der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan CADO SAGO I Pepermunt spant de„kroon PEPERMUNT is VEEL BETER. N.V. R. G. VAN GLOOIEN W. ZEUL ZOON S BANK AS Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. Z/7 deJchaduw komen o//e reepen verge/eken bij de kwa/ifeii t/an VS i VOLLE MELK reep Kort Verslag der Tweede Kamerzittingen WOMMELS Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 1 GROENE VELD’S - IK Zaterdag 18 Augustus 1923 62ste Jaargang No. 67 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Officiëde Advertentie. Tj- 5 en 64 ’t loodje d. it Hennaarderadeel. Goed, maar de NOU SEIT IE, dat andere Pepermunt ook goed is. FABRIEK „DE DRIE PROVINCIËN” OOSTWOLD HORLOGES, KLOKKEN Prima Merles. Erosie tetse. Lage prijzen. Vraagt prijsopgave voor opname in deze rubriek. HARLINGEN Sneek - Oude Koemarkt 3S Taede en Jan van Franekers Jan Vlietstra, Door bemiddeling van DIT BLAD kan men zich abcnneeren op het KORT VERSLAG der Tweede Kamerzittingen. De abonnementsprijs, die overi gens f3,— bedraagt, wordt, indien van onze bemiddeling gebruik wordt gemaakt en zich tenminste 25 abonné’s aanmelden, f 2,50 per zittingjaar, bij vooruitbetaling. Tot en met Woensdag 29 Aug. kan men zich als abonné opgeven. J. DOUMA Levering en plaatsing van ieder systeem Veedrinkwaterleiding. Stalscheidingen in verschillende uitvoeringen. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. geheel prima, maar glorievolle en Rente voor mooie landposten (hoog stens 1/2 der taxatie) 5 Spaarbank - Deposito’s Deskundig advies in geldbeleggingszaken Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. De BURGEMEESTER van Wonseka- dbet. brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hij voortaau ten Gemeeatehuize te Witmarsusa des Maandags te spreken zal zyu van 24 UUr(Z. T.) namiddags inplaats van 10 12 uur voormiddags. Witmarsum, 14 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, R. YPEY, L.-Burgemeester. HUBERT KRAAK, Iel. 446 - LEEÜWARDEII - ItalN Piano- en Orgelhandel Sneek - Heerenveen - Groningen AANBEVELEND vooruit tot een voorsprong van 4—0, maar kreeg toen geen bordje meer, als gevolg van eigen verslapping en door het stevige doorzetten van Tzummarum, voornamelijk van Tj. de Jong. Ziehier het verloop in punten. 1 6 4 4 4 8 8 8 8 8 8=66. 7 8 8 8 8 2 4 6 2 4 0=50. In den eindstrijd tusschen 9 en 1 be haalde het partuur uit Rauwerdin z'n met Venema als ster, een welverdiende overwinning op Tzummarum, dat ook lang niet slecht speelde maar geregeld in de minderheid bleef. Schema: 9 6 8 4 8 8 2 4 8 8 8=64. 1 8 4 8 0 6 8 8 4 6 2=54. De afd. Rauwerd is dus dit jaar bezitster van den Bogtstra-prys, den prachtigen zilveren wandelbal, en ontving bovendien een verg. zilv. medaille; de winnende kaatsers elk een zilv. vulpen en eea dito medaille. Tzummarum ontving een v. z. med. Hol- werd eeu z. na., de kaatsers elk een luxe voorwerp. Dank zij ook de medewerking van autori teiten, zuster-vereenigingen en notabele ingezetenen is doze Jong-Ncderland-partij voor de kaatsspert een saccesvolle en een propagandistische geweest. en gaf toe. opslagballen Arum’s vooriasche te verwerken en Arums jonge kaatsers met den veteraan v. d. Schel moesten bij 4 om f leggen. Een spannenden kamp verwachtte men algemeen tusschen «Oostergo” van Dokkum en Witmarsum. Ea ’t werd een mooie strijd met hoogstaand spelalle zes kaatsers lieten zich van hun beste zyde zien, enkel de uilslagcapaciteiten van Jousma hadden «enigszins beter tot