Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward No. 64 Woensdag 8 Augustus 1923 62ste Jaargang Economische krabbels. SIGAREN TROMP, Sneek. OUD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 k e WEEK-AGENDA. van des L bankbiljetten met de financiën geeft dan promessen en looptijd van drie a ik e a ie te In n d P n GOED EN GOEDKOOP. STANDAARD- MERKEN. SIGARETTEN. Adres van vertrouwen- d n it LI. om uit de nijverheid Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. in café „Voorwaarts”. Woensdag 15 Aug.: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7'/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Over de droogte in 1868 is reeds ge sproken; een voormalig veehouder, wien ik over die aangelegenheid stiekum ging „iaterpoleeren”, vertelde mij, dat er toen een geheelen tijd geen druppel water viel. De zon scheen alle dagen fel, meestal was er geen wolkje aan de lucht te bespeuren. Zag men soms de lucht een weinig betrekken, wat de hoop wekte, dat er eeuige ver kwikking op komst was, dan vervloog die hoop al weer spoedig. Op Zondag 16 Augustus kwam er na de lange droogte eindelek een bui, die een weinig water aanbracht, ook voor de regenbakken, ’t Werd evenwel kermis, voor er een flinke hoeveel heid water los kwam. Men hoorde uit alia kanten geruchten en berichten, dat de lui daar reeds flink water hadden, maar het draaide Bolsward altoos voorby, tot zooals reeds gezegd werd de stad met de kermis (van 24 Augs. paardenmarkt tot 4 September) volop kreeg. De gewezen veehouder vertelde mjj, dat het najaar heel groeizaam weer gaf. De naweide voor het vee was ruim, er word nog .goed nieuw grashooi gewonnen, terwijl het vee lang in het land kon loepen en daarna werden de beesten nog geruimen tijd met gemaaid gras op stal gevoederd. Dat duurde bij enkele boeren tot na St. Nicol aas, toen een invallend wintertje bet iuhalen en maaien van gras verhinderde. De bouwvruchten waren dat jaar wel niet overvloedig, maar de qualiteit der granen en peulvruchten was uitmuntend. De aardappeloogst echter mislukte voor een dsel. De planten waren wegens de droogte vroegtijdig gaan afsterven, voor de knollen nog volwassen waren. Toen eind Augustus eindelijk de lang gewenschte regen bracht, begonnen de knollen opnieuw uit te loopen. Toen men dat najaar ging aardappeldelven, zaten de eerst gegroeide aardappelen door een aantal kleintjes om geven. Op sommige akkers schenen het haast druiventrossen te zijn. Die kleine bolletjes waren niet ryp en dus ongeschikt voor de consumptie, en de oude waren „door gegroeid” het midden was glazig en hard en dus waren die ook ongenietbaar. Het grootste deel van den aardappeloogst moest als beesten voer gebruikt worden. Maar dit is grootendeels nieuws, het platteland aangaande. Wat inzonderheid nog onze stad met de droogte had te beleven (gebrek aan drinkwater) is al gemeld, maar op ’t gebied der brandweer mag ik een paar bijzonderheden niet verzwijgen. In het voorjaar had het college Brandspuit meesters aan den Baad het verzoek gedaan een nieuwe brandspuit te hebben, doeh de Raad had er geen ooren naar. Er werd bij de Blauwpoort al een nieuw brandspuit- huisje gebouwd, en nu ook nog een nieuwe spuit, dat ging te hard van stapel. Daar wegens de droogte ’t brandgevaar vermeerderd was, zonden Ged. Staten aan de Gemeente- wekken en oas bankbiljet als feitelijke goudbon wordt door ieder in betaling ge nomen en is dus een wettig betaalmiddel. Hieruit valt de leering te trekken, dat, zoo de van staatswege ingestelde circulatie bank alleen bankbiljetten zoude afgeven tegen ontvangst van goud, een bankbiljet zijn goudwaarde zal blijven behouden. Dit spreekt als vanzelf. Ware men in Duitsoh- land en Oostenrijk zich van deze gulden waarheid meer bewust geweest en had