TH. POTMA TH. POTMA TH POTMA Wollen Bébé Mutsjes 35, 40, 50, 75 ct ZIE ETALAGES. P, 0. van der KLEI, APPELMARKT. 25 „iT™ nnpn gednrendej y jj Uil TH POTMA bolsward in. ruiina AMSTERDAM der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Het Eclectische gymnastiekstelsel. BOLSWARD AMSTERDAM BOLSWARD AMSTERDAM BOLSWARD AMSTERDAM Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 ZEER VOORDEELIG DE NIEUWSTE POMPADOUR DAMESSCHORTJES, 115, 130, 140, 150, 175 ct. I Woensdag 31 October 1923 62ste Jaargang No. 86 I GROOTE SORTEERING MODELLEN NIEUWE 4 TROMP, Sneek OUD-BOLSWARD. GROOTER f 'j' Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden D. WEEK-AGENDA. ALLERZIELEN. OBSERVATOR. i Vereen. I in ’t regengerucht. J. Rkddingius. en kleiner betere 12 uur: 2 van gedachtenis, van aan de afgestorvenen, ernstig stemmen! aan den dood niet Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. SIGAREN in nette kistjes voor wederverkoopers verkrijgbaar in alle prijzen en zelfs van 5 ct. bij LX. en de plaatsing van 't station, M bepaald, dat dit aanbod 1 Januari 1879. Was aanleg nog geen begin, dit aanbod vervall n te eindelijk eens wat voort- Werkelijk scheen het toen »ang was. In de kranten jr las men het bericht, dat en Gentis geslaagd waren ler financieels combinatie, Baa^trschijnlij k hetbenoodigde HVg der spoorlijn Harlingen- verkregen worden. Ze De eerste eisch heeft hoofdzakelijk betrek king op kleine kinderen. Een kind, een gezond kind tenminste, heeft een ontzaglijke bewegingsdrang in zich, te vergelijken met den „stalmoed” van het paard. In de klas kon het dien al heel weinig uitvoeren, en bij de gym nastiekles ook veel minder dan het zou willen. Geen gymnastiekles zal voorbij moeten gaan zonder springen of een opwekkend spel, waardoor tevens tegemoet wordt ge komen aan den tweeden eischeen hoeveel heid arbeid. Alleen daardoor zal de stofwisseling ten krachtigste bevorderd worden en het is noodzakelijk dat het lichaam telkens weer eens geheel verbrand. Als derde eisch staat het correctief voor schoolschadelijkheden. Deze komen neer op gevaren voor de bonding en gevaren door de betrekkelijke onbewegelijkheid waarin de kinderen gedwongen zijn te ver- keeren, voor bloedsomloop, ademhaling enz. Deze beide eischen zijn nog eens afzon derlijk in 4 en 6 geformuleerd. Bijzondere maatregelen behoeven daar buiten niet genomen te worden. Indien de kinderen eiken dag slecht» 8/< uur gym nastiek konden krijgen. VERBETEREN DER HOUDING. Gezien, de over het algemeen zeer slechte houding van het Nederlandsche volk en kunnen ze er zijn zijn er zeker, maar SIGAREN voor 6 cent dan „TREFFERS” „OUDE JONGENS” „HARTEN KONING” en „GARSIFA” (Populair) zijn er zéér zeker niet I Engros bjj TfOlTip, Sneek Allerzielen leer mij de vergankelijk heid benutten! Doe mij inzien, dat bet graf niet is de eindpaal, maar doe mijne blikken daar over richten! Dan, maar ook dan alléén, zal Aller zielen mij troost- en hoopvol stemmen. Dan, maar ook dan alléén, zal mijn kleine menschenhart, dat toch zoo groote verlangens in zich besluit, bevrediging en berusting vinden in het lot, dat mijn huisgezin, mijn familie of mijn evenmenscb trof. Allerzielen grootsche dag... Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. 1i van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Zondag 4 November: Voetbal we dstrij den Bolsward II—Harlingen II. Bolsward I—Sneek III. Maandag 5 November: Studieclub in café Hoekstra. Schaak- en Damclub „Tavenu”. Speelavond des avonds 7 uur in het Wilhelmina- gebouw. Dinsdag 6 November: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur- in het Wilhelminagebouw. Woensdag 7 November: „Eendracht zij onze leus”. Verg. ’1 avonds 8 uur in café Hoekstra. CONCERT, te geven door Mej. Doe Haasdijk en de heeren K. Molenaar en J. Faber, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Dat adres heb ik hier voor mij liggen, ’t is te uitvoerig om het geheel weer te geven, maar de inhond was toch wel zaakrijk. Er werd gewezen op de plaatselijke industrie en handel, den marktaanvoer van ’t jaar 1876, op het groot aantal (30) markt schepen en stoom booten (5). Dan was door de droogmaking der meren te verwachten dat de aanvoer ter markt nog belangrijk zou toenemen, en ook werd niet verzwegen, welke geldelijke offers onze stad zich wilde getroosten om aan de spoorlijn verbonden te worden. De heeren van de Harlinger lijn kwamen nu ook weer in actie en vroegen nu op nieuw aan de gemeenten, wat zij voor hun spoorlijn