niet zoo koud zal worden als in 1916, toen er een gemiddelde dagtemperatuur was van 18 5 gr. In den nacht van den 4en Juni werd toen zelfs een temperatuur bereikt van 3 graden boven nul. In dat jaar was Juni dus nog kouder dan nu Mei is geweest. Het algemeen karakter van ons voorjaar is koud en vochtig. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat er omstreeks dezen tijd van het jaar steeds in het Oostelijk deel van den Atlantischen Oceaan een gebied ligt met hoogen luchtdruk, dat in onze streken aanhoudende noordelijke winden veroorzaakt. Maar nu doet zich, als men een ondersoek instelt naar de vermoedelijke oorzaken van 't slechte weer, onmiddellijk weer de vraag voor: waarom wordt die hooge luchtdruk dan niet onderbroken door depressies? Nu is er juist over dit punt verschil van meening in weerkundige kringen. Prof, van Everdingen wees er op, dat in de tropische streken optreedt een voortdurende lucht- strooming in bovenwaartsche richting. Dat is een vaststaand feit. Nu verwekken die luchtstroomingen op een hoogte van ongeveer 10 K.M. een hevige koude, en nu is prof, van Everdingen van meening, dat deze koude afhankelijk is van de sterkte der zonnestraling; de kcude wordt namelyk grooter, naarmate de straling der zon sterker is. Dat klinkt eenigszins paradoxaal, maar het is zoo. Wanneer er een sterke straling is, aldus is de theorie van den professor, dan breidt ook het koude-gebied op die hoogte zich uit, en dat oefent zijn invloed uit op de handhaving van het hooge druk gebied. Eenige invloed daarop wordt ook uitgeoefend door de temperatuur van het water in den Atlantischen Oceaan. De handhaving van den hoogen druk vindt aldus haar oorzaak in een restant sterke zonnestraling en een lage temperatuur van het Oceaanwater. ^Bestaat er nu eenig uitzicht, dat het weer beter zal worden Des professor’s antwoord op deze vraag luidde, dat na 21 Juni de kans op goed weer zeer toeneemt, in verband met het feit dat de zon dan haar gang naar het noordelijk deel van onzen aardbol beëindigt, en weer naar het zuiden terugloopt. Het Oceaanwater wordt dan weer warmer en de 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—6‘/2 uur in „Ons Gebouw". Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7’/2 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 17 Juni: Samenkomst van grasmaaiers en hooiers, van 2—6 uur in „Ons Gebouw” en in café „Voorwaarts”. Maandag 18 Juni: Orgelbespeling door den heer A. Alt, des avonds van 7‘/2—8'/2 uur in de Martini kerk. Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 iwjn „Ons Gebouw”. van Bolsward, wijst de betrokken ingezetenen zyner gemeente op het groote belang dat er in de eerste plaats voor hen zelveu in is gelegen, om brand gevaar door hooibroei te voorkomen en noodigt hen uit, alle voorzorgsmaatregelen daartegen te nemen. Hij brengt voorts ter kennis, dat bij artikel 158 van het Wetboek van Straf recht verschillende straffen zijn bedreigd tegen hen aan wier schuld door nalatigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid enz., brand is te wijten. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 12 Juni 1923. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Schaakclub vang zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. N.C.G.O.V. Vergadering ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Zang van het Geh. Onth. koor. Ofschoon wij dezen voorzomer, rij kei ijk ons deel krijgen van een bewolkten hemel en door iedereen naar heldere lucht en volop zonneschijn wordt uitgezien, moet men toch niet vergeten, dat die wolken voor den echten natuurliefhebber, veel stof tot genieten geven, bij aandachtige beschouwing. Geeft het veld in vele opzichten stof genoeg tot opmerken, ook de wolken die boven ons drjjven zijn onze opmerkzaamheid dubbel waard. Altijd vol afwisseling en steeds weer anders, vertoonen zij zich aan ons oog. Daar zyn op heldere heerlijke zomer dagen, die lichte witte wolkjes, die lang- nog helder alles om een schaduw het om U heen, alles wordt veel en al verder en verder wykt en Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Dammen en schaken, ’s avonds vanaf l'[2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op ’t Sportterrein. Dinsdag 19 Juni: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Judas Maccabaus”, des avonds 8.15 uur in „De Doele”. Tempelieren. Geh. Onth. Vergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg’” Woensdag 20 Juni: „Westergoo”. Speelavond, aan- 7’/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste XLIV. De vorige week heb ik beloofd de op richting van een tweetal vereenigingen te zullen melden. Bij een eenvoudige ver