Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward s SIGAREN Aan de Spits met kwaliteit en smaak staat Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 1 Augustus 1923 No. 62 62ste Jaargang I DE TEUGELS STRAK. OÜD-BOLSWARD. TROMP, Sneek. Pepermunt - J WEEK-AGENDA. van parken AUGUSTUS. en Augustus - Oogstmaand. 1, d Repetitie des avonds de Chr. School „Rehoboth”, L. GOED ADRES Enorme keuze SIGARETTEN. I van gemaakt. Ook werd wel water nit de meren huishoudel^k gebruik. De een betere watervoorziening Nu prijkt natuur in volle schoonheid, In al haar zomerpracht: De dag één lange reeks geneugten, Vol majesteit de nacht! In ’t dicht gebladerte der boomen Verschuilt zich ’t sappig ooft, Dat door de gouden zonnestralen Allengs wordt rijp gestoofd. En op de tarwe- en korenvelden Is ’t Oogstmaand overal: Het blij gezang der maaiers klinkt er Ver over duin en dal. Zoo straalt alom des Scheppers grootheid, Zijn goedheid spreekt uit 't zeeg'nend licht Van stralend-gouden zomerzonne, Die al 't geschaap’ne wasdom geeft Uit onuitputb’re leveusbronne. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. een beroep Het weer van Cassiaan (18 Aug.) Houdt dagen aan Augustus is volgens den Jaliaanschen kalender de achtste maand, veor dien bij den oud-Bomeinschen kalender de zesde, daarom sextilis geheeten. Keizer Augustus (23 voor onze jaartelling 14 na onze jaar telling) liet daaraan sijn naam geven. Zij had in den oud-Romeinschen kalender 29 dagen doch Jnl. Caesar voegde er twee aan toe. OogstmaandKarei de Groote noemde de maandAranmanoth, waarin Aran (ernte) oogst beduidt. Msaad van rust en ont spanning. Hier volgen weder eenige bjjsonderheden: Tuinbouw. Verder zaaien van wintergroenten, drogen vvn kruiden, die in de keuken als specerijen Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5’/2—6‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7’/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 6 Aug.: Orgelbespeling door den heer A. Alt, des avonds van 7.30—830 uur in de Martini kerk. R.K. Werkl.-Ver. Ledenverg. des avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf l'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op 't Sportterrein. Dinsdag 7 Aug.: Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Woensdag 8 Aug.: Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7*/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 1 Aug.: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7’/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). Donderdag 2 Aug.: Strijkorkest „Andante”. Muziekuitvoering, des avonds 8 uur in het Park. Zangvereeniging „De Lofstem” Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 3 Aug.: Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. 8 uur in Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 4 Aug.: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden Bij vroegere gelegenheid ie aangesipt, dat de zomer van het jaar 1868 zich ken merkte door groote droogte, ’t Was sedert April toen altoos fraai weer, de lucht meest helder en klaar. Al spoedig begon het voor bouw en greide wat droog te worden, de enkele kleine buitjes, die men kreeg brachten weinig water aan, en in Juni, Juli en Augustus was er eigenlijk overal in ons vaderland gebrek aan water. De grasgroei stond stil, het vee had geen voedsel, de slooten waren droog, en evenals we het in 1921 zagen, moest van het weinige hooi, dat verkregen was, nog een groot dee) in het land bijgevoederd worden, terwijl overal putten moesten worden ge graven om het vee te kunnen drenken. Ook veor den menseh was goed drink water schaarsch. Hier in de stad werd druk gevent met vijverwater. De kom bij de St. Janspoort, achter het vroegere terrein van de z.g. stadsasuhbelt, waar thans de fabriek van Gebrs. Kiugma staat is een gegraven diepte, die van oudsher den luxieasen naam #De Vijver” draagt. Het water daaruit was, vroeger wellicht meer dan thans, helder en ofschoon voor drinkwater minder goed, werd er toch dikwerf voor de waseb water uit gebruikt. In dezen drogen zomer werd er druk gebruik met pramen gehaald voor behoefte aan wordt in zulke periodes dringend gevoeld. De Raad, die in 1865 besloot op de vee markt twee welputten te maken, ging er nu toe over op andere stadsgedeelten nog drie van die pompen voor publiek gebruik te doen gereedmaken. De droogte heeft