der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan I f Het afscheid van Meester Feenstra r 62ste Jaargang Woensdag 3 Cctober 1923 No. 78 Brieven en Officiëele Advertentiën. I H stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven ran advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Eolsward - Telefoon No. 4 4 I De Tijd gaat snei. TROMP, Sneek. HEILZAAM bij hoest en ver koudheid zgn de zuivere ts hoestpastilles Ze zijn absoluut medicinaal. 1 Eindiging Zomertijd. J Kantoor Gemeente-Ontvanger. October-Wijnmaand. WEEK-AGENDA. I I S’ dat, uur naar St. Lindert (6 Oct.) De vliegen verdwijnen. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62//2 cent per 3 maanden Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., ‘enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Woensdag 10 Oct.: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond, aan vang 7*/z uur in „Ons Gebouw” (Eerste zaal). Verkooping Heerenhuis met tuin door Not. F. J. Bruinsma in café Slippens, Stoom- bootkade, ’s avonds 7 uur. Verkooping Winkelhuis, door Notaris F. J. Bruinsma in café Slippens, Stoomboot- kade, ’s avonds 7 uur. HERFST. En in de lucht des vochten ochtends, hangen De laatste dunne blaad’ren van het jaar, Als in het zwarte takken-net gevangen Met fijnen glans van kleuren naast elkaar. Zoo louterde de pracht zich van den langen En luiden lichttijd en de breede schaar Van groengedoschte boomen, tot die bange En teêre lichtkleur van het late jaar. Die blaadren schenen mij een vreemd gezicht Van schoone zielen uit veel enge pijn En god-gelijk genot al haast gevlucht. Hun laatste middag komt met zomerschijn Van gouden stralen uit de hooge lucht En drupplen tintlend in het laatste licht. H. J. Boeken. vlinder begint eieren te eggen, v.n. in de knoppen der hoornen, let meest in de kersenboomen; rupsen ei andere insecten vormen groote winterneilen. De meeste boomen verliezen de bladeren, druif, hazel noot, okkernoot, kastanje, eikels, giftige taxusbessen zijn rijp. Vintertarwe wordt gezaaid. Oog Myden. In deze maandwordtgeuogstinN. Rusland en Finmarken. Nu de tijd voor het houden van vergade ringen en uitvoeringen weer is aangebroken, maken wij de bestuurders van vereenigingen attent op deze rubriek, waarin aankondi gingen enz. gratis worden opgenomen. Op gaven hiervoor gelieve men tot Dinsdags- avonds aan ons in te zenden. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij hen aan, terwijl wij ons tevens houden aanbevolen voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatiebiljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. Firma B. CUPERUS Az. Woensdag 3 Oct.: Sociëteit „De Doele”. Jaarlijksche Leden vergadering, ’s avonds 8 uur op de bovenzaal. R.K. Werkl.-Vereen. Bestuursvergadering des avonds 8 uur in het R.K. Werklieden gebouw. N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Verkooping Burgerhuis, door Notaris Feitsma, ’s avonds 7 uur in café Hoekstra, Groot- zand. De Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen vestigt juist dezer dagen de aandacht van belanghebbenden op het aan leggen van Ijjmbanden, dat thans moet geschieden. Zooals bekend is, dienen deze banden om de vroawelijke wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus loopende de takken moeten bereiken om daar hare eieren te leggen, het opkruipen tegen den stam te beletten. Daar alleen de vrouwelijke wintervlinders geen vleugels bezitten kan deze bestrijdingsmethode alleen tegen deze vlindersoort worden toegepast. De rupsen, die uit de wintervlindereieren te voorschijn komen zijn de zgn. trekmaden, die vooral aan kersen- en appel boomen, maar ook aan andere vruchtboomen zeer schadelijk kunnen worden door het aan vreten der jonge vruchten en door het vernielen der bladeren. In alle boomgaarden en tuinen, waar in het afgeloopen voorjaar de trekmaden zijn waargenomen, dienen lijmbanden om de stammen der boomen te worden aangelegd. Daar het resultaat, dat men bereiken zal, zeer afhankelijk is van de kwaliteit (langen duur van de kleefkracht) der ge bruikte lijm, bepale men zich tot de aan schaffing van een der goede handelssoorten. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op ver schillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen dienst. Het laatste kwartaal is ingezet, dat is bij uitstek het kwartaal voor den verkoop van SIGAREN. Ons offensief i« geopend. Behalve op goedkoopere en duurdere soorten vestigen wij nu speciatl uwe bijzondere aandacht op onze reclame 6 cent SIGARENGARSIFA (Populair)HAR TENKONING; TREFFERS; OUDE JONGENS; alles zoowel in kistjes van 100 als van 60. Aanbevelend, Het adres voor leverisg van prima waar tegen laagsten prijs. Tuinbouw. De oogst van groenten wordt steeds uitgesteld tot slechtere tijden aanbreken. Koolsoorten groeien weelderig; andijvie wo/dt bij wurm, droog woor aameagobondeu; ooft wordt zorgvuldig geplukt, niet geschud, zooveel mogelijk de boomen sparen. Na het optreden van vorst, de bloembedden dekken en opruimen en met voorjaarsplanten beplanten; lijmringen om de vruchtboomen aanleggen. Huishouding. De waterleidingen in tuinen en buitens huis afdraaien, de sleutels goed bewaren. Winterdienst begint op spoor-, tram- en waterwegen. Schaf een nieuwen gids aan. Hygiëne. Winterkleeding voor den dag halen, niet spoedig aantrekken, want daar kunnen nog genoeg warme dagen komen. Langzaam bet lichaam aan warme kleeren wennen. Dieren- en Plantenwereld. De breedvleugelige vleermuizen zijn ver dwenen na de eerste nachtvorst; veld muizen houden op zich voort te planten; vertrek van de nog aanwezige trekvogels; aankomst van bonte kraai, sijsje en keep; de zwervers komen, om soms den heelen winter over te blijven, als zanglijster, koperwiek, kramsvogel, houtsnip, wilde gans, rietgans en kraanvogels. Reptielen en amphibiën kruipen weg in de winterbuien de meeste insecten kruipen weg; de winter- Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat het kantoor van den Gemeente-Ontvanger op Vrijdag 5 October a.s. gesloten zal zijn. Bolsward, 2 October 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. J. PRAAM8MA. De Secretaris, H. HA1TSMA. VRAAGT ZE UWEN WINKELIER! deinen te trekken. Wij weten hoe spoedig de aandacht van een kind is afgeleid. Gij wist die te behouden, niet van een enkel kind, doch van de geheele klas. Die knnst is een gave Gods. Gij hebt met Uwe talenten gewoekerd. Met waar- deering en achting denken wij aan Uw heerlijk practisch werk. Nog lange jaren hopen ook wjj dat gij van Uw rust mag genieten. (Applaus.) De heer Lunter, wethouder, trad toen naar voren, om namens vele oud-leerlingen, namens ouders van leerlingen eenige woorden te spreken. Nu gij gaat scheiden, meester Feenstra, willen wij van de gelegen heid gebruik maken eenige woorden van waardeering tot U te richten. Wij denken dan aan de jaren dat wij ter school gingen, aan de moeite en zorg aan ons besteed. Van ganscher harte zeg ik U namens honderden oud-leerlingen en ouders van leerlingen daarvoor onzen hartelijken dank. Wij meenden U ook op andere wijze blijken van onze waardeering te moeten geven en bieden U hierbij aaneen paar prachtige planten in mooie potten en twee schilderijen, één Jan Steen en één Van Ostade. Wij hopen dat gij ze in aangename herinnering aan ons zult willen aanvaarden. (Applaus Ten slotte nam