Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward 4 rl •a! f I No. 50 Woensdag 20 Juni 1923 62ste Jaargang OUD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 L A S T E R. Banket, Biscuits, Chocolade, Sui kerwerken, Cacao, enz., enz., levert in grootste sorteering vlug, degelyk verpakt, tegen concurreerende prezen TROMP, Sneek. WEEK-AGENDA. OBSERVATOR. van Overal verkrijgbaar. ZOMER. 162. 217 dres Co. U kunt het lezen dat VS Pepermunt de beste is, maar U kunt het ook ang- istus haar De fare- ;voe- van rrys van >ote eld lier ven este sen, ksa- sch een N.ÜOSTWÖUD FRANFKER. De moeilijkheden der Hanze- banken. ■aaf den kon mte ;atie :hap een sche 'ook één icus srde >ord j het jni- der :un- oor I izet en- lele ink ge- ief. net van inde jhen voor uit De volg Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. hooiers, r” en in dat toen ter tijde slechts tamelyk bejaarde mannen zitting hadden in den Raad. De opposanten beweerden, dat Raad en Voogdencolleges eigenlijk een „onder onsje” was en men elkaar den bal toekaatste, en alles liet men maar stilletjes bij 't oude. Openlijk werd beweerd dat de Raad een oude-mannenhuis geleek, waar men onder elkaar wat mompelde, maar eigenlijk niets uitvoerde. Bij de raadsverkiezing in 1865 was er reeds vrij krachtige actie gevoerd (zie no. XXIX) en toen was o.a. de heer W. A. Peereboom in den Raad gekomen. Deze was niet slechts zeer welsprekend en spraakzaam, maar zijn voorstellen deden zien, dat hij wilde breken met den ouden sleur. Dit nu viel in den smaak van de velen, die naar verandering haakten. Er moest nieuw bloed in den Raad, de tyd der kentering van ideeën was op komst, „de slaapmutsen moesten opgeruimd en afge schaft worden” werd in vergaderingen en gezelschappen luide verkondigd. Wanneer dergelijke meeningen worden openbaar gemaakt, vindt men altoos meer deren bereid, daarop in te gaan. Al zijn er bij die het ernstig meenen, velen toch zijn minder bedachte volgelingen, die in verandering van zaken en vertroebeling van feiten behagen scheppen. In heftige bewoordingen worden dan de daden, liefst in ongunstigen zin, becritiseerd, de gebreken door een vergrootglas bekeken en sterk afgekeurd. Zoo ontstaat dan actie, en meteen ook reactie als gevolg van ’t eerste. Echter ’k mag mij niet in beschouwingen verdiepen, al valt het niet te ontkennen dat men juist in latere jaren het beste in staat is een meer bezonken oordeel te vellen over zulke woelingen, wijl men oorzaak, verloop en gevolg dan kan overzien, en ook de meerdere of mindere waarde van leuzen, beweringen en daadzaken kan schatten. Als chronicus dien ik mij in hoofdzaak te bepalen tot de feiten. In 1867 was op meerder gebied de waarde en invloed van verkiezingen meer op den voorgrond getreden. In ’t bestuur der Hervormde kerk was over art. 23 van het algemeen reglement een stemming gehouden, en dat maakte dat ten opzichte het beheer der goederen een kiescollege moest gekozen worden, ter benoeming van Kerkeraad en Notabelen. Dat had ook nog al voeten in de aarde, want juist in die dagen kwam de afscheiding op Kerkelyk terrein meer vaste vormen aannemen, en kwam ook mede daaruit voort de zucht voor sommigen naar een bijzondere school. Wonseradeels Zuiderzeedijksbestuur werd 23 April van dit jaar ook voor 't eerst door verkiezing benoemd. Wel heb ik gevonden, dat de stembriefjes moesten worden ingeleverd te Bolsward ten gemeente- huize van Wonseradeel; ook dat er des Donderdags te voren een vergadering in »’t Roodhert” is gehouden van stembe voegden, om de verkiezing van 15 Vol machten te bespreken, wijl bij dit Waterschap Bolswards belangen ten zeerste betrokken waren, en in onze stad meer dan 260 stemgerechtigden woonden. Maar vruchteloos heb ik gesnuffeld naar lijsten van candidateu, en zelfs de uitslag dezer eerste verkiezing kon ik niet vinden. Beter slaagde ik met de gemeenteraads verkiezingen. In het vorig artikel is gezegd dat er 16 Maart een Vrijzinnige kiesver eeniging werd opgericht, die beoogde invloed uit te oefenen op de raadskeuze, welke dat jaar 16 Juli plaats had. Vóór die verkiezing werd er heel wat geschreven en gesproken. Meer dan een dozijn Ingezonden Stukken geen er van helaas onderteekend vond ik in de kranten dier dagen. Persoonlijkheden werden niet geschroomd. Wilde