Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward I I. Eikenkleur Kersenkleur Zandkleur per el Appelkleur Bananenkleur MOUSSELINESTOFFEN Moerdijk Blok W. ZEUL l ZOON S BANK R. P. DE BOER W-Corsets geheel gegarandeert. Prijzen f 3s95--f 10,60 EFFEN ZUIVER WOLLEN ZÉÉR MODERNE TINTEN Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 No. 49 Zaterdag 16 Juni 1923 62ste Jaargang MUNHABOT3 J VS Koopt ALLÉÉN de Depositorente: I Officiëele Advertentiën. BEKENDMAKING. Uit Bolsward. VAN OVER DE ORENS. 2. 3. 4. 5. p en ie Beleefd aanbevelend, ij Zitting centraal stembureau ver kiezing Gemeenteraad. ke >g sn Administratie-Kantoor Sneek Naast R.K.Keik Singel 56 or t- d, te al hl ’g Zenuw-tabletten ,.J| w Sneek - Oude Koemarkt 35 Aanbevelend, Bleekstraat - Makkum de iet de cn, iij n. ut er n, ad n. 3n en et en te Aangiften, Bezwaar- Beroepschriften voor alle Belastingen Telefoon No. 136 Te BOLSWARD Donderdags naast „De Doele" het doel in het oog houdt, dat Bonar Law definiëerde en Duitschland geen oplossing kan aanvaarden, die het politiek en oecono- misch blijvend machteloos houdt en afhan kelijk van den goeden wil zijner buren. Kan eenige staat dat wel? Het is de moeilijkheid, die het ontwapeningsvraagstuk waarover men opnieuw in den Volkenbond delibereert, beheerscht. Ontwapening is tot nu toe alleen mogelijk gebleven van een overwonnen volk. Men heeft het Duitschland gedaan, dat juist dezer dagen weer aanzegging gekregen heeft over de hervatting der werkzaamheden der geallieerde contröle U kunt het lezen dat Pepermunt de beste is, maar U kunt het ook proeven! Overal verkrijgbaar. Ieder Corset dat uitscheurt of roest wordt GRATIS door een nieuw vervangen. Alle maten en modellen a. Poco lento. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Hooiers en Maaiers. Evenals dit Dinsdag te Sneek het geval was, waren er ook Donderdag hier ter stede vele hooiers en maaiers op de markt aan wezig teneinde hun diensten aan te bieden aan de boeren. Doch ook hier zonder succes. De werkloosheid is zeer groot en er is zeer weinig kans om werk te krjjgen, alhoewel er werk genoeg te doen is. De boeren hebben echter allen volk over en zij knnneu door het aanhoudende slechte weer niets begin nen. Zoo werkt het weer medé om den toestand steeds ongunstiger te maken en de malaise in alle zaken grootertedoen worden. De Voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal houden in het gemeentehuis op Maandag 18 Juni a.s., des namiddags 6 uur, in verband met het niet-aannemen der be noeming door den heer J. J. Reinders. De Voorzitter voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 14 Juni 1923. Geestelijke afmalling, Slapeloosheid,Onrusr, jag Zenuwachtigheid voor lUgsi en tijdens examens. O Waag vooral de echfe voorzien van de naam MIJN HARDT. commissie en Oostenrijk en Hongarije en Bulgarije. Maar zelfs is meu er nog niet aan toegekomen. Het helpt trouwens alleen, zoolang die overwonnene volkomen machte loos blijft. Het Turksche voorbeeld heeft het bewezen. Zullen ook de Bulgaren het gaan bewijzen De andere regeering is er gevangen genomen en reserve-cfficieren hebben blijkbaar de leiding van den staats greep, die ongetwijfeld in de al te onder danige houding jegens de Entente haar oorzaak heeft. Maar wat kunnen de Bulgaren zelfs de Bulgaarsche reserve-officieren tegen de vereeuigde machten van Entente, kleine Entente, Griekenland, Turkije misschien, uitrichten Het wee den overwonnenen heeft in Europa nog een lugubere beteekenis. Eu zoolang dat zoo blijft, zal feitelijk alle samenwerking onmogelijk blijven, omdat de nationale bedoelingen van overheersching en wraak de gemeenschappelijkheid der doeleinden uitsluit. Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat het kantoor van den Gemeente-Ontvanger Donderdag 21 Juni a.s., na 's voormiddags 11 uur en Vrijdag 22 Juni a.s. gesloten is. