ter gelegenheid van het 25-jarig Regeerings-Jubileum van H. M. de Koningin I Zaterdag 1 September 1923 Uitgave van de Firma B. Cuperus Az., Bolsward ’t Ons Feestnummer. bij velen Bij het Jubileum onzer Koningin. L. S. v. d. B. De Jubileumfeesten te Harlingen. Jubileumfeesten te Pingjum. Firma B. CUPERUS Az. Mogen wij feest vieren? 1 Jubileumfeest to Makkum. forline jier ia Het feest te Witmarsum. I I De maand September staat dit jaar wel in het teeken van feestvieren. Men kon de laatste weken geen courant of tijdschrift in handen krijgen, waarin men geen annonces of mededeelingen kon Delft, de uitdrukking van dankbaarheid van het Nederlandsche Volk bij het 25-jarig regeeringsjubileum tevens een daad van piëteit verricht tegenover den grondvester onzer onafhankelijkheid. Laat ons ook in deze bescheiden bij drage, dankbaar herinneren wat onze Jubileerende Landsvrouwe gedurende hare vijfentwintigjarige regeering voor haar Volk heeft mogen zijn. Zij heeft gedeeld in de nooden haars Volks, wan neer het door rampen werd geteisterd. Zij heeft gedeeld in zijn vreugden. Maar bovenal Zij heeft geregeerd als eene goede Koningin, met wijs beleid, getrouwheid bewarende aan de Grondwet, onder alle omstandigheden, ook in moeielijke dagen zich stellende boven de worsteling der Staatspartijen, den strijd der meeningen en belangen tot goede uitkomst leidende; orde, vrede, wet en vrijheid handhavende. Daarvoor zij Haar onze eerbiedige hulde gebracht. En onder hare voorspoedige regeering is velerlei zegening ons deel geweest. De vrede is bewaard; de onafhankelijk heid van ons Vaderland is onaangevochten gebleven, te midden van het gedruisch van den wereld krijg, die rondom ons tronen verbrijzeld, Staten vernietigd, volken van-één gescheurd heeft. Ons Volk dat zijn vrijheid kent, waardeert en lief heeft, bleef met zijn Oranje vereenigd. Ons Nederlandsche Volk volge de stemmen van al zijne zonen en doehteren samen in één leus, één kreet, één gebed: Bescherm o God, onze Koningin en Haar Gezin en het lieve Vaderland! Makkum. M. G. de KRUIJFF. De feesten te Harlingen op 3 en 4 September worden schitterend,-zoo staat er in de ad verten tien. Dit is geen bluf, maar gevoegelijk had men er aan toe kunnen voegen bij mooi weer! Inderdaad, de feesten beloven, indien het weer meewerkt, schitterend te worden, zoowel in letterlijke als in figuurlijke beteekenis. Ik zie ze al blinken de schilden en zwaarden der Noormannen, de helmen en wapenrustingen der Friezen, ik zie weerkaatst de duizenden lichtjes van de illuminatie in de havens, dokken en binnenwateren der stad, ik zie de met bloemen en groen versierde eerepoorten, ik ziemaar waartoe deze opsomming. Daarvoor is toch de uitvoerige feestgids! Harlingen bereidt' zich voor op de komst van duizenden vreemdelingen, die getuige zullen willen zijn van den brand van Sexbierum, maar ook van de zege der Friezen en van de teekenen hunner overwinning n.l. de verbranding der Noor- sche vloot op zee. Beide gebeurtenissen, nu samengevat tot één geheel, kan men een dichterlijke vrijheid noemen in zoo verre, dat de schrijver ze op één dag laat geschieden. Maar wie zal hem deze dichterlijke vrijheid ook maar een oogen- blik kwalijk nemen? Het spel immers, hoevelen heeft het niet geboeid, de zes voorstellingen konden minstens op een 4000 toeschouwers bogen. Vanwaar de wondere bekoring van het toch eenvou dige spel? We gelooven, dat het dezelfde bekoring is, die b.v. uitstraalt van den Don Quichotte Het is de humor, de milde satire, de zachte spot. De Schrijver houdt de men- schen een spiegel voor, waarin ze zich zelven, hun stad, hun medemenschen, ae samenleving