Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward HEERLIJK FRISCH VS VRüCHTENTflBLETTEN Firma T. 8. van der Zee i Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. W. ZEUL l ZOON S BANK Frisch, onze ZUURTJES 1111 Zaterdag 21 Juli 1923 62ste Jaargang .fi en niet klevend los en in rollen Voortzetting Restant-Opruiming No. 59 WITMARSUM ARUM TROMP, Sneek. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 GROENE VELD S jL Officiëele Advertentie. VACANT 'r VACANT Uit Makkum. Uit Wonseradeel. Nog bijzondere koopjes in Emaille- en Huishoudelijke Artikelen Eenige Fornuizen worden voor een SPOTPRIJSJE geruimd. ZIE DE ETALAGE “W DUKSTRAAT 45 TEL. 88 TEL. 88 i1 it iniiaii i iiirnn i irnnw Maaimachine Olie, Wagensmeer, alle soorten Touwwerk. P. VAN ZANDBERGEN. BO LSWA RD Algemeen Assurantie-Bureau SCHRAARD 28a (Fr.) Awurantien es Hypotheken op elk gebied. j Spaarbank - Deposito’s Deskundig advies in geldbeleggingszaken Sneek - Oude Koemarkt 35 Vraagt ze Bij den aanvang van den nieuwen Jaargang van onze bladen „Wonseradeel”, Makkumer Crt. en „Hennaarderadeel”. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. B. H VASTENNOUT, Organist Onderwas: Piano, Orgel, Viool, K< ®eug. ©edipl. doer Nad. Toonk. Ver. C. DEINUM Handel in RIJWIELEN, MOTOREN, AUTO’S en NAAIMACHINES. JAN B. SIESWERDA D. MARMENS f Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Piano- en Orgelhandel Sneek - Heerenveen - Groningen AANBEVELEND Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant o©r- van f Mi we al A Rente voor mooie landposten (hoog stens 1/a der taxatie) 5 °/0 Vraagt prijsopgave «eer opname in deze rubriek. Vraagt prijsopgave voor opname in done rubriek. zuiver en niet duur zijn en IJS BON BONS. Uwen Winkelier. AGENT HOLLAND—AMERIKA LIJN GEEFT GRATIS INLICHTINGEN ZURICH, 16 Juli 1923. Aan de heden alhier gehouden kaatswedstrijd namen 32 parturen deel. De uitslag was, dat de le prjjs f 33 werd behaald door D. Kuipers, J. Brandsma en D. Blanksma, allen te Makkum, de 2» prjjs f 15 verwierven J. Volbeda te Corn werd, J. Heins te Pingjum en T. Rinia te Makkum, terwijl de Seen 4e prijs elk f 3 gewonnen werden door H. Plantinga te Franeker, 8. Brandsma te Makkum eu P. 8. Dijkstra te Pingjum en Jan Reitsma ta Amsterdam, J. de Boer te Cornwerd en B. Hoogeveen te Witmarsum. De Burgemeester van Wonseradeel brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat hij ten gemeentehuize te Witmarsum is te spreken voorloopig op Maandag, Donderdag en Zaterdag van 10 12 uur (Zomertijd). Witmarsum, 16 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, R. YPEY, L.-B. WITMARSUM. 19 Juli. Hedenavond had in het Café Steensma alhier een spoed vergadering plaats van de Permanente Commissie met een paar belangstellende heereu, ter bespreking van een school- of tweedaagsch feest in de maand September. Een zeer drukke, maar zakeljjïe bespreking had plaats, die tengevolge had, dat het beginsel-program van het bestuur zoo veel mogelijk zal worden uitgevoerd. Verder werd besloten, dat op Maandag 6 Augustus een Jongenskaatspartij zal worden gehouden van 13 t./m. 16 jaar, en wel drie uit één plaats. WITMARSUM, 19 Juli. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Th. R. Rienatra, thans onderwijzer te Hoorn (N H.) slaagde heden te Haarlem voor de hoofdacts. WITMARSUM. De collecte voor het Nationaal Huldeblijk heeft in de dorpen dezer gemeente totaal f 939.01ö opgebracht. WITMARSUM. Op een heel ongewoon uur van Zaterdag 14 Juli werd ’s avonds 5 7 receptie gegeven en van 7 9 werd nog een raadsvergadering gehouden in verband met het vertrek van den heer Beukenkamp, burgemeester. Velen hebben Zijn KlelAchtb. nog den hand gedrukt en velen hebben goede woorden gesproken want de heer Beukenkamp was als burge meester op zijn plaats, en door taktvol en minzaam beleid trok hij, zoowel van rechts als van links, velen tot zich. In deze korte periode heeft de beer Beukenkamp vele vrienden