hun reeht kunnen komen. De strijd eindigde dan ook eerst bij den stand 5 om 5 en 6-2. „Op de vijf” hadden we nuLeeuwarden- Franeker, Schalsum-Beetgum en Wit marsum. Geen spannende partijen op deze lijst: Leeuwarden was bij lange niet bestand tegen Franekers sterk drietal, eindstand 3 om 5 en 6-4, en Schalsum kon Beet- gum’s partuur geen genoeg partij bieden: de Sehalsumers hadden zich trouwens kranig gehouden dezen dag. Eindwedsrrijd van de Bonds- kaatspartij. Een regendag in de lange rij der mooie Augustusdagen eu wel een regendag van beteekenis. Ten opzichte van het weer zou de eindwedstrijd van den Bond het dus niet treffen. Tech meest de wedstrijd wel doorgaan. Zoo dachten niet enkel de menschen die het te zeggen hadden, maar blijkbaar ook de afdeelingen, die hun parturen met de afgevaardigden zonden. De gebruikelijke receptie ging thans vooraf. In de Koornbeurs te Franeker waren te 10 uur ’s morgeus ’t Hoofd bestuur, het bestuur der afd. «Jan Bogtstra”, de heer Okma, burgemeester, nogal een betrekkelijk groot aantal afgevaardigden met kaatsers en verdere belangstellenden, aanwezig. De heer Hiemstra, voorz. van «Jan Bogtstra”, sprak ’t openingswoord, waarna de Bondsvoorzitter, de heer Rrjpma, het woord verkreeg, die o.m. een schema voor een eventueels nieuwe regeling van den Bondswedstrijd gaf: deze nieuwe rege ling zou dan in hoofdzaak moeten bestaan in het gebruikmaken van de beide Pinkster dagen voor de partij. Tjummarum’s afge vaardigde overhandigde daarna den Muliers- prijs aan het Bondsbestunr, waarna onder leiding van den heer Pestma, een paar liederen, alsmede de Balzang werden ge zongen. Steeds een mooie attractie op de receptie. Een gepast sluitingswoord van den Bonds voorzitter volgde, waarna de optocht met muziek en vaandels door een deel der stad aanving, geen lange optocht, omdat een druilerigen regen veel van het mooie, hieraan verbonden, bedierf, ’t Was bijna 1 uur geworden, toen de eigenlijke wed strijd in drie perken tegelijk aan ving. De lijst zag er uit als volgt: 1TornaardFraneker. 3WijnaldumZwolle. 5RotterdamSchalsum. 7HilversumBolsward. 9WomnaelsArum. 11BeetgumHuizum. 13OosterlittensDokkum. 15MetslawierWitmarsum. 17 LeeuwardenW arga. Ternsard kon ’t tegen Jan Bogtstra’s bekend part, niet bezetten eindstand 2 om 5, terwijl Zwolle wel wat heel ver achterbleef tegen Wynaem, door geen enkel bordje aan de telegraaf te krijgen. Een mooie partij kaatsten Rotterdam en Schalsum, die ten voordeele van «Ons Genoegen” eindigde bij den stand 4 om 5 en gelijk 6. De kamp tusschen «Hilversum” en M.E T.O. eindigde eveneens bij den stand 4 om 5 en gelijk 6. Van de Hilversumers bood ROOM reep CHOCO reep CA ft A HEL MOL/ reep Bewaar de oms/agen-PrachNge Cadeau* Boeken in prachfband Groofsfe sorteer/ng bij de firma TROMP Gneek WOMMELS. Mej. C. S. de Langen, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Munnekeburen. OOSTEREND, 15 Aug. Bij het heden in Gaasterland gehouden concours behaalde ons muziekkorps «Wilhelmina” met 129l/2 punten een eersten prijs in de 2de afd., waardoor zij thans is geplaatst in de 1ste afd. Voorwaar een mooi succes. Het muziekkorps van Koudum behaalde het hoogst aantal punten n.l. 130. OOSTEREND, 16 Aug. Op de heden gehouden leden-kaats partij werd de eerste prijs gewonnen door Jan I. Hilverda, D. Hibma en J. Tolsma, terwijl de premie ten deel viel aan R. Reinstra, S. Dantuma en D. v. d. Duim; de troostprijs werd toe gekend aan Jan Bergsma, R. Zijlstra en Hendrik Schoufsma. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. OOSTEREND. De heer Jan Tolsma, onze vroegere plaatsgenoot, slaagde heden voor de hoofdacte. Op de drie. Het was in één woord ’n prachtpartij, die thans Witmarsum en Franeker kaatsten, een kamp, zooals er zeer zeker op onze kaatsvelden dit jaar nog niet is gespeeld. De prachtige uitslag van Reitsma, het tactische spel krite, de wisse opslag van Smidts en IJntema, alles viel te roemen. Maar ’t begon langzamerhand veeg te staan voor Witmarsum: 3 om 5 en «scboone 6” in ’t voordeel van Franeker; maar enkele mooie slagen van Jan en Taede brachten ’t op 4 om 5, daarna op gelijk 5 en bij den stand 6-4 ie ’t laatste half spel was ’t verzet van Franeker gebroken. «Gjiu bal bliuw yn dizze party sitten, 'n hiel inkele bal waerd bütenslein”. 'n Enkele maal plaagde de zon bij «boven.” Verloop: Witm.: Fran.: Eindpartij tusschen Beetgum. 't Belangstellend publiek was door de vorige partij wel eenigszins bedorven. Maar toch was ook de eindparty nog een mooie strijd. In een ommezientje was Beetgum «drie vooral M. Veenstra feilen tegenstandwe bewonderde» z’n krachtigen opslag (hij sloeg een der witte perkballen uit den grond,) maar ook z’n mooie Hercules slagen zijn voortdurend buitenslaan deed zijn partuur echter sneuvelen. Ook Wommels en Arum kaatsten een vrij spannende partij. Ids van Wommels was echter tengevolge van z’n val te Menaldum nog te veel invalide, Tippersma was niettegenstaande enkele Herculesstagen verre van voldoende en Herke kon de partij niet redden, ofschoon hij best kaatste. Van de tegenpartij dwong het spel van Ypma en vooral ook van den 17-jarigen de Jong bewondering af. Ook hier was de eindstand 45 en gelijk 6. Minder spannend waren de volgende partijen op de eerste lijstHuizum verloor tegen Beetgum by den stand 1 om 5, Oosterlittens kreeg slechts een spel van Dokkum, Metslawier kon geen enkel bordje bemachtigen tegen Witmarsum en Warga moest het met slechts een half spel aan «de hang” afleggen tegen Leeuwarder’s kaataclub. Op de tweede lijst hebben we dus Franeker-Wijnaldum, Schalsum-Bolsward, Arum-Beetgum, Witmarsum-Dokkum, ter wijl Leeuwarden staan bleef. Een mooie partij kaatsten «Jan Bogtstra” en «De Keatsebal” fen Wynaem. Om beurten werd een half spel veroverd tot het einde. De eindstand werd dan ook gelijk 21/2 spel met 6 4. Franekers partuur won M.E.T.O. kon geen voldoeude partij bieden tegen de Sehalsumers, die trouwens ook wel gelukkig kaatsten: eindstaud 2 om 5 62. Arum’s afd. «Willem Westra” aan «Oefening kweekt Kunst” weinig Maar op den duur bleken de felle van Bosma te moeielyk voor De Jong-Nederland-partij. Te Warga werd Zondag door den Ncd. Kraehtbond in samenwerking met de afdseliug «Het Oosten” de eiudwedstryd van Jong Nederland gehouden, waaraan thans kunnen deelnemen juniores van 17 tot en met 20 jaar en wel die afdeelings-parturen, welke op de in de 4 districten gehouden veor- wedstryden de prysen behaalden, na loting aides op de lijst geplaatst: 1. Tj. de Jong, E. de Beer en Joawersma te Tzummarum. 2. K. Koolstra, H. Visser en P. Ronner te Dokkum. 8. W. Huizinga, A. Landstra en S. Stelpska te Huizum. 4. J. Okkinga, J. Dykstra en G.Tooru- stra te Drachten. 5. W. Ybema, M. Ceusyn eu J. Postma te Kimswerd. 6. Chr. v. d. Woude, J. Paulides e» W. Bouma te Franeker. 7. J. Knytt’, J. Muller en R. Witte te Holwerd. 8 S, Wijuants, S. Bruinsma en L. Palma te Dronrijp. 9. N. de Vries, J. Venema en H. Hait- sbs te Rauwerd. 