der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Firma B. Cuperus Az. Woensdag 15 Augustus 1923 62ste Jaargang No. 66 OUD-BOLSWARD. SIGAREN TROMP, Sneek. Hand elsdrukwerken Q Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 I Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Officiëele Advertentie. KERMIS - BOLSWARD. Duitsche bankbiljetten. - WEEK-AGENDA. 2°. 3°. De crisis in Dultschland. L ZOMERAVOND. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Bolsward S3 Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Alle soorten JAARMARKT Bolswardsche Courant I des van des Ons OBSERVATOR. uur Als het suis’lend avondkoeltje Zacht zijn sluimerliedje zisgt, Sluit zich droomerig de bloemknop; Slaapt dra al wat ons omringt. Zachtkens daalt dan d' avondscheemring, En in zilverklear’ge dauw, Baadt al sluim’rend zich het landschap, In toenemend avondgrauw. ft V V W ft ff ft 26174 31.318 23.178 20.540 v ft tt tt LIL S! 29 zoowel GOEDKOOP en GOED als STAN DA ARD-MERKEN, benevens SIGARETTEN in enorme keuze bij V ft u H n- van den middag versehenen van de burgerij ke arbeids kan de soc. dem. bij pre- rapport uit te brengen 11 18 25 2 Juli 457 andere bouwmaterialen door den heer van der Werf Ga. terwjjl in dien tijd bij publieken verkoop der nalatenschap van Dirk Brouwer Wz., de heer H. G. Sehoonheff eigenaar werd van den houtmolen, houtstek, woonhuis enz. buiten de St. Jans- poort. De eerstgenoemde zaak heeft zich steeds uitgebreid en wordt door de zoons van den stichter nog met succes gedreven, de andere is langzamerhand te niet gegaan, de molen is zelfs geheel verdwenen. Misschien interesseert het nog sommigen, iets te vernemen op tooneelgebied. Gijsbert Jacobs, de rederijkerskamer te dezer stede sedert 1858 bestaande, vierde zijn 10-jarig bestaan op luisterrijke wijze. Reeds vroeger vertelde ik, dat er op dit gebied concurrentie kwam. Het College «Vendel” beoefende ook druk de wel sprekendheid, en gaf 19 Januari en 23 Februari (alsmede 2 Feb. een volksvoorstel ling) in de sociëteit «De Nederlanden” open bare opvoeringen, terwijl nog een Gezelsehap, dat meer het Friesch voorstond ook in die Sociëteit een paar malen «lepenbare Gear- komsten” hield, die volgens da verslagen ook zeer voldeden en veel belangstelling trokken. Werd in vorige nummers gezegd, dat de bruggen in de Gemeente in particulier beheer waren, zulks schijnt ook met de vaarten en vaarwaters het geval te zijn geweest. Ik ben nog steeds zoekende naar meer licht in die verouderde toestanden, maar mij trok bijzonder een verpachting van 14 Maart 1868. In de Wijnberg werd toen voor vijf jaren verpacht, ten overstaan van Notaris Ledeboer, het visch- recht in de na te noemen vaarwaters. Die verpachting ging ten verzoeke van het Dieperderhem- bestuur. Dat polderbestuur schijnt dus oudtijds ook de vaarwaters onder haar beheer gehad te hebben, want verpacht werd het vischreoht 1<». Schaakclub vang zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7. tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). 518 560 v 461 De staking der typografen in Daitschland is gelukkig van korten duur geweest. De bankbiljetten-persen kunnen weer gaan draaien. Betreffende het drukken van deze bankbiljetten komt het ons wel van belang voor eens duidelijk te maken welk een reusohachtig werk hiermede gepaard gaat. Wij zullen het hierbij niet hebben over de techniek van het maken der Duitsche baak biljetten, maar wel over het razend snelle tempo, waarmee Daitschland en ver schillende andere landen van Europa met bankbiljetten wordt bestrooid. Wij lazen hieromtrent zeer interessante gege eens in het Weekblad van den Kantoor boekhandel waaraan wij e.a. willen ontieenen. Volgens de laatste gegevens waren er eind Juli 1.1. niet minder dan 25 billioen, 491 milliard, 700 millioeu Mark aan bankbiljetten in eirculatie. Zij, die niet op de hoogte zijn van den omvang van dit bedrag, denken misschien wel dat een flinke rotatiepers, die dag en nacht blijft doordraaien en onafgebroken papiergeld blijft drukken, wel in staat zou zijn om voor de regelmatige wekelijksche uitgave van deze bankbiljetten te zorgen. Zoo heel eenvoudig gaat dit echter niet. Het bankbiljetten drukken is thans één der groote Duitsche industrieën geworden, die eirca 60 groote drukkersen omvat. In deze 60 drukkerijen zijn honderden drukpersen, dia door duizenden arbeiders bediend worden, reeds