herkennen. Men ziet er de humoristische zijde van. Mild belacht de Schrijver de grootdoenerij, het ver- gaderinkjespelen van meer of minder belangrijke grootheden, het kleine stads? gedoe, ja wat al niet. Dit alles wordt omlijst door een bonte vertooning, door het spel van Friezen en Nooren. Aardige liedjes, koddige tooneeltjes, bonte tafreelen vormen schering en inslag, vooral in het derde bedrijf is de lach niet van de lucht. En wat te prijzen valt, het spel kan door ieder gezien worden. Het heeft geen partij-tendenzen, humor „van de richel” behoeft men niet te vreezen. Ouders kunnen hun kinderen meenemen, jonge dames behoeven niet te blozen, maar allen mogen hartelijk lachen om de dwaasheden der menschen. Buiten het spel zal ook de stad zelve een attractie vormen. De geheele dag is gevuld met feeste lijkheden. Maar genoeg hiervan. Adver- tentiën en feestgids zijn er ten slotte om geraadpleegd te worden. Met een op! naar Harlingen besluiten we dit in da haast neergependa artikeltje. Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Harlingen. Is er wel zóóveel, aanleiding voor een volksfeest, ja is het, nu ons volk reeds onder zware lasten gebukt, wellicht nog meer moet worden bezwaard, nu overal in den lande klachten opgaan over kwij- ning van handel en bedrijf, over schrome lijke toeneming der armoede, nu de woor den „redding door bezuiniging” alom weerklank vinden, nu in deze benarde tijden inspanning van alle krachten noodig is tot afwending van een Staatsbankroet, thans wel toelaatbaar een nationaal feest te organiseeren? Wij zouden deze vragen ontkennend beantwoorden, wij zouden ons tegen een volksfeest „verzetten”, indien ons Volk, ons Nederlandsch Volk, niet gedrongen werd stil te staan bij den mijlpaal, niet gedrongen werd dankbaar terug te blikken, ook op het tijdperk van 25 jaren, waarin onze Koningin, Telg uit het oude Oranje huis, sedert Nov. 1813 met het hersteld Vaderland hereenigd, Neêrlands Kroon draagt. Omdat dit Feest meer is dan enkel openbaar vreugdebetoon, meer dan enkel „volksvermaak”, omdat dit Feest is een dank- en bedestond van ons Neder landsche Volk, dat in zijne geschiedenis, in zijn bestaan, één is met zijn Vorsten huis. Die dank- en bedestond is ons een zegen in dezen moeielijken tijd door God ons gegeven, eene opbouwende en saam- bindende herinnering aan bet tezamen doorleefde, eene opwekking om te blijven een eendrachtig Nederlandsch Volk, welks beteekenis en roeping zoo nauw zijn ver bonden met het Oranjehuis, vanaf Willem den Zwijger, den Vader des Vaderlands, den grondlegger van het eigen vrije Nederlandsche Volk, den grooten voor stander van gewetensvrijheid, welke hij voor allen op gelijke wijze wilde toegepast zien. En zoo is ook het Huldeblijk: de bekostiging van de restauratie van de Graftombe der Oranjes in de Kerk te Toen in 1898 onze Koningin werd ingehuldigd en alom in den lande feesten werden gevierd, bleef ook Pingjum niet achter. Een feestcommissie werd in het leven geroepen en toen September in het land was, verkondden vlaggentooi en bloemenpracht, klokgelui en muziek, dat „het vast verbond gesloten was; het verbond tusschen Land en Koningin”. De feestcommissie bleef bestaan, werd in den loop der jaren zelfs belangrijk uitgebreid en hield bij de jaarlijks terug- keerende festiviteiten de leiding in handen En dat deze haar was toevertrouwd, heeft de ervaring bewezen. Geen plaats in de omgeving heeft ooit luisterrijker en waardiger feest gevierd dan Pingjum. En dat dit mogelijk was, was niet alleen te danken aan de feestcommissie en haar eminenten voorzitter, den heer L. 8. Hilarides, maar ook aan de Pingjumer ingezetenen, die