Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward DE FIJNSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLUK VOORDEELIG DE WUZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZUN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT Woensdag 26 September 1923 No. 76 62ste Jaargang I’ Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 OUD-BOLSWARD. Vol lof zijn de Winkeliers over onze schitterende aanbiedingen in Sigaren. GEEN WONDER! TROMP - SNEEK GDÜ! WEEK-AGENDA. OBSERVATOR. TEGEN DE VLOOTWET. Verg. te 1 I] nit alle deelèn des lands: en Groningen, uit Limburg, Brabant, uit nagenoeg alle Nu de tijd voor het houden van vergade ringen en uitvoeringen weer is aangebroken, maken wij de bestuurders van vereenigingen attent op deze rubriek, waarin aankondi gingen enz. gratis worden opgenomen. Op gaven hiervoor gelieve men tot Diusdags- avonds aan ons in te zenden. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij hen aan, terwijl wij ons tevens houden aanbevolen voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatiebiljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. Firma B. CUPERUS Az. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. geest daarin licht zoude aanbrengen, en ook nu nog met geen bezwaren of klachten voor den dag zouden zijn gekomen, ware het niet dat bij het Gouvernement alle mogelijke pressie wordt uitgeoefend om andere lijnen van Staatswege te subsi- dieeren, zooals de lijn Arnhem-Nijmegen dat zij Nijmegen gaarne de hulp gunnen enz. maar overtuigd zijn dat die stad in het bezit is van een waterweg, waarbij onze bochtige smalle vaarten in het niet vallen dat zij daarom de vrijheid nemen, zich met allen eerbied tot Uwe Majesteit te wenden met verzoek, dat het Uwe Majesteit moge behagen, zoodanige middelen te beramen dat onze Gemeente vooraf in het genot van het spoor worde gesteld, waartoe een ruime tegemoetkoming voor de geprojec teerde lijn Heerenveen-Harlingen bevor derlijk zou zijn, en ook het nijvere Sneek met belangrijken handel alleszins zoude zijn gebaat. en Bolsward geacht als de marktplaatsen van de omringende landerijen en dorpen met nijvere bevolking. Hoe beter de ge legenheid tot reizen is, des te meer gebruik van die gelegenheden wordt gemaakt. Wanneer eenmaal or»«e stad door den spoorweg aan ’t verkeefsnet is aangesloten, zullen meer reizigers es vreemdelingen haar bezoeken, en ’t gevolg zal natuurlijk zijn: meer vertier, grooter levendigheid, uitgebreider handel. Edoch, er waren ook die de zaak van een anderen kant bezagen wat de volgende maal ook kortelijk zal worden vermeld. Gegroet £6-9 -Z3 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. ’t Welk doende, (Volgen, de Onderteekeningen.) Dit adres, dat er op het eerste gezicht als serieus bedoeld uitziet, doch dat bij meer aandachtige lezing zich doet kennen als een aardigheid, had echter het gevolg, dat er in de pers weer over die spoorweg plannen geschreven werd. In de Arnhemsche Courant werd zelfs een stuk opgenomen, dat het bevreemdend werd gevonden van de Bolswarders dat zij een verzoek om subsidie doen met achterstelling van andere plaatsen. De schrijver zou het doeltref fender gevonden hebben, de subsidie voor te bevelen om dan voor een dergelijk voorrecht te »Een zaak van het hoogste gewicht voor de plaats onzer woordig (Nov. 1869) het onderwerp vele gesprekken belangstelling en dienstel jj ke mannen den aanleg van Harlingen, over Te Amsterdam zijn Zondag twee demon straties tegen de Vlootwet gehouden, waarvan vooral die der 8. D. A. P. en het N. V. V. schitterend is geslaagd. Deze betooging moet een overweldigende indruk gemaakt hebben, vanwege het reusacbtig aantal deelnemers. Maanden tevoren is ze tot in de kleinste onderdeelen organisatorisch voorbereid. Ongeveer veertig extra treinen brachten