Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Pepermunl I 4 De les in „Zweedsche Gymnastiek”. No. 74 s Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 OUD-BOLSWARD. Woensdag 19 September 1923 62ste Jaargang I i gaat Overal! en Bovenal! 1 WEEK-AGENDA. uur 9 3 a Zijn I I I Al drcomend 1' 3 r Rapport van de Jury voor de Gevel- en Buurtversiering méér dan te stelles kennen. groote last. naar school i. j I Jl C. KAN. Hiermede bedoel ik de ouders vaa de leerlingen der O. L. Bch., die niet door werkzaamheden e.d.g. waren verhinderd. particuliere zijde getoond werd, is niet toe ging er wel den De de l^n van het Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Buurtversiering en. Aan de Commissie van: Dijlakker en Zandbuurt elk een le prijs, omdat de Dijlakker, boven de gewone versiering, een geheel nieuw idee, n.l. een completen tuin heeft aangelegd en netjes onderhouden; en omdat de Zandbuurt een straat heel gezellig met bogen heeft over spannen, en beiden overdag en ’s avonds een prachtig aanzien gaf. Aan da Zandster- brug ontbrak de versiering langs de boog, boven het water. Zoo was ook het einde van de Dijlakker meer treurig dan feestelijk, in tegenstelling met de vele brugjes, welke verdienstelijk waren opgedost. Sneekerpoort de 2e prijs, omdat de een tonige straat als het ware met één slag in een gezellige omgeving herschapen was, met boompjes en oranje-masten. De eere poort, n.l. het- bovengedeelte, sprak nog wel van een roemryk verleden, toen het werd gedragen door twee paar monumentale pilaren of kolommen, welke nu verdwaald in de straat rondzwierven, en dit boveneind zich nu maar op twee schrale palen moest vertrouwen, meer hangende dan staande. Nieuwe Turf kade de 8e prijs, wegens de goede dag- en avond versiering. Was de eerepoort bij de Dijk wat gedrukt of slap en licht, die bij de gasthuisbrug daaren tegen was heel goed. Het gemis van de vroegere boomen voor den wandelaar, was aardig vervangen door een rij vlaggen en guirlanders. Franekerstraat de 4e prijs. Haar ver siering was hoofdzakelijk de eerepoort. Deze was de mooiste en de monumentaalste poort in de stad. Hoe ver keizerskronen kunnen rollen, bleek hier uit de versiering met zoo’n exemplaar. Met het nitsteken van vlaggen over de straat kan hier in ’t vervolg nog wel wat meer berjjkt worden. In volgorde kunnen nu worden genoemd de Jongemastraat, die het overdag wel aardig deed, doch er ’s avonds alleen een eerepoort voor op liet draaien. De dennen boompjes kwamen niet boven de feestgangers uit en veroorzaakten daardoor het tegendeel van het geen bedoeld was. Met een gevaarlijke topzware eerepoort op dunne beenen onderhield ze de feestelijke stemming met de Dijk, en met een mooie poort maakte ze front naar de Raadhuistoren. De monumentaalheid dezer poort leed echter door de boven omhelzing van de bewaarschool en de kuiperij. De wakkere Blauwpoortcommissie mocht haar eentonig paradeplein overlaten aan de ruiterij en zocht haar toevlucht in een prieel tegen het plantsoen. Hoewel mooi van idee en opzet heeft ze haar kracht er toch niet ten volle in ontplooid. Blijkbaar was ze op rantsoen gesteld met bekleedings- Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Aan het Comité voor de Jubileumfeesten te Bolsward. hlyne Heeren, Wij hebben de eer U bij dezen rapport te doen toekomen van de ons omgedragen taak. Tot leering der deelnemers achten wij publicatie hiervan wel gewenscht. Voor buurtversiering hadden zich zeven en voor gevel versiering drie aangegeven. Het aantal versierde gevels, welke niet waren opgegeven, was echter veel grooter. In het algemeen is er veel meer werk van de versiering