het hoofd der school, de heer Van Santen nogmaals het woord, om namens het personeel der school eu namens collega’s te danken voor de aan gename jaren waarin zij op zulk een pret tige wijze met meester Feenstra hebben mogen samenwerken. Ik zelf, zeide de heer Van Santen reeds 30 jaren, anderen 20 jaar of korter. Ook namens het personeel werd" een cadeau aangeboden voor dagelijksch gebruik, n.l. een zilveren lepel en vork, met den wensch: Geve God dat gij deze voorwerpen in gezondheid moge gebruiken. Toen was het de beurt aan meester zelf. En in eenvoudige bewoordingen, op pret- tigen en gemoedelijken toon, zeide meester eenigszins overbluft te zijn. Toen ik, zeide hij, vanmorgen opstond, dacht ik, het laatste heeft toch iets onaangenaams. Het stemt mij eenigszins droevig. Doch zie, het zonnetje schijnt heerlijk. Misschien is dit een voorteeken, dat ook in mijn jaren van rust het zonnetje voor mij zal blijven schijnen. Mijn werkkring was en is mij dierbaar. De vacantie is voor ons onder wijzers altijd een prettige tijd. Ik zal maar denken, dat nu voor mij de groote vacantie begint. Mijn hartelijken dank voor al de woorden van sympathie en waardeering van zooveel verschillende zijden tot mij gespro ken. Doch mijn grootsten dank aan God, die mij in staat heeft gesteld aan alle verwachtingen te knnnen voldoen. Ik hoop nog vele jaren van gezondheid te mogen genieten en dat het onderwijs in deze school mag blijven bloeien. Het geven van het onderwijs heeft men een moeilijk werk genoemd. Doch dit is het niet. Als men zich maar verplaatst in den geest van het kind, met het kind meeleeft en mee denkt, zonder kinderachtig te worden, toch met het kind meegevoeld. En vooral moet men liefde voor het kind hebben, want liefde wekt wederliefde. Dat is het heele geheim. Heer Burgemeester, dat ik de stad moet gaan verlaten, nu, eerlijk gezegd, dat gaat niet van harte. Maar het kon niet anders, Bolsward is en blijft mij dierbaar Hier hield meester even op. Ja, dames en heeren, vervolgde hij, ik heb nog een heeleboel op het hart, maar het wil er niet af. Gisteren wist ik nog van niets en toen ik van morgen hier kwam, hadden zij mij zoo mooi in de bloemetjes gezet. Het zou mij nu haast gaan spijten dat ik weg moet. Maar ik hoop nog wel eens iets van mij te kunnen laten hooren. Eerw. Heeren, Heer Burgemeester en alle andere aanwezige Heeren en Dames, allen mijn hartelijken dank voor Uw vriendelijke woorden en ook voor Uw mooie cadeaux. Het ga U allen wel! En allen drukten meester de hand, af- Donderdag 4 Oct.: Vergadering huisbezoekers, van deafdeeling Bolsward S.D.A.P. en B.B., des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. R.K. Propagandaclub A.V.U. Vergadering ’s avonds 8 uur, in het R.K. Werklieden gebouw. Verkooping inboedel, door Notaris Feitsma, ’s nam. 2 uur, ten sterfhuize van den heer M. Ijkema aan de Cnossenlaan. Vrijdag 5 Oct.: Maatsch. tot Nut van het Algemeen. Alge- meene Ledenvergadering, ’s avonds 8'/4 uur, op de bovenzaal van „De Doele”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 6 Oct.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2~6’/2 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Maandag 8 Oct.: Dammen en schaken, ’s avonds vanaf l'/2 uur gelegenheid in het Wilhelminagebouw. Dinsdag 9 Oct.: Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Jongedochtersvereeniging „Eben Haezer”. Ge wone vergadering in „Ons Gebouw”. Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Burgemeester en Wethouders der ge meente Bolsward, herinneren er aan, dat de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd zal eindigen Zondag, den zevenden October a.s. De overgang geschiedt in dier voege, wanneer bet op genoemden dag drie voormiddags zal zijn, de tijdregeling den middelbaren zonnetijd van Am sterdam wederom wordt ingesteld, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormiddag. Bolsward. 1 October 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAM8MA. De Secretaris, H. HAIT8MA. Wij deelden het reeds in ons vorig nummer medeZaterd’g was het de laaUte dag dat meet,let Fêenstib zijn nattig werk op de R.K. Jongensschool zou gaan verrichtenZaterdag was het de dag waarop het Bestuur der school, de plaatselijke schoolcommissie, het personeel der school en collega’s van andere scholen, leerlingen en oud-leerlingen van meester Feenstra, als onderwijzer, afscheid zouden nemen. En toen wij om half elf in de school kwamen, zagen wij meester in zijn lokaal, de handjes drukkend van zijn jeugdige leerlingen, die één voor één meester ,/gedag” kwamen zeggen, zij allen, met glundere oogen kijkend naar de mooie cadeaux, die meester van hen had gekregen (n.l. een prima vulpenhouder en een mooie wandel stok) en misschien ook blijde, dat zij vandaag zoo vroeg naar buis mochten gaan. Direct nadat de kinderen de school hadden verlaten, traden de Eerw. Heeren Geestelijken het lokaal binnen, gevolgd door het Hoofd der Gemeente, de heer 8. J. Praamsma, namens de schoolcommissie de heeren Beekhuis en Reinders, de heer Dr. Andela, schoolarts, de heer U. de Boer, als vertegenwoordiger van het Openbaar Onderwijs, het Hoofd der R. K. U. L. O. school; het personeel der school eu een aantal oud-leerlingen, w.o. de heeren P. van der Klei, A. Andriesma, Leo lïettema, P. Lunter, L. v. d. Werf, H. Wierema e.a. Toen allen gezeten waren, nam het Hoofd der School, de heer B. J. van Santen, het woord en heette alle aanwezigen, op dezen laatsten dag dat de goede meester Feenstra voor zijn klas stond, hartelijk welkom. Gaarne gaf hij het woord aan een elk, die meester wenscbte toe te spreken. Het eerst trad toen naar voren de Berw. Heer Pastoor Burgers, voorzitter van het schoolbestuur. De heer Burgers achtte het zich een genoegen den scheidenden heer Feenstra te mogen aanspreken met den eenvoudigen titel ^meester Feenstra”, de man die zoovele jaren lang hier onderwijs heeft gegeven en alle lotgevallen van het R.K. Onderwijs hier ter stede heeft meegemaakt. Wanneer wij denken, zoo vervolgde de heer Burgers, aan de bijna 50 jaren, die gij hier hebt doorgebraeht onder de kleinste der kleinen, dan weten wij dat gij al die jaren zijt geweest vol toewijding, dat gij U steeds geheel hebt gegeven, om den kinderen nuttige kennis bij te brengen. Als schoolbestuur waardeeren wij dit ten zeerste en denken hierbij aan de moeite, die U zich hebt getroost, aan het geduk en de liefde voor Uw werk. Toen ik in Bolsward kwam, sprak ik een der onder wijzers, die mij toen reeds zeide, de grootste vereering en bewondering voor U te hebben, want, zeide hij, ^zooals meester Feenstra er slag van heeft de kinderen aan zich te binden, bestaat er hier geen tweede”. Zoo hebt gij dan hier gewerkt, het beschei- Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. den begin, doch ook den groei en bloei van ons bijzonder onderwijs meegemaakt. Het is eigenlijk wel jammer, nu wij onze nieuwe school hebben, U van ons gaat scheiden, doch het is eenmaal zoo beschikt en hebben wij te berusten. Wij wenschen en hopen van ganscher harte, dat U nog aren en jaren in goede gezondheid moge doorbrengen in den kring der Uwen. Wij zullen U nooit vergeten. In de aunalen der R.K. school zal Uw naam in gouden letteren blijven prijken. Uw ge dachtenis blijft ons levendig. Als stoffelijke bewijzen van onze