niet alleen financiëel krachtig steunden, maar ook bijna allen mede feest vierden. Kan onze Koningin in September terug zien op Hare 25-jarige regeeringsloopbaan, onze feestcommissie kan mede haar 25-jarig bestaan herdenken. Dat ze dit op luisterrijke wijze denkt te doen, bewijst het in dit blad voor komend programma. Natuurlijk kon in Pingjum, dat zoovele kaatskoningen in zijn midden had, de traditioneele kaats wedstrijd niet ontbreken. Het is het bestuur der Kaatsvereeniging gelukt, zich te verzekeren van de deelneming der acht beste parturen, zoodat de partij interessant belooft te worden. De Maandag is meer aan de schoone kunsten gewijd. Een zangconcours, waar voor zich reeds eenige koren hebben aangemeld en waarbij medailles en een zilveren palmtak als prijzen worden uit geloofd, concerten van „Harmonie” te Pingjum en de Beiersche Capella komen op het programma voor, terwijl een schitterend vuurwerk den dag zal sluiten. ’s Dinsdags wordt een feest gehouden van de leerlingen der Openbare school en de Bewaarschool, waarmede natuurlijk allerlei wedstrijden en ook volksspelen gepaard gaan. Maandag- en Dinsdagavond zal het feest op het electrisch verlicht terrein, dat tot in de puntjes verzorgd wordt, worden voortgezet. In de eerste plaats komen eigen krachten voor het voetlicht onder leiding van den heer L. S. Hilarides. Een 100-tal schoolkinderen en een 16-tal jonge dames zullen diverse dansen uit- habbe njunkenlytsen it plak romme for jongere kréften. len fen de élde garde lykwols is nog altyd op syn plak bliuwn, de hear T. Rinia Szn. In wird fen hilde foar de aid strider for al hwet hy for de for- ieniging dien hat, is hjir wol op syn plak. Hwet it regearingsjubileum oanbilanget, hjiroer kin ik koart wêze. It is algemien bikend lyk as ek bliken docht ut de feesten dy ’t rounom hélden wirdescille, ho heech wy ós Keninginne habbe, net alinne as persoan mar foaral ek as lans- frouwe. Arbeid en frede joegen hjar regear mei troch hjar tadwaen en dêrfor binne wy hjar tankber. It ien mei it oare is dos eiker wol in reden om ris goed ut ’e hoeke to kommen. It program dat op 5 en 6 September ófwirken wirde scil, fynt men fierder yn dit blêd. As it waer dy dagen hwet meiwirkje wol scil alles grif slagje en ós allegearre in pear noflike dagen bisoargje kinne. Soks wolle my mar hoopje. Deemoedig dankbaar klinkt het thans van onze kansels plechtig galmt het van den torentrans over onze hoofden luid jubelend schetteren de fanfares en draagt de wind uit duizend harten over onze vruchtbare landouwen: Mijn schilt ende betrouwen Syt Ghy, O Godt, myn Heer! Op U soo wil ick bouwen Verlaat my nimmermeer! Vijf en twintig jaren vloden heen sedert Wilhelmina de Oranjetroon beklom en Haar volk zijn Vorstin met blijde jubel tonen begroette. Het,Prinsesje van toen werd de Koningin van thans, ontwikkeld tot de vrome landsvrouwe, die in haar roemrijk Huis de groei onzer natie weer spiegelt. Meer dan eens verguisd, vernederd, verjaagd zelfs in dagen van voorspoed was ’t steeds weer een Oranje Vorst, getrouw aan z’nJe Maintiendrai, dio ondank met liefde wist te vergelden en goed en bloed en leven vrijwillig en gaarne gaf om ons land voor ondergang te behoeden. Steeds stonden Oranje en Neerland sterk in hun verbond gesteund door den machtigste der Potentaten. Meer dan 350 jaren bleef het schoon drievoudig snoer: God met Neerland en Oranje onverbroken. Uit de bruisende stroom der historie is het Neerland van voorheen met z’n Oranjehuis, voortge komen als het Nederland van thans met haar Jubileerende Koningin. En de troon onzer Vorstin staat hechter dan ooit. Geen revolutiestorm kon die troon