der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Pepermunt weerstaat alie aanvallen der concurrentie door «iet te onrtreffen hwaliteit t I I Woensdag 5 September 1923 62ste Jaargang No. 71 Officiëele Advertentie. Uit de Raadszaal. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 OUD-BOLSWARD. Vermaak TROMP - SNEE1K Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden GEMEENTE BOLSWARD, WEEK-AGENDA. Van den Hak op den Tak. 1 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van l5 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. I Bolswardsche Courant II a. j i- i e. OBSERVATOR, I LIV. ■J en D B. Aangenomen met 10 tegen 3 en een zéér fijnen smaak gaan samen bij de echte 71/2 cents LOLLY’S, een adres aan Z. 'E. dan Binnenlandsche Ziken, tot van de aangevraagde sub- er ijs kwam in wen er niet passeeren Wie stad moest, ging te paard Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat Vrijdag 7 Sep tember a.s. het park na 4x/2 UUT ’s namiddags is GESLOTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris: H. HAIT8MA. vergadering plaats onzer Gemeente. aanwezig. Voorzitter de heer S. J. Praamsma, burgemeester. Alvorens tot de behandeling der agenda te kunnen overgaan, moest eerst de beëediging der raadsleden plaats hebben. Nadat alle leden den eed of verklaring hadden afgelegd, sprak de voorzitter de installatie rede uit, waarvoor wij verwijzen naar het Officieels Riadsverslag in ons nummer van a.s. Zaterdag. Benoeming Wethouders. Bij eerste stemming werden herkozen de heeren 8. E. Lanter met 9 en G. C. Eisma met 10 stemmen, voor welker ver- een n^ver en handeldrijvend eeuwen, toen een Deze moest eens op ’t bureau komen, toen de compagnie commandant hem den vorigen avond had zien loepen en keuvelen met een Belgisch officier. De commandant vroeg den onderofficier: „Wat heb je alzoo uit de keuken geklapt toch geen militaire geheimen?!* „Neen, luit’, enkel heb ik hem verteld van onze vloot.* Nu fronste de luitenant zijne wenkbrauwen en infor meerde toen: „En wat was zijn oordeel in deze?* „Toen ik uitgesproken was, luit’, toen lachte hij schalks, en merkte op: een reuzen botsr-vloot!* Na dit aanhoord te hebben, voorspelde de compagnie comman dant zijn mindere: „Daar zit 8 dagen provoost voor je op! Als jij niet met dien kerel had gesproken over onze vloot, dan bad hij nist die voor ons zoo smadelijke uitdrukking gebezigd!* En... de sergeant kon voorloopig opstappen. Nu zullen er wellicht enkele politici onder onze lezers zijn, die denken, dat ik deze gebeurtenis expres aanhaal, om het ontwerp-Vlootwet in een min of meer bespottelijk daglicht te plaatsen. Maar dat is beusch niet zoo, hoor! Bovendien: ik wil mjj hierin beslist neutraal houden, opdat één of meer der Kamerleden straks nè de stemming over dit wetsontwerp, niet zal kunnen zeggen (zulks ter motiveering van zijn stem): „Roodborstje in de Bolswardsche Courant heeft mij op de idéé gebracht, dat onze «loot toch is en bl^ft: een boter-vloot.* Dat, nietwaar, zou onoverkomelijke bezwaren en moeilijkheden kunnen opleveren. Want kleine oorzaken kunnen somtijds groote gevolgen hebben. Zoo heb ik eens hooren vertellen, hoe het eigenlijk is gekomen, dat d« wereld is, zoohls ze is. Twee buiten gewoon zwaarlijvige heeren standen op ’t punt, te Amsterdam in den trein te stappen, om naar Rusland af te reizen. Op ’t perron stonden verschillende hunner kennissen: want ze hadden er vele. Eén hunner, een goed mensch, vroeg heel kort «óór het vertrek en in zijn stem lag groote bezorgd heid! „Maar vrienden, zou er geen kans bestaan, wanneer jullie je heele- maal naar ’t Oosten verplaatst, dat het Europeesche evenwicht verstoord wordt?