Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward GOEDKOOPE Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. Wollen Mé Manteltjes 125, 145, 150 ct. Wollen Bébé Mutsjes 35, 40, 50, 75 ct. F. 0. van der KLEI, APPELMARKT - BOLSWARD. W. ZEUL I ZOIN’S BANK I I VS PEPERMUNT Daar zal wat waaien. N.V. R. G. VAN SLOOTEN HARLINGEN. UZIEK; 1 Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 No. 87 Zaterdag 3 November 1923 62ste Jaargang ©©©©(i)©®©©©®©©© s Witte Flanel 29 Jeager Flanel 36 Sterke ruwe Katoen 23 Beste zwarte Breiwol 36 52 42 Wollen Dekens 495 Jeager Dames Combin. 110 c.M. 240 165 ZEER VOORDEELIG DE NIEUWSTE POMPADOUR DAMESSCHORTJES, 115, 130, 140, 150, 175 ct. ZIE ETALAGES. Mooie Koordgaren Zeer mooie Jumperwol f Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Officiëele Advertentie. uw kinderen,” was het HERFST EN WINTER. vanaf HULP AAN DUITSCHLAND. vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf Beleefd aanbevelend, Nog eenige stuks Jeager Heeren Hemden ook gr. maten vanaf Poincaré over de nieuwe confe rentie betreffendehetschade- vergoedingsprobleem. Bond van Nederlandsche graan- en zaad-importeurs te R’dam. Jaarverslag, Mei 1922Mei 1923. DRAlSIjlA-vANVALKEHBURG'S- e A .-iLEVERTRAATI Rente voor mooie landposten (hoog stens r/2 der taxatie) 5 Spaarbank - Deposito’s Deskundig advies in geldbeleggingszaken Sneek - Oude Koemarkt35 1 IA; eens gevolgd worden door een nieuw, jeugdig leven! Schgn- slechts de dood; de levenskiem bleef ongerept. Menschen, wat een schrik, daar vergeet ik m’n Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Hoe? Daarover kan de komende confe rentie hoogstens de Commissie van Herstel advies geven, maar meer ook niet”... Men mag van Poincaré zeggen en denken wat men wil, hij is de eenige, die steeds zichzelf gelijk gebleven is... wijzend op een man van Salomo en een een spiegelzei de engel. I I Aan de Commissie van Herstel laten wij niet knoeien, want dat zou knoeien worden aan een onpartijdig lichaam, in het leven geroepen door het verdrag van Ver sailles. Baldwin, die beseft, dat Frankrijk het diepst getroffen land is na den oorlog, schijnt onze zienswijze langzaam aan te begrijpen: nu is het wachten op zijn daad- werkelijken steun. Hij, Amerika en alle andere landen van de wereld dienen te begrijpen, dat de grenzen der concessies aan Duitschland zijn bereikt, en dat van geen verdere zachtmoedigheid sprake kan zijn. Betalen zal het. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ontvangt uit tallooze oorden in Duitschland de meest dringende ver zoeken om steun, zoowel van Duitschers als van Nederlanders. Reizigers, die uit Duitschland komen, schilderen de toestanden als hopeloos. Men vraagt zich af in welk deel van het groote Duitsche Rijk de nood wel het hoogst gestegen is. Al mag aangenomen worden dat de ellende, die in het Ruhr- en Rijngebied geleden wordt, momenteel wel de grootste zal zijn, het overige Duitschland mag daardoor niet vergeten worden. Het gebrek aan melk is nijpend, genees- en verbandmiddelen ontbreken op vele plaatsen. De eerste voedingsmiddelen kunnen niet meer worden aangeschaft. De bevolking van een land, eens zoo welvarend, ligt ter neder en roept om hulp. Waar de Nederlandsche bevolking zoo ruim offerde ter bestrijding van den Russischen hongersnood, zal men, waar het onze oostelijke naburen geldt, niet achter willen blijven. Ons werd bovenstaand jaarverslag toe gezonden, het zestiende, en gaarne vestigen wij de aandacht op dien Bond, die voor den handel in granen en zaden van belang is, naar ons voorkomt vooral voor den groothandel. In het algemeen bestuur vinden wij vermeld voor Friesland den heer D. J. Koopmans van Koopmans’ Meelfabriek en Grntterij te Leeuwarden. Het aantal leden van den bond bedraagt precies 100, waarvan onderscheidene weer vereenigingen en bonden zijn zoodat het aantal in den bond georganiseerden aan zienlijk grooter is, dan het simpele leden tal zou doen vermoeden. Het secretariaat gaf onderscheidene malen adviezen aan de leden, terwijl uitdrukkelijk vermeld wordt in welke gevallen de leden advies kunnen inwinnen en door welke middelen de bond zijn doel tracht te bereiken. Verder blijkt uit het jaarverslag dat de bond zich met succes heeft beijverd de biunenlandsche conditiën van den graan- bond voor afvalproducten meer eenluidend te maken, daar een goede, betrouwbare onpartijdige regeling voor de belangheb benden van veel belang is. Ook heeft het bestuur van den bond van zijn meening doen blijken door adressen aan de overheid. Om kort te gaan, het jaarverslag geeft een inzicht in al datgene, wat de bond beoogt en waarnaar het bestuur streeft. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden betalen zal hetHet heeft den öden Mei 1921 de eischen aanvaard, welke wij met behulp van Lloyd George hebben opge steld en wij zijn lankmoedig gebleven, hoewel wij een ultimatum hadden gesteld. Er is een gevaar in het aanbod van Cooiigde: als Duitschland de gelegenheid krijgt zich te verantwoorden voor het in- tergeallieerde congres over zijn betalings- capaciteiten, dan zal het aandringen op vermindering van schuld; dat kunnen wij nimmer toestaan. De Commissie van Herstel hoeft geen Duitschers te hooren, doch die overbodige vriendelijkheid wil zij ditmaal begaan, uit égards tegenover onze oorloge- vrienden, die thans meenen eindelijk zich te moeten bemoaien met het ingewikkelde herstelvraagstuk. De Postcheque- en Girodienst. (Schriftelijk beantw. vragen.) De Minister van Waterstaat heeft geant woord op de vragen van den heer Van V u ur en inzake tijdelijke sluiting van den postchèqne- en girodienst. Op de vraag, krachtens welk recht of bevoegdheid de directeur besloten heeft den dienst tijdelijk te sluiten, antwoordde de Minister, dat te dezen aanzien geen andere maatregel is getroffen dan die, welke bedoeld is in art. 29, 2de lid, van het Girobesluit 1923. Verder deelde hij mede, dat getracht wordt den tijd van sluiting zoo kort mogelijk te doen zijn. De Minister betreurt het in hooge mate, dat het verloop der centralisatie dwong tot sluiting over te gaan, met als gevolg al het ongerief, dat hieruit voor de rekening houders is voortgekomen en de weerslag daarvan in de publieke opinie. Hij heeft de noodige maatregelen getroffen, opdat het herstel zoo spoedig mogelijk zal kunnen intreden en de dienst kan worden hervat. Ofschoon met de meeste voort varendheid wordt voortgewerkt, kan echter voor het oogenblik nog niet met zekerheid een termijn voor de sluitingsperiode worden gesteld. De regeling, welke inmiddels voor de uitbetaling van gelden op postrekeningen is vastgesteld, maakt het overbodig dat maatregelen, als in de desbetreffende vraag bedoeld, worden getroffen. Mocht ondanks deze regeling daartoe onverhoopt nog aanleiding blijken te bestaan, dan zal er, naar de Minister meent, geen bezwaar tegen bestaan dat de Regeering haar invloed zal aanwenden bij overheids organen en -instellingen, teneinde te bevor deren, dat zij niet overgaan tot de invor dering of opeisching van gelden gedurende dan tijd, dat de Postchèque- en Girodienst gesloten is, wanneer de betrokkene aan nemelijk maakt, dat zijn saldo tegoed bij dien dienst gelijk of grooter is dan het verschuldigde bedrag. Burgemeester en Wethouders van Won seradeel brengen ter kennis van belangheb benden, dat door den Raad dier Gemeente is besloten van gemeentewege gelegenheid te geven tot het ontvangen van voortgezet onderwijs als winteravondonderwgs. Voor de oprichting van een cursus moeten zich minstens tien leerlingen heb ben aangemeld. Alle cursussen uitgaande van besturen van bijzondere scholen of van bijzondere personen hebben aanspraak op vergoeding uit de gemeentekas indien zij aan de gemeenteverordening gestelde eischen voldoen. Ouders en verzorgers, die dit onderwijs voor hun kinderen wenschen, dienen zich spoedig in verbinding te stellen met het betrokken hoofd der lagere school. Vereeniging van oud-leerlingen van meer dan een openbare en/of bijzondere school in één cursus is toegelaten. Witmarsum, 31 Oct. 1923. Zelf-openbaring. In een droom zag ik een engel, die mij geleidde door een vreemd, onbekend land. Hij noemde het /t Land van Opinie”. Wij passeerden een knappen, beschaafden heer, die aller aandacht trok. #Wie is dat?” vroeg ik. jrDat" antwoordde de engel, //is de opinie van uw vrouw omtrent u”. vEu hij”, vroeg ik, met een gezicht als Herculesgestalte. *De opinie van antwoord. Toen zagen we een man, die edeler dan de rest was en op een hoogen troon zat, vanwaar hij een helder licht verspreidde. //Wie is dat?” vroeg ik weer. ,/Dat is de opinie, die gij van uzelf hebt,” antwoordde hij. Toen ik me omkeerde, zag ik het onbe duidende figuurtje van een man met een bleek gelaat en vermoeide oogen. z/Wie mag dat wel zgn?” vroeg ik medelijdend. „Ge kijkt in ^Dat zijt gij zelf.” We zitten op 't oogenblik midden in den herfst. En November voornamelijk is de herfstmaand bij uitnemendheid. Natuur sterft af. En die aanblik stemt den mensch triestig. Doet hem