Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Bekend adres voor Sigaren hetzij Standaard-merken of zéér goedkoope merken is I VS No. 52 OUD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 27 Juni 1923 62ste Jaargang 1 TROMP, Sneek, waar opnieuw vele nieuwe mer ken Sigaretten zijn aangekomen. WEEK-AGENDA. I/ van 1* JUN1-NACHTEN. O. Het oor half luisterend Het hart der aarde is van goud. 4 4 b L. C. J. J. U kunt het lezen dat I Pepermunt tde beste is, maar U kunt het ook I proeven! Overal verkrijgbaar. De St. Jansprocessie te Laren. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Slaapt men Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden XL VI. De gemeenteraadsverkiezing van 1867 werd in ’t vorig artikel ingeluid; over 't verloop der agitatie ia ook reed? gesproken als een onverkwikkelijk tournooi van burgers onderling, een ophitsing der gemoederen en een verdachtmaking van elkanders be doelingen en streven. Des Zomers, als de Dag gekranst is weg gedoken, Doorstroomt een balsemgeur heel ’t over lommerd oord: en ’t oog ter sluiks [gesloten, ten halve in een doorzichtbre [sluimring voort. De schzüw heeft donkrer tint, ’t gesternte [zuivrer stralen: Een grauwe schemerschijn verlicht het [luchtazuur, En de ochtend, zacht en bleek, en wach tende op zijn uur, Schijnt heel den nacht door aan den horizont [te dwalen. Victob Hugo. hv 1 voor de twee herstemmingen nog aan bevolen: T. v. d. Weij (wit briefje) en Jan Galema (blauw briefje). Dit laatste was ook weer een onbegrijpelijke zaak. Eerst had de kiesvereeniging voor deze buitengewone verkiezing den heer Jakles candidaat en ofschoon deze in herstemming was, werd hij losgelaten en werd een reeds gekozen lid, Galema, ook hier nog eens aanbevolen. Maar de leden schenen als in zwijm te liggen en er werd dan meteen ook besloten de vereeniging te ontbinden, In ’t bericht daarover staat: „Toen voor de herstemming de candidaten „met groote meerderheid gesteld waren „en aldus „succes” verkregen was stelde „de voorzitter voor, de vereeniging te ont- „binden en dat werd aangenomen. Vrees „voor teringziekte der jeugdige vereeniging „gold als hoofdmotief voor dien zelfmoord”. ’t Spreekt vanzelf dat er ook van den kant, waar de vereeniging bestreden was, een juichkreet opging echter ook die betooging zal ik maar niet ophalers. De uitslag der herstemming van 30 Juli was, dat de heer T. v. d. Weij gekozen was, de heer Westenberg verkreeg 52 st. En voor de andere vacature werd gekozen de heer Jakles met 72 stemmen, de heer Galema bekwam 68 stemmen. Wyl de heer Jakles de benoeming niet aannam, moest daarover een nieuwe stemming ge schieden, bepaald op 12 Augs. In adver tenties en aanbevelingen, vond ik ook hierbij weer eenige nagloeiïng van den eersten strijd en werden quansuis „uit dankbaar heid” of als „wederdienst” enz., enkele heeren voor den raadszetel aanbevolen, maar de uitslag was, dat uitgebracht werden 119 geldige stemmen. Uit dit veel kleiner stemmental dan op 18 Juli te voren, valt, dunkt mij, wel af te leiden, dat de ijver al aardig bekoeld was. De heeren R. D. de Boer met 28 en G. Schoonhof! met 27 stemmen kwamen in herstemming. Verder verkregen de heeren van der Feltz 21, W. van Hulst 20, van Noord 10, J. E. Westenberg 4, S. H. Banning 3 stemmen en nog 6 per sonen elk 1 stem. De herstemming op 26 Augs. wees uit, dat de heer G. Schoonhoff met 67 stemmen gekozen was, de heer Rients de Boer bracht het tot 65 stemmen, alzoo nog een kampreed. Was in dit schetsje niet dan een heftige schermutseling van burgers onderling te geven, ’k vertrouw over ’t jaar 1867 de volgende week nog enkele meer interessante zaken te kunnen napluizen. Gegroet, s en hooiers, Ons Gebouw” en in „Vier jaren lang hadden de bewoners van het Nardinkland gelegenheid gehad te Utrecht, waar zij de voortbrengselen van hun landbouw en veeteelt ter markt brachten, den H. Willibrord als den door God gezonden apostel te leeren kennen. Zij waren, door hem en zyne klerken en priesters in alle geloofszaken genoegzaam onderricht, door het H. Doopsel tot kinderen der H. Kerk aangenomen. Op den St. Jansdag van een der jaren uit de 8e eeuw was op de vroeger heidensche offerplaats alles voor de katholieke tempel- wijding gereed. De aan de afgoden Thor en Fraie gewijde boomeu waren geveld, hunne altaren gesloopt en met de boomen voor den opbouw der Christen-kerk gebruikt. De groote granietblok, de deksteen van