der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan HEERLIJK FRISCH VS VRUCHÏENTfiBLEITEN Frisch, zuiver en niet duur zijn onze ZUURTJES en IJ8BONBONS. Woensdag 18 Juli 1923 No. 58 62ste Jaargang en niet klevend los en in rollen Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 OUD-BOLSWARD. TROMP, Sneek. i Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Officiëele Advertentiën. Van den Hak op den Tak. WEEK-AGENDA. Zitting Centraal Stembureau Verkiezing Gemeenteraad Ij 11 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Opening Jacht Waterwild. i I Bolswardsche Courant OBSERVATOR. door de politie Bolsward, van XL VIII. neen verkoopen!" Jeri knoopte voor, bij gelegenheid naar te handelen ook. Op ’n schemeravond komt er een dame de zaak binnen stappen en vraagt: „Mag ik als ’t u blieft een rol closetpapier?* Jeri verschiet van kleur: dat goedje was niet meer voorradig. Doch geen nood! Juist toen de juffrouw haar vraag nog eens wilde herhalen, klonk het triomfantelijk van des bediendes lippen: „Closetpapier uitverkocht, juffrouw, maar ik heb wat anders voor n: de menschen gebruiken tegenwoordig veel schuurpapier.* De dame ging de zaak uit en eenige dagen daarna Jeremias óók Dat was dus een korte vreugde. Maar de vreugde van die zangeres was eveneens van korten duur, ’t Was een zeer schoone, maar volkomen van talent ontbloote zangeres. Voor de opera-bezoekers was zij het plezier der oogen, maar de wanhoop der ooren. Zelve was zij zich hiervan ook min of meer Bewust. Op zekeren dag echter ontving zij tot haar groote verbazing een prachtig b oemstuk, en wel van één der eerste en oudste opera-liefhebbers, die in den regel, als hij haar zag optreden, geen onduidelijke teekenen van afkeuring gaf. Bij het in- ontvangst-nemen van bedoeld bloemstuk was zij dan ook werkelijk in blijde verrukking. Maar toen zij het briefje, dat de bloemen Jereu ias school afgekomen en vergezelde, opende, las zij: „Eindelijk, dame, kan ik u naar hartelust bewonderen ik ben namelijk stokdoof geworden.* Natuurlijk was deze ontboezeming niet prettig voor haar, doch wat die mijnheer in de Lang straat te Amersfoort laatst overkwam, was ook om uit je vel te springen. Er werd 's nachts hevig bij hem gebeld en vreeselijk op de straatdeur gebonsd. Bleek van schrik vliegt hij ’t bed uit naar het raam, schuift dat op en vraagt: „Wat is er toch te doe» Brand, misschien?* „Neen, manheer!* antwoordden als in koor twee studenten. „Wij wilden u alleen maar zeggen, dat uw raam open staat.* „Welk raam?* „Waar u uit ligt!* Toen verdwenen de kerels in de duisternis, en vertelden later in een ge zelschap, dat die man een gezicht trok, alsof bij de grap in ’t geheel niet aardig vond. Ja, je hebt brutale menseben! Van deze waarheid is onlangs een oud stem- plichtig paartje overtuigd geworden. Samen kwamen zij op het stembureau. Na de gewone plichtplegingen werd hun elk een stemkaart verstrekt. Maar toen de voorzitter zag, dat ze zich beiden in één hokje zouden begeven, maakte deze de opmerking, dat zoo iets niet geoorloofd was. „Maar wij zijn getrouwde lui!* bracht de oude heer in het midden. „Dat geeft niet, vader!* „Wat is dhl! Juist twee dagen geleden hebben we onze 45 jarige echtvereeniging uevierd, en nu zult ff ons beletten, samen «dar in te gaan?* Moeder knikte toestem mend. De voorzitter z'n hoofd schudde van: neen. „Als u dan óns te pakken wilt nemen, dan hier zoo*nu vouwde hij de stem kaart dicht en wierp hem zóó in de bus. Ook moedertje deed insgelijks. En onder ’t weggaan, toen zooveel verschillende leden- stembureau-tronies mede zooveel verschil lende uitdrukkingen vertoonden, toen hoorde men den ouden heer nog mompelen „Brutaal als ze tegenwoordig zijn niemand eert langer de grijze haren...