<r der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Pepermunt vreest geen concurrentie t Woensdag 22 Augustus 1923 62ste Jaargang No. 68 Officiëele Advertentiën. Practisch-Idealisten. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 OUD-BOLSWARD. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden KERMIS - BOLSWARD. OBSERVATOR. Van den Hak op den Tak. WEEK-AGENDA. -1550 -1533 - 1490 - 1448 Leden- „Ons Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. LUI. JAARMARKT Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. gesloten zal zijn. H.bl. Bolswardsche Courant eiod ook Triomf! de gouden van Gij maakt een Rinke F. Feenstra F. en A. Hamburg D. Gerritsma en Th. Schuurman» Het werk werd aan BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat de aanvangt op Maandag 3 Sept. e.k. en eindigt Zaterdag 8 Sept, e.k., telkens des morgens 8 uur; dat voor muziek hoogstens v ij f draai orgels na keuring worden toegelaten; dat voor staanplaats van tenten, kramen en disschen men zich moet aan melden bij den Inspecteur van Politie onder opgaaf van de afmetingen der inrichtingen enz.; dat voorts waarzegtenten en straat kunstenaars zullen worden geweerd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA, Burgemeester. H. HAIT8MA, Secretaris. Bolsward, 14 Aug. 1923. Woensdag 29 Aug.: Floralia-feest. Des namiddags van 2-4 uur Planten-tentoonstelling in de groote zaal van „De Doele”. Feestelijke bijeenkomst ’s avonds 7 uur groote zaal van „De Doele”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7'/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). bijval en spoedig daarop heeft de heer Peters onze gemeente verlaten, ik meen dat hij toen te Utrecht plaatsing vond. Gegroet Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5’/2—6'/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds l'li uur in „Ons Gebouw”. Maandag 27 Aug.: Vereen, voor Chr. Volksonderwijs, vergadering des avonds 8 uur in Gebouw”. Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7’ /z uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op ’t Sportterrein. Dinsdag 28 Aug.: Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg’” Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. ’t Was op een kermisavond, dat ik eens voor ’n panopticum stond te kijken en te luisteren. Te kijken namelijk naar de eigen aardige, griezelige voorstellingen en te luisteren naar den man, die vóór de tent stond te vertellen, wat er binnen alzoo te zien was. Als in een droom aanhoorde ik de wonderbaarlijkheden, die hij opsomde... tot ik opeens opschrikte bij het hooren van: „Men ziet, boe een proffessor laat in den nacht thuiskomt, ten slotte naar bed gaat, en, inplaats van zijn kaars, zijn laatsten adem uitblaast. Gaat zien Gaat zien!” Sjonge nog toe, dacht ik, wat een vreemd verschijnsel; ik moet ’t maar eens niet zien. Welneen, men kan alles niet voor zoete koek slikken ze zouden ten lange laatste met je wegloopenDie boer dacht er blijkbaar anders over. Hij strompelde een sigarenwinkel binnen en vroeg om sigaren. De gedienstige ver- kooper informeerde al spoedig: HWelke wenscht meneer: lichte, zware, middelsoort of...” „O, dat kan me niet schelen”, zoo viel de boer in, „als ze maar in mijn mond passen!” Nu weet ik wel, hij beleedigde niemand ermee. Iets anders was dat met dien schooljongen. Hij was meeater’slieveling zoo’n beetje. Op ’n keer had hij voor de zooveelste maal weer wat meegebracht voor zijn meester. En hij sprak deze aan met: „Meester, hier heit uwes een paar proefjes van ons eigen geslachtmoeder heit zelven geslacht.” Toen meester de zak had uit gepakt, sprak hij verbaasd „Maar Tennis, dat is te veel, waarlijk te veel, jongen!!” Nu zei Tennis; „Ja, meester, dat heit moeder ook al gezeid, maar vader zeit: geeft het den jongen maar mee, gemat maar mee, want die slok op kan je toch nooit genoeg geven.” Meester wilde sinds dien geen sikkepit meer van Tennis’ ouders hebben. Want die moest hij het kwalijk nemenTennis was niet wijzer. Maar dat men in België niet wijzer is, bevreemdt mij ten zeerste. In het stadje Doornik beeft de Raad kort geleden een strafver ordening uitgevaardigd tegen personen, „die han honden en katten „toestaan” ge durende de nachteljjke uren te blaffen of te miauwen op zoodanige wjjze, dat daardoor de nachtrust van hun medeburgers kan worden gestoord.” Ieder zal dat, met mij, een rare en zotte verordening vinden. Eanigszins beter luidt dat nieuwe artikel uit de