maandenlang bezig om ia opdracht van de Rijksbank voort durend maar bankbiljetten te vervaardigen. Met drie ploegen blijft men dag ea nacht doorwerken en doordat de persen zonder onderbreking door bleven draaien, heeft men het reeds zoover gebraeht, dat in ééa week tjjd de b&nkbiljetten-producti® tot 5x/4 biljoen Mark werd opgevoerd. Dit respectabele getal blijkt nog echter te gering te z^n, wanneer er dalingen van den Markenkoers plaats vinden zooals wij dit den laatsten tijd hebben uaeegemaakt. Door de geweldige daling van de Mark zijn do loonen in eenige weken vervier voudigd en de prijzen der gewone levens behoeften grenzen ia Daitschland aan het ongelooflijke. Men betaalde de vorige week in Berlijn voor 1 pond boter 220.000 Mark, een ei kost 17.00© Mark, vleesch 300.000 Mark per pond, een brood circa 40.000 Mark en de bedragen, die dus voor het meest neodiakelijke levensonderhoud noodig zijn, loopen reeds in millioeijen Marken. Hierdoor staat men zelfs bjj een biljetten omloop van 251/s billioen Mark nog voor een voortdurend tekort aan bankpapier. Om zich een denkbeeld te vormen van de ontzaglijke groette van dit bedrag, doet men het beste om het ta vergeleken met iets, dat wij zelf meenen te kunnen beoor- deelen. Sinds de gewone jaartelling zijn er totaal nog geen 60 milliard seconden verloopen en dit aantal is nog slechts ongeveer een vierhonderste gedeelte van het bedrag in Marken, dat thans in Daitschland in om loop is. Slechts met de grootste moeite gelukt het de Rijksbank om in de meest dringende behoefte aan papiergeld te voorzien. Dage lijks worden er eirca 5 biljoen Mark bij de Rijksbank aangevraagd. De groot-indus- trieele ondernemingen hebben al sedert lang voer het transporteeren der loongelden speciale vracht-auto’s, die men tegen het einde van de week door Berlijn ziet jagen, volgeladen met groote manden en koffers, welke volgepropt zijn met bankbiljetten. Meestal worden dege auto’s vergezeld door een paar gewapende politieagenten, want men kan tegenwoordig niet voorzichtig genoeg zijn. Om na aan de geldsehaarschte eeuigszins tegemoet te komen, heeft men weer ver schillende nieuwe drukkerijen met den aan maak van bankpapier belast en om er nog meer schot in te kragen, heeft men thans reeds besloten om voortaan ook bankbil jetten van 1, 5 en 10 millioen Mark uit te geven. Zoo langzamerhand begint de Duitsehe toestand veel op den Russisehen te lijken. Daar is men er ten slotte maar toe over gegaan om ter vereenvoudiging van de betalingsmiddelen voor iedere 10.000 en later voor elk millioen oude Roebels, één nieuwe Roebel te stellen. Wanneer het Duitschland niet spoedig gelukt om zijn financiën op beter spoor te brengen, dan zal het stellig daar ook dien zelfden weg opgaan. De verwarring neemt daarbij nog steeds ergere vormen aan, doordat naast de officieele Mark allerlei andere in omloop gebracht worden. Verschillende gemeenten geven noodgedwongen in het groot nood geld uit. De stad xlken liet bijv, voor een bedrag van 500 milliard van deze gemeente- bonnen drukken. Zelfs bij het maken van dit noodgeld treedt weer duidelijk de bijzondere aard van het Duitsche volk naar voren. Een ander volk zou door al de misère terneer gedrukt, er totaal niet aan denken om nog bijzondere zorg aan de vervaardigiag van deze gemeentelijke geldbonnen te besteden. Een Daitseher blijft echter niettegenstaande alles, den roem van het verleden hoog houden en dit doet hij door, ook in een tijdperk van den grootsten nood, zijn helden en genieën te vereeren, door hun afbeel dingen op de tijdelijke betaalmiddelen te plaatsen. Men heeft thans een groot aantal ge meentelijke geldbons, die de rpooiste ont werpen in 4- of meer kleurendruk bevatten en het is dan ook geen wonder, dat de liefhebbers van verzamelingen ook op deze noodgeldcolleeties reeds lang hua oog ge vestigd hebben. Er is zelfs in Daitschland een heele handel in noodgeld ontstaan en ook hier krijgt men vaak aanbiedingen van gemeentelijke bons, die dikwijls zeer kunstvel uitgevoerd zijn. Vergelijkt men eens hiermee den weinig smaakvollen druk van de Hoilandsehe banknoten, dan blijkt hieruit al spoedig het groots verschil tussehen onzen volksaard en den Daitschen. Men kan waarlijk niet beweren dat onze zilverhaas ook maar den schijn willen wekken, dat zij tevens tot aansporing dienen om den een of anderen nationale» held te eeren. Op het bank