over hadden, want er was in *t geheel 16 millioen benoodigd voorden aanleg. De raad besloot om de vroeger aange boden som van f 100.000 te handhaven, doch bfu"lve de conditiën van goedkeuring der ri we’ v de beslissing ef men het plan zou opgeven of nog verdere pogingen in het werk te stellen. Hoeveel particulieren belust waren op een gratis abonnementskaart weet ik niet; wel heb ik gevonden dat onze gemeenteraad besloot er nog maar f 250 aan te wagen. Ook Harlingens Raad stelde f 250 beschik baar. Daar was de nieuwe haven gereed gekomen en dat, hoopte men, zou een aan sporing zijn voor den aanleg der spoorlijn. In stille berusting wachtte mon weer eenigen tijd af of de voorbereiding vorderde, men hoorde er niets van. Wel vernam men dat de Ijjn LeeuwardenStavoren vastere vormen ging aannemen. De grond- teekeningen en plans werden met het oog op de onteigeningswet voor de belang hebbenden ter inzage gelegd. Voorloopig waren de stations Stavoren, Hindeloopen, Workum, Oudega, LJ 1st, Sneek, Boznm en Weidam aangewezen en bij Deinum zou dan de lijn met die van Heerenveen vereenigd worden, om dus te Leeuwarden met de HarlingerGroninger lijn verbonden te worden. Dat was voor hier al een tegenvaller. Bolsward was buitengesloten. Toen bad men de poppen aan 't dansen 1 Daar moest gewerkt worden om dat veranderd te krijgen en er is ook gewerkt, meer zelfs dan men in 't publiek weet. Wie invloedrijke kennissen had, bij Regeling of Kamer droeg daar Bolswards belangen voor en van onzen Raad werd 27 November 1877 een adres aan den Minister van Waterstaat gezonden, terwijl elk Kamerlid een afschrift ontving. wenschten dan ook de inschrijvingen particulieren voorloopig te staken. De woorden hoogstwaarschijnlijk en voor loopig, wij weten nu wat ze inhielden, maar toen klonken ze wel hoopvol. Er werd hier naar beide spoorlijnen verlangend uitgezien. Men vroeg elkaar meermalen als weleer Blauwbaards vrouw „Zuster Anna, ziet ge niets komenP” En was Anna’s antwoord ten laatste: „Ik zie in de verte een stofwolk” in Bolsward kwam ten laatste bet antwoord„In de verte kunt gij een rookwolk zien, die is van den trein, welke uw neus voorbij gaat”. Hoe dat zoo kwam, en wat warrelingen er nog eerst kwamen, voor het beslist was, moet nog tot een volgend nummer uitgesteld worden, 'k Heb nog zooveel hooi op de vork, dat ik vrees het in één vrachtje nog niet eens volledig te kunnen vervoeren. Gegroet, Nu de tijd voor het houden van vergade ringen en uitvoeringen weer is aangebroken, maken wij de bestuurders van vereenigingen attent op deze rubriek, waarin aankondi gingen enz. gratis worden opgenomen. Op gaven hiervoor gelieve men tot Dinsdags- avonds aan ons in te zenden. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij hen aan, terwijl wij ons tevens houden aanbevolen voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatiebiljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. Firma B. CUPERUS Az. Woensdag 31 Oct.: Biljartclub „Jan Wiemers”. Vergadering des avonds 8 uur in café „De Drie Kronen”, H. Gaarman. S.D.A.P. Jaarvergadering 's avonds S’/z uur in café „Voorwaarts”. Vereen. „Eendracht zij onze leus”. Verg, ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Donderdag 1 November: Groene-Kruisjesdag. Gedenkt de collecte. Koopt een speldje. Krite Boalsert. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Vrijdag 2 November: B.V.C. Vergadering 's avonds 8 uur in café Hoekstra. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 3 November: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5’/z—G'/z uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Inbrengen Somber stemt obs de natuur in dezen tijds des jaars; de late najaarsbloemen gaan welhaast heen; de dorre bladeren vallen van de boomen; het vogelenheir verstomt zijnen zang; de dagen zijn reeds niet lang meer; gedurige regen maakt de wegen glibberig... Ja, alles predikt ons: ver gankelijkheid. O, de huiselijke haard kan thans vooral zoo gezellig zijn! Als daar het avondlicht is ontstoken en de kachel behaaglijk ver warmt; alt vader en moeder, omringd van hun dierbaarste panden, zich in hen gelukkig achten wat is er dan ’n wezenlijk geluk! Doch, helaas, niet èdle gezinnen vinden bij den huiselijken familiekring meer dAt, wat zy er eens pleegden aan te treffen. Want hoevelen zijn er niet, waarin de stoel van ’n vader of ’n moeder ledig werd en ledig bleef; waar het bruidskleed van de jonge dochter haar doodskleed werd; waar het onschuldige