der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan PINDAS VOOR ALLE STANDEN >9 JUROEKS* I •r OP HET BROOD SCHUIMT IN DE PAN VOOR BAKKEN EN BRADEN Woensdag 7 November 1923 62ste Jaargang No. 88 BK TROMP, Sneek OCJD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 WEEK-AGENDA. 2». November - Slachtmaand. 4». PUIK en GOEDKOOP hij Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. LXI. 7-//-^3 St. Andries (30 Nov.) staat op en vriest. En laat niet af vóór Lichtmisdag. Eenige nuttige gegevens. Tuinlouw. Groenten, op koolsoorten na, uit den tuin halen; zieke planten verbranden; mest aanbrengen en de tuin omwerken, niet te diep, doch met breede, groote kluiten; aardbeien gieren; op het einde van de maand de rozenstruiken neer halen en dekkende perzik dekken; blad verzamelen voor de mestput, chrysanthemum koel en in het licht plaatsen, opdat ze lang bloeien zal. Huishouding. Begin met inkoopen te doen voor Sint- Nicolaas en Kerstmis. Hygiëne. Veel beweging in de frissche lucht hardt het lichaam en behoedt ons tegen kou vatten. Nooit het vertrek overmatig verwarmen, zorg vooreen kamertemperatuur van 15° 0.; slaap nooit met gesloten vensters; om winterhanden en -voeten te voorkomen, wrijft men dagelijks elke hand en voet, gedurende 5 minuten met vet of camferspiritus goed in. Op het wrijven komt het aan, niet op hetgeen er op gesmeerd wordt. Dieren- en Plantenwereld. Alle vleermuizen zijn in hun winterslaap gegaan, al naarmate de insecten verdwijnen; rietgangers beginnen evenals de wilde eenden langs onze groote rivieren hunne groote tochten te maken. De haring verschijnt in de Zuiderzee, eikeblaren verdorren en vallen ten deele af, de bladeren der andere boomen zijn reeds verdord en afgevallen. Oogsttijden. In deze maand wordt geoogst in Peru, Z.-Afrika, China. Uit de Ned. Pestallozzi-kalender. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Nd staat de Winter voor de deur: ’t Is alles dor op 't land, En ’t visschersvolk haalt overal De scheepjes op het strand. Gelukkig wie nu warm en wel De koü trotseeren mag: Hij heeft geen vrees voor ’t ruw geweld Van d'ergsten winterdag! Dat was een nieuw gezichtspunt op het gebied van het spoorwezen. Velen zagen er in een gulden middenweg echter in de plattelandsgemeenten rees groote tegenstand, want een stoomtram naast den rijdweg, dat rijmde niet. De paarden moesten schichtig worden, ’t kon niet anders. De menschen immers hebben vrees voor zulk een stoomgevaarte, hoe zouden dan de paarden er niet voor schrikken I De heeren Mertens en Finet vernamen van de algemeene tegenkanting en niet lang daarna (Dec. 1878) werd aan de Gemeentebesturen en aan de couranten een circulaire gezonden, waarin de allerwege geopperde bezwaren bestreden en weerlegd werden. Omtrent de veiligheid, zoowel van ’t vervoer als van de geldbelegging, werden nadere gegevens verstrekt en... als men dan zoo vreesachtig voor stoom was, wilden de heeren het voorloopig met paarden als trekkracht beproeven. De inrichting van de spoorbaan en de rijtuigen, alsmede een globale kostenberekening van aanleg, de vermoedelijke opbrengst enz. werd uiteengezet, en bij de tramwegen in het buitenland was voldoende gebleken, dat de tram een zeer voldoend vervoer middel is. Door deze wel wat opgeschroefde voor spiegelingen was menigeen hier te Bolsward al half overgehaald om, als dan het spoor niet komt, zich te verblijden met de tram. Echter 't spoor was toch maar je ware, dat was solied en vlug vervoer, en... er werd nog altoos gewenscht en ook gewerkt dat we aau de spoorlijn zouden komen. En ziedaar las men 10 December een telegram „In de zitting der Tweede Kamer van heden is goedgekeurd het gewijzigd ontwerp voor den Spoorweg StavorenLeeuwarden, overeenkomstig de wijziging, n.l, met de ombuiging langs Bolsward" Het was het Dagblad van Vriesland, dat dit heuglijk nieuws bracht. Men stond er van beteuterd, men wist niet eens dat de spoorwegaanleg in de Kamer aan de orde was gesteld. Bij informatie bleek dan ook al spoedig, dat dit bericht voorbarig was, onjuist ook, want het ontwerp was niet behandeld, doch ingediend. Maar toen bleek ook, dat de Minister aan het slot van de memorie van toelichting schreef „Behalve het station te Bolsward kan tusschen deze plaats en Workum, in overeen- NOVEMBER. Als haard en kachel nog niet staan, Haalt ze dan gauw van stal, Of slachtmaand speelt U wis een poets, Die U lang heugen zal! Uw leden worden stram en stijf, Gij vat een zware koü, En 't guur Novemberweer het maakt Uw handen bont en blauw! Was men hier teleurgesteld, toen bleek dat bij de nu geprojecteerde spoorweg LeeuwardenStavoren onze stad was uit geschakeld, terwjjl toch in 1876 door de StatenGeneraal het plan dezer lijn was opgemaakt en goedgekeurd met de om buiging