men er minder roekeloos op los gefinancierd, de Mark en de Kroon zouden beide hare goudwaarde hebben behouden. Zooals boven reeds aangestipt, vervult de Nederlandsche Bank nog andere functiën. Behalve als kassier van de regeering verleent zij haren daadwerkeiyken fiuanciëelen steun aan den handel. Om een enkel voorbeeld te geven. Iemand wenscht juweelen en goud en zilver te knopen, laat ons zeggen, ter waarde van f 100.000,welke bij ontvangst dadelijk betaald moeten worden, doch hij beschikt slechts over f 90.000. Voor het ontbrekende bedrag van f 10.000 sluit by nu eene leening bij de Neder- landsche Bank voor den fyd van 3 maanden of langer, ai naarmate de geleende som kan worden terugbetaald. De Nederlandsche Bank verstrekt echter alleen geld ter leen zoo hiervoor eau waardevel onderpand wordt gegeven, hetzy in effecten of goederen. Hier zou dus esn gedeelte der juweelen of goud ea zilver in onderpand kunnen worden gegeven. Men noemt dit een prolongatie op goederen bij de Nederlandsche Baak. In de Beurscourant, als ook in de groote Nederlandsche dagbladen, staat dagelijks vermeld hoe hoog de lente bedraagt, welke men heeft te voldoen bij de beleening van goederen. Deze prolongatierente kan ge ruimen tyd stabiel blijven, doch ook eene op en neergaande beweging verteonen, welke veelal verband houdt met den alge- meenen eoonomischen toestand. Het spreekt van zelf, dat de Nederlandsche Bank de meest mogelyke voorzichtigheid zal be trachten bij de beoordeöling en de aan vaarding van het onderpand, om, zoo de beleener eventueel in gebreke mocht blijven aan zyn verplichtingen te voldoen, geen schade te lijden. Tot zoover de handel met betrekking tot de Nederlandsche Bank. Maar ook de regeering kan op een gegeven moment geld behoeven voor haar huishouden zonder daartoe de middelen te bezitten. Zij kan dan een beroep doen op de Nederlandsche Bank en een voorschot verlangen in goud- bons of bankbiljetten op de nog te innen belastingen. De Nederlandsche Staat heeft natuurlijk zorg te dragen dat deze schuld zoo spoedig mogelijk weer vereffend wordt. Het departement van af schatkistwissels of schatkistbiljetten met een tot twaalf maandep. Den laatsten tijd worden zelfs schatkist biljetten uitgegeven met een looptijd van drie en vier jarsn. Dit schatkistpapier wordt gedeeltelijk geplaatst by de Nederl. Bank en by het publiek. Deze schuld heet losse of vlottende schuld. Indien onze regeering echter blijft voortgaan zooals tot heden het geval is, telkens en telkens de vlotte schuld te vergrooten, welke reeds de respectabele som vertegenwoordigt van 700 millioen gulden, zonder kans ie zien deze onder te brengen in leeningen op langen termyn, dan is het gevaar niet denkbeeldig dat het met de financiëa van den Staat de verkeerde richting uitgaat, met als gevolg dat onze gulden in waarde vermindert. Daartegen dient gewaakt. Want zoo het Ryk aldoor blyft leenen en meer leenen, dan op korten termijn kan worden afgelost, dan loopt de geheele financiering door de Bank mis. De regeering zal dan om het hoofd nog boven water te houden aandrang oefenen op de Nederlandsche Bank tot afgifte van wetenschap, deze in afzienbaren tijd niet te kunnen inlossen. De Bank van hare zijde, van hare ver antwoordelijkheid bewust, zal zieh hiertegen met hand en tand dienen te verzetten, omdat hierby niet alleen de belangen barer aandeelhouders, maar ook die van haar scbuldeischers, de houders der bankbiljetten op het spel staan. Wy moeten dus in de eerste plaats van onze losse of vlottende schuld af. Maar ook het blijven leenen op langer termijn kan ons noodlottig zijn. Onze schuldenlast zal dan zoo ontzettend met morphine kan den zieke voor een tijd verlichting geven van zijn kwalen, doch hoe meer hij zich went aan het gebruik van