doen sidderen, maar slechts toonen hoe vast die troon geworteld staat in de liefde van ons volk. We hebben een open oog voor de dreigende wolken die zich boven den horizon samenpakken; we voelen de ellende, die onze naburen teistert en geven ons niet over aan lagere harts tochten, die zinloos genot najagen onder het masker van Oranjeversiering. Onze danktoon komt dieper weg, onzefeestjubel heeft grootscher achtergrond, onze blijd schap staat in het teeken van „Uw dienaer, ’t allen stond”. En daarom nullen wij straks dankbaar feesten, zullen we met blijdschap deëlen in de vreugde die zich overal in ons luid uit, zal ons feestkleed gesierd zijn met Oranje en zullen we weer zingen als voor Vijf en Twintig jaren: Wees begroet met Jubeltonen Wees gezegend, schoone dag! Kom ons heerlijk feest nu kronen Gouden loover, zonnelach! Grooten kleinen, grijsheid jeugd, Allen gloeit de borst van vreugd! Juichend strekken wij de handen. Heil U! klinkt door Hollands tuin. Heil U! juub’lon strand en duin. Koningin Koningin der Nederlanden. Witmarsum. 8. van der LAAN. Hoofd der Chr. Nat. School. Lyk as yn oare plakken, scil ek to Makkum in Jubileumfeest balden wirde. Ho kin it ek oars, al sa’n 25 jier wierne wy wend hjir de 31ste Augustus feestelik meienoar to fleren, yn de oarlochsjierren is it der by bliuwn, mar men der wei bigoun. For it doarp wirdt it dubbeld feest, regearingsjubileum fen üs foarstinne en 25-jierieh jubileum fen de Keninginne- forieniging tagelyk. Om earst mei it léste to birjinnen. 25 jier habbe wy hjir meienoar d.w.s. fen alderlei stén en richtinge frijwol elts jier feest fierd op ’e bertedei fen ós Keninginne en dy feesten founen hjir en yndeomjowing altyd tige bijfal. De éldere bistjürders en lieders fen de feesten lezen betreffende het een of ander, hier of daar te houden feest. Overal werd het beste beentje voorgezet om een zoo smakelijk mogelijk en rijk voorzien pro- pramma samen te stellen en ten uitvoer te brengen. Toch kunnen deze feesten niet overal op één lijn gesteld worden. Al ligt er bij velen aan ten grondslag het feit dat H,M. Koningin Wilhelmina dit jaar in de maand September haar 25-jarig regeeringsjubileum zalherdenken, er worden ook feesten gevierd in meer neutralen zin. Men wil voor een paar dagen de gewone zorgen, die ons steeds bezig houden eens op zijde zetten, er bestaat over het algemeen bij een ieder een begrijpelijke en gerechtvaardigde behoefte een paar vroolijke dagen door te brengen. Gepaste vroolijkheid, met vermijding van alles wat naar het banale voert, schaadt den mensch immers abso luut niet. IntegendeelHet brengt ons tot het besef, hoe gelukkig en heerlijk het leven kan zijn, als wij één van hart en één van zin, opgaan in eikaars geluk. Het bevordert de saamhoorigheiddoet bij ons naar voren brengen de idéé, dat wij allen één gemeenschap vormen, het vóór en dóór elkander, kortom de uni verseels verbroedering van alle menschen komt er een stapje nader door. Bij alle te houden feesten in deze dagen is het mooie vooral hier in gelegen, dat men op alle uit te voeren programma’s een flinke plaats heeft ingeruimd voor onze hoop der toekomst, voor het kind. Toen dan ook bekend werd dat de Gemeenteraad van Wonseradeel een bepaalde som had uitgetrokken ten einde de kinderen der openbare, zoowel als die der Christelijke scholen een feest te bereiden, meenden wij ook van vrij zinnigen kant, dat hier de handen in elkaar geslagen moesten worden om de kleinen daarvan te doen profiteeren. Een kind moet men behandelen als een kind, en welk kind houdt nu niet van een schoolfeest? Het personeel der O. L. School en de Permanente Commissie hielden een con ferentie en men besloot, nu niet alleen voor het kind, maar ook voor de vol wassenen een tweedaagsch feest te orga niseeren. Een aantal dames en heeren trok er met inteekenlijsten op uit en zij mochten de voldoening smaken een rijken oogst in te zamelen. 