* Nu moet men toegeven, nietwaar, dat als men samen zoo’n 45 jareu heeft gedobberd op de wereldzee en daarop vele stormen en on- weders heeft getrotseerd door elkanders steun, men ook liefst altijd en overal bij elkaar is. En dat men op z’n levensavond dan nog vaak terugdenkt aan langvervlogen tijden wie zal dat bevreemden? Doch wat ik laatst heb aangehoord in ons Juliana- park, deed me wèl vreemd aan. ’k Zat namelijk rustig te lezen in 'n boek en wel op 'n hoekje van de bank, vlak bij den vijver. Keuvelende kwam daar een jong paartje aangeloopen. Toen ze in mijn on middellijke nabijheid waren, zwegen ze natuurlijk. Maar toen ze bemerkten, dat ik deed, alsof ik hen zag noch hoorde, en rustig doorlas, toen vleiden die jonge harten (natuurlijk met hetgeen er verder aan een mensch zit!) zich neer op dezelfde bank maar dan op het,andere eindje waarop ik zat. Na eenige minuten van stilte, waarin enkel het windgesuis hoorbaar was, zetten zij hun afgebroken gesprek voort. Zij begon: „O, het is te akelig, om er aan te denken; nooit, nooit wil ik ook maar ééne seconde mij dien toestand weer in den ken...* En zij bedekte het gelaat met de handen. En hij zei niets durfde niet tegenspreken veegde zich het zweet van het voorhoofd. Zij hervatte: „Ijselijk, ik kan er niet aan denken; hoop, geluk, steun, alles, ja alles was verloren geweest...* Nu vermaande hij: „Kom, Iaat ons er niet meer over praten, het bederft onze geheele stemming*. Nu kon ik mij niet langer stil houden en vroeg daarom: „Pardon, is er een ongeluk gebeurd; zijt gij misschien getuige geweest van iets vreeselijks Waarop het jonge paar elkaar in verlegen heid aankeek: o ja, ze waren immers niet onder vier oogen. Eindelijk greep de man nelijke helft moed en sprak: „Neen, mijn heer, u moet weten, wij zijn zooeven ver loofd en nu spraken wij er over, hoe ver schrikkelijk het zou geweest zijn, als wij elkander nooit ontmoet hadden...* Als ik nu weer eens naar het Park ga, heb ik altijd watjes in de ooren ROODBORSTJE. De hoogs temperatuur die deze laatste twee weken heerscht, doet mij al terstond denken aan het jaar 1868. Dat jaar toch staat in de annalen aangeteekend als ken schetsend door een heeten en drogen zomer. Wij weten nog hoe 1921 het dag aan dag warm was, en men haast geen regen kreeg. Zoo moet het ook in 1868 zijn geweest, echter was het najaar toen niet zoo water loos als wij het voor twee jaar aan dm Iqve voelden. Nu, op dezen „vrijen Zaterdagmiddag*, zit ik ta pennen, en wgst de thermometer in m|n werkvertrek een beduidend stuk boven de 80 graden. Zoodra ik evenwel de portefeuille ’68 opsla is het eerste wat ik aantrefaankondigingen van hard rijderijen, echte Ulster- en andere schaatsen in den ijzerwinkel van R. 8. Dijkstra, eenige ongelukken deor het ijs ontstaan enz. kortem een reeks blaken dat het jaar begon met winterweder. Misschien is hot in deze tropische warmte een ver- frisschende bezigheid te lazen en te schrijven over den winter, en het verheugt mij, hier te mogen gewagen van twee koene Bols- warder rijders, die gezamenlijk den Elf stedentocht per schaats volbrachten. Het waren Piet Dikhoff horlogemaker en Sjoerd S. van der Weij, timmerman. De eerst genoemde, toen reeds eenigszins ep jaren, is bij menig stadgenoot nog wel in aan denken, laatstgenoemde wandelt dagelijks nog door onze straten. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Gedeputeerde Staten hebben bepaald, dat de jacht in deze pro vincie, voorzoover betreft het schieten van waterwild en het vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmede geljjkstaan- den toestel, zal worden geopend op 1 Augustus 1923. Hij brengt daarbij tevens in herinnering, dat het schieten van waterwild, behoudens het bepaalde in art. 2 der Jachtwet, ge oorloofd is op alle wateren en hun oevers, alsmede langs de kusten, moerassen, petten, plassen, grachten en slooten. Leeuwarden, 10 Juli 1923. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) P. A, V. VAN HARINXMA THOE SLOOTEN. Bolsward, 17 Juni 1923. De Burgemeester van 8. J. PRAAMSMA. De Elfstedentocht over ijs, dat wil zsggen in één dag de elf Friesehe steden per schaats te bezoeken, werd «au ondsher als een bijna ónmogelijke heldentoer be schouwd. Velen beproefden het, maar meest bleven ze steken. Dan weer was bet ijs ongunstig of en betrouw baar, dan waren sneeuw, wind en te felle vorst of mist een belemmering. Bij de latere enaemble- techten, uitgeschreven door deu Ijsbond van Leeuwarden, gelijk het Bolswarder Comité dat per rijwiel organiseerde, was overal voor vlugge controle en terecht- wijzigingen gezorgd, doch tevoren moest men den tocht „op eigen bontje* onder nemen. Ouse genoemde stadgenooten dan vertrokken op Zaterdag 11 Januari 1868, des morgens 3 uur en zetten regelrecht koers naar Dokknm, waar ze halfzeven waren, kwartier ever 8 hadden ze Leeu warden bereikt, 9.15 te Franeker waren ze juist 10 uur te Harlingen. Vandaar werd de koers genomen op Workum wat ze even voor één uur bereikten. Ts Hinde- loopen passeerden ze halftwee es halfdrie hadden ze Stavoren te pakken. Nu verder naar Sloten waar ze 5 uur arriveerden, 6 nar te Sneek, half 7 te IJlst en 7 uur stapten ze by de Zandsterpoort aan wal. Hun vertoeven in alle de genoemde steden was gewaarmerkt door de bandteekening (met vermelding van den tijd van aankomst) der kasteleins of tenthouders waar ze telkens even vertoefden. Een enkele maal was het verkrijgen der bandteekening nogal tijd- roovend. Voorwaar, het was een bewijs dat het stevige rijders waren, want door het draaien van den wied hadden ze nagenoeg den geheelen dag te kampen met tegenwind. O'er de verdere aangelegenheden van den winter destijds, alsmede o«er de verdere voorvallen va» dat jaar hoep ik de volgende maal te handelen, doch dan bij voorkeur ouder wat sematigder temperatuur. Gegroet, M’n vriend’s jongste spruit, luisterende naar den naam: Jeremias van Poffelen, was voor kort van school afgekomen en moest bij gevolg ’t een of ander te» hand nemen. Zijn vader en diens lieve weder helft oordeelden of eigenlijk: zij oor deelde, bij stemde toe dat hun Benja min bij zekeren boekhandelaar in den winkel zou; de gelegenheid deed zich thans voor. Papa stapte met zijn Jeri naar de mijnheer, de.ed hem uitleg van veel en velerlei, kortom: men kwam overeen, dat hij de volgende week reeds in functie zou treden. Goed. Weer thuisgekomen, hielden pa en ma hem van alles voor; immers, je kunt nooit weten. Zoo ging ’t idem inde nieuwe betrekking Eens zei mijnheer tegen de jongste bediende onze Jeri dan „Hoor eens vent, je moet nooit iemand met leege handen laten vertrekkenheb je toevallig niet, waarnaar gevraagd wordt, weln u dan praat je hem wat anders aan; altijd ja, nooit de wenk in z’n ooren en nam zich er De Burgemeester van Bolsward Gelezen een schrijven van den Commis saris der Koningin van 10 Juli 1923, le