dit schijngeneesmiddel, des te veel- vuldiger zullen de inspuitingen eu des te grooter de dosis moeten zijn om nog eenige uitwerking te kunnen hebben, tot ten slotte de zieke zieltogend nederligt. Met de inflatie gaat het evenzoo. De eene inflatie roept de andere te voorschijn en het inflatie-proces kan niet anders dan ver nietigend en noodlottig zijn. Het is de hoogste taak der regeering van land en stad om meer dan tot heden bezuiniging en versobering te betrachten en de uitgaven van den staat en andere publieke lichamen tot belangrijk lagere «ijfers terug te brengen. Bovendien is het plicht de belangen van handel en nijver heid te dienen en te bevorderen, willen wij voor inflatie gespaard blijven. groot worden, dat wij evenals Rusland zaliger gedachtenis ten slotte gaan leenen om de verschuldigde rente tekunnen voldoen. Behalve in ons eigen land hebben wij nu al leentjebuur gespeeld in Amerika voor onze Staats- en Indische leening. Dit is op zich zelf nog geen verontrustend ver- sehijnsel, doch wij dienen te beseffen, dat zoo wy voortschrijden op dezen weg, dit ons ten verderve zal voeren. Wij hebben daarom de meest mogelyke bezuiniging te betrachten en behalve om ons budget van ontvangsten en uitgaven in evenwicht te brengen en te houden, de plicht, onze ontzettende schuldenlast te doen verminderen. Wij moeten meer de tering naar de nering zetten. Men heeft tot nog toe, zooals dit heet, van den hoogen boom geleefd, boven onzen stand en het is de hoogste tijd hiermede op te houden. Staat en gemeenten hebben tot beden, cm hun budget sluitend te maken of beter gezegd de „tekorten” te dekken, hun toe vlucht genomen tot het steeds meer aan draaien der belastingschroef, zonder zieh er voldoende rekenschap van te gaven, dat de huidige conjunctuur, tengevolge van de heerschende malaise in handel en nijver heid, hoogst ongunstig is; en boogere be lastingen den algemeenen economisehen toestand nog meer doen achteruitgaan. Het zoude zeer zeker getuigen van een juist economisch inzicht, zoo de overbeid wat meer matiging zou betrachten ten aanzieu der uitgaven en dit niet met kleine mid delen te doen, doch er flink het mes in te zetten. Dat is de eenige manier misère te komen. Handel en beleven zeer moeilijke tijden, waartoe de abnormaal hooge belastingdruk niet weinig bijdraagt. Hooge belastingen zyn fnuikend voor den ondernemingsgeest, zetten den domper op alle energie, welke thans meer dan ooit noodzakelijk is om de productie op te voeren. Dat is de reden dat handel en nijverheid een afwachtende houding aannamen en het beschikbare kapitaal niet aanwenden tot uitbreiding der bedrijven, doch het beleggen in schatkistpapier en Staats- eu Gemeente-obligaties. Het is geen gunstig symptoom dat geld hier zoo ruim is. Zoodra echter handel en nijverheid weer kans zullen zien zich te ontplooien, dan zal een» blijken hoe veel geld in schatkist biljetten en schatkistpromessen, om niet te spreken van staats- en gemeente-obligaties, is vastgelegd. Dan zal onderbrenging van dit schatkistpapier moeten volgen en mede brengen uitbreiding van de bankbiljetten circulatie. De regeering zal dan gedwongen zijn tot het „bijdrukken” van bankbiljetten door den Nederlandschen Bank met al de funeste gevolgen daaraan verbonden. Er treedt dan inflatie in. Inflatie kan dus worden omschreven als te zyn het gevolg van het uitgeven van papiergeld op ondeugdelijken grondslag. Wil men een andere omschrijving van het begrip inflatie, dan zou dit kunnen worden aaBgeduid als te zijn de vermindering van de waarde der geldmiddelen veroorzaakt door die geldmiddelen zelf. Bij de intrede van inflatie blijven de gevolgen niet uit. Alles wordt duurder. De arbeiders, de landbouw, de handel, de industrie, allen verdienen meer geld in... schijn. Alle