ook den stoot er aan gegeven dat het volgend jaar bij de Groote Kerk een enorm groote regenbak is gemaakt, welke bak voor de talrgke kleinbehuisden uit de omringende buurten nog steeds een groot gerief is. Ondanks de droogte en de schrale weide voor den veestapel werd hier te Bolsward dat jaar de provinciale tentoonstelling gehouden vanwege de Eriesche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt. Eenigen tijd te voren was door het Hoofdbestuur een verzoek bij het Gemeentebestuur gedaan, of het plan de tentoonstelling hier te houden, op medewerking en steun kon zal in de overdenking van dit vraagstuk zeker een moeilijk op te lossen puzzle blijken te zijn, maar misschien is er toch wel door schrandere koppen, die de kinderziel doorgronden, iets op te vinden. In elk gsval moet ieder, die voor ons streven voelt, meehelpen om straatschender^ tegen te gaan, desnoods met de krachtigste argumenten. Het kind, van scheel thuis gekomen, moet aan tncht gewend worden, niet alleen iu huis, maar ook, als ’t weer de straat opgaat. Daarvoor zijn de ouders reran t woerdelijk; zij moeten inzien, dat zij niet alleen om hun kind, om zich zelven, maar ook om der wille der gemeenschap hier een plicht te vervullen hebben. Die dit niet voelt, heeft niet het recht zich te beroepen op de gemeenschap als andere belangen hem daartoe nopen. Van huis moet ook uitgaan de ver edelende invloed, het goede voorbeeld, dat het kind terughoudt op de vrije middagen en den Zondag, zoowel als in de vacantie, zieh te misdragen als wij hiervoren geschetst hebben. Arbeiders, burgers, boerenallen moeteu hier als ouders, zoowel als vol wassenen, die zich een deel gevoelen der gemeenschap, opkomen vóór bevordering van den eerbied voor de natuur, tegen verwoesting en vernieling van parken en bosschen, lanen en wegen. Op tegen de baldadigheid, de vernielzucht, de bandeloosheid I Samen, met den Nederlandsehen ouder wijzer, alle Nederlanders, die met ons de noodzakelijkheid voelen, dat er een «inde komt aan de ruwheid, die het kenmerk schijnt te zijn van onze hedendaagsche jeugd. Voor allen geldt het: de teugels strak! W. J. L. gebruikt worden. Aardbeien van ranken ontdoen en nieuwe aardbeibedden aanleggen. Buisheuding. Bekleede meubels, broedplaatsen voer motten, moeten vaak worden geklopt on in de zon gezet. Nazien van de randen der kieeden, waar de mot gaarne huist. In het kleedingvak gaat weinig em; die wat te bestellen heeft, laat het nn maken. Bygiëne. Na elke uitoefening van sport, zooveel mogelijk het heele lichaam afwassehen; met een beetje moeite gaat zulks best. Niet te schielijk z.g. verfrisscheade dranken gebruiken, dat hesft een nadeeligen invloed op maag en ingewanden. Een lauw warm kop thee, lescht evengoed den dorst. Dieren- en Plantenwereld. Reeën paren; veldmuizen nemen tee; derde broedsel der musschen vliegt uit, de meeste vogels hebben volwassen jongen voor de eerste of tweede maal; vertrek van sommige vogels naar het Zuiden, zwaluw, wielewaal, nachtegaal, vliegen vanger, tapuit, koekoek, ooievaar. Haver, gerst, tarwe geoogst; abrikozen, moerbeien, bramen rijpen; zonnebloem, heide en hop bloeienwaterlelies sterven en duiken onder; zaaitijd voor winterkoolzaad. Oogsttijden. In deze maand wordt geoogst in België, Duitschland, Nederland, Denemarken, Polen en Canada. Er moet verbetering komen en die ver betering moet van de school uitgaan, de ouders der kinderen moeten de onderwijzers krachtig steunen. Men heeft beweerd, dat de brooddronken heid, zelfs de misdadigheid bij de jonge lieden in de landen, die ia oorlog geweest zijn, te wijten is aan het lang van huis zijn van de vaders en de verruwiug door het leven in het veld het moge waar zijn, maar wij zijn niet in den oorlog geweest, al hadden wij de mobilisatie, waarin toch ook veel verlof gegeven werd kennen de verruwing niet door het verbljjf aan het front en toch is het in ons land niet minder erg dan elders, neen, erger. Het zyti de schoolkinderen, en zij, welke nauwelijks de schoolbanken verlaten hebben, die vooral schuldig zijn aan deze ergerlijke baldadigheid. Daarom doen wij nogmaals op de onderwijzers. Wij zijn niet op de hoogte van hetgeen de onderwijzers in hun vergaderingen ge- wooiilijk bespreken, maar nu de vacanties begonnen zijn, hopen wij, dat zij eens zeer ernstig dit zeer ernstige vraagstuk zullen be peinzen