hooge achting hebben wij gemeend U een paar passende geschenken aan te bieden. Een weerglas, hetwelk voor U niet alleen de beteekenis heeft, dat gij er op kunt zien hoe het weer draait, doch dat gij, ziende naar dit glas, zult denken aan de school te Bolsward, waar gij regen en storm hebt doorgemaakt, waarvoor opofferingen moesten worden gedaan, aan den groei en den bloei van school en onderwijs en hopen wij dat het weerglas voor U, gedurende de nog resteerende jaren van Uw leven mag blijven staan op het bestendige, mooie weer. Ten tweede bieden wjj U een kruisbeeld aan ter versiering Uwer kamer, opdat het U steeds moge herinneren aan Hem die gezegd heeftzzLaat de kinderkens tot Mij komen en verhindert hen niet”. Wanneer ik thans afscheid van U ga nemen, wil ik nog in herinnering brengen den tekst, uit het boek Daniël^Die veel onderwijzen in de gerechtigheid, die zullen schitteren in de eeuwigheid”. Meester Feenstra, het ga U goed! (Applaus.) Als tweede spreker nam hierna het woord onze Edelachtb. Heer Burgemeester, die eveneens in hartelijke bewoordingen hulde bracht aan het werken van meester Feenstra. Toen ik de uitnoodiging kreeg hier bij Uw afscheid aanwezig te zijn, heb ik geen oogenblik geaarzeld hieraan te voldoen. Alhoewel door ambtsbezigheden verhinderd zijnde, heb ik toch gezorgd hier te kunnen zijn, omdat ik. het mij een aangenamen plicht acht bier te zijn. Ik zou in kracht en in woorden tekort schieten als ik zou pogen Uw prestaties meer te loven dan dit reeds door den Eerw. Heer Pastoor is gedaan. Gaarne betuig ik mijn volle in stemming met het reeds gesprokene. Als hoofd der gemeente wil ook ik eenige woorden van waardeering tot U spreken. Meester Feenstra, Gjj hebt een taak achter U waarvoor men niets dan verwondering kan gevoelen. 47 jaren lang met andermans ondeugende kinderen om te gaan en hen het eerste onderwas bij te brengen; het was een moeilijke, doch een schoone levens taak, die gij U hebt gesteld. De gemeente Bolsward hebt gij daarmede ten zeerste aan U verplicht, omdat gij hebt mede gewerkt aan de opvoeding en vorming van degelijke burgers der stad. Daarvoor danken wij U. En ondanks uw vele werk, hebt gij jaren lang nog tijd gevonden U op andere wijze nuttig te maken. Jarenlang waart gij de representant van de Bolswardsche Courant en hebt gij de verslagen der raadszittingen gemaakt. Tot in lengte van dagen zullen deze verslagen op het Stadhuis staan, ver tegenwoordigend een kostbaar stuk werk van Uw hand. Meester Feenstra, het spijt mjj dat gij gaat. Ik had zoo graag gewild dat gij Uw verdiende jaren van rust zoudt kunnen doorbrengen in de stad, waarin gij zoo vele jaren Uw beste krachten hebt gegeven. Wij wenschen U en Uw gezin tot in lengte van dagen met Gods besten zegen nog een aangename rust. (Applaus.) Namens de Schoolcommissie nam toen de heer Dr. Beekhuis het woord, die evenals de vorige sprekers een keurige toespraak hield. Hij noemde meester een onderwijzer bij de gratie Gods en deed uitkomen welk een ontzaglijke taak er achter hem ligt. Op het schoolbord achter ^Meester” stond geschreven: ^Marietje is een kleine meid, die nog niet lezen kan maar wel plaatsjes kijken”. Duizenden kleine Marietjes en Pietjes kwamen tot U, zei de heer Beekhuis. Welk een werk, om in zulk een korten tijd al die kleine Marietjes en Pietjes het lezen en schrijven te hebben geleerd. Met de eenvoudige middelen, eenvoudig, zooals gij zelf zijt. Wie is het gegeven als U, de aandacht der kinderen bezig te hou den. Werkend met een krijtje, een bord en een liniaal, wist gij de aandacht der Bolswardsche Courant i i I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1