melding mag ik het evenwel niet laten. Kr woei in de jaren, thans door mij bespro ken, hier een soort philantropische geest over de stad. Blijkbaar ging van de voor mannen destijds de goede wil nit, zich voor zijn naedemenschen en de stad nuttig te maken. Men had hier al eenige jaren vroeger de ^Stadsspaarkas”, waar vele werklieden gedurende den zomer een deel van hun weekloon deponeeren, om het in ’t najaar, als er inslag voor den winter moet worden opgedaan, die bespaarde pen ningen terug te erlangen met eenige rente bovendien een nuttige instelling die nog bestaat en zegenrijk werkt. Dan bestond hier het Weduwen- en Weezenfonds, waarbij, tegen een matige contributie, de werkman, doch ook de burgerij ingeval zij onverhoopt aan de hunnen ontvielen een jaarlijksche uit- keering aan de nagelaten betrekkingen konden verzekeien. Dat waren dus in zekeren zin al spaar- gelegeuden, doch een wezenlijke Spaarbank had men nog niet eigenlek moet ik zeggen: had men niet meer. Er heeft in het begin der 19e eeuw een gelegenheid bastaan, waar men z’n spaargelden kon deponeeren, o.a. waren de h.h. J. Cremer Pz. en D. Jakles er bestuursleden van, maar het schijnt geen opgang gemaakt te hebben en het zaakje is spoedig te niet gegaan. Die vroeger wat overhield, was er geheim mee, en vertrouwde het liefst aan geen ander toe. Men stopte het liever in een sonde kous” dan het bij een ander iu bewaring te geven. Ook waren de bedragen, die men in die tijden overgaarde gewoonlijk niet groot; een spaarbank was overbodig, een spaarpot voldoende om den schat te bewaren. Maar in 1867 werd het toch weer ter hand genomen. Een clubje heeren, ver- eenigd om onderling zich te oefenen in de welsprekendheid, kwam op de gedachte om ook voor anderen nuttig werkzaam te zyn. Hun finantieele positie zou wel ver trouwen wekken, en in Februari werd aangekondigd, dat er zou worde» opgericht: Een Spaarbank te Bolsward. Er werd een lokaal of kamer te huur gevraagd, om er des Maandags om de 14 dagen, des middags van 11 tot 1 ure zitting te kunnen houden. Einde Maart d.a.v. werd bekend gemaakt, dat door de heeren: Ds. A. Huidekoper, T. van der Weij, N. de la Lande Cremer, W. A. Peereboom en D. J. Brouwer, de Spaar bank was opgericht om te beginnen Maandag 1 April, Maandags om de andere week zitting te houden in de Kerkekamer van de Doopsgezinde Gemeente aan het Schild- wijk. Tot commissarissen waren benoemd de heeren: W. van Hulst, H. van der Werf en J. E. Westenberg. In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 13 Juni: Chr. Nat. Werkmansbond. Vergadering des avonds 8 uur, in zaal 2 van „Ons Ge bouw”. J.V.O. afd. Bolsward. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7*/z uur >n „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. Donderdag 14 Juni: Maria-Vereen. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Chr. Gemengd Koor. Zanguitvoering avonds 8 uur in het Julianapark. Vrijdag 15 Juni: Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 16 Juni: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden zaam langs den blauwen hemel drijven, zachtjes voortgestuwd door het luwe zuide- windje. Of soms zijn het de dreigende onweerswolken, zich langzamerhand vor mend tot geduchte onweersbuien, vuur en hagel in huu schoot bergend. O, hoe vaak in later dagen, wolken, [wandelaars der lucht, Zal het kind der aard ontroeren, dat U [naoogt in uw vlucht, Beven zal hij bij uw dreigen, juichen [bij uw avondrood, Tuchtiging of zegen wachten, dood of [leven uit uw schoot! Vooral als d# lucht in den zomer onweer achtig is met koel zomerweer, als hier en daar plaatselijke onweersbuien komen, zijn de stapelwolken mooi voor waarneming. Als men op een beschutte plek, terwijl er een styve wind uit het Westen of Z.W. waait, zich neerzet, het uitzicht vry heeft naar het Oosten en Z.O., kan men die groote dreigende wolken prachtig waarnemen en beschouwen. Langzaam drijven zij over ons heen en langs de kim. Om naar het schijnt later zich meer te vereenigen en slechts heel langzaam zich verplaatsen. Het zonlicht valt op de zich hoog in de lucht verheffende wiite koppen van grillige vor men en toovert met licht- en schaduw plekken voor ons oog een heel gebergte met rotsen en dalen. Somtijds treft men het, dat zij zich ontlasten tot een onweersbui in de verte. De lucht begint er dreigend door uit te zien en onverwacht flikkert een snelle bliksemstraal en doorklieft de donkere wolken soms tot in de witte koppen en gaat dan met de bekende zig-zag straal, schijnbaar naar de aarde. Vaak, na vrij langen tijd hoort men den donderslag veraf: Wondere straal die daar schiet, Al wat is vordert tijd, slechts