goederen en producten, die wij uit den vreemde betrekken worden duurder. De loonen stijgen. Het bankbiljet daalt in waardeen naarmate deze waarde-vermindering aanhoudt, gaat ook de koopkracht achteruit. Wij gaan ons rijk rekenen, doch worden inderdaad armer. Wij beheeven slechts de oogen te wenden naar Duitschland en Oostenrijk om waar te nemen welke nood lottige gevolgen de inflatie daar heeft te weeg gebracht. Ieder is daar millionair, doch feitelyk zoo arm als Job. Niet alleen in materieelen, doch ook in ethischen zin werkt de inflatie onheil spellend. Zij doodt den spaarzin, spoort aan tot speculatie, demoraliseert het volk in al zijn lagen. Heeft de inflatie eenmaal haat intrede gedaan, dan is het bijna onvermijdelijk, dat deze steeds toeneemt, tenzij bijtijds paal en perk worde gesteld aan het voortwoekerend kwaad. Het gaat met de inflatie als met het gebruik van morphine. Een inspuiting Het is dan ook niet te verwonderen dat termen als „valuta” en „inflatie”, welke voordien veelal voor menigeen weinig bekende klanken waren in dezen tijd gebezigd worden door „the man of the street” als woorden van allerdaagsch gebruik. Om zich een juist denkbeeld te vormen van de beteekenis der inflatie, is het niet ondienstig een beknopte definitie te geven van den geldstandaard en na te gaan de beginselen waardoor deze beheerscht wardt. Men zou kunnen zeggen dat het geld in de plaats is getreden voor den oorspronke- lyken ruilhandel van goederen en derhalve bepaalt den aard de hoeveelheid in de toe kenning van waarde dier goederen. De geldstandaard heeft dus ten doel vast te stellen de waardemeter evenals voor lengte maten gebezigd wordt de el of meter. Het spreekt van zelf dat deze standaard de waarde van het metaal of geld voor de verrekening bepaald in eigen land doch niet geldende is ten aanzien van het buitenland, waar dit geld eene andere waarde kan hebben. Dit verschil van binnen- en buitenlandsche waarde stelt den wisselkoers vast. De geldstandaard wordt gewoonlijk vast gesteld door edel metaal, goud en zilver, maar de Slaat kan ook aan papier een zelfde waarde toekennen. Vroeger betaalden de meuschen elkander met klinkende munt zoowel zilver als goud. Later, toen er wat veel zilver in de wereld kwam en de prijs van dit metaal aan schommelingen onderhevig was en derhalve minder stabiel bleek, heeft man vrij algemeen het goud als standaardmunt aan genomen. In de praktijk zou echter het goud als betaalmiddel, vooral bij kleinere bedragen, onoverkomelijke moeilijkheden opleveren: en zoo is men er toe gekomen naast het goud ook het zilver als ruilmiddel te bezigen. Ten onzent heeft men als onderdeel van het gouden tientje en vijfje, de zilveren gulden en rijksdaalder ingevoerd. .Naarmate het wereld- en handelsverkeer eene hoogere vlucht nam, leverde het goud als betaalmiddel, vooral voor groote bedragen en bij verzending, meer en meer bezwaren op. Zoo is men er toe gekomen ter ver eenvoudiging van het handelsverkeer papier te scheppen, bankbiljetten, die de waarde vertegenwoordigen van het goud. Om hiertoe te geraken heeft men een instelling of circulatiebank in het leven geroepen. In Nederland fungeert als zoo danig de Nederlandsche Bank. Deze Bank heeft het uitsluitend recht tot het uit geven van bankbiljetten. De Nederlandsche Bank is feitelijk niet anders dan eene naamlooss vennootschap met een aandelen kapitaal van 20 miljoen. Deze aandeelen worden ter beurze ver handeld, zoodat ieder Nederlander van deze instelling aandeelhouder kan worden. De directie wordt door de aandeelhouders ge kozen, terwijl de President door de Koningin en een commissaris door de Regeering wordt benoemd. De Nederlandsche Bank heeft een cantract met onze Regeering en het behoeft zeker geen betoog dat dit contract