* Met oogen als «an katuilen moeten de wereld reizigers dezen zegsman hebben nageetaard. Zeker, hij gedroeg zich ook minder netjes. Men moet altijd de kerk in ’t dorp laten. Dat deed ook dien vader. Zijn jongen had een ruit ingegooid, en daarvoor van zijn «ader een flink pak slaag gekregen. De glazenmaker brengt de rekening en daaruit blijkt, dat de tuit maar ééu gulden kost. „Zoo, dat is toch goedkooper, dan ik ge dacht had*, zei de vader, en riep zijn zoon met de woorden: „Hier jongen, daar heb je twee kwartjes; je hebt een pak slaag gehad voor een ruit van een daalder.* Iedereen zal dat als een eerlijke daad be titelen. Doch dien leeraar van de landbouw school ondervond, dat niet allen even eerlijk zijn. Hij gaf les, en vroeg: „Wanneer is het de beste tijd, om appels te gaan plukken Daarop kreeg hij meerdere antwoorden in dezen geest: „Als de boer naar de stadia en hij de hood meegenomen heeft.* Ja, de menschenkinderen zijn nu eenmaal niet allen gelijk. Dat blijkt mede uit het vol gende: Een student zit in zijn studeervertrek het is reeds diep in den nacht. Eens klaps wordt bij opgeschrikt, doordat iemand het raam aan den tuinkant opent. Op ’t volgende moment staat een vagebond vóór bem, die hem een revolver ouder den neus duwt, terwijl hij buldert: „Je geld of je leven!* De aangevallene echter antwoordde heel koelbloedig: „Hier hebt ge mijn leven, door mij zelve geschreven en in kalfsleer gebonden; pr^'s f5.Werkelijk, de roever moet daardoor zóó verslagen zijn geworden, dat hij direct zoo’n exemplaar heeft gekocht, en onmiddellijk daarna, met dit „leven* onder z’n arm, is opgehoepeld. Wordt ge dus ooit ia uw leven eens aan gevallen altijd dezelfde blijven! Nog een staaltje dienaangaande van een ziek el ij ken rentenier. Oek hem werd op een eenzamen weg het traditioneels: je geld of je leven! toegevoegd. Deze liet er op volgen: „Geld heb ik niet, en mijn leven nog maar half.* Vreemde antwoorden, stellig. Maar dan moet u die les in de aardrijkskunde hooren Het was bij gelegenheid, dat de school opziener tegenwoordig was, en de vraag tot een leerling richtte: „Welk land ligt rechtstreeks tegenover ons aan den anderen kant van de aarde?* De jongen zwijgt. De opziener vervolgt dan: „Veronderstel ’t Was in de dagen, dat de schutterij, ook hier ter plaatse nog in bloei ver keerde, toen da schutters zich ep zekeren dag onledig hielden met schijfaehietea. Bij die gelegenheid nu gebeurde het sens, dat een kapitein tot een schutter, die buiten de schijf schoot, zeide: „Onhandige kerel, geef mij je geweer het is doodeenvoudig.* Hij schoot evenwel mis; maar zonder van zijn stuk te geraken, zeide hij; „Ziet ge, zóó doet gij; maar let nu op!* Opnieuw schoot hij, maar het schot gisg niet af „Ziet ge, zóó doen anderen*, zei hij wederom ioi den schutter. Hij legde vervolgens voor derden keer aan. Ditmaal was het schot raak. „Ziet ge, zóó moet ook gij doen!* sprak hij daarop. Vorenvermeld verhaal is mij voor historisch medegedeeldverder kan ik er niet voor instaan. Misschien, dat onze „Observator* er meer van weet? Intusschen, wil ik er dadelijk aantoevoegen, dat Bolswardsche oud-kapiteins zich bet hoegenaamd niet behoeven aan te trekken, want ’t betreft hier geen militair geheim. Iets anders was dat met segeant Tafellaken. Bolswards inwoners staan van oudsher bekend als volkje. In de eerste inham der Noordzee onzen Zuidkant be- spoelde (de Middenzee) dreef meu handel met andere kustlanden. De Hanzestad had evenals Stavoren uitgebreide coaaecties over