politieverordening van het plaatsje O. O.; daar is het namelijk verboden grama- foons aan den openbaren weg te laten spelen. Te dezer gelegenheid nu maakte één der vroede vaderen de opmerking: „Maar man heer de voorzitter, moeten we dan ook straks niet de vrouwen het babbelen op straat gaan verbieden?” Die meneer scheen alzoo vrouwen en spreekhoorns op één lijn te stellen. En naar mijn bescheiden meening is dat niet geoorloofdBovendienik zou denken, dat de politie menigmaal verzuchtte: „Nou, nou, dat is geen katje, om zonder handschoenen aan te pakkenZeker, je hebt er vele zachte lievelingen onder; dat stem ik dadelijk toe. Ook onder de schoon moeders; gerust, hoor! De mannen zijn evenmin van alle schuld vrij te pleiten. Wat zegt ge bij voorbeeld van Van der Kwast? Deze komt veelal laat in den nacht thuis. Natuurlijk: menigmaal in kennelijken staat, zooals de heeren der wet dat be lieven te noemen. Eens nu werd die kerel gevraagd „Wat zeg je toch tegen je vrouw, als je ’s nachts zoo laat thuiskomt?” Waarop onze Van der Kwast antwoordde: „Ik zeg alleen maar goeden avond al het andere zegt zij.” Hij nam het dus nogal gemoedelijk op. Dit kan mede gezegd worden van die boef. Men kwam op den morgen der terechtstelling de ten doode veroordeelde wakker maken; toen vroeg de directeur der gevangenis hem: „Wat wil je voor je galgenmaal eten?” De toe komstige onthoofde verklaarde: „Perziken.” „Maar daar is het de tijd nu niet voor... ze zijn nog niet rjjp.” „O, dat geeft niet, ik wil wel een poosje wachten.” Of men ook aan zijn wensch heeft voldaan, zie, dat wordt er niet bij verteld. Misschien wel In deze rubriek worden gratis alle aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 22 Aug.: R.K. Werklieden-Vereen. Bestuursvergade ring ’s avonds 8 'uur in het R.K. Werk liedengebouw. Chr. Bond van Personeel in Publ. Dienst. Vergadering ’s avonds 7'/2 uur in „Ons Gebouw”. Ned. Vereen, tot Afsch. van Alcoh. Dranken. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7*/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Donderdag 23 Aug.: Muziekcorps „Hollandia”. Concert ’s avonds 8 uur in het Julianapark. Zuivelbewerkersbond. Verg, ’s avonds T'/2 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Zangvereeniging „De Lofstem” Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 24 Aug.: Gecomb. Bestuurs-vergadering der Werkl.- Organisaties, ’s avonds 8‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”. Zaterdag 25 Aug.: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden Is in het vorige schetsje gesproken over vernieuwing en verandering van bruggen, men is daarmee voortgegaan nu men zag en merkte dat het beklimmen der hooge posten eigenlijk reeds te lang bad geduurd. Was men eerst wat huiverig geweest in den ouden toestand verandering te brengen, nu het begin er eenmaal was, wenschte men met de verandering door te gaan. Een effen pad was toen het streven, en om het te loor gaand antieke stadsschoon scheen men zich toen niet te bekommeren. Als men echter de oude teekeningen be schouwt, gelijk die er nog «au onze stad bestaan, als men ia het oog vat die fraaie rondingen der bruggen, in harmonie met de stoepenluifels en de verschillend gevormde spitse gevels der huizen, dan zal toch niemand ontkennen dat onze stad toen efen eerwaardig, deftig en fraai aanzien had, waarbij het stijve en eentonige van onzen t^d niet balen kan. Ik weet het en in zekeren zin kan ik bet billijken dat in bruggenbouw alsmede in huizenbouw verandering kwam, het prac- tische leven heeft thans strenge eischen, toch blijf ik het betreuren dat er zooveel meer daa neodig was van het oude is verdwenen. Het gemis van iets fraais wordt gewootilijk pas gevoeld, als het te laat is en het fraaie niet meer terug is te bekomen. Heb ik reeds melding gemaakt van de verandering der bruggen: Zwaantjespost en de post naast het Raadhuis, in 1869 werd overgegaan tot de verandering der „Drie- posten”. In één perceel werd 3 Maart van dat jaar aars besteed: de verandering der „Zwarte brug” en der Drieposten brug. De eerste is gelegen in de Groote Dijl- akker, over de Gasthuishaven, de andere daar onmiddellijk bij over de Dijlakker. Als herinneting aan de destijds meest op den voorgroud tredende aannemers zal ik hier laten volgen hoe en door wie werd ingeschreven. De sommen doen weinig ter zake, het is meer om de namen der in schrijvers. De begroeting van den stadsarchitect, de heer G. van der Werf, bedroeg f 1510.30. Ingeschreven