Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward JI oi OÜD-BOLSWARD. tffl T Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 No. 56 Woensdag 11 Juli 1923 62ste Jaargang .VS WEEK-AGENDA. des En gij Wij zullen san een a ’t trillen OBSERVATOR. men Iets over het zwemmen. De huldiging van Gysbert Japiks. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. XLVII. Nu klopte Geweken was In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 11 Juli: „Westergoo”. Speelavond, aan- 7‘/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste U kunt het lezen dat Pepermunt «de beste is, maar U kunt het ook proeven! Overal verkrijgbaar. a. b. jarige gedenkdag van 't plaatsen van marmeren borstbeeld in deze Kerk. Met tal van voorbeelden toonde Dr. Cuperus aan, dat Gysbert Japiks in waarheid een En tijdig aan Die vlag wil over Deze weeklacht gaf aanleiding tot een Parodie op de klacht der jaagschuit. Zwijg, afgetobde schuit! herinner u de jaren, Waarin ge, in slakkengang, van stad tot [stad mocht varen, Door kleppers voortgesleept, beroofd van [moed en vuur, Ontbloot van paardenkracht, voor ’t villers- [mes te duur. Vooruitgang heeft de tijd vernieuwde vlucht [gegeven, deze regels op hun levensweg tot de hunne maakten. Na den afloop werd front gemaakt voor ’t borstbeeld van Gysbert Japiks en de kransen bezichtigd, waarna men uiteen ging met deze gedachten: Voorzeker, deze man was de huldiging waard. Hij is geweest een der grootste mannen uit de geschiedenis van FryslAns tael en skriftenkennis, een man, waarop Bolsward met recht trotsch mag zijn”. Waardoor ge Zwemmen is in het algemeen het zich vrijelijk bewegen van een lichaam in het water of in eene andere vloeistof, waartoe dan alleen mogelijkheid bestaat, wanneer zoodanig lichaam soortelijk lichter is dan water, wanneer het schoon zelf soortelijk zwaarder, met soortelijke lichtere voorwer pen verbonden wordt, alsmede door water- wegstuwende bewegingen. Wil de mensch drijvende blijven aan de oppervlakte van het water, zoo kan hjj daartoe zwemblazen, zwemgordels, xaphanders enz. gebruiken. Het eigenlijke zwemmen bestaat in een willekeurig zich voortbewegen in het water in elke richting. Dit geschiedt in de eerste plaats door de visschen, die door middel van de zwemblaas hun soorteljjk gewicht kunnen veranderen. Ook de landdieren kunnen bijna allen zwemmen. Zij steken daarbij slechts den neus uit het water om hoog, terwijl voor ’t overige het geheele lichaam onder zijne oppervlakte blijft. Veel nooeilyker is het zwemmen voor den mensch; deze moet zich in het zwemmen oefenen, daar hij niet, zooals de dieren, in zyn ge wone houding kan blijven en daarenboven het geheele hoofd boven water wenscht te houden. Door het maken van bepaalde bewegingen blijft hij echter boven water. De bewering, dat de mensch niet zinkt, indien hij slechts met gewelfde berst zich op den rug legt en alleen neus en mond boven water houdt, terwijl hij diep blijft inademen, is niet volkomen juist. Zeer zeker is deze houding de meest gunstige voor den zwemmer, zoodat hij die dan ook aanneemt, wanneer hij wil uitrusten, maar ook dan zelfs moeten de meest ervaren zwemmers toch eenige beweging maken om het zinken te voorkomen. Wil men daarenboven zich voortbewegen, dan moet men met de ledematen als het ware tegen Schaakclub vang zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). Donderdag 12 Juli: Zangvereen. „Harmonie”. Uitvoering avonds 8 uur in het Julianapark. Zangvereeniging „De Lofstem” Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 13 Juli: Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Zaterdag 14 Juli: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van 5'/2—6‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7'/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 16 Juli: Orgelbespeling door den heer A. Alt, des avonds van 7‘/2—8'/2 uur in de Martini kerk. Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op ’t Sportterrein. Dinsdag 17 Juli: Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”’ Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Woensdag 18 Juli: Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7’/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). Wie beide berijmde stukjes heeft willen nagaan, zal met mij erkennen, dat de slotregels van beide rijmen den bal mis sloegen. ’t Eerste verwachte het spoor maar dat laat hier nog op zich wachten, het tweede zag na eeuwen pas de barges afgedaan en het duurde slechts een paar tientallen jaren. Bij aandachtige nalezing zal men evenwel er ook menig gegronde gedachten in gevonden hebben. Gegroet, Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden groot getal personen plaats ken vinden. Op een sukkeldrafje werd de schuit door een, in den regel haast afgeleefd paard voortgetrokken. Toch was het in vroegere dagen een geliefkoosd vervoermiddel, en men hoorde in mijn jeugd en soms kan men het nog hooren, van bejaarde menschen dikwerf met lof gewagen van het prettig, gezellig en veilig reizen met het trekschip. De schuiten op Leeuwarden en ook die op Workum werden oud en soms sprongen ze lek. Er moest verbetering komen en daarom werd overgegaan door het stads bestuur, ja, ’t was het officieele stadsver- voermiddel, om nieuwe barges aan te schaffen. Die waren wat breeder, wat hooger opgetimmerd, hadden ook op zij betere uitkijkraampjes, meer speciaal ingericht op het vervoer van passagiers, nou hoor, de barges, zooals sommigen ze ook in Holland wel gezien hadden, dat was een verbetering. Die barges trouwens hebben de «enigszins bejaarde bewoners nog wel gekend, de atoombootdiensten op Leeuwarden en Wor kum dateeren van omstreeks 1880. Toen die stoombooten kwamen, raakten de barges in het vergeetboek en zag men ze smalend aan, zoo ging het in 1867 reeds met de trekschuiten, toen de barges verschenen. Ik vond nog een weeklacht van zoo’n afgedankte schuit, wellicht heeft mes» er genoegen in, die nu nog eens te hooren. De gedachten, daarin geuit, geven wel een kenschetsend beeld uit dien tjjd. ’k Ben echter zoo vrij het in de tegenwoordige spelling te copiësren. Klacht der trekschuiten van Bolsward. Daar zijn ze, de barges, daar hebt ge ze reeds Die ons uit ons erf zullen draven; O, oorzaak van k welling, o bron van veel leeds Wat schuit kan er kalm onder blijven? Wat hoorde ons roefjeu niet dikwijls’t verwijt Onzer afkomst uit vroegere dagen! Men schold ons voor traag, en men riep [als om strijd Dat de knol wel wat harder kon jagen. En dan, welk een verneed’ring, dan sprak [men het luid Er moest noodig verandering komen; Het was onuitstaanbaar, zoo’n sukk’lende [schuit, Daar men overal elders kon stoomen. O, schriklijk vooruitzicht, een spoor zou [er zijn, Wij zagen de bakens verrijzen; Ons beven was zichtbaar, aan ’t trillen [der lijn, Als men ’t waagde op die bakens te wijzen! Maar die schrik ging voorbij. Zie de bakens [daar staan; Het spoor laat nog altijd zich wachten; Wel dacht men er aan en wel zou het bestaan, Als ’t betaald worden kon met gedachten, Maar geld moest er zijn en dat komt niet [zoo snel, (Wy zijn niet de eenige tragen) Vóór de beurs wordt geopend, bedenkt [men zich wel, Hoeveel winst men zal kunnen bejagen. Zoo bleef het bij ’t oude. Weer trilde [de lijn; van blijdschap ons ’t harte, 't, wat ons bekommerd deed [zijn, Geweken ds zorg en de smarten. En nu! Neen, geen stoomkaros doemt [ons tot rust, Neen, erger nog moeten we lijden! Ons, van zoo’n langdurige trouw ons bewust, Gaat men 't haatlykste lot nu bereiden. Daar zijn ze, de barges, aan haar nu de eer! Wij kunnen geen dienst meer bewijzen! Of roept men ons soms nog een enklen keer, ’t Geeft stof dan om de barges te prijzen. 't Is al onbestendig; nu omhoog, dan omlaag, Napoleon gister, Von Bismarck vandaag; Het lot, dat gij barges, ons heden bereidt, Wordt ook ’t uwe, geloof ons, te eeniger tijd. Nog staan er de bakens, en ligt er geen spoor. Wij zijn vast overtuigd, het komt eenmaal [er door. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. groot dichter was. Hij wordt, zoo zei spreker, met Vondel, Shakespeare en andere mannen van naam uit de gouden eeuw genoemd. En nu hebben Vondel en zijn tijdgenooten voorgangers gehad, die voor hen den weg hadden gebaand, om op te klimmen tot zulk ’n groote hoogte. Gysbert Japiks echter heeft geen voorgangers gehad, hij had de taak zelf den weg eerst te effenen, om langs dien weg steeds verder te gaan. Want vóór hem was geen studie van de Friesche taal gemaakt en hij is de eerste, die zieh nitdrukte in de ^memmetael”. En dit heeft hij gedaan op 'n wijze, waar door hem de eereplaats toekomt onder de groote dichters van zijn tjjd. Want niet alleen, dat hij kunstenaar was in ’t gebruik van woorden, aan den bouw en klanken rijkdom zijner verzen, aan den inhoud lag ook steeds een diepe gedachte ten grondslag. Woordkunst en zinsbouw, gepaard aan degelijkheid van inhoud, maakt dat hij op één lijn gesteld kan worden met de groote dichters uit de gouden eeuw. De redenaar toonde ditaan metonderscheiden voorbeelden. Gysbert Japiks als mensch te teekenen, dan had men daarbij te letten op de vol gende kenmerkende karaktertrekken: le. zijn groote liefde voor de natuur. 2e. de spreuk: Sljucht rjucht en trouw syn leere. 3e. zijn sterk geloof in God. De liefde der natuur heeft hij op onder scheiden manier bezongen; geen schilder, zoo zegt hij in een van z’n verzen, kan de natuur nabij komen. Hoe mooi z’n werk is, de natuur overtreft altijd de menschelijke scheppingskracht. Z’n levenswandel was volgens de spreuk: Rjucht sljucht en trou syn leare. Voorwaar een regel, die voert tot het doen van rechtvaardige en goede dingen; terwijl mede zijn geloof en ver trouwen in God een sterke steun was op z’n levenspad. Op zeer onderhoudende manier wijdde de spreker over een en ander uit, om vervol gens stil te staan bij ’t feit van ’t plaatsen van een borstbeeld in deze kerk, thans 100 jaar geleden. In den breede schetste spreker de wijze, waarop dat geschied is en noemde enkele bekende namen van toen, die de onthul ling van 't borstbeeld bij woonden. Prof. Wassenberg was de man, die eerst in het laatst der 18e eeuw de aandacht vestigde op de grootheid van Gysbert Japiks. Meer dan een eeuw was reeds voorbij gegaan, zonder dat men de beteekenis van Gysbert Japiks voor onze Friesche taal had geschetst. Aan Prof. Wassenberg en Dr. Joost Halbersma komt de eer toe, dit te hebben gedaan. Vooral deze laatste had zich de werken van Gysbert Japiks eigen gemaakt. Hij is de taalgeleerde bjj uit nemendheid en deze man geeft de stoot om voor den Frieschen dichter een gedenk steen op te richten. In de breede schetste Dr. Cuperus de bemoeiingen der ingestelde commissie om te komen tot een monument ter nagedachtenis van Gysbert Japiks. Aan het slot vestigt de spreker de aan dacht er op, dat het jonge geslacht van nu, de geest van Gysbert Japiks mag over nemen en hem moge evenaren in deugd en degelijkheid. De rede van Dr. Cuperus werd met alle aandacht door de toehoorders gevolgd. Zij getuigde van diepe studie en was rijk aan yinhoud”. Thans rest ons nog melding te maken van 't concert, gegeven door den heer A. Alt. Onze organist heeft ons wederom doen genieten van de klanken van 't seboone orgel in de Martinikerk. Verschillende mooie nummers werden gegeven, waarvan de Plechtige marsch van Alphonse Mailly, schitterend vertolkt werd. Een zeer aardige variatie was de »Mensette” Folksdeuns van George Debat-Ponsan. Tot slot werden staande gezongen twee verzen van 't Frysk Folksliet en dreunde 't orgel in al zijn kracht en zongen de aanwezigen uit voile borst: Fen bflgjen frjemd, bleau by ’t aid folk [yn eare Syn namme en tael, syn frije sin Syn wird wier wet, rjucht, sljucht en trou [syn leare. Het was of de aanwezigen voelden, dat deze laatste woorden waren gegrepen uit het hart van Gysbert Japiks en dat geen schooner nagedachtenis, hem gewijd, kon gehouden worden, indien de nakomeling schap van jphet Md folk fen Fryske groun” De hulde aan Gysbert Japiks op Zaterdag den 7 Juli 1923, waarvoor een *Plan fen de Dei” was vastgesteld, bevatte o.a. nei- middeis 3 fire in Plechtige byienkomste yn de Greate of SintMaertenstsjerke. Hier werd een rede gehouden door Dr. S. M. Cuperus, alsmede een orgelconeert fen de hear A. Alt. Hoewel we de opkomst ietwat grooter hadden verwacht, waren er toch een flink aantal belangstellenden opgekomen. Na gemeenschappelijk gezang van psalm 103, nei Gysbert Japiks bewerkt, hetrad de feestredenaar ’t preekgestoelte. Deze begon met mee te deelen, dat door 't Gezelschap was uitgenoodigd geworden P. J. Troelstra, doch dat deze door bijzon dere omstandigheid aan dit verzoek niet had kunnen voldoen. Spreker had het echter gaarne gezien dat Troelstra hier in zijn plaats stond, daar deze reeds als Groninger student zooveel voelde voor den dichter Gysbert Japiks. Spreker