10. J. Sixma, A. Albertsma eu E. v. d. Meer te Warga. 11. P. Ladenius, S. Bosgra en P. Siksma te Achlurn. 12. M. Zijlstra, S. Zijlstra eu A. Kramer te Beetgum. In den eersten omloop vielen reep, af: Dokkum op 35 en 26 (Kooistra was goed, doch Visser sloeg te onvast op eu bovendien was Tzummarum te sterk); Drachte» op 25 en 26; Franeker op 25 e» 06 (v. d. Woude was de eenige, die bevredigend spel leverde); Dronryp na een zeer geauimeerden spannenden kamp »p 55 en 26 tegen Holwerd, dat eerst P/2 spel achterop raakte en toen enorm aaripakte, terwijl het in ’t beslissend balf- spel profileerde van Wijnants ongelukjes by den uitstag, Warga op 05 en 26, Acblum op 1 5 en 46. Taummarum bezorgde ie de tweede ronde een snelle nederlaag aan Huizum eindstand 51 en 6 2. Kimswerd gaf aan Holwerd heel wat meer werk, dech dit wist wederom een achterstand van 24 te nivelleeren, kreeg hot derde eerst met een veor-slag van Ybema op 6 gelijk, won ten slotte op 54 en 66, teen de kaatst niet gepasseerd werd. Zeer spannend was ook de kamp tusschen het sympathieke drietal uit Rauwerd en de meer bekende spelers uit Beetgum, die alle krachten moesten inspannen en eerst geregeld in de minderheid waren. Op 53 en 66 bezorgde M. Zijlstra met een Hsrculesstag de 2 spelbet werd Z1^ spel gelijk, en toen kreeg Rauwerd het beslissend eerst wel wat gemakkelijk toegeworpen met een drietal van de Zij Istra’s; de opslagen waren trouwens aan weerskanten onvast. Schema: 9|4886488864 8=72. 12 |8468824488 0=60. Om de prijzen kampten eerst 1 en 7. Holwerd was tot dusver eerst vrij sterk in de minderheid geweest, om dan later op te halen en toch nog te winnen. Nu ging het juist andersom. Het schoot vry snel eersten vooruit”: de zon speelde den Wit- marsumers «op de stuit” nog al eens parten. Maar toen kwamen Jan en Taede in actie: Jan «richelde” Bosma’s ballen naar boven en ook Taede plaatste eenige Herculesslagen, als Zijlstra aan de beurt van opslaan was. Vijf eersten werden nu achter-elkaar gemaakt, vervolgens- kreeg Beetgum nog een half spel, maar bij den stand 6-2 kwam ook het nog ontbrekende half spel aan Witmarsum’s partuur. Verloop: Beetgum: 8882646282 54 p. Witm.: 4428888868 64 p. De uitstag van den Bondswedstrijd was al zoo: le prijs: «Witmarsum” met de kaatsers T. Zijlstra, J. A. Reitsma en Dj, Yntema. Ata eereprijs ontvingen ze de Mulierprys, als vereenigingsprijs kreeg de afd. de zilveren lauwerkrans, aangeboden door de gemeente Franeker; als persoonsprijzen ontvingen de kaatsers 3 verguld zilveren medailles plus drie zilveren bekers met inscriptie. 2e prijs: «Oefening kweekt Kunst” te Beetgum met de Kaatsers Joh. Bosma, M. Zijlstra en J. Zijlstra. 2e vereenigings prijs: zilveren medaille; kaatserspryzen luxe voorwerpen. 3e pry’s: «Jan Bogtstra” met de kaatsers Jan Vlietstra, R. Werkhoven en A. Smidts, eveneens vereenigingsmedaille met luxe voorwerpen. 4e prijs: «Ons Genoegen” te Schalsum met de kaatsers R. Dijkstra, D. Kieffer en Th. Nauta. 4e vereenigingsprijs met luxe voorwerpen. 5e prijs: «Leeuw. Kaatsclub” te Leeu warden met de kaatsers R. Anema, S. Seven- ster en J. Kat. 5e vereenigingsprijs met luxe voorwerpen. De prijzen van den wedstrijd, die te 8 uur was geëindigd, werden van de Directie- tent de winnende parturen met een toe- passelyk woord door den Bondsvoorzitter uitgereikt. Een financieel succes is deze eerste ge reorganiseerde Bondswedstrijd niet. 44886648888 72 p. 88048882664 62 p. Witmarsum en i; Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1