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ofschoon ze ook Frankrijk ten deele tegemoet komt door de onafscheidelijkheid te procla- meeren van het vraagstuk der vergoedingen en dat der onderlinge schulden van de Enropeeeche bondgenooten, schijnt wel een samenwerking met Engeland mogelijk te maken. Het betalen door Duitschland van een bedrag, dat verre blijft beneden de honderden miljarden, waarvan men bij den wapenstilstand heeft gesproken en het weren van iedere hegemonie op politiek-, oeconomisch- en militair gebied op het vasteland, zijn twee eischen, die ook op het Engelscbe program staan. Beiden willen een regeling, die eindelijk aan den chaoti- schen toestand, waarin Europa bl^'ft ver- keeren, een eind zal maken. Eu wanneer omtrent de aan te wenden middelen al een begin van overeenstemming bestaat, dan is dus vruchtbare samenwerking mogeljjk rijk niet al te zeer zou worden gevoeld”, schrjjf de Daily News. De absolute nood zakelijkheid der samenwerking wordt dus al losgelaten, nu men bij het ontbreken van een gemeenschappelijk doel de nood zakelijkheid der onvruchtbaarheid begrijpt. Voor deze samenwerking moet dan blijkbaar die met Italië en Amerika in de plaats komen. Mussolini heeft onlangs zyn meaning niet over het nieuwe Duitsche aanbod, maar over het schadevergoedingsvraagstuk in het algemeen uitgesproken. En deze uitspraak, Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden dagelijks opvorderbaar Deskundig advies in geld- beleggingszaken. 12 maanden vast 5 Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkutner Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Om vruchtbaar te kunnen samenwerken moet men althans beginnen met hetzelfde doel te hebben. De velen, die, vooral ook in Engeland, maar feitel^k overal in de wereld, de samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk voor den vrede en het her stel der wereld noodzakelijk achten, verliezen dit wel een beetje ait het oog. Bonar Law's definitie van Frankrijk’s doel houdt nog altijd haar volle kracht en demonstreert ook nu weer in Frankrijk's houding tegen over het nieuwe Duitsche aanbod haar juistheid. Wanneer het Frankrijk werkelijk om schadevergoeding te doen was, dan moest het niet beginnen met aan Duitsch land den onmogelijken eisch te stellen, dat het het lijdelijk verzet aan de Roer zou doen staken voor er van onderbandelingen sprake kan zijn. Eerstens is de Duitsche regeering daartoe niet bij machte. De Engel- sche pers erkent thans zelf, dat het tast baar onjuist is, het verzet aan de Roer aan ophitsing door de Berlynsche regeering toe te schrijven en dat men het onmogelijke vraagt, wanneer men eischt, dat de Reer- bevolking met geljjke animo onder Duitsche leiding zal werken als onder de controle van Fransche, die in baar streek een waar schrikbewind voeren. Maar ook als dat niet zoo was en de Duitsche regeering de teu gels aan de Roer volkomen in handen hield, dan kon men na de ondervinding, die Duitschland in 1918 opdeed, toen het op de belofte der geallieerden de wapens streek en overgaf, moeilijk verlangen, dat het thans, nu de toestand door de oppermacht van het Fransche imperialisme veel nadee- liger is, zich opnieuw aan een dergelijken proef waagt. De Fransche regeering begrijpt dat natuurlijk ten volle. Zij weet ook wel, dat bij het tot stand komen eener regeling, die, zoo men werkelijk schadevergoeding wil, immers toch moet volgen, het lijdelijk verzet vanzelf ophoudt en de eisch dus overbodig zon zijn wanneer zij op het ver krijgen van schadevergoeding aanetuurde. Maar Frankrijk bedoelt iets anders. Met die schadevergoeding heeft het zoo’n haast niet, wanneer het maar het Roer gebied in handen kan houden en Duitsch land machteloos kan houden. Daarom wil het ook van geen moratorium weten, hoewel het aanvankelijk