Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward ONTVANGEN: Prijs f 3,90 DAMESCONFECTIE ETALAGE I Ui met stijve boord. PRIMA KWALITEIT. W. ZEUL ZOOM’S DANK Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. VAN SLOOTEN’S VRAAGT DIT MERK (VAN SLOOTEN,HARLINGEN) Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Zaterdag 24 November 1923 62ste Jaargang ZÉÉR VOORDEELIGE PRIJZEN No. 93 n Dit nummer bestaat uit 3 bladen. n> a Uit Bolsward. n r ,-w ►X te Je ar IA-vanVALKEMBURCS N --iLEVÈRTRAAh n sr Sneek - Oude Koemarkt 35 8 e Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Rente voor mooie landposten (hoog stens t/2 der taxatie) 5 Spaarbank - Deposito's Deskundig advies in geldbeleggingszaken T~-LEEUWARDEN- Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. ieders by zonderen aanleg en krachtig aan moedigende, waar zich onder de kinderen het beginsel van eenig talent openbaart. Mogen de goede bedoelingen dier beeren steeds met welslagen worden beloond, en zij in de uitvoering daarvan bij voort during krachtig worden ondersteund door een Weesvader als de tegenwoordige, die even als ZEd.’s echtgenoot, zich van gan- scher harte aan de vervulling zyner be langrijke betrekking wijdt, en door liefde en geschiktheid een krachtiger! en gun- stigen invloed op de vorming der Weezen uitoefent.” De hulde in 1863 door ods blad aan het collegie van Weesvoogden gebracht is ook thans nog verdiend. Wy zeiden het al eens eerder: wat zou Bolsward zyn zonder onze stichtingen, waaronder het Weeshuis zulk een voorname plaats inneemt en hopen wy nog vele jaren innemen zal. Sedert den 25 November van het vorige jaar was er by het Weeshuis een nieuwe, hoogst belangryke inrigting tot stand ge komen, namelyk een school voor gywiaetiek of kunstmatige ligchaamsoefening. Ofschoon de weezen reeds eenigen tijd van deze school gebruik hadden gemaakt, was echter de iuwyding uitgesteld tot de jaarlyksche feestviering, aan welke H.H. Weesvoogden nu ook zekere uitbreiding gaven door daarby eenige hunner medeingezetenen als gasten te noodigen. Wel werden de feestgenooten in geen schitterende zaal ontvangen, waar de schoone kunsten of het talent van een beroemde redenaar als om strijd ziel en zinnen zouden betooverentoch maakte de eenvoudige, aandoénlijk schoone plegtig- heid van dien avond een diepen indruk op de genoodigden toch stemde de smaak volle versiering en verlichting van het inwendige des gebouws tot feestelyken zin, en vonden de hartelijke toespraken van den boekhoudenden Voogd weerklank in aller gemoederen. De hoofdzaak van de inwyding der gymnastiek-school bestond daarin, dat de jongens eene proeve gaven van de vorderingen, die zy reeds in de oefening des ligchaams hadden gemaakt onder de leiding van hnnnen bekwamen onderwijzer in dit vak, den yverigen en Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62 72 cent per 3 maanden „De Godzoeker”. (Het leven van Tolstoi). Over dit onderwerp zal Ds. Schermerhorn vau Nieuwe Niedorp a.s. Vrydag 30 Nov. in «De Doele” eeu voordracht houden, welke opgeluisterd sal worden door orgel, piano en viool. Vergadering Gemeenteraad. Dinsdagavond 6 uur vergadert de Baad dezer gemeente ter behandeling van de gemeente- en bedryfsbegrooting en be groeting van het Algemeen Stadsarmenhuis voor 1924. ^^^^^L^ènaf-UJn-üerTrpuwen I VRAAGT CATALOGEN Het zal de eerste voordracht-avond zyn in dit seizoen, die vanwege het Departe ment Bolsward van het Nut wordt ge houden. Alweer een goed begin. Want Ds. Schermerhorn is voor Bolsward geen vreemdeling. Meerdere malen hebben wy genoten van zyn machtige talenten als redenaar en wy herinneren ons nog de laatste maal, toen in de groote Doelezaal geen plaats onbezet was. Dat hy ook in andere steden de belang stelling van het publiek wist op te wekken bewijzen de onderstaande uittreksels uit enkele persverslagen Ei vol was de groote zaal van hotel Texel. Er heerschte een ademlooze stilte tijdens de voordracht. De belichting van het tooneel werkte mede tot volmaking van het geheel, waartoe