zee. Toen die zeeboezem allengs dichtslibde, zocht men langs kanalen de zee te bereiken, e» na het ontstaan der Zuiderzee was de weg op Workum aangewezen. Om de koopwaren te vervoeren, de producten van den bodem af te zetten, alsmede de hier ontbrekende waren aan te voeren, was men oudtijds in hoofdzaak op de waterwegen aangewezen. In de kleistreken waren de voetpaden en landwegen een heelen tijd soms onbegaanbaar, en toch was voor enkele plaatsen met anders beschikbaar. Ik sehrssf enkele, want immers elk dorpje »n gehucht, ja vele boerenkpfsteden hadden al vroeg een „wijk", een opvaart tot aan den kom der buurt of het erf der huizinge. Men zal wal weten dat de weekmarktdag op of na 12 November den naam droeg Bólletoiigsrsdei. Bólle noemt meu het wittebrood, van tarwemeel gebakken en dat gaf den uaam aan dien weekmarktsdag, oudtijds de laatste weekmarkt, waarop men in gewone weersomstandigheden de boeren en buitenlui in de stad kou ver wachten. Dan moest aan de Stichtingen en landeigenaren de pacht betaald worden, dan ook maakte kim inslag van het be- noodigde voor dea winter, zoowel spijzen en dranken als kleedage. De boerinne kwam dien dag als ’t «enigszins kou, mee want het ging eigenlijk met eenige fees telijkheid gepaard. De winkeliers, die ep een fliakea afzet rekenen, noodigden de klanten binnen, en die werden goed onthaald, waarbij dan ook witte- en krentebrood niet ontbraken ze moesten mee aaa de bólle, en het gold als 't afscheidsmaal voer langen tijd, want tenzij den donkeren wintertijd waren de wegen z®8> modderig, dat kon, althans niet met een wagen, noodzakelijk naar of loopende. Maar die moddardijken bleven niet, ook toen was men op vooruitgang bedacht. De hoofdwegen ware» eerst aan de beurt om verhard te worden. Veldkeien was een gewild materiaal, oek de af braak vanouds gebouwen, en de binnendijken vroeger aangelegd als waterkeeringen werden nu de paden, waarlangs per as de goederen vervoerd werden, voor zoover het nist per schuit geschiedde. Da verharding der ver keerswegen heeft in onze provincie schatten gevorderd en tot nog toe wordt het wegennet uitgebreid. De steden en gemeenten waren overal op de verbetering der wegen bedacht, waut daar was de welvaart van de plaats mee gebaat. Bolswards omstreken getuigen vol doende van de zorg voor kunstwegen, maar ten plattelands waren de afstanden voor de meeste gemeente» te hoog, en was steun van rijk en provincie gewenscht. Ia 1864 werden in Friesland tot den aanleg van 9 kunstwegen provinciale subsidiën verleend, onder voorwaarde dat daarop geen tollen zullen worden geheven. Het geheeie bedrag der kosten van de sedert 1842 aangelegde of verbeterde wegen in onze provincie (waarvoor subsidie werd verleend) klom tot ruim 4 millioen. De provincie gaf daartoe ongeveer ééa millioen en bet Rijk f 158 000. Doch 't is mijn plan over de op komst zijnde spoorwegen, en dan in betrekking tot onze stad, iets te verhalen. De voor uitgang «as voorheen op verkeersgebied nam door de speorwegen een grooten sprong. Stoomkracht en beweging langs de ijzeren tweeling lijnen dat was, nu men dat een maal kende, je ware, ’t Ligt buiten mijn bestek de wording van het Nederlandsehe spoorwegnet te behandelen, doch voor zoo ver het Friesland betreft, ea inzonderheid de pogingen om ook Bolsward aan een spoorlijn te krijgen mogen hier in her innering gebracht worden. Reeds in 1864 hebben eenige aanzienlijke Friezen zich vereenigd tot een Comité voor den aanleg van een spoorlijn HarlingenHeerenveen, om op die plaats verbinding te hebben met de toen geprojecteerde lijnen. In de raads vergadering van 21 Maart van dat jaar werd behandeld het verzoek van de heeren P. B. J Vegelin van Claerbergen c.s. om een bijdrage tot de voorloopige kosten ea tot de rente- garautis voor een aan te leggen spoorweg- lijn, waaraan ook Bolsward zou worden opgenomea. Verzocht werd: l0. De belang stelling in den aanleg te toonen, door het indienen van Minister van ondersteuning sidie dit werd aangenomen. 