werd: A. L. Kool te Makkum f 1698 J. Oosterbaan en 8. Homminga, alhier - 1586 v H n v den laagsten in schrijver gegund. De steenen hoofden, voor zoover zij hecht en goed waren, konden blijven staan (het muurwerk op den hoek der Dijlakker draagt het jaartal (1746) er kwamen, inplaats der gemetselde bogen, houten bruggen met eveneens houten leu ningen. Geannonceerd werd, dat tijdens het werk de scheepvaart daar gestremd was en de passage van rijtuigen langs de Kerkstraat moest plaats hebben en over een hulpbrug over de Dijlakker dicht bij de Groote Kerk. Die hulpbrug lag nagenoeg op dezelfde plaats waar, gelijk men zich zal herinneren, op 25 September 1905, bij het bezoek van H. M. de Koingin en Prins Hendrik aan Bolsward, het Koninklijk rijtuig nadat langs de Kerkstraat een bezoek aan de Kerk was gebracht en na den omrit rond de Kerk, over een hulpbrug de Dijl akker werd overgetrokken om weer stads- waarts te stevenen. Dat het publiek destijds zeer ingenonaen was mot de verandering verlaging der bruggen blijkt mij uit een toen openbaar gemaakt versje. Meer omwille der curio siteit als om de kunstwaarde van het ge dicht wil ik het hier inlasschen. Een likdoornlijder bij ’t slaopen der Drieposten". Gewis, ik zie het nadr’en van de gouden [eeuw. Vooruitgang! eed’le leus der thans beleefde [dagen, Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat het kantoor van den Gemeente-Ontvanger aldaar op 27, 28 en 29 Augustus Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. J. PRAAMSMA, Burgemeester. H. HAITSMA, Secretaris. Bolsward, 20 Augustus 1923. Wij leven in een overgangstijd. Aan den eenen kant is**de haat tusschea naties scherp en hevig, aan den anderen kant zijn in alle landen teekenen van verbroederingmerkbaar: getuige o.a. de vele internationale vereeni- gingen, die er tegenwoordig bestaan, de verhoogde belangstelling in buitenlaudsche kunst enz. Aan den eenen kaut zien we vermindering van ondernemingslust, ver slapping, decadentie; aan den anderen kant zoekt nieuw leven uitweg te vinden (maar is door den grooten tegenstand voor velen nauwelijks zichtbaar). Hier verliezen de oude normen hun waarde, dahr zien we een zoeken, en vinden reeds, van eenige normen voor den komenden tijd. Eenige van deze naar nieuwegeestelijke grondwaarden zoekende eu vindende men schee hebben zich in Ommen gedurende één week vereenigd in een kamp. Het zijn de „practiech-idealisten”. Het zijn zij, die hun idealen niet met illusies verwarren, maar als iets werkelijks beschouwer?, hierin gelooven en ze trachten in practijk te brengen. Dat om dit te bereiken offer vaardigheid de grondtoon van hun leven moet zijn, is begrijpelijk. De eerste regel van de beginselverklaring luidt dan ook Wij willen trachten de menschheid te dienen in plaats van eigen eer en voordeel na te jagen. Niet de gedachte welke arbeid sub jectief aangenaam is, maar de gedachte welke arbeid op ieder oogeablik noodig is, moet het richtsnoer van hun leven zijn. Dit type mensch is internationaal. Niet te verwonderen is het dan ook, dat menschen uit allerlei landen vereenigd waren, allen het kamp verrijkend met hun nationale karaktereigenschappen. Zoo leerden we iets van de Duitsehe psyche kennen door diepzinnige gesprekken der immer philosopheerende Duiischers; van de Zweedsche door karakteristieke Zweedsche volksdansen en zonnigen humor; een groepje Oostenrijkers was er met zang, dans en guitaar; een jeugdig optimistisch groepje, dat het volle vertrouwen had in de wording van een nieuwe samenleving; eenige Vlaamscbklappende Belgen; eenige Franschen, die vrij-uit het teere punt der Ruhr-quaestie met de Duitschers konden besprekeu. Vele problemen werden behan deld, maar wat méér waard was dan enkel het bespreken van problemen, was het ge- heele samenlevings-experiment. Hier kwam het er op aan om in de eerste plaats inter nationaal te leven, in de tweede plaats om over internationalisme te praten. Voor een dergelijk samenlevings-experiment is de vrije natuur wel uitermate geschikt. Oefeningen in verdraagzaamheid, in samenwerking bij verschillenden aanleg hielden we in ons kamp iederen dag; ge legenheid tot beter begrijpen en waardeeren, tot verruiming van inzicht bestond in ruime mate. Een kamp, zooals door practisch-idea listen gehouden wordt, is uitermate geschikt om de mentaliteit van de menschen te veranderen. Op deze wijze hopen zij bij te dragen tot wereldhervorming door wereld- regeneratie. Deze weg lijkt een lange