der stad gemaakt dan het vorige jaar en ze is mede door het electrisch licht beter geslaagd. Overwogen is o.a. het karakter der ver siering bij dag en bij avond, zoodat goed* tot uitdrukking kwam, dat het ter eere van de Oranjes was, hetzjj door kleuren of door vormen als anderszins. Enkelen hadden dit geheel verwaarloosd, door alleen met groen te versieren, anderen door te weinig oranje-kleuren aan te brengen, of doordat de illuminatie een reclame was voor eigen zaak. Gelukkig was bij verre weg de meesten te zien, dat het bedoelde: Oranje Boven. Een zeer belangrijk punt bij de buurt versiering is het bestaande straatbeeld. Zoo hebben het Zand en Dijlakker met hun gezellige smalle straten, grachten en bruggen een groote sprong voor, bij de breede ongezellige en eentonige straten als De Dijk en Bargefenne. Daarom zjjn door ons aan de eersten ook veel hooger eisehen gesteld. Natuurlijk is zulks ook wel opgemerkt door het Eere-Comité, met haar scherpen blik, en hopelijk gaat ze daar een blij vende beplanting met voortuintjes overwegen. Met electr. illuminatie blijkt dat veel is te bereiken. In het algemeen is hierbij echter niet voldoende in aanmerking ge- Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Nu wij de vacantie achter den rug hebben, ontsnapt menig ouder een zucht van verlichting, blij dat hun kinderen weer naar school kunnen. Ik kan hun daarin geen ongelijk geven. Het is voor ouders, wier kinderen gedurende de vacantie thuis moeten blijven, een Gelukkig dat zij dan weer kunnen gaan. Ik vraag mij dan wel eens af wat nu het meest door de ouders wordt gewaardeerd: le. De groote vrijheid die zij ver krijgen doordat zoo’n druk gedoe van kinderen om zich heen niet meer hinderlijk is bij het verrichten van hunne alle- daagsche werkzaamheden, of: 2e. Het genot overtuigd te zijn, dat hun kinderen weer onder de hoede van vertrouwde onderwijzers of onderwijzeressen in de gelegenheid worden gesteld goed onderwijs te ontvangen. Na helt mijn msening een weinig over naar ad 2, tenminste wanneer ik als basis neem het aantal belangstellende ouders dat aanwezig was bij de Zweedsche gym nastiekles. Ik had gedacht dat het vak ^Lichamelijke Oefening” van die zijde meer belangstelling zou hebben. Gelukkig gaven wel blijk van hunne belangstelling de doktoren, wethouders en hoofden van scholen met onderwijzend personeel, alsmede de pers. Uit die matige belangstelling der ouders trek ik twee conclusies. le. Er zijn ouders, die de overtuiging hebben dat de lichaamsoefeningen, zooals die te Bolsward worden gegeven, noodzakelijk en goed zijn (zie ad 2 hierboven) evenals de andere onderwijsvakken. 2e conclusie. Er zijn ouders, die ge dacht hebben: ,/Ik heb toch geen verstand van Fransche, Duitsche, Engelsche ef Zweedsche Gymnastiek, ik blijf maar thuis”. Voor degenen die door werkzaamheden en dergelijke verhinderd waren, sp^t het mij, de les niet op een ander uur te hebben gegeven. Voor de overtuigden spijt het mij, dat zij zich niet hebben overtuigd van hunne overtuiging^ dan hadden zij misschien op getogen naar huis gegaan. En voor de geen-verstand-hebbers van Fr., D., E. of Zw. Gymn. wil ik in eenige volgende nos. trachten duidelijk te maken het verschil tusschen Duiteche Gymnastiek en Zweedsche Gymnastiek, met als slot de D., Zw., Hollandsche Gymn. of het zgn. eclectische stelsel. Ecléctiseh uitkiezend. nomen, onze smalle straten, met te geringe afstand van den aanschouwer, zoodat het spoedig te seherp en te sterk verlicht is en den aanschouwer wat doet verblinden. Met de mooie raadhuistoren was dit door den grooteren afstand niet het geval. Een zachte verlichting, als