2°. Een bijdrage tot bestrijding der voor- loopige kosten. Dit werd afgewezen, die ’t op touw zette, moest oek de voorbereiding op zich nemen. 8°. Een rentegarantie dit werd aan gehouden tot het gebleken zal zijn, welke richting aan den weg zal worden gegeven. Het plan was de lijn van Harlingen over Bolsward, Sneek en Joure naar Heersnveen te leggen. Hoewel het Comité zelf voorging «en flinke inschrijving te nemen, de Pro vincie f 100.000 beschikbaar stelde en ook de betrokken gemeenten zich niet onbetuigd lieten, kwam toch het benoodigde geld niet bijeen eu niet lang daarna liet het Comité zich ontbinden. Hier ter stede had zich evenwel een Com missie gevormd, die, in overleg met eenige heeren uit Sneek, aandeelen trachtten te plaatsen voor een spoorlijn iu andere richtieg en wel van Leeuwarden naar den Zuidhoek cm met aen bootveer verbinding der Noor- delijke provinciën met Holland en het Zuiden te krijgsn. Ds Noord Holiatsdsch Frissche-Spoorweg is, zoo men weet, met heel veel wikken en wegen tot stand gekomen. De Commissie hier te Bolsward bestond uit de heeren B. M. Ament, W. van Hulst, J. de la Lande Cremer, G. Sohrakamp en J. Binkes Ieder dezer heeren stelde de gelegenheid open om voor de deelneming bij hen in te schrijven. Hoe groot de geldelijke belangstelling der ingezetenen was is begrijpelijkerwijs niet openbaar gemaakt, denkelijk echter liet men zich niet onbetuigd en ook ons gemeentebestuur verklaarde zich warm voor stander. In de vergadering «au 18 Maart 1865 werd besloten dat er voor rekening der Gemeente 200 aandeeien zouden worden genossen een bedrag van f 50.000, onder voorwaard® dat het station bij Bols ward wordt geplaatst in overleg en wet goedkeuring van Burgemeester ea Wet houders. Niet onvermeld mag ik hier laten, dat het Gasthuis op zich had genomen, dat bedrag te zullen storten. De Gemeente op zich zelf dus kon pronken met geleende veeren gelukkig echter waar men zoo’n pluimdier heeft ongelukkig dat de veeren niet opgevorderd zijn. Echter het verloop van deze en nog meerdere spooronderhande- liagen zullen volgen. Belangstelling is door de gemeente en de ingezetenen voldoende getoond, en een samenloop van omstandig heden heeft er toe geleid, dat nog altoos de hoop is gebleven, maar de werkelijkheid om aan ’t spoor te komen uiet verwezen lijkt is. Gegroet, In deze rubriek worden gratis alie aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 5 Sept.: Gebouw „de Doele”. 51e opvoering van: „Een gescheiden Vrouw”, ’s avonds 8 uur. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7‘/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Donderdag 6 Sept.: Gebouw „de Doele”. 135é opvoering van: „Polly Perkins”, ’s avonds 8 uur. Handicap-Draverij, ’s nam. 2 uur. Zangvereeniging „De Lofstem” Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 7 Sept.: Gebouw „de Doele”. 