en «oor velen daarom onpractische, maar is in wezenlijkheid de kortste en de eenige. Voor verandering van mentaliteit is ook geestelijk voedsel onontbeerlijk. Dit was in ons kamp in overvloed aanwezig. Wij noemen slechts de Nederlandsche sprekers: prof. Casimir, die een lezing hield over de nieuwe opvoeding; Wibaut, wethouder te Amsterdam, die ons zijn begrippen omtrent het dienen der menschheid ontvouwde; dr. J. J. van der Leeuw en P. Roest, die over hun reiservaringen in Australië, Indië en Amerika verhaalden. De avondbespra- kingen werden gehouden, terwijl wij zaten in een kring rondom het kampvuur, het symbool van den band, die ons allen bond en van den gloed, die ons bezielde. aan het pijnlijk, [zuchtend klagen, Door u verstomt ook zelfs des likdeorn- [lijders schreeuw. De Zwaantjepost, vervangen door ec-n effen [brag, Wat was bij niet een plaag voor mij en [mijns gelijken! Vooruitgang doet nu weer een steen des [aanstoots wijken, Een middeleeuwse!) gedrocht keert tot zijn [niet terug. eeuw is blikbaar in ’t [verschiet Oneffen zij de straat, bedekt met lompe [keien, Vooruitgang doet ook eens meer effen haar [plaveien De likdoorzalf-fabriek gaat dan bepaald [failliet. De vervanging der bahteenbestrating was toen ai zoowat in bespreking. Daarop doelt blijkbaar het laatste couplet. Waar men toen zoo naar vooruitgang streefde, mag ik hier zeker ook wel een klein stapje voorwaarts en reeds nu vertellen, dat de Raad het volgend jaar besloot de gewone balsteenbestrating in de voor doorgaand ver voer bestemde straten te vervangen door een bevloering van platte vierkante Belgische quenastkeien. Het kostte een hom duiten, maar het werd ook een verbetering voor altijd genoemd. Voor altijdWij weten bij ervaring hoe in latere jaren over die keien geprutteld is, geprutteld tot zoolang ze weer door wat beters zijn vervangen. Zoo gaat het: de mensch leeft bij ver- audering. Ik wil voorloopig de keien daarom ook in hun wezen laten en iets anders naar voren brengen. In Maart van het door mij thans besproken jaar overleed op betrekkeiijk jeugdigen leeftijd nog geen 30 jaren de heer L. Levoir, directeur-boekhoi’der der Gasfabriek. De Raad besloot op een jaarwedde van f 600 met vrije woning, vuur en licht een nieuwen functionaris op te roepen. Inmiddels kwam er een verzoek in van den heer E. Brandsma om de fabriek gratis te exploiteeren voor eigen rekening, belovende een lageren gasprijs aan de ingezetenen te zullen in rekening brengen. De Gemeente bespaarde dan al vast het salaris van f 600 en de ingezetenen profi teerden van den verlaagden gasprijs. De heer I. J. Verwer, notaris ondersteunde dit verzoek, en gelijk te denken is, vele ingezetenen hoopten dat de Raad er ooren naar zou hebben. De overweging dat de fabriek aan de gemeente behoorde, de Gemeente ook de risico had en diende te houden, wees het verzoek van de hand en maakte uit de sollicitanten welke zich hadden aangemeld een aanbeveling van drie personen op, bestaande uit de heeren C. H. Peters te Westhem, H. de Ruiter te Leiden en J. Ferwerda te Harlingen en 9 Juni werd eerstgenoemde benoemd. De heer Peters was een bouwkundige, een leerling van den beroemden architect Kuypers, die heel veel kerken heeft gebouwd, maar vooral ook bekend werd als bouw meester van het Centraal-station en het Rijksmuseum te Amsterdam. De heer Peters was opzichter bij den bouw der kerk te Blauwhuis en hier benoemd tot gasdirecteur, mocht hij voor particulieren de architectuur uitoefenen. In den korten tijd, dat hij hier verbleef, heeft hij hier eenige werken uitgevoerd, waarvan nu nog het eigenaardig cachet van Kuypers’ bouw stijl is op te merken. De gevel van het huis der firma K. Plantinga, draagt in den bovenbouw slechts eenigszins dat genre de onderpui daarvan werd later opnieuw vernieuwd, maar in de huizen Banning en 8. R. Dijkstra, het laatste thans bewoond door den heer Osinga aan de Groote Markt, in het kleine winkelhuis aan de Rijkstraat, toen van P. Albada Jelgersma, thans firma Stockmann, en in den verbouwden vleugel en den achterkant aan den Stadswal van het Convent kan men in het metselwerk en de wijze van ornamenteering duidelijk het eigenaardige van den Gothischen bouw stijl opmerken. Toen met Januari 1871 de stadsarchitect, de heer G. van der Werf ontslag vroeg, verzocht de heer Peters, de betrekkingen gemeente-arcbitect en gasdirecteur in één persoon te vereenigen. Dit vond geen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1