denken aan eigen levens avond. Maar toch: wat kan Moeder Natuur in herfstmaand prachtig zijn Als ge thans het bosch doorw.zndelt, en ge beschouwt daar die trotsche woudreuzen met hun verdorde bladeren, dan voelt ge, het „herfstgoud” van den dichter. Aan uw voet valt het rits’lerade blad, ’t Is één dier duizenden, die eens te zamen u beschutting boden tegen de ver zengende zomer-zonnestralen. Nu ondergaat het straks, met zijne andere makkers, de stofwisseling der natuur. Ja, ge beseft voor de zooveelste maal, dat al wat tijdelijk is, voorbijgaat En, nog een korte spanne tijds, dan komt de winter Waar nog eenig zichtbaar leven was, doodt bij allesals een streng heerscher waart hg rond. Hij doet het water in de grachten stollenhij toovert ijsbloemen op onze ruitenhg bedekt het aardrijk met een wit-wollen sneeuwvacht. Alles, dat eens groen was en bloeide, is nu dor en schgnt dood. Ja, in de komende maanden bij uitstek, gevoelen we de juistheid van het oud- Hollandscb spreekwoordEigen haard is goud waard. O, mocht ieder dat in waarheid van z’n huiselijken kring kunnen getuigen NSTRUM ENTEN VRAAGT CATALOGEN Maar al te vaak echter is het een feit, dat de man en vader zijn vrijen tijd niet doorbrengt déér aan den eigen haard, doch het gezinsleven als ’t ware uiteenrukt, door de gezelligheid te zoeken buitenshuis. Voor vrouwen en kinderen van zülke man nen en vaders, zijn herfst en winter bovenal somber, omdat het voor hen buiten en binnen beide, koud en ongezellig is. Benutten wij, wie we ook zijn, veel liever de lange avonden voor ontwikkeling kennis is macht I Zóó zullen we ervaren, dat herfst en winter óók lichtzoden hebben, en dat elk jaargetijde z’n eigenaardige bekoorlijkheden meebrengt. Herfst voorafbeeldingmijnerouderdom, Winter gelijkenis mijner sterfelijkheid, moogt gij Lente; een baar was Hulp is snel noodig. Dagelijks neemt de nood grootere afmetingen aan. Wij verwijzen slechts naar de talrijke berichten in de pers. Versnippering over talrijke Comité’s moet vermeden worden, zendt daarom Uwe gave aan het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis, Princessegracht 27 ’s Gravenhage, onder aanduiding: ^Duitsch- land” of aan dagbladen, die zich welwillend bereid verklaren giften in ontvangst te nemen en aan ons op te zenden. Deze oproep wordt ondersteund door de navolgende personen: Dr. C. J. K. van Aalst. Mr. J. 0. A. Everwijn. A. Gips. W. H. Hudig. D. A. J. Kessler. Dr. A. G. Kröller. Mr. K. P. van der Mandele. J. Mees P. Rzn. Mr. Aug. Philips. D. Rugs. Mr. Dr. J. P. van Tienhoven. Mr. G. Vissering. W. Westerman. Generaal-Majoor Jhr. E. J. M. Wittert. Op verzoek van de Secretaris van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, stellen wij ons gaarne beschikbaar tot het in ontvangst nemen van giften voor boven omschreven doel, waarvan wij verantwoording zullen doen in ons blad. Zondag j.l, heeft Poineaié weer een speech gehouden. Nu, er was aanleiding genoeg 1°. de biunenlandsche verwarring in Duitschland, de nieuwe koers der Engel- sche politiek, de eenigszins dreigende toon van den succesvollen Smuts en Coeligde's voorstel om een conferentie te beleggen tot het bepalen van Duitschlands betalingscapaciteiten, iets waartoe Frank rijk zich in principe bereid verklaard heeft. Verkort heeft Poincaré het volgende gezegd ^Waar ’m de schoen wringt is of wij betaald worden, ja dan neen Als Amerika zich bemoeit met -het schade- loosstellingsgeval, best, maar de Commissie van Herstel big ft baas, en van concessies, b.v. voor een lager schadeloosstellingsbe- drag kan geen sprake zijn. Hoogstens kan de intergeallieerde conferentie van advies dienen voor en over de wijze, waarop Duitschland het best z’n betalingen dient te volbrengen. Duitschland moet gewantrouwd blijven worden tot het laatste toe het moet zijn naar het buitenland geëxpedieerde kapitalen terughalen en er ons mee betalenhet moet zijn kolengelieg stakenhet moet eindelijk eens van goeden wil getuigen. Er koaoe van het leugenachtige Duitsch land wat er komewij blijven bij onze eischen en bij de waarborgen, die wij ge steld willen zien. Duitschland heeft kans gezien onze contróle te verlammen, het heeft zijn verbintenissen verbroken, het steekt den kop op tot weerwraak, maar 5TRAJMÈNTEHZ m.ÏhW£ls' Bolswardsche Courant s. - LEEUWARDEN I ZCz*Blondere Voordeelen voer Nieuw op te richten Mu^iek-Korpsen “i ■^-VOendrUirr vertrouwen en Welbekende adres J Ntd. Fabriek van TILBURG Industrie-sfnaaf 44.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1