hot altaar was gereed gemaakt voor altaar tafel tot berging der gebeenten van den H. Patroon. Ook de tenten voor de ontvangst van den H. Wiilebrordus waren geplaatst. Vol ongeduld wachten alleNardinglanders den dag af, en nog had de zon de oosterkimme nictr verlaten of allen brandden van ongeduld om den Godsgezant te Utrecht in plechtigen optocht af te halen. Voorop in den stoet reed de Hertog met zijne Oversten, allen gekleed in nationaal krijgscostuum te paard, geheel in de huid der wilde dieren, door hen op de jacht gedood, van den woesten civret of ever, edelhert of vos of das, otter en bever, wier pels tot lichaams- of hoofd bedekking diende. Sommige hoofden waren omgeven door vleugelen van vogels, enkelen hadden hun beenen beneden de knie met bonte linten omwonden. Allen waren in vollen wapendos met de speer in den rechter- en een met huiden overtrokken teenen schild op den linker arm, de strijdbijl in den gordel blinkend. Het mindere volk ging in koehuiden en schapen vachten te voet. Daarachter schreed de man Gods in plechtig bisschoppelijk gewaad, gekleed met zijden roceket, stola en koor- mantel. Een gouden kruis droeg hij op zyn borst met de zilveren doos, waarin stukken gebeente van den grooten H. Patroon. Langs den weg naar den St. Jansberg lagen de zieken en gebrekkigen, die van hem geestelijke of lichamelijke aalmoezen verwachtten. Bij het naderen van het kamp hief de Godsgezant met. zijn koor van klerken een psalmgezang aan. Al de ruiters waren bij de nadering van den man Gods van het paard gestegen en vielen met de vrouwen, allen in nationaal costuum (witten linnen kleeding en passende hoofdbedekking), op den grond. Nu begon de plechtige tempelwijding. Door klerken gedragen, werd het gebeente van den H. Johannes den Dooper onder psalmgezang op eene met bloemen versierde burrie rondgedragen, rondom den nieuwen tempel. Dat was de eerste 8t. Jansprocessie, door de tempelwijding voortgezet en met plechtige H. Mis tot lof en dank gesloten, Verder werd de dag godsdienstig door gebracht met onderricht in geloof en zeden wet en met een uamiddag-godsdienstoefening. De grijze, bekeerde heembard zong in ver voering zijn door hem gemaakt lied, van snarenspel begeleid. Het refrein van het lange gedicht werd gemeenschappelijk gezongen God zeegne u lang en rijke, o edle hemelbóo Zoo is de hartebeê van ’t heele Nardinkloo. Den volgenden morgen trok men naar de zanderijen van Oud-Naarden, waar onder de heilige aan den afgod Ner (vandaar Nerdinc Nardinkland) gewijde boomen in die dagen recht werd gesproken. De linden werden geveld en verbrand en hierna werd Willibrordus tot Utrecht in optocht uitge leide gedaan. Latere bekende processies zijn die van De vader, die op zijn sterfbed zijn zoons mededeelde, dat in den akker een schat verborgen was, doch dat bij de plaats niet kon aan wijzen, wist wel wat hij deed. Ijverig werd er gespit en gewoeld in de aarde, die honderdvoud vruchten voort bracht en zoo een schat opleverde, van Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s avonds 7 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—6‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 1 Juli: Samenkomst van grasmaaiers van 2—6 uur in „Cr.z Q: café „Voorwaarts”. Maandag 2 Juli: R.K. Werklieden-Vereen. Ledenvergadering ’s avonds 8 uur in het R K. Werklieden gebouw. Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op’t Sportterrein. Dinsdag 3 Juli: Tempelieren. Geh. Onth. Vergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”' Geh.-Onth. Koor. Repetitie 's avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Woensdag 4 Juli: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7*/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. R.K. Jongensbond. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. OBSERVATOR. Nota. Daar ik wist, dat 7 Juli a.s. het juist 100 jaar geleden is, dat in de Groote Kerk alhier het borstbeeld van Gysbert Japicx is onthuld, had ik mij in gespannen over den Frieschen dichter en het toen gehouden feest eenige gegevens te verzamelen voor ’t nummer van 4 Juli a.s. Het j.l. Zaterdagnummer dezer courant deed mij tot mijn groot genoegen zien, dat een veel bekwamer pen dan de mijne, mij hierin vóór is geweest. Nog grooter is mijn vreugd over de daarin vervatte mede- deeling, dat die gedenkdag voor Bolsward niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Naar aanleiding van de Zondag