ook de stemmings volle muziek bijdroeg. Het was een avond van waar kunstgenot”. Texelscke Courant. «Onder ademlooze stilte werd deze schitte rende voordracht aangehoord. Onder den indrnk van den inhoud van dit drama en de eminente vertolking gingen de aan wezigen huiswaarts. Het was een avond vol wijding en geestelijk genot.” Langedv)ker Courant. Ds. Sch. in die ongeveer 3 uur dat hy aan 't woord is, doet, is: groot en grootsch. Het is een geweldige prestatie, die zyn toehoorders vervuld heeft met respect voor de gaven van dezen declamator. En den ganschen avond heeft Ds. Sch. zijn gehoor vastgehouden en meegesleept. Bchager Courant. De zaal van de wed. Dil-Smit was stampvol. De verwachting was hoog ge spannen en men is niet teleurgesteld. Integendeel! Door één persoon werden hier ongeveer twintig personen voorgesteld. Het was een pracht-avond. De Drie Meren. «Het was zooals wij van den bekenden declamator Ds. Schermerhorn hadden ver wacht. In de zaal kon men eeu speld hooren vallen. Het drama De Godzoeker” is treffend en aangrypend. Ook 't podium met zyn keurige licht-effecten werkte niet weinig mede om het geheel te maken tot iets waardoor de behoeften van het gevoels leven ten volle konden worden bevredigd. Men voelt eich uitgetild boven de gewone sleur van het dagelyksche leven. Enkhuizer Courant. Wy twyfelen er niet aan of «De Doele” aal ook hier wel weer vol zyn. door alle weezen zoo hooggeachteu Vader in dit gesticht. Deze proeven getuigden zoowel van de doelmatigheid des onder- rigts als van den lust en ijver der leer lingen, en stonden dus in volkomen overeen stemming met het nieuw opgetrokken ge bouw en de daarin aanwezige hulpmiddelen, welke beide volkomen beantwoorden aan alle billyke eischen, die op dit gebied kunnen gedaan worden. Mogen dus H.H. Weesvoogden met regtmatige zelfvoldoe ning kunnen terugzien op hetgeen zy ten behoeve van de opvoeding hunner pleeg kinderen tot stand hebben gebragt, ook vele van Bolsward’s ingezetenen heb ben reden, om zich over de oprigting van genoemde school te verblijden, daar deze tegen een matig schoolgeld openslaat voor jongens en meisjes buiten het gesticht, en aldus vooreerst eenigermate het gemis ver goedt van een openbare gemeentelijke in- rigting. Wij kunnen dit kort berigt niet eindi gen, zonder onze welgemeende hulde toe te brengen aan het Collegie van Wees voogden, dat van de hulpbronnen, die het gesticht bezit, een wys gebruik weet te maken, en in onbekrompen, liefderijken geest op alle mogeljjke wijzen het belang der Weezen behartigt, acht gevende op 60-jarig bestaan der Gymnastiek- school. 25 November is voor ons Weeshuis altyd een gedenkwaardige dag. Dan wordt de verjaardag der stichting gevierd, die dit jaar een nog feestelijker karakter zal dragen dan andere jaren, omdat het a.s. Zondag 60 jaren zal zijn geleden dat de inwyding plaats had van degymnastiekschool. A.s. Maandag 26 November zal dit feit worden herdacht. Hiervoor zyn uit- noodigingen verzonden aan alle hier ter stede bestaande gymnastiek-vereenigingen benevens het Dag. Bestuur van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding. In 1913 is de gymnastiekzaal vergroot, terwyl wy nog even willen memoreeren dat wy op dit gebied in den loop der jaren door de krachtige steun van het Weeshuis in het bezit zyn gekomen van het Sportterrein en dit jaar van de Zwemschool. Betreffende de stichting der gymnastiek- school en de eerste trymnastiekonderwyzer, de vader van het Weeshuis, Affourtit, is het niet onaardig hieronder te vermelden wat de Bohwardeeke Courant van Donder dag 8 December 1863 schreef: si Nieuwste dessins io HEEREN OVERHEMDEN K. MOL - Sneekerpoort - BOLSWARD it OPRUIMING it SINT NICOLAAS 3 GESCHENKEN I 1 i t^BqonderetionieelenuwNieuv opferxtrfenMiaieMÜijXKi i. i- it in 'P B, g ti V S Pepermunt houdt de mond frisch en rein, ontsmet de keel en is daardoor geneeskrachtig bij verkoudheid en keelaandoeningen. I I I Bolswardsche Courant TILBURG InduWrirdaoof U.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1