afdeeling B, no. 1397 (P.B. no. 55 1923); Brengt het volgende ter aigemeene kennis: De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing va* de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau eene zitting zal houden in het Gemeentehuis op Donderdag 19 Juli a.s,, des namiddags ten 6 ure, in verband met het niet aannemen der be noeming door den heer D. YPMA. Bolsward, den 14 Juli 1923. De Voorzitter voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Het belangrijkste van hetgeen mijn na zoeken over het jaar 1867 opleverde, heb ik in de laatste nummers meegedeeld. Nog even moet ik wijzen op het geharrewar tusschen gemeentebestuur en onderhoud- plichtigen over de herstelling en vernieuwing van bruggen in de stad. In schets no. XIX is reeds aangestipt, dat de nieuwe gemeente wet het beginsel huldigde, dat hetgeen voor den dienst van allen bestemd is, ook door het algemeen moet worden bekostigd. Schoorvoetend had de raad besloten het onderhoud van wallen en straten, dat voor heen de plicht der particulieren was, voor rekening der Gemeente te nemen, doch de bruggen vroeger werden die hooge steenen pijpen posten genoemd liet man nog aan de omwonenden over. Er bestonden trouwens van oudsher lijsten, welke aangaven welk aandeel op elk pand rustte, ten opzichte de onderhoudskosten. Nu de straten door de gemeente waren overgenomen, gingen er dadelijk stemmen op, dat de bruggen evenzeer algemeen eigendom waren, en allengs kwam er meer verzet tegen de voldoening van den ge heven omslag voor 't onderhoud. Het sterkst kwam dit uit bij de Zwaantjespost, want die werd -bouwvallig verklaard. Daar moesten dus de omwonenden diep in den zak tasten. Men zal weten dat het huis op den boek der Groote Markt van ouds „Het Zwaantje” werd genoemd. Daar woonde toen de heer R. van der Meulen, korfmaker; doch het voorhuis was een tapperij en des Donderdags moesten velen even naar „de Zwaan” om kennissen te spreken. De hooge steenen brug over het water naar ’t Zand werd oudtijds Boni faciuspost genaamd, maar was later meer algemeen bekend als Zwaantjespost. Het was moeilijk daar met zwaar beladen wagens over te koaaen. Ook de omnibus, welke van de Wijnberg afreed naar Srseek oeder vond moeilijkheden met die hooge brug als de wagen wat vel passagiers was. ’t Gebeurde reeds een paar malen, dat de paarden niet op gang konden komen, en toen ze werden aangehitet, begonnen ze achteruit te dringen, zoodat het weinig scheelde of de heele karos was met zijn inhoud in de vaart, die toen ook nog voor de Wijnberg laags liep naar't Schildwijk, terecht gekomr-n. Klaagliederen geen gebrek, maar niemand bijna had trek geld te geven om verbete ring aan te brengen. Toen weer bijna een ongeluk met een wagen plaats vond, hakte de heer W. A. Peereboom de* knoop door, met i* den raad het voorstel te doe*, de brug voor rekening der Gemeente te ver nieuwen. ’t Voorstel werd aangenomen, echter met de bepaling, dat de enderhoud- pliehtigen vooraf schriftelijk moesten ver klaren, dat zij later voor het goede onder houd zouden zorgdragen. Die schriftelijke verbintenis wilde nagenoeg geen enkele, e* zoo bleef de zaak weer bij ’t oude. In Januari was besloten tet vernieuwing, doch ’t gehaspel over 't onderhoud duurde ’t geheele jaar. Eindeljjk het wachten moe, en gedrongen door de noodzakelijkheid om in te grjjpen, werd 16 December maar besloten dat de bruggen, welke i* de stad lagen, en geen particulier eigendom waren, voortaan geheel door de gemeente werden overgenomen. Het oud gebruik was dus vervallen, want