j.l. ge houden St. Jansprocessie te Laren, waaraan meer dan tienduizend personen hebben deelgenomen, lezen wij in het RandelMad Het Belderfeest van de oude Germanen was een van de instellingen die zoo in do verhouding van den mensch tot de natuur pasten, (de feestdag 21 Juni is hiervoor duidelijk genoeg), dat de brengers van het Christendom begrepen dat deze niet door een verbod opgeheven konden worden, doch langzamerhand aan Christelijke opvattingen geacclamitiseerd moesten worden. De naam van den ouden lichtgod werd tegen dien van St. Johannes gewisseld en allengs werden de Beldersvuren St. Jansvuren genoemd en de vuurommegangen in bidprocessies ge wijzigd. De 8t. Jansprocessie te Laren heeft zich door de eeuwen heen in stand gehouden en van de eerste St. Jansprocessie te Laren vinden wij bij pastoor Nieuwenhuis’ studie voor 't kerkelyk Laren de volgende beschrijving: Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 27 Juni: Chr. Bond van Personeel in publieken dienst. Ledenvergadering ’s avonds half acht in zaal 2 van „Ons Gebouw”. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7‘/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. Donderdag 28 Juni: R.K. Werklieden-Vereen. Bestuursvergade ring ’s avonds 8 uur in het R.K. Werk liedengebouw. Strijkorkest „Andante”. Concert ’s avonds 8 uur in het Julianapark. Zangvereeniging „De Lofstem”. Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 29 Juni: Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 30 Juni: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden Periodiek moesten als raadsleden aftreden de heeren: H. M. Ament, burgemeester; J. de la Lande Cremer, wethouder; J. B. van don Oever en 8. R. Dijkstra, terwijl er nog een buitengewone vacature was, door 't bedanken van den heer J. Brouwer Dz. De verkiezing van een vijftal raadsleden op een getal van in ’t geheel elf raadszetels was dus wel een gewichtige gebeurtenis en vandaar dan ook dat deze gelegenheid werd aangegrepen door eenige ontevredenen, die zich niet konden vereenigen met den gewonen gang van zaken alhier. Bij een meer aandachtig nagaan der vele stukken, omtrent deze verkiezingsaangelegenheid publiek gemaakt, merkte ik dat de hoofd bedoeling der heftige oppositie was, om vooral den burgemeester en den wethouder te wippen, maar tevens ook de twee anderen door jongere krachten te doen vervangen. De buitengewone vacature moest natuurlijk door een nieuw lid vervnld worden, dus vijf nieuwe leden. De pas opgerichte kiesvereeniging kwam met een vijftal candidaten en de aankondiging daarvan ging vergezeld van de mededeeling dat er: „een verpletterend vonnis was uit gesproken over de aftredende leden van „den Gemeenteraad” en verder: „Het bjj- „zonder gevoelen zoowel als bijzondere wen- „schen moeten nu plaats maken voor het „algemeen belang, dat is: Nieuw bloed en „daardoor nieuw en krachtiger leven te „geren aan een lichaam, dat aan verouderde „kwalen lijdt”. Men ziet het, het jeugdig paardje ging met dartele sprongen van stal en 't zweep geklap bleef niet uit, om ’t nog onrustiger te maken, ’t Lust mij niet de schermutse lingen te omschrijven en evenmin wat van den anderen kant daartegen werd ingebracht. Reeds heb ik de vorige week gezegd dat er heel wat stellen en verschillende com binaties van candidaten aan ’t licht kwamen, 't Opnoemen van al deze namen zou al heel wat plaats vorderen en diende dan voor de meeste lezers ook nog nader toe gelicht te worden, 'k Mag evenwel niet verzwijgen dat de heeren J. B. van den Oever en S. R. Dijkstra in ’t openbaar verzochten bij de kiezers niet meer in aan merking te komen. Of deze heeren de bni zagen hangen en een eervolle aftocht ver kozen boven een gevreesde nederlaag of dat zij inderdaad genoeg hadden van het eervolle baantje raadslid te zijn, is natuurlijk niet uit te maken, maar dit bedanken was voor de oppositiemaunen al een soort over winning en reeds werd er op gezinspeeld, dat de twee leden van ’t dagelijksch bestuur het goede voorbeeld zouden volgen. Genoeg echter van het woelen de uitspraak der stembus op 16 Juli was den volgenden dag want de opening der briefjes had toen des daags na de stemming plaats dat van de 199 geldige stemmen de heer Ament herkozen was met 172 stemmen, de heer J. de la Lande Cremer met 124. En dan was ook nog gekozen de heer Jan Galema met 128 stemmen. Deze laatste was ook candidaat der nieuwe kiesvereeniging, doch zijn verkiezing was meer een opvolger te hebben van den heer Van den Oever. Er was over den 4en zetel herstemming tusschen T. v. d. Weij die 37 en J. E. Westenberg die 35 stemmen kreeg. Deze waren beiden wel candidaten der lib. kies- vereeniging, maar het stemmencijfer zegt alreeds, dat de aanhang dezer vereeniging niet veel beteekende, want er waren, gelijk vroeger al gemeld is, ruim 30 leden der kiesvereeniging. Verder bekwamen nog de heeren: R. D. de Boer 29, L. C. v. d. Feltz 28, J. J. van Noord 25, D. Eerdmans 24, W. U. de Jong24,S. Banning 16, G. Schoonhei!' 