b.v. de W boven den ingang van het Gasthuis, met lampjes van matglas, doet het oog weldadig aan en geeft daardoor beter gezicht op den omvang van het geheel. Bij een oranjefeest kan echter een dubbel effect bereikt worden met oranje-matlampjes als in de Weeshuis tuin, daar dan tevens dagversiering ver kregen wordt. Werd met de dag-versiering soms te weinig rekening met de naaste omgeving gehouden, dit was ook het geval met de illuminatie. Als goed voorbeeld noemen we de Raadhuistoren, welke mooi was door den donkeren achtergrond. Bij de huizen en winkels was soms het schijnsel van het scherpe licht, dat van binnen naar buiten viel, hinderlijk en deed de illuminatie minder goed tot zijn recht komen. Met versiering van lampions bleek (bij windstilte) veel te bereiken, zoowel bij avond als bij dag. Al te dicht aan den waterspiegel schijnen ze nog geen lust tot schitteren te hebben. Vorenstaande op- en aanmerkingen dienen alleen tot leering, en bedoelen volstrekt niet, dat het werk, hoe gering ook van omvang, niet gewaardeerd wordt. Integen deel, waar het in hoofdzaak amateurswerk is, en dit waard is ’t op hoogen prijs te stellen, verzoeken wij U, om neg een prijs de bedoeling was, beschikbaar en de prijzen als volgt toe te materiaal voor de wander enz. en zijn haar in der haast nog drie ve:l te sterke gloei lampen met een bundel draden toegeslingerd, in plaats van een rusdg rijtje zachte lampjes langs deu geheelen bovenkant. Gelukkig was het wel te zien dat het ter eere van Oranje was. De Appelmarkt belooft voor de toekomst iets nieuws, hetgeen nu nog niet duidelijk was. Thans leek het op de berg die een muis baarde. Gevelversieringen die zieh hadden aangegeven. Aangegeven hadden zich, het Gasthuis, Bosma aan de Dijk en Osinga aan de Marktstraat. Eerste prijs het Gasthuis, voor illuminatie van de hoofdingang. We hadden echter verwacht, bij dit zeldzaam jubileum een geheele verlichting van het monumentale gebouw. Tweede prijs aan den heer Bosma. Hier was echter te veel gegeven. Bij avond moest er geen licht branden op de ver dieping, en door de winkel gordijnen zoo ver te laten zakken, dat het winkellicht den aanschouwer niet meer in de oogen viel, was de boot beter uitgekomen. De overigen konden het niet tot een prijs brengen. Gevelversieringen die zich niet hadden aangegeven. Eerste prijs aan dokter Beekhuis, Gr. Dijlakker, vooral wegens de illuminatie van gevel en bootje. Tweede prijs aan Burgemeester Praamsma, voor de versiering met het mooiste oranje karakter en zeldzame avotdbelichting. Derde prijs aan sigarenwinkel van heer Eerdmans aan de Marktstraat, rijen vlagjes hadden meer gebouw moeten volgen. Vierde prijs aan den heer Horjus a.d. Klippen, wegens zeldzame gevelversiering met een Oranje-vers, geschilderd op een doek en opgediept uit de binnenkant van een tabaksdoos, reeds honderden jaren oud en gevonden bij het baggeren der gracht, hetwelk als volgt luidt en te zingen is op de wijze van Psalm 89: Oranje, door Gods kracht, geeft eendracht, [vrede en macht. Zoolang als Zon en Maan zal aan den Hemel [schenen, Zal nooit de Oranjekleur verwelken of ver dwijnen. Zoolang Jehova God, gedenkt aan [Verbond, En Zijnen boog vertoont aan dit beneden zond, Zoolang er schepselen zijn die hunnen Maker [loven, Zoolang de wereld staat, blijft nog Oranje [boven. Voorts waren er nog verscheidene gevels meer en minder versierd, welke uw Comité ons verzocht te beoordeelen in volgorde. In den Hof van Holland en firma Plan tings was het Oranje buiten en (O)ranje binnen. De betrekkelijke ouderwetsche gasilluminatie bij de laatste deed toch levendig en goed aan. Een bos