gemaakt. Wij kunnen gerust zeggen, wij hebben een goeden burgemeester gehad. In den ouderdom van 74 jaar is te Den Haag overleden de heer D. Harmens, vice- consul van Belgis, ridder in de orde van Oranje-Nassau, en ridder in de orde van Wasa van Zweden. Een zakenman van dan ouden stempel, een voorname koopmatiffiguur, patriciër in den echten zin des woord». is met den over ledene heengegaan. De heer Harmens was jarenlang een der eersten op het gebied van de Friesche zuivel industrie en -handel. Veel heeft hij gedaan voor de invoering van de fabriekmatige zuivelbereiding, waarvan hjj verwachtte bevordering' van zijn streven om de waarde van het product omhoog te voeren. Vele jaren heeft hij als directeur aan het hoofd gestaan van de Kon. Ned. Mjj. tot exploitatie van zuivelfabrieken in Friesland, die bare fabrieken heeft te Bolsward, Oos- terlittens, IJsbrechtum, Oudega. Women sla. De heer Harmens stelde er prys op, dat de hoedanigheid van de producten zgeer fabrieken prima was; lette daarop met groot* nauwgezetheid en de zuivel, vooral de kaas, die onder zijn merk in den handel werd gebracht (voor Engeland ’t merk M Pan”, en voor Duitscbland ’t merk ^Clieblatt”) genoot dan ook ’n uitstekende reputatie en maakte allicht een hoogeren prjjs. Behalve 't directeurschap der genoemde Mij., dreef de heer Barmens, onder dun firmanaam D. Harmens, te Harlingen, nog een handelszaak in zuivelproducten. De Friescbe Mij. van Landbonw benoemde hem tot lid van haar botercontrólestation. In de laatste jaren had de heer Harmens zich uit de laken vrijwel teruggetrokken. Zijn gezondheidstoestand was wankel ge worden. Toch komt ’t bericht van zijn over lijden onverwacht. Friesland herdenkt met dankbaarheid wat hij voor de ontwikkeling van haar zuivel bereiding deed. PINGJUM. Woensdagmiddag had hier een ernstig ongeluk plaats. Toen O. G., werkzaam bij het electiiseh bedrijf, zich in den top van een hoogen paal bevond, brak deze middendoor, waardoor hij naar beneden stortte. Hevig bloedend en ge kneusd werd hij opgeuomen. De genees heer dr. Kroon te Witmarsum achtte on- tnideleliijke overbrenging naar Leeuwarden noedzakelijk. LOLLUM. Oaze dorpsgenoot do heer T. 8. Bruue thans te Leeuwarden, is dezer degen geslaagd voer opzichter. De heer Brune is reeds benoemd als onzichter bij den bouw eoner kerk voor de Geref. gemeente te Wartena. LOLLUM. Voordat de weg naar Franeker nog was aangelegd, hadden we midden in ons dorp een wegwijzer, hoewel nu jnist geen bijzonders, zijn genoemde webwijzers voor het reizend publiek schier onmisbaar. Verleden zomer werd een nieuwe weg aan gelegd riehting Franeker, dit beteekend een steeds drukker verkeer door ons dorp doch helaas de wegwijzer is sinds geruimen lijd verdwenen, en tot nogtoe niet terug gekeerd, ’t Getuigd zeker niet van voor uitgang. LOLLUM. ’t Is zeker voor de volksge zondheid niet erg bevorderlijk, wat betreft het water in onze dorps»aart. Het water is bijna zwart, en verspreidt een zeer onaan gename reuk dientengevolge is het zeker ook onbruikbaar. ARUM, dat onze geslaagd houden. De heer Hiemstra is een leerling van den heer J. Gros, boekhouder bij de Spaar bank alhier. ARUM. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier werd in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer K. Risaelade, gekozen -tot ouderling de heer Jan Terpstra. ARUM. Voor de leerlingen van H.B.8. en Gymnasium is het weer de tijd der beproeving. De eindexamens en de over- gang zijn aan de orde van den dag. Aan de R H.B.S. te Harlingen werd met goed gevolg het eindexamen afgelegd door onzen dorpsgenoot H. Hilarides, terwijl aan die inrichting overgingen naar de 3de klasse Hessel Bergsma en Tjalling Wijbrandus, ARUM. Bijna had de warmte ook hier in het laatst der vorige week twee slacht offers gemaakt. Onder een aantal jongens die in bet water wat «erfrissching zochten, was een die op een in het water ronddrijvend bek wat ging scheepjevaren. Toen