der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan DE FIJNSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLUK VODRDEELIG Pepermunt DE WUZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZUN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPÈRUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 N». 80 Woensdag 10 October 1923 62ste Jaargang o blijft aan de spits! WEEK-AGENDA. i het Duitsche stekel Het verschil tusschen de Zweedsche en Duitsche Gymnastiek. in café „Voorwaarts”. Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Evenals dat voor is gedaan. gymnastische oefeningen en de oefenstof vaak van een Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke koi^ng Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. i avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Maandag 15 Oct.: Schaak- en Damclub „Tavenu”. Speelavond des avonds 7’/z uur in het Wilhelmina gebouw. Schutjasclnb „Ons Genoegen”. Speelavond in café „Het Park”. Dinsdag 16 Oct.: Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur II. Men moet voorop stelles, dat elke willekeurige beweging tot stand komt langs den psychischen weg. Psychisch wil zeggen geestelijk. Met andere woordende geest, de ziel, moet in kennis gesteld zjjn met de beweging, ef nog heter gezegd, de voorstelling van de nit te voeren beweging moet eerst Volkszaak is de Zweedseh G. nooit gewordendit heeft Ling, die opk de overtuiging had, datvde vreu^le de heerlijke vonk is, die in alles moet door dringen;” niet kannen bereiken. Zijn stelsel schijnt van deze heerlijke vonk te weinig bezeten te hebben. ^Geestverstrooiïüg,” zegt Ling, ^buiten den gymnastischen kring sluiten en slechts een verdrietelijken arbeid binnen nooden en streng afgepasten ijver in het leeren gebieden, dat zoa beteekenen den geest der gymnastiek dooden.” Hier had Ling dus een zuiver inzicht en toch, hoe hoog zijn stelsel soms geprezen is, op dit punt heeft de geschiedenis zijn gymnastiek veroordeeld; jeugd en volk zelfs die hij beiden moest en ook wenschte te bereiken, hebben haar veroordeeld door haar bestaan te negeeren. Het onomstooteljjk feit van dit historisch oordeel valt niet weg te redeneeren. Thans het Duitsche stelsel. De oudste grondvester van het Duitsche stelsel (GutsMuths) heeft reeds vóór Ling, als hoogst belangrijk vereieehte, het inzicht, dat de vreugde de heerlijke vonk was, waarbuiten geen gymnastiek het kan stellen en dat de geestverstrooiïng niet mag worden buitengesloten uit den gym- nastischen kring, neergelegd in zijn werk ^Gymnastiek für die Jagend”, (Gymnastiek voor de jeugd), verschenen in 1793, waarin hij eischt, dat de gymnastiek zal zijn /Arbeid, gekleed in de vreugde der jeugd.” Hoe heeft nu de ziel der massa gereageerd op het hieruit gegroeide stelsel? Wat is de uitspraak der historie over dat stelsel Het antwoord is bekend. Na de kennismaking in de scholen en daarbuiten, wordt het vrijwillig verder beoefend door duizenden jonge mannen en vrouwen, binnen en buiten Duitschland. Overal telt men vereenigingen, kringen en bonden, die zich de beoefening van dit stelsel ten doel stellen. De psyche heeft dit ontwikkelingsmiddel voor het physiek aanvaard, goedgekeurd de baan door de ziel naar het lichaam is vrij en derhalve ook de omgekeerde weg. Het stelsel van GutsMuths is psycho logisch geassimileerd en het stelsel van Ling is psychologisch als onassimileerbaar buiten gesloten. (Assimileeren is opnemen. B.v. brood is assimileerbaar, kersenpitten niet.) Dit zijn feiten, die eenvoudig waar neembaar zijn en slechts geconstateerd behoeven te worden. Met eenige cijfers wil ik dit aantoonen. In 1901 had Dr. Tissié (Frankrijk) een statistiek aangelegd. Daarin kwam o.a. voor dat in Zwitserland 1 gymnast op 82 inwoners waren, in Duitschland 191, in Zweden 13333. Nu de tijd voor het houden van vergade ringen en uitvoeringen weer is aangebroken, maken wij de bestuurders van vereenigingen attent op deze rubriek, waarin aankondi gingen enz. gratis worden opgenomen. Op gaven hiervoor gelieve men tot Dinsdags- avonds aan ons in te zenden. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij hen aan, terwijl wij ons tevens houden aanbevolen voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatiebiljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. Firma B. CUPERUS Az. Woensdag 10 Oct.: Vergadering van Onderwijzers, ’s nam. 4 uur in café „Voorwaarts”. Geheelonth.-jeugd-vereen. N.V. Vergadering ’s avonds 8 uur in café “Voorwaarts”. Bioscoop-voorstelling ’s avonds 8 uur in „De Doele”. N. C. G. O. V. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Vrijdag 12 Oct.: Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. S.ted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 13 Oct.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5‘/2—6‘/z uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden i is samenstellen). Zij behoeft daarom een anatomische bezinning niet baiten te slaiten en locaal werkende oefeningen geheel te verwerpen, zooals de Lingsche G. principieel en theoretisch de anatomisch-niet-nauw- keurig vastgestelde en gespecialiseerde oefeningen wèl moest gaan verwerpen, althans terug dringen. GutsMats zegt verder van de gym nastiek ,/Wij verlangen van dezen arbeid, dat hij den bloedstroom zal bevorderen, spieren en zenuwen versterken. Hij moet dus, nu eens het geheele lichaam, dan weer enkele deelen ervan in werking stellen en afwisse lend met meer of minder inspanning ver bonden zijn, zonder tot overspanning te leiden. Wij wensehen, dat hij afwende van weeke zinnelijkheid en den lichameljjken en geestelijken mensch meer stale; bij moet dus met moed verbonden zijn, geduld en volharding eischen hij store de weekelijke rast, gewenne den oefenende pijn te ver dragen, opdat hij ze leere verachten, hij stelle hem bloot aan weer en wind, opdat zijn huid gehard worde, want die is het, die het geheel moet beschermen. Wij willen dat deze arbeid het lichaam zal versterken, vlug en vaardig maken, de uitvoering moet dus voldoende mate van moeilijkheid opleveren voor de kracht van spieren en zenuwen; hij verlange een aanmerkelijke» graad van lichamelijke lenigheid, hij nadere eenigszins het kunstige. Hij moet den moed doen toenemen, de tegenwoordigheid van geest opwekken, de werkzaamheid wakker roepen en onderhoudenwij leggen daarom in de uitvoering van dit werk, nu op de eene, dan op de andere manier eenig gevaar.” Men ziet, GutsMuths ziet telkens den geheelen mensch, geest en lichaam gestaald, geoefend, gesterkt. Zie hier ook het geheim van het psycho logisch succes der Duitsche G., dat een voorwaarde is voor alle verdere werkingen en successen. De jeugd wil werken, wagen, overwinnen, zoekt de inspanning, het moei lijke, kan niet steeds toeven bij het een voudige en elementaire, wil steeds nieuwe en zwaardere problemen en oplossingen en naarmate de overwonnen moeilijkheid grooter is, is ook het gevoel van bevrediging en daaruit voortspruitend genot grooter groeit ook het zelfvertrouwen en de moed nieuwe problemen te aanvaarden. De jeugd wil toonen en ervaren, hoe psychisch zijn vastgelegd, dan pas kan een beweging in den j nieten vorm en richting worden uitgevoerd. Hoe prettiger nu het vooruitzicht is iets te mogen, doen, zooveel beter zal die oefening of beweging worden verricht. Men mag nu aannemen dat op ouderen leeftijd meer zorg aan het lichaam wordt besteed dan op jongeren. Ouderen zullen het uitvoeren van gym nastische oefeningen meer ernstig opnemen. De jeugd vraagt echter naar oefeningen waarin zij genoegen schept. Wij moeten dus een gymnastiekstelsel hebben, dat èn het lichaam èn de geest tegelijkertijd opvoedt. Hiertoe dienen twee vragen te worden gesteld ie. Hoe reageert (reageeren tegen werken, op iets ingaan), de psyche van den mensch in zijn jeugdperiode op de oefeningen en werkwijzen va» het Zweedsche-, hoe op die van het Duitsche stelsel? 