Kerstfeesttakken klampte zich in de Hoogstraat boven een deur vast. De boerderij van den heer Popma spande de kroon van de boerderijen met een reus achtigs W van lampions. De Armhuisingang was armoedig versierd met groen en vetpotjes en dito vlag en als zoodanig nog karakterastiek. Bij Runia aan de Dijk, was te zien hoe met de elec- trische illuminatie op heel eenvoudige wijze een winkelraam goed versierd kan worden. Na een paar weken achter de draaimolen schuil gezeten te hebben, kwam op het Hengstepad de huisgevel van den heer Vlietstra thans blij, met groen en oranje te voorschijn. Bij den apotheker Hendriks bleek dat met een groep vlagjes om het portret van Hare Majesteit en een rij oranjebloemen ook wel wat goeds te bereiken is. Op het Marktplein was aan twee gevels thans reclameverlichting aangebracht. Dat is wel goed voor de zaak, maar pleit niet voor de smaak bij dit feest. Aan de Dijkstraat was een gevel versierd door het wegnemen van een reclamebord van het feest van 1922; maar nu maakte een reclamedoek van de overbuur, de lucht boven je hoofd onrustig. Dat de gelijkheid in kleur niet goed is, toonde de boekwinkel aan de Marktstraat. Is Oranje, blijft Oranje, zal Oranje wezen, In deze rubriek worden gratis allé aankon digingen van vergaderingen enz. opgenomen. Woensdag 19 Sept.: „Patrimonium”. Vergadering ’s avonds 8 uur in de Consistorie Witheerenstraat. Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7’/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarman). N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Donderdag 20 Sept.: Verkooping Burgerhuis, ’s avonds 7 door not. Feitsma in café Hoekstra. Zangvereeniging „De Lofstem” Repetitie ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Vrijdag 21 Sept.: Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 22 Sept.: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5’/2—G'/v uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7'/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 24 Sept.: Chr. Jongelings-Vereén. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, ’s avonds vanaf 7'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Dinsdag 25 Sept.: Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 6 tot 11 uur in „De Wijnberg’” Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Woensdag 26 Sept.: Schaakclub „Westergoö”. Speelavond, aan vang l'li uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond van 7 tot 11 uur in café „De Drie Kronen” (H. Gaarmann). Toen in het najaar van 1865 een dage- iijksche dienst per hondenkar op Harlingen werd geopend door Siebren Piso, werd dat spottend een surrogaat van den spoortrein genoemd. Ik zag nog een bericht dat die honden van Piso in den nacht van 10 April ’66, los zijn gebroken en vreeselijk huishielden in de kippenhokken en weer noemde een spotvogel dat: dat de locomo tieven zijn ontspoord. Doch, alle spotternij ter zijde stellend, vindt men misschien wel waaïd, het bericht ever die hondenhistorie nog eens te lezen. »In den vroegen morgen van heden (10 April) was ons vreedzaam Bolsward het tooneel eener Bengaalsche verwoesting in miniatuur. Twee honden van den hondenkoetsier Piso, wisten zich van hun kluisters te ontslaan en begonnen met het kippenhok te plunderen in hun nabijheid. Niet tevreden dat zij daar alle kippen hadden doodgebeten, vlogen ze als razende wolven over schuttingen en heiningen en brachten in nog vier kippenhokken groote verwoesting teweeg. In heel korten tijd waren ruim twintig kippen gedood, en waren glasramen en traliewerk vernield. Ook was het linnen, dat hier en daar te bleeken lag, met vuil en bloed bemorst