zijn vaartuig naar het middee der vaart koerste werd het hem te benauwd en sprong hij er af, maar... ging kopje onder. Zijn broertje schoot hem te hulp, maar ging denzelfden weg. Toen werd om hulp ge roepen en gelukkig kwam deze spoedig opdagen. Want E. de Jong bad plan zich ook wat te verfrisschen in de vaart. Half nog gekleed sprong hij onmiddellijk te water en mocht het genoegen smaken beide drenkelingen op den wal te brengen, waar ze spoedig bekwamen van den schrik. Maar ze hadden benauwde oogenhlikken gehad. Daarom voor de liefhebbers van een bad de vermaning: Voorzichtig en geen gevaar lijke grapjes uithalen. Hn een woord van hulde aan den snelberaden redder van de beide waaghalzen. Met genoegen vermelden wij dorpsgenoot Mink Hiemstra is voor het diploma Mercurius boek- 5. J. A. Reitsma, Witmarsum. H. Knol, Harlingen. K. de Jager, Harltngea. 6. T. Zijlstra, Witmarsum. A. Rienstra, Sneek. J. Rritsma, Amsterdam. 7. Th. Pasma, Sneek. H. Pascaa, Sneek. 8. Zwart, Sneek. 8. M. Miedema, Franeker. I. Reukema, Harlingen. V. Bruinsma, Franeker. 9. I. Roukema, Wommels. H. Tipper- saaa, Wommels. R, Zaagmans, Witmarsum. No. 1 verloor op 2 5 en 06; no. 3 verkreeg slechts een eerst. Tusechen da nos. 6 en 6 werd een langdurige en in teressante partij gespeeld. In 't begin leek bat dat no. 6 glansrijk zou winnen. Kuol was onzeker aan den opslag, doch toen de stand 03 was in zjjn nadeel, herstelde hjj zich. Zijn partuur haalde flink op en wist zelfs een voorsprong te krijgen tot 53. Vervolgens won no. 6 op 't kantje af, doordat Knol den laatst opgeslagen bal baiten sloeg op 5 5 en 66. Ziehier het verloop: 5 0 2 6 8 8 8 8 8 6 6 6 6)88864426888 Da gebroeders Pasma met Zwart van Sueek speelden goed, doch bleken tegen de bekende matadors van no. 8 niet be stand te zjjn. Op 2-5 en 46 werd de partij ten gunste van no. 8 beslist. Tweede lijst: 92, 46 en 8. No. 2 bleek, zooals verwacht werd, niet tegen no. 9 opgewassen, evenmin als no. 4 tegen no. 6. Geen dezer partijen brachten eenige spanning. De nos. 8 en 9 speelden hierna een fraaie partij. Zoowel in on- als uitslag werd kranig werk geleverd. Het eerste bordje was voor no. 9, waarna no. 6 het bracht op 13. Dan om beurten ieder een eerst, waarna no. 9 de partijen weer op gelijken voet bracht, 't Volgend eerst is weer voor uo. 8, terwyl Miedema daarna op 6 oaa 4 er vijf eersten gelijk van maakt, door den bal buiten te slaan. Laatste eerst2 dikke kaatsen voer Zaagmans c. s. Bruinsms slaat boven. Ids (W.) slaat een bal voor en één buiten. Achtereenvolgens blijvea drie ballen van Ids (W.) zitten. De laatst opgeslagen bal wordt door Bruinsma kwaad geslagen. Verloop :8|68882806846 9)80448688288 In den eindstrijd tusseben nos. 6 en 9 vertoonde no. 9 lang niet dat spel dan tegen no. 8, terwijl Teade Zijlstra c.s. in goede conditie waren, 't Ging met laatst genoemden van een leien dakje. Het schema zegt genoeg. 6 8 8 8 8 8 8 9 f2 6 4 2 2 4 Da le prijs f 60,was dus voor no. 6, de 2e prijs f 45,voor no. 9 en de 3e prijs f 80,voor no. 8. Teade Zijlstra, die in 't perk en aan den opslag uitstekend werk had geleverd, werd tot koning uitgeroepen. Dinsdag had wederom de traditioneele ledenkaatswedstrijd plaats. Hiervoor hadden zich 72 kaatsers aangegeven. De le prijs werd gewonnen door H. Weissenbach, 8. Zwart en Tj. van der Schaaf, de 2e prijs verwierven 0. Postma, 8. Y. Postma en J. J. Rinia, terwijl de spelers O. Geuée, P. Rinia en Y. de Groot den Sen prjjs behaalden. Aan Zwart werd, als koning van den dag, een krans uitgereikt. De prijzen bestonden nit luxe voorwerpen. Beide avonden werden de prijzen uit gereikt op de bovenzaal van hotel wDe Prins*, waar het hier goed bekende duo Easing van Leeuwarden aan de feestvieren den gezellige uurtjes bezorgde. Hiermede behoort ons kaatsfeest, dat in de grootst mogelijke orde verliep, weer tot hef ver leden. MAKKUM, 16 Juli ’23. Heden werd alhier de groote jaarljjksehe kaatswedstrijd gehouden door parturen vrij geformeerd, ’t Weer was alleszins gunstig voor een kaatswedstrijd, 't was althaea niet zoo druk kend dan de vorige week. Om 11 uur ving de wedstrijd in ééo p?rk aan door de noa. 1 en 2 van de volgende lijst: 1. P. Rinia, Makkum. R. Bergsma, Makkum. D. van der Earns, Witmarsum. 