ik het meest ken schetsende er van weergeven, ’k had min stens voor 2 of 3 myner wekelyksche schetsjes voldoende stof. Echter het geheele kleinsteedsche gedoe begon mij bij een oppervlakkige inzage reeds tegen te staan, ’t Wil mij voorkomen dat niet zoo zeer het gemeentebelang, maar persoonlijke par tijdigheid het meeste gewicht in de schaal legde. Laat ik die pikantigheden van destijds liever niet oprakelen, en slechts vertellen dat de nieuwe Kiesvereeniging met fier heid adverteerde, dat geen de» aftredende raadsleden door haar candidaat was gesteld, en zij dus met een nieuw stel uitkwam. Daar kwam evenwel van verschillende personen tegenkanting. Ook de reeds vroeger Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden an- (jn'l I be- I jrd- en ten «j In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 20 Juni: Patrimonium. Vergadering des avonds 8 uur in de Consistorie Witheerenstraat. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7‘/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaai). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering's avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. Donderdag 21 Juni: Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 22 Juni: Stedelijk Muziekkorps. Concert des avonds 8 uur in het Julianapark. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 23 Juni: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s avonds 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van 5*/2—6*/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7’/2 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 24 Juni: Samenkomst van grasmaaiers en 1 van 2—6 uur in „Ons Gebouw’ café „Voorwaarts”. Maandag 25 Juni: Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op ’t Sportterrein. Tempelieren. Geh. Onth. Vergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Woensdag 27 Juni: Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7>/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53h uur in „Ons Gebouw”. In de verschillende bladen heeft men reeds kunnen lezen dat de Credietver- eeniging „De Hanzebank” te 's Hertogen- bosch surséance van betaling heeft aange vraagd. Naar aanleiding hiervan wordt nog gemeld, volgens de Leeuw. Crt.: Deze instelling heeft reeds eenigen tyd geleden bij de regeering de vraag aanhangig gemaakt, of op steun te rekenen viel van regeeringswege, indien de moeilijkheden tengevolge van den algemeenen malaise- toestand voor middenstand en middenstands- bankbedrijf ernstiger zouden worden. Naar aanleiding van deze vraag heeft de regeering een uitgebreid onderzoek doen instellen naar het middenstands-bankbedryf in het algemeen. De regeering deelt mede, dat het onderzoek hetwelk zich mede over de andere Hanze- banken uitstrekt, zeer omvangrijk is. Daarom kan dit onderzoek nog niet beëindigd worden. Op dit oogenblik kunnen nog geen definitieve voorstellen worden gedaan. Toch is naar het oordeel der regeering reeds komen vast te staan, dat de Hanzebank in het Bisdom ’s Hertogenbosch en de Hanzebank ia het Bisdom Utrecht haar bedrijf niet zonder ingrijpende reorganisatie zullen kunnen voortzetten. Is er iets wreeders, iets onmensebelijkers, iets verschrikkelijkere denkbaar dan de laste» Is er één moordwerktuig, één wapen te noemen dat even zulke pijnaanbrengende en moeilyk te heelen wonden slaat als de laster? Heeft niet de laster de grootste onheilen en ongelukken teweeg gebracht in familie- en andere kringen? Zijn er niet, die vaak hun mooie, jonge en gelukkig leven verwoest zien, en voort durend te kampen hebben tegen de gevolgen van vuige laster. Dat ellendige wapen waarvan hij of zij, die het tegen ons gekeerd hebben, nooit te vinden is. En het aantal dat zich er van bediend is helaas zoo oneindig groot. Zij zetelen in de deftige salons, doch ook in de eenvoudige woning, op straten en pleinen en in achterbuurten, in kroegen en soaieteiten, zij laten zich hooren in vergaderzalen en kranten. Zij komen bijeen de lasteraars, bij dag en bij nacht en zij zijn te vinden onder armen en rijken, goeden en slechten, jongen en ouden, vrouwen en mannen. Niemand is voor hen veilig, want ontelbaar groot is hun aantal en onmenschelijk wreed zyn zy in hun oordeelvellingen. De lasteraars. Verdediging tegenover hen is byna onmogelijk