en de woedende dieren gingen toen nog een bezoek brengen in de horlogemakerswerk- plaats van P. Dikhof. Dia werkplaats bestond uit esn houten loods, waarin ook een kippenhok was. Om ook bjj die kippen te komen werd vrijwat schade teweeg gebracht aan gereedschappen en horloges, wijl alles door elkaar gesmeten werd. De woedende honden zijn eindelijk, toen reeds heel wat angst en ontsteltenis in die buurt was ontstaan, door den inmiddels thuis gekomen eigenaar gegrepen en afge maakt.”I Maar toen men daarna tot rust was gekomen, kreeg men toch medelijden met Kso, die nu zijn trekdieren miste en eigenlijk aan de openbare veiligheid had moeten opofferen. Door eenige ingezetenen werd hij dan ook in staat gesteld weer een paar andere honden aan te koopen en dan liefst een paar dat des nachts niet in de buurt de nachtrust verstoorde met hun gehuil en gejank, waaraan die boosdoeners en kippenmoordenaars zich ook meermalen schuldig maakten. Doch na dit bloedig intermezzo moet ik weer den spoorwegenaanleg ter hand nemen. In Mei van datzelfde jaar 1866, werd de spoorlijn HarlingenGroningen, feestelijk geopend en dat bracht ook weer de gemoe deren in beweging voor de andere lijn, die van Harlingen zou uitgaan. De jubel- klanken wekten ook hier te Bolsward de hoop, dat men hier nog eens zou jubelen. Een dichterlijk gestemd inwoner, die buiten de St. Janspoort stond uit te zien en te luisteren of niet barges en vrachtwagens hun zwanenzang zongen, schreef: Wij zien een trekschuit door ’t rimplend [water varen, Nadat de jager, op zjjn knol als vast gesmeed, ons zijn muzikale klanken [hooren deed. Ja, de schuit, waar Friezen en Germanen LV. /?-ƒ-;? 3 Het Comité voor den aanleg van een spoorweg HarlingenHeerenveen, in het vorig artikel vermeld, vond geen voldoenden steun. Wel werd in de betrokken ge meenten eenige belangstelling getoond, en ook werd in de bladen hoog opgegeven van het belang der onderneming, ook waren enkele der gemeentebesturen bereid een flink aandeel in de zaak te nemen, over het geheel was de bezittende klasse er niet warm voor te krijgen. Behalve de reeds vermelde toezegging van ons Gemeente bestuur en de gelegenheid om in te schrijven voor aandeelen; bjj de plaatselijke leden der commissie werd ook de inschrijving opengesteld aan het kantoor van den kassier J. Brouwer Dz. Hoeveel belangstelling van particuliere zijde getoond werd, is niet openbaar gemaakt. Af en toe ging er wel eens een gerucht, dat er reeds heel wat geld beschikbaar was, dat de rente der aandeelen minstens op 4 procent kon ge steld worden, de zaak scheen toch niet te willen opschieten en er verliepen twee jaren in stille berusting. Toen in het najaar wordt dan: Is een groene, bljjft een groene, zal een groene wezen. Met kleine wimpeltjes in kleuren zooals aan de Sneekerweg gaat het beter. De bekende W’s van vetpotjes waren ook nu op het Kleinzand te zien. Als mooie tuinversiering dient nog ge noemd de mot lampions versierde tuin van de pastorie der St. Franciskerk; benevens de voortuin van het Weeshuis met de electr. oranjeboom en vetpotjes langs de paden en versierde poort. De verlichting dezer poort bemoeilijkte echter een goed gezicht op de mooie oranjeboom. De vindingrijkheid, energie, inspanning en volharding der deelnemers aan de ver siering der stad in zoo’n korten tijd, is boven onzen lof. Met een woord van dank aan de deel nemers, bieden wij dit rapport aan het Comité van de Jubileumfeesten aan. De Jury voor die zaak, A. ALT. J. P. POSTMA. W. van STRATEN, (rapporteur). Buiten mededinging, Bed. 1 Bolswardsche Courant 'I F B 1 i d j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1