2. M. Kuperus, Makkum. H. Brandsma, Makkum. J. Brandsma, Makkum. 3. IJ. Bloes, Makkum. G. Adema, Makkum. Tj. Rinia, Makkum. 4. D. Kuipers, Makkum. 8. P. Postma, Makkum. Joh. van der Plaats, Harlingen. Eb waarom het te verhelen dankbaar zijn we voor den steun ons ge geven, ook en vooral waar het betreft de rubriek der advertentiën. Want zonder advertentiën kan een krant, kan vooral een blad als het onze nu eenmaal niet bestaan! Daarom hopen we ook in het vervolg ook op den steun onzer adver teerders te mogen blijven rekenen, over tuigd als we zijn, dat ook in dat opzicht ons belang en het hunne sameugaan. Richten we het oog op den volbloed zakenman, die in algemeene termen wordt aangeduid als broeder Jonathan we meenen de Amerikanen dan kan ons publiek ten opzichte van het adverteeren nog veel van hem leeren. Daarom schromen we niet vrijmoedig te zeggen Komt ons blad steunen met uw advertentiën en gij behartigt uw eigen belang. Zoo hopen we ook den nieuwen jaargang voor ons blad te maken tot de krant van ieder en voor ieder, dat meer en meer wordt gelezen door allen in wijden omtrek. Wat is hst nog kort geleden, dat onzen terugblik schreven bij den nu weer voltooiden jaargang I Onder goed gerucht en kwaad gerucht zjjn we doorgegaan met week aan week anze lolommen te vullen met allerlei be schouwingen, berichten, opwekkingen en advertentiën. Daar was veel, dat blijde stemde, maar ook menigmaal iets, dat ons met weemoed vervulde. Wanneer we mochten mededeelen, wal onzen lezers blijd schap gaf, wanneer we de zekerheid hadden uitdrukking te geven aan de vreugde van zoo’eleii in onze omgeving en wat oorzaak was van verheuging dan waren we verheugd daaraan uiting te geven. Doch als we moesten lucht geven aan zaken, die smart en droefenis baarden, dan meenden we ook dat niet achterwege te mogen laten eu meteen onze deelneming te doen bljjken. Zoo is nu eenmaal het leven. De dichter drukt dat zoo juist uit, wanneer hij zingt Niet enkel rozen, Geen kruis alleen De liefde vlecht ze Getrouw dooreen. En laten we het maar erkennen y zoo is het juist en dat het zoo is, dat is goed. Alleen voorspoed en geluk maakt de men- schen immers zoo licht overmoedig en doet hen vergeten, dat er zooveel isi, dat niet van hen' afhangt. En waar geen schaduw is, daar wordt het licht niet sneer gezien en niet gewaatdeerd. Waar naast het licht ook schaduw valt, daar wordt het licht zooveel beter gevoeld en op prjjs gesteld. Gelukkig wie naast •n bjj het zuur des levens ook het zoet ervaart en dankbaar aanvaardt en geniet. Zoo is het ook ons blad gegaan. Getrouw hebben we ons gehouden aan ons beginael het hoor en wederhoor toe te pasaen. Wie iets op z’n hart had en naar de pen greep om lucht te geven aan het geen hem bezwaarde of meende te moeten wjjzen op wat niet was zooals het behoorde, kon rekenen op onze gastvrijheid mits bljjvende binnen de perken der betamelijk heid. En zoo behoort het immers. Verschil van meening kan en mag en moet zelfs bestaan, maar bij het uiten van z’n mee ning blijve men van het persoonlijke af. Voor persoonlijke aanvallen hebben we steeds getracht ons te hoeden, waar anderen het persoonlijk element te zeer op den veorgrond trachtten te brengen, hebben we, waar we meenden, dat het moest, de dis cussie gesloten verklaard. en naar de 2de klasse Yde de Jong. Aan de H.H.8. werd naar de tweede klasse bevorderd L de Jong. Aan 't gymnasium te Sneek werd naar de derde klasse be vorderd Y. Yptna. Toetrelateu werden tot de eerste klasse der R.H.B8. te Har lingen Foppe de Boer zonder en Joukje de Boer na afgelegd examen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1