en hooger beroep kan nimmer baten. Zij hebben hun agenten, die tevens als aanklagers en rechters fun- geeren en zenden die naar alle kanten uit; zy vergaderen in het openbaar of in het geheim, al naar het uitkomt, maar steeds zonder den belasterde, zonder het ongeluk kige slachtoffer, dat slechts zelden weet, wie het aangeklaagd heeft, te hebben gezien of gehoord. En de vonnissen komen zij te weten van derden, of vierden, of vijfden. Wij lazen eens: het wetboek van den laster is: „laster maar raak, er blyft wel iets van hangen” en het volk zij de spreuk ingeprent: „Men noemt geen koe bont of er is een vlekje aan”. Wie is veilig voor de laster? Niemand, ook niet de hoogst geplaatste en de edelste onder de menschen. Ea steeds zijn er lieden, die geloof slaan aan den laster of er voordeel uit trachten te slaan. Strooiden niet in Jeruzalem de vijanden de laster met kwistigen band rond, dat Jezus een godlasteraar was. Hij, die de meest reine, de meest godvruchtige mensch was, die ooit geleefd had? Gaven de rechters niet voor, dat ze geloofden, dat Hij oproer predikte, Hij die vrede en zachtheid en liefde wilde brengen? En steunende op die lasterpraatjes werd Hij ter dood ver oordeeld. In de woelige dagen van 1672, toen het volk redeloos was, laadde men al de schuld op het hoofd van Jan de Wit en de rechters sloegen geloof aan den laster praat van den barbier Tichelaar als zou Cornelia de Witt den jongen Prins van Oranje hebben willen vermoorden, een plan dat hy zelf geopperd had. En het volk te Amsterdam school samen voor de woning van De Ruyter, „die de vloot aan de Engelschen had willen over geven*, hij, die telkens en telkens weer tegen de Engelschen streed, 't Was onzinnig, het een zoowel als het ander, maar men geloofde het en niemand wist, wie de leugens het eerst had bedacht. De Witt en zijn broeder ondergingen een gruwelij- lyken marteldood. De Ruijter was op zee, wie weet, hoe het hem anders vergaan zou zijn. Stadhouder Willem V, zachtaardig man, met gebrek aan doortasten en bang voor geweld, werd een Alva, een Nero genoemd en Menno van Coehoorn, de dappere onom koopbare Fries, heette met den vijand te heulen. 't Schijnt wel, dat de menschen gaarne het verkeerde in den ander zoeken en dat rond vertellen, zeker omdat ze dan zelf schijnbaar zoo hoog boven dien ander uit steken, en vinden ze niets, dan bedenkt de laster wel wat. Zoo komt dan de laster uit geestelijke hoogmoed voort en zullen dus zij, die hoog staan, er den meesten last van hebben, terwijl de laag staanden er bet meeste misbruik van maken. En daarom ook vindt de laster nog zulk een goed onthaal en de lasterpraatjes zooveel geloof. Wie rond vertelt, dat 't niet eerlyk is, den, van de vermeende euveldaden der wil daarmee te kennen geven, dat men opgerichte Kiesvereeniging „Nederland en Oranje” had niet geheel met „het oude stel” gebroken en wilde althans den Burgemeester als raadslid behouden. In 't geheel waren er vijf complete vijftallen, welke krachtig werden aanbevolen alsmede nog ook die één of meer hunner stadgenooten een raads- zetel waardig keurden.’t Was een verzame ling, waarmee men soms wel in de war moest geraken, want van alle gezindten waren ondereen gemengd. En de uitslag? Die ia niet met een paar woorden te zeggen, evenwel de nieuwe Kiesvereeniging kwam zeer berooid uit den strijd en de stemming van 16 Juli was voor haar van dien aard dat 18 Juli da vereeniging ontbonden werd. In ’t volgend nummer zal ik de uitspraak der kiezers meedeelen, want nu neemt het te veel plaats, daar er nog een herstemming, een nieuwe verkiezing van één lid ook weer met herstemming noodig waren. Gegroet, Nog meldt men: De regeering heeft in overleg met de Nederlandsche Bank de bemiddeling van de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand ingeroepen om een ont wrichting van het Middenstandsbedr^jf in roomsch-katholieke kringen te voorkomen, voor zoover deze door de Hanzebank te Utrecht en den Bosch, welke surséance van betaling hebben aangevraagd gefinan cierd werden. „Daar het wel op onzen weg ligt”, schrijft de directie van de Centrale Bank vereeniging, „als Middenstandsorganisatie onze medewerking te verleenen, doch niet om een financiering op ons te nemen, welke onze eigen positie zou verzwaren, heeft de regeering een