14, W. van Hulst 12 en H. Wesselius 12 stemmen, terwijl de overige stemmen ver deeld waren op 47 verschillende personen. Voor de buitengewone vacature waren 197 briefjes ingekomen. J. Jakles candidaat van verschillende zijden verkreeg 60 stemmen en kwam in herstemming met Jan Galema, die 44 stemmen had. Naast deze waren nog de meeste stemmen uit gebracht op R. F. Feenstra 21 en E. v. d. Werf 10 en verder nog 28 personen een of meer stemmen. Geen wonder, dat de jonge kiesver eeniging beteuterd stond over dezen uitslag. De burgemeester, waar het vooral op gemunt was, met bjjna 7/8 der stemmen herbenoemd! Den 18en Juli werd vereenigd en werden meer waarde dan een willekeurige goud klomp, daar de met vlijt en talent ver worven rijkdom aan het hart veel meer vreugde schenkt, dan de toevallig gevonden schatten. Het leven is zoo als de wijze vader het had leeren kennen. Ieder schenkt het zijn beloften, die hem nopen het te doorploegen en doorwroeten, op zoek naar de beloofde schattenaan ieder bezorgt het de smarte lijke teleurstelling van slechts steenen en klippen op te graven en ten slotte aan ieder ook de blijde verrassing te ervaren, dat zijn volhardende vlijt hem vruchten oplevert, die alle schatten ter wereld te boven gaan. Met geringe moeite zijn we er niet. De ontmoedigden, die het opgeven, kunnen het in hun rust niet uithouden. Vroeg of laat eindigt hun arbeidloosheid in een vreeselijke nachtmerrie, waaruit wanhoop en zelfmoord geboren worden. En ook dan zijn ze er nog niet. De draaikolk van het leven sleept hen zoo lang in de rondte tot ze ontzet grijpen naar een h;uvast. Maar nieuwe schrik valt over ben, als die houvast een los omdwar relende balk of een plank of een strootje is. Er is maar één houvast dat werkelijk buiten den maalstroom staat, dat in zichzelf steun heeft en aan alle angstig uitgestoken handen steun verleent. Dat houvast is het besef, dat die draaikolk buiten ons is en dat in ons een eeuwig, onbewogen vast punt is, dat ons eigenlijk telf is. En dan zien we, dat dit vaste punt ook het heelal is en er niets is, dat buiten dat onbewogen, werke lijk zijn is. Wij, één met den eeuwigen grond der dingen en de draaikolk, die alles scheen weg te sleuren. Dat besef doet den delver weer aan zijn werk tijgen, om te graven naar de schatten, die de levensakker verbergt. Nu twijfelt hij niet en weet, dat elke vore, tienvoudig in vruchten vergoedt den arbeid, er aan ten koste gelegd. Mislukken van den oogst, dorheid en droogte, steenklippen en leembeddingen weerhouden hem niet. Want hij weet, dat in de kern alle aardsche ervaringen blinken van de goudaderen der hemelsche vol maaktheid. Het hart der aarde is van goud. Moe rassen van zondedrooggelegde poelen van ongerechtigheid omdijkt en uitgemalen, woestijnen van zelfzucht besproeid; haast ondoordringbare oerbanken doorboord voor de goudader benaderd wordt. Maar geen aarde ervaring is te vergeefsch, geen worsteling met de weerbarstige stof zonder eindel(jke zegepraal, als de delver het juiste steunpunt heeft gevonden, waarbij zijn Ik in het midden van den Bestaans grond zich veilig en verzekerd gevoelt. Dan valt alle kleinmoedigheid en twijfel weg. Met alle levenden beseft hij één richting uit te werken. De schijnbare chaos is in één groote harmonie van samenwer king veranderd, waar hij vroeger niets dan disharmonie zag. En uit de aarde, de weerbarstige aarde, die alles scheen op te slurpen, wordt zand en steen en leem en allerlei onvruchtbare klippen alleen opgeworpen zoover dat noodig is, om tot haar gouden hart te naderen. Alles werkt wonderlijk samen tot het eene groote doelde omzetting van slik en vuil in louter goud. En ieder is de kracht geschonken dat goud naar voren te brengen. Ons beter Ik maar eens aan het delven gezet. Bolswardsche Courant i I »■<-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1