biljet van f 25,komt bijv, wel een beeltenis voor van den grooten voorzaat van ons vorstenhuis, maar-daarvoor liet de teekenaar van dit bankbiljet slechts een zeer bescheiden ruimte. Voor het leelijke plaatje van de Neder], Baak met de smalle sehuitjes in het water ervoor, werd de hoofdplaats ingeruimd. Naast dit voorbeeld zouden wij nog verscheidens andere kannen aasmen. Men zie slechts even naar de schitterende collectie postzegels waarover Holland thans beschikt. Maar ofschoon onze bankbiljetten geen aanspraak kunnen maken op hun bijzonderg artistieke uitvoering, mogen w(j gelukkie z^jn, dat onze uiterlijk leelijke baakpapiertjes en zilverbonnen hun* innsrlqk mooie waarde behouden hebben en in dit opzicht zouden de Duitsche bankpapiermakers zeker heel graag met ons willen omruilen. van De Lceawarderv&art van de gewezen valbrug te Burgwerd tot aan ’t Hoog- hout te Bolsward. De .Oldeclöostervaart van de Leeuwar- dervaart tot aan Ruurderzijl. De vaart van het Hooghout te Bols ward tot aan de Maraeziji. Ik heb zelfs gemerkt, dat een of meer bruggen in ds stad ook door dat polder bestuur moesten worden onderhouden, o.a. de Papegaaispost, da brug tussehen het Grootzand en de Hoogstraat. Ik zal tan dezen nog eens op verkenning uit; voor ditmaal reken ik met het jaar 1868 te hebben afgedaan, behalve natuurlijk wat er te melden valt ten opzichte spoor- wegenaanleg. Dat is in bewerking voor een afzonderiy ke schets. Gegroet, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat de aanvangt op Maandag 2 Sept. e.k. en eindigt Zaterdag 8 Sept, e.k., telkens des morgens 8 uur; dat voor muziek hoogstens v ij f draai orgels na keuring worden toegelaten; dat voor staanplaats van tenten, kramen en disschin men zich moet aanmelden bij den Inspecteur van Politie onder epgaaf van de afmetingen der inrichtingen enz.; dat voorts waarzagtenten en straat kunstenaars zullen worden geweerd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAM8MA, Burgemeester. H. HAIT8MA, Secretaris. Bolsward, 14 Aug. 1923. Bij het lieflijk sluimerliedje, Dat zacht voortruischt door het riet, Droomt het landschep van al ’t schoons, Dat de zomeravond biedt. Ook de menseh trekt naar zijn woning, Na d® taak door hem volbracht. De avond is hem dubbel welkom, En straks rust hij kalm en zacht. Na den schoenen zomeravond, Die zooveel genieten doet, Wordt toch telkens bij ’t ontwaken De ochtend blij door elk begroet. Bij de nasprokkeling der aanteekeningen, die mij ter beschikking staan, wordt over ’t jaar 1868 m$n aandacht opnieuw ge trokken ep het marktvertier en den belang rijken aanvoer van boter en kaas. Ofschoon in Junimaand de toen heer- schend* droogte reeds op het gemaak begon te drukken, zie ik toch dat aan de waag alhier werden aangeveerd; Het is niet geaaakkelijjk een overzicht te geven van den momenteelen toestand in Daitschland. Da bijzonderheden die wij den eenen dag schrijven, zijn den volgenden dag alweer door nieuwe gebeurtenissen achterhaald. In den loop Zondag de leiders gemeenschap en sident Ebert om over de voorafgegane beraadslagingen der partijen. Op grond van een en ander werd de vorming van een groote coalitie zeker geacht. Een nieuwe rijkskanselier en de groote coalitie, dat is voorloopig het resultaat van de ineenstorting van de Mark. Tegenover het gevaar van de rechtsche en linksche radicalen, die van de vertwijfeling, die zich van breede lagen van het Duitsche volk in de huidige omstandigheden heeft meester gemaakt, hebben de gematigde partijen thans ingezien zich te moeten vereenigen en als de actie van de communisten, die door hun eiseh tot aftreding van het ministerie- Cuno, hoopten de tegenstelling tussehen burgerlijke en socialistische partijen op den spits te kunnen drijven, nu waarlijk tot gevolg zal hebben, dat de sociaal-democraten met de burgerlijke arbeidsgemeenschap gaan samenwerken, ten einde te pogen nog te redden wat te redden is en Duitschand In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 15 Aug.: „Patrimonium”. Vergadering des avonds 8 uur in de Consistorie Witheerenstraat. R.K. Coöperatie. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Buurtcom. Gr. Dijiakker en St. Janspoort. Vergadering ’s avonds 8 uur op de bovenzaal van café „De Drie Kronen”. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om l'lt uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Donderdag 16 Aug.: Chr. Gemengd Koor. Zanguitvoering avonds 7’/2 uur in het Julianapark. Zangvcreeniging „De Lofstem” Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 17 Aug.: R.K. Kruisverbond. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 18 Aug.: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van’ 5*/2—6’/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7'/j uur in „Ons Gebouw”. Maandag 20 Aug.: Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op ’t Sportterrein. Dinsdag 21 Aug.: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie voor het Parkconcert, des avonds 8 uur in „De Doele”. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochterzvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”- Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avond» 8 in het Wilhelminagebouw. Woensdag 22 Aug.: „Westergoo”. Speelavond, aan- 7'lt uur in „Ons Gebouw” (Eerste 4 Juni 576 vaten boteren 36.147 Kg. kaas H H u H Er werd, toen de brag naast de Wij berg vernieuwd moest worden, bijzondere zorg genomen, dat het verkeer langs de Appelmarkt kon plaats hebben, want van den kant der Blauwpoort kwam de meeste aanvoer. De vernieuwing dier brug, in ne. XLVIII reeds besproken, kreeg in 1867 niet haar beslag, want er rees kwestie over ’t latere onderhoud. Toen eindelek de Gemeente het voortdurend onderhoud voor hare reke ning nam, werd de vernieuwing eindelijk onderhanden genomen. Eigenaardig vond ik een klaagzang, een fantasie zwanenzang der oude brug. ’t Is siet op rijm, maar toch is de inhoud peëtiseh gestemd. Daar ’t ,og al van grooten emvang is, meen ik het niet te mogen o’puemen, een kleine beschrijving van den inhoud volge hier: ’t Is nacht, de middernachtelijke stilte heerscht in de straat, doch een eenzaam wandelaar, die deze brug zal oversteken, hoort zuchten en klagen. Rondziende merkt hij niemand, doch het zuchten herhaalt zich en de oude steenen boog houdt een gesprek met de zwaan, weleer aan een ijzeren uithangbord van dit hoekhuis be vestigd. De brug klaagt over den ondank der wereld, over de veranderlijkheid der menschen die nu afgeven op den hoogen rug, waarop en waarover eeuwen lang, zware vrachten rustten en gingen. Ook de zwaan knerste aan de verroestte hengsels en stemde in met dan klaagtoon. Het slot van het stuk echter is, dat de nachtwacht den eenzamen mijmeraar bij den arm neemt en hem goedwillig naar huis geleidt. Dit laatste nu was in die dagen soms noadig en wel gebruikelijk ook. Da drank bestrijding stond nog in de kindersefeoentjss, de drankwet gelastte nog geen opsluiting; wanneer iemand op straat werd gevonden en de weg naar huis hem te meeielijk bleek, bewees de nachtwacht de liefdedienst hem thuis te brengen. Er zijn wel koddige avonturen bekend en waarschijnlijk zal bij gelegen heid, zander iemand te compromitteeren, wel een of aader geval opgeaischt moeten werden. De hooge brug oudtijds Bonifaciaspost later Zwaantjespost genaamd, is toen veranderd in een lagere brag, welke over eecige jaren nogmaals verlaagd werd. Da tapperij «Het Zwaantje” is veranderd in een banketwiekel het uithangbord van ouds is verdwenen, maar de witte vogel is thans geschilderd op het winkel raam van den banketbakker Van der Meer. ’t Was echter niet de eenige brug, welke dat jaar een beurt kreeg, D® Kappellepost heb ik reeds besproken, «aar 29 Jani werd ook aanbestoed de vernieu wing der brug naast het Stadhuis. De hooge steenen boog die Marktstraat en Rh’ï- straat verbond, werd vervangen door een veel lagere houten brug. Toen ia latere jaren yzeren liggers onder het dek werden aangebraeht, kon weer tot eenige verlaging worden overgegaan en het vorig jaar zijn we, bij de vernieuwiag van de» wal, getuige geweest hoe opnieuw die brug lager werd gelegd. Het verkeer met wagens en karren is in onze dagen van meer beteekeeis, dan de scheepvaart in de bianeagraehten der stad. Daar p&sseeren nog enkel pramen met brandséoffsn, bouwmaterialen, en de praam der stadsreiniging. Daarvoor zijn de hooge bruggen niet noodig, en allengs meer wordt daarmee rekening gehouden. Van de openieg of verplaatsing van winkelzaken zal men in het algemeen in deze schetsjes geen melding verwachten. Op industrieel gebied meen ik iets scherper te moeten uitzien, en deel dan ook mede dat in den thans bespreken jaarkring op het Oordje is begonnen de handel in hout en D.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1