wetsontwerp ingediend om zich door de Staten-Generaal te doen machtigen die maatregelen te nemen, welke door de regeering in overleg met de Neder landsche Bank en onze instelling nood zakelijk worden geaeht om den roomsch- katholieken middenstand te helpen, zonder dat dit de finantieele positie van onze bankinstelling aantast”. Men schrijft aan het Handelsblad uit het Zuiden des lands: Doordat de circulaire van de crediet- vereeniging De Hanzebank te 's-Bosch XLV. Reeds een paar malen is opgemerkt dat er gedurende de jaren, in deze schetsjes besproken, allengskens in onze stad eenige obstructie begon te werken tegen het heerschend gezag. Die tegenkanting betrof in de eerste plaats het Stadsbestuur, das het college Burgemeester en Wethouders met den gemeenteraad, maar werd ook gevoerd tegen het bewind der stichtingen: Gasthuis en Weeshuis. Dat de Gasthuis voogden meermalen rijke subsidiën ver leenden voor de uitvoering van gemeente werken; dat zij door een royale aanbieding de kans op een spoorlijn voor hier mogelijk maakten dat juichte men, begrype- lijkerwyze vrij algemeen toe, maar al vele jaren vroeger mopperde men, dat de inwo- nenden in de gasthuiskamers te karige hulp ontvingen en tevens, dat de weldaden dezer rijke stichting aan slechts enkelen ten deel viel. Aangaande het beheer van ’t Weeshuis werd geprutteld, dat de Voogden door een kostbare en fraaie verbouwing en de luxurieuze inrichting van de Voogden- en Voogdessenkamers wel zelf deftig konden vergaderen, echter dat zulks eigenlijk ging ten koste der weezen. De raadsleden kregen, omdat zij de Voogden benoemden en trouw herbenoem- ADRES VAN VERTROUWEN. Zomer, met uw zegeningen Gij wekt het hart tot dankbre vreugd, Weelde mag ons weer omringen, Stemt ons dankbaar en verheugd. Mensch en dier geniet vol blijheid Van uw weelde en droomt van vrijheid. Ieder juicht op dankbren toon: „Zomertijd, wat zijt gij schoon”. Gij moogt lente’s werk voltooien, En, met altoos milde hand, Flora’s kindren doen ontplooien, Langs den woudzoom en door ’t land. Zefirs stoeien met de halmen, Fluist’ren door ’t geblaart haar psalmen. Vlinders zweven over de aard, Dartelen door veld en gaard. Al te ras zult ge ons begeven, Al uw weelde en schoon vergaan. Maar dit mag ons niet doen beven, En te zeer ternederslaan. Uit de volheid en de weelde Waarmee ge ons zoo mild bedeelde, Putten wy voor ons gemoed Sterkte en steun by tegenspoed. Voogden de schuld. Het toeval wilde, aau zyn eerlijkheid niet twijfelen mag, en zij, die het gelooven, willen ook voor eerlyke menschen doorgaan. „B. beeft ver boden omgang met zyn buurvrouw”. Die dat zeggen, hebben dus een afschuw van overspel en die het gelooven, leven streng zed el ijk. Zoo dient dus de laster ook, om eigen zonden te bedekken, of om anderer aandacht daarvan af te leiden. Zoolang men over u spreekt, laat men mij met rust. Wij hoorden eens van een nieuw predikant een man met een goed hart: Jan wilde gaarne bij dominé in een goed blaadje staan en meende, dat het daartoe goed was dat hij kwaad van Piet sprak. Zoo deed Piet over Kees en Kees belasterde Dirk weer. Toen Dirk nu over Hein begon, zei dominé: Ja, dat is heel slecht van Hein, dat zullen we hem eens onder het oog brengen. „Wij?” vroeg Dirk verschrikt. „Ja zeker, wy. Jij schynt het zoo goed te weten, dat ik jou er niet bij kan missen en het is een goed werk, dat we gaan doen: „Hein van het verkeerde pad terug brengen". Maar Dirk krabbelde terug en moest eindelyk bekennen dat hy overdreven had, zeer sterk zelfs. Voortaan klopten de lasteraars niet meer aan by de pastorie. Of ze ook andere deuren open vonden is niet onderzocht, maar zoolang men gaarne laterpraatjes hoort, zoolang zullen er ook lasteraars blijven, die hun harde vonnissen uitspreken en zoo veel leed en schade in de wereld brengen. Leed en schade onder allerlei menschen, onder alle standen. Van hoevele meisjes en vrouwen, jongelingen en mannen is de kroon van eer en deugd, door de laster weggenomen. Onnoemelyk groot is hun aantal. En aan die laster lagen altijd ten grond slag twee der meest afschuwelijke ken merken van den moreel en geestelijk lager staanden mensch: afgunst en jaloezie. Bolswardsche Courant Kin ts- ■st, Dinsdag 26 Juni: I t •■s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1