de bliksem vonk niet van duur, vliegt het [flitsende vuur, Duizend mijlen daar heen... Als er na een zeer warmen broeiënden zomerdag onweer komt, zijn de stapelwolken of donderkoppen vaak al uren tevoren op te merken. Als men er dan op let zal men zien, hoe vaak de gestalten en vormen der uitloopers dier wolken veranderen. Ook de avondhemel met zijn verschillend getinte wolken kan zeer schoon zijn. Wie in ’t bezit is van een verrekijker, moet als de zon iu een wolkenbed ondergaat, zyn kijker eens op de wolken richten. Wien dat nooit gedaan heeft, zal het een verrassing zijn. Hoe vol warme tinten de kleinste wolkjes dan zijn, en alles ver andert van vorm en van kleur terwijl men kijkt. Het kleinste wolkje, dat men met het bloote oog nauwelijks onderscheiden kan, is dan een prachtig gerande wolk, in een zee van licht. Ook de wolken- schaduwen kunnen zoo afwisselend werken. Gij fietst bijvoorbeeld op een dag, als er vrij groote wolken langs den hemel drijven. schijnt nu nog helder en geeft leven aan alles om U heen. In één week werden toen bij verschil lende ingezetenen wel drit bekendmakingen verspreid. De eerste was en daar kom ik straks op terug de aansporing lid te worden der ^Liberale Kiesvereeniging”. De tweede: een verzoek om mee te doen aan ^Volksweerbaarheid” dit is reeds behandeld in no. XXXIII mijner schetsjes. De derde was: De uitnoodiging om van deze gelegenheid om spaargelden te depo neeren, gebruik te maken, en voornamelijk om de inrichting by den arbeidenden stand aan te bevelen, want het doel der oprichting is vooral spaarzaamheid aan te kweeken en armoede te voorkomen. Al spoedig bleek het, dat het plan algemeen by val vond. Uit de balans van het eerste jaar toch lees ik dat geweest 174 deelhebbers. Ingebracht was Opgevraagd Blyft By geschreven rente Totaal Het actief gaf aan: Aan effecten: Belegd kapitaal Renten te goed Contanten Totaal Ziedaar het bescheiden grootsche inrichting, die i voortgekomen. Begonnen in kamer, eerst om de 2 weken een zitting, later wekelijks, is nu op eiken werkdag de gelegenheid opengesteld gelden te brengen of terug te halen in ’t in 1914 zoo degelijke, doelmatigeen fraaie tot stand gekomen gebouw dat tegenover den antieken stadhuisgevel, zulk een goeden indruk maakt. De werk kring dezer Spaarbank is in de 55 jaren van haar bestaan, dat behoef ik niet nader aan te toonen, enorm to'genomen. In 1817, toen de Bank 50 jaren bestond, is reeds opgemerkt, wat deze inrichting, waar aan in 1906 ook een Voorschotbank is verbonden, tegenwoordig beteekent voor onze stad. Daarbij werd o.a. nog opgemerkt: *De Oprichters zijn allen overleden en hebben een reeks van opvolgers gehad die allen belangeloos hun tijd en hun kunnen ten dienste stelden van de Spaarbank. De tastbare resultaten van dien arbeid zijn hierboven genoemd, doch tevens is de neiging tot sparen gekweekt, bevorderd en geleid, een spaarzin die nog jaren zijn goede werking zal laten gevoelen, niet alleen door het verkrijgen van een zekeren welstand, maar ook en vooral door zijn indirect bevorderen van orde, regelmaat, vooruitgang, dus ware beschaving.” Omdat in 1867 gemeenteraadsverkiezing in aantocht was, en er, zooals terloops reeds werd aangestipt een soort ontevreden heid ontstond over den gang van zaken mopperaars zijn er nu en waren er ook toen; zullen er altoos wel blyven werd getracht een vereeniging op te richten in vrijzinnigen geest, teneinde te trachten andere leden in den Raad te krygen. De vereeniging werd 16 Maart in H’ï Rood- hert” opgericht; een dertigtal kiezers onderteekenden het reglement dat door een voorloopige commissie, den 1 Maart daartoe gemachtigd, was opgesteld. De eerste stoot tot deze beweging was gegeven door W. U. de Jong, later vooral bekend als voorzitter der Schippersvereniging sScbuttevaer”. Dat het leven dezer kiesvereeniging veel bewogen echter heel kort is geweest, zal de volgende week nader besproken worden. Gegroet: OBSERVATOR. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en Alpha- betisch Register. De Burgemeester van Bolsward maakt bekend, dat het inschry vingsregister voor de lichting 1924, met het daaruit opge maakt alphabetisch register gedurende tien dagen, van 11 Juni tot en met 20 Juni 1923, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met reden omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente wordsn ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningindeze beslist bij een omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Bolswardsche Courant t I I i I J i des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s avonds r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1