als zij, zooals gelukkig velen hunner doen, de natuur ingaan, hetzij te voet of met de fiets of per motorfiets, of wel ze maken een reis over de greuzen, soms heel ver van honk, als zij dan zoo heel alleen in de natuur zijn, als’t ware zich opgenomen gevoelen in die wondere wereld van schoon heid en rust, laten zij dan ook eens hieraan denken, dat het zoo dringend noodig is de kinderziel, wier vorming ook in hun handen gelegd is, vatbaar te maken veor de liefde, die ook is eerbied, voor de natuur. Er gaat zooveel kostelijks verloren, als de boomen en heesters vernield worden, bloemen en bloeiende takken afgerukt, nestjes worden uitgehaald, grasperken vertrapt en hagen gescheurd; als in plastsoenen en bosschen schillen en papieren worden achtergelaten, in beekjes en vijvers allerlei rommel gewor pen wordt. Wat een schade kan een achteloos weg geworpen lucifer aan bosch en heide berok kenen, wat een gevaar ligt er niet in het vuurtje-stoken, ’t kampeeren «onder de voor zorgsmaatregelen, die da echte kampeerders nemen? Wat wordt het genot van anderen, die de stilte zoeken, niet bedorven door luid ruchtig gebrul, dat gezang moet voorstellen; van den wielrijdenden of motorenden toerist, die met allerlei projectielen wordt gebom bardeerd. Aan u, onderwijzers misschien ook aan de onderwijzeressen doen wij het dringend verzoek: helpt ons uit dit groote perikel. Overal moet bezuinigd worden, laat ons in de eerste plaats zuinig zijn met wat de natuur ons weliswaar mot milde hand biedt, maar dat alleen ongeschonden zijn schoon heid kan bewaren. Zou het niet mogelijk zijn, dat door de onderwijzerswereld één groote en machtige veldtocht op touw werd gezet tegen balda digheid en ruwheid? Is de Nederlandsche onderwijzer niet zóó sterk, dat hij dit vermag tot stand te brengen? Wij hebben vertrouwen in hem; moge hij dit vertrouwen niet beschamen. Zeker, het is véél, heel véél, wat wij vragen, maar het gaat ook om groote dingen, om schatten, die beboeren tot de beate, die wij bezitten. De gemeenschap vraagt er om, hier ginds, allerwegen I Laat haar stem niet onbeantwoord. De teugels strak 1 Maar met dit al «ouden wij er nog niet zgn, als hetgeen, wat de onderwijzer tot «tand «al weten te brengen, niet werd voort gezet door de ouders. Als de jeugd onder het toezicht van den onderwijzer weg is, dan moeten de ouders diens taak overnemen, dan moeten zij, wel- bewast van hun verantwoordelijkheid,zorgen, dat wordt toegepast, wat den kinderen is voorgehouden. Dan toch voelen de kinderen zich ineens vrij, de dwang is weggenomen, zij zijn als veulens in de weide, nu komt het er op aan om dat vrijheidsgevoel niet te doen overslaan in bandeloosheid. De ouders kunnen niet klaar staan om hun kind, als ’t ware, zoo ever te nemen uit de handen van den onderwijzer. Het De plantsoenen worden vernield, de bosschen bevuild, de natuur ontheiligd, daar moeten wij krachtiger nog tegen in, alles wat een geestelijk en moreel genot geeft, rust te midden der jagende tijden, dht moeten wij beschermen, bevorderen. Veel wat de overheid nalaat, in het tegenwoordig stadium niet anders dan nalaten kon dikwijls, daar zullen wij in moeten voorzien. Propaganda onder de jeugd, onder de arbeiders, onder de burgers, onder de beurs bezoekers,ja, zeker ook onder de beurs bezoekers, en hun genooten, onder de boerenonder onze eigen leden ook, vóór bevordering van en eerbied voor de natuur, tegen verwoesting en vernieling van parken en bosschen, lanen en wegen... Zoo sprak de Voorzitter van den Ned, Toeristenbond den 8sten Juli in de ge meente 's-Graveahage. De burgemeester vaa ’s-Gravenhage schreef een week later een brief aan de hoofden der scholea van zijn gemeente, die wij in ons vorig Woensdagnummer reeds vermeld hebben. Zien onze onderwijsmannen een weg om die alom heerschende baldadigheid, doch vooral in de groote steden, den kop in te drukken, achten zij het mogelijk deze neiging tot vernielen bij onze jeugd te beteugelen? Zouden zij in staat zijn bij de kinderen meer eerbied voor andermans goed en voor wat eigendom der gemeenschap is, bij te brengen? Onlangs zei een moeder tegen ons: men verbiedt dit, men verbiedt dat, maar waarom verbiedt men die schervenkeuken op de kermis niet, waar 't de groote kunst is en het grootste plezier geeft de meeste dingen stuk te gooien? Dat leert den kinderen vernielen. Is