men begreep terecht, dat, wanneer de stad de Zwaantjespost voor hare reke ning nam, de omwonenden der andere braggr* ook niet meer zich om ha* brug bekommerden, 't Bleek zelfs, dat de bewoners van Dijlakker en St. Jansstraat, die niet lang tevoren de Driekroonscbe brug ge zamenlijk hadden moeten vernieuwen, al beproefden, hun uitgaaf van de stad terug te ontvangen. Dit ging echter te straf; als men aan dit onderhoudsbesluit terug werkende kracht verleende, waar kwam dan ’t einde? Vraagt ze Uwen Winkelier. In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 18 Juli: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7>/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Donderdag 19 Juli: Muziekkorps „Hollandia”. Concert’s avonds 7’/2 uur in het Julianapark. Zangvereeniging „De Lofstem” Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 20 Juli: Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Zaterdag 21 Juli: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van 5'/2—6’/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7’/z uur in „Ons Gebouw”. Maandag 23 Juli: Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7’/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op ’t Sportterrein. Dinsdag 24 Juli: Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Woensdag 25 Juli: Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7>/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Chr. Jeugd-Onth.-Ver. Vergadering ’s avonds 53/4 uur in „Ons Gebouw”. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). De overweging, hoe aan oude gewoonten en gebruiken soms moeilijk een einde is te brengen, zelfs al ontaardde ze in mis bruiken, brengt mij op de gedachte nog iets te zeggen over een wqze va* bedelen, die berustte op «en geheel verouderd ge bruik. Ik bedoel het vroegere omgaan van „Pinksterbloemen’Op de Pinksterdagen werden de wandelaars langs het Bolwerk, en soms ook de kerkgangers, om een gave lastig gevallen door aast groen, bloemen en linten opgesmukte meisjes. Mea wil dat dit gebruik reeds afstamde uit den heidenschen tijd en toen het Meifeest wsi ter inhuldiging van den zomer. Ook de meiboom op in aanbouw z^ude huizen schijnt daarmee verwant te zijn. Ds „Pinksterbloemen”, zoo als de oudste bewoners die zieh nog zullen herinneren, hadden evenwel niets feestelijks meer, het oude gebruik was ontaard in een soms zelfs brutale bedelarij. In 1867 scheen ’t meer e* m-er uitstervende gebruik w-er te verergeren, althans ik vond ee* paar klachten daarover vermeld. Ofschoon ik vruchteloos heb gezocht naar een besluit, waarbij het loopen van de „Pinksterbloem” verboden werd, meen ik toch wel, dat ’t sedert genoemd jaar, als engeoorloofd be drijf werd beschouwd, en er op toegezien werd, Tot besluit moet ik nog melding maken van een hevigen brand, die 16 Sept. ’67 des morgens 5 uur uitbrak in de bergplaats van takkebesschen achter de bakkerij van deu bear A. Bouma Hz. Het vuur vond hier zoo gretig voedsel, dat al ras het dak instortte, en de vlammen bereikten een enorme hoogte. De brandweer was spoedig in de weer en gelukkig was het huis er naast van den meubelmaker C. A. H. Fischer er door een hooge* muur van gescheiden, anders was dat pand stellig verlote* gegaan. Nu werd daar wol belaag rijke schade aangericht, en ging ook oen deel van het dak verloren, maar overigens bleven de buizen, ook de bakkerij behouden, ’e Morgens 8 *ur koa het gevaar als go- weke* beschouwd worden e* rukten de spuiten weer in.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1