2e. Hoe werken die stelsels, hun oefeningen en werkwijzen, in of terug op de psyche? ad. 1. Het Zweedsche stelsel. Niettegenstaande het beschikt over leer krachten die, naar verluidt, veel beter zijn opgeleid, dan de leerkrachten voor de Daitsche Gymnastiek, over het algemeen zijn of worden. Niettegenstaande staatshulp en propaganda, niettegenstaande veel weten schappelijke mannen voor hetzelfde streden en het tot het wetenschappelijke stelsel proclameerde, wordt het vrijwillig zoo goed als niet beoefend en handhaaft het zich alleen daar, waar voorschrift en bevel boven vrijen wil gaan. De verplichte kennis making, wordt haast nooit in een vrij willige verbintenis aangezet. De psyche van den opgroeienden mensch reageert dus op dit stelsel met: afwering, verwerping, men mag wel haast zeggen absolute afwering en absolute verwerping. Er moeten dus in dit stelsel psychologische fouten zitten, die oorzaak zijn dat de waardevolle bestand- deelen, die het inderdaad voor de ont wikkeling van het physiek (physiek lichamelijk, b.v. hij is physiek niet sterk), bevat, verloren gaan en dus waardeloos worden, zoodra geen dwingende macht tot beoefening drijft. Waar voorschriften bevel eindigen, eindigt ook de Zweedsche G. Dit is te meer opmerkelijk, daar ook Ling (de grondlegger van het Zweedsche Gymnastiekstelsel) verderstrekkende bedoe lingen had en wenschte, dat de vorming van het lichaam en zijn bewegingsver mogen een wezenlijk bestanddeel niet alleen van de opvoeding van de schooljeugd, maar ook van de volksopvoeding zon zijn. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. ■■B Volgens Victor Balk, professeur van het Centraal Instituut te Stockholm, waren in 1901 ia Zweden 20 Gymnastiekvereen. met pl.m. 1000 leden. Dat is 1 gymnast op 5000 inwoners. Bovendien vermeldt hij nog, dat de overheid vaak kosteloos zalen beschikbaar stelt, maar erkent dan ^Ongelukkigerwijs is de Gymnastiek niet erg geliefd bij de jongelui.” Dit is een groot verschil met de Duitsche Gymnastiek, want een onderzoek over meer dan 10.000 leerlingen van 618 jaar, uit verschillende steden, bracht tot uitkomst dat gymnastiek het meest geliefde schoolvak was, zoowel voor jongens als voor meisjes. Hoe komt dit nu Wij zagen reeds dat Ling en Guts Muths beiden overtuigd zijn, dat de vreugde een belangrijke rol moet spelen in de gymnastiek, dat zij de heerlijke vonk is, waar dezelve niet buiten kan, die alles moet doorgloeien. Beide sociale volksopvoeders, in hart en nieren; beiden het leven der natie aan grijpend in den wortel, de jeugd, beiden vol van even grootsche opvattingen over de grondpijlers van menscheljjk en mannelijke karaktervorming, beiden het aardsche leven opbouwend, op ware blijmoedigheid, vrijheid van wil, flinkheid en gereedheid tot den strijd #Het einddoel van al hun streven is gelijkvoor het vaderland een krachtig gezond weerbaar geslacht opvoeden.” Nu het punt van waaruit de scheiding zoa groeien. Een kenmerkend verschil, dat dadelijk een ieder in het oog springt, tusschen Zweedsche en Daitsche gymnastiek is hierin gelegen, dat de z.g. oefeningen tracht te localiseeren en dan anatomisch gebied na anatomisch gebied in werking stelt, om zoodoende zekerheid te hebben, alle deelen tot ontwikkeling te brengen, (localiseeren wil zeggen binnen bepaalde grenzen houden, anatomisch is afgeleid van anatomie, anatomie is ontleedkunde). De kring van wordt hierdoor kleiner vanzelf eenvoudiger en elementair karakter. De D. G. heeft niet getracht naar deze localisatie, stelt meer het geheel of grootere deelen in werking en vraagt meer naar het totaal effect of het effect voor het organisme in zijn geheel en dit zoowel physisch als psychisch. Zij werkt dus samenstellend physiologisch, (physiologie is de leer der levensverrichtingen), heeft daardoor een veel ruimeren oefenkring en kan van de elementaire vormen voortschrijden tot meer en meest gecompliceerde en kunstvaardigste. (Elementair is enkelvoudig.) (Gompliceeren Bolswardsche Courant S3 1 M JURGENS 1 LANTA i PR US VERLAGING THANS60CTSPER-POND

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1