het wonder, dat de lieve jeugd groote keien naar wielr^ders en automobilisten gooit, gelijk ook een der klachten is van den Haagschen burgemeester? Met straatvuil en zand wordt je soms gesmeten in je auto, je mag nog blij zijn, als het geen koolstronken of keisteenen zijn. Kunt gij bier te lande onbewaakt op straat een auto of een moterfiets laten staan, zooals in Amerika gebeurt, parking? Bij parking worden de auto’s eenvoudig in vischgraat-opstelling op straat neergezet en staan daar veilig. Doe dat hier eens. rekenen. Da Raad besloot f 500 subsidie te verleenen en de noodige gebouwen en terreinen, voor zoover aanwezig, beschikbaar te stellen. En op Dinsdag 4 en Woensdag 5 Augustus dan had men hier de pret ja, de pret, want bij een tentoonstelling behooren feestelijkheden. In mijn bezit is de catalogus dier tentoonstelling, een boekje zonder eenigen opsehik. De omslag is onbedrukt, ruim 30 pagina’s zijn compres gevuld met de opgaven der insendingen. De catalogus is niet ontsierd of versierd, zoo men 't noemen wil met advertenties. De reclame scheen nog in haar kindsheid te zijn, zelfs de drukker heeft er «ijn naam niet op geplaatst. Toch verschafte het doorzien van dat boekje bij mij eigenaardige gewaarwor dingen. Niet de opgaven van de ver schillende inzendingen vee, de landbouw- en zuivelproducten of gereedschappen en werktuigen, maar de naipen der inzenders trokken mijn bijzondere aandacht. Uit alle oorden onzer provincie werd naar deze tentoonstelling gezonden, enkele voorwerpen waren zelfs uit de naburige provincies, en de namen der eigenaars roepen oude her inneringen op. ’t Zijn de vaders, ja de groot vaders van degenen die thans aan ’t hoofd der bedrijven staan. Zoowel uit onze omgeving, als uit verder verwijderde plaatsen lees ik namen van personen, die destijds in menig opzicht den toen aangaven, 'k Had wel lust enkele grepen er uit te doen, doch bedenk dat zeer weinig lezers daarin belang zullen stellen. Voor degenen, die er zich misschien voor iuteresseeren, zal ik het boekje een paar weken aan het bureau dezer courant ter inzage dsponeeren. De rubriek vter Opluistering” bevat ook nog al namen van destijds bekende Bols- warders. ’t Getal inzendingen, in ruim 60 rubrieken verdeeld, bedroeg 560 ter opluistering alleen telt bijna 70 nummers. Achter de opgaaf der inzendingen staat vermeld het programma. De tijd van de opening en sluiting, de verschillende fees telijkheden enz. kan men nu, ruim een halve eeuw geleden, nog nazien, ’k Weet niet beter te doen dan een uittreksel te geven van het verslag, destjjds over de tentoonstelling verschenen. Bolsward heeft zich in de latere jaren een goeden naam verworven op het gebied van tentoonstellingen en feestelqkheden. In den drogen zomer van 1868, dus onder mingunstige omstandigheden, werd hier een monstering gehouden van het beste wat onze provincie oplevert. De omstandigheid dat de bodem dat jaar zoo weinig vocht ontving in die mate zelfs, dat de zomers van 1857 en ’58, die ook als droog vermeld worden, er niet bij in de schaduw konden staan en men volgens de croniek tot 1826 moest teruggaan om een dergelijk lange periode van droogte te hebben had blijkbaar haar invloed doen gelden op de hoedanig heid vam het vee en de qualiteit van de meeste veldgewassen, en toch er was nog een uitgelezen collectie bgeengebracht. Het getuigde ook al, dat er onder de dieren ook zijn, die tot de bevoorrechte klassen behooren, De élite was vertegenwoordigd, daarvoor is het immers een tentoonstelling wat uitmunt komt daarvoor in aan merking. Bolsward in feesttooi «oo vangt het verslag aan wapperende vlaggen van torens en huizen, de inwoners in hun feest tenue. Tal van vreemdelingen binnen onze poorten menschen bij 't hoopje, die nog nimmer te Bolsward waren geweest. Sommigen waren over de ontvangst, het tentoongestelde, de stad voldaan ook werd de klank vernomen: v’t Ealt mij net ta, dat hele Boalsert net! Ik kom op gjin tentoanstelling to Boalsert wer!” Die opmerkingen, welke trouwens steeds op te vangen zijn bij elke gelegenheid, omdat het geslacht der pessimisten met uitsterft, waren niet de toon van het alge meen. De ruimte van Hengstpad en Schuttershof was gevuld met veel beziens- waardigs. Voor den liefhebber van paarden en paardensport dat woord bestond toen Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1