juist met het oog op dit moratorium zeide de productieve panden te nemen, waarvan de Roer er een is, noch, van een internationale commissie, die Duitschland’s betalingsvermogen zou vast stellen. Het blijft onwrikbaar opeiseben, die het als onvervulbaar kent, omdat het die vervulling niet begeert. En daarom zal het vertrouwen en de goede wil van Bald win ook niet helpen. De Engelschen zien dat alles ongetwijfeld nog niet erg duidelijk in, maar beginnen toch zoo langzamerhand te begrijpen, waar de schoen wringt. *Als Engeland en Italië mochten besluiten, een finantiëele commissie te benoemen en daarbij de medewerking van Amerikaansche deskundigen en van experts uit andere Europeesche landen kon den verkrijgen, zou die commissie zoo goed zijn, dat de niet-medewerking van Frank- Orgelbespeling. A.s. Maandag 18 Juni, des avonds van 71/2 tot 8»/2 uur zal in de Martinikerk het 2e Orgelconcert van den heer A. Alt plaats hebben. Het programma luidt: la. Koraal: Treed nu toe verloste ziele. (Gezang 106). 6. Koraal bewerking: Schmücke dich liebe Seele Johannes Brahms 18331897. Toccata und Fuga D Moll (Ed. Peters IV, 4) Joh. Seb. Bach 1685—1750 Prélude et Canon eu Ré mineur Vineent d’Indy, geb. 1851 Fantaisie en Do majeur César Frank 1822—'90 6. Allegretto cantando. Adagio. Suite symphonique Alex Guilmant 1837—1911 a. Allegro. b. Tempo di Marcia. c. Adagio (Prière). d. Allegro non troppo. e. Grand Choeur triomphal. Een schitterend mooi programma, zooals onze lezers bemerken zullen. Gedurende het geheele seizoen blijven verkrijgbaar: Bij den koster D. de Waij: a. doorloopende kaarten op naam voor lidmaten-stadgenooten f 0.50 plus sted. belasting, benevens: b. doorloopende bij kaarten op naam voor leden van hun gezin h f0.15 plus sted. belasting. Bij den heer J. P. Westerbaan, Sigaren handel, Rijkstraat, alhier: c. doorloopende kaarten op naam voor stadgenooten niet-lidmaten en voor vreemdelingen a fl.plus 20 centsted. belasting; d. kaarten geldig voor één orgelbespeling h f 0.25 plus 5 cents sted. belasting. (Alléén deze laatste kaarten, geldig voor één concert, zullen 's avonds ook aan het Kerkgebouw verkrijgbaar zjjn. Alleen de eisch van het verbonden bljjven der vraagstukken van vergoeding en onder linge schulden moet nog moeilijkheden opleveren. Want Engeland wil dat alleen, als ook Amerika de Engelsche schulden annuleert, omdat anders de vastelands- mogendheden van Engelandsch’s geld mooi weer gaan spelen. De sleutel van het pro bleem licht dus niet alleen, als de Engelschen zeggen te Parijs, ook te Washington. Want wanneer Frankrijk zich van al zijn uit den oorlog voortgekomen schulden ontheven wist, dan zou er wellicht, althans over het vergoedingsvraagstuk, nog wel mee te praten zijn. Het Duitsche aanbod, dat jaarlijksche betalingen gedurende 34 jaar van af 1927, van ten minste U/2 milliard voorstelt en waarborgen biedt aan spoor wegen, monopolies en garanties van het Duitsche bedrijfsleven, komt al heel dicht aan het gegarandeerd bedrag, dat Frankrijk eischt. En misschien dat Frankrijk ten slotte ook op Belgisch aandringenden eisch van een vooraf opgeven van bet Ijjdelijk verzet aan de Roer, zoo al niet zou willen opgeven dan toch formuleeren op een wijze, die een overeenkomst daaromtrent mogelijk maakte. Maar het staat te vreezen, dat, zoo op dergelijke wijze, wanneer dus aan voor waarden voldaan was, die noch Amerika noch Engeland voorbands willen aanvaar den, een regeling van bet schadevergoe- dingsvraagstuk tot stand kwam, de moeilijk heid zich naar het vraagstuk der veiligheid verplaatsen zou, omdat Frankrijk toch altijd ■MH Bolswardsche Courant o GEKLEURDE 18 A it t8 3D ir- it h g g Q. je m en tijdens examens. Gebruik de zenuwsti Hen- de en zenuwsterkende 3- g 6. 4«/2°/o 4'/4°/o 4 °/o Spaarbank 00

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1