in de meest strenge bepalingen is vervat. Zoo is onder meer bepaald, dat de uit staande bankbiljetten voor minstens 40 percent door goud moeten zija gedekt. Over de andere functiën der Nederland sche Bank later. Om nu weer terug te komen op het bankbiljet als wettig betaalmiddel. Voor eene zekere hoeveelheid goud welke men aan de Bank afgeeft, ontvangt men een bank biljet. Een bankbiljet is dus feitelyk een bewys voor een tegoed aan goud en der halve een wissel op de Nederlandsche Bank. Men zou dus zeggen, dat bij aan bieding van dezen wissel uitbetaling in goud kan worden verlangd. Sedert het uitbreken van den oorlog is men hiermede echter opgehouden, maar ook vóór dien was het gouden! tientje ten onzent een spaarzaam artikel. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika evenwel, wordt iedere vordering grif in goud betaald, omdat de circulatiebanken aldaar goud zonder beper king tegen papier afgeven. Eene zoodanige inwisseling ten onzent heeft echter bezwaren, wat hieraan is toe te schrijven, dat onze gulden in tegenstelling met den dollar, niet op goudpeil staat. Niettemin behoeft dit geen ongerustheid te In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 8 Aug.: Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om l'/i uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). Jeugd N.V. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Donderdag 9 Aug.: Stedelijk Muziekkorps. Concert, ’s avonds 8 uur in het Park. Zangvereeniging „De Lofstem” Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 10 Aug.: Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie 's avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 11 Aug.: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—Q'/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds l'l2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 13 Aug.: Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf l'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op ’t Sportterrein. Dinsdag 14 Aug.: Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging„EbenHaezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur De leer der economie is een onderwerp zooveel omvattend en zoo samengesteld dat het boekdeelen zen kunnen vullen. Hier moge volgen eene beknopte verhandeling over enkele economische verschijnselen van astueelen aard zooals wij leeken die waar nemen en welke met de meest intense belangstelling door deskundigen an naam van alle zijden worden onderzocht eu belicht. Het is wel merkwaardig dat sedert het uitbreken van den wereldkryg de belang stelling veor economische zaken zoo zeer heeft toegenomen. De heerschende malaise, de onzekerheid I allerwege, de ongerustheid voor toe- komst, heeft van iedereen om zoo te zeggen een econoom gemaakt. En dit is alleszins begrijpelijk. Want door de stoornissen, die de oorlog in het eoauemisch organisme te weeg heeft gebracht is het ons pas duidelijk geworden hes samengesteld zijn werking is. Het is vooral bet valuta-pro- bleem dat aller aandacht vraagt en dat thans heel het maatschappelijk leven be- heerseht. Met het valuta-probleem houdt innig verband het inflatie-vraagstuk. Beiden onafscheidelijk aan elkaar verbonden, zijn tegelykertyd oorzaak en gevolg en oefenen derhalve een zekere wisselwerking uit. Het samenweefsel van valuta en inflatie is van zoo verre strekking en van zoo groote beteekenis dat geen maatschappelijke klasse denkbaar is, die niet direct of indirect door de gebeurtenissen op de wisselmarkt ernstig wordt getroffen. Dat is ook de reden van de algemeene belangstelling in beide vraagstukken, welke vóór 1914 slechts de aandacht hadden der haute finance en van economen. Bolswardsche Courant ,a r Ons 1 r i i at Tl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1