Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward JURGENó4 VOOR ALLE STANDEN i OP HET BROOD «SCHUIMT IN DE PAN Alles goed en wel maar in kwaliteit gaat er niets boven PEPERMUNT VOOR BAKKEN EN BRADEN Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Woensdag 14 November 1923 No. 90 62ste Jaargang r I \"(i WEEK-AGENDA. Verg. HET GILDEWEZEN. i de verhoudingen voor de van het grootbedrijf en den Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. wereldhandel verstoord werden, trad het streven naar monopoliseering meer en meer op den voorgrond, zooals uit hun organi satie duidelyk blijkt. De beoefenaars van eenzelfde beroep in de een of andere plaats vormden een corporatie of gilde, en niemand mocht dit beroep in die plaats uitoefenen als hij geen lid der corporatatie was. Evenmin mocht een lid van een gilde voorwerpen maken, die door een ander gilde werden geleverd. Om lid te kunnen worden, moest men als leerling gedurende een bepaald aantal jaren by een meester werkzaam zijn, om het ambacht te leeren, en daarna formeel 0 vrijgesproken” en onder de gezellen opge nomen worden. De gezel moest eveneens een zeker aantal jaren bij één en denzelfden meester werken en vervolgens een tydlang in den vreemde vertoeven alvorens meester te kunnen worden. Daarenboven moest hij by de meeste gilden een zoogenaamd proef- of meesterstuk vervaardigen en een zekere geldsom betalen, en bij de gesloten gilden, d.w.z. gilden met een bepaald aantal meesters, wachten tot een meester- plaats open kwam. Hierdoor voorkwam men te groote concurrentie en tevens de vestiging van onbekwame meesters. Ook mocht iedere meester slechts een bepaald aantal leerlingen hebben en werden beun hazen, d.w.z. zij die onbevoegd, dus zonder den meesterrang of gildelidmaatschap een bedrijf uitoefenden, gerechtelijk vervolgd en zwaar gestraft, waarby huis noch eigendomsrecht werd ontzien. Aan het hoofd eener gilde stond een voorzitter, ook wel genaamd overdeecken, deecken, olderman, overman of finner, bijgestaan door een penningmeester en eenige raadsleden, alle gekozen uit en door de leden van het gilde. De voorzitter moest daarenboven het burgerrecht der stad zijner inwoning bezitten, de overige bestuursleden moesten minstens één jaar lid van het gilde zijn. Zij, die weigerden het hun opgedragen ambt te aanvaarden moesten als boete een som in de gildekas storten, tenzij zy konden bewijzen, dat zij de noodige bekwaamheden misten tot uit oefening van het ambt. Het doel van het gildewezen was oor spronkelijk geweest het ambacht hoog te houden, zijn beoefenaars weerbaar te maken en zedelijk te verheffen, tevens aan hulp behoevende arbeiders en oude arbeiders en hunne gezinnen hulp te verschaffen. Indien dit doel al bereikt is geworden, zeker is, had#die gevestigde zamingen van borgeren, een en dezelfde neeringe of koophandel drijvende of eene en dezelve konst oefenende of eene en het zelve handwerk doende aan zekere wetten gebonden”. De oorsprong wordt wel in verband gebracht met oudheideusche, met offers (gield, gildi) verbonden drink gelagen. In Engeland en Noorwegen vindt men ze reeds in de elfde eeuw. De oudste waren godsdienstige gilden met een schuts patroon voor kerkelijke en liefdadige doel einden. De wereldlijke gilden waren ge deeltelijk beschermingsgilden tot gemeen schappelijke bescherming der leden tegen derden, in het algemeen tot ondersteuning ingeval van nood (bijvoorbeeld bij brand) vandaar de brandgilden, gedeeltelijk staat kundige tot bescherming van de klasse- belangen, deels handelsgilden en handwer- kersgilden. Vooral deze laatsten hebben een belangrijke rol gespeeld. Hun ontstaan kan als volgt verklaard worden. Reeds bij de Romeinen had men Collegia van hand werkslieden, waarvan men slechts met zekerheid kan zeggen, dat zij niet dienden tot bevordering van gemeenschappelijke vakbelangen. In den keizerstyd schijnen zij een soort belastingsvereenigingen te zijn geweest, die der stad bepaalde diensten moesten bewyzen. In Duitschland bestonden niet-vrije en vry'e handwerkslieden reeds in den Fran- kischen tijd naast elkander; uit de laatste zijn waarschijnlijk de eerste gilden ontstaan, maar de juiste oorzaak van hun ontstaan is niet met zekerheid te zeggen; in het algemeen mag men echter wel aannemen, dat alle omstandigheden, die in de middel eeuwen medegewerkt hebben voor de ont wikkeling van het stadsleven, ook van invloed geweest zyn voor het ontstaan der gilden. Nietegenstaande den tegenstand der patriciërs en ook der keizers, verkregen deze onderling verbonden corporaties een steeds stijgende macht, zoodat men zich genoodzaakt zag de afzonderly ke te erkennen en haar invloed te geven op het stads bestuur, door de keuze van magistraats personen, enz. Zelfs de stadsbewoners, die geen gewoon handwerk uitoefenden, zooals kunstenaars, geleerden, notarissen, enz. moesten zich, om een staatkundige rol te kunnen spelen, tot een of ander gilde ver- eenigen. De monopoliegeest van het latere gildewezen ontbrak in deze bloeiperiode. Naarmate echter het oorspronkelijk karakter veranderde en ontwikkeling Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden dat reeds na korten tijd door baatzucht, bekrompenheid en vooroordeel