betongers aan uit Friesland Zeeland en 1 streken, die daar tusschen-in liggen. De organisatoren van deze revue van het sociaal-democratische arbeiderselement hebben de besturen der vereenigingen in het land van dienstregelingen voorzien en zich geregeld op de hoogte doen stellen van het aantal deelnemers aan de trein reizen; daardoor was Zaterdagavond bij de leiding bekend, dat per trein Zondag te Amsterdam 39.000 betoogere zouden arri- veeren. Er kwamen er ook per boot, er kwamen er met vrachtauto’s. Van die vehikels stonden er, toen de meeting op het IJsclubterrein was begon nen, honderdvijftig op het Weesperplein. En van verren afstand kwamen er velen met deze wagens, één gezelschap zelfs van Steenwijk. Dan de fietsers. Hun aantal was ook vrij groot; er waren er bij die urenlang hadden gereden in den stortregen. Aan de stations en de aanleg plaatsen der booten, den ganschen Zondag morgen een buitengewone drukte. De arriveerende groepen, zooals die uit R’dam met 6000, Den Haag met 3000 en een aantal andere plaatsen, tezamen eveneens met een groot aantal deelnemers, vormden elk op zichzelf vrij lange stoeten. Met de muziek voorop, vaandels en dundoeken door inwoning maakt tegen- van en van de voortdurende zorg van eenige ver uit. Wij bedoelen den spoorweg, die van Bolsward en Sneek naar Heerenveen zal leiden. In eenige dag- en en weekbladen komt dezer dagen het bericht voor, dat de statuten voor genoemden spoor weg door de Oom missie zijn vastgesield en onmiddellijk de voorloopige concessie zal worden aangevraagd. Het voor en tegen, dat natuurlijk hier, als bij elke zaak, wordt aangevoerd, werd vooral in betrekking tot onze stad besproken. Om niet te uitvoerig te worden zal ik de hoofdzaken alleen aanstippen. Bij den enormen vooruitgang die op industrieel en handelsgebied plaats vindt, moet zeker elk middel, dat de belangen daarvan kan bevorderen, met ijverige hand worden aangegrepen; en onder die middelen is zeker snelheid van vervoer voor het handelsverkeer een der eersten. De kern achtige uitdrukking van onze overzeesche naburen ^Time is money” bevat zooveel waarheid, dat er niemand wordt gevonden, die ze niet volmondig erkent. Handelaars en beursspeculanten weten het, hoe van de winst van enkele oogenblikken soms belangrijke voordeelen kunnen afhangen en ’t verlies van weinige uren meermalen groot nadeel kan berokkenen. In onzen tijd van stoom en machines lijkt het wel of ook de menschen zelf met minder ge duld zijn bedeeld dan onze goede voorouders. Het «Festina lente” (langzaam gaat zeker) der ouden past niet meer in onzen tijd. Wie kan zich thans nog, als wijlen zijn grootvader rustig neerzetten in kamerjapon en mat den slaapmuts op, blauwe kringetjes blazend uit de lange Goudsche pijp, en in zijn krant het nieuws met kalmte nagaan, nieuws dat reeds eenige dagen oud is? Wie schrikt niet voor een dagreis in de be dompte roef der trekschuit? de trek schuit! omdat de beurs niet toelaat gebruik te maken van de rammelende voermans- wagens, die van hier nog de eenige reis gelegenheid vormen zij het ook dat ze nu omnibus of een ander vreemd woord er voor gebruiken, dat deftig klinkt! Vooruitgang is ’t wachtwoord onzer dagen in stoffelijk en in geestelijken zin. Ja, vooruitgang predikt onze eeuw, de hersenen worden ingespannen, de handen ineengeslagen, plannen beraamd, besproken, uitgevoerd De Zuidwestelijke hoek van onze provincie, een der rijkste en vruchtbaarste streken, ligt nog te veel afgezonderd van het overige deel des lands en van de hoofdplaatsen van handel en verkeer. De belangrijke uitvoer van dit deel onzer provincie ver- eischt betere middelen van vervoer dan tot heden bestaan; het handelsverkeer moet bevorderd worden. Van groot belang wordt de spoorverbinding voor de steden Sneek Woensdag 26 Sept.: Schaakclub „Westergoo”, Speelavond, aan vang om 7‘/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Biljartclub „Jan Wiemers”. Vergadering des avonds 8 uur, bij den heer H. Gaarmann, café „De Drie Kronen”. N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. R.K. Deb. club „Dr. Schaepmann”. ’s avonds 8 uur. Donderdag 27 Sept.: R.K. Jongensbond, onder-afd. van het Kruis- verbond. Vergadering ’s avonds 7'/2 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Zangvereniging „De Lofstem” Repetitie ’s avonds 8 uur’in „Ons Gebouw”. Vrijdag 28 Sept.: Vereen, van Overheidspersoneel. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werklieden gebouw. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 29 Sept.: Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5\l2—6'/2 uur in „Ons Gebouw”. Chr. Knapenvereen. Vergadering des avonds 7'/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 1 Oct.: Chr. Jongelings-Vereen. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Dammen en schaken, 's avonds vanaf 7’/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Dinsdag 2 Oct.: Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Vrouwenvereen. „Dient elkander door de liefde”. Gewone vergadering ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Nijmegen aan eigen behoefte vragen. Die schrijver was er dus ingeleopen en het heeft daarna nog al hilariteit gewekt, toen bekend gemaakt werd dat het adres nog niet aan Z. M. was ingezonden en nog slechts één onderteekening droeg, die van den opsteller. Toch kwam er beroering in de gemoederen, zij het niet door dat pseudo adres toch werd in de pers het voor en tegen van het spoorwegverkeer druk besproken. Ook in onze stad kwam weer actie en eenige uittreksels der meeningeu zijn du denkelijk nog wel de moeite van het her halen waard. LVI. u 3 Het comité voor den spoorweg Har- lingen-Heerenveen is, gelijk gemeld is in Mei 1866 ontbonden, doch daarmee was de zaak zelf nog niet uit de wereld. lu alle betrokken plaatsen bleef men nog altoos eenige hoop koesteren, dat de plannen weer ter hand genomen zouden worden. Opmerkelijk was het wel, hoe weinig men van de zaak hoorde, ook in de bladen werd er geheel niet over gehandeld. Was het misschien een stilte voor den storm In zekeren zin ja, doch de stilte duurde voor sommigen bedenkelijk lang. Een ingezetene onzer stad had de luminieuze idéé een adres aan Z. M. den Koning op te stellen en te publiceeren. Dat adres is nog bewaard, het ving aldus aan Aan Zijne Majesteit den Koning! Geven met verschuldigden eerbied kennen De ondergeteekenden, allen ingezetenen der stad Bolsward dat zij bij alle verstek van goede, spoedige en goedkoope vervoermiddelen, bij de behandeling der Wet, waarbij Neder land een net van Staatsspoorwegen heeft gekregen, reeds teleurgesteld in hunne verwachtingen, te meer teleurgesteld naar mate zij de bewustheid in zich omdragen, dat zij bewoners zijn eener Stad, die met hare vruchtbare omstreken zoo productief is voor de schatkist, als eenig oord in ons Vaderland; dat dit gemis aan communicatie niet alleen vele ingezetenen zoo menig genot doet ontberen, althans duur doet genieten, maar ook nadeelig inwerkt op de ont wikkeling van zoo menig bedrijf, hetwelk den spoed van den tegenwoordige» tijd niet kan ontberen en dat de gemeenschap met andere plaatsen onvoldoende is... enz.; dat zij dit gemis tot heden geduldig hebben gedragen en zich aan de omstandig heden onderworpen totdat een andere tijd- Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Woensdag 3 Oct.: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan- i vang 7‘/2 uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Pracht collectie SIGARETTEN. i Bolswardsche Courant 1 suais: l] PRIJSVERLAGING THANS60CTSPERPOND JURGENS7 PLANTA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1