meende echter de uitnoodiging te moeten aannemen en wenschte zijn hoorders het een en ander van Gysbert Japiks mee te deelen aan de hand van een 3-tal punten: Gysbert Japiks als dichter. u nu mensch. De aandacht vestigen op de 100- een Uw dienst is dus voorbij wij zijn [vooruit gedreven. Zijt gij conservatief? Wjj, barges, liberaal: Wij stroomen staag vooruit, met spoed op [groote schaal. De koopgod, vriend Mercuur, wil ons zijn [vleugels leenen, de beurs zijn handelsvolk [vereenen; Hij drijft tot spoed ons aan, tot on ver nauwde vaart, Waartoe gij, ranke schuit, nooit te bewegen [waart. De wetenschap stort kracht en moed en [vuur in d’ ad’ren, Zij doet het eene volk zeer vlug het andre [nad’ren; En duurt dat nog te lang, dan ligt de [barge klaar, En kunt g’ eens zien, hoe snel ik stad waarts vaar. ’t Moderne jaagtraject zal aan 't maat schappelijk leven, Aan handel en verkeer bewjjs van voort gang geven, ’t Zal jagen naar den roem, naar lauwreu [en naar eer, syn, stap in aan Bols- [wards bargeveerl ’k Beklaag u, looms schuit, de tijd [legt u aan banden, wordt behoed te zinken of [te stranden. Dat tijd en rust en roest de tanden in u [slaan na langen dienst toch eervol moogt [vergaan. Adieu, veroude kast! straks zult g’ons af [zien varen den spoed, comfort met [netheid paren. En moeten dau ook wij, na eeuwen, [vergaan, Dan vaart men denkelijk met stoom langs [Bolswards waterbaan. Over ’t beheer van het Gasthuis kan men eerstdaags een afzonderlijk nummer van mij verwachten, wijl ik echter de vorige maal aankondigde nog te zullen spreken over het jaar 1867, kan ik hier slechts terloops vermelden dat er in dat jaar een 2e afdeeling aan hei 8t. Anthonie Gasthuis werd verbonden. Er werd besloten voorloopig 8 kamers te bouwen aan den overkant der Gasthuishaven. Van de stad had men by het Schildwijk nog een hoekje grond noodig en daartegen bestond geen bezwaar, en alzoo werd, onder architectuur van den Gasdireeteur, den heer L. Levoir, aan den voet van het bolwerk toen het zoogenaamde Klein-Gasthuie gebouwd. Voor bejaarde echtparen bestond hier de gelegen heid zich tegen een kleine inkoopsom een wekeiyksehe uitkeering te verzekeren, met genot van een woning en enkele meerdere faciliteiten. Later is dis afdeeling meerdere malen uitgebreid, gelijk men weet, dech in 1867 werd er mee aangevangen. Een in het poortje ingeraetselde gedenksteen draagt dan ook dit jaartal. Een tweede bouwwerk had men dat jaar daar vlak bijde vertimmering en vergrooting van het Sociëteitsgebouw »De Deele”. Ook over die Sociëteit wenseh ik later meer te zeggen. Eenige bouw stoffen voor een artikel heb ik reeds bjjeen, maar ik beu op snor naar meerdere, want in den loop der jaren eeuwen mag ik gerust zeggen is er in dat publiek gebouw, dat oorspronkelijk een stadseigendom was, heel wat veranderd, verhandeld en geschied. Nu alleen de vermelding dat toen de verbouwing plaats vond, waarvan men ’t front nu nog op de Koemarkt kan zien. Het is een ontwerp van den toenmaligen stadsbouwmeester, den heer G. H. van der Werf, de groot vader van de heeren v. d. Werf, hout handelaren. Van dezen architect zijn nog meerdere werken, o.a. winkelpuien in de stad aanwezig, want den gemeente-architect was het destijds geoorloofd, ook voor parti culieren werkzaam te z^n. Over 1867 dien ik vervolgens aan te stippen, dat er toen nieuwe barges in de vaart kwamen. Wij, in onzen tijd van trammen en sporen, van stsomhooten, fietsen en auto’s kunnen ons nauwelijks indenken in de toestanden van nog maar ruim eea halve eeuw geleden. Het reizend publiek en dat was toen ook nog dunnetjes gezaaid maar de kooplieden die hun klanten, of gewone burgers die familie of kennissen elders wilden bezoeken hadden slechts de keus tusschen het oudste vervoermiddel, hun beenen of wel diligence en trekschuit. De omnibussen gaven één hoogstens tweemaal gelegenheid per dag naar Wommels en verder richting Franeker en naar Sneek te komen, de trekschuiten naar Leeuwarden en Workum voeren ook gewoonlijk 2 maal vice versa. Die trek schuiten nu waren voorheeu smalle schuitjes, aan de zijden wat opgetimmerd en overdekt, zoodat in een gedeelte van het ruim, op banken aan beide zijden een behoorlijk Bolswardsche Courant c.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1