naast allerlei misbruiken, die het gildewezen binnen slopen, de gilden hunne voorname be- teekenis verloren en de ernstige nadeelen dezer instelling in den loop der eeuwen steeds duidelijker zichtbaar werden. In menig land werd het misbruik in de gilden door de regeering in de hand ge werkt of zelfs veroorzaakt, byv. door den gilden bij elke voorkomende gelegenheid aanzienlijke geldsommen af te persen. De nadeelen, die uit het gildewezen voort vloeiden, kwamen vooral hier op neer, dat zij de ontwikkeling der ambachten belem merden, het ontstaan van nieuwe takken van nijverheid beletten, den ondernemings geest doodden, de werkeloosheid deden toenemen, den bloei der steden en de toeneming der bevolking in de steden tegenhielden, de waren duurder maakten, het gebruik van uitheemsche artikelen in de hand werkten en de rust verstoorden. Daar hun voortbestaan dus in stryd met het algemeen belang was, vooral door het srteven naar bedryfsmonopolie, begonnen in verschillende landen de regeeringen met kracht tegen de gilden op te treden, in de allereerste plaats in Nederland, waar reeds tijdens de Rupubliek de monopolie geest dezer corporaties door talryke keuren aan banden werd gelegd. Evenwel deed eerst de groote Fransche revolutie de gilden in de meeste landen voor goed verdwijnen, in ons land in 1798, hoewel zij zich in Duitschland feitelijk tot 1868 gehandhaafd hebben. Weinig woorden zullen er noodig zijn om U op de hoogte te brengen met de Bolswardsche gilden en met de aan die corporaties verbonden penningen. Een gilde- penning was enkel een bewys van lid maatschap. Bolsward, een der oudste steden van Friesland, heeft volgens sommigen haar naam ontleend aan Bolswina, de dochter van den Frieschen Koning Radboud, toch zal dit waarschijnlijk op een fabel berusten en is het aannemelijker dat Bolsward, Bolswert beteekendBodelsweert, d.i. weerd (hoogte) waar men bodelde, d.i. handel dreef, waar men waren veilde, kocht en verkocht, afkomstig van het oude werk woord bodelen (nog bij ons bekend in dat van boelgoed.) De naam Bolsward en Bodtis- voert of Bodtiswer komt reeds voor op muntjes van Bruno III 10881057. Maar kan Bolsward op zulk een hooge Iets over de Gilden in het alge meen en over die van Bolsward in het bijzonder. - m-h-zl Daar ik weet dat in Bolsward veel gevoel voor de grijze oudheid en het verleden bestaat, gezien de stukken in de Bolswardtehe Courant getiteld „Oud-Bols- ward”, zal het toch hier wel hetzelfde zyn als in andere plaatsen van ons land het geval is, n.l. de onbekendheid van de bewoners met de vroegere toestanden in hunne gemeente. Daarom wil ik trachten de ingezetenen van Bolsward eens een weinig op de hoogte te brengen van eenige dier vroegere toestanden, door hen een overzicht te geven over de gilden in het algemeen en die van Bolsward in het byzonder. Gilde, een oud Germaansche benaming, was in de middeleeuwen de naam voor eene vereeniging van gelijkgerechtigde burgers tot bevordering van hunne gemeenschappe- lyke belangen. Het was eene vereeniging of genootschap van broeders dat alleen op 't oog Schaak- en Damclub „Tavenu”. Speelavond des avonds 7 uur in het Wilhelmina gebouw. Dinsdag 20 November: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Woensdag 21 November: Vereen. „Eendracht zij onze leus”, ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Jeugd N.V. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geheelonthouders-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Nu de tijd voor het houden van vergade ringen en uitvoeringen weer is aangebroken, maken wij de bestuurders van vereenigingen attent op deze rubriek, waarin aankondi gingen enz. gratis worden opgenomen. Op gaven hiervoor gelieve men tot Dinsdags- avonds aan ons in te zenden. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij hen aan, terwijl wjj ons tevens houden aanbevolen voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatiebiljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. Firma B. CUPERUS Az. Woensdag 14 November: N.C.G.O.V. Vergadering 's avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Biljartclub „Jan Wiemers”. Vergadering des avonds 8 uur in café „De Drie Kronen”, H. Gaarman. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Vereen. „Eendracht zij onze leus”. Verg, ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Donderdag 15 November: Krite Boalsert. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Vrijdag 16 November: Chr. zangkoor „Pro Rege”. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Zendings-vergadering, ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”, spreker de heer J. van der Roest. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Zangvereen. „Voorwaarts”. Gewone repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 17 November: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 5'/2—ö’/z uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Zondag 18 November: Voetbal. 12 uur: B.V.C. II—F.C.A. II. 2 uur: B.V.C. IF.C.A. I. Maandag 19 November: Afscheidsvoorstelling van Mevr. Rika Hopper des avonds 8 uur in „De Doele”. Op voering van „Zegepraal”. IE Bolswardsche Courant PLANTA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1