kinderoog niet meer gezien wordt... Allerzielen gij drijft onze gedachten naar den doodenakker. Naar de plaats, de laatste rustplaats onzer lieve dooden. Maar ach, de dooden, zij zeggen ons niets. Wel staan we aan hun graf, maar het zwijgt... Neen, tbch, zij die ons voorgingen, zij spreken een machtige taal! Zij verkondigen ons luide: Heden ik morgen gij! Zeker, met den schrijver moeten wij volmondig bekennen: Gelijk het gras is ons kortstondig leven... Allerzielen dag gedachtenis namelijk O, wat kunt gij ons Of stemt de gedachte ernstig? Vraag het de wereld, wat zij daarvan zegt. Haar antwoord zal luiden: Niet enkel ernstig, doch tevens somber! En daarom juist, o menech, ontvlucht die ge dachte! Want zij pijnigt u! Geniet, geniet met volle tesgen uit den beker van rein genot! Edoch, al moge de wereldling de ge dachte aan de wisseling van tijd met eeuwigheid ook voor een wijle verdrijven voor goed verbannen zal hij haar nimmer. Hoort naar de klokken, zij verkonden n, dat er wederom één uwer natuurgenooten ten grave daalt; ziet in uw dagblad, en gij ontdekt er elksn dag weer opnieuw ronwberichten in, die u toespreken: dood; ziet om u heen: die gisteren nog was, is heden niet meer. Ja, zoovele omstandig heden prediken u het memento mori, dat is: gedenk te sterven! van Met afwisselende vrees en hoop, dit zal men uit mijn vier voorgaande schetsjes reeds gemerkt hebben, werd hier te Bolsward vooral het verloop gevolgd van de pogingen, welke werden aangewend inzake de spoorweg plannen. Het getob wordt haast vervelend, maar 't was ook een zaak van gewicht en de Nederlanders hebben den naam dat ze graag talmen. In onze provincie noemt men dat wikken en wegen wel eens ver standig, want „men moet niet over ijs van één nacht gaan” heet het dan. Om niet te wijdloopig te worden kan ik het jaar 1875 wel stilzwijgend voorbij gaanwat er toen op spoorgebied werd verricht, beteekende weinig, althans men vernam er weinig van. Begin ’76 ontvingen de betrokken ge meentebesturen echter een uitvoerigschrijven van de heeren Kapteyn en Gentis te Woerden, waarin ze uiteen gingen zetten, wat ze de laatste drie jareu hadden beproefd hoe door de geldcrisissen de pogingen om aan het benoodigd kapitaal te komen, telkens op niets uitliepen. Het hooge belang dat voor onze provincie vooral op ’t spel stond bij de Ijjn HarlingenSalz bergen bewoog hen om den moed niet verloren te geven. Zij hadden nu van een consortium ban kiers te Berlijn, Londen, Brussel en A’dam de toezegging, dat zij bereid waren, het kapitaal te verschaffen. Maar... de heeren van Woerden hadden nu reeds zooveel onkosten gemaakt, dat zij andermaal steun vroegen van de belanghebbenden. Daar was voor de volledige voorbereiding nog f 10.000 noodig, en om ook bij particu lieren de deelname te animeeren werd beloofd, dat als de lign tot stand kwam men die voorbereidende kosten terug zou ontvangen. Bovendien kreeg dan ieder, die er f 50 voor stortte een vrijkaart 2e klasse gedurende één jaar, wie in de waagschaal stelde, mocht het eerste jaar dat de treinen reden, grath le klas rijden. Tevens werd nog toegezegd, dat bi aldien met den aanleg met 2 jaar nc geen begin was gemaakt, de inschrijvk_ zouden worden bijeengeroepen om derekenM^ en verantwoording der ondernemers aajfll hooren, en dan stond aan de inschrij Wil een gymnastiekstelsel tegenwoordig goed zijn, dan moet het aan de volgende eischen voldoen. le. Het moet tegemoet komen aan den bewegingsdrang der kinderen. 2e. Het moet een hoeveelheid lichaams- arbeid verstrekken. 3e. Het moet een correctief bieden aan schoolschadelijkheden. 4e. Het moet de juiste houding aan geven, behouden en verbeteren. 5e. Het moet bloedsomloop, adem haling, spijsvertering en huidfunctie gunstig bein vloeden. 6e. Het moet de juistheid der be wegingen aanleeren. 7e. Het moet hoedanigheden als snelheid van handelen, zelfvertrouwen enz. be vorderen. 8e. Het moet gevolgen opleveren, bruik baar in het practische leven. Eenzaam in duister. Eenzaam in duister, sta ik en luister, regen op straat de dikke droppen, die rustloos kloppen, zqn aan de praat. Zij vallen en springen omhoog en hun zingen, melodisch en zacht, is vreugd om te hooren in droomen verloren, in windstillen nacht. Heel de omtrek is douker, geen sterren- [geflonker, blinkt hoog in de lucht, maar ’k hoor onder ’t dolen muziek van [violen Bolswardsche Courant en Wollen BéliÉ Manteltjes 125, 145, 150 ct. BONTHOEDEN PELTERIJEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1