10 en 11 September zal door ons dorp feest worden gevierd, een feest, dat zoo wij hopen, dat van 1913 nog zal overtreffen. Óp pag. 4 van dit blad staat het programma vermeld. Kosten nog moeite zijn gespaard om het feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Het zal de regelings-commissie niets te veel zijn, het een ieder zooveel mogelijk naar den zin te maken, doch het doet hierbij een ernstig beroep op ieders gewaardeerde medewerking. Wanneer allen samen werken, en ook het weer is ons gunstig, dan twijfelen wij er niet aan, of wij zullen 10 en 11 September in Witmarsum een schitterend feest hebben. Een feest, dat er in groote mate toe zal bijdragen, de onderlinge band van gehechtheid en edele sympathie jegens de inwoners van ons dorp nauwer aan te halen. Eén van zin en één van geest! Vieren wij ook ml weer feest! Witmarsum. A. PIEKEMA. Van verschillende vooraanstaande per sonen ontvingen wij de vereerende uit- noodiging, ter gelegenheid van de feesten, die alom in ons land en dus ook in onze naaste omgeving plaats zullen hebben, een Feestgids uit te geven, speciaal inge richt ten dienste van de inwoners der gemeenten Wonseradeel, Hennaardera- deel en Bolsward en in die Feestgids op te nemen de programma’s, zooals die door de Feestcommissie’s zijn opgemaakt en ten uitvoer zullen worden gebracht. Gaarne voldeden wij aan deze verzoeken en aanstonds togen wij aan den arbeid om onze plannen tot verwezenlijking te brengen en mochten daarbij een mede werking ondervinden, die onze hoog gespannen verwachting nog verre overtrof Want niet alleen dat de Feestcommissies ons steunden, door bij wijze van annonces hunne programma’s in ons blad te plaat sen, wij mochten ook wat betreft het redactioneels gedeelte, van vele bekende Heeren een bijdrage ontvangen. De zakenmenschen in de dorpen en steden, bij wien de naam onzer firma, dank zij de uitgave van onze vier bladen: Wonseradeel, Hennaarderadeel, Makkumer Courant en Bolswardsche Courant, zulk een uitstekenden klank heeft, bleven even min achter om ons een blijk van waar- deering te geven. Het groot aantal adver tenties is hiervan het best sprekende bewijs. Onnoodig te zeggen, dat wij ons ge lukkig achten ons te mogen verheugen in zQoveler sympathie en wij allen, die er toe hebben medegewerkt de verschij ning van dit Feestnummer te bevorderen hartelijk dankbaar zijn voor hun door ons zoo ge waardeerden steun. Een steun, die wij ook in de toekomst op prijs zullen weten te stellen. Dit eerste feestnummer, een feestgids voor onze duizenden en duizenden lezers, zal Zaterdag 8 September gevolgd worden door een tweede. Het tweede nummer zal niet onder doen voor het eerste, de namen onzer medewerkers staan ons daarvoor borg. Bolsward. voeren, die, in aanmerking nemende, wat Pingjums jeugd bij vroegere gelegen heden onder dezelfde leiding wist te prestoeren, ongetwijfeld schitterend zullen zijn. Maar ook zorgt de impressario Gosschalk van Amsterdam voor eenige specialiteitennummers op het gebied der acrobatiek, die op elk wereldstad- programma mogen voorkomen. In één woord, het programma is rijk en velen zullen dan ook in de komende dagen naar ons dorp optrekken om met ons op waardige wijze de herdenkingsfeesten te vieren. Pingjum. R. WIELINGA, Hoofd der Openbare School. S FEESTNUMMER 1923 s= I ■e e a BI 1898 k I I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1