65e opvoering van ’t familie-blijspel„Z. B. B. H. H.” des avonds 8 uur. Ringfietsen om luxe voorwerpen bij Café „De Drie Kronen” van H. Gaarmann, ’s nam. V/2 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 8 Sept.: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van 5’/2—6’/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7’/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 10 Sept.: Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Korfballen, ’s avonds 8 uur op ’t Sportterrein. R.K. Werklieden-Vereen. Ringvergadering ’s avonds 8 uur in ’t R.K. Werklieden gebouw. Dinsdag 11 Sept.: Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. «Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg”’ Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Woensdag 12 Sept.: Jubileum-feesten. ’s Morgens 8 uur. Koraal- muziek op den toren van het Stadhuis. 83/4 uur. Klokgelui. 9 uur. Dienst in alle kerken. 11 uur. Kinderaubade voor het Stadhuis, onder leiding van den heer A. Alt. Daarna optocht van ruim 1200 kinderen. ’s Middags 1 uur. Groot Kinderfeest op het Sportterrein. 5 uur. Openluchtspel: „DER FRIEZEN TANK”, van Y. Schuitmaker. Eerste opvoeringsrecht voor Bolsward. ’s Avonds 8 uur. Zanguitvoering van 4 koren in het Park, tevens muziek van „Andante”. Met verlichting. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7'/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarmann). Dinsdagmorgen 10 anr had de eerste van den nieuwen Raad Alle 18 leden waren kiesing de Burgemeester een woord van dank sprak en hierbij herinnerde aan de aangename samenwerking welke steeds tus schen hem en de beide wethouders heeft plaats gehad. Benoeming Commission. Bedrijfs ommissie (gas en electr.) In de vacature J. Wesseling wordt met 6 stemmen gekozen de heer D. B. Eerdmans. Verder verkregen de heeren A. C. H. Pan nekoek Loois 8, T. van der Zee en Va® der Wal ieder 1 stem, 2 blanco’s. Vacature T. van der Zee. Uitslag: gekozen T. v. d. Zee met 9 stemmen; T. H. de Boer 1, blanco’s 8. b. Commissie gem.-reiniging. Vacature P. D. v. d. Klei. Uitslag: gekozen P. D. van der Klei met 8 stemmen; T. H. de Boer 1, 4 blanco’s. Vacature M. Yssels. Uitslag: gekozen M. Ysseis met 8 stemme». Ykema 1, 4 blanco’s. Commissie Strafverordeningen. Vacature J. Haima. Uitslag: gekozen J. Haima met 11 stemmen, 2 blanco’s Vacature D. B. Eerdmans. Uitslag: eek< zen J. de Haan met 7 stemmen, D. B. Eerdmans 4, 2 blanco’s. d, Commissie Muziekkorps. Vacature A. C. H. Pannekoek Loois. Uitslag: gekozen A. O. H. Pannekoek Loois met 11 stemmen, 2 blanco’s. Vacature B. Stockmann. Uitslag: gekozen J. Boekema met 7 stemmen, Ykema en T. H. de Boer ieder 1, 4 blanco’s. Commissie Woning- en Grondbedrijf. Vacature J. Haima. Uitslag: gekozen J. Haima met 11 stemmen, 2 blanco’s. Vacature J. Wesseling. Uitslag: gekozen Ykema met 7 stemmen. J. Boekema en T. H. de Boer ieder 1 stem, 4 blanco’s f. Commissie georganiseerd overleg. Vacature 8. E. Lanter. Uitslag: gekozen T. «an der Zse met 7 stemmen, M. Yssels, D. B. Eerdmans en P. v. d. Klei ieder 1 stem, 3 blanco’s. Vacature D. B Eerdmans.Uitslag: gekozen Van der Wal met 7 stemmen, D, B. E-rdmans en M. Yssels ieder 1 stem, 4 blanco’s. Vacature L. Mol. Uitslag: gekozen T. H. de Boer met 6 stemmen, M. Yssels 3, Pannekoek Loois 1, 8 blanco’s. g. Leden Houckemaleen. Vacature D, B. Eerdmans. Uitslag: ge kozen D. B Eerdmans met 9 stemmen, J. Haima 2, 2 blanco’s. Vacature L. Roode. Uitslag: gekozen J. de Haan met 7 stemmen, A. C. H. Pannekoek Loois, T. H. de Boer, J. Haima en Ykema ieder 1 stem, 2 blanco. Punt 4. Voorstel B. en W. tot ephef fing van het vervolgonderwijs, lokte eeaige discussie uit, waaraan deelnamen de heeren Pannekoek Loois, J. Haima Eerdmans. stemmen. Punt 5. Vaststelling wijziging gemeente- begrooting 1923. Aangenomen met alge- meene s'emmen. (Zie het uitvoeriger verslag volgend nummer).

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1