naar Bolsward, ook te Harlingen zag men er belang in dat onze stad een station kreeg. De Raad dier gemeente sprong voor onze belangen (en natuurlek ook de hunne) in de bres en zond een request naar Minister en Kamer om toch Bolsward het spoor te geven, want de belangen van den Zuidwesthoek zouden daar zeer mee gebaat zjjn wegens kortere verbinding met den uitvoerhaven. Mocht, zoo werd in dat adres gezegd, een ombuiging naar Bolsward te bezwarend geacht worden, dat men dan een zijlijn legge, naar die plaats, want ook de nog in voorbereiding zijnde spoorweg HarlingenHeerenveen maakt een verbin ding der twee Ijjuen te Bolsward zeer gewenscht. Een medestrijder dus, onze inwoners vatten weer moed en zaten ook niet stil. Doch daar kwam onverwacht een plan, als het ware kwam het uit de lucht vallen, om Friesland meteen tramwegnette voorzien. De heeren Leopold Mertens, industrieel, en Louis Finet, ingenieur, beiden te Brussel, vroegen concessie voor den aanleg en de exploitage van een tramwegnet roet stoom kracht voor bet vervoer van personen en goederen. Zij noemden 5 lijnen in onze provincie, een gezamenlijke lengte hebbende van 1°. Nu de tijd voor het houden van vergade ringen en uitvoeringen weer is aangebroken, maken wij de bestuurders van vereenigingen attent op deze rubriek, waarin aankondi gingen enz. gratis worden opgenomen. Op gaven hiervoor gelieve men tot Dinsdags- avonds aan ons in te zenden. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij hen aan, terwijl wij ons tevens houden aanbevolen voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatiebilj<*tten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. Firma B. CUPERUS Az. Woensdag 7 November: Biljartclub „Jan Wiemers”. Vergadering des avonds 8 uur in café „De Drie Kronen”, H. Gaarman. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. CONCERT, te geven door Mej. Doe Haasdijk en de heeren K. Molenaar en J. Faber, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Vereen. „Eendracht zij onze leus”. Verg, ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Donderdag 8 November: Krite Boalsert. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Vrijdag 9 November: Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Verkooping Renteniershuis Sneekerweg, door Notaris K. M. de Haas te Sneek, in café Witteveen, 's avonds 7 uur. Zaterdag 10 November: Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van 5’/2—6'/2 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Maandag 12 November: Bioscoop-Voorstelling Miss Venus,’s avonds 8 uur in „De Doele”. Schaak- en Damclub „Tavenu”. Speelavond des avonds 7 uur in het Wilhelmina- gebouw. Dinsdag 13 November: Bioscoop-Voorstelling Miss Venus,’s avonds 8 uur in „De Doele”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds' 8 uur in „De Doele”. Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Woensdag 14 November: Vereen. „Eendracht zij onze leus”. Verg, ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Jeugd N.V. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geheelonthouders-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Maar dubbel zwaar is thans het lot Van wie in bittren nood, In nijpende armoê en ellend’, Geen vuur heeft en geen brood! Hoe menig arbeidersgezin Ziet zonder geld en goed Met angst en zorg en droefenis Den winter tegemoet! 5°. De adressanten wezen er op, provincie Friesland door den aanleg Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. ongeveer 186 K.M. Van Leeuwarden over Holwerd en Dokkum naar Veenwouden. Van Veenwouden over Bergum, Drachten enz. naar HeerenVeen. Van daar over Joure naar Lemmer. Van Harlingen over Bolsward naar Workum. Van Bolsward over Sneek naar Lemmer. dat de van dit vervoermiddel gebaat is, zonder dat er grooten lasten op den Staat, de Provincie of de Gemeenten worden gelegd. De locomotieven zouden loopen zonder gedruisch, en geen stoom laten ontsnappen, zoodat de paarden er niet bevreesd voor zullen zijn. De snelheid zal hoogstens 20 K.M. per uur bedragen, er kan op 5 Meter gestopt worden, dus al weer weinig gevaar voor ongelukken. De tram rijdt onmiddellijk langs en door de steden en dorpen en ook langs den weg kunnen passagiers ingenomen en uitgelaten worden, zoodat een tramweg veel meer gerief biedt dan een spoorweg. Teneinde de onteigening en dus ook de kosten te verminderen, wenscht men langs den kant der wegen te gaan met vignolastaven (gootjerails) die in zand voldoende stevigheid bieden. De ondernemers wenschen de exploitage van een op te richten maatschappij te doen uitgaan, en de aanleg zal een solide, winst gevende geldbelegging vormen, waarbij de geheele bevolking gebaat zal z(jn. 1 f Bolswardsche Courant I PLAN □11 3®. j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1